[ MPesic @ 14.12.2010. 18:49 ] @
Da obrazlozim problem:

Imamo raspored divova kao na slici. E sad kako naterati da div levo i desno imaju iste visine u zavisnosti od sadrzaja koji imaju u sebi a pritom ne unositi fiksnu velicinu u css height pravilu?
[ plague @ 14.12.2010. 19:32 ] @
Znam da moze preko javascript, sada ne znam odgovara li ti to resenje?
[ Aleksandar Ružičić @ 14.12.2010. 19:53 ] @
ukoliko ti nije bitno da kolone stvarno budu iste visine, vec samo da tako izgleda. tj da se pozadina obe kolone ponavlja celom duzinom onda proguglaj "css faux columns" to je vrlo jednostavan "trik" i u vecini sitacija resava taj problem bez mnogo truda (mada to najvise zavisi od samog dizajna).

ukoliko ti "lazne" kolone ne budu resile problem onda postoje i drugi pristupi ali su malo komplikovaniji. dakle probaj prvo da resis to sa faux kolonama, pa ako vidis da nije izvodljivo sa dizajnom koji imas onda cu napisati primer za drugi nacin kako to da se resi cim budem imao malo slobodnog vremena.



edit: typo

[Ovu poruku je menjao Aleksandar Ružičić dana 15.12.2010. u 01:15 GMT+1]
[ snake_master @ 14.12.2010. 20:02 ] @
Faux, da bre, a ja googlam flux da nadjem link i napisem coveku :) :) :)

Znam kako se radi a ne znam kako se zove :) :) :)
[ Miroslav Ćurčić @ 14.12.2010. 21:21 ] @
ukoliko ti JE bitno da kolone stvarno budu iste visine, najlakše je rešiti tabelom.

jednostavno ovo je jedan od primera gde tableless dizajn nema adekvatno rešenje, imao sam par slučajeva gde sam samo tabelom uspeo dobiti identičan prikaz u svim browser-ima.

radi i varijanta sa javascriptom.
[ Aleksandar Ružičić @ 15.12.2010. 00:11 ] @
Mislim da je moj stav po pitanju koriscenja tabela za layout (umesto za prikaz tabelarnih podataka, za sta su ustvari i namenjene) dobro poznat na ovom forumu i ne bih ponovo ulazio u diskusiju table vs tableless dizajn (i nikako ne bih voleo da se ova tema pretvori u takvu), samo cu reci da su mnogi ljudi dokazali da postoje tableless resenja za probleme za koje pristalice table dizajna tvrde da su tabele tu jedino ili najlakse resenje.

Ne sporim da je lakse poredjati par kolona u tabeli nego porazmisliti malo i napraviti to isto (ili slicno, ali zadovoljavajuce) sa par divova i malo css-a koristeci sve web alate za ono za sta su i namenjeni, ali ovo nisu vise 90-e. Danas je veoma bitno da web strana bude semanticki smislena i da se ucitava sto je brze moguce a dobro znamo da se koriscenje tabela za definisanje lejauta lose odrazava na te dve stvari.
[ MPesic @ 15.12.2010. 04:58 ] @
Malo sam guglao to sto ste mi preporucili i naisao sam na dosta primera ali nijedan nisam uspeo adekvatno da modifikujem. Mogu da kazem da su bili suvise opsirni u odnosu na to kako sam resio problem:

1. u wrapper selektoru u css-u sam dodao svojstvo overflow: hidden
2. u bodyArea selektoru sam postavio background-image sirine wrappera koji ce simulirati pozadinske boje divova levo i desno, zatim dodao svojstvo background-repeat: repeat
3. u bodyArea dodao svojstvo margin-bottom: -10000px
4. u bodyArea dodao svojstvo padding-bottom: 10000px

I to je to, divovi izgledaju bas onako kako sam zeleo.

Hvala na pomoci!
[ Miroslav Ćurčić @ 15.12.2010. 07:32 ] @
I ja sam napisao "najlakše je".

Ako ti je ovo rešilo problem, super, vozi dalje.
[ Predrag Supurovic @ 15.12.2010. 07:54 ] @
Citat:
Aleksandar Ružičić: Mislim da je moj stav po pitanju koriscenja tabela za layout (umesto za prikaz tabelarnih podataka, za sta su ustvari i namenjene) dobro poznat na ovom forumu i ne bih ponovo ulazio u diskusiju table vs tableless dizajn (i nikako ne bih voleo da se ova tema pretvori u takvu), samo cu reci da su mnogi ljudi dokazali da postoje tableless resenja za probleme za koje pristalice table dizajna tvrde da su tabele tu jedino ili najlakse resenje.

Ne sporim da je lakse poredjati par kolona u tabeli nego porazmisliti malo i napraviti to isto (ili slicno, ali zadovoljavajuce) sa par divova i malo css-a koristeci sve web alate za ono za sta su i namenjeni, ali ovo nisu vise 90-e. Danas je veoma bitno da web strana bude semanticki smislena i da se ucitava sto je brze moguce a dobro znamo da se koriscenje tabela za definisanje lejauta lose odrazava na te dve stvari.


Nije ništa smislenije koristiti DIV-ove umesto TABLE ako se opet sve svodi da se DIV-ovi moraju budžiti da bi se postigao željieni evekat. Korišćenje DIV je semantički smisleno samo ako se korsiti jedan DIV za jedan objekat. Onog momenta kada se mora ubaciti makar samo još jedan DIV da bi se pomoću njega postigao željeni IZGLED, to postaje isto toliko semantički pogrešno koliko i da se umesto toga koristi tabela.

[ ksrele @ 15.12.2010. 12:00 ] @
Ja sam za to da se zarad izgleda kombinuje sta gos se od metoda nadje pri ruci.
Ali koristiti sledeci redosled prioriteta:
1. DIV (full tableless) + CSS [ako je dizajn 'komplikovan' pa ovo ne pali, uvesti i malo JS-a]
2. JavaScript + DIV [ako korisnik ima iskljucen JS preusmeriti ga na opciju 3]
3. TABLE (main layout) + DIV + CSS

Nema tu mnogo lupanja glave kod mene. Uopste se ne ustrucavam da koristim tabele ako nista drugo ne pali, mislim sta sad? Vi bi radije menjali dobr dizajn da bi izbegli uoptrebu tabela - glupost. Uvek treba vagnuti sta je bitnije: dizajn ili nacin izrade sajta...

Sto se konkretnog problema tice (iako je resen) ja sam na jednom sajtu to resio JS-om i perfektno sljaka vec niz godina na svim browserima, cak i na mobilnim uredjajima za koje mnogi tvrde da nemaju JS. Doduse, da se ogradim, prvenstveno pricam za Opera Mini browser. Opera Mini dopusti 2 sekunde da se pocetni JS-ovi na sajtu svi izvrse, tako da radi i GA pracenje i sve ostalo (dizajn).
[ Aleksandar Ružičić @ 15.12.2010. 19:16 ] @
@Predrag Supurovic: lepo rekoh da ne zelim da se ova tema pretvori u table vs tableless dizajn, prema tome bih tebe i sve ostale zamolio da se drzite podalje od te rasprave (ovo nije advocacy a ionako je ta tema "prezvakana" vise puta ovde) ili cu biti prinudjen da zakljucam temu.
[ Devanagari @ 22.12.2010. 08:46 ] @
Možda grešim ali čini mi se da bi ovaj problem mogao da se reši ukoliko bi se na kraju bodyArea diva ubacio div npr. "footer" sa propertyjem clear:both.

Ili bi možda u tom slučaju i header morao da uđe u bodyArea, na vrh, takođe sa clear:both? Za to već nisam siguran.