[ draganbasic1 @ 11.12.2010. 09:07 ] @
Ko mi moze reci na sta treba da obracam paznju pri kupovini novog HDD-a? Unapred hvala...
[ Marko_L @ 11.12.2010. 10:09 ] @
Pa nema tu neke preterane mudrosti. Prvo odrediš koji ti kapacitet treba. Vidiš šta ima u ponudi sa tim kapacitetom i onda na osnovu tvog budžeta uzmeš ono što ti odgovara, po sistemu što skuplji, to bolji, kvalitetniji, pouzdaniji...
[ JOJO847 @ 11.12.2010. 10:26 ] @
Kapacitet je samo jedna od stavki, nas postavljac teme nije uopce naveo dali mu je disk za laptop ili (pod)stolni PC ( ), kojeg je datuma njegov komp i oznake maticne ploce (dakle sata ili ata, maximalni kapacitet), koji OS ima na kompu...., dali bi interni ili externi disk....ima tu dosta toga.

Dragane, opisi nam konkretnije situaciju u kojoj se nalazis i koji imas PC, procitaj sve oznake s njega a narocito ako bi znao oznaku maticne ploce i/ili dodatnih kartica na koje su spajani disk(ovi).

na temelju podataka iz pitanja koje si postavio jako tesko je dati imalo konkretan odgovor.
[ draganbasic1 @ 11.12.2010. 15:26 ] @
potreban mi je za stolni PC koji je testiran 26.12.2003. Koristim ASRock P4i65G Proscott800 Dual Chanel DDR400 maticnu plocu na kojoj ima i ATA i SATA prikljucak. S tim da su mi oba SATA prikljucka slobodna. do prije 2 mjeseca sam koristio Maxtor HDD od 80 GB ali mi se pokvario pa sad koristim Maxtor od 40 GB koji mi je dao poznanik.
[ Horvat I @ 11.12.2010. 21:16 ] @
Uzmi po mogućstvu ATA HDD da se ne trebaš motati sa enhanced modom ako će biti sistemski
[ Miroslav Cvejić @ 11.12.2010. 22:11 ] @
Bolje je kupiti SATA hard. Kad taj presscott crkne ili ploča odradi svoje da bar hard bude upotrebljiv na novoj mašini.
[ Horvat I @ 11.12.2010. 23:26 ] @
Ta ploča nema Native podršku sata
[ Miroslav Cvejić @ 11.12.2010. 23:35 ] @
http://www.asrock.com/mb/overview.asp?model=p4i65g

Mislim da sam nedavno baš na ovu ploču kačio sataII hard i instalirao XP bez problema.

Sada davati novce na ATA hard je u svakom mogućem smislu bacanje para.
[ combuster @ 11.12.2010. 23:55 ] @
Ima nativnu podrsku ali za SATA 1.5 Gbps, sto opet ne bi trebalo da pravi probleme ni sa SATA II diskovima. Trebace ti najverovatnije samo molex2sata power adapter, sata kabl ako ga nemas i to bi bilo to.

Sto se konkretnog modela i preporuke tice, sve zavisi od toga koliki ti je kapacitet potreban, buduci da si do sada imao 80GB - 320/500GB ce biti sasvim dovoljno. Sto se pouzdanosti tice, 3-godisnja garancija je standard tako da ni to ne bi trebalo da bude neki problem, rukovodi se po dzepu :)