[ evolution @ 28.12.2010. 14:42 ] @
BEOGRAD, 28. decembra 2010. (Beta) - Generalni direktor Telenora u Srbiji Ćel Morten Jonsen (Kjell-Morten Johnsen) izjavio je da je ta kompanija počela obnovu mreže mobilne telefonije, koja će biti završena početkom 2012. godine.

"Kada Telenor završi obnovu svoje mreže Srbija će imati najmoderniju i najnapredniju mrežu mobilne telefonije u Evropi", kazao je on u intervjuu agenciji Beta.

Jonsen je istakao da je razvoj mobilne telefonije ključan za Telenor u Srbiji, kao operatera koji ima učešće od oko 40 odsto na tržištu i tri miliona korisnika.

"Veoma smo zadovoljni rezultatima koje je Telenor postigao u ovoj godini. Uspeli smo da povećamo udeo i osećamo da imamo dobar zamah na tržištu", kazao je on.

Jonsen je ocenio da je situacija na srpskom tržištu još teška, ali da se tržište pokreće.

"Ključne pozitivne promene dešavaju se kada se otvaraju nova radna mesta", dodao je.

Jonsen je izrazio očekivanje da će se nastaviti trend prelaska korisnika iz pripejd u postpejd način plaćanja.

"Više ljudi će želeti da ima ugovor sa opereterom nego da koristi pripejd kartice", dodao je ističući da je trend nije kao cunami, ali je vidljiv.

Jonsen je kazao i da je udeo "pametnih" telefona na srpskom tržištu mobilne telefonije još mali.

"Podaci su različiti, ali ni jedan od tri operatera na srpskom tržištu nema više od 20 odsto korisnika sa pametnim telefonima, a Telenor je značajno ispod tog procenta", kazao je on.

Kako je istakao Jonsen, većnina korisnika na srpskom tržištu ima obične telefone, mnogi imaju čak i jeftnine telefone koji nemaju mogućnost korišćene 3G mreže i zato Telenor pokrenuo uslugu Telenor klik koja i njima omogućava korišćenje interneta.

Jonsen je kazao i da je Telenor obavio sve pripreme da od janura omogući prenosivost brojeva u mobilnoj telefoniji i da se čeka da regulatorna agencija obavi pripreme. To se, kako je najavljeno očekuje u martu, dodao je Jonsen.

Kako su naveli u Telenoru, planirano je da se u uloži više desetina miliona evra u kompletno renoviranje mrežne infrastrukture, u okviru projekta koja je počela sredinom 2010. godine.

Projektom su obuhvaćeni svi vitalni segmenti mreze, od radio dela, preko transportne mreže do jezgra i servisnih platformi, naveli su u Telenoru i dodali da će se modernizacija mreže realizovati u saradnji sa kompanijama Huavej (Huawei), Erikson (Ericšon) i Nera.

Posebna pažnja u projektu, istakli su u Telenoru, biće posvećena unapredenje segmenata za prenos podataka upotrebom najnovijih tehnologija, ukljucujuci i četvtrtu generaciju mobilne telefonije (4G), cim za to bude postojala odgovarajuca regulativa.

Ocekuje se da će dostupnost i kvalitet postojecih servisa Telenora biti znatno unapređen i da će renovacija mrežu učiniti sposobnom da na efikasan način podrzi potrebe korisnika u narednih pet godina i obezbedi preduslove za razvoj novih, naprednih servisa.

Kompanija Telenor u Srbiji posluje od 2006. godine, kada je za 1,5 milijardi evra kupila kompaniju Mobi63.

(Beta, 28.12.2010)
[ llux @ 28.12.2010. 19:17 ] @
Pravi 4g ili mobilni WIMAX sa brzinama i manjim od HSDPA koji neki strani operateri reklamiraju kao 4g?
Brzina bi morala da bude 100 megabita
[ Slobodan Milivojevic @ 28.12.2010. 22:14 ] @
Pod 4G mislim da se prvenstveno misli na LTE standard.
[ freeworld @ 28.12.2010. 22:25 ] @
Citat:
evolution
Jonsen je izrazio očekivanje da će se nastaviti trend prelaska korisnika iz pripejd u postpejd način plaćanja.

"Više ljudi će želeti da ima ugovor sa opereterom nego da koristi pripejd kartice", dodao je ističući da je trend nije kao cunami, ali je vidljiv.



Znaci to vam je cilj svima,da predjemo na postpaid pa nas zato derete na pripaidu.
[ DR83 @ 29.12.2010. 21:51 ] @
Naravno da je svakom operateru cilj da ima sto vise postpaid korisnika i to onih "zakljucanih", na nekoj od ugovornih obaveza.

Pitam se da li ce im nakon ovoga i cene biti jos "kvalitetnije" posto je telenor, nakon vipa, postao inicijator poskupljenja.
[ llux @ 30.12.2010. 14:47 ] @
Ako ukucas 4g speed naci ces rezultate testiranja 4g kog neke mreze vec imaju.
Rezultati su bedni, 3-4Mbps.
Gde su obecanih 1Gbps?
[ freeworld @ 30.12.2010. 14:50 ] @
Citat:
llux
Gde su obecanih 1Gbps?

Da nisi malo preterao?
[ llux @ 30.12.2010. 14:59 ] @
Kada sam pre citao o 4g pisalo je od 100Mbps do 1Gbps. Verovatno i sada pise na wikipediji
[ freeworld @ 30.12.2010. 15:16 ] @
Neverovatno,brzine su od 100 mbs pa do 1 gbs a postoji i 5g koji ce u narednim godinama da se uvede u najrazvijenijim zemljama.E sad,sta bi bilo kad bi bilo npr telenor uvede to i sta ja treba ogranicen protok od 2 gb na pripaidu da koristim pri brzini od 1 gbps.nesto slucajno pritisnem i za pola minuta potrosim ceo protok,lepo to smisljaju, a nek daju neogranicen protok i ima odmah da uzimam.
[ evolution @ 27.01.2011. 21:41 ] @
Planovi kompanije Telenor (Video)

http://www.live-e.tv/video-pri...2011/planovi-kompanije-telenor
[ avala100 @ 28.01.2011. 08:44 ] @


Vrlo lep niskobudzetni bajkoviti filmic.
[ espresso @ 28.01.2011. 09:27 ] @
Nema tu bajke, ljudi imaju dugoročne planove za razliku od porodično političke firme Telekoma zbog koga se odlaže portabilnost brojeva. Još je čovek izrazito blag u kritikama umesto da raskrinka mafiju.
[ avala100 @ 28.01.2011. 09:54 ] @
Paaaa dobro...
Evo i ja imam dugorocne planove, ali sem sto pricam o tome nista drugo ne radim.
Snimicu i ja filmic kako prestajem da pusim i pocinjem da ucim, onda ce da bude realno.
Naravno da su krivi mama i tata sto to do sad nisam uradio.

Salu na stranu, znam kakav uzas su zatekli kad su preplatili firmu. Raspadnute BS koje cak nisu bile kompatibilne, ugovore o zzakupu prekupih nekretnina cak i na Terazijama, neraskidive i gomilu toga, pricali smo o tome ovde svi.

Medjutim u mojim ocima ih to ne oslobadja odgovornosti sto za sve ove godine koliko su tu i dalje vecinu Bs im cine prastare koje cak nisu ni edge. A pricaju o 4G. I snimaju dopadljive video materijale. Kad osetim da je nesto bolje, onda cu verovati


[ DR83 @ 28.01.2011. 11:45 ] @
Znaci dranje nam tek sledi.
[ Slobodan Milivojevic @ 28.01.2011. 12:11 ] @
Pricajte vi sta hocete, al sve vise lokacija je na kojima postoji 3G signal, samo jos da sve GSM BS koje postoje budu sa dostupnim EDGE signalom, a ne da se patimo na GPRS, ihhh gde bi nam kraj bio.

Nadam se da ce nesto da urade po tom pitanju.
[ marko37 @ 28.01.2011. 23:12 ] @
Citat:
avala100: Medjutim u mojim ocima ih to ne oslobadja odgovornosti sto za sve ove godine koliko su tu i dalje vecinu Bs im cine prastare koje cak nisu ni edge. A pricaju o 4G. I snimaju dopadljive video materijale. Kad osetim da je nesto bolje, onda cu verovati


A da li si pročitao članak sa početka topika? Vidiš da je proces zamene tih baznih stanica u toku...
[ avala100 @ 28.01.2011. 23:52 ] @
Citat:
marko37: A da li si pročitao članak sa početka topika? Vidiš da je proces zamene tih baznih stanica u toku...


Pa jesam procitao.
Ali ne znam sta to tacno znaci? Mislim sta znaci "zamena je u toku"?
Evo bas sam sad pogledao na silos gde se nalazi jedna od prvih BS, i ne vidim nikakve majstore kako ista menjaju.
To je jevtina demagogoja, koja me podseca na nasu politicku scenu.
Mi cemo znate da zamenimo...
Kad? Kojom dinamikom? Koje stanice i kojim kapacitetima?
Puste price...
Ako ce sve da zamene do kraja 2011. nek tako i napisu. Ali, ne, ne radi se to tako. Snimice filmic, pokrice 3 velika grada u kojima zivi 90% stanovnistva cele drzave i kao VIP nekada (ko se seca) reci ce da su pokrili 97% stanovnistva. Teritoriju niko ne pominje.
Dok ne vidim na telefonu 3G ili bar E, necu verovati.
U moja dva sela, jedno u Vojvodini, sediste razvijene opstine (sta god to znacilo, po zvanicnim merilima) i drugo u Sumadiji, manje razvijeno, NEMA majstora koji ista menjaju.
Obe BS su stare, ona prva starija od ove druge.
Druga dva operatera nisu puno bolja, ali su bolja, i VIP i MTS imaju egde.

A oni pricaju o 4G.
[ zvezdasbg @ 29.01.2011. 09:24 ] @
A VIP ima svoju mrezu?! Daj ne ken...
[ milanpavke @ 29.01.2011. 10:16 ] @
Citat:
Slobodan Milivojevic: Pricajte vi sta hocete, al sve vise lokacija je na kojima postoji 3G signal, samo jos da sve GSM BS koje postoje budu sa dostupnim EDGE signalom, a ne da se patimo na GPRS, ihhh gde bi nam kraj bio.
Nadam se da ce nesto da urade po tom pitanju.


Ma da, jednom godisnje se moze primetiti da su pustili 3G u par novih velikih sela, a edge se nigde i ne siri, niti se postavljaju nove BS u slabo naseljenim mestima, ko nema nikakav signal ili se prekida, neka nema i dalje; bitno da u centru Bg imaju nebrojene mogucnosti za tel. i internet...

A ovaj video je "iluzoran", mislio sam bar da cu nesto cuti. A oni pricaju o prilicno smesnom "sirokodostupnom kliku"...




[Ovu poruku je menjao milanpavke dana 29.01.2011. u 11:36 GMT+1]
[ avala100 @ 29.01.2011. 10:48 ] @
Citat:
zvezdasbg: A VIP ima svoju mrezu?! Daj ne ken...


Ima. I uvek je edge.

Ne znam kako se citaju podaci koje ima ratel o izdatim dozvolama za BS, i da li je svo sto pise "vazeca dozvola" znaci da su u pitanju predajnici, mozda je nesto od toga njihova interna komunikacija, ali po toj evidenciji, gde je ukljuceno sve, Telenor ima 6459 a VIP 4072 dozvole. Da li su dozvole isto sto i postavljene stanice i koje su koje, to ne razumem. Mozda mesam babe i zabe...
[ freeworld @ 29.01.2011. 14:53 ] @
^
Ajd postavi link gde si to procitao za ove dozvole.
[ Slobodan Milivojevic @ 29.01.2011. 15:22 ] @
Imaš to na http://registar.ratel.rs/ pa ides na dozvole za radio stanice, u kriterijum staviš da je nosilac prava Vip mobile d.o.o. ili Telenor d.o.o. mozes da definišeš i kriterijum frekvencija od 800 do 2200 MHz, da bi isfiltrirao interne linkove, i dobićeš tačne lokacije svih GSM i 3G baznih stanica...

A i kako to pričate da Vip nema svoju mrežu? Pa pustite ručni odabir mrežnog operatera, i videćete MTS, Telenor SRB i Vip SRB, tako da...

[att_img]
[ zvezdasbg @ 31.01.2011. 14:25 ] @
Ima svoju mrezu u centru Beograda....
Kreni malo po Srbiji, prebaci na rucno biranje mreze pa ces videti....
Ponudice ti nacionalni roming sa telenorom. :P
Kad drzis na automatskom modu aparat se sam prebaci na telenor mrezu. Ranije je VIP koristio telekom. Kad su toliko unapredili mrezu, sto se ne otkace od MTS i Telenora? Ajmo frajeri oslonite se samo na svoju mrezu. Kad je vec imate. Ma daj.
[ LakiKG @ 31.01.2011. 19:24 ] @
VIP ima svoju mrezu i u Kragujevcu.
Ali tema je Telenor.
[ marko37 @ 01.02.2011. 00:23 ] @
Citat:
avala100: Pa jesam procitao.
Ali ne znam sta to tacno znaci? Mislim sta znaci "zamena je u toku"?


Znači da je zamena opreme u toku. Jel ti misliš da se tako nešto radi za jedan dan?

Citat:
Evo bas sam sad pogledao na silos gde se nalazi jedna od prvih BS, i ne vidim nikakve majstore kako ista menjaju.




Citat:
To je jevtina demagogoja, koja me podseca na nasu politicku scenu.
Mi cemo znate da zamenimo...


Pa postoji mala razlika između ozbiljne velike kompanije i neozbiljne banana države.

Citat:
Kad? Kojom dinamikom? Koje stanice i kojim kapacitetima?
Puste price...
Ako ce sve da zamene do kraja 2011. nek tako i napisu.


Čekaj, ti očekuješ da ti Telenor pošalje ceo plan projekta zamene celokupne mreže?

Citat:
Ali, ne, ne radi se to tako. Snimice filmic, pokrice 3 velika grada u kojima zivi 90% stanovnistva cele drzave i kao VIP nekada (ko se seca) reci ce da su pokrili 97% stanovnistva. Teritoriju niko ne pominje.


E pa vidiš zamena upravo počinje od jednog vojvođanskog gradića.

Citat:
U moja dva sela, jedno u Vojvodini, sediste razvijene opstine (sta god to znacilo, po zvanicnim merilima) i drugo u Sumadiji, manje razvijeno, NEMA majstora koji ista menjaju.


Samo ti pristavi kaficu i ispeci prasence, majstori su na putu...

Citat:
Druga dva operatera nisu puno bolja, ali su bolja, i VIP i MTS imaju egde.

A oni pricaju o 4G.


U eri HSPA ti pričaš kako su druga dva operatera bolja jer imaju EDGE...
[ avala100 @ 01.02.2011. 07:22 ] @
E neka si mi tako detaljno odgvorio i ismejao.
Plasim se da do kraja 2011. godine blagodeti "obnavljanja" mreze, ja necu osetiti. U stvari posto se ne zna do kada ce "obnavljanje" za koje se ne zna sta tacno znaci trajati, mozda te blagodeti necu niakda ni osetiti.
I da, ocekujem da me operater obavesti o svojim planovima, detaljno, zato sto te planove sam najavljuje jevtinom produkciojom - video zapisom. Da li je to bas toliko cudno?
Pogotovo kad ih priupitam za odredjena podrucja i dobijem template kako u narednih 6 meseci nisu planirane nikakve izmene... (isti ili slican template sam dobio 4 puta do sad u zadnjih desetak godina, svaki put je to 6 meseci)

Mislim da naslov teme treba da glasi "Telenor po ko zna koji put nagovestava da bi mozda mogao da zameni 3 bazne stanice na neodredjenoj lokaciji (koje ce skinuti sa nekog drugog stuba), a obozavaoce istog pozivamo da nas bezuslovno zastupaju u javnosti, makar kako glupo izgledali pri tome"


[Ovu poruku je menjao avala100 dana 01.02.2011. u 09:41 GMT+1]
[ gargamel011 @ 09.02.2011. 16:08 ] @
Telenor menja kompletnu opremu, posao je dobila kompanija HUAWEI. Nikakva 4G i slično samo skidanje postojeće opreme i instalacija nove, moguće je da neke lokacije dobiju
i 3G koje nisu imale ali ne očekivati mnogo.

Isto je Telenor prošle godine radio i u Crnoj Gori samo je nosilac posla je bio ZDE!!!

[ avala100 @ 09.02.2011. 19:16 ] @
Ups. Kako sad to?
Pa neko rece da su oni ozbiljna kompanija a ne banana i da E nije bolje od G? A od G do 4G, do Soluna sto somuna...

Prasence pojedeno, majstore vise ne cekam...
A i sto bi dolazili, da zamene Ericcson G sa Huawei G. (jel to ta "nova era HSUP" kako neko rece)
Pa dok to "ustimaju" da radi kako treba.

[ evolution @ 09.02.2011. 20:39 ] @
Ne samo oprema, menja se arhitektura kompletne mreže, sa ciljem prelaska u NGN, ili all-IP mrežu. Na realizaciji projekta angažovane su kompanije Ericsson, Nera i Huawei. Ovaj postupak je glavni preduslov za implementaciju budućih generacija mobilnih tehnologija (pravi 4G podrazumeva brzine od 1 Gbit/s u download-u). Nova mrežna arhitektura omogućava bolje performanse, veću propusnost, viši kvalitet servisa (QoS), bolji kvalitet iskustva (QoE), kao i veću kompaktibilnost sa različitim tehnologijama na strani transporta saobraćaja kroz mreže.

LTE, koji je u stvari 3.9 G tehnologija, su mnogi operatori integrisali u svoju mrežu kao add-on (nadogradnju postojećeg radio-transportnog sistema) bez izmene kompletnog jezgra mreže. Ali se sada suočavaju sa neophodnim prelaskom na NGN prvenstveno zbog troškova. Telenor je uradio suprotno. Prvo tranzicija kompletne mreže, a kasnije kada LTE dovoljno "sazri", i njegova implementacija. Sam LTE još nije najsrećnije rešen. Na primer, prenos glasa (CS) koji koristimo na današnjim mobilnim telefonima nije uspešno razvijen za primenu i u LTE-u.

Više informacija o iskustvu Telenor Grupe sa novim mobilnim broadbend tehnologijama, čiji je model primenjiv i kod nas, možete pronaći ovde.
[ avala100 @ 09.02.2011. 22:41 ] @
@evolution Hvala za detaljan odgovor i link. Procitao sam i mislim da sam shvatio.

Meni, kao prakticnom korisniku, to ne znaci ama bas nista. Nece me samo jedno takvo visokotehnolosko razmatranje opredeliti da koristim (samo) Telenor
Malo je verovatno da ce bazne stanice za koje sam ja direktno zaintereovan i koje me se najvise ticu, zameniti novim.
Neverovatno mi zvuci da ce postojece najstarije G stanice (stoje na istom mestu 12 godina!), zameniti novim LTE tehnologijama, koje jos uvek nisu u punom kapacitetu, za koje jos uvek NE POSTOJE UREDJAJI (mobilni telefoni, modemi), ili bar ne postoje dostupni kao sadasnji uredjaji. A ako postoje i dalje nema "all in one", da automatski biraju g, 2g, 3g ili taj tzv 3,9g. A pritome nije resen u potpunosti ni prenos glasa.
Ako sam dobro razumeo, sa povecanjem g, odnosno sto veci g, manji domet stanica, sto znaci da i ako ih stave na postojeca mesta, ja necu moci da primam signal.

Dalje. O kakvom "sazrevanju" uopste moze da se govori, kad sam Telenor priznaje da svega oko 10 % njihovih korisnika koristi tzv. "smart" telefone!!! Znaci najvise HSDPA.

Filozofija vodece svetske kompanije je da planira i diktira trendove, ali na kraju krajeva sve to izgleda pateticno kad ja i dalje imam G signal, dok jos nesretnija konkurencija koliko toliko ima brzi prenos podataka.
I slusam hvalospeve i pokusavam da u moj mozak uturim komplikovane tehnicke stvari a cak ni ovaj komentar ne mogu da posaljem sa telefona.
Jel'da izgleda jadno?
A ovamo razvi se diskusija na nekoliko strana o silnom obnavljanju mreze. Trt.
[ marko37 @ 10.02.2011. 01:08 ] @
Citat:
gargamel011: Telenor menja kompletnu opremu, posao je dobila kompanija HUAWEI...
Isto je Telenor prošle godine radio i u Crnoj Gori samo je nosilac posla je bio ZDE!!!

Nije ZDE nego ZTE.
A nisu samo Huawei i ZTE učestvovale u tome.

Citat:
evolution: Ne samo oprema, menja se arhitektura kompletne mreže, sa ciljem prelaska u NGN, ili all-IP mrežu.

Izraz "all-IP" se često vrti, ali je još češće pogrešno korišćen. A takođe je i NGN prilično širok pojam, ne nužno vezan ni za "all-IP".
Suština je da se osnova prenosa preorijentiše sa SDH/PDH (iliti TDM) sistema na paketni transport, u ovom slučaju MPLS/ethernet.

Citat:
Ovaj postupak je glavni preduslov za implementaciju budućih generacija mobilnih tehnologija (pravi 4G podrazumeva brzine od 1 Gbit/s u download-u).

1 Gbps je teško preterivanje, posledica toga što se nestručni ljudi uključe u priču oko uvođenja novih tehnologija.
[ avala100 @ 10.02.2011. 07:51 ] @
Citat:
marko37: 1 Gbps je teško preterivanje, posledica toga što se nestručni ljudi uključe u priču oko uvođenja novih tehnologija.


Ovo nije prica o uvodjenju novih tehnologija, vec prosti Telenor - Korisnicki servis, dakle korisnicki.
Jesam nestrucan, hocu bolje usluge, a Telenor me laze pustim pricama o nekim tamo super nova kosmos tehnologijama koje kao uvodi. Odnosno priprema teren pa ce da uvede. Nekad. Kad sazri.

A sto se tice preterivanja, nasao sam nesto sto se zove International Mobile Telecommunications Requirements for 4G networks : "Peak data rates of up to approximately 100 Mbit/s for high mobility such as mobile access and up to approximately 1 Gbit/s for low mobility such as nomadic/local wireless access, according to the ITU requirements".

Ja sam to shvatio da ta brzina od 1Gbps ipak nije predvidjena za mobilnu mrezu gde je peak 100Mbit/s, a 1Gbit/s je za wireless access, nerado priznajem da si verovatno u pravu i da jeste preterivanje.

E sad posto smo svi nestrucni a ti strucan, ja dalje ne mogu da se ukljucim u ovu prepametnu diskusiju, jer dalje nista ne razumem. Samo sam glupi pravnik koji gleda u svoj telefon i dalje vidi samo jedno jedino veliko G.

[ owim @ 18.02.2011. 03:57 ] @
Evo informacija iz prve ruke.

Radi se zamena Ericsson opreme za novu Huawei opremu. Cilj je otvoriti put za buduca prosirenja i nove tehnologije pomocu opreme koja je prilagodljiva i vrlo skalabilna. Za sad se menja samo postojeca oprema za novu, GSM za GSM, 3G za 3G, cak se ni ne prosiruje 3G, samo se menja oprema. Takodje, prenos prelazi na IP i tu se vrse znacajna prosirenja, u tom segmentu mreza prelazi na novu tehnologiju, a i na novu strukturu.

Huawei kabineti su univerzalni, te u njih možeš smestiti radio jedinice za GSM, UMTS, LTE, itd. Prilično je sve upakovano i znatno manje od recimo Eriksonovih makro baznih. Oprema radi, problema su jedino imali sa alarmima, ali i to se vremenom sredjuje. Stare BS su imale E1 priključke za prenos, a kod Huawei je sve IP. Ovim se pravi prostor za buduća proširenja mreže na postojecim lokacijama.

Huawei im je dao najbolju ponudu te su ih i zato prihvatili. U igri su bili svi, jedno 5 dana su se iznosile ponude i na kraju su dobili kinezi. Telenor ce im ovu opremu platiti tek za 5 godina, a pored opreme na lokacijama su dobili i bas puno rezervnih delova.

Sto se BS tice, Telenor ima ima GSM 900, GSM 1800 i WCDMA 2100. 3G nisu odavno dodavali na nove lokacije pa se celije brze smanjuju disanjem a kapacitet ne povecavaju -- zato Internet radi lose i radice sve losije.
[ espresso @ 18.02.2011. 07:15 ] @
Znači da tražimo internet kod konkurencije...
[ owim @ 18.02.2011. 08:06 ] @
^ Nije bas veliki izbor. MTS Net svi znamo kako radi, a VIP moze da
ponudi Net samo sa svojih baznih stanica (ne i iz Telenor nacionalnog
rominga). Ne znam kakva je Vip infrastruktura i sta ce se desiti kada
budi uvecali broj korisnika neta za nekoliko desetina hiljada. Videli
smo sta se Telenoru dogodilo. Neki Vip insajder? :-)
[ marko37 @ 19.02.2011. 00:24 ] @
Hvala owim-e. Ako imaš još informacija, podeli ih sa nama...
[ owim @ 20.02.2011. 02:47 ] @
U svojoj poslednjoj poruci napisao sam:
Citat:
3G nisu odavno dodavali na nove lokacije pa se celije brze smanjuju disanjem a kapacitet ne povecavaju

Mozda je potrebno pojasnjenje: sto je vise korisnika u celiji, to se domet celije smanjuje, i obrnuto - taj proces se zove disanje celije, karakteristican je za 3G.

Drugim recima, 3G Telenora je odavno preopterecen, sto korisnici mogu da osete a da jos nema planova o prosirenju.
[ Slobodan Milivojevic @ 20.02.2011. 09:48 ] @
Ne znam kako ne povećavaju pokrivenost, i kako ne postavljaju nove 3g bazne stanice, kad sam siguran da do pre nešto više od dva meseca u Beloj Palanci niie bilo Telenor 3g mreze, a sada postoji.

Ovo dovodi do zakljućka da ipak rade na proširenju 3g mreze, pa te informqcije koje imate i nisu baš naj proverenije.
[ owim @ 20.02.2011. 10:37 ] @
^ Prosiruju generalno, ali jako sporo, gde moraju, i nevezano za swap sa Huawei-em. Informacije koje sam prenuo su direktno iz tech. centra koji radi na opremanju Telenora.

[Ovu poruku je menjao owim dana 20.02.2011. u 15:38 GMT+1]
[ evolution @ 20.02.2011. 17:02 ] @
Mreža se razvija kao i do sada, uz rast postojećih i novih kapaciteta, a ukoliko primetite neke nepravilnosti u radu, tu je Služba reklamacija.
[ avala100 @ 20.02.2011. 18:15 ] @
Citat:
evolution: Mreža se razvija kao i do sada, uz rast postojećih i novih kapaciteta, a ukoliko primetite neke nepravilnosti u radu, tu je Služba reklamacija.


Mreza se ne razvija, kao ni do sada, kao ni u zadnjih 11 godina, u mom slucaju.
Za sve reklamacije dzaba pisete na pomenuti mejl, ja pisao i pisao i pisao.
Lazna mreza pokrivenosti stoji na sajtu, lazna obecanja kako ce "biti bolje".

Drago mi je za Belu Palanku. Eto bas mi je drago.

Na sta smo spali od nekada najboljeg operatera, bez namere da uvredim Belu i Ostale Palanke.
U mojim palankama su i VIP i Telekom uspeli da to urade brze, bolje i po mnogo povoljnijim cenama.

Ono sto mi se pre nekoliko godina desavalo sa VIP-om, da mi stizu poruke o propustenim pozivima, verovali ili ne, sad se desava sa Telenorom!!
Ne znam da li i GSM celije disu, ali ove u mojim palankama su se bas zaduvale.
A evo ga mart 2011. godine.
[ avala100 @ 20.02.2011. 18:30 ] @
@owim
Hvala ti sto delis informacije koje imas sa nama.
Meni ponesto od toga nije bilo jasno, sustinu sam shvatio.

Ne znam sta su "kabineti' (pretpostavljam naziv za one uspravne kutije-predajnike u kojima je oprema i koje vidimo na krovovima, nekad ogromne, nekad mnogo manje), sta znaci "skalabilna" (vise frekvencija, samih tehnologija?), disanje si sam objasnio.

[ owim @ 20.02.2011. 19:54 ] @
Citat:
Ne znam sta su "kabineti' (pretpostavljam naziv za one uspravne kutije-predajnike u kojima je oprema i koje vidimo na krovovima, nekad ogromne, nekad mnogo manje), sta znaci "skalabilna" (vise frekvencija, samih tehnologija?), disanje si sam objasnio.

Iako je off topic, kabineti su "rack"-ovi, "kutije", uspravne i polozene, male i velike u koje se postavlja oprema.
Skalabino, znaci da je prilagodjeno lakom unapredjenju, da se vadjenjem dela opreme/softvera i stavljanjem drugog dela lako i brzo vrsi prelazak (na komponentu boljih performansi, npr), bez da je potrebno vrsiti (znacajnije) radove na ostatku sistema.
[ owim @ 22.02.2011. 10:24 ] @
Kad vec pricamo o Huawei opremi...
Citat:
Huawei besplatno oprema London

Kineska kompanija Huawei ponudila se da besplatno opremi sistem podzemne železnice u Londonu mobilnom mrežom. Projekat vredan oko 50 miliona funti bio bi poklon prethodnog domaćina Olimpijskih igara narednom.

"Naknadu" za ovaj poklon, Huawei bi dobijao kasnije, održavanjem postavljene opreme. Huawei će, ukoliko ova ponuda bude prihvaćena, instalirati mobilne predajnike u tunele podzemne železnice, kako bi njeni putnici mogli da obavljaju telefonske pozive.

Iz gradskog preduzeća zaduženog za saobraćaj u Londonu izjavili su da se razmatraju opcije opremanja mobilnom mrežom, ali nisu potvrdili da li je kompanija Huawei jedna od njih.

Međutim, iz britanske Konzervativne partije upozoravaju da bi takav potez doneo potencijalni bezbednosni rizik.

Konzervativac Patrik Merser upozorio je da je dokazano da je određeni procenat cyber napada dolazio iz Kine. "Ima li smisla angažovati kineski firmu za instaliranje osetljive mobilne mreže", rekao je on za Sunday Times.

Kompanija Huawei je jedan od najvećih snabdevača opreme za izgradnju mobilne telekomunikacione infrastrukture u svetu, a ispred nje nalazi se samo kompanija Ericsson.


http://www.b92.net/tehnopolis/...11&mm=02&nav_id=494248

[Ovu poruku je menjao owim dana 22.02.2011. u 11:38 GMT+1]
[ drvac @ 26.02.2011. 18:05 ] @
Kada ce malo da poboljsaju mrezu za prenos podataka, u glavnom svi gradovi i varosice su pokriveni 3g mrezsom ali cim izadjes iz grada nems EDGE vec obican GPRS sto je stvarno bezveze. Milion puta sam testirao i prosto mi je neverovatno da nema EDGE.
[ Slobodan Milivojevic @ 26.02.2011. 18:40 ] @
I ja se nadam isto... Sta ce mi paket sa podacima, kad nemam ni EDGE van gradova, tj dok putujem.
[ del-boy @ 26.02.2011. 23:00 ] @
Citat:
drvac: Kada ce malo da poboljsaju mrezu za prenos podataka, u glavnom svi gradovi i varosice su pokriveni 3g mrezsom ali cim izadjes iz grada nems EDGE vec obican GPRS sto je stvarno bezveze. Milion puta sam testirao i prosto mi je neverovatno da nema EDGE.


Ja imam drugačija iskustva u poslednje vreme. Pre mi se stalno dešavalo na relaciji Sremska Mitrovica - Novi Sad da gubim signal na vencu, ali sam pre nekih nedelju dana išao kolima i snimao sam putanju pomoću programa MyTracks i većinu puta sam imao HSDPA, ponegde 3G, jako malo EDGE, ali nigde GPRS (trudio sam se da pratim stanje koliko mi je vožnja dozvoljavala). Na jednom delu puta (deo jednosmernog spuštanja od Iriga ka NS-u) uopšte nije bilo nikakve mreže. Znam da je pre koju godinu imao uvek problema preko celog venca, odnosno nisam nikakvog signala imao, a kamoli neta, tako da je i ovo poboljšanje.

Još jedna stvar koja mi je bila zanimljiva je da sam u Mačvanskoj Mitrovici na jednom mestu imao pun 3G signal, ali kad sam se prebacio na 2G mrežu nisam imao EDGE nego samo GPRS.

Inače, slažem se da je EDGE neki minimum koji bi morao da postoji svugde, a da je apsolutno nedopustivo da prometna saobraćajnica kao što je Iriški venac bude delom potpuno nepokrivena... Ovo sam im rekao i pre par godina kad su me zvali da prave anketu i iako mislim da je situacija sad bolja, nadam se da će biti još bolje...
[ Slobodan Milivojevic @ 27.02.2011. 00:02 ] @
Šta da pričamo kad na auto putu Niš Beograd ima mnogo mesta na kojima je dostupan samo GPRS :(
[ avala100 @ 25.04.2011. 10:23 ] @
Ipak su mi majstori utekli, nisam ih video dok su radili, ali da bih bio objektivan, priznajem da su prosle nedelje zamenili odvratnu G stanicu (na koju sam se i najvise zalio) u edge.

U mom slucaju, jacina signala je ostala potpuno ista, nazalost samo "jedna crtica", ali je prenos podataka znatno poboljsan, naravno i to je slabo, ali je ipak poboljsan, te bar mogu da se zavrse osnovne stvari.
Mereno "meracem" sa Telenor sajta, brzina je 110 Kbps, isti merac isti telefon, VIP kartica 180 Kbps. Pri tome je Telenor signal stabilniji.
Interesantno je da vise ne salje cell info, mozda ce to "proraditi", i to samo za tu zamenjenu BS, ostale na koje se ponekad nakaci i dalje salju cell id.

Povlacim svoje sumnje u obnavljanje mreze.
[ Slobodan Milivojevic @ 25.04.2011. 20:06 ] @
Ja jos kod kuce imam problem, 3G signal je promenjiv, ima ga, al cesto telefon prelazi na GSM, a na GSM-u telefon koristi signal sa 5 celija, tolko sam video u net monitoru, iako vidim signal sa vise njih, ove su u "opticaju". Na dve od tih pet, dostupan je samo GPRS i to na jednoj na kojoj je telefon vrlo vrlo cesto - uglavnom ima najbolji signal, naravno GPRS je jedino dostupan.

Sad, zamislite kako je to kad surfujete na telefonu preko mobilne mreze i sa HSDPA rezima predje u trenutku na GPRS, sve se ukoci i onda se ponovo vrati na HSDPA mrezu, ne znam zasto ima tolko mnogo stanica na Telenor mrezi na kojima je samo GPRS dostupan.

Ok, sa modemom (E220) izgura 3.6M, al praktikujem da ga "zakljucam" na 3G da mu ne bi "palo na pamet" da predje na GPRS. Al to sa telefonom ne smem, jer ostanem nedostupan cesto kad sam u UMTS only modu.



I sa ovoga predjete na GPRS, bas je "lep" osecaj.
[ Pajica Ristic @ 27.04.2011. 22:38 ] @
kod mene je do sada bio GPRS, a sada je EDGE. signal je nepromenjene jačine. i dalje mi se dešava da se telefon prebaci na neku udaljenu BS i da prenos podataka totalno stane, iako ima bliži BS sa boljim signalom. 3G signal je takođe nepromenjen, samo na spratu na prozoru imam upotrebljiv 3G signal, 3-4 crtice, po nekad i pun. dobro, bitno je da se nešto dešava, pa makar i EDGE za početak .. . brzina prenosa podataka na mobilnom je oko 100 kbps (EDGE)
[ drvac @ 30.04.2011. 08:05 ] @
Prvo je sramotno da tamo gde nema HSDPA signala imas samo GPRS a drugo po meni jos bitnija stvar kao sto kaze Slobodan ako je telefon na 3G mrezi cesto ali bas cesto si nedostupan. A to je stvarno nedopustivo za tako velikog operatera.
[ stil @ 30.04.2011. 08:52 ] @
UMTS mod - 3G troši bateriju telefona samo tako. Ja ga isključujem čak i tamo gde ima signala. Aparat mi je uvek u GSM modu (uvek sam dostupan i baterija duže traje). Uključujem UMTS samo po potrebi, kad hoću da pogledam nešto na Youtube i tome slično, mada Youtube radi fino i na EDGE (Opera mini). Na N79 se prebacivanje vrši bez gašenja telefona. Modem E1550 je druga priča. Tu sam ga zakucao na WCDMA only. My 2c.
[ espresso @ 30.04.2011. 10:01 ] @
Ja sam dostupan na 3g mreži. A ne bih se nikada odrekao brzine zarad dužeg trajanja baterije. Korišćenje na 3G režimu + bežični net (Vajfaj) + 2 sata video materijala u mom slučaju = 5 dana.
[ Backy @ 30.04.2011. 10:08 ] @
Citat:
stil: UMTS mod - 3G troši bateriju telefona samo tako.


meni baterija traje duže kad sam povezan na 3g bs... a dodatna prednost je i što su smetnje na zvučnicima skoro nečujne
[ stil @ 30.04.2011. 10:52 ] @
E sad. Kako ko voli. Ja sam primetio da mi baterija duže traje kada je u GSM modu. Kad mi treba brzina prebacim se na UMTS. Smetnje u GSM modu ne primećujem - ne čujem ih. Sagovornike čujem bez problema. Ono što se može primetiti ako se putuje je da postoje džepovi bez 3G signala pa povremeno ostaneš nedostupan. Ovako kada si u GSM modu imaš uvek signal. Jedino što je meni kao korisniku primetno bolje kada sam na 3G je veća brzina kad hoću nešto da skinem sa neta.

[Ovu poruku je menjao stil dana 30.04.2011. u 12:25 GMT+1]
[ Slobodan Milivojevic @ 30.04.2011. 11:21 ] @
Ja ostajem povremeno nedostupan kad sam na 3G, nema veze lokacija, Pirot, Nis, centar grada ili ne, ali ipak, u zadnje vreme se popravila situacija.

Ipak, najveci problem je sledece:



Ovde dve (neighbor cells) na GSM-u imaju EDGE kod mene, ali 1281 na kanalu 117 je na brdu (van grada) i vidi se kroz prozor na nekih 4-5km vazdusne linije i ona ima najbolji signal, a ima samo GPRS, sto se 3G-a tice ovde kod mene signal imam sa jedne ili dve celije, za mt:s vec ima jos bolji 3G, al to sad nije tema, tema je to sto uglavnom bilo koja BS da je van nekog grada ima samo GPRS dostupan. Ajde to sto sam ja na periferiji grada pa signal najbolje hvata sa BS koja jeste van grada, nego je jos veci problem kad bilo gde krenete da putujete, GPRS pa GPRS, nista vise od toga.



I jos kad uzmete u obzir mnogo cudnu stvar koja se desava na Telenor mrezi - kad ste na GSM-u i imate C1 parametar manji od 10 ili 13 - nisam najbolje skapirao - rade vam pozivi i SMS, ali bilo koji pokusaj konektovanja na data (EDGE ili GPRS), rezultuje time da vas mreza potpuno diskonektuje, tj nedostupni ste, sve dok iskljucite data vezu na telefonu.

Poredjenja radi, bio sam u jednom selu bas u ponedeljak, i Telenor i mts i Vip imaju GSM signal - relativno slab - C1 je oko 10-15 nikad vise od toga, na Telenor data je nemoguce da se konektujete (nema veze sto je GPRS) - pozivi i SMS su radili normalno, a mts ima na toj lokaciji EDGE signal i pri tome da je C1 parametar bio 7-12 imao sam bar 10KB/s protoka na EDGE mt:s mrezi. Telenor C2 je bio oko 20 a C1 13-16 i nisam uspeo da se konektujem. Isto se desava kad udjete u neki klub ili podzemni prolaz, pa makar on bio u centru grada, vidi se EDGE dostupan, ali dzaba kad cim probate da se konektujete sledi diskonektovanje sa GSM mreze totalno, sve dok ne iskljucite data vezu.

Sad ko je tu lud...
[ avala100 @ 01.05.2011. 10:44 ] @
Citat:
espresso: Ja sam dostupan na 3g mreži. A ne bih se nikada odrekao brzine zarad dužeg trajanja baterije. Korišćenje na 3G režimu + bežični net (Vajfaj) + 2 sata video materijala u mom slučaju = 5 dana.


Da, naravno....
Kad sam i ja pisao o ovme, (http://www.elitesecurity.org/t401356-Telenor-manji-problem-radu), ali nisam znao o cemu se radi, isti clanovi (zvezdas i ekspres) su odmah pohitali da demantuju da je tako nesto moguce sa telenorom.
Sad kad se vise ljudi zali da su u 3g modu nedostupni, opet ista odbrana, "ali ja sam dostupan". A ako sam ja dostupan onda je sve u redu.
Ja verujem da vecina i jeste i ja jesam veci deo vremena, ali POSTOJE brojna mesta sa 3g signalom koja dobrano prave probleme. Nisu to dobro uradili i nisu odradili nista do kraja. Pri tome ne pricam o selendrama u kojima boravim, tamo sam digao ruke i elegantno se presaltovao na VIP, pricam o Beogradu.
Narocito izrazeno: kad pada kisa i kad je peak time (radni dan u podne).
[ espresso @ 01.05.2011. 17:31 ] @
To nije bio demant ili odbrana već konstatacija da nisam imao takvih problema. Svi imamo pravo da pišemo svoja iskustva, to ne možeš nikome da uskratiš. Ko hoće da iznosi samo svoje viđenje stvari i svoja iskustva bolje nek otvori blog. Na forumu je javna rasprava.
[ bg gaspar @ 01.05.2011. 17:35 ] @
Citat:
espresso: Ja sam dostupan na 3g mreži. A ne bih se nikada odrekao brzine zarad dužeg trajanja baterije. Korišćenje na 3G režimu + bežični net (Vajfaj) + 2 sata video materijala u mom slučaju = 5 dana.

Kojin tel i koja baterija?
[ espresso @ 01.05.2011. 18:06 ] @
E52, original baterija od 1500 mAh. Kada sam ga uzeo, bilo mi je neverovatno da traje toliko iako koristim opcije koje dosta troše.
[ bg gaspar @ 01.05.2011. 18:12 ] @
Citat:
espresso: E52, baterija od 1500 mAh. Kada sam ga uzeo, bilo mi je neverovatno da traje toliko iako koristim opcije koje dosta troše.

OK, može s obzirom na displej i sve drugo. Nije zahtevna. Sa displejima preko 3" a sad i 4" teško da je tako nešto izvodljivo.
[ avala100 @ 01.05.2011. 18:21 ] @
Citat:
espresso: To nije bio demant ili odbrana već konstatacija da nisam imao takvih problema. Svi imamo pravo da pišemo svoja iskustva, to ne možeš nikome da uskratiš. Ko hoće da iznosi samo svoje viđenje stvari i svoja iskustva bolje nek otvori blog. Na forumu je javna rasprava.


Cemu ova vaspitna? Bas pece...
Cudno da svaki put, na potpuno isti problem, koji ovaj put ima vise od jednog korisnika, odgovor sledi "ali kod mene radi".
(citaj: tripujes, cini ti se i sl...)
Ja menjao telefon, legalan, za moje prilike i prihode jedva dostupan, posto sam verovao vasim postovima, aj rek'o, tripujem, mora da je do OS-a.
Da bi se ispostavilo da ipak Telenor pravi problem.
Da bi opet, brzinom munje, stigao demanti, pa predlog da ja osnujem blog?
Kakva smesna rasprava...
[ drvac @ 02.05.2011. 22:25 ] @
Trenutno sam na Vlasinskom jezeru odakle i pisem ovaj post pa samo da prenesem utiske o mobilnom interentu. Naravno kao i sto sam ocekivao Telenor ima samo bedni GPRS preko koga i pisem sve ovo posto sam na prenesi plus paketu pa imam brdo ne potrosenih MB. Od EDGE-a ni traga a 3G je misaona imenica. Interesantno da je ovaj deo lepo pokriven MTS 3G mrezom imam prepaid karticu pa sam i probao. Sve vise i vise sam razocaran u Telenor. I jos jedan primer, proslo leto sam bio na bazenima u Surduku nadomak Beograda i tamo nista od EDGE-a samo GPRS dok MTS naravno ima EDGE. I sam signal i pokrivensot po ovim brdima na jugu Srbije je na strani MTS. Koliko ne zelim sebi da priznam MTS je daleko ispred Telenora po pitanju ovih stvari.
[ Bonafides @ 03.05.2011. 22:15 ] @
Citat:
drvac: Trenutno sam na Vlasinskom jezeru odakle i pisem ovaj post pa samo da prenesem utiske o mobilnom interentu. Naravno kao i sto sam ocekivao Telenor ima samo bedni GPRS preko koga i pisem sve ovo posto sam na prenesi plus paketu pa imam brdo ne potrosenih MB. Od EDGE-a ni traga a 3G je misaona imenica. Interesantno da je ovaj deo lepo pokriven MTS 3G mrezom imam prepaid karticu pa sam i probao. Sve vise i vise sam razocaran u Telenor. I jos jedan primer, proslo leto sam bio na bazenima u Surduku nadomak Beograda i tamo nista od EDGE-a samo GPRS dok MTS naravno ima EDGE. I sam signal i pokrivensot po ovim brdima na jugu Srbije je na strani MTS. Koliko ne zelim sebi da priznam MTS je daleko ispred Telenora po pitanju ovih stvari.


Ne bih se bas slozio sa tobom. Ja sam sa juga Srbije i imam dijametralno suprotno iskustvo. Ja u centru grada od mts-a imam jedva GPRS, a od Telenora cak 3G. Tako je u celoj juznoj Srbiji, ne znam za Vlasinsko jezero, ali u 90% mesta Telenor ima ubedljivo najbolji net, cak i u jednom selu, gde mts nema gsm, ja sa Telenorom ok surfujem. No, ima nas sa razlicitim iskustvima
[ Slobodan Milivojevic @ 03.05.2011. 22:35 ] @
Pa sad, i ja sam sa juga, i imam iskustva nešto na sredini između vas, tj pokrivenost Telenor signalom je bolja, ali net je ipak loš. Za voice i SMS komunikaciju Telenor je najbolji, ali sa data saobraćajem imaju dosta problema sa pokrivenošću van gradskih naselja i duž puteva, jer uglavnom imaju samo GPRS... nadam se da će da se opamete ipak.
[ marko37 @ 14.05.2011. 21:36 ] @
Citat:
Slobodan Milivojevic: Pa sad, i ja sam sa juga, i imam iskustva nešto na sredini između vas, tj pokrivenost Telenor signalom je bolja, ali net je ipak loš.

Zamena opreme u mreži ide od severa ka jugu. Vojvodina je manje-više završena, trenutno su oko Beograda, do Pirota ima još dosta.
[ drvac @ 15.05.2011. 11:39 ] @
Znaci ako su odradili vojvodinu ako odem van naseljenog mesta imacu bar EDGE mrezu? Posto kod Telenora ako nemas 3G imas GPRS.
[ Slobodan Milivojevic @ 15.05.2011. 14:22 ] @
Sve sve, al zasto ovako bedna brzina na 3G mrezi za korisnike voice paketa (Prenesi 150 + Telenor KLIK - u okviru 150MB):


Stvarno to moze mnogo bolje da radi... (Test radjen kroz wifi tethering na HTC Desire preko Telenor HSDPA).

A cuo sam da je sad po Vojvodini EDGE zastupljen skoro svuda, nadam se da ce i u centralnoj srbiji biti slicno uskoro.

Isti telefon, druga kartica (prepaid internet), drugi APN (net), isto wifi tethering, i evo sta se dobija:


Razumem ja da data korisnici imaju prioritet, ali ja sa KLIK-om nikad nisam izvuko vise od 512kbps - cak ni u sred noci (04 AM) kad nema nikog, i kad je mreza slobodna skroz. Uredu da u uslovima velikog opterecenja korisnici kojima nije internet primarna usluga imaju manje protoka od korisnika internet paketa, ali da Telenor korisnicima voice paketa nikad ne pusti vise od 512kbps - i da meni HQ Youtube (360p) secka ko lud kad ga gledam preko telefona, to nema bas mnogo smisla. Ipak i mi te megabajte po "punoj brzini" (citat sa sajta) placamo, i gde je tu puna brzina?

[Ovu poruku je menjao Slobodan Milivojevic dana 15.05.2011. u 15:37 GMT+1]
[ drvac @ 15.05.2011. 14:34 ] @
Telenor klik je ogranicen na tih 440kbita znam posto sam kao pripaid korinik koristio klik a i to mi je isto potvrdio prodavac u telenor prodavnici, kasnije sam presao na prenesi plus paket i tamo net ide max brzinom retko kad ispod 2mbita. Osim naravno kad napustis naseljeno mesto tad te upuca GPRS :)
To kad bi sredili ne bi imao zamerke.

[Ovu poruku je menjao drvac dana 15.05.2011. u 15:47 GMT+1]
[ Slobodan Milivojevic @ 15.05.2011. 14:54 ] @
http://www.telenor.rs/sr/Priva...enor-dodaci/Telenor-Klik/#tab4
Citat:
Kada nakon aktivacije usluge kupujete sadržaj sa Telenor Izloga i Telenor Muzike, preneti saobraćaj će vam biti uračunat u dobijenih 150 MB pune brzine


Iako su sa vecine mesta lukavo uklonili odrednicu "po punoj brzini", ipak je na jednom mestu ostalo. I sad se ja pitam koja je to njihova puna brzina?

A to za GPRS i upucavanje, stvarno ti dodje da se upucas, al to se nadamo da vise nece biti slucaj, da ce bar EDGE biti dostupan. A to sto je KLIK ogranicen na "nesto preko EDGE brzine", tj daleko od HSDPA, to se slazemo da nije uredu.

A prenesi plus, mozda bi mi i odgovarao da nisam na paketu sa 60+1 obracunom, a to mi vrlo znaci.
[ evolution @ 17.05.2011. 12:58 ] @
Telenor Klik je namenjen korisnicima feature phone/osnovnih modela mobilnih telefona, kojih je na našem tržištu preko 70%, a koji najvećim delom podržavaju GPRS/EDGE konekcije, u manjim slučajevima 3G standarde. Telenor klik je prilika da korisnici ovih modela, koji generalno nemaju razvijenu svest o mogućnostima koje pruža mobilni internet, koriste i probaju internet servise po povoljnijim uslovima.

Iz tog razloga Telenor Klik je konstruisan na troškovno efikasan način i za korisnike ovih modela telefona i za operatera, sa odredjenim ograničenjima, koja se ogledaju i u maksimalnoj brzini protoka u okviru ovog servisa. U ostalim slučajevima, npr. Prenesi Plus paketi, i pre paid tarifni dodaci "Dodaj Internet" koji su namenjeni za naprednije korisnike i uvećano korišćenje Internet servisa samim tim imaju viši kvalitet servisa kod data saobraćaja koji se odnosi na brzinu.

Naravno, Telenor ne uslovljava korisnike naprednijih modela telefona, na taj način što i oni mogu aktivirati Telenor Klik uslugu.
[ espresso @ 17.05.2011. 13:45 ] @
Eto Slobo, čuo si. Ako hoćeš da imaš razvijenu svest, uzmi lepo prenesi plus
[ owim @ 17.05.2011. 15:40 ] @
^ Vrh!
[ Slobodan Milivojevic @ 17.05.2011. 15:44 ] @
Ako Telenor KLIK ima ograničenje brzine, onda ne bi trebalo da pišete "puna brzina". Koja je to "puna brzina"? Pogledajte šta piše:


A prenesi plus, pa istog trenutka bi prešao na taj paket da je ili obračun minuta 60+1 ili da minuti u telenor mreži važe paralelno sa osnovim. Ovako ne želim da pređem na paket sa obračunom 60+60 i da time izgubim deo minuta koje sada imam u Prenesi 150. Ranije sam koristio dodatak za internet - ali sa uvođenjem KLIK usluge, ukinuti su dodaci. Tadko da baš i nemam izbora.
[ drvac @ 28.05.2011. 17:47 ] @
Stalno kukam na forumu kako Telenor van naseljenih mesta nema EDGE a uopste nisam seo da probma kako taj EDGE uopste radi tamo gde ga ima. Nekada davno sam testirao i bio iznenadjen da EDGE izvlaci nekih 250-300kbita sto je sasvim pristojno za komotno surfovanje. Pre neki dan prebacim telefon u GSM mod i nakacim se na EDGE u Beogradu kad ono razocarenje, brzina ogranicena na nekih 100-150kbita, prebacim na 3G brzina oko 2Mbita . Probao sam u toku prosle nedelje vise puta i jednostavno je ograniceno na tu malu brzinu tako da to sto sam se nadao da ce EDGE dobrodoci vidim da od toga nema nista.
[ evolution @ 04.06.2011. 10:22 ] @
U poseti Telenor Data Centru

Toliko pričamo o potrebama da se sistematski krene u razvoj informacione infrastrukture u našoj zemlji, ali je očito da bez prave privatne inicijative i razvoja infrastrukturnih rešenja koja će omogućiti “podlogu” za dalji razvoj malo toga može da se uradi. Telenor je učinio ogroman korak napred, čiju ćemo važnost u punoj meri verovatno shvatiti tek kroz nekoliko godina. Ova kompanija je učinila dostupnim Telehousing usluge svog novootvorenog Telenor Data Centra. On je za korisnike postao dostupan u januaru ove godine. Ekipa Benchmarka je bila u poseti ovom zapanjujućem i za srpske prilike jedinstvenom zdanju...

http://i.evocentar.net/lqat0V
[ espresso @ 04.06.2011. 17:11 ] @
Citat:

Ne zaboravimo da Telenor upravo dok ovo pišemo sprovodi velike projekte postavljanja optičkih kablova širom Srbije. U prvoj polovini godine se najviše radi u zapadnoj Srbiji i zapadnoj Vojvodini, dok će se do kraja godine puno toga uraditi na infrastrukturi na području Banata, ali i severne Šumadije.

Da li ovo ima nekakve veze sa fiksnom telefonijom i kada ća uopšte ta usluga krenuti?
[ evolution @ 04.06.2011. 18:47 ] @
Potpisivanjem prvog komercijalnog ugovora o pružanju usluge fiksne telefonije dana 20. januara 2011., kompanija Telenor je ispunila formalni uslov iz licence za drugog operatera fiksne telefonije. U cilju daljeg razvoja i pružanja usluga u oblasti fiksne telefonije, Telenor je saopštio da radi na postavljaju optičke infrastrukture kroz glavne pravce u Srbiji i menja pristupnu mrežu u mobilnoj telefoniji sa ciljem da pristup širokopojasnom internetu bude lakši i brži za veći broj građana, dok se ne reše preostala otvorena pitanja vezana za pružanje usluga u oblasti fiksne telefonije u Srbiji, a koja se tiču korišćenja infrastrukture Telekoma Srbije.

http://sr.wikipedia.org/wiki/Telenor_Srbija
[ avala100 @ 04.06.2011. 23:23 ] @
Meni samo nije jasno zasto uz ove pamflete nije prikacena i neka .ppt prezentacija? Onako sarena i sa slicicama? A moze i sa zvucnom podlogom.
Bilo bi prijatnije, a i te "Telenor Mission Vision" panegirike bi usvojio veci broj korisnika.
"Telenor je saopstio da radi na obnavljanju, postavlja, siri, prosiruje, nadogradjuje.." i bla, bla bla..
Kriv je Telekom, to smo shvatili.
Takodje smo shvatili da ne mozemo da shvatimo koliko ce to da bude znacajno za nekoliko godina. Prosto ne mozemo.
Kopaju se kanali, grade se mostovi, polaze se optika na "glavnim pravcima", radenici i udarnici zasukali rukave da u buducnosti omoguce svakom pregaocu neslucene brzine broadband interneta.

Da li iko ovo moze da proguta? Kome je namenjena ova jevtina propaganda? To me stvarno zanima. Pa nije ovo sastanak potencijalnih investitora koji sad treba da uplate brdo para (investiraju) jer im je predocen dojajni business plan, u narodu poznat kao Prva petoljetka.

Eto i danas sam ceo dan putovao po istocnoj i centralnoj Srbiji. (PO, PT, NG, ZA)
Od jutros do pre sat vremena.
Najveci deo vremena mi je na telefonu stajalo G.
I onda dodjem i procitam ovo sto procitam.
Na sta je spao Telenor.


[ evolution @ 29.07.2011. 16:27 ] @
Vojvodina dobila najbržu internet mrežu

Beograd
— Vojvodina je prvi region u Srbiji u kojem Telenorovi korisnici Interneta mogu da surfuju brzinama od 14,4 do 21 megabita u sekundi.

Da bi to bilo postignuto obnovljeni su svi vitalni delovi mreže u Vojvodini, od radio i transportne mreže do jezgra i servisnih platformi, a koristi se oprema najpoznatijih svetskih proizvodjača poput Huaveja, Eriksona i Nere, saopštio je Telenor.

„Poslednjih godina svedoci smo brzih promena u razvoju Interneta u Srbiji“, rekao je izvršni direktor marketinga Telenora Marek Slačik i dodao da razvoj usluga i navike idu u korak sa svetom, što zahteva mrežu koja će omogućiti brz i pouzdan protok podataka.

Opširnije: http://i.evocentar.net/qGICzw
[ bttp @ 12.09.2011. 17:56 ] @
Telenor mreža definitivno ne radi kako treba. Uopšte više ne mogu da ostvarim poziv preko 3G. Čim zazvoni automatski se prebacuje na EDGE ili još gore na gprs (stoji mi kružić tamo gde je E ili 3G, to znači da je onaj najgori prijem). A pune su crte u svakom slučaju. Da li je još neko primetio da mu se ikone za prijem menjaju prilikom uspostavljanja govornog poziva?

3G mi inače radi za DATA protok tako da ne verujem da je telefon neispravan. Štaviše SMS mi je nepouzdan, delivery reports kasne od par minuta do čak i 30 min ponekad. Retko se dešava da mi delivery report stigne odmah kako bi trebalo i kako je bilo do pre mesec dana. Nikad nisam siguran da li je sms dostavljen ili ne. Dok sam te delivery reports do skoro koristio više kao kuriozitet, sad mi je neophodan.

Sad mi se recimo desilo da mi je odgovor na poruku stigao par minuta pre delivery reporta, znači da ni delivery report nije pouzdan indikator.

Ne znam šta da radim, ne menja mi se operater ali Telenor usluga mi je sve gora i gora umesto da bude obrnuto.

E, da. Trenutno mi ne radi ni provera stanja na postpejdu, preko *311#, niti servis dopune pripejd kredita, što mi se nikad nije desilo za 3 godine.
[ Horejšio @ 12.09.2011. 18:00 ] @
Cim renoviraju celokupnu mrezu, trebalo bi da je to privremenog karaktera jer tako zahtevni poduhvati ne mogu da prodju bez problema.

[ bttp @ 12.09.2011. 18:03 ] @
Citat:
Horejšio: Cim renoviraju celokupnu mrezu, trebalo bi da je to privremenog karaktera jer tako zahtevni poduhvati ne mogu da prodju bez problema.

Pa vidi, ova tema je postavljena pre 9 meseci. Za tih 9 meseci meni je kvalitet usluge samo opadao, da bi u zadnjih mesec dana došao na najniže grane.
[ Slobodan Milivojevic @ 12.09.2011. 18:17 ] @
Meni je danas isto odgovor na poruku stigao pre nego sto sam dobio obavestenje da je poruka stigla.

A cesto se i desi da mi pozvoni mt:s telefon (pozivi su mi preusmereni sa Telenora na mt:s kad sam nedostupan) - i odma cim vidim call diverted, znam da sam ostao nedostupan na Telenoru. To mi je failsafe zakrpa :(

Mada ne znam, malopre na mt:s 3G mrezi, javljam se, i dobijam ona tri tona umesto glasa sagovornika, onda je usledio jos jedan poziv, koji je bio uspesan.

EDIT: A sada nisu dostupni *311# i *111#, valjda ce da ih nameste.
[ bttp @ 12.09.2011. 18:23 ] @
Citat:
Slobodan Milivojevic: Mada ne znam, malopre na mt:s 3G mrezi, javljam se, i dobijam ona tri tona umesto glasa sagovornika, onda je usledio jos jedan poziv, koji je bio uspesan.


Pa upravo to, da ja znam da je neki operater bolji prešao bih kod njih, nego su svi krš i lom. Ali me brine što mi kvalitet usluge konstatno opada, umesto da se poboljšava ili da bar ostane isti. U početku je Telenor bio pouzdan što se tiče tih stvari - random nedostupnost na 3G mreži i sl. da bi došlo dotle da sad više ni SMS ne radi kako treba.

A kako stoje stvari, kod nas ne postoji operater koji nema problema sa osnovnim uslugama - govorni pozivi i sms poruke. Kad zovem jednu drugaricu na VIP, konstantno čujem eho samog sebe dok pričamo, zbog problema sa MTS-om sam i prešao na Telenor, i evo nakon 3 godine opet moram da se smaram s pitanjem biti ili ne biti kod trenutnog operatera.



[Ovu poruku je menjao bttp dana 12.09.2011. u 19:34 GMT+1]
[ Slobodan Milivojevic @ 12.09.2011. 19:03 ] @
Pa da, ne radi
[ evolution @ 12.09.2011. 23:10 ] @
Detaljna mapa pokrivenosti Telenor mreže GSM, 3G i HSPA+ signalima: http://i.evocentar.net/tln_mreza

[Ovu poruku je menjao evolution dana 14.09.2011. u 14:20 GMT+1]
[ Slobodan Milivojevic @ 13.09.2011. 00:04 ] @
Jedino sto oni pod "osnovni internet" racunaju GPRS :(
[ espresso @ 13.09.2011. 07:25 ] @
Jako malo mesta je pokriveno HSPA+ signalom. Mislio sam da će više da se otvore po tom pitanju.
[ zvezdasbg @ 13.09.2011. 09:25 ] @
I posle toliko vremena od pocetka radova na mrezi (iako su meni jos pre dva meseca rekli da je sva oprema zamenjena na Novom Beogradu gde se ja nalazim) meni i dalje svaki drugi razgovor na 3G pukne. Narocito je katastrofalno pricati sa jos nekim iz Telenor mreze. Ne znam, ali sve manje imam strpljenja za te njihove "radove". Ako se ne poprave do nove godine, definitivno ih napustam. Daleko je MTS od dobrog provajdera, ali bar na njihovoj mrezi nemam toliko problema sa osnovnom uslugom.
[ avala100 @ 13.09.2011. 10:40 ] @
Aha.
Prvo sofisticirani operateri, VIP, pa Telenor, i na kraju sta?

(I posle toliko vremena, covek se uvek vrati u svoje prirodno okruzenje i koristi ono sto jedino razume...)
[ Vlada666 @ 13.09.2011. 15:41 ] @
Meni juce stigla poruka iz Telenora koja glasi otprilike ovako

"Postovani, zbog radova na mrezi koji su u toku, preporucujemo vam da odaberet automatski izbor mreze na vasem telefonu kako nebiste koristili roming."

[ Slobodan Milivojevic @ 13.09.2011. 15:52 ] @
A na kom se podrucju nalazis?
[ Slobodan Milivojevic @ 13.09.2011. 23:17 ] @
Hmmm... hmmm... KLIK, 3Mbit/s?! Hmmm... Sta li su uradili danas.

[ evolution @ 13.09.2011. 23:36 ] @
Ne baš od danas, ali od nedavno, Klik je oslobođen prethodnih ograničenja.
[ freeworld @ 13.09.2011. 23:39 ] @
Citaju es
[ Slobodan Milivojevic @ 14.09.2011. 12:39 ] @
Sad je onako kako moze da se ocekuje da bude evo, telenor KLIK na postpaidu i prepaid mania na mts-u.

Telenor KLIK:


mt:s prepaid mania:
[ evolution @ 15.09.2011. 13:15 ] @
O Telenor Pametnoj mreži: http://i.evocentar.net/q2REsA

Potvrda kvaliteta servisa Telenor mreže: http://i.evocentar.net/pscTeT

[Ovu poruku je menjao evolution dana 15.09.2011. u 15:54 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao evolution dana 16.09.2011. u 19:38 GMT+1]
[ avala100 @ 15.09.2011. 21:02 ] @
Meni ovo vise izgleda vise kao potvrda kvaliteta VIP mreze.
A treba uzeti u obzir da je istrazivanje narucio Telenor i da je znao gde i kad ce biti ekipa P3-ja, pa je opet jedva stigao VIP.

A tek ona marketinska budalastina sa "Pametnom mrezom" koja radi "5 puta brze". (do 100% peruti manje i do 87% zategnutija koza). Jadni su vec i pateticni.
[ Slobodan Milivojevic @ 15.09.2011. 23:46 ] @
U sred Nisa - sa HTC Desire telefonom jos nemate vise od 350kbps uploada, dobro je u Vojvodini ste mozda ispred Vipa, al na jugu ste daleko ispod... Isti taj telefon sa Vip postpaid voice karticom izvlaci preko 5Mbit down i oko 2Mbit uploada.

Trebali ste da bar pustite HSPA svuda jer to jednom (dobrom delu) vasih korisnika ne znaci previse.
[ evolution @ 16.09.2011. 19:23 ] @
Telenorova Pametna mreža za celu Srbiju

Završeno renoviranje mreže u Vojvodini i Beogradu


16. septembar 2011 – Telenorova kompletno renovirana mreža, koja omogućava i do pet puta veću brzinu i najbolje korisničko iskustvo sa pametnim telefonima, tabletima i laptop računarima, stigla je do Beograda.

Realne brzine protoka u Vojvodini i Beogradu kreću se od 3 Mb/s do 6 Mb/s i više. Preuzimanje dokumenata sada je i do pet puta brže nego ranije, a korisnici mogu osetiti i promenu u brzini otvaranja stranica, postavljanju sadržaja na Internet i u kvalitetu veze.

U okviru projekta Pametne mreže do sada je obnovljena mrežna infrastruktura u Vojvodini i Beogradu. Do februara 2011. godine, čitava Srbija biće premrežena Telenorovom Pametnom mrežom.

Više informacija: http://i.evocentar.net/qaMtmZ
[ Slobodan Milivojevic @ 16.09.2011. 20:15 ] @
Telenor "pametna mreza" koja ce vam na svakom mestu pruziti najbolje internet iskustvo?

Bruka, a MTS i Vip 3G/EDGE - periferija Pirota... Na "fiksnom" internetu 8Mbit - na mobilnom 31kbit?! Sreca pa koristim wifi.
[ Backy @ 16.09.2011. 23:08 ] @
e dobro su renovirali kad juče i danas kasne i poruke i izveštaji...
[ acapn91 @ 17.09.2011. 00:02 ] @
Kažu da treba da prođe malo vremena, dok se sve strabilizuje.
[ Slobodan Milivojevic @ 17.09.2011. 01:55 ] @
Nije problem da im damo jos vremena, ali ne znam kakvi su to rezultati uzeti na dve lokacije u Vojvodini, kada praksa kaze nesto sasvim drugo, bar ovde na jugu Srbije:


I sami vidite na screenshotu da Vip i mt:s imaju 3G signal (ovde kod mene) koji moze da se koristi, a da Telenor ne samo sto ima samo GSM signal (koji je odlican, moram da priznam), na njemu ima dostupan samo GPRS. Necu da gresim dusu, po kuci imam i 3G Telenor al to je samo na odredjenim lokacijama i kad telefon / modem ostavim bas kako treba - sa E220 HSDPA modemom sam izvlacio i preko 2Mbit na Telenor 3G mrezi ovde, ali prelaz s 3G na GPRS je pri surfovanju u najmanju ruku neprijatno iskustvo.

Ima Telenor jos da radi na tome da zavrsi svoj projekat Telenor pametne mreze. Daleko je to jos od onoga sto pricaju. Da bi uzivao u carima HSPA+ mreze, sa Telenorom moram da predjem vise od 200 kilometara, a sa Vipom recimo dovoljno je da budem tu gde jesam.
[ Goran Arandjelovic @ 17.09.2011. 09:38 ] @
Ne mogu da verujem da su toliko zeznuli mrežu da moram po tri puta da proveravam da li je SMS otišao. Dakle, barem jednom moram da ponovim slanje jer prvi put ne uspe. Užas.
[ evolution @ 17.09.2011. 10:26 ] @
@Slobodan Milivojević: Oprema na jugu još uvek nije zamenjena.
@Goran Arandjelovic: Ukoliko se problemi nastave, prosledite njihov kratak opis sa brojem telefona na [email protected]

[Ovu poruku je menjao evolution dana 17.09.2011. u 16:33 GMT+1]
[ bttp @ 18.09.2011. 14:05 ] @
Ja sam primetio da mi je problem sa 3G pozivima izražen ovde kod kuće (blizina botaničke bašte, Beograd). Znači iako imam 3G prijem sa naizgled punim crtama, on je nestalan, često se menjaju 3G i E ikonica, a prilikom pozivanja ili primanja poziva 3G ikona se promeni u gsm/gprs kružić, i to se tačno čuje dok zvoni u slušalici. Zvono se onako promeni, produži dok se prijem menja.

Na drugom mestu, nedaleko odavde, kod Tašmajdana, isto imam 3G prijem ali tamo se ikonica ne menja tokom govornog poziva. Znači razgovaram preko 3G bez problema. E sad zašto se to negde dešavaa negde ne, ja ne znam. SMS-ovi su i dalje nepouzdani, kasne, delivery reports isto tako i generalno su nepouzdani, ako šalješ sms-ove koji iziskuju neposredan odgovor, bez čekanja/odlaganja.
[ espresso @ 18.09.2011. 15:41 ] @
@evolution

Imam jedno pitanje. Da li je i na koju brzinu ograničen Telenor pripejd internet preko APN-a "net" s obzirom da su postpejd paketi 2GB i 10GB ograničeni na 3,6 i 7,2 Mbps?


P.S.
I da li postpejd paketi "Prenesi" imaju neko ograničenje po pitanju brzine prenosa ili idu do maksimalnih 21 Mbps?


[Ovu poruku je menjao espresso dana 18.09.2011. u 17:26 GMT+1]
[ bobisha5 @ 18.09.2011. 16:30 ] @
Izmedju Brgula i Stublina uz prugu,takodje i magistralni put u duzini od 5km nema uopste signala ili ima vrlo malo,nedovoljno za normalan razgovor ili internet.Brgule se nalaze na oko 35km od Beograda prema Lazerevcu pa vi sad vidite. Sramota za jednog operatera da u srcu Srbije nema uopste signala! Nadam se da ce to biti brzo ispravljeno,a signal pojacan. Pozdrav!
[ espresso @ 19.09.2011. 21:31 ] @
Testirao sam malo Vip i Telenor na Bežaniji. Speedtest ne može da se završi preko Telenora. Zato stavljam slike nezavršenih rezultata sa katastrofalnim aplodom.



Evo ga i jedan završen.



S druge strane, Vip radi lepo.






Pitam se kakva je to pametna mreža sa ovakvim aplodom.
[ evolution @ 24.09.2011. 22:48 ] @
O Telenor Pametnoj mreži

Razvojem ”Pametne mreže”, čija se vrednost meri desetinama miliona evra, Telenor će korisnicima omogućiti da sve prednosti najsavremenijih pametnih telefona i tablet uređaja budu u potpunosti iskorištene, kazao je direktor marketinga Telenora Sasa Filipović.

Saša Filipović je u intervjuu Tanjugu kazao da su ”Pametnom mrežom” do sada pokriveni teritorija Vojvodine i Beograda, tj. da su postojeće bazne stanice zamenjene najsavremenijim koje rade na HSDPA ili HSDPA+ tehnologiji.

Prema Filipoviću, u planu je da do novembra bude pokrivena teritorija Zapadne Srbije, a do kraja februara 2012. i Istočna Srbija.

Filipović je naveo da je Telenor na razvoju ove mreže počeo da radi još 2010. , a sama fizička primena je počela tokom januara ove godine.

U isto vreme, kompanija je iskoristila licencu za fiksnu telefoniju i izgradila mrežu optičkih kablova, koja ima više od 3.000 kilometara i povezuje Budimpeštu sa Sofijom preko Beograda, ukazao je Filipović.

Opširnije: http://i.evocentar.net/oMtfEm
[ pajaja @ 25.09.2011. 01:24 ] @
Internet posle duzeg vremena (~1god) kod mene opet radi fino (signal -97 do -95dbm) :


SMS i dalje hoce da se zaglavi negde ili da se ne posalje.

/edit:
ne znam da li je neko vec ostavljao link: mape pokrivenosti.

[Ovu poruku je menjao pajaja dana 25.09.2011. u 02:55 GMT+1]
[ drvac @ 03.10.2011. 20:35 ] @
Oce li vise srediti mrezu. Dugo nisam drzao telefon na 3g mrezi najvise zbog baterije koja je riknula i na 3g nije drzala ni dan. Posle dugo vremena kupim bateriju i ponovo vratim telefon u dual mode. I opet problemi da sam nedostupan . Totalno smesno da u eri interneta na telefonu i svega sto se nudi ja moram da drzim telefon u GSM modu da bi bio siguran da cu primiti svaki poziv.
[ bttp @ 04.10.2011. 13:37 ] @
Meni je i dalje u centru grada vrlo nestalan taj protok, kada merim preko speedtesta direktno s telefona. Ovde kod botaničke bašte i dalje, prilikom uspostavljanja govornog poziva, 3G se menja u EDGE ili u GSM, znači tu se ništa nije promenilo u tom pogledu, a brzina DATA protoka se povisila. Ne znam u čemu je tu stvar.

Sa Tašmajdana sam recimo merio pre neki dan i brzina preko 3G je bila katastrofa u tom trenutku - kao i pre. U početku krene sa ~1,5Mbps da bi kako test odmiče brzina opadala do 400-500kbps. Drugo merenje nije uopšte izvršio - zakucao se.Sva sreća pa na Tašu ima besplatan Telenor Wi-Fi, gde mi je izmerio brzinu oko 1,7Mbps i download i upload, makar u tom trenutku. Ustvari upload je bio čak i brži od downloada za nekih 100nak kbps.

Tako da nisam baš oduševljen tom njihovom pokrivenošću i performansama u centru BG, bar za sada.

Napomena, da sam brzinu merio koristeći uslugu Telenor Klik, tako da postoji mogućnost da je throttled.

Evo premereno triput uzastopno iz stana, u svakom slučaju upload katastrofa.



[Ovu poruku je menjao bttp dana 04.10.2011. u 19:18 GMT+1]
[ drvac @ 04.10.2011. 19:24 ] @
Da i kod mene se desava cim uspostavi govorni poziv da se prebaci na GSM. Lokacija Zemun centar. Na poslu Bezanija isto. Pre neki dan na Ledinama isao po neki gradjevinski materijal bio sam nedostupan na 3Gmrezi.
[ calexx @ 05.10.2011. 08:16 ] @
Evo mojih rezultata od pre par minuta. Na telefonu mi je malo drugačiji prikaz pa sam išao preko direkt linka, možda zavisi i od telefona.



[ Slobodan Milivojevic @ 05.10.2011. 11:13 ] @
calexx ovo je klasican HSDPA 3.6Mbit/s - doduse izvlaci maksimum iz takve mreze.
[ Slobodan Milivojevic @ 05.10.2011. 11:36 ] @
Evo kako kod mene radi - doduse modem mi kaze da ima 2-3 crtice Telenor HSDPA signala, modem je E220, unutra Telenor prepaid internet kartica, apn "net".



Inace kad stavim da sam bira mrezu, ode sam na GPRS, i onda je haos :(
[ avala100 @ 06.10.2011. 08:15 ] @
Renoviranje mreze ("pametne mreze") u mestima koja su meni zanimljiva, JE ZAVRSENO.
Znaci da NEMA NADE da ce se situacija promeniti dugo vremena.

Svi koji se ovde zale, a zive u Beogradu ili Vojvodini, ne morate vise. (Ostatku Srbije ostaje najavljena nada u obliku "ekspanzije radova")
To je sto je, i ako ste zadovoljni, tj. ako imate kvalitetan net super, ako niste, necete ni biti.
Stvar je toliko jednostavna da se cudim kako je ljudi ne razumeju. Ili ima kvalitetnog neta ili ga nema.

Te egzibicije, gde Sloba treba da ispadne kroz prozor ili da se penje po simsu, pokusavajuci da "izvuce" 1,1 Mbit, su slika i prilika Telenora 2011 godine.
Treba priznati da je to to i ko je zadovoljan ok, ko nije, nek potrazi svoju srecu sa drugim, ovi se menjati nece, oni imaju samo jedan motiv.
[ freeworld @ 06.10.2011. 15:17 ] @
Primetio sam danas da je u mom mestu, u Batocini ,nesto radjeno.Mesecima su nesto prokopavali ali nisam uopste imao predstavu sta je to,sve dok danas nisam video da su uzduz postavili stubice na kojima pise telenor .E sad zasta je to,dal su opticki kablovi ili sta vec,ne znam.U zadnje vreme slabije koristim svoju pripaid karticu pa brzinu interneta nisam proveravao.
[ komsijakaraburma @ 07.10.2011. 06:26 ] @


Testiranja koja je radio Goran Aničić pokazuju da "pametna mreža" dobro radi:

http://gorananicic.wordpress.com/2011/09/17/na-pametnoj-mrezi-i-torent-ide-sjajno/
[ avala100 @ 07.10.2011. 09:26 ] @
A jel to ovaj nezavisni i objektivni istrazivac utvrdio kvalitet Telenor interneta? Taj Anicic?
[ djricky @ 07.10.2011. 09:39 ] @
duplo natovana i transparentno proksirana telenor pametna mreza?? ajte, molim vas...

[ Slobodan Milivojevic @ 07.10.2011. 11:13 ] @
^ Aha:


Citat:
Test Date: Oct 7, 2011 12:07:35 pm
Connection Type: Gprs
Server: Nis
Download: 16 kbps
Upload: 9 kbps
Ping: 808 ms

External IP: 109.245.0.176
Internal IP: 10.110.182.65
[ freeworld @ 07.10.2011. 22:18 ] @
A jel ti to klik sa punom ili "nesto manjom" brzinom?
[ Slobodan Milivojevic @ 08.10.2011. 03:14 ] @
Puna brzina, al je GPRS :(

Moze i na WCDMA only i onda izvuce oko 1.1Mbps, ali onda je igranje dal sam dostupan ili nisam, zavisno gde ostavim telefon.
[ evolution @ 08.10.2011. 17:19 ] @
Potvrda kvaliteta servisa

Preliminarni rezultati za osam gradova u Vojvodini.
[ freeworld @ 11.10.2011. 19:20 ] @
Sto se tice onih optickih kablova,cuo sam pricu da se svuda po Srbiji postavljaju i da se Telenor uveliko sprema za fiksnu telefoniju.
[ Slobodan Milivojevic @ 17.10.2011. 18:58 ] @
U sred Niša danas mi stiže poruka kako će Telenor imati radove na mreži na području Višegrada, i savetuju ručni odabir mreže.

Ja stvarno ne znam gde je to mesto Višegrad u Srbiji? Malo su oni pobrkali lokacije korisnika kojima šalju ovao obaveštenja...
[ marko37 @ 18.10.2011. 23:38 ] @
Onda lepo odeš na Google Earth, i otkucaš Višegrad, Serbia, i onda vidiš gde se to nalazi.
16 km istočno od Niša, planina, na kojoj se nalazi značajno čvorište odakle idu veze od Niša do Pirota (između ostalih).

Ali pošto si toliko kritikovao Telenor, odlučili smo da ne radimo vezu do Pirota...

[ Slobodan Milivojevic @ 19.10.2011. 09:23 ] @
Hvala na objašnjenju gde se nalazi Višegrad, za to mesto stvarno nisam znao ni da postoji... Koliko procenata Telenor korisnika zna za ta sela, koliko njih treba da zna gde idu vaše radio veze, pričate o tome da imate optiku duž koridora 10, pa kako onda čovek da pretpostavi da imate radio link preko neke tačke pored nekog sela na brdu? Mogli ste malo da preformulišete poruku koju ste poslali korisnicima.

A to što kritikujem Telenor je zato što Telenor mreža ne radi ni približno kako bi trebala, od prošlog septembra samo problemi sa data saobraćajem...

Ostavite telefon sa uključenim mobilnim broadbandom i dođete na lokaciju gde je C1 parametar na GSM mreži manji od 17, obično stane sav data saobraćaj kroz GPRS ili EDGE, a često se desi i da se skroz izgubi signal mreže, iako na tom mestu ima GSM signala Telenor mreže i moguće je obaviti razgovor.

Još jedna stvar je kad vidim mts 3G duž puteva, a Telenor (čak i bez GSM signala ponegde), a obično sa dostupnim samo GPRS-om...

Da li je nešto od ovoga netačno ili ipak iznosim činjenice?
[ marko37 @ 19.10.2011. 19:40 ] @
To nije mesto, to je vrh na planini. I to prilično upečatljiv, prvi sa leve strane kad se krene put Pirota. Valjda si nekad išao tim putem. :)

Druga stvar, ja ne radim u Telenoru, niti imam ikakve veze sa njihovom optikom i baznim stanicama, tako da šalješ pitanja na pogrešnu adresu.

I treća stvar, ne znam u kom telefonu držiš Telenor karticu, ali ja sam imao 3G signal uglavnom svuda gde mi je isti trebao.
[ Slobodan Milivojevic @ 19.10.2011. 20:26 ] @
Znam da ne radiš u Telenoru i znam da ne možeš da utičeš na kvalitet i rad njihove mreže.

Sad sam video gde se nalazi taj vrh i tačno znam gde se nalazi (iznad sela Sićevo). Inače tim putem prolazim često. I baš pričam situaciju na putu E80, ali i u Pirotu i u Nišu jer u ova dva grada provodim najveći deo vremena.

Od mreža koristim Telenor i mt:s i njih mogu da uporedim (obe u postpaid varijanti). Vip ne koristim.

Telenor mrežu koristim u HTC Desire i Nokia N82 telefonima, dok mi je mt:s kartica u iPhone-u. Pored toga imam i E220 huawei - otključan, originalno sa Telenor mreže, mada je sada u njemu mt:s prepaid data kartica.

Problem koji imam sa GPRS i EDGE vezom na Telenor mreži se manifestuje identično na Symbian Nokia telefonu i na HTC Androidu, tako da pretpostavljam da je do mreže. Isti problem na Symbian i iPhone ne postoji na mt:s mreži.

Ni u Nišu ni u Pirotu na Telenor mreži nisam imao više od 3.6/384kbps, jer je ovde još HSDPA mreža, nadam se da će to da se promeni.

Još nisam testirao mt:s data na (većem) delu puta od Niša do Pirota, koji je pokriven mt:s 3G mrežom. Ali Telenor je daleko iza jer je situacija sledeća. Da napravim poređenje slikovito.

Mesto             mt:s          Telenor
----------------------------------------
Niš 3G/HSDPA 3G/HSDPA
Prosek 3G/HSDPA GSM/GPRS
Sićevo 3G/HSDPA GSM/GPRS
Ostrovica 3G/HSDPA (GSM) - jedva ga ima
Gradište GSM/EDGE GSM/GPRS
Dolac 3G/HSDPA GSM/GPRS
Crvena Reka 3G/HSDPA GSM/GPRS
Bela Palanka 3G/HSDPA 3G/HSDPA
Čiflik GSM/EDGE GSM/GPRS
Crnoklište 3G/HSDPA GSM/GPRS
Crvenče 3G/HSDPA GSM/GPRS
Staničenje 3G/HSDPA GSM/GPRS
Pirot 3G/HSDPA 3G/HSDPA


Razlika je i više nego očigledna.
[ slobabeli @ 20.10.2011. 10:23 ] @
Kod mene bolje radi gprs kod Telenora nego edge na mts-u,jos kada skidam sa mts a telefon mi predje na drugu bs konekcija stane i moram da ponistim i ponovim sa te bs katastrofa a kada sam na 3G konekciji telefon se iz cista mira vrati na gprs i takodje prekine downloads ne bih ja dao telenorov gprs za mts-ov 3G
[ synn @ 24.10.2011. 10:36 ] @
U Novom Sadu Telenorovog signala uopste nema na: delovima Novog Naselja (kvart: Bulevar Vojvode Stepe, Slobodana Jovanovica, Futoska i Bulevar Evrope), oko i u Urgentnom centru (centar grada), u Gradicu na Petrovaradinu (odmah posle mosta), Nema ga u nekim delovima Limana 4 (kod mornarice), itd itd. To su mesta u samom gradu, gde je telefoniranje potpuno onemoguceno, tj moguce je ako se izadje na otvoren prostor, ali unutar zgrada se ne moze telefonirati. Na 3G ne smem ni da pomislim. Sve ovo je od marta, kada su poceli da grade tu njihovu "pametnu mrezu". Poznajem 10-tak ljudi koji su vec presli na druge mreze. Kompletna bolnica je na MTS-u jer Telenor NE RADI.
I ja bih rado presao, ali imam ugovornu obavezu, i sad sam zarobljen jos oko godinu dana.
[ freeworld @ 24.10.2011. 11:23 ] @
Zovi korisnicki servis i zali se,mozda ce da poprave u tom delu gde ti treba.
[ synn @ 25.10.2011. 23:23 ] @
Zvao nekoliko puta. Prijatelji komsije takodje, ali ne vredi.
[ pajaja @ 06.11.2011. 01:31 ] @
Citat:
Ni u Nišu ni u Pirotu na Telenor mreži nisam imao više od 3.6/384kbps, jer je ovde još HSDPA mreža, nadam se da će to da se promeni.

Vratih se juce iz nisa i nisam bas primetio da je takva situacija:
[ evolution @ 02.03.2012. 08:37 ] @
Telenor je osvežio mapu pokrivenosti signalom Pametne mreže: http://www.telenor.rs/sr/O-Telenoru/Mreza/Mapa-pokrivenosti/