[ MarkoBalkan @ 18.12.2010. 12:58 ] @
prednosti, mana, komponente, dokumentacija?

tražim neki alat koji nudi brzi razvoj, a da je močan.
da ima desktop, web i mobile varijantu.

znači -> .net isključen
windev -> dobar, ali sa manama
realbasic -> dobar ali ne znam ništa o njemu u praksi

da li ima report generator?

da li ima komponenta i za barcodove?


[Ovu poruku je menjao MarkoBalkan dana 18.12.2010. u 14:24 GMT+1]
[ MarkoBalkan @ 18.12.2010. 16:53 ] @
da li postoje componente za:
open office, pdf, report za web aplikacije?
[ Shadowed @ 18.12.2010. 21:31 ] @
Nemam nista protiv, ali me zanima na osnovu cega si iskljucio .net?
[ MarkoBalkan @ 19.12.2010. 11:06 ] @
Citat:
Shadowed: Nemam nista protiv, ali me zanima na osnovu cega si iskljucio .net?


u .net-u sam radio, ali mi se više ne sviđa njihova filozofija i sve što guraju na taj .net.
- recimo izbacili su F# koji je modificirana kopija ocaml
- pa zašto na .net, a ne native, ako već treba brzina?
- cijeli koncept programiranja, počevši od linq-a, orm mi se ne sviđa
- generiranje data layera
- guranje svih jezika na .net koje nema smisla
- a jedina mana, je to što nije cross platform(što meni treba), mono ne računam
- mogli su na lakši način napraviti iz VS-a da se generira executable za linux
- real studio enterprise je skluplji od VS-a, ali zato je crossplatform i ima ugrađene drivere za mysql, postgresql, oracle, odbc

od ovog svega MS stvara anti programere i prešao sam na python i haskell, a od alata ću vjerojatno koristiti windev, realbasic i apex
[ Shadowed @ 19.12.2010. 23:22 ] @
- recimo izbacili su F# koji je modificirana kopija ocaml - Pa? Niko te ne tera da ga koristis
- pa zašto na .net, a ne native, ako već treba brzina? - Pogledaj malo pojmove kao sto su JIT i Ngen
- cijeli koncept programiranja, počevši od linq-a, orm mi se ne sviđa - Niko te ne tera da koristis ni linq ni orm
- generiranje data layera - data layer nema veze sa .net-om nego sa arhitekturom aplikacije
- guranje svih jezika na .net koje nema smisla - sta tu nema smisla? A ako ti smetaju drugi jezici, odaberi jedan a ostale ignorisi.
- a jedina mana, je to što nije cross platform(što meni treba), mono ne računam - Ako je to jedina mana, sto nabroja ove druge stvari. Inace, nisi inicijalno naveo da ti treba cross-platform.
[ madamov @ 20.12.2010. 08:35 ] @
Ako ti to išta znači, prednost RealBasica može da bude i ta što je multiplatformski: program razvijen na Windowsu i ispravno kompajliran (uz odgovarajuću licencu), će da radi i na Macu i na Linuxu.

Takođe, RealSoftware ima i svoju SQL Server. Što se Weba tiče, koliko sam ja shvatio, reč je o nečemu što smo mi u 4D svetu zvali "kontekstualni mod" gde se forme "on-the-fly" konvertuju u HTML strane, no nisam pogledao detaljno.
[ madamov @ 20.12.2010. 08:38 ] @
Citat:
MarkoBalkan: da li postoje componente za:
open office, pdf, report za web aplikacije?

Postoji prilično aktivno i ne tako malo tržište third-party pluginova i komponenti za RealBasic (http://www.realsoftware.com/community/thirdparty/).
[ MarkoBalkan @ 20.12.2010. 16:43 ] @
Citat:
madamov

Takođe, RealSoftware ima i svoju SQL Server. Što se Weba tiče, koliko sam ja shvatio, reč je o nečemu što smo mi u 4D svetu zvali "kontekstualni mod" gde se forme "on-the-fly" konvertuju u HTML strane, no nisam pogledao detaljno.



koliko je to brzo u praksi recimo za 200-500 klijenata u mreži?
[ madamov @ 21.12.2010. 15:57 ] @
Ne znam, zaista, RealBasic sam pogledao na kratko prevashodno zato što su autori istog došli iz 4D sveta.
[ MarkoBalkan @ 21.12.2010. 16:24 ] @
jedina mana realbasica je ta što se ne mogu raditi moduli, nego je sve u jednom exe file-u što se meni ne sviđa.

kako je sa 4d?
[ madamov @ 22.12.2010. 08:56 ] @
Hm, ako možeš u Visual Basicu da praviš module, moći ćeš i u RealBasicu. B)
[ MarkoBalkan @ 22.12.2010. 16:25 ] @
Citat:
madamov: Hm, ako možeš u Visual Basicu da praviš module, moći ćeš i u RealBasicu. B)


pitao sam ljude na forumu, aplikacija se ne može raditi u modulima.

tako da sam otvorio case kao i za reporte kod weba.
ali recimo prednost realbasica je što na kraju exe file ispadne jako mali(početni exe file je oko 4mb), još je native i jako brzo.

ali ako imate 200 formi i 50 000 linija code-a, exe file je ispod 20 mb.