[ Rush @ 29.12.2010. 16:11 ] @
Epa, ljudi ... Ovako :)

Plocha je MSI MS-7236 945 Neo 5 ver. 2.5
Procesor je vecj napomenuti.
U biosu mu je default magistrala 200 MGHz i mnozhilac x9.
Chitao sam po raznim forumima da su ljudi uspevali da ga dignu na 3 GHz, pa chak i preko.
Magistralu sam podigao na 330 MGHz i to mu dodje na nekih 2.97 Ghz, pokushao sam da zaokruzhim na 3,
medjutim necje da uchita bios i posle ga vrati na default.
Za matichnu plochu ima samo opcija u procentima da se podigne magistrala i podigao sam za 20 %. Ne mozhe vishe.
Memoriju sam podigao na 2.10 v i voltazhu procesora na nekih 5 % (kao i matichna, daje samo procentualne vrednosti).
Naravno, morao sam da kupim novi kuler (Cooler Master TX-3) i sada je u stanju mirovanja temperatura 30 stepeni po jezgru.
Odradio sam i 3Dmark (Vantage), igrao NBA 2k11, Pes 11 i sve radi perfektno bez problema, ne kuje, dizhe sistem normalno itd ...
E sada .. problem koji se javio je sledecji:

Instalirani windows je windows 7, 64bit. Kada odem na system information, dobijem sledecje ochitavanje za procesor:
Processor: Intel(R) Pentium(R) Dual CPU E2160 @1.80Ghz 2.43 GHz.
Dakle, ochitava ga na 2.43, iako ga u biosu chita kao 2.97 GHz.
Kada pokrenem CPU-Z Bus Spead je zakovan na 270 Mhz, iako sam u biosu digao na 330. I on ga takodje ochitava 2.43 Ghz.
Zbog chega necje da prepoznaju tih 2.97, kako u biosu pishe da jeste ?
Kada udjem u bios, stoji da je podeshena magistrala na 330 MHz, a u windowsu nikako da dobijem preko 270 MHz.
Meni nije jasno shta se ovde deshava, pa ako neko ima neku ideju, neka je podeli sa mnom :)

Hvala !
[ awaks @ 29.12.2010. 21:44 ] @
Kada procesor nije pod opterecenjem radi na manjim frekvencijama pa ti zato u windowsu i ocitava manje vrijednosti!
Pokusaj da pokrenes neki program/igru pa onda vidi kakvo je stanje sa frekvencijama...
Btw ne valja da pretjerujes sa povecavanjima voltaza, najbolje je da vidis koja je granica na defaultnoj voltazi za tvoj proc pa ako nisi zadovoljan rezultatima onda polako dizes!
Nego imas dio foruma predvidjen za to pa tamo postavi temu ili da neko od moderatora prebaci tamo!

p0zz
[ Rush @ 30.12.2010. 07:10 ] @
Nisam video da ima sekcija overclocking ... Izvinjavam se.

Kada procesor nije pod opterecjenjem, mnozhilac je x6, a magistrala je i dalje 270 MHz.
Kada ga opteretim, mnozhilac skochi na x9, magistrala ostaje 270 i onda dobijem tih famoznih 2.43 GHz.
Problem je ta magistrala shto je zalepljena na 270 iako u biosu ochitava 330. To me najvishe buni i nikako
da reshim taj problem.