[ Lost_Warior- @ 24.11.2010. 19:29 ] @
Ne znam kako da instaliram numpy 1.5 na ubuntu 10.10 da radi uz python3, verzija 1.5 radi sa python3 ( u repository-u je verzija numpy 1.3 ) a ne mogu da nadjem .deb na netu. Da li postoji neki tird party repository koji sadrzi numpy 1.5 ?



[ combuster @ 24.11.2010. 19:39 ] @
git clone git://github.com/numpy/numpy.git numpy

cd numpy

sudo python setup.py install

Probaj tako. Instaliraj git ako nisi :) A numpy 1.5 deb nisam nasao nigde.
[ Lost_Warior- @ 24.11.2010. 22:50 ] @
Hvala na pomoci

Pokusao sam

Mada nisam siguran ni sta sam tacno uradio jer mi nije jasno sta je "git" zapravo, pogledao sam njihov homepage ali odatle mi bas i nije jasno, pretpostavljam da je nesto za developere

jedina razlika je sto sam kucao:

sudo python3 setup.py install

jer zelim da ga instaliram kao modul za python3 a ne za python2.6 ( koji mi je cini mi se po defaultu kao "python" u ubuntu-u )

i morao sam da instaliram pre toga "python3-dev"

uradio je gomilu nekih "stvari" i na kraju je izgledalo kao da je uspelo, medjutim kada pogrenem python3 i pokusam da ubacim numpy:


stamenko@Stamenko-Laptop:~$ python3
Python 3.1.2 (release31-maint, Sep 17 2010, 20:34:23)
[GCC 4.4.5] on linux2
Type "help", "copyright", "credits" or "license" for more information.

>>> import numpy

Traceback (most recent call last):
File "<stdin>", line 1, in <module>
File "/usr/local/lib/python3.1/dist-packages/numpy/__init__.py", line 128, in <module>
from version import git_revision as __git_revision__
ImportError: No module named version

>>> exit()

[ combuster @ 24.11.2010. 23:05 ] @
Hm, ajde probaj odavde:

http://sourceforge.net/projects/numpy/files/

Isti postupak samo bez git-a.
[ Lost_Warior- @ 25.11.2010. 00:25 ] @
Skinuo sam i ponovio postupak jos jednom, to je bila verzija 1.5.1.



stamenko@Stamenko-Laptop:~$ python3
Python 3.1.2 (release31-maint, Sep 17 2010, 20:34:23)
[GCC 4.4.5] on linux2
Type "help", "copyright", "credits" or "license" for more information.

>>> import numpy
>>> a = numpy.arange(10).reshape(2,5)
>>> a
array([[0, 1, 2, 3, 4],
[5, 6, 7, 8, 9]])

>>> exit()


Sada radi

hvala

( ali sta da radim sada sa onim numpy sto je instaliran sa git-om ? da samo obrisem folder ? )

[ combuster @ 25.11.2010. 00:32 ] @
E jel mi verujes da to nikad nisam provalio i da imam sad naviku da pakujem u tar.xz (kao sto bi ti pakovao u deb) rucno kompajlirane python zezancije, jer python setup.py uninstall ne sljaka :D
[ Lost_Warior- @ 25.11.2010. 01:15 ] @
Ok, samo sam obrisao kompletan folder od numpy-a sto je "dosao preko git-a".

zelim da isprobam python3 ( koji sam donekle koristio )+numpy+scipy+matplotlib, kao alternativu scilab-u i octave-u ( i matlab-u )... ali moracu jos da sacekam da scipy bude portovan za python3, ali eto sad imam bar nesto.

Pa malo je to cudno sto nema .deb-a za mnoge ozbilnije aplikacije ... ista prica je i sa Code_Aster-om i Salome-om ... to ne zelim ni da pokusavam da compajliram rucno. Ali postoji jedna ubuntu based distribucija... zove se CAELinux ( Computer Aided Engineering Linux ) gde je sav taj softver koji sam pomenuo, i jos mnogo toga, ukljucujuci numpy, scipy, matplotlib... preinstaliran.

Odoh malo u offtopic ali mozda nekome koga takodje zanima numpy, i bude citao ovu temu, moze znaciti ta informacija. Samo je potreban jaci kompijuter ... minimum GB rama zahteva i jaci procesor ( sto nije bas uobicajno za linux distribuciju )

[ combuster @ 25.11.2010. 11:13 ] @
Citat:

Samo je potreban jaci kompijuter ... minimum GB rama zahteva i jaci procesor ( sto nije bas uobicajno za linux distribuciju )


On je baziran na Ubuntu LTS-u a hardware-ska zahtevnost se verovatno odnosi na aplikacije koje se koriste na njemu koje nisu bas "decija igra" :)

Thnx 4D info :)