[ pgavrilo @ 02.01.2011. 17:00 ] @
Koji ftp server da instalisem na ubuntu. Koji je najsigurniji i najbolji. Ili da instalisem nesto drugo sto vrsi istu funkciju kao i ftp server. Treba mi ftp server koji je siguran posto cu njemu pristupati spolja da mi neki klinjo ne bi uvalio exploit i uso u komp :D
[ yolja624 @ 02.01.2011. 17:45 ] @
pa meni je najdrazi vsftpd. Ali ni jedan server nije siguran ako se ne konfigurise kako treba.
[ pgavrilo @ 02.01.2011. 18:12 ] @
Njega sam i uzeo maloprije pre tvoje poruke. Nekako imao najsifrovanije ime :D
[ maksvel @ 02.01.2011. 18:15 ] @
Jednostavan vrlo: http://bftpd.sourceforge.net/

Isto kriptovano ime :)
[ Srđan Pavlović @ 02.01.2011. 19:55 ] @
vsftpd je sasvm OK - Very Secure File Transfer Protocol Daemon - mislim da je to skracenica ;)

Instaliras ga sa:

sudo apt-get install vsftpd

a konfiguracioni fajl je:

/etc/vsftpd.conf

Servis stopiras sa:

srdjan@zverko ~ $ sudo service vsftpd stop
Stopping FTP server: vsftpd.
srdjan@zverko ~ $

a startujes sa "start".

Pazi kako podesavas vsftpd.conf zbog sigurnosti.
[ Jbyn4e @ 02.01.2011. 21:55 ] @
Ja licno vise volim sftp (ili scp) koji ide uz ssh, ali to je druga prica, nije klasican ftp protokol.
[ aladaar @ 03.01.2011. 00:14 ] @
Uzmi PureFTPd- najlakši za konfigurisanje od svih servera koje sam do sada koristio, a koristio sam vsftpd i ProFTPd.

Po meni, najjača prednost mu je potpuno podešljiv način autentifikacije korisnika - ovo me je spaslo kad sam već došao na rub očaja :)
[ yolja624 @ 03.01.2011. 18:20 ] @
Citat:
aladaar: Uzmi PureFTPd- najlakši za konfigurisanje od svih servera koje sam do sada koristio, a koristio sam vsftpd i ProFTPd.

Po meni, najjača prednost mu je potpuno podešljiv način autentifikacije korisnika - ovo me je spaslo kad sam već došao na rub očaja :)


Izvini, ali ako ti nije tesko, objasni mi sta znaci potpuno podešljiv način autentifikacije korisnika jer mi nije bas najjasnije sta nudi vise nego vsftpd.

Hvala unaprijed
[ aladaar @ 03.01.2011. 19:44 ] @
Evo šta je „pisac hteo da kaže“ Izvinjavam se cenjenom čitatorijumu na nejasnom postu:

Pod potpuno podešljivim načinom autentifikacije korisnika podrazumevam sposobnost PureFTPd-a da korisničko ime/lozinku može da uporedi sa podacima o korisnicima koji se nalaze u:

1. LDAP direktorijumu
2. MySQL bazi
3. PostgreSQL bazi
4. passwd fajlu
5. nečem različitom

Mene je upravo ovo pod 5) spaslo, jer mi ništa od 1) do 4) nije odgovaralo, a posao je morao hitno da se završi. Uostalom, evo dodatnih informacija.






[ pgavrilo @ 03.01.2011. 20:36 ] @
Posto vidim da imate dosta iskustva sa konfigurisanjem ftp servera mogli mi da pomognete posto se izludi.
Uzeo sam i nisam menjao vsftpd i napravio izmjenu conf fajla samo da slusa na ne standardnom portu 70. Imam jedan problem ljudi sa interneta ne mogu mi pristupiti serveru. Preusmjerio sam port 70 ali i dalje nece. Da li znate kako treba da lici conf fajl da pristupa ftp serveru na portu 70. Da li trebam jos neke portove otvoriti ili jednotavno da dodam opcij u conf fajl:
Code:
pls_radi_korektno=YES :D

Hvala unaprijed!
[ Jbyn4e @ 03.01.2011. 20:56 ] @
Ostavi ga da radi na toj masini na standardnom portu, samo preusmeri port 70 sa rutera na port 21 tamo gde je ftp server.
[ pgavrilo @ 03.01.2011. 21:11 ] @
A zar ne moze nikako drugacije da se uradi?
[ Jbyn4e @ 03.01.2011. 21:30 ] @
Pa moze, to si vec probao, zar ne?

Dakle, uradi samo ovo sa linka:
http://www.cyberciti.biz/faq/change-vsftpd-ftp-server-port-21/
samo stavi svoj port koji zelis i vidi da li radi...
[ yolja624 @ 04.01.2011. 15:09 ] @
@aladaar

Zahvaljujem!
[ vukasin0 @ 27.02.2012. 07:11 ] @
Pozdrav svima,


Interesuje me da li je neko poterao pure-ftpd da radi "ldaps://" autentikaciju koristinika.

Ja sam izludeo sa proftpd-om - moze "ldap://" ali nikako "ldaps://"

Po netu ljudi placu nad ovim problemom

Shodno tome razmisljam o prelasku na neki drugi FTP server sa boljom podrskom za "ldaps://"


Pozz,
Vukasin