[ Aleksandar Marković @ 03.02.2004. 13:28 ] @
Svemirski teleskop Hubble registrovao je kiseonik i ugljenik u atmosferi jedne udaljene
planete, što je prvi put da su ti elementi otkriveni izvan sunčevog sistema.

Za razliku od Zemlje, na toj planeti vladaju visoke temperature, to nebesko telo ima plinovita atmosferu i nalazi se u blizini zvezde koja je nalik Suncu. Pojava kiseonika i ugljenika ne ukazuje na neki oblik života.

Ipak, otkriće Habla pokazuju da bi mogao da bude utvrđen hemijski sastav atmosfera planeta, udaljenih mnogo svetlosnih godina.

Planeta, koja se vodi pod nazivom HD 209458b ili Oziris, kruži oko zvezde koja je od Zemlje udaljena 150 svetlosnih godina (1 svetlosna godina=10.000 milijardi kilometara).

Oziris se nalazi na samo 6,92 miliona kilometara udaljenosti od svoje zvezde i obiđe orbitu za manje od četiri dana, za razliku od Zemlje koja je od Sunca udaljena 150 miliona kilometara.

Pripada klasi planeta koje se nazivaju "vrući Jupiteri", čiji su gornji delovi atmosfere toliko topli da izbacuju ključali vodonik u svemir.

NASA je saopštila prošlog meseca da neće poslati servisnu misiju na Habl, kako je ranije bilo predviđeno, čime je svemirski teleskop osuđena na postepeno propadanje.

http://www.reuters.co.uk/newsA...oryID=4265129&section=news

http://hubblesite.org/newscent...esk/archive/nuggets/1075730400