[ anaxim @ 10.12.2010. 19:39 ] @
Sa obzirom na to sta se moze pocitati na blogovima, novi JavaFX 2 bi trebao polako da uzima primat u odnosu na SWING.
Kakve su sanse da se to stvarno desi?
[ anaxim @ 12.12.2010. 09:58 ] @
Evo i jedna mala prezentacija. Pretpostavljam da je dosta vas vec pogledalo ovo

JavaFX 2 prezentacija
[ MMX @ 12.12.2010. 10:20 ] @
Prema onome što sam pročitao na Wikipedia-i, deluje mi kao veoma zanimljiva tehnologija.

http://en.wikipedia.org/wiki/JavaFX

Ono što mene zanima jeste da li se neko već igrao sa JavaFX-om i kakva su iskustva?
[ MMX @ 12.12.2010. 10:40 ] @
Evo ga još jedan zanimljiv demo. :)

http://www.youtube.com/watch?v=vPx1BVie-O8&feature=related
[ karateka @ 12.12.2010. 23:13 ] @
Citat:
IZVOR

5.1 Is JavaFX replacing Swing as Java's client UI library?

No. JavaFX is a rich client platform for building expressive RIA for multiple screens such as the desktop, browser, mobile and television. Whereas Swing is a set of extensible GUI components that enable developers to more rapidly develop powerful Java front ends for desktop-based commercial applications. JavaFX applications that are designed for desktop environments can take advantage of the powerful Swing widget toolkit to build RIA that are optimized for the desktop.
[ javaworld @ 23.12.2010. 09:49 ] @
JavaFX 2.0 ce (tek) naslediti JavaFX i njen razvoj je preuzeo Oracle. Bice zavrsen (tek) u drugoj polovini 2011.!
Evo linkova na tu temu:

1. Sta se desava sa JavaFX 2.0

2. Java FX Roadmap
[ pedjav @ 24.12.2010. 20:48 ] @
Plan je od pocetka bio da fx zameni swing, medjutim posto se fx script nije bas primio
odlucili su da ga odbace i sve prebace u java api. Al cisto sumnjam da ce to da resi gomilu
problema koji u fx-u postoje. Trebace na tome jos mnogo da se radi ako se zeli pouzdana
tehnologija i sobzirom da ima dosta jaku konkurenciju cini mi se da mu buducnost nije bas
izvesna. Zivi bili pa videli. I da...Oracle je izasao sa pitanjem: "Da li biste platili za posebnu
virtuelnu masinu za fx, koja bi radila brze, itd..." sto se i moglo ocekivati.

Poz.
[ anaxim @ 22.07.2011. 20:45 ] @
Evo pre nekog vremena izasla je i public beta. Kakva su misljenja o dvojci, hoce li i ona proci kao ranije verzije?
[ MarkoBalkan @ 24.07.2011. 10:32 ] @
Citat:
pedjav: Plan je od pocetka bio da fx zameni swing, medjutim posto se fx script nije bas primio
odlucili su da ga odbace i sve prebace u java api. Al cisto sumnjam da ce to da resi gomilu
problema koji u fx-u postoje. Trebace na tome jos mnogo da se radi ako se zeli pouzdana
tehnologija i sobzirom da ima dosta jaku konkurenciju cini mi se da mu buducnost nije bas
izvesna. Zivi bili pa videli. I da...Oracle je izasao sa pitanjem: "Da li biste platili za posebnu
virtuelnu masinu za fx, koja bi radila brze, itd..." sto se i moglo ocekivati.

Poz.


ms isto puno radi i na silverlight-u, pa je još uvijek spor i nije baš prihvaćen.

[ anaxim @ 24.07.2011. 16:55 ] @
Izgleda da ce HTML5 da nadzivi sve RIA frameworkove. Sto se silverlighta tice buducnost mu izgleda i nije bas svetla kao i celom WPFu jer u WINDOWS 8 microsoft priprema novi graficki framework Jupiter. Koliko pise o njemu imace API za .NET jezike i XAML, c++ kao i javascript. Izgleda da je javascript jezik buducnosti.
[ Dejan Lozanovic @ 25.07.2011. 14:35 ] @
Citat:
anaxim: Izgleda da ce HTML5 da nadzivi sve RIA frameworkove. Sto se silverlighta tice buducnost mu izgleda i nije bas svetla kao i celom WPFu jer u WINDOWS 8 microsoft priprema novi graficki framework Jupiter. Koliko pise o njemu imace API za .NET jezike i XAML, c++ kao i javascript. Izgleda da je javascript jezik buducnosti.



Upravo, HTML5 polako uzima sve veci market share, pogotovo kad uzmes u obzir da recimo flash ne radi na svim mobilnom platformama. Sa druge strane ono sto meni lici kao verovatnije, jeste da ce svi ti RIA frameworci kompajlirati u HTML5, vec sad imas takve primere tipa Google Web Toolkit, programiras komplet sve u javi, a framework kompajlira aplikaciju u html+js i to optimizovanu za sve velike major browsere.
[ anaxim @ 27.07.2011. 08:56 ] @
To je cini mi se bio slucaj sa prvim Silverlightom ali se onda desio zaokret u razvoju cele tehnologije, to im je izgleda bila najveca greska.