[ MarkoBalkan @ 16.01.2011. 14:58 ] @
1.koji OS se koristi u industriji?
2.jeli istina da najvećim djelom unix na serverima?
3.koja je razlika ako se koristi scada sustav proizvođača plc-a i ako se programira app u delphi-u/.net-u/javi?

[ mish_ns @ 16.01.2011. 20:39 ] @
Pa sto se tice OS ja mislim da se koristi najvise Windows. Npr, za programiranje Siemens-ovih PLC-ova postoje programi MicroWin i Step7 (zavisi koja serija PLC-a), WinCC Flexible koji rade pod Win-om, za Omronove PLC-ove CX Supervisor/Programmer...
E sad za drugo pitanje i trece nisam bas siguran...

[ plc @ 16.01.2011. 21:56 ] @
Citat:
MarkoBalkan
2.jeli istina da najvećim djelom unix na serverima?


Tako je ,uglavnom su unix,manje se opredeljuju za windowsh..t:))))

Citat:
MarkoBalkan

3.koja je razlika ako se koristi scada sustav proizvođača plc-a i ako se programira app u delphi-u/.net-u/javi?


Po meni stedis vreme ako uzmes originalni softver uz plc-ove(ipak su se ljudi trudili da najbolje prilagode softver svom kontroleru).
[ mish_ns @ 16.01.2011. 22:27 ] @
@plc
A kako SCADA radi pod unix-om? Posto znam da Siemens ima Simatic Manager i WinCC koji rade pod Win-om? Da li postoje verzije i za Unix?
[ MarkoBalkan @ 17.01.2011. 19:03 ] @
Citat:
plc: Po meni stedis vreme ako uzmes originalni softver uz plc-ove(ipak su se ljudi trudili da najbolje prilagode softver svom kontroleru).


jel možeš malo detaljnije objasniti?

zašto sam postavio pitanje gore u vezi programiranja plc-ova?

recimo postoje ove biblioteke:
http://www.genlogic.com/

da li su te biblioteke namijenjene proizvođačima plc-ova, onima koji sve sami razvijaju tj. cijeli plc ili?

[ plc @ 17.01.2011. 22:19 ] @
Cekaj..
Pricamo o Plc-u ili SCADA programima?
Oni cesto ne moraju biti od istog proizvodjaca,sednes opredelis se i to je to .npr....
Ja se trenutno bavim Fatekom mnooogo jeftin (vecina misli da je nepouzdan ali trenutno je treci na listi najtrazenijih),kako bi komunicirao sa SCADA(supervisory control and data acquisition)koristim OPC server( PLC-->OPC-->SCADA).Onaj link koji si postavio odnosi se na grafiku koju mozes primeniti (trebalo bi )u svakom SCADA programu.
Za programiranje ovog PLC-a koristim program koji je sam proizvodjac istog ponudiom(WinProllader),koristim KONTRON OPC i neku jeftiniju SCADA ali pouzdanu.
Znaci ako kupis original softver za dati PLC sigurno je mnogo lakse negoli sam pravio u nekom od navedenih programskih jezika.
Tema siroka ....pa ti vidi sta dalje.

A,da i oni rade pod windouzom :)

pozz