[ Goran Rakić @ 10.01.2011. 01:43 ] @


Biblioteka JFreesteel je slobodan softver otvorenog koda, omogućava čitanje javnih podataka sa čipa nove lične karte, objavljena pod GNU LGPLv3 licencom koja dozvoljava korišćenje kako u slobodnim tako i u vlasničkim komercijalnim aplikacijama. Koristi javax.smartcardio i sistemsku podršku za komunikaciju sa čitačem (PC/SC, pcsc-lite na GNU/Linuksu i MacOS X) i nema dodatne zavisnosti.

Kod u Git skladištu je podeljen na JFreesteel biblioteku (u direktorijumu /lib) i GUI aplikaciju SerbianEidViewer koja koristi biblioteku (u direktorijumu /viewer). Aplikacija je objavljena pod GNU Affero GPLv3 licencom.

Svoju kopiju koda pravite naredbom: git clone [email protected]:freesteel/jfreesteel.git. Naredbom mvn install uz instalirane JDT i Maven u novom target/ direktorijumu ćete dobiti jfreesteel jar paket biblioteke, serbianeidviewer aplikaciju, a u direktorijumu serbianeidviewer-lib sve biblioteke koje aplikacija koristi. Pokretanje aplikacije moguće je na dvoklik ili naredbom java -jar target/serbianeidviewer*.jar.

Sastavio sam viki stranicu sa predlozima za zakrpe, ali ako se sa Javom družite više nego ja koji sam početnik u ovom delu foruma, sigurno ćete čitajući kod naleteti na delove koji su mogli da budu bolje napisani.

Zakpre možete poslati na e-adresu [email protected] ili kao merge request kroz Gitorious.

Hvala kolegama sa foruma, Branku, Željku (pomoć oko ranije Python skripte), Aleksandru i Igoru na zakrpama i sugestijama.
[ ilkeNo1 @ 10.01.2011. 15:32 ] @
Care!!! Ispali ste galantni, svaka Vam čast!

[ Goran Rakić @ 10.01.2011. 23:53 ] @
Najkorisnije što sada možete da uradite jeste da pokrenete probnu verziju programa od pre par dana u terminalu (jfreesteelgui.jar) i pogledate ispis podataka o adresi prebivališta. Ukoliko ispis sadrži neku od oznaka 1573 do 1577, ili je neka od postojećih oznaka pogrešno pridružena, javite.
[ jablan @ 11.01.2011. 11:45 ] @
Sjajno radi, svaka čast! Nemam ništa između 1573 i 1577.

BTW, mislim da si omašio git parametre, ovo šljaka: git clone git://gitorious.org/freesteel/jfreesteel.git.

Inače, koristio sam EZ100PU čitač kartica (ide na USB), potrebno je instalirati vlasničke drajvere, ali nakon toga radi bez problema na Ubuntu 10.10.
[ naskon @ 04.03.2011. 14:41 ] @
Super,

aj daj malo detaljnije uputstvo za instaliranje, nov sam na Ubuntu.

Samo napred.
[ Goran Rakić @ 04.03.2011. 14:49 ] @
Instaliraj pakete pcscd i IFD drajevere za čitač kartica (ako je CCID kompatibilan, paket libccid). Instaliraj sun-java6-jre paket (moguće da ovo traži da aktiviraš partnerska skladišta). Sada sa stranice http://devbase.net/jfreesteel/ preuzmi serbianeidviewer arhivu, raspakuj, omogući izvršavanje JAR datoteke (desni > svojstva > kartica ovlašćenja, uključi dozvolu za pokretanje programa) i pokreni dvoklikom.
[ Goran Rakić @ 11.10.2012. 05:09 ] @
Kod je moguće preuzeti i sa GitHuba: https://github.com/grakic/jfreesteel

U međuvremenu su dopunjene nedostajuće oznake pri čitanje adrese. Filip Miletić je poslao više zakrpa kojima se sređuje kod, dopunjuju komentari, dodao je i osnovne unit testove.

Sada je tu i Java aplet za čitanje lične karte iz JavaScripta u veb pregledaču sa primerom upotrebe.

Aktuelna GUI aplikacija za čitanje lične karte se može preuzeti zapakovana kao instalacioni paket za MS Windows ili Ubuntu sistem sa starog sajta http://devbase.net/jfreesteel/

[Ovu poruku je menjao Goran Rakić dana 11.10.2012. u 06:39 GMT+1]
[ Dominator08 @ 05.06.2013. 12:50 ] @
Jel moguće nekako sačuvati ili odštampati podatke sa čitača a ada to ne bude screenshot?
[ Goran Rakić @ 05.06.2013. 16:34 ] @
Na koji način koristiš Java biblioteku ili gotov program?
[ Dominator08 @ 05.06.2013. 21:04 ] @
Skinuo sam program sa sajta za Windows OS i video da je moguće napraviti PDF fajl ali bez ličnih podataka, a u suštini ti podaci su mi najpotrebniji..
[ Goran Rakić @ 05.06.2013. 22:24 ] @
Ako ti gotov program treba na Windowsu, zašto ne bi preuzeo MUP-ovu verziju programa CELIK+ sa sajta http://ca.mup.gov.rs/download.html

Na ovoj temi se pominje varijanta programa koja radi na svim sistemima i Java biblioteka za korišćenje u programima.
[ Dominator08 @ 06.06.2013. 14:40 ] @
Zato što Čelik+ pravi problem prilikom štampanja, otvara dijalog za instaliranje štampača a na kompjuteru koristim štampač na mreži (HP 1212MFP) koji radi savršeno, i naravno nemam pojma kako da to rešim..
Zato se raspitujem za ovaj program, mislio sam da postoji neka alternativa
[ Goran Rakić @ 06.06.2013. 16:34 ] @
Pošto ovaj Java program ima otvoreni kod, pretpostavljam da bi mogao naći nekog studenta sa znanjem Jave da iskodira deo koji nedostaje. Ja ću rado ubaciti bilo koji dodatak koji mi neko pošalje i objaviti novu verziju.

Probaj i sa varijantom da instaliraš virtuelni PDF štampač (na primer, pdfcreator), pa onda zvaničnim programom napraviš PDF koji će hteti da se štampa. Ali to pitanje i diskusija je pre za neki od Windows foruma.
[ Dominator08 @ 06.06.2013. 22:28 ] @
Važi Gorane, hvala na savetu!
[ Prethorian @ 22.09.2013. 21:10 ] @
Ja imam Dell tastaturu koja ima u sebi citac kartice i radi sve lepo pod windows-om i linux-om, ali pod Mac OS X-om nece da prepozna citac.

Iz konzole se vidi citac:
Code:

spale@macpro:~$ pcsctest

MUSCLE PC/SC Lite Test Program

Testing SCardEstablishContext    : Command successful.
Testing SCardGetStatusChange 
Please insert a working reader   : Command successful.
Testing SCardListReaders         : Command successful.
Reader 01: Dell smart card reader keyboard 00 00
Enter the reader number          : 1
Waiting for card insertion         
                                 : Command successful.
Testing SCardConnect             : Command successful.
Testing SCardStatus              : Command successful.
Current Reader Name              : Dell smart card reader keyboard 00 00
Current Reader State             : 0x34
Current Reader Protocol          : 0x1
Current Reader ATR Size          : 18 (0x12)
Current Reader ATR Value         : 3B B9 18 00 81 31 FE 9E 80 73 FF 61 40 83 00 00 00 DF 
Testing SCardDisconnect          : Command successful.
Testing SCardReleaseContext      : Command successful.
Testing SCardEstablishContext    : Command successful.
Testing SCardGetStatusChange 
Please insert a working reader   : Command successful.
Testing SCardListReaders         : Command successful.
Reader 01: Dell smart card reader keyboard 00 00


ali ga tvoja aplikacija ne vidi.

U pitanju je OS X 10.8.5 mozda bi mogao da dodas podrsku za ovaj citac?
[ Dejan Lozanovic @ 23.09.2013. 20:01 ] @
Citat:
Prethorian: Ja imam Dell tastaturu koja ima u sebi citac kartice i radi sve lepo pod windows-om i linux-om, ali pod Mac OS X-om nece da prepozna citac.

U pitanju je OS X 10.8.5 mozda bi mogao da dodas podrsku za ovaj citac?


Mogu ja da ti odgovorim umesto njega, projekat je pisan u javi, a java kao takva ne prica direktno sa hardverom vec koristi sistemske drajvere. Velika verovatnoca da tebi drajver za tastaturu nije potpuno podrzan tj da ne koristi citac. Kada ti citac proradi pod Macom proradice i ovaj program.
[ Goran Rakić @ 18.09.2014. 00:19 ] @
Nova verzija omogućava čitanje i kartica izdatih nakon 18. avgusta 2014.
http://devbase.net/jfreesteel/
[ jablan @ 18.09.2014. 06:44 ] @
Citat:
Lintian check results for /home/jablan/Downloads/jfreesteel-eidviewer_1.0-SNAPSHOT-20140917_all.deb:
E: jfreesteel-eidviewer: maintainer-address-malformed Goran Rakic <grakicdevbase.net>
[ Goran Rakić @ 18.09.2014. 11:24 ] @
Probaj ponovo. Lintian se i dalje buni, davež jedan, ali nije kritično :)

Samo da naglasim, Java API se poziva isto za čitanje i starih i novih kartica. Ko je koristio EidCard direktno (a ne preko Reader objekta) treba da promeni eksplicitni konstruktor i sada koristi factory metodu EidCard.fromCard(Card). Dodata je i nova metoda EidInfo.getAddressDate() koja vraća poslednji datum promene adrese prebivališta ili null ako datum nije postavljen (podrazumevano 01010001) ili ne postoji zapis na kartici. Izvorni kod je na GitHubu, trenutno u "gemalto" grani, ako ne bude žalbi to će kroz par dana postati "master". Planiram još da izbacim Guava međuzavisnost (grana "without_guava"). Jeste da ImmutableMap čini kod malo boljim, ali 850KB manje meni znači kada biblioteku koristim iz Java apleta.

U demo aplikaciji i dalje nedostaje ispis podataka u PDF-u (predviđeno da se uradi kroz iText), a u biblioteci nedostaje provera potpisa podataka sa lične karte.


[Ovu poruku je menjao Goran Rakić dana 18.09.2014. u 17:23 GMT+1]
[ Prethorian @ 29.10.2014. 15:16 ] @
Sad radi sa istom Dell tastaturom koja ima citac. Izgleda da je bilo do Jave (u mom slucaju java7).

Sad imam nov problem. Ocigledno da radi aplikacija kako treba, ali kad pokusam da se ulogujem npr na raifaissen online sa licnom kartom, iako izadje popup u kome se vidi tacna oznaka citaca i polje da unesem password (pin) kaze kartica nije podrzana.

Znam da ovo nema veze sa aplikacijom, ali ima veze sa Javom, jer ROL koristi javu za login sa LK pa rekoh mozda je neko imao slican problem i ima resenje.

Isto se desava na OSX-u 10.8.x, 10.9.x i 10.10.x

Probano na browserima: Safar, Firefox i Chromium 64bita (beta)
i svuda je isto.