[ jollleess @ 29.11.2010. 19:42 ] @
drugari, u velikoj sam trilemi. budzet mi je oko 2000 e, a treba mi kamera za klasican eng (novinar i snimatelj = jedan covek), ali i za dokumentarce i po neki spot. ZNAC: DV ili HDV ili DVCAM.
H V A L A
[ pxotographer @ 01.12.2010. 07:35 ] @
HDV definitivno. Zašto kupovati neke sisteme koji su stari već decenijama ako se za taj novac može kupiti sistem koji, bar na našim prostorima, predstavlja tek budućnost video produkcije. To je moje mišljenje :). Ja imam dvcam i prezadovoljan sam, ali bih u slučaju kupovine kamere, definitivno prešao na hdv.
[ Stranger2 @ 20.01.2011. 15:36 ] @
HDV nije bas buducnost vec pomalo traljavo prelazno resenje.

HDV je pokusaj da koriscenjem MPEG-2 kompresije (nefikasne za HD) uz premali bitrate smesti jednako trajanje HD videa na DV kasetu. Kombinacija MPEG-2 sa malim bitrateom i HD rezolucijom je losa i u teroiji i u raksi.
Gubitak kvaliteta kod HDV je preveli kza profi potrebe a na granici prihvatljivosti za amaterske kamere. HDV eventualno dolazi u obzir ako kameru mozete nabaviti dosta jeftino. Ako nije jeftina onda HDV ne treba ni razmatrati.
Postoji sada i varijanta sa snimanjem HDV na memorijske kartice ali mislim da i tu koristi premali bitrate...

Buducnost je recim AVCHD format koji koristi H.264 kompresiju (bar duplo efikasniju od MPEG-2) uz dovoljno visok bitrate i snima u MPEG Transport Stream container fajlove. Jednostavan za upotrebu - jedan snimak jedan fajl. Dosta otporan na prekide i ostecenja. Pogodan i za hard disk i za memorisjke kartice...