[ fikri @ 20.12.2010. 20:59 ] @
Pokušavam da MS SQL server koji je na poslu prebacim kod kuce da bih mogao raditi i eksperimentisati...

Sad me zanima moze li se to uraditi i kako to izvesti?

Ima li neko nekakvo kratko uputstvo?

Ono koliko sam mogao saznati jeste da treba instalirati SQL server na kucnom racunaru i nekako prebaciti podatke sa ovog na poslu na taj kucni.... E sada, kako to izvesti ako se moze?

Da li mora biti ista verzija SQL servera? Postoji li nekakav softver koji bi to sam uradio?
Hvala
[ Dusan Kondic @ 21.12.2010. 07:02 ] @
Na kućnom računaru treba da bude ista, ili novija verzija SQL Servera s tim što, ako je novija,
baza neće moći da se "nakači" nazad na staru verziju pošto se jednom nakači na novu.
Prebacivanje baze je najlakše izvesti pomoću programa "SQL Server Management Studio"-a (SSMS)
a moguće je isto uraditi i komandama iz komandnog prompt-a (SQLCMD).
SSMS-om može da se pristupi SQL Serveru i sa drugog računara ako želiš da izbegneš
instalaciju na firminom računaru. Jedino moraš da znaš korisničko ime i lozinku.
Postupak bi bio otprilike sledeći:
- pošto startuješ SSMS, uloguješ se (u prozorčiću za logovanje postoji i pretraga servera, ako ne znaš tačan naziv)
- u levom delu prozora nađeš bazu, desni klik > Tasks > Backup ...
Ako je verzija SQL Servera na poslu npr. 2000, a backup baze izvršiš pomoću SSMS 2005 ili SSMS 2008, baza neće
biti konvertovana u 2005, odnosno 2008. Konverzija se vrši prilikom kačenja (attach) na noviju verziju SQL Servera.
[ fikri @ 21.12.2010. 18:20 ] @
Ako sam dobro razumio nije bitno koja bi verziju sql servera trebao instralirati na kucnom racunaru??
Znači potrebno je samo uraditi backup podataka i ponovo ih prikaciti na kucni racunar?

Ovaj dio sa logovanjem nisam razumio.
Probao sam se konektovati na bazu sa SSMS i nije bilo potrebno nikakvo logovanje.
Samo sam unio putanju do sql servera
[ sparc @ 22.12.2010. 07:01 ] @
1. Na izvornom racunaru kroz ssms
a)deatachuj bazu, ili
b)stopiraj SQL server zajedno sa agentom (services, sqlserver, stop)
2. Iskopiraj database fajlove
ne zaboravi da:
a) ponovo atachujes bazu ili
b) ponovo pokrenes server (services, sqlagent, start)
3. Na kucnom racunaru, pretpostavljam da imas istu ili noviju
verziju servera nego na firminom serveru, mozes da imas i express verziju
nije bitno bitno je da ako je na friminom racunaru na pr: verzija 2005
ti na kucnom racunaru imas istu verziju ili pak vezu na pr: 2008, isto
treba voditi racuna i o Servis pack-ovima.
Ako na kucnom racunaru nemas ssms skini ga za datu verziju ili
skini express verziju sa advanced servisima.
4. Jednosravno se prikacis na bazu i attacujes database fajlove.
5. Uzivaj.
[ Dusan Kondic @ 22.12.2010. 07:04 ] @
Na kućnom računaru može da se instalira ista, ili novija verzija SQL Servera.
Ako instaliraš istu, moći ćeš bazu s posla normalno da zakačiš kod sebe kući i
da je, ako treba, vratiš ponovo na posao.
Ako kući instaliraš noviju verziju, jednom kada zakačiš bazu s posla kod sebe kući,
istu nećeš više moći da zakačiš na server na poslu.
Pod logovanjem sam mislio na konektovanje na server.
Da bi se konektovao, mora da se izvrši autentifikacija korisnika (što je slično
logovanju). Prozorčić "Connect to Server" nudi izbor "Server name" i "Authentication".
Ako je server na lokalnoj mašini, na server može da se konektuje pomoću
"Windows Authentication" a za "Server name" može da se upiše (local) ili naziv
instance servera (u nekim slučajevima SQL Server Express-a bude NAZIV\SQLEXPRESS).
U slučaju da se serveru pristupa mrežno (najčešće preko TCP/IP), moraš da odabereš
autentifikaciju pomoću korisničkog imena i lozinke. Postoje i dodatna podešavanja koja
moraju da se izvrše da bi ovo uopšte bilo moguće (omogućavanje porta 1433, startovanje
SQL Browser-a, izbor "Windows and SQL Server Authentication" opcije, unos korisnika ...).
[ srdjan_m @ 22.12.2010. 07:35 ] @
Uradi BACKUP baze na poslu i na kućnom SQL serveru (ako je ista ili novija verzija) napravi blanko bazu sa istim imenom pa zatim uradi RESTORE te baze.
[ fikri @ 23.12.2010. 10:12 ] @
Instalirao sam kući server sql 2000 sa passwordom i instancename (neko bezveze)
E sad me zanima kako dalje? Uradio sam backu podataka na poslu (oko 37 databases, sve sam morao pjedinacno)
Kako dalje sada registrovati u manageru ovaj novi server?
Ako moze postepeno posto sam se napatio prilicno.. Pokusavao sam sa register host, pa register database isl. ali ne ide..

I jos nešto. Ovaj SQL server u donjem desnom uglu mi nije pokrenut, odnosno trazi da se podese neke posavke..
Sta tu trebam uraditi?
Hvala
[ Dusan Kondic @ 23.12.2010. 11:10 ] @
Da li ti u donjem desnom uglu, kada startuješ ikonicu dvoklikom, prikazuje da nije startovan SQL Server, ili SQL Agent? Koje postavke ti traži? Da li ti je instalacija prošla korektno? Koja ti je verzija SQL Server-a 2000?
Savetujem instalaciju (ako želiš 2000-arku) MSDE2000A.exe koja predstavlja besplatnu verziju SQL Servera 2000 i SSMS 2008 kao softver za podešavanje i upravljanje SQL serverom.
Dok ne startuješ server, ne možeš dalje.
[ fikri @ 23.12.2010. 13:37 ] @
u donjem desnom uglu kada kliknem otvori se prozor sa dijalozima:

- server
- services

oba su prazna i šta trebam tu ukucati, jer mi piše NOT CONNECTED!
[ Dusan Kondic @ 23.12.2010. 14:19 ] @
U Services bi trebalo da možeš iz padajuće liste (ComboBox) da izabereš
SQL Server, SQL Server Agent, Distributed Transaction Coordinator i/ili slično.
Ako toga nema, nije ti dobro prošla instalacija SQL Servera.
Ako možeš, izaberi SQL Server, a u Server upiši naziv instance servera => Start.

Možda bi najbolje bilo da deinstaliraš taj server pa da skineš i instaliraš neku verziju
koja je sigurno dobra (npr. MSDE2000A.exe i SSMS sa Microsoft-ovog sajta).

Ako imaš neka kratka pitanja, možeš mi se obratiti na [email protected] da ne bi
punili ovaj forum nepotrebnim porukama.
[ fikri @ 23.12.2010. 19:52 ] @
Upravo sam instalirao verziju MSDE2000A ali opet ništa..
Bojim se da nisu pogrešne postavke prilikom instalacije, šifra, instanca..

PS: Pa zar nije poenta ovakvih foruma da i drugi ljudi nađu odgovore na slične problema, a ne da se problemi tajno
rješavaju? Ispravite me ako griješim?
[ Dusan Kondic @ 23.12.2010. 21:00 ] @
Evo postupka instalacije koji dajem mojim kolegama kada idu na teren da instaliraju MSDEA.exe
(izvinjavam se što tekst nije sređen):

1. instaliranje MSDE
- prekopirati fajl MSDE2000A.exe na root
- iz komandnog prompta pokrenuti raspakivanje komandom: <path>\MSDE2000A.exe SAPWD = "MojSqlPwd"
- tako smo dobili folder na rootu MSDERelA u kome su smesteni fajlovi za instalaciju MSDE-a
- instalacija SQL Server 2000 Destktop Engine, po default instanci koristeci Mixed Mod,
pokrece se iz komand promta komandama: c:\MSDERel\setup SAPWD="MojSqlPwd" SECURITYMODE=SQL

Napomena: na nekim verzijama operativnih sistema mozda ce biti potrebno da se u
Administrative Tools >Local Security Policy>Security Options postavi Instalation Behavior Unsigned Non-Driver,
pomocu desnog klika na Properties, u stanje silenty succeed.
(ovaj deo ispod je potreban za instalaciju SSMS)

2. instalacija MSXML 6.0 Parser
- pre instalacije SQL Server2005 Managment Studio Express potrebno je instalisati MSXML 6.0 Parser
- pozvati instalaciju klikom na fajlu msxml6_x86.msi

3. instalacija SQL Server2005 Managment Studio Express-a, vazi i za SQL Server2008 Managment Studio Express
- pokrenuti instalaciju na uobicajen nacin
- Podesavanje SQL Server2005 Managment Studio Express-a - na kartici SECURITY podesiti:
- General cekirati SQL Server autentication
- Server Roles cekirati sysadmin
- User Mapping cekirati u gornjem prozoru master i za njega publici db_owner

4. Dozvola Klijentu
-Iz komand prompta komandom svrnetcn.exe startovati SQL Server Network Utility
i na kartici General enable TCP/IP protokol kome u Properties treba podesiti kanal 1433.

p.s. Naravno da je poenta ovakvih foruma pomaganje kolegama. Mislio sam da ne pretrpavamo forum
porukama koja ne sadrže konkretna rešenja.
[ fikri @ 24.12.2010. 20:12 ] @
Probat cu da uradim to iz command prompta, do sada sam pokusavao direktno, s tim što sam u onaj fajl .inf od instalacije u [option] dodatavao šifru i instancu...
[ fikri @ 25.12.2010. 11:34 ] @
Kada to uradim iz cmd dobijem poruku:


The instance name specified is invalid!

koristio sam:

c:\MSDERel\setup SAPWD="MojSqlPwd" SECURITYMODE=SQL
[ Dusan Kondic @ 25.12.2010. 17:16 ] @
Deinstaliraj sve što je vezano za SQL Server (naročito SQL Native Client), restartuj, pa pokreni instalaciju ponovo.
[ fikri @ 03.01.2011. 17:40 ] @
Pokušavao sam sve i svasta, ali opet ne radi, u cemu je kvaka?
Kako da deinstaliram SQL Native Client? U control panel-u ga nema!
[ AMD guy @ 03.01.2011. 18:16 ] @
http://msdn.microsoft.com/en-us/library/ms131321.aspx

Citat:
The SQL Server Native Client files (sqlncli10.dll, sqlnclir10.rll, and s10ch_sqlncli.chm) are installed to the following location:

%SYSTEMROOT%\system32\


Citat:
Uninstalling SQL Server Native Client

Because applications such as SQL Server server and the SQL Server tools depend on SQL Server Native Client, it is important not to uninstall SQL Server Native Client until all dependent applications are uninstalled. To provider users with a warning that your application depends on SQL Server Native Client, use the APPGUID install option in your MSI, as follows:

msiexec /i sqlncli.msi APPGUID={0CC618CE-F36A-415E-84B4-FB1BFF6967E1}

The value passed to APPGUID is your specific product code. A product code must be created when using Microsoft Installer to bundle your application setup program.
[ AMD guy @ 03.01.2011. 18:34 ] @
http://msdn.microsoft.com/en-us/library/ms131321.aspx

Citat:
The SQL Server Native Client files (sqlncli10.dll, sqlnclir10.rll, and s10ch_sqlncli.chm) are installed to the following location:

%SYSTEMROOT%\system32\


Citat:
Uninstalling SQL Server Native Client

Because applications such as SQL Server server and the SQL Server tools depend on SQL Server Native Client, it is important not to uninstall SQL Server Native Client until all dependent applications are uninstalled. To provider users with a warning that your application depends on SQL Server Native Client, use the APPGUID install option in your MSI, as follows:

msiexec /i sqlncli.msi APPGUID={0CC618CE-F36A-415E-84B4-FB1BFF6967E1}

The value passed to APPGUID is your specific product code. A product code must be created when using Microsoft Installer to bundle your application setup program.
[ fikri @ 06.01.2011. 18:51 ] @
Kako da ja znam koji je kod mene ovaj APPGUID?

Probao sam isto uraditi na drugom racunaru ali mi javlja neku grešku tipa Collate error!
Malo sam googlao i to je valjda nesto oko regionalnih postavki ali nisam jos riješio...