[ gile12345 @ 17.01.2011. 17:46 ] @
Dobio sam par Gift Card-ova i dobicu ih jos za Amazon.com, rado bi ih zamenio za .de ili .co.uk ali ne mogu :(. E sada pitanje, posto planiram da uzmem preko Amazon-a Macbook Pro (13") koji naravno Amazon.com ne shippuje u Srbiju, nego samo u okviru USA, ja moram da nadjem posrednika koji ce to da posalje u EU (nije bitno u Srbiju), kog, ali da ima ok cene :) ? E sada nastaje pitanje koliko ce da me "oderu" kurirske sluzbe + carina (preko posrednika) kada bi taj Macbook Pro dosao kod mene ? Koliko bi me otprilike ispale manje carine u odnosu na Srbiju da se taj Macbook Pro shipuje preko tog posrednika u Francusku recimo, posto tamo imam neku dobru kombinaciju :) ? I koliko je ovo rizicno :) ?

I pitanje broj 2, ako je ovo pod 1 izvodljivo ali sa prevelikim taksama, kakva ce biti situacija pri direktnom shippovanju nekog sata direktno sa Amazon.com.

Btw. mozda nekog zanima ali cisto informativno ship via UPS iPod Nano-a 6G 16GB iz USA (Seattle) je do Srbije ispao sa svim troskovima "samo" 10k+ dinara :(.

Unapred zahvalan !

Pozdrav!
[ nnn @ 17.01.2011. 17:52 ] @
Mnogo ti je to za slanje ipod nano. Meni salju laptop preko USPS, najsporijom metodom, cena je oko 50 usd

http://www.usps.com/prices/priority-mail-international-prices.htm

Mi smo zona 5.

Naravno nisam racunao kod nas, troskove sto cu imati, carina, porez, preglad paketa i ostale gluposti..
[ gile12345 @ 17.01.2011. 17:57 ] @
Citat:
nnn: Mnogo ti je to za slanje ipod nano. Meni salju laptop preko USPS, najsporijom metodom, cena je oko 50 usd

http://www.usps.com/prices/priority-mail-international-prices.htm

Mi smo zona 5.

Naravno nisam racunao kod nas, troskove sto cu imati, carina, porez, preglad paketa i ostale gluposti..


Ako moze malo (malo mnogo vise :)) detaljnije, bio bih zahvalan :).

Mnogo i ja kazem, jeste da sam ga dobio 4free, ali opet,...

Cisto da neko ne pomisli, googlao sam ja ovo i to dugo, ali nigde nisam konkretan odgovor nasao :(, tako da bih bio puno zahvalan na nekoj tacnoj informaciji.

Btw. znam ja sta su FedEx, USPS i ostala ekipa, samo me zanima kako ce me to ispasti najjeftinije :).

Unapred zahvalan !
[ ventura @ 17.01.2011. 18:12 ] @
Računica ti je otprilike ovakva:

Macbook 13", 950 dolara
Poštarina USA-USA, besplatno
Poštarina USA-Srbija, 145 dolara (www.myus.com)
Carina 30% (cena robe + troškovi transporta), 330 dolara
PDV 18% (cena robe + transport + carina), 255 dolara
Usluga DHL carinjenja, 50 evra
Ukupno: 1.315 eur

Dakle, laptop ćeš platiti 715 evra, dok ćeš sve ostale propratne troškove platiti još 600 evra. S obzirom da taj laptop kod nas košta cca 1200 evra, ova igranka ti se ne isplati.


[ gile12345 @ 17.01.2011. 18:23 ] @
Citat:
ventura: Računica ti je otprilike ovakva:

Macbook 13", 950 dolara
Poštarina USA-USA, besplatno
Poštarina USA-Srbija, 145 dolara (www.myus.com)
Carina 30% (cena robe + troškovi transporta), 330 dolara
PDV 18% (cena robe + transport + carina), 255 dolara
Usluga DHL carinjenja, 50 evra
Ukupno: 1.315 eur

Dakle, laptop ćeš platiti 715 evra, dok ćeš sve ostale propratne troškove platiti još 600 evra. S obzirom da taj laptop kod nas košta cca 1200 evra, ova igranka ti se ne isplati.


Hvala na informaciji, slicno nesto sam i ja dobio, :(. Za EU mozda dobijem 10 % jeftinije carinu, znaci 220 $, ali opet je neisplativo. Btw. racunato je za Macbook 13", Pro je 200 $ skuplji tako da :),... Moze lock thread :) !
[ nnn @ 17.01.2011. 21:39 ] @
Meni salju alienware mx11, koji je kod nas preko 1000e, tamo je sada na nekom specijalnom popustu 600USD, postarina je 48$( danas je covek pitao u posti )

znaci carina 30% to je 195$
porez 8% to je 80$
I jos neki troskovi 70$

Inace, pdv na racunare je 8% a ne 18 koliko ja znam. Znaci to mu dodje oko 970$ ili oko 710e

A to je za laptop koji kod nas kosta oko 1200e, velika usteda.. :D
[ axone @ 18.01.2011. 00:39 ] @
Cuo sam da su resili da vrate porez na 18%, valjda je vec stupilo na snagu. Mora da se cela Srbija toliko informatizirala
da nema neke svrhe vise da podsticu kupovinu racunara:)
[ nnn @ 18.01.2011. 02:06 ] @
Hteli su, ali odustali od odluke u poslednjem trenutku, tako da je jos uvek pdv na racunare 8%

I od kad je carina 30% zar nije 20?
[ ventura @ 18.01.2011. 12:36 ] @
Citat:
nnn
I od kad je carina 30% zar nije 20?

Kada se radi zbirno carinjenje, stopa je uvek 30% (najviša). U suštini tih 50 evra što ti naplate troškove carinjenja to bi trebalo da znači da se roba odvojeno carini i da svaka roba tarifira po posebnoj carinskoj stopi... Međutim tu onda dolaziš do problema da kada hoćeš da uvezeš bilo šta što radi na struju to mora proći atest u Nišu, pa je onda manje maltretiranje da sve cariniš zbirno pogotovo kada se radi o jednom komadu..

Ja sam recimo imao apsurdnu situaciju gde sam tražio odvojeno carinjenje, i u pošiljci sam imao punjač za bateriju fotoaparata koji je koštao $8.99, a za koji su tražili da uradim atest koji košta reda veličine 200 evra.. Onda sam morao da radim papirologiju oko razdvajanja pošiljke, pa da se nekon toga odreknem tog punjača u korist države..

[ VladaSu @ 18.01.2011. 13:21 ] @
Nadjes nekoga u USA ko ce ti posalje privatnim paketom preko poste a za vrednost paketa neka napise nesto sitno. Stigne ti za 2 nedelje a postarina je oko 800 dinara.
Problem ti onda moze biti ako se posta zagubi.
[ Rivaldo1 @ 18.01.2011. 14:46 ] @
Citat:
ventura: Računica ti je otprilike ovakva:

Macbook 13", 950 dolara
Poštarina USA-USA, besplatno
Poštarina USA-Srbija, 145 dolara (www.myus.com)
Carina 30% (cena robe + troškovi transporta), 330 dolara
PDV 18% (cena robe + transport + carina), 255 dolara
Usluga DHL carinjenja, 50 evra
Ukupno: 1.315 eur

Dakle, laptop ćeš platiti 715 evra, dok ćeš sve ostale propratne troškove platiti još 600 evra. S obzirom da taj laptop kod nas košta cca 1200 evra, ova igranka ti se ne isplati.



Moze i ovako da ide racunica

Laptop+postarina (ne znam kolika je do Crne Gore, ali pretpostavljam da je slicna cijena) - 1100 $ ili 822 eura
Carina 5% - na 822 eura je - 41 euro. Suma je sada 863 eura.
Pdv 7% - na 863 eura je - 60 eura. Suma je sada 923 eura.
Usluga DHL - mislim da je oko 40 eura u CG, ali hajde racunacemo da je 50 eura - znaci suma je 973 eura.
Transport iz Crne Gore da ti ja posaljem u Srbiju - imas cijene ovdje http://www.postacg.me/main.php?idstr=328#cena%20paket - ako je paket recimo oko 5-6 KG cijena je oko 19-20 eura sto dodje da je Ukupna suma oko 993 eura. + recimo neka moja provizija. Sve ukupno za skoro 200 eura ces proci jeftinije.

Fedex bi trebalo da je je jeftiniji - cijena transporta, dok je otkup tovarnog lista oko 30 eura.

Jos jeftinije mozes da prodjes ako bi nasao neku drugu sluzbu umjesto myus, kao recimo shipito. Tada uzmes USPS koji je za vise od duplo jeftiniji po cijenama od DHL i tada nemas trsokova otkupa tovarnog lista. Recimo sa USPS gdje je ukljuceno osiguranje paketa, cijena za paket do 5kg je 65$.

Znaci kalkulacija bi izgledala ovako

959$+65$ - 1015$ ili oko 759 eura.
759 eura*5% carina - 38 eura. Sada je suma 759+38 - 797 eura
797 eura*7%pdv - 56 eura. Sada je suma 797+56 - 853 eura.
853 eura + troskovi slanja za srbiju+moja provizija - oko 900 eura.

Znaci 300 eura jeftinije.

P.S Ne bavim se posredovanjem, ali kad vidim koliko vama traze u Srbiji, onda bih rado pomogao clanovima sa ovog foruma da prodju jeftinije.

[ tdjokic @ 18.01.2011. 15:20 ] @
65$ : 5 = 13 - e, tacno tako! Meni salje otuda forwardit.us, nudi on razne opcije ali ja uvek biram USPS, najjeftiniju i ova cifra je skoro fiksna, znam vec napamet da izracunam koliko ce me kostati transport otuda ovamo.

Citat:
VladaSu: Nadjes nekoga u USA ko ce ti posalje privatnim paketom preko poste a za vrednost paketa neka napise nesto sitno. Stigne ti za 2 nedelje a postarina je oko 800 dinara.
Problem ti onda moze biti ako se posta zagubi.
Izvini sto dovodim ovu tvoju tvrdnju u sumnju, ali kako to 5 kg za cca 10 $? Je li i to na USPS? To je 2 $ po kilogramu, zvuci neverovatno. Sta je to "privatni paket"? Ovaj meni salje po najjeftinijoj tarifi (moja zelja), zove se Priority Mail (delivery in usually 8-12 business days, not guaranteed, includes limited tracking and no insurance) znaci stize za 8 do 12 radnih dana, nema garancije, ima ograniceno pracenje i nema osiguranje. Sto se pracenja tice, sada je odlicno, nasi salju podatke i na americki sajt, vidi se odlicno, iako je "ograniceno".
[ VladaSu @ 18.01.2011. 15:59 ] @
Gde sam to rekao da sam dobio paket od 5kg? Niti coveku treba 5kg. Razlika u ceni dostave izmedju 2kg i 4kg nije duplo vec 10-20% tako da ne mozes racunati prostim deljenjem cenu po kilogramu.
Cena dostave ne moze se racunati ni po samim kilogramima vec moraju gledati i dimenzije i nista nije proporcionalno
Pod privatni paket sam mislio kada ti salje fizicko lice.

I ne tvrdim vec kazem kako sam ja prosao :) Paket je bio oko pola kg, malo manji od kutije za cipele.
[ nnn @ 18.01.2011. 17:05 ] @
Citat:
VladaSu: Nadjes nekoga u USA ko ce ti posalje privatnim paketom preko poste a za vrednost paketa neka napise nesto sitno. Stigne ti za 2 nedelje a postarina je oko 800 dinara.
Problem ti onda moze biti ako se posta zagubi.


Tako mi i salje, fizicko lice, stavice da je gift na paketu. pa cemo da vidimo.. u svakom slucaju javjam kako ispadne.
[ ventura @ 18.01.2011. 18:48 ] @
Citat:
Rivaldo1: Moze i ovako da ide racunica

Ista računica je i u Srbiji... Sa razlikom da je u Srbiji carina na računare 8%. Stvar je u tome što kada zbirno cariniš robu, ti plaćaš najveću postojeću stopu carine (30%), i tu je problem. Ako to ne bi hteo, onda bi ti tražili atest za laptop, pa ti dođe na isto.
[ mr. ako @ 18.01.2011. 22:04 ] @
Citat:
nnn: Tako mi i salje, fizicko lice, stavice da je gift na paketu. pa cemo da vidimo.. u svakom slucaju javjam kako ispadne.


To za gift ili umanjivanje cene ne prolazi vec odavno... retko koji paket ce se cariniti po ceni "koja pise na plekate", umesto po carinskoj tarifi iz njihove "sveznajuce knjige"...


Poz,
Marko
[ VladaSu @ 18.01.2011. 22:13 ] @
Za laptop mozes da napelis nalepnicu nekog praistorijskog modela koji vredi 30$, navedes da nije ispravan itd...
[ ventura @ 18.01.2011. 23:00 ] @
Citat:
VladaSu: Za laptop mozes da napelis nalepnicu nekog praistorijskog modela koji vredi 30$, navedes da nije ispravan itd...

A može i da ubaci jedno veslo u pošiljku jer je opšte poznato da carinici vole da sisaju vesla..
[ mr. ako @ 19.01.2011. 16:04 ] @
^ Hahaha, upravo to... Zna se da tamo rade neandertalci i da nisu videli laptop vec ko zna koliko dugo... Oni cak i nemaju svakodnevni kontakt sa raznom tehnikom i laptopovima, kroz ruke im ne prodje dnevno toliko laptopova koliko ce nama za zivota... i tako... To sa veslom zvuci kao dobra ideja... XD


[ tdjokic @ 19.01.2011. 16:37 ] @
Citat:
mr. ako: ^ Hahaha, upravo to... Zna se da tamo rade neandertalci i da nisu videli laptop vec ko zna koliko dugo... :D
Reklo bi se, da se stanje ipak menja. Jeste da u ovom konkretnom slucaju na stetu naseg novcanika ali je dobro da je sto vise ljudi obrazovano. Meni se vec desilo da carinik nadje cenu onoga sto sam kupio u cent, a nisu patike ili farmerke, za koje "svi znaju koliko kostaju", nego neka specificna osnovno ploca za racunar i - hop, precizna cena, kao da je pogledao na Google / e-bay!

A "zabrinjava me" i poboljsanje pracenja posiljki. Ej, covece, na americkom sajtu sve pise odavde "Stiglo. Predato carini. Carina zavrsila postupak. Dostavljeno glavnoj distributivnoj posti. Dostavljeno lokalnoj posti Beograd 75. Isporuceno kupcu." Svaka cast, to mnogo znaci. Prakticno u minut znam kad ce mi stici paket, neverovatno. A sve to za paket sa "ogranicenim pracenjem" po najjeftinijoj tarifi USPS.

Dakle, dolaze nam "neki novi carinici", jos kad bi i ministri bili prosveceniji gde bi nam bio kraj!
[ nnn @ 19.01.2011. 17:13 ] @
Pa meni i nek naplate 600$, koliko sam platio i koliko stoji na sajtu dell-a, samo da mi ne naplate na1200e koliko stoji na nasem itsvetu.. :D
[ ventura @ 19.01.2011. 17:29 ] @
Citat:
nnn: Pa meni i nek naplate 600$, koliko sam platio i koliko stoji na sajtu dell-a, samo da mi ne naplate na1200e koliko stoji na nasem itsvetu.. :D

Ako uz pošiljku stoji Dell-ov račun, i ako je cena stvarno ta, što znači da se može proveriti na sajtu, budi siguran da će ti carinu naplatiti na taj iznos.
[ VladaSu @ 20.01.2011. 10:44 ] @
@vetura
Ala ti sisas vesla. Nemam pojima kako sam onda ja platio carinu 500 dinara na racunar od 600e.
Ljudi su znali da na auto skinu carinu vise nego duplo. Sada je malo teze skinuti duplo carinu ali opet skinu.
[ ventura @ 20.01.2011. 10:56 ] @
Ma da... Čuo sam gomilu takvih priča... To su uglavnom oni likovi koji stalno imaju gomilu šlepera na carini... A i avion im je tu negde..
[ mr. ako @ 20.01.2011. 13:24 ] @
Citat:
tdjokic: Reklo bi se, da se stanje ipak menja.
...
...


To sto sam napisao je bilo sarkasticno... Samo sam se nadovezao na venturinu prethodnu poruku...
[ tdjokic @ 20.01.2011. 15:26 ] @
Citat:
mr. ako: To sto sam napisao je bilo sarkasticno... :) Samo sam se nadovezao na venturinu prethodnu poruku...
Bio mi je malo cudan post, nisam bas sve ukapirao odmah. Medjutim, ima nas raznih u svakom pozivu. Imali smo jednu zanimljivu diskusiju negde ovde oko zvanicnog odredjivanja cene robe za carinjenje i bio je izrecen stav da uvek postoji zvanican i pravnomocan izvor za to, ali sam ja izrekao sumnju i neslaganje, jer recimo na e-bay toga definitivno nema, posto se kupuje uglavnom od privatnih lica.

Kako ces zvanicno i pravnomocno saznati posto je Pera proda Miki polovan ruter? U medjuvremenu sam saznao jos jedan trik - nudi se roba na amazon.com, nova, zvanicno, prodaje firma, a nema cene i stoji uputstvo gde pogledati za cenu. Pa kaze "Amazon ima pravo da robu ponudi za nizu cenu od cene koju proizvodjac preporucuje ali tu cenu ne sme javno da pokazuje." Znaci, i zvanicna firma moze prodavati neku robu za nizu cenu i sta onda? To su te sive zone koje jos nisu razresene. I kod nas, na www.pcberza.rs imas cesto takve slucajeve - jedan isti artikal a 20 razlicitih cena i koja je sad cena zvanicna? A sve cene su legalne, sa PDV i carinom i sve sto spada.

Sto kaze covek - da mu kao osnovu za carinu ne uzmu ovdasnju maloprodajnu cenu, u kojoj se vec nalazi carina i PDV, sto bi onda bilo da se placa carina na carinu!

[Ovu poruku je menjao tdjokic dana 20.01.2011. u 17:30 GMT+1]
[ tdjokic @ 20.01.2011. 16:29 ] @
I jos jedna velika glupost - na teritoriji Republike Srbije NIJE dozvoljen transfer novca u devizima i tako ja ne mogu sa svog deviznog racuna, na koji primam deviznu penziju, da prebacim 100 evra na drugi devizni racun, sa koga se napaja Visa Internet kartica u Intesa banci. A ako taj novac odnesem "peske" u Intesu, onda drzavu boli d..e sto cu taj novac elektronski poslati nekome u Kolorado i tamo kupiti nesto!

Vise mi idu na zivce sa tim slepim drzanjem nekih prezivelih i prevazidjenih propisa. Hteli bi da budu "malo trudni" a zna se da to ne moze. Imam devizni racun, hocu e-banking - ne moze, moras da otvoris i dinarski racun jer banka nema prava da ti naplacuje domacu uslugu sa tvog deviznog racuna! Valjda se i troskovi odrzavanja platnih kartica za inostranstvo isto tako placaju u dinarima.
[ lukeguy @ 20.01.2011. 17:16 ] @
ne znam da li misliš na devizne račune u dve banke možda, ali ja bez problema prebacujem pare između dva svoja devizna računa u Intesi koristeći online banking. a nisam siguran ni da ne može da se otvori samo devizni račun, možda je tako samo u Intesi kako bi naplatili ono održavanje od 100 ili 250 din.
[ tdjokic @ 20.01.2011. 17:25 ] @
Da, radi se o dve razlicite banke, malo sam bio nejasan. I radi se o drugom fizickom licu, nisu oba racuna na moje ime.
[ mr. ako @ 21.01.2011. 17:05 ] @
Citat:
tdjokic: Bio mi je malo cudan post, nisam bas sve ukapirao odmah. Medjutim, ima nas raznih u svakom pozivu. Imali smo jednu zanimljivu diskusiju negde ovde oko zvanicnog odredjivanja cene robe za carinjenje i bio je izrecen stav da uvek postoji zvanican i pravnomocan izvor za to, ali sam ja izrekao sumnju i neslaganje, jer recimo na e-bay toga definitivno nema, posto se kupuje uglavnom od privatnih lica.

Kako ces zvanicno i pravnomocno saznati posto je Pera proda Miki polovan ruter? U medjuvremenu sam saznao jos jedan trik - nudi se roba na amazon.com, nova, zvanicno, prodaje firma, a nema cene i stoji uputstvo gde pogledati za cenu. Pa kaze "Amazon ima pravo da robu ponudi za nizu cenu od cene koju proizvodjac preporucuje ali tu cenu ne sme javno da pokazuje." Znaci, i zvanicna firma moze prodavati neku robu za nizu cenu i sta onda? To su te sive zone koje jos nisu razresene. I kod nas, na www.pcberza.rs imas cesto takve slucajeve - jedan isti artikal a 20 razlicitih cena i koja je sad cena zvanicna? A sve cene su legalne, sa PDV i carinom i sve sto spada.

Sto kaze covek - da mu kao osnovu za carinu ne uzmu ovdasnju maloprodajnu cenu, u kojoj se vec nalazi carina i PDV, sto bi onda bilo da se placa carina na carinu!

[Ovu poruku je menjao tdjokic dana 20.01.2011. u 17:30 GMT+1]


Da, mislim da sam pratio vrlo malo tu temu... javio se neki covek sto je radio u carini BiH cini mi se? Koliko sam bio shvatio on je samo pricao sta zvanicno pise u zakonima bilo to logicno ili ne, i tvrdio da se toga carinici moraju pridrzavati. Dok sa druge strane, to zvuci mega nelogicno... al' jbg, sluzba je sluzba. :P
Sto se tice tih nedefinisanih cena, pretpostavljam da carinici imaju neke smernice u toj knjizi sta se radi u tom slucaju ili recimo nadju cenu nove robe pa smanje za neki procenat jer je polovna, iako si je ti dobio za $1 recimo...

A to sto ne mozes da uplatis na devizni, je zato sto mora vlasnik racuna da uplacuje iskljucivo... Necemo mi skoro biti normalna zemlja...


Poz,
Marko
[ tdjokic @ 21.01.2011. 23:18 ] @
Kako ja shvatam danasnju trgovinu, online prodaja je izgleda potpuno ravnopravna klasicnoj prodaji ali bi onda trebalo imati propratnu dokumentaciju u paketu, ako roba stize spolja. Tada bi valjda to bilo zvanicno i pravosnazno. A to retko ko radi, pogotovu za sitnice.

Par puta sam kupovao od naseg Miskovica, na Maxishop online, pa onda prvo mejlom posalju dokument, specifikaciju sta si porucio i ostalo, a kad donesu robu opet je tu dokument, racun sta li, i to je zvanicno. Ne znam kako to ide napolju, jer meni robu kupuje posrednik, a on mi do sada nije poslao nikakav tamosnji dokument, samo napise neki postanski dokument - ko salje, kome salje, vrednost itd., a to je zaista tesko prihvatiti kao pravosnazno, mada je vrlo lako proveriti na zvanicnoj ponudi na Internetu. Druga je sad prica sto nasi zakoni "ne poznaju" i ne priznaju takve "sicusne" firme kao sto je amazon.com, pa im njegov cenovnik nije pravosnazan. Ne znam da li bi u zvanicne dokumente bilo moguce uvrstiti zahteve za placanje robe nekih pomocnih servisa, kao PayPal i Google Checkout ili uopste bilo kakav online dokument ili je za sada jos uvek komad papira neprikosoven. Pa u 4 primerka ...

Nije ni cudo onda sto ni amazon.com "ne poznaje" nasu drzavu pa ovamo ne salje nista osim onih poznatih par stvari.
[ gile12345 @ 21.01.2011. 23:30 ] @
Vidim da vlada jedna nedoumica, na koju cenu ide carina, to sam saznao kada sam dobijao ovaj Nano. Decko me je zvao iz Beograda i rekao koliko treba da se plati i hocete li ili necete, ja sam ga pitao kolika je vrednost tog Nano-a, odg. je bio 179 $. iPod nano 6G u USA u Apple Online Store-u kosta 179 $, dok je kod nas kod poznatih prodavaca 24 000 dinara ili skoro 240 evra. I od jos jednog coveka sam dobio informaciju, da carinici, kada dobiju tipa neki laptop da carine, ne obaziru se na vrednost napisanu na paketu, nego izgooglaju koja je prava cena tog proizvoda i na nju lupe carinu :), zato vise te fore as gift i to 20 e da vredi laptop ne prolaze :). Ako ide preko eBay-a verovatno gledaju officijelnu cenu u Apple Online Store-u :). Inace carina kod nas je 28 % koliko sam informisan :).