[ kx-mb2000 @ 02.01.2011. 19:59 ] @
Pozdrav svima, evo sta me zanima, zeleo bih da registrujem nekoliko .co.rs domena. Nasao sam na netu informaciju da jedna firma moze da registruje neogranicen broj .co.rs domena. Da li je to tacno?

Drugo pitanje, sta se desava sa onima koji su uzeli isti domen ali .rs, da li tu moze da postoji neki problem? Ili su to jednostavno potpuno razliciti domeni i to je to? Da li moze neki od ova dva vlasnika da polaze pravo na onaj drugi, na primer .rs da trazi kasnije .co.rs sajt, ili obrnuto, da .co.rs polaze pravo i na ostale varijante?

Trece, i najvaznije, da li firma koja registruje .co.rs domen, mora i da se zove tako (cuo sam da je to slucaj u Hrvatskoj), i da li firma mora biti registrovana za delatnost koja se nudi na sajtu, ili je svejedno?

Mozda su pitanja prosta, ali kad se neko ne razume, bolje da pita :)

Unapred hvala na odgovoru!

[ kx-mb2000 @ 05.01.2011. 16:01 ] @
Evo da odgovorim sam sebi :) pozvao sam jednog hosting provajdera koji naravno i registruje domene pa sam dobio odgovore na moja pitanja.
Ako nije rec o nekom trademarku ili registrovanom brendu, bilo koja firma moze da registruje koliko god hoce co.rs domena, jedino u slucaju da neki .co.rs domen ima naziv kao neki registrovani brend, trademark, onda teoretski ta brend firma moze da trazi neku arbitrazu, pa bi se onda odlucivalo koje pripada domen. U bilo kom drugom slucaju nema problema.
Pozdrav
[ Dusan Filiferovic @ 05.01.2011. 20:04 ] @
Ako je slucaj da uzimas .co.rs a neko ima .rs, mozes da ga kupis od njega, nije sigurno da i drugi domen mora biti tvoj :), naravno, osim u slucaju trade marka kako si napisao.

Sto se tice broja domena, do sada sam mislio da ide jedan .co.rs po firmi ali naravno nisam bio siguran.
[ kx-mb2000 @ 08.01.2011. 11:17 ] @
Citat:
Dusan Filiferovic: Ako je slucaj da uzimas .co.rs a neko ima .rs, mozes da ga kupis od njega, nije sigurno da i drugi domen mora biti tvoj :), naravno, osim u slucaju trade marka kako si napisao.


Da, u prinicipu to su odvojene stvari potpuno, mogu da kupim .rs ako bi vlasnik mozda hteo da ga proda, ali ne zato sto sam vlasnik co.rs vec jednostavno kao i bilo koji drugi domen.
[ ivanbj @ 22.01.2011. 13:06 ] @
U principu ukoliko ti zakupiš neki domen koji nosi ime nekog brenda ili firme i koristiš ga za lažno predstavljanje ili kao konkurenciju tom brendu ili bavljenje istim poslom (valjda sam lepo objasnio), možeš ga lako izgubiti

Ako registruješ rts.rs i stavljaš na njega RTS TV program i sl neće valjati
Ako na tom domenu držiš servis za računare (rajko todorovic servis na primer) mogu da ti ... :)

Bio je onaj slučaj sa whitehouse.com http://news.cnet.com/2100-1023-207793.html

Arbitraža košta onoga ko je pokreće košta oko 1500 EUR tako da bi se u svakom slučaju lakše bilo da se dogovorite ili ako nemaš pravo na domen da im ga prodaš za manji novac od toga.

što se .co.rs domena tiče ograničenje ti je da mora biti registrovan na firmu, nema ograničenja vezanih za količinu, nismo više u NIC YU komunizmu ;) uz svo poštovanje onog što su oni tada radili da bi uopšte imali nacionalni domen.