[ guide7 @ 19.01.2011. 19:48 ] @
Pozdrav svima na forumu! Da li je bolje zavrsiti osnovne akdemske studije (4 godine) ili specijalisticke strukovne studije? Kako se to vrednuje u drzavnim institucijama i ko ima vece i bolje sanse da se zaposli?
[ JCDenton @ 20.01.2011. 01:45 ] @
Prema aktuelnom Zakonu o visokom obrazovanju, specijalističke strukovne studije su II stepen visokog obrazovanja, dok su četvorogodišnje osnovne akademske studije I stepen visokog obrazovanja, te samim tim su spec. strukovne "jače" (na papiru, a u praksi je to savršeno individualno...).

Prema najnovijem Zakonu o državnim službenicima, sve što pripada II stepenu visokog obrazovanja je izjednačeno sa starim VII-1 (fakultet), te dolazimo u apsurdnu situaciju da su pred poslodavcem, prema zakonu, apsolutno izjednačene stare četvorogodišnje i petogodišnje fakultetske studije, četvorogodišnje spec.strukovne studije i petogodišnje Master studije...

Akademske studije su u prednosti na polju prohodnosti ka tipovima postdiplomskih studija (Master i doktorske), dok se sa spec.strukovnim, studiranje na strukovnim studijama završava, i ako hoćeš dalje, jedino što možeš je da se prebaciš na akademske studije i polažeš razlike u ispitima. Uzgred, koliko sam čuo, u toku je (zakulisna) rasprava oko 352. izmene i dopune Zakona o visokom obrazovanju u poslednje 2 godine (), te se očekuje uvođenje tzv. "Master strukovnih studija" (M.A.Sc ili MBA ili kako će ih već krstiti).

A što se tiče onoga ko ima veće šanse da se zaposli, u današnje vreme, stepen stručne spreme je najmanje bitan (ali ne i potpuno nebitan) faktor. Ono što moderni robovlas...pardon, poslodavac traži su tri stvari:

- da što manje koštaš

- da to što radiš što manje košta

- i da, po mogućstvu, to što radiš bude gotovo - juče.

[ chupa @ 16.04.2013. 08:37 ] @
Master strukovne studije su sasvim normalna stvar u nemackoj, recimo.
E sada, sto su nase vise-visoke strukovne skole raspad sistema pa ce se lakse dolaziti do becelor, kasnije master, to je druga prica i tema! ali treba iskoristiti!!!!!!

akademske studije trebaju da studiraju ljudi koji bi se bavili naucnim radom-istrazivanjima, a strukovne, kako sama rec kaze, strukom- praksom.

Cenjenije su i uvek ce biti akademske studije na drzavnim faksovima, ali cesto je to uzaludno bacanje vremena i novaca, realno!
Smatram da svaki mladi covek, ako nema bogate roditelje, studira neki osrednji faks, prakticarski i da paralelno radi i pokusava privatno nesto da ostvari, jer biro je krcat diplomiranih a od diplome se leba nece najesti u srbiji narednih 20 godina. Ako hoce da pale preko, opet smatram da je uzaludno trositi vreme na diplomu nekog elitnog faksa, u tom slucaju treba zavrsiti neku visu skolu ili neki faksic ala bolonja i sto pre, dok si jos mlad-a, zapaliti preko. Jer sutra kad omatoris, diploma ti Q nece vredeti ako nemas iskustva, a ovima preko je diploma ponajmanje bitna, oni te pitaju jel znas ili ne znas da radis "poso".
Smatram da ovo vazi za vecinu nas, naravno, ima ljudi koji vole da uce i to im dobro ide, oni treba da se bave naukom i to podrzavam i cenim!!!



[ vertex @ 13.06.2013. 21:58 ] @
Pozdrav,

Ono što mene živo interesuje je kako se prevodi na engleski jezik titula završenih specijalističkih strukovnih studija?
Sve su oni lepo definisali:
Osnovne strukovne studije - Bachelor (appl.)
Osnovne akademske studije - Bachelor (with honours)
Master i Phd su već odavno ustanovljeno i ostaje pitanje - kako se prevode specijalističke strukovne studije? To je nešto što NIGDE ne može da se pročita, čak su i u samom zakonu mudro izbegli da to definišu.
Ako ja, hipotetički, sutra završim specijalističke strukovne studije i odem u inostranstvo da radim, šta ću ja reći mom poslodavcu, koju ja to diplomu imam? Master? Bachelor? Šta sam ja onda?
[ chupa @ 03.07.2013. 19:54 ] @
Kod nas se to zove ovako:

Spec. struk. inz. mas Ime Prezime

imas na linku :

http://www.unilib.bg.ac.rs/pro...kademskih-i-naucnih-naziva.pdf

A kako se to prevodi? ne znam ni da li kod njih imaju te specijalisticke koje su u stvari jedan korak do mastera...

evo ti iz wikipedije

In the United States, universities award the Bachelor of Science (BSc Eng) Engineering, Bachelor of Engineering Science (BESc), Bachelor of Science in Engineering (BSE), or Bachelor of Applied Science (BASc) degree to undergraduate students of engineering study. For example, Canada is the only country that awards the BASc degree for graduating engineers. Other institutions award engineering degrees specific to the area of study, such as BSEE (Bachelor of Science in Electrical Engineering) and BSME (Bachelor of Science in Mechanical Engineering)
[ nissan gt-r @ 26.01.2014. 20:48 ] @
Code:
http://en.wikipedia.org/wiki/Doctor_of_Professional_Studies