[ owim @ 01.01.2011. 00:52 ] @
Od 1. jan 2011. na sajtovima MTS i Telenor sve cene prikazane su sa uracunatim porezom (PDV 18%), kako za priprejd, tako i postpejd. Novi propis?

Sad se stvari kapiraju na prvi pogled i lako mogu nekome da se objasne, recimo tarifa MIX750 ukljucuje 250 min i 250 SMS i kosta 885 din. Brzo menjanje naziva! :)
[ espresso @ 01.01.2011. 08:32 ] @
Odlično. Jedino Vip još uvek radi mimo zakona.

Citat:
Novi propis?

Od danas važi novi zakon o zaštiti potrošača. Mada, po njemu i kontaktiranje podrške bi trebalo biti besplatno.
[ DR83 @ 01.01.2011. 13:59 ] @
Bas sam se prijatno iznenadio kada sam video cene sa pdvom na telenor prepaidu.


[ scylerx @ 02.01.2011. 11:50 ] @
Amin.
[ tdjokic @ 02.01.2011. 13:59 ] @
Na SBB sajtu za fizicka lica pise samo "cena ..." i nigde nema naznake da li je SA ili BEZ PDV-a. Kad sam u pretragu ubacio rec PDV pojavilo se nekoliko rezultata i ispostavilo se da se to odnosi na pravna lica i tamo zaista ima dodatnog objasnjenja "sve cene su sa PDV-om".

Na sajtu Telekoma pise "Cena sa PDV-om" sto je OK, ali bi jos lepse bilo da pise sa koliko PDV-a, jer je poznato da imamo razlicite vrednosti PDV-a, pa cisto zbog informisanosti korisnika da stoji tamo koliko je to. Nije obavezno, ali bi bilo prijateljski do korisnika.

To su ovako na brzinu dva sajta, poznata preduzeca, napredna, velika, bogata, a rezultat traljav, u nasem stilu.
[ virus_crew @ 02.01.2011. 23:07 ] @
Kako razlicite cene PDV-a, PDV na ovakve stvari je standardan 18%, jel ti znas nesto sto ja ne znam, stvarno prvi put cujem da ima vise stopa PDV, znam za hleb, mleko, kompjutersku operemu tu je 8% ali u telekomunikacijama samo je jedan PDV od 18% ispraviteme ako gresim.
[ owim @ 03.01.2011. 03:12 ] @
^ Nemam odgovor na pitanje, ali super ako neko zna. Poreski razrez je
drugaciji za pravna lica ako je nesto npr. osnovno stredstvo ili
postoji mogucnost povracaja (dela) poreza (stoji na fakturi obicno:
"kupac se oslobadja poreza u visini od xx% po šifri yy").
[ tdjokic @ 03.01.2011. 03:44 ] @
Ne znam ni ja, ali cim sam cuo 2 razlicite cifre ja sam se pogubio. Kako ti znas koliki je PDV za telekomunikacije kad bas tu gde ti nude uslugu ne pise koliki je? Ili recimo ziveo sam 20 godina u Argentini pa se sad vracam u Srbiju i u cenovniku pise "Cene su sa uracunatim PDV-om", gotovo, a ja ne znam koliki je PDV.

Za kompjutersku opremu mislim da je razlicito ako se ugradjuje u gotov racunar ili se prodaje kao posebna komponenta.

U principu, meni je svejedno, moram da platim ono sto mi treba i amin. Ali ako su vec poceli sa nekim finesama, onda treba da se potrude malo vise.

I jos nesto - Telekom ce prvog februara da menja cene a podatke su objavili 31.12.2010 i - opet cene BEZ PDV-a! Ne ocekujem da sada retroaktivno popravljaju cene za proslost ali za uslugu koja ce se menjati u budcnosti bi morali to da urade.
[ calexx @ 03.01.2011. 07:38 ] @
Nemoj da brineš za SBB cene, one jesu sa PDV tj to su konačne cene i Argentinci će da znaju koliko će da plaćaju. ;) Ranije je pisalo da je sa, verovatno su slučajno izbacili taj detalj. U svakom slučaju je jasnije koliko se plaća ako su cene sa nego ako su bez.
[ owim @ 03.01.2011. 11:51 ] @
Citat:
I jos nesto - Telekom ce prvog februara da menja cene a podatke su objavili 31.12.2010 i - opet cene BEZ PDV-a! Ne ocekujem da sada retroaktivno popravljaju cene za proslost ali za uslugu koja ce se menjati u budcnosti bi morali to da urade.

O cemu je ovde rec, nisam razumeo?
[ m257 @ 04.01.2011. 13:58 ] @
Ne znam koliko ste upućeni, novi Zakon o zaštiti potrošača je stupio na snagu tačno u ponoć 1.1.2011. Pomenuti Zakon propisuje da sve cene svuda moraju da budu prikazane sa svim uračunatim dažbinama i porezima! Naravno, to je bila zakonska obaveza i ranije ali je bila nejasno regulisana, no novim zakonom sve te nejasnoće su ispravljene i svako ko u Srbiji želi da vam proda neki proizvod ili uslugu na bilo koji način (elektronski ili "uživo") mora da vam iskaže jasnu prodajnu cenu, onu koju ćete i platiti! Drugim rečima konačno je odzvonilo onom čuvenom "* PDV nije uračunat".

Da pogledamo mi kako su na novi Zakon reagovali naši mobilni operatori, poznati naširoko i nadebelo po vrdanju jasnog prikaza cena.

Telenor je uredno odmah 1. januara sve svoje cene na sajtu, reklamama i ostalom propagandnom materijalu ažurirao i uredno prikazao sa PDVom.

MTS je i ranije bio pola/pola, nešto je prikazivao sa PDVom, a nešto ne, no i on je od nove godine uredno sve svoje cene iskazao sa svim uračunatim porezima.

Jedini koji se do sada očigledno nije opametio je Vip, za sada ni traga ni glasa od cena sa uračunatim porezom! Hoće li neka inspekcija kazniti ovo grubo kršenje zakona (a da ne govorim o obmanjivanju potošača)? Pa sumnjam, ali je svakako indikativno. Videćemo hoće li se nešto promeniti u sledećih nekoliko dana.

Edit: Sad videh da postoji tema o ovome, izvinjavam se, nisam odmah primetio. Obrišite ili premestite.
[ m257 @ 10.01.2011. 15:16 ] @
I Vip je konačno podvio rep i prikazao svoje cene sa uračunatim PDV-om! :)
[ tdjokic @ 10.01.2011. 15:35 ] @
Citat:
owim: O cemu je ovde rec, nisam razumeo?
Ni ja ne razumem . Koliko sam shvatio, novi zakon o objavljivanju cena SA uracunatim PDV vazi od 01.01.2011 i ako se tako gleda cenovnik objavljen 31.12.2010 ne krsi zakon, ali se ipak govori o novim cenama i uslugama koje ce se desavati u 2011, pa verujem da bi i taj cenovnik morao biti u skladu sa novim zakonom.
[ m257 @ 11.01.2011. 14:18 ] @
Uopšte nije bitno kada je neki cenovnik objavljen bitno je da posle nove godine sve prodajne cene u Srbiji moraju da budu istaknute sa "svim uračunatim porezima i dažbinama" (dakle ne samo PDV već bukvalno SVI mogući nameti, takse, bla bla, dakle ona cifra koju ćeš na kraju i platiti). Dakle mogao si ti neki cenovnik da objaviš i pre 100 godina, to uopšte nije bitno, sad moraš da ga prepraviš. :)

Koga zanima da zna koja su mu sve parava neka baci pogled lepo na zakon:
http://www.parlament.gov.rs/co...ta_detalji.asp?Id=948&t=Z#

Inače, dok su mobilni operatori sad u skladu sa zakonom, neki drugi nisu, npr. Orion još uvek nije prepravio cene, kao i još nekoliko drugih provajdera...