[ agasoft @ 13.01.2011. 13:44 ] @
Korisnik sam tekućeg računa banke intesa. Moram da uplatim nešto na račun klijenta poštanske štedionice, koji mi je samo dao partiju od osam cifara. Naravno, ja sa tim ne mogu ništa, zna li iko šta se još kuca kao predbroj poštanske, ili šta već još, ako postoji neka opšta norma?
[ ljubisal @ 13.01.2011. 22:39 ] @
Opšta norma je sledeća:
Broj tekućeg računa u banci je u formi:
BBB-XXXXXXXXXXXXX-KK

gde je:

BBB- trocifreni broj koji označava banku
XXXXXXXXXXXXX - 13-cifreni broj koji označava broj partije (ako je manji od 13-cifrenog) onda se ispred stavljaju (podrazumevaju) nule
KK - dvocifreni kontrolni broj izračunat po modelu 97, tj kontrolni broj po modelu 97 za sledeći niz BBBXXXXXXXXXXXXX

Za Poštansku štedionicu broj BBB je 200, a to možeš proveriti na sledećem linku:
http://www.nbs.rs/export/inter...links/pregled_racuna_banka.pdf

Međutim pitanje je da li je 8-cifreni broj partije koji ti je klijent dao zaista ceo, ili je Poštanska štedionica radi formiranja gornje forme dodala još nešto u tom 13-cifrenom delu.

Postoji i opcija da uplatiš na račun Poštanske štedionice koji ona ima kod Narodne banke Srbije, a taj broj je 908 – 20001 – 18 a da u pozivu na broj (odobrenje) upišeš broj partije koji imaš od te osobe. Međutim po meni je to vrlo rizično jer lako može da se zaturi uplata negde na nekom prelaznom računu.

Pošto vidiš da to nije baš tako jednostavno, preporučujem ti da zamoliš tu osobu da pozove svoju Poštansku štedionicu i dostavi ti račun u gore navedenoj formi, kako bi mogao da uplatiš sigurno.