[ ujfalushi @ 22.11.2010. 19:23 ] @
Neznam da li je ova tema u pravoj rubrici, pa ako nije neka je odgovorni premeste, hvala!
Zanima me kedna stvar koja verovatno zanima mnoge iole ozbiljnije a nedovoljno upucene clanove pomenute socijalne mreze. Dakle, da li je moguca bili kakva zarada, npr. dobijati procenat od Facebooka zbog reklama i sl (kad se broj clanova poveca), ili svi pokusavaju napraviti stranicu (grupu) i svima sugerisali da lajkuju samo da bi se zezali i hvalili kako imaju veci broj clanova i lajkova od prijateljeve stranice (grupe)?
[ Danilo Cvjeticanin @ 23.11.2010. 09:30 ] @
Ne.
[ InFlames20 @ 23.11.2010. 14:43 ] @
Facebook ti sigurno neće dati procenat od svojih reklama :D
Ali možeš svoje fanove preusmjeriti na svoju web stranicu na kojoj onda možeš zaraditi preko nekih svojih oglasa.
[ djyova @ 23.11.2010. 14:48 ] @
Postoji još jedan sistem, a to je da napraviš grupu ili stranu sa dosta članova, a zatim je prodaš nekoj zainteresovanoj strani.
[ deki77 @ 23.11.2010. 18:49 ] @
Citat:
djyova: Postoji još jedan sistem, a to je da napraviš grupu ili stranu sa dosta članova, a zatim je prodaš nekoj zainteresovanoj strani.

da od 100k prodaju za 10-20€..besmisleno.Toga je pun kufer.
[ djyova @ 23.11.2010. 21:25 ] @
Nisam govorio o 100K, mada ni to nije zanemarljiva cifra, već o 1M ili više. Retko koja firma će odbiti potencijal koji nudi jedna takva grupa. Naravno da neće platiti astronomske sume, ali može da se uzme sasvim pristojna cifra.
[ Ljubiša Begović @ 23.11.2010. 21:49 ] @
Pre svega, to nisu grupe nego fb stranice, a razlika je ogromna.
Imaju te stranice mnogo članova, što aktivnih, što lažnih profila itd... Ali nije to ključno... ključno je to što su to stranice koje po prirodi krše fb pravila, i ne predstavljaju zvanične stvari. Pitanje je vremena kad će takvu stranicu fb blokirati, tj. onemogućiti administratorska prava, i onda možeš da je okačiš mačku o rep.
Mnogo stranica je blokirano.
[ djyova @ 23.11.2010. 22:18 ] @
I rekao sam "grupu ili stranu", a ja nigde nisam napisao da se pravi stranica koja krši pravila, ili koja se bazira na nečijem brendu, liku ili delu.

Na primer napraviš stranicu "Volim reklame", skupiš dovoljno članova, i prodaš je nekoj marketinškoj agenciji. Koja se pravila krše? Ne menja se osnovna ideja stranice, ne krši se ničije autorsko delo, a ti kao administrator stranice uvek možeš administraciju da preneseš na nekog drugog. Zašto bi te onda blokirali, ili obrisali tu stranicu?
[ Ljubiša Begović @ 23.11.2010. 23:01 ] @
Kažem stranica, zato što grupa nema te mogućnosti i opcije kao stranica, a nijedna grupa nema toliko članova kao što imaju stranice.
Pogledaj malo pravila facebook-a kad je u pitanju otvaranje stranica i sve će ti biti jasno. Krše se pravila facebooka, gde jasno piše za šta se mogu otvoriti stranice. Ako si ih otvarao znaš o čemu pričam. Ako nisi, videćeš. A zašto blokiraju stranice? To ti verovatno neće fb odgovoriti, nisu ni meni, niti će bilo kome odgovoriti. Samo jednog dana vidiš da ne možeš da objavljuješ ništa zato što si prekršio pravila. Ne znaš tačno koja, ali ti je ipak sve jasno.
Za zezanje i neformalne stvari imaš grupe i Community page. Ali svi mi ipak volimo da otvorimo one prave stranice, sa svim mogućnostima koje nude, iako smo svesni da je to protivno pravilima fb-a i da postoji verovatnoća da će je blokirati.

Bilo je i sajtova koji su imali enormnu posetu dok su im bile aktivne takve stranice na fb, ali kad su ih blokirali, nigde ih više nema.

I zašto bi recimo marketinška agencija kupovala stranicu od tebe? Misliš da oni nisu kadri da naprave takvu stranicu i skupe veliki broj članova? Misliš da to već ne rade marketing služe nekih ozbiljnih preduzeća i da to neće raditi? Marketing društvenih medija se prosto nameće, pa će to mnogi prihvatiti hteli to ne hteli.
[ djyova @ 24.11.2010. 01:05 ] @
Ja sam to samo naveo kao primer. A to da li će kupiti ili ne, to je već druga priča.

Nije sve samo stvar u tome da li ta firma ili pojedinac ima kintu pa da objavi svud svoje reklame. Po neki put odredjene firme svesno pustaju druge da "krše" njihova autorska prava, a sve naravno ako to njima ide u prilog. Velika većina neće lajkovati stranicu ako je u pitanju neka firma, već samo istinski ljubitelji proizvoda ili firme. Sa druge strane, velika većina neće napustiti stranicu čak i ako se njen sadržaj promeni.

Mogu ti navesti primer gde ja na svom kanalu na YouTube-u imam video koji krši autorska prava jedne firme, a da su ljudima brisani slični klipovi pa i celi kanali baš zbog žalbi te firme. Razlika je u tome što su nakon objavljivanja klipa koji sam ja postavio, o tom dogadjaju pisale novine, sajtovi su embedovali klip, a samim tim je poraslo i interesovanje za tu firmu i taj dogadjaj. Dakle iako sam prekršio autorsko pravo, od te firme nisam snosio nikakve posledice jer sam im na indirektan način povećao profit. Faktički su od mene dobili besplatan marketing. Što se tiče ovih ostalih, profit firme je opao objavljivanjem sličnih klipova, ali u pogrešnom trenutku i u pogrešnom kontekstu, tako da je ta firma reagovala, a YouTube je kaznio odgovorne.

Nije sve samo onako kako piše crno na belo, već po neki put nešto može da se pročita i medju redovima.
[ Ljubiša Begović @ 24.11.2010. 01:35 ] @
Razumem ja šta si ti rekao. Ali čini mi se da ti nisi razumeo mene. Nije ovde reč o kršenju autorskih niti bilo kojih prava. Jednostavno je reč o pravilima koja je fb definisao za otvaranje zvaničnih fb stranica (one koje svi mi otvaramo jer imaju više mogućnosti od ostalih opcija). To ukratko znači, ako je otvorena neka stranica, a ona ne predstavlja zvaničan proizvod, firmu, web sajt, javnu ličnost, nevladinu organizaciju, itd, itd... ona u svakom trenutku može biti blokirana upravo zbog kršenja tih pravila korišćenja.
I zato kažem, šta ako neko plati tu stranicu sa više desetina ili stotina hiljada članova, a fb je blokira posle par dana? U tome je problem, a ne u autorskim pravima.
Meni su do sad blokirali tri stranice. Sve zavisi od aktivnosti te stranice i od drugih faktora... Duga priča...
[ djyova @ 24.11.2010. 11:32 ] @
Pa u tome i jeste fazon. Onog trenutka kada stranicu preuzme zainteresovana strana, ona tog trenutka postaje zvančna stranica. Ako je ne ugase do tad, svakakako neće ni kasnije.
[ Ljubiša Begović @ 24.11.2010. 15:39 ] @
Tako jeste iz našeg ugla. Ali bitan je pogled sa fb strane, kako oni gledaju na to. Zar misliš da jedno preduzeće ili marketinška agencija može da ima desetine zvaničnih stranica tipa zašto se devojka ubila, ili pogledajte nasmešnije nešto i dr. uglavnom debilne stvari (takve stranice imaju ubedljivo najviše članova).
Njima takve stranice mogu samo poslužiti da reklamiraju svoje zvanične stranice, normalnog naziva, koje su na konkretan način povezane sa proizvodom.
Dakle, da zaključim, mislim da je mogućnost zarade po tom osnovu mala.
[ djyova @ 24.11.2010. 20:21 ] @
Mala, ali postoji...
[ ujfalushi @ 25.11.2010. 07:21 ] @
Hm! Znaci ipak sve ove silne stranice i grupe tipa "radi! 100% provereno , uputstvo za aktiviranje: prvi korak - pozovite sve prijatelje da postanu clanovi..." i slicne imaju za cilj samo zezanje i manipulisanje brojem clanova koje si uspeo da animiras a nikako nekim prakticnim dobitkom i sl. Pih, cemu onda takve ludorije. :/
[ djyova @ 25.11.2010. 10:29 ] @
Pa nadaju se ljudi da će da maknu kintu na brzinu, al ko što kaže izreka "nema džabe ni kod babe".
[ Ljubiša Begović @ 25.11.2010. 14:50 ] @
Neke od tih stranica služe da se ljudi dovedu na sumnjive i lažne sajtove gde će im "uvaliti" neki virus, ili pokupiti login podatke, da bi hakovali profile; neke za cilj imaju zaradu od downloada preko nekih file servera; neke služe za povećanje posećenosti sajtova itd... Malo je onih stranica koje skupljaju članove sa ciljem da bi zaradili prodajom istih. Cilj stranica je lako prepoznati na osnovu aktivnosti koje preduzimaju.
Ima tu svega i svačega... I krađe stranica... Verujem da ima i prodaje, ali mali procenat.
[ InFlames20 @ 25.11.2010. 17:03 ] @
Po meni fan stranice ne treba kupovati. Ako se već radi stranica za masovno skupljanje članova uz pomoć svakakvih skripti (koje nisu po FB pravilima), one su kratkotrajnog vjeka i pitanje je kad će ih Facebook blokirati. Prije nego se to dogodi treba treba sve te članove preusmjeriti na drugu Facebook stranicu koja će biti po Facebook pravilima (npr. službeni Fan Page vaše web stranice) i onda s tim članovima radite što hoćete, usmjeravajte ih na vašu web stranicu, na affiliate linkove itd. Ali eto, može se zaraditi i na tim fan stranicama koje nisu po pravilima ako se pravovremeno reagira.
[ sajbergrl @ 12.01.2012. 10:24 ] @
Malo sam okasnila, ali ipak da doprinesem...
Tacno da je rizik kada kupis stranicu veliki da ona bude blokirana, ali ipak ima nacina da se zaradi, ako je stranica iole ozbiljna jer Facebook Add koji kreirate mozete usmeriti iskljucivo na fanove stranice koja je u vasem vlasnisvu, pa cak i ako je neaktivna.
Recimo stranica koja okuplja ljubitelje zivotinja, ili vlasnike istih vrlo je zanimljiva vlasnicima Zoo radnji jer bi mogli da optimizuju svoj Facebook Add i sumere ga iskljucivo njima. Pa cak i one besmislene heterogene stranice tipa Facebook+skola=popravni, znajuci da se tu okupljaju tinejdzeri, mogu se promovisati oglasi koji su usmereni njima...

Poz
[ Mister_rap @ 17.01.2012. 16:33 ] @
Moje iskustvo je donekle slicno, premda u zadnje vrijeme nisam narocito aktivan na tom polju.

Uglavnom kupovina strana po mom licnom misljenju je prilicno isplativa ako su ocekivanja realna.
[ Urkelele @ 06.02.2012. 20:45 ] @
Hajde da malo preformulisem temu i pitam "da li mogu vlasnici aplikacija da zarade"?
Kako sam ja cuo, postoji mogucnost da vlasnici aplikacija dobijaju neki procenat od reklama koje se pojavljuju na njihovoj aplikaciji. Svoj pay-pal nalog povezu sa aplikacijom, na aplikaciji ostave mesta za reklame i u zavisnosti od broja otvaranja reklame / ili klika na istu odredjena suma se prebacuje na paypal racun.
Da li moze neko ovo da potvrdi i malo pojasni?

Pozdrav.
[ sajbergrl @ 09.02.2012. 10:08 ] @
Nisam sigurna za aplikacije, da li zaradjuju na taj nacin... istrazicu malo pa se javljav.
Ono sto znam jeste da je moguce zaradjivati preko Affiliate programa, kao i CPA ponude, koje su preko Google Adds povezane sa njihovim blogom ili web stranicom.
Tako sto se napravi aplikacija "Landing Page" na FB poznatija kao Canvas Page, a zatim ih pametnom porukom kliko vodi dalje na CPA ponudu od koje se generise zarada...

FB Add------Landin (Canvas) Page ------- CPA offer ili Affiliate program------zarada :)

Upravo radi na tome, pa ako budem saznala jos nesto javljam se...

Poz
[ Mister_rap @ 12.03.2012. 02:04 ] @
@Urkelele

Za to (ako je uopste tacno, nisam licno upoznat) ti treba aplikacija sa velikim brojem aktivnim korisnika i nesto tipa fb partner recimo.

Aplikacije se monetizuju na druge nacine ili direktno znaci imas neki pejment u aplikaciji ili postoje app ads u samom frejmu aplikacije.
[ kobraaa @ 09.06.2012. 01:31 ] @
Ne znam cemu ovolika prica oko toga ali cini mi se da prilicno kasnite i da niko od vas nije zaradjivao od fejsbuka s obzirom na razgovor kakav vodite.Moguca je velika zarada preko fejsbuka,tacnije bila je moguca danas je gotovo i nema.Ja sam recimo prodao stranicu jednoj firmi a naziv stranice je bio ime doticne firme lepu svotu novca sam dobio a tada je bilo i lakse napuniti stranicu i stranice su bile na ceni danas nije tako. Zatim imao sam jedan sajt na kome mi je bio cilj samo napuniti ga posetiocima radi zabave jer je bio zabavnog karaktera ali nigde nisam postavio nikakav affilate program,naravno da bi adfly (i ako veoma smesan program po pitanju zarade) bio veoma dobra solucija.Ja sam naime preko jedne stranice dok su skripte bile primenljive doveo za jedan dan preko 80 000 posetioca :) Dakle da sam postavio adfly koji rekosmo veoma mizerno isplacuje ja bih u tom danu zaradio miniumum 50$, a sve zavisi odakle su posetioci. Dakle nekada je zarada na fejsbuku bila moguca naravno vise je u igri bila sreca i snalazljivost nego neko znanje ali se moglo zaraditi.Danas se cela zarada na fejsbuku, cini mi se, zasniva na tim aplikacijama,ali polako ljudi postaju i time zasiceni.