[ crni-x @ 24.01.2011. 15:06 ] @
Posto veoma aktivno koristim internet u poslovne svrhe dosao sam do jednog zakljucka, a na kraju dobio sam i potvrdu iz telekoma, a to je da telekom svaki dan tacno 24h poslije uspostavljanja ADSL konekcije automatski prekida PPPOE konekciju (ne ADSL konekciju) i moj router se odmah ponovo konektuje, a kada sam ih kontaktirao vezno za ovaj problem, njihov odgovor je bio, citiram:
"
Postovani,

Dinamicka IP adresa je karakteristika adsl servisa i mijenja se svaka 24h.
Za fiksnu IP adresu postoje poslovni servisi, a adsl je kucni servis.
Za sve dodatne informacije pozovite 0800 50 005.

S poštovanjem,

Korisnička podrška
Služba za podršku i zadržavanje korisnika
"

inace, ja sam korisnik mtel adsl servisa (Republika Srpska), da li se isto ovo desava i kod drugih adsl provajdera?
Da li ima nekog smisla da se ovo radi, namjerno se generise nestabila internet konekcija, ne bira se vrijeme u koje ce da dodje do ovog prekida jer se to desava tacno 24h poslije konektovanja putem PPPOE-a, nije vazno da li ti skidas neki fajl od 500MB ili vise i da li si dosao do 99% i to sto se taj fajl nalazi na serveru na kojem nije moguce nastaviti download, nije vazno da li pricas na skype-u, da li si recimo pokrenuo nesto na recimo remote serveru, a to ne smije da se prekida, nista od toga nije vazno, vazno je da je adsl KUCNI SERVIS i oni ce da ti to pokazu tako sto ce da namjerno prekidaju tvoju konekciju i kada nemas problema sa adsl signalom....

Molim za vasa misljenja...


Hvala.
[ mast3r @ 24.01.2011. 15:17 ] @
U pitanju je prekid od 10ak sekundi... nisi oštećen ovom pojavom.

Između ostalog, u ugovoru stoji ti da na korišćenje dobijaš jednu dinamičku IP adresu.


Da, to je normalno.
Ne, ne prouzrokuje se nestabilnost konekcije, već se s' namerom to radi.
[ mulaz @ 24.01.2011. 16:23 ] @
Ja sam namestio router (koji vrsi pppoe konekciju) da se resetira svako jutro u 6:00, tako da ni ne primecujem :)
[ crni-x @ 24.01.2011. 16:26 ] @
Citat:
Ne, ne prouzrokuje se nestabilnost konekcije, već se s' namerom to radi.


Po meni je DA, samo je ovo jos veca nestabilnost koja je NAMJERNO IZAZVANA i po meni je DA za ostecen jer ako ova pojava od 10-ak sekundi meni prekine download koji traje recimo sat vremena i ja moram ponovo sve od pocetka, zar to nije ostecenje? A ima milion ovakvih slucajeva...
Jeste, dobijam dinamicku IP, to znam, ali u ugovoru nigdje nije pisalo da te sistem tjera da je mijenjas svakih 24h vec sam smatrao da se dobija nova svaki put kada se konektujem!!!

Mnogo toga razumijem, ali ovu pojavu nikako ne razumijem, sa kojim ciljem je uvedena ova pojava, da li neko moze da mi objasni!!??

Na umu imam samo nekoliko razloga:
- da mi daju do znanja da je ovo KUCNI SERVIS i ako zelis drugacije onda plati 10x vise, vise nego odvratan nacin da se to kaze, vise mi se gadi ovaj nacin nego kada se krade na brzini
- da prekinu sve aktivne ip konekcije jer neke se mozda nece ponovo vratiti i na taj nacin se sistem oslobadja od opterecenja jer na hiljadama korisnika ustedi se puno
-da se router ponovo konektuje i malo "osvjezi" i na taj nacin se sprijece potencijalni problemi sa net-om


U svakom slucaju ovo jeste problem i svakome moze da napravi smetnju i probleme!!!
[ crni-x @ 24.01.2011. 16:31 ] @
Citat:
mulaz: Ja sam namestio router (koji vrsi pppoe konekciju) da se resetira svako jutro u 6:00, tako da ni ne primecujem :)


Ja moj pc nikad ne gasim (osim kada dodje do nekog problema ili nestanak struje) i vecinom imam pokrenuto nekoliko SSH konekcija na servere koje naravno prekine ova "bezazlena" pojava....
[ Ivan Dimkovic @ 24.01.2011. 16:40 ] @
Prekidanje veze radi promene IP adrese je uobicajena stvar - kao sto mulaz rece, namesti ruter da ti resetuje vezu rano ujutru. Kod mene je namesteno u 3:55 AM :-)

Citat:

koje naravno prekine ova "bezazlena" pojava....


Onda kupis stalni IP... dobro je dok to mozes da uradis, u nekim zemljama recimo ne mozes ;-)
[ crni-x @ 24.01.2011. 16:51 ] @
Pa, mislim da ovdje u RS nije moguce da se kupi stalna IP uz ovaj "kucni" ADSL servis...bas cu da pitam, u cjenovniku to nigdje nisu naveli...
[ Horvat @ 24.01.2011. 17:19 ] @
u srbiji mozes "zakupiti" staticku (stalnu) ip adresu,kosta oko 500 dindzi mesecno (koliko se secam cenovnika)
samo koji je smisao toga? pravis server od kuce pa da ti treba stalna ip?
al da je glupo resetovanje - glupo je
[ salac_ue @ 24.01.2011. 21:16 ] @
Što se skidanja fajlova tiče, koristi neki od download menadžera, oni ti omogućuju nastavak skidanja čak iosle gašenja kompa. Samo ponovo pokreneš program i on nastavlja sa skidanjem tamo gde je i stao.
Što se ostalog tiče, kao što već rekoše, namesti da se sam rekonektuje u neko gluvo doba.
[ janko.84 @ 24.01.2011. 21:41 ] @
Citat:
Samo ponovo pokreneš program i on nastavlja sa skidanjem tamo gde je i stao.

Koji to program a da nije torrent u pitanju,nego recimo hotfile,megaupload,rapidshare,fileserve itd?
[ anon142305 @ 24.01.2011. 21:56 ] @
@ janko.84
Jedan od tih programa je JDownloader.
[ janko.84 @ 24.01.2011. 22:00 ] @
@IUOP_1
Daj mu jedan link sa gore pomenutih servera,od recimo 400 mb,pusti da skine 200mb pa ugasi racunar.
Kad ponovo upalis racunar i pokrenes download tog linka oce li skidati od nule ili od mesta gde je prekinuto skidanje,na 200mb?

edit/ A i da pocnes od nule trazice ti novu Ip adresu(osim Megauploada do nekog dnevnog limita po Ip adresi) sto pokretacu teme ne odgovara
[ anon142305 @ 24.01.2011. 22:09 ] @
@ janko.84
Pojma nemam, ne koristim program samo znam da za to sluzi.
Zato sam i naglasio da odgovaram tebi, a ne pokretacu teme.

Koliko sam cuo, program ne moze da nastavi downlaod u slucaju 'skinuo 200 od 400',
a moze da menja IP adrese.
[ janko.84 @ 24.01.2011. 22:15 ] @
^^^
Citat:
Koliko sam cuo, program ne moze da nastavi downlaod u slucaju 'skinuo 200 od 400',

Dobro si cuo.Zato sam i pitao salac-a "koji".Mozda on zna neki,pa da isprobam.
Mada koliko znam osim torrenata nista ne funcionise po tom principu,koji je on naveo tj:
Citat:
Samo ponovo pokreneš program i on nastavlja sa skidanjem tamo gde je i stao.

Btw,probaj Jdownloader,odlican je.
[ burex @ 24.01.2011. 22:38 ] @
Shvatam poentu dinamičke ip adrese, ali da li baš mora svaki dan da nasilno prekidaju internet vezu?
[ Slobodan Milivojevic @ 24.01.2011. 22:48 ] @
Ja sam retko kad video DSL up time preko 24h na telekom ADSL-u. Mada evo sad pise 29h da je aktivan ADSL na liniji, tj od kako su promenili upload brzinu. A pppoe nemam pojma, ja se danas rucno rekonektovao 2 puta, testirao sam nesto. Zapamticu koja je sad IP, pa cu sutra da pogledam, a necu da se rekonektujem.
[ crni-x @ 24.01.2011. 23:02 ] @
Citat:
burex: Shvatam poentu dinamičke ip adrese, ali da li baš mora svaki dan da nasilno prekidaju internet vezu?


Ovo i ja kazem, jednostavno nepotrebna NAMJERNA prekidanja konekcije i kada neko ima srece pa je stabilna! Mislim da je ovo, i ako izgleda nista (samo 10-ak sekundi prekida), mnogima generisalo mnoge probleme, a da nisu ni svjesni zasto se to desilo jer malo ljudi zna da ovo provajedir rade, svi pomisle, kada dodje do pucanja konekcije, a to je doslo do neke smetnje, zaglupio mi se router ili modem i to je to, malo psujemo provajdera/telekom i to je to, a koliko bi tek psovali da znamo da je u takvim slucajevima konekcija namjerno prekinuta!!!??? Ko zna koliko nam je puta prekinut download sa nekog file share servera kao sto je rapidshare i to kada je download bio na 90%!? NIKO! Sada znate da i zbog ovog FINOG podesavanja to se moze desiti...

Neki su ovdje pisali o download manager-ima, svi mi znamo za njih, ali u slucajevima koje sam ja naveo to ne pomaze, a vecina njih ne nastavlja download bez nase pomoci, ako dodje do pucanja konekcije...kod torrent-a to je drugacije, ali o tome nisam pisao!

Volio bih da neko iz telekoma ili nekog drugog provajdera objasni koji je to tako veliki razlog da se namjerno prekida konekcija svaki dan!!??

Inace, koristio sam wireless godinama i oni nisu imali tu potrebu, ako puca onda puca jer je nesto do signala!
[ calexx @ 24.01.2011. 23:19 ] @
Citat:
Slobodan Milivojevic: Ja sam retko kad video DSL up time preko 24h na telekom ADSL-u.
Kod mene uglavnom ne menjaju, evo trenutno stanje, valjda je ovo od promene brzine. Pratiću na dalje ali mislim da neće brzo da se promeni.

[ janko.84 @ 24.01.2011. 23:31 ] @
I ja nisam primetio da su mi nekad resetovali konekciju
[ crni-x @ 25.01.2011. 01:11 ] @
E to je to, ovo je jedan od primjera zasto oni mogu ovo da rade, vidim da neki mijesaju pojmove!
janko.84, kada pogledam tvoj screenshot vidim da tvoj router/modem radi 223h, od poslednjeg pucanja ADSL konekcije proslo je 103h, a tvoja PPP (PPPOE) konekcija je aktivna samo 12h, sto me dovoodi do zakljucka da imas istu situaciju kao ja!

calexx, da li i ti koristis adsl od telekoma ili...? Vidim da je kod tebe PPP 98h, da li je kod tebe open iptv i ako jeste da li je internet na PVC-0?

Vas dva ste postavili ove slike, a sada provjerite vasu javnu ip adresu, to mozete uraditi na http://www.whatismyip.com , negdje je sacuvajte, modem ostavite da radi 24 i vise, ponovo posjetite ovu stranicu i provjerite da li vam je ista IP adresa...bas me interesuje...nadam se da ima i provajdera koji imaju drugacija podesavanja, ali ako koristite telekom oba (jedan vidim da koristi) sumnjam da je nesto drugacije nego kod nas jer sve prvo podese kod vas, a onda poslije nekoliko mjeseci ili godina :D kopiraju nama U RS...

I na kraju da ponovim, na ovaj nacin nepotrebno generisu probleme svima nama, a to im prolazi jer vecina nas kada se to desi nismo toga ni svjesni!

Ja sam kao budala trazio razlog pucanja konekcije, podesavo router, modem, provjerio sve zice, pratio status adsl konekcije dok na kraju iz logova nisam skontao da se sve desava u pravilnim intervalima od 24h! Meni licno je ovo problem i vjerujem da je mnogima ovo bar jednom napravilo veci problem, primjere sam vec naveo kada dolazi do problema...ali da nema ovo i slicnih gluposti oni ne bi imali razlog da naplacuju 10x vecu cijenu za istu brzinu neke konekcije za poslovne korisnike!

[Ovu poruku je menjao crni-x dana 25.01.2011. u 04:49 GMT+1]
[ bachi @ 25.01.2011. 07:37 ] @
Yep, Crni je u pravu, namerno prekidanje konekcije je baš bljak.
Nego, ima li neko info, da li i to drugi ADSL provajderi rade, ili je
samo Telekonj u pitanju?
[ Jbyn4e @ 25.01.2011. 08:16 ] @
Ja mogu da tvrdim da ptt to ne radi:

Citat:

pppoe 89.110.xxx.xxx Connected 63hr 4min 45sec


Verovatno ni telekom, posto se to desava koliko vidim u Republici Srpskoj, tj. kod mtel provajdera.
[ ironman @ 25.01.2011. 08:30 ] @
Ma meni konekcija puca vise puta u toku dana ( ova pojava datira od pre jedno mesec dana), kad god mi je aktivno vise konekcija istovremeno ( 3+ fajla na dl + 1+ streaming video) i moram rucno da resetujem ruter
[ calexx @ 25.01.2011. 09:03 ] @
Naravno da je normalno da se adresa menja povremeno a ne samo kod restarta jer bi onda imao takoreći statičku adresu (koja se dodatno plaća) ako ne prekidaš konekciju. Jesam kod Telekoma, nemam IPTV, internet je na PVC-0 a to što mi je u potpisu druga adresa samo pokazuje da je komp na kome pišem poruku trenutno na drugom linku (SBB) dok mi je ADSL više rezervni nego što ga ozbiljno koristim. ;) Kada mi ponekad naiđe nešto malo više sa ovih file servera koji imaju ograničenja, onda prebacim na ADSL i po potrebi restartujem PPPoE konekciju pa menjam adresu. Tada se resetuje samo PPP Up Time dok se DSL Up ne menja. Ako restartujem ruter tj DSL, onda se sve resetuje.

Ovo je sasvim uobičajen podatak, još od početka ADSL-a kod nas postoje teme o tome, čak je i SBB, koji je umeo godinama da drži istu adresu, počeo povremeno da ih menja. Onaj kome je statička adresa važna (pod važna ne mislim na skidanje nekog fajla od 200MB koji pukne na 99% jer je to totalno nebitno) će da uzme takvu i neće da ima problema. Ko hoće da prođe jeftinije, mora da računa sa ovim.
[ janko.84 @ 25.01.2011. 09:23 ] @
@crni-x
Nisam rekao da ti nisi u pravu,samo sam rekao da nisam primetio da mi resetuju konekciju,tj.
nije mi se desilo nikad da mi download prsne na pola a da ga ja nisam prekinuo.
Takodje tako nesto nisam primetio ni sa skype-om,dok mi je dok sam bio kod verata skype veza pucala
non-stop.
E sad,ako to rade onda je to verovatno u neko gluvo doba tako da to nikad ne primetim.
A i malo bi glupo da neko placa za staticku IP adresu dodatnih X dinara, a da je ti imas za dz.
Shvatam da ti licno to ne odgovara ali po ovom pitanju nemas nikakvo pravo da budes nezadovoljan.
Ti prosto,dobijas ono sto placas.



[Ovu poruku je menjao janko.84 dana 25.01.2011. u 10:36 GMT+1]
[ Zoran_KS @ 25.01.2011. 10:00 ] @
Kod mene kako kad.
Od kad su povecali brzinu na 4 Mbita-konekcija puca manje vise 10-15 puta dnevno,verovatno jos uvek nesto cackaju.
A inace mi se desilo skoro da 16 dana nije dolazilo do rekonekta,tj menjanja ip adrese.
[ madmax-wifi @ 25.01.2011. 10:09 ] @
Citat:
ironman: Ma meni konekcija puca vise puta u toku dana ( ova pojava datira od pre jedno mesec dana), kad god mi je aktivno vise konekcija istovremeno ( 3+ fajla na dl + 1+ streaming video) i moram rucno da resetujem ruter


Isti slucaj i kod mene... :(
Jedino sto meni ruter radi u bridge modu, pa kad konekcija pukne mikrotik vrti dok se ne konektuje ponovo...
To sve traje 10tak sekundi....
Ali dzabe kad posle sa filehosting sajtova nemogu nastaviti download.... mora ispocetka....
Bas iritira....

Da dodam samo da sam na ptt adsl-u...
[ SStudio @ 25.01.2011. 10:38 ] @


IP se nije skoro promenio, pored adsl i ip-a rade i ddns i raznorazna setovanja, na modem je zakačen usb flash drive od 128MB koji je setovan da se koristi kao swap particija modema.
Zabudali se modem jednom u mesec dana pa srusi celu mrežu i vrati setovanja na fabričko, ali to je bilo kada su u startu pustili mnogo korisnika nakon promocije 1 na 4Mb sad evo vec mesec dana je sve ok.
Jedno jednostavno rešenje koje možeš da probaš je da uđeš u setovanja modema kao admin i isključiš sve stavke vezane za remote access, koje nisu poželjne a i sam modem ti kaže da nije dobro da imaš uključen remote access.
[ Ser_Zile @ 25.01.2011. 10:51 ] @
Evo na telekomu mt882:
System Up Time 476:28:36
DSL Up Time 284:19:7

Dok je mikrotik drzao pppoe imao sam aktivnu konekciju po vise od mesec dana.
[ AMD guy @ 25.01.2011. 11:14 ] @
Jel se ovo vama desava.

[ tarla @ 25.01.2011. 11:25 ] @
Stat. IP kod Mtel-a košta 120KM + PDV (17%) tj 60€ + PDV.


Opet čitav život radim u telekomunikacijama i znam da vrijedi ona narodna: "Još se nije rodio ko je narodu ugodio"

Svaki dan zatrpavaju pitanjima zašto im se ne mijenja adresa jer im RapidShare ne dozvoljava skidanje, onda zašto se mijenja IP adresa pa moraju dynDNS koristiti,...
[ crni-x @ 25.01.2011. 12:35 ] @
Citat:
tarla: Stat. IP kod Mtel-a košta 120KM + PDV (17%) tj 60€ + PDV.


Opet čitav život radim u telekomunikacijama i znam da vrijedi ona narodna: "Još se nije rodio ko je narodu ugodio"

Svaki dan zatrpavaju pitanjima zašto im se ne mijenja adresa jer im RapidShare ne dozvoljava skidanje, onda zašto se mijenja IP adresa pa moraju dynDNS koristiti,...


Nemoj mi samo reci da je to na mjesecnom nivou??? 120KM za IP koja se nece mijenjati, a mtel nista ne gubi, nista dodatno ne ulaze ako mi da tu staticnu IP jer ja nikad ne gasim router i uvijek koristim jednu ip...

Ako radis za telekom, hajde ti meni reci koji jos razlog ima da se mora mijenjati IP svaki dan osim ovog da se natjeraju korisnici da nazovu i pitaju zasto se to desava i da im vi onda ponudite ovu nisku cijenu za fiksnu IP 120KM???
[ Horvat @ 25.01.2011. 13:41 ] @
a kako vama koji koristite open ip tv? isto i slika puca,ne?
to je bas glupo, ne mozes ni pogledati,a jos manje snimiti, neku emisiju normalno ako hoces

i eunet je od prije nekih mesec dana poceo da prekida konekciju posle 8, nije mi bilo jasno zasto mi svaki dan oko ~2 (cini mi se) pucao net, sad znao :(

[ anon250940 @ 25.01.2011. 13:44 ] @
Bezveze, ne bi trebalo toliko cesto da se mijenja vanjska adresa.. na kraju krajeva pa zar nije logicno da ovi u telekomu podese svoj DHCP da ljudima koji imaju dinamicke adrese mijenjaju adresu samo onda kad korisnik ugasi svoj router i ponovo upali ili sl. kao sto je kod vecine drugih provajdera..

Ja imam dinamicku adresu kod BLIC-a i nije mi se promijenila od 2009 godine :)) router mi je stalno ukljucen a struja ako je nestajala mozda se desilo da je nema na 5 minuta sto znaci da im je u DHCP podeseno da se dinamicke adrese mijenjaju samo kod korisnika koji gase router i vjerovatno da sam imao bar 20 ili 30 min ugasen router neko bi se na njihovoj mrezi tad konektovao i dobio moju adresu :)


TARLA, ja se neslazem sa onom tvojom izrekom da se narodu nikad ne moze ugoditi.. prije bih rekao da se Telekomu nesvidja sto mora da slusa i ugadja korisnicima po pojedinacnim zahtjevima , Telekom bi da sve podesi po nekom defaultu svim korisnicima , nece to moci tako.. svaki korisnik ima drukcije prohtjeve i svaka ozbiljna firma treba da se toga drzi ako zeli da korisnici budu zadovoljni.. mene ako pitas "Korisnik je uvijek u pravu!!" toga kad se bude Telekom drzao e onda cu ga smatrati ozbiljnom firmom..

Smatram da je Crni upravu, jednostavno je covjek rekao sta njemu treba i sta njemu neodgovara , to je OK covjek zna sta hoce!!
[ SStudio @ 25.01.2011. 13:51 ] @
Citat:
Svaki dan zatrpavaju pitanjima zašto im se ne mijenja adresa jer im RapidShare ne dozvoljava skidanje, onda zašto se mijenja IP adresa pa moraju dynDNS koristiti


Ovo je već do nivoa znanja korisnika usluga, nema veze sa ovim što dolazi do pucanja veze.
O kada su brzine povećane svi se žale na pucanje veze snr-ovi opali atenuacije se povećale, dok ne podese to što treba da podese biće tako.
A opet kad smo krenuli sa narodnim izrekama ----- Neće slonče u lonče, mnogo nas ima a kapaciteti ne dozvoljavaju, barem za sada, to što su zamislili
Inače sinoć probam jedan sajt za onlinetv znam da radi a neće da otvori, probam preko proxyia radi, dok direktno i dalje ne učitava blokada wtf :/
[ tarla @ 25.01.2011. 14:02 ] @
Citat:
Ako radis za telekom, hajde ti meni reci koji jos razlog ima da se mora mijenjati IP svaki dan osim ovog da se natjeraju korisnici da nazovu i pitaju zasto se to desava i da im vi onda ponudite ovu nisku cijenu za fiksnu IP 120KM???


Ne radim za Telekom i znam da je cijena pretjerana ali mogu kako hoće jer oni crtaju i uvode standarde. Ne vidim neku realnu potrebu za tim osim ako žele da štede IP adrese što neće postići diskonektovanjem jer kod svih korisnika imaju rutere koji se autom. rekonektuju ili rade neku sinhronizaciju konkecija zbog accounting-a. Ili postoji mogućnost da preraspoređuju korisnike između više access koncentratora.. Ili opet rade neku vrstu shaping-a ... Ko će im znati... :)

Mislim da T-com u Hr takođe rekonektuje korisnike svakih 24h.

Inače neki standard je da se konekcija prekida svakog 1. u mjesecu radi razdvajanja prometa između mjeseci....


Citat:
bojan.javorac......... podese svoj DHCP .............

PS. Ja imam dinamicku adresu kod BLIC-a i nije mi se promijenila od 2009 godine :)) .....


MTEL koristi PPPoE a ne DHCP.

Koliko znam Blic/Aneks koristi PPPoE za svoj wireless dio i DHCP (DOCSIS) za cable. Vjerujem da si ti na Aneks Cable net-u gdje se koristi DHCP i na kojem se jako rijetko mijenja IP.
[ crni-x @ 25.01.2011. 14:02 ] @
Citat:
Horvat: a kako vama koji koristite open ip tv? isto i slika puca,ne?
to je bas glupo, ne mozes ni pogledati,a jos manje snimiti, neku emisiju normalno ako hoces

i eunet je od prije nekih mesec dana poceo da prekida konekciju posle 8, nije mi bilo jasno zasto mi svaki dan oko ~2 (cini mi se) pucao net, sad znao :(


Ne ne, IPTV je odvojen od interneta i ne koristi PPPOE i nije mu potreban izlazak na net, IPTV se odradjuje u lokalu telekoma i vjerujem da koristi lokalne IP adrese za komunikaciju tj. siguran sam...

Sada znas zasto ti je oko 2 pucao net, naravno ako je i kod njih podeseno da rotiraju IP adrese svakih 24h...

Citat:
bojan.javorac: Bezveze, ne bi trebalo toliko cesto da se mijenja vanjska adresa.. na kraju krajeva pa zar nije logicno da ovi u telekomu podese svoj DHCP da ljudima koji imaju dinamicke adrese mijenjaju adresu samo onda kad korisnik ugasi svoj router i ponovo upali ili sl. kao sto je kod vecine drugih provajdera..

Ja imam dinamicku adresu kod BLIC-a i nije mi se promijenila od 2009 godine :)) router mi je stalno ukljucen a struja ako je nestajala mozda se desilo da je nema na 5 minuta sto znaci da im je u DHCP podeseno da se dinamicke adrese mijenjaju samo kod korisnika koji gase router i vjerovatno da sam imao bar 20 ili 30 min ugasen router neko bi se na njihovoj mrezi tad konektovao i dobio moju adresu :)


I ja sam koristio BLIC i neke druge provajdere i normalno da mi nisu prekidali net zbog rotiranja IP adrese, to jednostvano izlazi iz okvira normalnog razmisljanja, ja razumijem sve limite, probleme i svasta nesto, ali kada sam primjetio ovo to me stvarno naljutilo, a oni su mi to potvrdili!!!

Tjeraju nas da potpisemo ugovor na 24 mjeseca, a u ugovoru pise da se dobija promjenjiva IP (bar mislim da bar to pise), ali nema sanse da pise da oni rotiraju svaki dan i da zbog tog rotiranja namjerno prekidaju konekciju! Uzas!

[ mast3r @ 25.01.2011. 15:25 ] @
Ma, zamisli šta bi sve mogao da radiš da ti DINAMIČNA IP stoji u nedogled...

Mislim, nije kao da ne možeš već sa nekim Dyn DNS i sl. da uradiš mnoge stvari...
ALi... daj malo razmisli.
[ Horvat @ 25.01.2011. 16:42 ] @
Citat:
crni-x: Ne ne, IPTV je odvojen od interneta i ne koristi PPPOE i nije mu potreban izlazak na net, IPTV se odradjuje u lokalu telekoma i vjerujem da koristi lokalne IP adrese za komunikaciju tj. siguran sam...

nego sta,nego net koristi, koristi istu tu paricu, e sad da li ide preko router-a, to ne znam, al mislim da da
tako da pitam one koji imaju da kazu kakvo je stanje
[ pisac @ 25.01.2011. 16:45 ] @
Nije u pitanju da li neko hoće statičku ili dinamičku adresu, već je u pitanju bezobrazluk provajdera koji namerno prekida konekciju iz nekih razloga. To je u stvari razmišljanje tipa: "Mi ćemo vam sada prekinuti konekciju na 10 sekundi jer baš tako hoćemo iz nekih naših razloga, i apsolutno nas boli uvce za vas i vaše trenutne aktivnosti, da li telefonirate, da li bidujete aukciju na ebay, da li imate otvorene SSH i RDC sesije ili bilo šta drugo što se ne sme prekidati. Mi u stvari verujemo da vi vašu Internet vezu koristite za neke budalaštine koje uopšte i nisu bitne nikome."

Meni su prekidali SSH sesije u sred posla (a preko SSH-a i RDC-a radim i zarađujem pare), a ja imam po desetak otvorenih prozora i konekcija u kojima se vrte različite stvari... I onda sve ispočetka uspostavljaj, otvara, pokreći... ne mogu pola sata da se oporavim i vratim na staro kada me tako otkinu u sred posla. Pa još ako mi vezu prekinu u sred osetljive operacije (recimo ugasim neki servis na živom serveru s klijentima s namerom da ga pokrenem sa desetak sekundi, i taman u tom poslu pukne veza i ode mi SSH sesija, i ode sve u 3 lepe materine, i dok se ja vratim server je down par minuta)

Sezam prekida konekciju svaka 2 dana u isto vreme. I svaki put se dobije druga IP adresa. Mada mi se par puta desilo da im veza traje i po 7 dana bez prekida. Možda je to bilo slučajno (zabagovao im se server za prekidanje )

Ranije sam imao i Beotel, ne sećam se da li se prekidao u određeno (ili neodređeno) vreme, ali znam da sam često dobijao istu IP adresu koju sam imao pre prekida.

Inače, sezamu sam se žalio za to prekidanje, i niko (do koga sam uspeo da dođem) nije znao zbog čega se to dešava, i to uvek u isto vreme svaki drugi dan. Pošto imam više linija, na svakoj liniji je različito doba dana (ili noći), ali je uvek tačno na dva dana. Kada podesim sistem da mi se sam restartuje rano ujutro, onda nemam iznenadne prekide u toku dana.
[ salac_ue @ 25.01.2011. 16:52 ] @
Jeste u pitanju JDownloader, i meni je nastavio skidanje fajla posle 60% skinutog, a sam sam greškom resetovao modem. Fajl je bio 100 MB i u pitanju je bio ili MU ili HF.
Što se tiče rekonekcije, u JDownloader se unese skripta koja omogućava promenu IP adrese.
E sad, da li može nastaviti skidanje u slučaju nestanka struje, tj reseta kompa - nisam proveravao, ali hoću.
[ since1986BC @ 25.01.2011. 17:00 ] @
Vidim da se cela tema svela na sledece:
- provajdere nemoj da nam menjas IP, mi to ne zelimo, iako ugovor "kaze" - Dinamicka IP adresa
- provajdere sto mi "kidas" fajlove dok ilegalno preuzimam kojesta sa FileHosting servisa ... ja sam Free user
- provajdere nemo' mi menjas IP, jer ako se to cesce dogaja... oce da me banuju sa private trackera

Provajderova konstatacija: O shut up will ya!

p.s. Kao sto neki vec primetise: Sa porastom broja internet konekcija u Srbiji i okolini, kvalitet diskusija na ES-u drasticno opada.
[ angelos @ 25.01.2011. 17:33 ] @
KOd mene se desava da neko popodne oko 17 restartuje Adsl konekcije. I onda skontam da se skembala konekcija po konfiguraciji za HD.
E mora neki djosa vezista da se igra pa to ti je.
A najgore sto ih cekas par dana da se nadje neko iskusan u okviru telekoma da sredi konfiguraciju konekcije.
[ peromalosutra @ 25.01.2011. 18:27 ] @
@since1986BC:

Citaj malo bolje, evo Pisac je naveo problem sa prekidanjem SSH konekcije koji i meni smeta. Svaki put kad mtel odluci da resetuje IP adresu, ja moram ispocetka da se ulogujem na SSH, SFTP, Plesk i jos par drugih stvari, u zavisnosti od toga sta u tom trenutku radim.. Recimo da mi to uzme jedno 5 minuta. Mozda ne zvuci puno, ali dovoljno je da ubije zelju za radom, pogotovo sto meni konekcija puca na svakih pola sata (svaki put se IP promijeni) .. Mtel je obavijesten i rekli su da ce poslati ekipu da provjere.



[ madmax-wifi @ 25.01.2011. 19:16 ] @
Citat:
Ser_Zile
Evo na telekomu mt882:
System Up Time 476:28:36
DSL Up Time 284:19:7

Dok je mikrotik drzao pppoe imao sam aktivnu konekciju po vise od mesec dana.


Meni nikad nije tolko bila aktivna konekcija.
Najvise 3-4 dana ali i to mi je bilo vise nego ok sobzirom da nemam staticku adresu.
Ali tako je bilo sve do nove godine a posle katastrofa.
Znaci nekad ceo dan sa brzinom 1,5MB nemogu da povucem 700mb a dam mi kod 500-600mb nepukne konekcija.
Bezobrazluk...

Citat:
since1986BC
Vidim da se cela tema svela na sledece:
- provajdere nemoj da nam menjas IP, mi to ne zelimo, iako ugovor "kaze" - Dinamicka IP adresa
- provajdere sto mi "kidas" fajlove dok ilegalno preuzimam kojesta sa FileHosting servisa ... ja sam Free user
- provajdere nemo' mi menjas IP, jer ako se to cesce dogaja... oce da me banuju sa private trackera

Provajderova konstatacija: O shut up will ya!

p.s. Kao sto neki vec primetise: Sa porastom broja internet konekcija u Srbiji i okolini, kvalitet diskusija na ES-u drasticno opada.


Niko netrazi staticku adresu dzabe, ali ako ce se menjati cim neko povuce veci fajl onda je to stvarno bezobrazluk...
Ipak mislim da je odavno proslo vreme kad se internet koristio za razmenu mejlova... :)
[ CrowbaR @ 25.01.2011. 19:29 ] @
Da ovo ne rade onda bi usluga staticke IP adrese bila besmislena...i vi bi na njihovom mjestu to isto uradili...jbga ne moze za dz..
[ crni-x @ 25.01.2011. 19:31 ] @
Citat:
Horvat: nego sta,nego net koristi, koristi istu tu paricu, e sad da li ide preko router-a, to ne znam, al mislim da da
tako da pitam one koji imaju da kazu kakvo je stanje


Ja imam Open IPTV + internet 3Mbit-a i ja veoma dobro znam kako funkcionise, sve ide preko iste parice i sve ide preko istog modema/router-a, samo adsl2+ standard podrzava kanale tako da krozi istu paricu i preko istog modema mogu da postoje dvije ili vise konekcija koje funkcionisu na razlicite nacine i tako recimo IPTV je na modemu podesen na jedan, a internet na drugi nacin, IPTV ne koristi pppoe autentifikaciju, a internet koristi i tako da IPTV ne puca zbog ovog problema koji sam ja naveo (ako je stabilna adsl linija), ali zato internet puca jer su veliki strucnjaci tako podesili...

Citat:
pisac: Nije u pitanju da li neko hoće statičku ili dinamičku adresu, već je u pitanju bezobrazluk provajdera koji namerno prekida konekciju iz nekih razloga. To je u stvari razmišljanje tipa: "Mi ćemo vam sada prekinuti konekciju na 10 sekundi jer baš tako hoćemo iz nekih naših razloga, i apsolutno nas boli uvce za vas i vaše trenutne aktivnosti, da li telefonirate, da li bidujete aukciju na ebay, da li imate otvorene SSH i RDC sesije ili bilo šta drugo što se ne sme prekidati. Mi u stvari verujemo da vi vašu Internet vezu koristite za neke budalaštine koje uopšte i nisu bitne nikome."

Meni su prekidali SSH sesije u sred posla (a preko SSH-a i RDC-a radim i zarađujem pare), a ja imam po desetak otvorenih prozora i konekcija u kojima se vrte različite stvari... I onda sve ispočetka uspostavljaj, otvara, pokreći... ne mogu pola sata da se oporavim i vratim na staro kada me tako otkinu u sred posla. Pa još ako mi vezu prekinu u sred osetljive operacije (recimo ugasim neki servis na živom serveru s klijentima s namerom da ga pokrenem sa desetak sekundi, i taman u tom poslu pukne veza i ode mi SSH sesija, i ode sve u 3 lepe materine, i dok se ja vratim server je down par minuta)

Sezam prekida konekciju svaka 2 dana u isto vreme. I svaki put se dobije druga IP adresa. Mada mi se par puta desilo da im veza traje i po 7 dana bez prekida. Možda je to bilo slučajno (zabagovao im se server za prekidanje :D)

Ranije sam imao i Beotel, ne sećam se da li se prekidao u određeno (ili neodređeno) vreme, ali znam da sam često dobijao istu IP adresu koju sam imao pre prekida.

Inače, sezamu sam se žalio za to prekidanje, i niko (do koga sam uspeo da dođem) nije znao zbog čega se to dešava, i to uvek u isto vreme svaki drugi dan. Pošto imam više linija, na svakoj liniji je različito doba dana (ili noći), ali je uvek tačno na dva dana. Kada podesim sistem da mi se sam restartuje rano ujutro, onda nemam iznenadne prekide u toku dana.


E to je to, o tome sam ja pisao, po svemu sudeci bavimo se slicnim poslom i za taj posao nije potreban njihov PROFI net koji je bezobrazno skup i uz koji se samo dobije mozda malo stabilnija linija (ako adsl radi normalno onda nista stabilnija), dobije se to da strucnjaci ne rotiraju IP svaki dan i da me zbog toga ne diskonektuju i dobije se bolji upload...i sve se to plati bar 10x vise, bar je kod nas tako...samo je potrebna stabila konekcija jer kao sto si naveo kada se radi nesto na remote serveru koji je u US i na kojem se nalazi 100 sajtova klijenata ili recimo jedan ogroman sajt i za koji nikako nije normalno da dugo bude offline, ali nekad se mora uraditi update apache-a, lighttpd ili nesto drugo sto dovodi do kratkog pada sajta, ali ako puca net u pola nekog od tih poslova i pukne ssh sesija cesto moze da dodje do mnogo duzih padova od samog tog pppoe diskonektovanja od 10s...

Cijelo vrijeme i ja pisem o tom bezobrazluku, mi njima placamo za stabilnu internet konekciju, mi njima placamo za telefon bez smetnji itd., neki ovdje lupaju, a sta bi rekli da oni to isto uvedu na recimo mobilni telefon ili fiksni i da vi recimo svadjate se sa djevojkom i odjednom pukne veza i nema je 10s i vi znate zbog cega je to tj. da oni to namjerno rade, sta bi im sve psovali?

Ja ne razumijem da ako ja placam obicni adsl i svi ostali zar to znaci da oni mogu kad god zele da diskonektuju i koliko god zele, zar i obicni ljudi ne koriste net za nesto sto je malo ozbiljnije od 24h gledanja slika na facebook-u i muvanja riba?!!

Citat:
since1986BC: Vidim da se cela tema svela na sledece:
- provajdere nemoj da nam menjas IP, mi to ne zelimo, iako ugovor "kaze" - Dinamicka IP adresa
- provajdere sto mi "kidas" fajlove dok ilegalno preuzimam kojesta sa FileHosting servisa ... ja sam Free user
- provajdere nemo' mi menjas IP, jer ako se to cesce dogaja... oce da me banuju sa private trackera

Provajderova konstatacija: O shut up will ya!

p.s. Kao sto neki vec primetise: Sa porastom broja internet konekcija u Srbiji i okolini, kvalitet diskusija na ES-u drasticno opada.


Ovo poslednje si dobro napisao, ali samo ako tu ubrajas i sebe!!! Posebno sebe tu dodaj jer ovo sto si ti napisao je totali uzas i jednostavno ne znas o cemu pises...
- u ugovoru nigdje, bas nigdje ne pise da ce mene neko svaki dan da diskonektuje, bas nigdje!!!! Jedno je dinamicka IP, a drugo je diskonektovanje svaki dan bez razloga!
- da li je neko ovdje naveo neki ilegalni fajl?
- da li je neko naveo tracker?
a da li si ti procitao:
- naveli smo neke primjere kada ovo sto rade pravi velike probleme, SAMO PRIMJERE, a moze se naci jos 1000 i boljih primjera
- da li si procitao da je neko pisao i o SSH sesijama i radu na serverima?
- i ostalo...?

Ako radis za neki provajder onda i razumijem ovaj tvoj post, a posebno: "Provajderova konstatacija: O shut up will ya!" jer to i jeste nacin rada na koji se radi u ovoj zemlji sa ljudima koji placaju uslugu, NIKO NISTA NE TRAZI BESPLATNO, sve je PLACENO!

Citat:
peromalosutra: @since1986BC:

Citaj malo bolje, evo Pisac je naveo problem sa prekidanjem SSH konekcije koji i meni smeta. Svaki put kad mtel odluci da resetuje IP adresu, ja moram ispocetka da se ulogujem na SSH, SFTP, Plesk i jos par drugih stvari, u zavisnosti od toga sta u tom trenutku radim.. Recimo da mi to uzme jedno 5 minuta. Mozda ne zvuci puno, ali dovoljno je da ubije zelju za radom, pogotovo sto meni konekcija puca na svakih pola sata (svaki put se IP promijeni) .. Mtel je obavijesten i rekli su da ce poslati ekipu da provjere.


I ja sam mu to preporucio...ali ako radi za neki ISP onda i razumijem, ali ako ne onda stvarno...

Ma kakvih 5 minuta, ako ja radim nesto vazno imam otvoreno 10 prozora za 10 servera, nekad sam ih imao i preko 20, a posebno ako se u svakom pokrene nesto da se radi i ako oni to prekinu na pola...ma milion razloga za NE NE NE NE za ovo sto oni rade, a nema ni jedan pravi za DA!
[ tox master @ 25.01.2011. 19:41 ] @
I ja koristim mtel adsl malo manje od 2 godine i u pocetku nije bilo ovog resetovanja.
Znam da sam par puta proveravao i konekcija je bila u trajanju koliko je ruter upaljen.
Ne znam kad su tacno to uveli ali sam primetio da se to desava ali sam mislio da me nesto parica zeza,sada znam nije do toga i da to namerno rade.
Da je bezveze,jeste ali licno mi ne smeta previse jer ne obavljam nikakve previse bitne poslove preko neta ali potpuno razumem ljude kojima to smeta.

Ps:kada ubacim u jdownloader 50 linkova i ukljucim skriptu za rekonekciju ,mislim da se i oni pitaju sta im se desava sa mojom linijom i zasto puca tako cesto
[ zivanicd @ 25.01.2011. 19:42 ] @
Meni ipak deluje da je to situacija samo kada rade nesto...
Nekad je par puta u toku dana a nekad je i po nekoliko dana bez prekida...

[root@chimera ~]# cat /var/log/messages |grep hangup

Dec 11 21:09:30 chimera pppd[25405]: Modem hangup
Dec 11 21:10:10 chimera pppd[25422]: Modem hangup
Dec 11 21:10:51 chimera pppd[25449]: Modem hangup
Dec 11 21:11:31 chimera pppd[25466]: Modem hangup
Dec 12 12:56:57 chimera pppd[25483]: Modem hangup
Dec 12 12:57:34 chimera pppd[28869]: Modem hangup
Dec 12 12:58:14 chimera pppd[28886]: Modem hangup
Dec 12 12:58:54 chimera pppd[28903]: Modem hangup
Dec 12 12:59:34 chimera pppd[28920]: Modem hangup
Dec 12 13:00:14 chimera pppd[28937]: Modem hangup
Dec 12 13:00:54 chimera pppd[28964]: Modem hangup
Dec 12 13:01:34 chimera pppd[29008]: Modem hangup
Dec 12 13:02:14 chimera pppd[29025]: Modem hangup
Dec 12 13:02:54 chimera pppd[29042]: Modem hangup
Dec 13 19:04:22 chimera pppd[29589]: Modem hangup
Dec 14 04:09:55 chimera pppd[2911]: Modem hangup
Dec 14 04:10:32 chimera pppd[5161]: Modem hangup
Dec 17 04:18:42 chimera pppd[5188]: Modem hangup
Dec 17 04:19:19 chimera pppd[26570]: Modem hangup
Dec 17 04:20:00 chimera pppd[26587]: Modem hangup
Dec 17 04:20:40 chimera pppd[26614]: Modem hangup
Dec 17 04:21:20 chimera pppd[26631]: Modem hangup
Dec 17 04:22:00 chimera pppd[26648]: Modem hangup
Dec 17 04:22:40 chimera pppd[26665]: Modem hangup
Dec 17 04:23:20 chimera pppd[26682]: Modem hangup
Dec 17 04:24:00 chimera pppd[26699]: Modem hangup
Dec 24 17:45:02 chimera pppd[7546]: Modem hangup
Jan 1 17:10:17 chimera pppd[5848]: Modem hangup
Jan 1 17:11:51 chimera pppd[21973]: Modem hangup
Jan 19 13:24:50 chimera pppd[31885]: Modem hangup
Jan 19 13:25:27 chimera pppd[26018]: Modem hangup
Jan 19 13:26:08 chimera pppd[26045]: Modem hangup
Jan 19 13:26:48 chimera pppd[26062]: Modem hangup
Jan 19 13:27:28 chimera pppd[26079]: Modem hangup
Jan 19 13:28:08 chimera pppd[26096]: Modem hangup
Jan 19 13:28:48 chimera pppd[26113]: Modem hangup
Jan 19 13:29:28 chimera pppd[26130]: Modem hangup
Jan 19 13:30:08 chimera pppd[26147]: Modem hangup
Jan 19 13:30:48 chimera pppd[26174]: Modem hangup
Jan 19 13:31:28 chimera pppd[26191]: Modem hangup
Jan 19 13:32:08 chimera pppd[26208]: Modem hangup
Jan 19 13:32:48 chimera pppd[26225]: Modem hangup
Jan 19 13:33:28 chimera pppd[26242]: Modem hangup
Jan 19 13:34:08 chimera pppd[26259]: Modem hangup
Jan 19 13:34:48 chimera pppd[26276]: Modem hangup
Jan 19 13:35:28 chimera pppd[26293]: Modem hangup
Jan 19 13:39:09 chimera pppd[26320]: Modem hangup
Jan 19 13:55:08 chimera pppd[26370]: Modem hangup
Jan 22 22:10:01 chimera pppd[16774]: Modem hangup
Jan 22 22:10:42 chimera pppd[16801]: Modem hangup
Jan 23 16:53:14 chimera pppd[17207]: Modem hangup
Jan 23 16:53:50 chimera pppd[20907]: Modem hangup
Jan 23 16:54:30 chimera pppd[20924]: Modem hangup
Jan 23 16:55:10 chimera pppd[20941]: Modem hangup

[ CrowbaR @ 25.01.2011. 19:55 ] @
Citat:
jer kao sto si naveo kada se radi nesto na remote serveru koji je u US i na kojem se nalazi 100 sajtova klijenata ili recimo jedan ogroman sajt......

Vidis..ti kako i sam to stalno govoris zaradjujes preko neta..znaci koristis adsl liniju u profesionalne svrhe...ne vidim razlog zasto ne doplatis za tu staticku IP...prosjecan korisnik te prekide i ne primjecuje...al ako mozes da nam objasnis kako bi ti rjesio ovaj problem..tj da ti korisnici dobijaju dinamicke IP ako ti je ruter non stop uptime??

[ crni-x @ 25.01.2011. 20:12 ] @
Citat:
CrowbaR: Vidis..ti kako i sam to stalno govoris zaradjujes preko neta..znaci koristis adsl liniju u profesionalne svrhe...ne vidim razlog zasto ne doplatis za tu staticku IP...prosjecan korisnik te prekide i ne primjecuje...al ako mozes da nam objasnis kako bi ti rjesio ovaj problem..tj da ti korisnici dobijaju dinamicke IP ako ti je ruter non stop uptime??


Ma ljudi moji, vise vas je to napisalo, ali eto tebe sam samo citirao jer si poslednji, ma nije samo promjenjiva IP ako oni nas diskonektuju, promjenjiva je IP i kada nama nestane struje, kada nam pukne adsl linija, a eto sumnjam da neko od nas moze da se pohvali da ima takvu konekciju da mu mjesecima nije pucala, a obicni korisnici i nemaju pojma o IP adresama i da im ostane 10 godina ista IP to nista ne mijenja, a ni telekomu, a sa druge strane oni koji recimo zele da imaju neki server kod kuce pa im treba stalno ista IP adresa oni se sigurno nece pouzdati u nase adsl konekcije, nasu elektro mrezu, a takodje i upload na adsl-u je toliko uzasan tj. sa druge strane (ako se radi o serveru) to je download da ne znam za sta bi neko mogao da koristi, sta bi kod kuce mogao da hostuje, mozda neki download server :D

I na kraju da ponovim, ja sam ovo primjetio tek prije nekoliko dana, a do tada sam, kao i vecina ljudi ovdje, mislio da je do lose telefonske parice, da je do mog modema ili router-a, poludio sam dok nisam skontao o cemu se radi, oni nisu ni svjesti da recimo vjerujem da mnogi ljudi zovu tehnicku podrsku i prijavljuju ovo kao problem, a vjerujem da oni sto se javljaju cesto i ne znaju sta se desava...jednostavno, uz uzasne nestabilne veze oni na ovaj nacin dodatnu i nepotrebnu generisu probleme svima nama, a cak i njima!!!

Ja razumijem sa kojim ciljem je to neko podesio, mogu i da nadjem neke primjere zbog kojih su mozda to podesili, ali ni ti primjeri nisu dovoljno jaki da bi oni ostavili ovako, a rotiranje IP adrese i ovakav nacin da se to radi, jednostavno ne moze da udje ni u primjer da bi se to zbog toga mozda moglo raditi...

I jos samo da kazem, posto neki koji duze koriste adsl kazu da to prije nije bilo, nadam se da je neki admin radio update/upgrade nekog njihovog software-a i da mu je ovo slucajno ostalo cekirano i onda je kopirano na sve servere....
[ CrowbaR @ 25.01.2011. 20:24 ] @
ja koristim mtel adsl vec nekih 18 mjeseci i vec tada sam primjetio da namjerno resetuju pppoe konekciju tako da...ono da iritira to je tacno ali ne vidim drugi nacin na koji bi to mogli rijesiti (gledajuci iz njihove perspektive) jer u svakom drugom slucaju bi svi imali staticke adrese koje bi se mjenjale samo prilikom nestanka struje sto se bas i ne desava cesto
[ crni-x @ 25.01.2011. 21:40 ] @
Citat:
CrowbaR: ja koristim mtel adsl vec nekih 18 mjeseci i vec tada sam primjetio da namjerno resetuju pppoe konekciju tako da...ono da iritira to je tacno ali ne vidim drugi nacin na koji bi to mogli rijesiti (gledajuci iz njihove perspektive) jer u svakom drugom slucaju bi svi imali staticke adrese koje bi se mjenjale samo prilikom nestanka struje sto se bas i ne desava cesto


Ali sta se postize sa tom promjenom IP adrese osim sto tebi i meni i drugima minimalno jednom dnevno mora da puca net!?
Znaci, u 99,99999% slucajeva oni nista ne postizu osim sto ljudima generisu problem koji se zove pucanje konekcije, a ne promjena ip adrese! Da li negdje u ugovoru pise mi cemo da vam prekidamo konekciju i to svaki dan, a to nije prouzrokovano losom vezom!?
Ja nigdje nisam procitao, a ni cuo da neko tjera da se mijenja IP adresa i to na takav nacin i da se to gleda kao normalno...
[ ib.kroki @ 25.01.2011. 22:24 ] @
Ja koristim Beotel ADSL i nikada mi do sada nisu prekidali konekciju. Desi se da nekada po nekoliko meseci koristim istu IP adresu. IP mi se promeni kada nestane struje ili kada ja resetujem ruter. :)
[ crni-x @ 25.01.2011. 22:29 ] @
Ima i normalnih provajdera...
[ janko.84 @ 25.01.2011. 22:33 ] @
Pa jel u RS ima neki normalan provajder?
[ CrowbaR @ 25.01.2011. 22:40 ] @
Citat:
Ali sta se postize sa tom promjenom IP adrese osim sto tebi i meni i drugima minimalno jednom dnevno mora da puca net!?


postizu to da ti ne daju staticku IP koju dodatno naplacuju...mislim da je sasvim jasno koji im je krajnji cilj
[ ib.kroki @ 25.01.2011. 22:50 ] @
Jasno je šta postižu, a postavlja se pitanje da li je korektno prekinuti uslugu nekome ko ti je platio. Možda mu je u tom trenutku najneophodnija.

Sigurno u ugovoru nisu naveli da će svakih 24h doći do prekida signala.
[ crni-x @ 25.01.2011. 23:10 ] @
Citat:
janko.84: Pa jel u RS ima neki normalan provajder?


Pa, sto se tice adsl-a, a i inace interneta, ovdje bas i nije tako jaka konkurencija kao sto je kod vas i inace oko nas, u RS do sada je bio SAMO JEDAN ADSL provajder i to je naravno mtel, sada vidim da i BLIC (koji su kupili slovenci) osim wireless-a i kablovskog net-a u ponudi imaju i adsl, ali za lokaciju gdje ja zivim nema i TV preko njih, ima tu jos kablovskih operatera, ali i ta ponuda je slaba, sada je u Sarajevo stigao i telemach koji je kablovski operater i koji ima veoma dobre cijene interneta i veoma velike brzine, cak 50/2Mbit-a ~120 EUR, a trenutno imaju akciju na 12288/1024 za samo 28EUR (za nas su ovo bas niske cijene u odnosu na druge), ali ne znam kakav je kvalitet i naravno, ovo je samo za Sarajevo, bar trenutno...i u BL ima malo jaca konkurencija, ali u ostalim gradovima je slabo...po meni telekom nema konkurenciju i kako nemaju konkurenciju mislim da su ponudili dobre cijene i oni jedini diktiraju cijene, kada oni spuste cijene to rade i ostali i imaju pakete koji su veoma slicni...
Kod nas je preko telekoma trenutno najjaci paket 6144/384 za ~50EUR +PDV...

Citat:
ib.kroki: Jasno je šta postižu, a postavlja se pitanje da li je korektno prekinuti uslugu nekome ko ti je platio. Možda mu je u tom trenutku najneophodnija.

Sigurno u ugovoru nisu naveli da će svakih 24h doći do prekida signala.


To se i ja pitam! I smatram da to nema u ugovoru...
[ calexx @ 25.01.2011. 23:52 ] @
Telemach je SBB-ov pa mislim da neće da rade loše. ;)
[ crni-x @ 25.01.2011. 23:59 ] @
Nisam to znao, ali znam da je SBB jak kod vas...ali nadam se da se nece zadrzati samo u Sarajevu i okolini...
[ IcemanX @ 26.01.2011. 01:34 ] @
Ja koristim ADSL od VeratNet-a ,pogledao sam u podesavanjima modema zadnji PPPOE mi je bio pre 200 sati..Nisam pratio IP adresu bas me zanima,mada koliko se secam nisam imao nekakvih preteranih problema s resetovanjem.Nego u zadnje vreme od kada su prosirili link i povecali brzine pakete sam u prvih par dana primetio da mi jako sporo bufferuje video sadrzaje ...verovatno ce se sve ubrzo da sredi
[ kuli-kuli @ 26.01.2011. 10:09 ] @
Citajuci postove, dosao sam do zakljucka da se ovo meni dogadja i na SBB-u, odjednom mi se izgubi konekcija i posle nekog vremena sama dodje, samo u poslednjih mesec i nesto dana, VEOMA cesto, ne samo nocu...
[ DynDNS @ 26.01.2011. 10:17 ] @
Citat:
kuli-kuli: Citajuci postove, dosao sam do zakljucka da se ovo meni dogadja i na SBB-u, odjednom mi se izgubi konekcija i posle nekog vremena sama dodje, samo u poslednjih mesec i nesto dana, VEOMA cesto, ne samo nocu...
Signal je slab, na granici, pa se modem restartuje.
[ anon250940 @ 26.01.2011. 10:42 ] @
Crni, taj problem je uvidio BLIC i oni su uveli da se kod dinamickih adresa dolazi do promjene samo kod korisnika koji gase routere i ne pravi se problem ni kod kog ko je stalno ukljucen, iako imam dinamicku adresu oni bi mogli da je mijenjaju ali NE nisu to htjeli podesit na taj nacin da se mijenja kao kod telekoma jer ne zele ljudima da prave prekide konekcije vec se samo mijenja kod ljudi koji sami ugase svoj router i tad je svakako konekcija prekinuta i onda je to OK ako ti kod sljedeceg konektovanja dodijele drugu adresu a prekida nije bilo..

Smatram to normalnim od strane BLIC-a, a ovo sto radi MTEL za mene je prilicno nenormalno..

Netreba mi staticka adresa ali neka se promjena adrese neradi na nacin da se prekine konekcija da bi se promijenila.. vec nek je mijenjaju kad ja ugasim router!!! Ako je kod mene router stalno upaljen , neka je upaljen, nesmiju da prekidaju konekciju da bi promijenili adresu.. ako smiju to da rade onda neka stave u ugovor pored toga sto ce pisati da je adresa dinamicka onda nek pise i kad ce se mijenjati ili bar na svakih koliko i to se ne bi smjelo desavati na svaka 24h , po meni je i to nenormalno..
[ crni-x @ 26.01.2011. 13:35 ] @
Citat:
bojan.javorac: Crni, taj problem je uvidio BLIC i oni su uveli da se kod dinamickih adresa dolazi do promjene samo kod korisnika koji gase routere i ne pravi se problem ni kod kog ko je stalno ukljucen, iako imam dinamicku adresu oni bi mogli da je mijenjaju ali NE nisu to htjeli podesit na taj nacin da se mijenja kao kod telekoma jer ne zele ljudima da prave prekide konekcije vec se samo mijenja kod ljudi koji sami ugase svoj router i tad je svakako konekcija prekinuta i onda je to OK ako ti kod sljedeceg konektovanja dodijele drugu adresu a prekida nije bilo..

Smatram to normalnim od strane BLIC-a, a ovo sto radi MTEL za mene je prilicno nenormalno..

Netreba mi staticka adresa ali neka se promjena adrese neradi na nacin da se prekine konekcija da bi se promijenila.. vec nek je mijenjaju kad ja ugasim router!!! Ako je kod mene router stalno upaljen , neka je upaljen, nesmiju da prekidaju konekciju da bi promijenili adresu.. ako smiju to da rade onda neka stave u ugovor pored toga sto ce pisati da je adresa dinamicka onda nek pise i kad ce se mijenjati ili bar na svakih koliko i to se ne bi smjelo desavati na svaka 24h , po meni je i to nenormalno..


To je jedini normalan nacin jer to nije opravdanje da se korisnicima namjerno prekida konekcija, posebno ne svakih 24h...sasvim je dovoljno da se dobija nova kada se (re)startuje router jer onaj kome treba stalna IP adresa sigurno se nece moci pouzdati u to da mu nece nestati struje, da nece morati da gasi i restartuje router i sl.
[ pisac @ 26.01.2011. 13:58 ] @
Ne verujem da to uopšte ima veze sa dinamičkom adresom. Verovatno postoji neki drugi razlog, jer bi u suprotnom ovo bio čist debilizam2.

Statička adresa se plaća zbog toga što je: rezervisana. Dakle, ta adresa je zakupljena, niko drugi ne može da je dobije, i zbog toga to košta. Koristio - ne koristio, ta adresa je samo tvoja i ničija više. S druge strane, dinamička adresa se dodeljuje samo kada nekom treba, pa ne vidim nijedan razlog da provajder namerno prekida konekciju samo da bi dodelio drugu adresu jer on ne dobija ništa time: i dalje ima jednu adresu zauzetu.

Onaj kome stvarno treba statička adresa, taj se neće pouzdati u to da mu neće nestajati struje godinu dana i da neće prekidati vezu i da će imati istu dinamičku adresu svo vreme.

Dakle, mora postojati neki drugi razlog zbog čega se veza prekida. Možda u stvari razlog uopšte i ne postoji, možda je to jednostavno neka default opcija u podešavanju njihovih uređaja koju oni nisu ni menjali, ili ne znaju čemu služi, ili smatraju da je bolje tako "za svaki slučaj" prekidati vezu nego da im nekim slučajem neka veza ostane "lažno" aktivna pa da drži IP adresu zauzetu bez razloga.

Uostalom, ovde na forumu sigurno ima i nekog iz nekih od provajdera. Znam da sam jednom munjevito dobio privatnu žalbu od jednog administratora Beotela kada sam ga pomenuo u negativnom kontekstu, po njegovom mišljenju bez razloga . Prema tome, možda bi neko od njih mogao da kaže o čemu se tu u stvari radi.
[ milosbeo @ 26.01.2011. 14:37 ] @
Mrzi me da citam sve odogovore, ali u pitanju je Dial On Demand. Ko razume... :-)
[ janko.84 @ 26.01.2011. 15:08 ] @
Mislis verovatno na ovo.Pitanje je sta se desava ako je ukljucena neka od ove druge dve opcije?
[ pisac @ 26.01.2011. 15:11 ] @
Teško da "dial-on-demand" ima ikakve veze sa prekidanjem veze tačno nakon 24h ili 48h.
[ crni-x @ 26.01.2011. 15:21 ] @
Ne, nema nikakve veze jer ja znam za to podesavanje i podesavo sam vise router-a i nikad to nisam ukljucio...a naravno i da jesam nigdje, bar po default-u nije podeseno IDLE 24h...

Ja bih volio da neko iz mtel-a cita ovo, a posebno da nesto napise na ovu temu...

@janko.84
Ako je kod tebe tako podeseno onda prebaci na NAILED-UP CONNECTION, ako ne zelis da ti modem prekida konekciju kada 60 minuta nista ne radis na net-u...kada je podeseno kao na tvojoj slici veza se prekida kad 60 minuta nisi aktivan i automatski se konektuje kada ti ponovo pokusas da nesto otvoris na net-u...
[ janko.84 @ 26.01.2011. 15:44 ] @
^^Meni je ovako OK, ja sam sasvim zadovoljan.
Posto kod mene ima vise korisnika jako se retko desava da je ruter neaktivan 60 minuta
Pitao sam u neznanju sta omogucavaju ove dve druge opcije,misleci da li bi jedna od njih eventualno resila tvoj problem,mada mi je ova connect manualy opcija potpuno jasna a
ovo NAILED-Up sam u medjuvremenu procitao sta je.
[ crni-x @ 26.01.2011. 15:48 ] @
Sada sam zvao mtel podrsku i jedininjihov odgovor je:
- tako je kako je, odustani ili koristi ovako kako je sada, to ne moze da se mijenja

i jos mi kaze da ne postoji ni jedan provajder koji ne radi isto ovo sto oni rade i to bas covjek tvrdi da rade na isti nacin, a ovdje na forumu vidim nekoliko dokaza da to nije tako...i oni stvarno traze 120KM ~60EUR mjesecno za jednu ip adresu, pa ja stvarno ne mogu da vjerujem, taman pocnem da mislim da sam se rijesio problema sa wireless-om, da ovdje nema pucanja veze i problema kad ono samarom te vrate u stvarnost!

Za jednu IP 120KM, a ja je za moje servere dobijam za $1 i nize, a to ne moze biti profesionalnija svrha tj. za poslovne korisnike...pa necu da im dam i da je 20KM, lopovi, na ovakav nacin da izvlace novac...ljudima je server tako podesen i ne mogu da mijenjaju, ha ha ha...

E pa stvarno, koliko god volio svoju zemlju u ovoj zemlji konstantno ima bar 10 stvari u jednom danu koje ti kazu bjezi sto dalje mozes...
[ lermi @ 26.01.2011. 16:33 ] @
Citat:
crni-x
Za jednu IP 120KM, a ja je za moje servere dobijam za $1 i nize, a to ne moze biti profesionalnija svrha tj. za poslovne korisnike...pa necu da im dam i da je 20KM, lopovi, na ovakav nacin da izvlace novac...ljudima je server tako podesen i ne mogu da mijenjaju, ha ha ha...


60€ je stvarno mnogo za statičnu adresu, ali je 1$ džaba. Gdje to ima? :) ipv4 ili ipv6? :)
[ tox master @ 26.01.2011. 16:55 ] @
A jesi li ih pitao da li sa statickom ip adresom prekidaju konekciju na 24h?
Ne bi me izdenadilo da i pored staticke ip adrese resetuju liniju na 24h sto mu na kraju dodje na isto osim ako ti bas staticka ip adresa ne igra ulogu.
I mene malo cudi zasto to rade posto tesko da ce tako nekoga naterati da uzme staticku ip adresu a ne vidim neki drugi poseban razlog.
Pre mislim da ce biti da je to neko tako podesio (slucajno ili namerno) i da jednostavno nece i ne znaju da cackaju oko toga.
U par razgovora sa tehnicarima sam se izdenadio nivoom njihovog (ne)znanja osnovnih stvari vezanih za posao kojim se bave.
Ne kazem da nema strucnih ljudi sa znanjem ali ih je verovatno malo...
[ gigamg1 @ 26.01.2011. 17:10 ] @
ne koristim telekom adsl ali moram da dodam iako je offtopic.
Sve vise i vise tema sa problematikom telekoma srbije... Nesto se tu opasno zakuvava. Mozda nas privikavaju na novog vlasnika ili zele da izvuku sto vise love pre nego sto ga prodaju
[ crni-x @ 26.01.2011. 17:49 ] @
Citat:
lermi: 60€ je stvarno mnogo za statičnu adresu, ali je 1$ džaba. Gdje to ima? :) ipv4 ili ipv6? :)


Ne da je puno nego je uzas, citav OPEN IPTV TRIO najjaci paket placam 90KM +PDV, a za jednu IP traze 120KM (ne znam da li i na ovo dodaju PDV, ali me ne bi cudilo)...

Ja za moje servere kod softlayer-a placam 4 IP (IPV4) $2, sto ipak ispada da je IP 0.5$...a mislim da IPV6 sada daju besplatno...

Citat:
tox master: A jesi li ih pitao da li sa statickom ip adresom prekidaju konekciju na 24h?
Ne bi me izdenadilo da i pored staticke ip adrese resetuju liniju na 24h sto mu na kraju dodje na isto osim ako ti bas staticka ip adresa ne igra ulogu.
I mene malo cudi zasto to rade posto tesko da ce tako nekoga naterati da uzme staticku ip adresu a ne vidim neki drugi poseban razlog.
Pre mislim da ce biti da je to neko tako podesio (slucajno ili namerno) i da jednostavno nece i ne znaju da cackaju oko toga.
U par razgovora sa tehnicarima sam se izdenadio nivoom njihovog (ne)znanja osnovnih stvari vezanih za posao kojim se bave.
Ne kazem da nema strucnih ljudi sa znanjem ali ih je verovatno malo...


To nisam pitao jer sam ostao bez rijeci...ali ni mene ne bi cudilo da se to desava...
Ko zna ko je, zasto i kako to podesio, a strucnost, slazem se da je tako i ne samo kod telekoma nego je to kod svih, od 100 strucnih jedan je stvarno neko ko se tako moze nazvati...

[Ovu poruku je menjao crni-x dana 26.01.2011. u 19:41 GMT+1]
[ tarla @ 26.01.2011. 18:45 ] @
Na području Banja Luke imaš opcije: Aneks, Elta Kabel, Navigo.. Niti jedan od ovih provajdera ne radi ciklično diskonektovanje korisnika.
[ shadow-bg @ 26.01.2011. 19:13 ] @
Sve je vise tih tema, jer imaju sve vise korisnika, koji kad shvate gde su dosli prirodno pocnu da kukaju, jer Telekom od kako znam za sebe je uzasan u svemu.
[ crni-x @ 26.01.2011. 19:41 ] @
Citat:
tarla: Na području Banja Luke imaš opcije: Aneks, Elta Kabel, Navigo.. Niti jedan od ovih provajdera ne radi ciklično diskonektovanje korisnika.


Ovako, ja sam izvan BL, ovdje nema kablovskih operatera, imam mtel adsl, od skora izgleda da moze blic adsl (ali nisam siguran u ovo), ali i ako moze blic adsl onda ne moze TV paket za ovo podrucje, moze blic wireless (vec sam koristio), ali kvalitet nije nesto, a i uz wireless nemam tv paket...imam jos i zona wireless, ali to je prica za sebe po pitanju cijena koje su ostale na nivou od prije 2 godine, a i brzine...

Mtel net i TV solidno radi, ali zasto ima treba ovo sa prekidanjem konekcije, siguran sam da je ovo svima bar jednom napravilo problem, ali nisu ni svjesni zasto, a malo je korisnika koji iskljucuju router i malo je njih koji znaju da podese da se router restartuje svaki dan u 06h...
[ zivanicd @ 26.01.2011. 20:36 ] @
IP adrese svih rutera u stvari dodeljuje RADIUS server provajdera. Dinamicke IP adrese se dodeljuju iz IP pool-a dinamickih adresa. Svaki ISP ima vise pool-ova IP adresa, te kako se popunjava jedan pool, dodeljuju se IP adrese iz sledeceg pool-a.
Zato ponekad imate na telekomu adrese 212.200, nekad 109.93,... itd.

Kod staticke IP adrese na ruteru dobijas drugi username kojim ti RADIUS definise istu IP adresu svaki put kada se autorizujes (upalis ruter).
Primer kod Telekoma Srbija:
Paket dinamicka ip adresa: username pppoe na ruteru nesto tipa [email protected]
Paket staticka ip adresa: username pppoe na ruteru: [email protected]

Nema tu neke mudrosti. Sto se tice prekidanja konekcije, sve mi to deluje kao glupost. Ne vidim razlog zasto bi to ISP radio. Nema od toga nista.

Cak smatram da resetovanje svih korisnika na RADIUS-u moze da napravi vise problema nego koristi...

Telekom Srbija ima bar jedno 300-400.000 ADSLova... zamisli da se svima ujutru u 06:00 prekine konekcija. Auth server ne bi mogao da autoriziju toliko zahteva ni za sat vremena :)
[ Ivan Dimkovic @ 26.01.2011. 20:50 ] @
Citat:
zivanicd
Nema tu neke mudrosti. Sto se tice prekidanja konekcije, sve mi to deluje kao glupost. Ne vidim razlog zasto bi to ISP radio. Nema od toga nista.


Razlog je iskljucivo poslovne prirode - kako bi se apsolutno onemogucilo koriscenje DSL konekcije za biznis servise koji zahtevaju stalnu IP adresu (VPN servise, domenske kontrolere, ...).

To je klasicna fora na koju se firmama uvaljuju "biznis DSL" paketi - da nema te fore, svi bi uzimali korisnicki DSL koji je obicno uvek znacajno jeftiniji.

U mnogim zemljama za end-user DSL uopste nije moguce uzeti stalnu IP adresu, a B2B DSL konekcije kostaju visestruko vise :(

U principu - cisto pilicarenje, ali se tome tesko moze stati na put stalna IP adresa nije nikakva elementarna potreba... Jos je dobro ako moze da se dokupi stalna IP adresa za male pare.

Citat:

Telekom Srbija ima bar jedno 300-400.000 ADSLova... zamisli da se svima ujutru u 06:00 prekine konekcija. Auth server ne bi mogao da autoriziju toliko zahteva ni za sat vremena :)


Zato se veza prekida na 24h od konekcije... ;-)
[ milosbeo @ 26.01.2011. 22:06 ] @
@ZivanicD

Delim tvoje misljenje. Kad bi Telekonj diskonektovao namerno konekcije svi prvajderi bi imali problem sa Auth... Radius ne moze da prihvati 300-400k zahteva ni ze 24h :-)
Dosta provajdera dozvoli da se izvrsi konekcija cak i kad je isteklo vreme, nesipravna sifra user, sve kako bi se rasteretio radius. Naravno sa takvim akauntom im se dodeljuje nerutabilna ip adresa (konekcija bez interneta (redirekt na neku web starnu sa obavestenjem)).

@ivan
Ma jok, nisu bas toliki pilicari... Imali bi vise stete nego korsiti.

-------------------------------------------------------

Daj ti ovde parametre linije da ti kazemo sta ti ne valja. Moze da bude pristupna mreza...
[ crni-x @ 26.01.2011. 22:10 ] @
Naravno da nemaju nista, ali i za tu neku sicu oni naprave stotinama hiljada korisnika potencijalne probleme...i ponovo moram da kazem, ma kakvi ozbiljni korisnici, kakav VPN, kakav DNS, hosting i sl., ko moze da zna kada ce morati da restartuje router i eto mu nova IP, a isto tako ko moze da radi nesto ozbilno po tom pitanju na 728Kbit (i nize) upload tj. sa druge strane to je download...jednostavno nemoguce, a oni su kao zbog toga podesili ovo, valjda se gleda sve kada se to radi, koliko stete i koliko dobiti od toga, mislim da je ovdje ipak 100x veca steta i njima kvari ugled!

@milosbeo
ja sam ih kontaktirao putem e-maila i putem telefona i na oba nacina dobio sam isti odgovor, a to je da oni diskonektuju da bi ja dobio novu IP, a takodje u logovima imam podatke da se to desava tacno 24h poslije pppoe konekcije!
[ Aleksandar Đokić @ 27.01.2011. 04:48 ] @
kakva steta, prekid download-a steta? daj molim te...

sad sam bacio pogled na moj ruter, evo slika, pogledaj uptime i sve ce ti biti jasno


[ pisac @ 27.01.2011. 07:44 ] @
Citat:
guslac: kakva steta, prekid download-a steta? daj molim te...
Neki ljudi rade i ozbiljnije stvari na internetu kojima jako smeta prekid veze na 10 sekundi. Nisu svi dečica koja se igraju downloada.
[ calexx @ 27.01.2011. 08:20 ] @
Zato i postoje profi ili biznis varijante interneta koje će da uzme svako ko ozbiljnije koristi internet a ne spada u dečicu. Dečica uzimaju ovaj adsl sa dinamičkom IP adresom i ne smeta im previše promena adrese.
[ arizon @ 27.01.2011. 08:59 ] @
Citat:
calexx: Zato i postoje profi ili biznis varijante interneta koje će da uzme svako ko ozbiljnije koristi internet a ne spada u dečicu. Dečica uzimaju ovaj adsl sa dinamičkom IP adresom i ne smeta im previše promena adrese.


Ispravka.
Koristimo biznis paket, dinamička IP adresa i svako jutro u 08:43 mi se diskonektuje internet.
[ pisac @ 27.01.2011. 09:54 ] @
Citat:
calexx: Dečica uzimaju ovaj adsl sa dinamičkom IP adresom i ne smeta im previše promena adrese.


Ne smeta ni meni promena adrese. Smeta mi namerno prekidanje veze koje pravi štetu korisniku.

Nego, šta misliš da počnu da se prodaju obični automobili sa dinamičkom logikom koji će svakog dana imati jedno gašenje na 10 sekundi u toku vožnje, i "biznis" varijanta sa statičkom logikom koja će biti drastično skuplja ali se zato neće gasiti jednom dnevno? Uuuuuu, koliko bi tu tek para moglo da se uzme. Mislim da je to dobar predlog, a?

Pošto vidim da neki smatraju da je sasvim normalno prekidati vezu da bi nekog naterali da plati više, onda je sasvim normalno i namerno praviti greške u svim ostalim proizvodima da bi naterali kupce da više plate za proizvod bez greške.

Meni se nešto čini da ovde ima posla za tržišnu inspekciju, ili nešto slično tome
[ mast3r @ 27.01.2011. 11:29 ] @
Citat:
arizon: Ispravka.
Koristimo biznis paket, dinamička IP adresa i svako jutro u 08:43 mi se diskonektuje internet.



Kakav je to biz paket sa dinamičkom adresom?

[ crni-x @ 27.01.2011. 11:38 ] @
Citat:
guslac: kakva steta, prekid download-a steta? daj molim te...

sad sam bacio pogled na moj ruter, evo slika, pogledaj uptime i sve ce ti biti jasno



Da, steta je, tebi nije, meni jeste, ok? U sustini tebi koliko vidim i ne puca i zasto bi bio problem?!

I jos jedna stvar, i ako tebi i drugima koji su napisali slican odgovor i ne treba odgovarati, ili nisi procitao ono sto sam napisao 10x ili ne razumijes, nije samo download problem, to je samo jedan banalan primjer, glavni problem je PREKIDANJE KONEKCIJE i to namjerno, a to prekidanje moze da napravi mnoge probleme! I jos jedna stvar, ako ti skidas samo gluposti sa net-a, to je tvoja stvar, ima neko kome je i download potreban, a da to nije neka glupost i nesto nelegalno!

U ugovoru pise da se dobija dinamicka IP adresa, a da li se podrazumjeva kada to pise da je to promjena IP svakih 24h i to na silu!??
[ mast3r @ 27.01.2011. 12:14 ] @
Citat:
crni-x: Da, steta je, tebi nije, meni jeste, ok? U sustini tebi koliko vidim i ne puca i zasto bi bio problem?!

I jos jedna stvar, i ako tebi i drugima koji su napisali slican odgovor i ne treba odgovarati, ili nisi procitao ono sto sam napisao 10x ili ne razumijes, nije samo download problem, to je samo jedan banalan primjer, glavni problem je PREKIDANJE KONEKCIJE i to namjerno, a to prekidanje moze da napravi mnoge probleme! I jos jedna stvar, ako ti skidas samo gluposti sa net-a, to je tvoja stvar, ima neko kome je i download potreban, a da to nije neka glupost i nesto nelegalno!

U ugovoru pise da se dobija dinamicka IP adresa, a da li se podrazumjeva kada to pise da je to promjena IP svakih 24h i to na silu!??



DA!

Leased time = 24h!
[ nnn @ 27.01.2011. 12:54 ] @
Kod mene ume da stoji i po mesec dana jedna ip adresa. Telekom Srbija ADSL evo sada
PPP Up Time 104:23:09

I to sam ja resetovao interface jel sam menjao ip zbog nekih servisa.. :)
[ Predrag Supurovic @ 27.01.2011. 13:25 ] @
Ovo je stvar koju bi trebalo pokrenuti kao pitanje kdo RATEL-a po[to se radi o namernom obogaljivanju usluge samo da bi se veštaćki napravio prostor da se uzme više para za norklanu uslugu.

ISP nemaju nikakav dodatni trošak oko statičnih IP adresa. Oni svakako moraju daobezbede onoliko IP adresa kliko imaju i korsinika. Samo iz razloga da bi to dodatno naplatili oni su uveli kategoriju dinamički doddeljenih adresa.

Razlike između dinamičkei statične adrese niu kom drugom pogledu nema, osim u tome što ISP namerno menja adrse korsinicima proglašavajući ihdinamičkim da bih osujetio da nomalno korsite internet link, odnosno da bi ih naterao da dodatno plate da bi normalno koristili internet link.

Neki ISP su uslovno rečeno razumni u tome pa ne naplaćuju preterano statičnu IP adresu a neki, kao na primer Telekom su u tome baš bezobrazni.

Dinamičke IP adrese imaju smisla na uslugama internet pristupa gde korisnik nije stalno povezan (mobilna telefonija, modemske veze i slično) kao i na takvim servisima gde ISP ne mora da obezbedi broj priključaka koji je jednak boju korisnika, več korisnici naizmenično koriste iste IP adrese.

Usluga broadband pristupa, po svojoj definiciji podrazumeva 24h pristup i neophodno je da svaki korisnik ima uvek dodeljenu IP adresu. Ne postoji nijedan razlog da se ta adresa menja osim nastojanja ISP da degradiraju uslugu, kako bi nedegradiranu prodavali skuplje. Sve se svodi upravo na to da vam ISP prodaje broadband vezu ali vam onda uslovljava za šta smete da je koristite. Sledeći korak bi bio taj da vam ISP ograničava čemu smete da pristupate preko Interneta ili da vam ograničava vrstu saobraćaja i slično. ISP su svoejvremeno i to radili ali su vremenom odustali jer je bilo očigledno da se radi o pilićarenju i nekorektnom odnosu prema kupcima.

Ima dovoljno uslova da RATEL ovo već jednom reguliše i dozvoli korišćenje dinamičkih IP adresa samo za one usluge gde nije moguće obezbediti statične.

Korišćenje statičnih IP adresa ima velikih prednsoti. Na stranu mogućnost da korisnik na svom linku postavi neki internet servis koji je lako dostupan svima preko Interneta, što provajderima smeta, mnogo je značajnije to što bi se tako mnogo lakše regulisale razne zloupotrebe kao što je SPAM, zlonamerni napadi i slično, jer bi se sa statičkim IP takve pojave lakše detektovale i suzbijale.


[ mast3r @ 27.01.2011. 13:33 ] @
Zamislite... neki ISP ima 200.000 IP adresa... koje plaća XX para.
Sad opet zamislite, taj isti ISP ima 250.000 korisnika...

Istraživanjem su uvideli... da ni u jednom mometnu nemaju SVIH 250.000 korisnika u istom trenutku online,
već da taj broj varira oko 150.000.

Ok, razmislili oni, isplativost dinamičkih adresa je skroz ok.
Sa 200.000 adresa, pokrićemo potrebe 250.000 korisnika, tako što ćemo davati adrese samo onima koji su online,
i nećemo rezervisati adrese za offline korisnike...


---

Jel može plastičnije da se objasni od ovoga?
Vidim da i dalje nekima nije jasno, zašto je to tako!?
[ crni-x @ 27.01.2011. 13:35 ] @
Citat:
mast3r: DA!

Leased time = 24h!


Sada sam procitao ugovor koji sam dobio od njih za paket OPEN TRIO PLUS (4 stranice) i na moje cudjenje oni nigdje nisu ni spomenuli IP adresu, a to znaci da naravno nisu spomenuli ni DINAMICKU IP ADRESU, a posebno znaci da nigdje ne pise to sto si ti napisao 24h i da je normalno da mi prekidaju konekciju da bi to ostvarili!!!!

@Predrag Supurovic
U potpunosti se slazem sa tobom! Ne da nema negativnog nego ima puno pozitivnog, a jedan odlican primjer koji si ti naveo je SPAM...da, slazem se da neko to treba da regulise, cak sam mislio da kontaktiram RAK (kod nas se tako zove), ali sumnjam da cu nesto da postignem na taj nacin, zna se kako te agencije rade, a i koliko ce da shvate o cemu ja pricam/pisem posebno kada im sa druge strane objasne "strucnjaci" na drugi nacin!

@mast3r
odlicno, super, fino si ti to objasnio, ima smisla, ali kako u to tvoje objasnjenje ulazi ovo namjerno prekidanje konekcije i promjena Ip adrese, da oni mozda na taj nacin ne oslobadjaju neku IP? Manje im treba IP adresa ako to rade? Manje opterecuju svoju opremu (koja cesto zna da zeza)? Hajde ti nama objasni ovo!

[ zivanicd @ 27.01.2011. 14:21 ] @
Interesantno je da ISP (kao mi recimo) koji zakupljuju link od Telekoma i kome TS daje na "revers" ip adrese, ne dobija IP adresu po korisniku, vec 10:1 za dinamicke korisnike.

Znachi za 1000 korisnika nama TS daje 100 adresa :) To je po nekom njihovom proracunu dovoljno.

Postoje korisnici koji upale komp jednom u 5 dana, a njihov ADSL modem ipak zauzima IP adresu sve vreme.

Zato i nema dovoljno IP adresa ... :):)

Slazem se sa komercijalnim aspektom, mada firme koje koriste b2b servise obavezno zakupljuju bar na jednoj lokaciji public IP. Ne verujem da su administratori toliko neozbiljni da se uzdaju u dyndns servise ili
neprekidnost ppp sesije. A i verujem da firmi kojoj je potreban static ip nije strasno da odvaja za njega dodatnih par K mesecno...



[ shadow-bg @ 27.01.2011. 14:49 ] @
Citat:
mast3r: Kakav je to biz paket sa dinamičkom adresom?


Telekom je jednom biznis korisniku dao ADSL modem, rekli su im da je podesen, i dali im ugovor gde pise username i password za PPPoE i IP adresa (staticka). Ljudi nakacili modem, i dobili neku sasvim drugu IP adresu od one koja pise u ugovoru. Ali nema veze, podese oni internet servise na tu IP adresu. Posle par pucanja konekcije, kad je zastoj u poslovanju bio po par sati jer se neocekivano promenila IP adresa, i kad su me zvali da vidim u cemu je problem, ja pogledam konfiguraciju modema i vidim da username i password su neki nasumicni, koje dele privatnim korisnicima. Nisu uneli username i password koji pise u ugovoru. Kad su to uneli, sve je doslo na svoje mesto.

Tako da oni jesu njima dali staticku IP adresu, modem koji su im dali nije bio podesen za njih.

A meni licno rec staticka i PPPoE nikako ne idu u istu recenicu.
[ mast3r @ 27.01.2011. 14:52 ] @
Citat:
crni-x: Sada sam procitao ugovor koji sam dobio od njih za paket OPEN TRIO PLUS (4 stranice) i na moje cudjenje oni nigdje nisu ni spomenuli IP adresu, a to znaci da naravno nisu spomenuli ni DINAMICKU IP ADRESU, a posebno znaci da nigdje ne pise to sto si ti napisao 24h i da je normalno da mi prekidaju konekciju da bi to ostvarili!!!!

@Predrag Supurovic
U potpunosti se slazem sa tobom! Ne da nema negativnog nego ima puno pozitivnog, a jedan odlican primjer koji si ti naveo je SPAM...da, slazem se da neko to treba da regulise, cak sam mislio da kontaktiram RAK (kod nas se tako zove), ali sumnjam da cu nesto da postignem na taj nacin, zna se kako te agencije rade, a i koliko ce da shvate o cemu ja pricam/pisem posebno kada im sa druge strane objasne "strucnjaci" na drugi nacin!

@mast3r
odlicno, super, fino si ti to objasnio, ima smisla, ali kako u to tvoje objasnjenje ulazi ovo namjerno prekidanje konekcije i promjena Ip adrese, da oni mozda na taj nacin ne oslobadjaju neku IP? Manje im treba IP adresa ako to rade? Manje opterecuju svoju opremu (koja cesto zna da zeza)? Hajde ti nama objasni ovo!



A semafor kada svetli crveno... kako ti možeš znati da tada MORAŠ da staneš, tj. da ne prelaziš ulicu?
Podrazumeva se... zar ne_

E pa ista stvar ti je i sa dinamičkim adresama i tim leased time-om.

[ mast3r @ 27.01.2011. 14:56 ] @
Citat:
shadow-bg

A meni licno rec staticka i PPPoE nikako ne idu u istu recenicu.



Pa ne mora statička ip uvek da implicira na poprečnu vezu ili šta ti ja znam...
[ shadow-bg @ 27.01.2011. 17:39 ] @
Citat:
mast3r: Pa ne mora statička ip uvek da implicira na poprečnu vezu ili šta ti ja znam...


znam da ne mora, nego iznosim moj licni stav
[ zivanicd @ 27.01.2011. 18:37 ] @
Upravo sam objasnio kako to ide... Autorizaciju vrsi RADIUS server u Telekomu. Modem je isti...

Resetujes "na dugme" modem kod korisnika sa statickom i on postane dinamican korisnik :) :) Sve dok ne podesis username i password za pppoe koji ti stoji u ugovoru.

E da... i uglavnom username i password koji stoji u ugovoru nema veze sa pppoe konekcijom vec sa e-mail adresom. Imao sam jedan takav slucaj da sam se opasno smorio sa telekomovim modemom sa statickom ip adresom,
dok sam Telekom nije provalio da username iz ugovora nije za pppoe. Dobro je to sto sam zbog specifne saradnje sa Telekomom bio u mogucnosti da dodjem do administratora na radiusu...i sve je reseno za 10 sec :)

Al smo ga smorili sao ovom temom zestoko... ali bash bash...

[ crni-x @ 27.01.2011. 19:41 ] @
Citat:
mast3r: A semafor kada svetli crveno... kako ti možeš znati da tada MORAŠ da staneš, tj. da ne prelaziš ulicu?
Podrazumeva se... zar ne_

E pa ista stvar ti je i sa dinamičkim adresama i tim leased time-om.


O cemu ti? Da li znas o cemu pises? Kazes, podrazumjeva se, sada kada sam procitao ugovor onda se podrazumjeva, a ako se malo vratimo unazad tvrdio si da u ugovoru pise:
"
DA!

Leased time = 24h!
"
U ovim nasim zemljama sve nesto pise u ugovorima, papirima, sve je normalno i najnormalnije, kada neko pita neko pitanje kao ovo "zasto mi puca konekcija" onda se odgovara sa cudjenjem i arogantno "pa to je zbog dinamicke ip adrese, pa zar niste znali da je to i kod svih drugih provajdera", a onda kada neko procita taj ugovor, kao sto sam ja sada, onda mu neko odgoovri ovako kao sto si ti "semafor ovo ono...PODRAZUMJEVA SE"...sta je vama ljudi, pa zar vi mislite da su danas svi ludi?! Ovo je nevjerovatno, podrazumjeva se da me neko diskonektuje kada mu zasvrbi nesto, sutra ce da bude svakih 12h ili 6h ili 1h i normalno to ce da se podrazumjeva, zar ne?
[ Aleksandar Đokić @ 27.01.2011. 20:46 ] @
a i default leased time je obicno 3-5 dana,

ja bih ipak reko da se rekonekt vrsi iz prostog razloga stabilnosti interneta,

a kad ste vec kod radius servera ne mislite valjda da jedan radius server obradjuje 400.000 zahteva? naravno da postoje vise, tj svaki RAS na kog se kace DSLAM uredjaji ima radius koji se kaci na neku distribuiranu bazu gde su akaunti klijenata
[ crni-x @ 27.01.2011. 20:54 ] @
Kod mene je tacno 24h u sekundu, pregledao sam logove za vise dana...e sada, vjerujem da je tako i za druge mtel korisnike u RS, sumnjam da je podeseno po regijama, centralama i sl., jedino ako postoji neka greska...

Upravo sada gledam STATUS konekcije kod jednog prijatelja koji koristi kablovski internet (ELTAKABEL) i vidim da je PPPOE konekcija ostvarena prije 6 dana tj. 6 dana je ista IP, sigurno ova firma eltakabel ima vise ip adresa nego mtel!?
[ tox master @ 27.01.2011. 23:11 ] @
Nisam do sada obracao puno paznju ali od juce sam pratio i kod mene ppp uptime nikad nije preko 24h,krece se oko par sati.
System uptime bi trebalo biti koliko je ruter kao uredjaj upaljen bez prekida.
Sta mu onda dodje dsl uptime i ppp uptime?

Trenutno stoji
System uptime:656h
Dsl uptime :313h
Ppp uptime :4h47m

Malo mi je cudno ovo sto je ppp uptime mali a nisam nikad primetio da mi pukne veza ni po lampicama ni u radu.
[ mast3r @ 28.01.2011. 08:42 ] @
@crni-x


Ceo forum ti objašnjava, i ti nikako ne želiš da prihvatiš ta objašnjenja...

[ Slobodan Milivojevic @ 28.01.2011. 09:59 ] @
Meni je trenutno HG520c samo bridge ka ethernetu, a dalje se na PPPoE kaci moja ruter pc racunar, i ne puca PPPoE dok god ne pukne ATM link ka centrali, ali zanimljiva stvar je da su (za hg520c znam sigurno) u podesavanjima ovi iz telekoma po defaultu stavili:
Connect on demand, max idle time 120 min.

Ovo znaci da sve i da imate aktivnu recimo TCP sesiju koja ne salje keep alive pakete, da ce se vas ruter diskonektovati, jer ne detektuje nikakav protok na linku, a samim tim ce puci i ta TCP sesija koja duze od 120 minuta ne prenosi ni jedan bajt. Kolko je to ok, pitam se ja.
[ pisac @ 28.01.2011. 10:30 ] @
Citat:
mast3r: @crni-x
Ceo forum ti objašnjava, i ti nikako ne želiš da prihvatiš ta objašnjenja...


Master, ti izgleda živiš u nekom svom filmu.
[ anon250940 @ 28.01.2011. 12:15 ] @
Pedja Supurovic je odlicno opisao ovaj slucaj.. glavni problem je upravo taj sto je to vjestacko pravljenje dinamickih adresa nenormalno.. svaki provajder bi trebalo da ima broj adresa jednak broju klijenata ali to nije slucaj , zele da ustede na adresama racunajuci da nece svi korisnici biti OnLine i onda rotiraju adrese kako je ko OnLine. Ali sta se desava u ovom slucaju kad covjek negasi router vec je stalno OnLine ?? Zasto mu se diskonektuje konekcija i ponovo uspostavlja svakih 24h ??

Jedva cekam da ti daju odgovor na to pitanje ovi iz Telekoma ako uopste prihvate da rijese taj problem..
Konekcija ti nesmije pucati dok god si OnLine to je njihova duznost da ti obezbijede, a kad se ti diskonektujes i ponovo konektujes onda ces vjerovatno dobiti drugu adresu, i to je tako i tu nista nemozes iako kao sto Pedja Supurovic kaze ni to nije normalno jer svaki korisnik bi trebalo da ima svoju vanjsku adresu i da se to ne mijenja , dinamicke adrese su izmisljene od provajdera da zarade i na tome kako bi prikazali kupovinu staticke adrese funkcionalnom na taj nacin sto vam skrnave konekciju stalnim promjenama javne adrese i prekidima u konekciji navodno zbog tipa konekcija koja je dinamicka koju su oni i izmislili..
[ DeeMon @ 28.01.2011. 12:34 ] @
>

Auuu, koliko neznanja u jednom postu.IPv4 adresa ima ograničen broj i
taj broj se konstantno smanjuje kako se povećava broj korisnika
interneta.Provajderi imaju zakupljen određen opseg adresa i oni MORAJU
da ih iskoriste maksimalno.Suština dinamičkih adresa je upravo u tome
da nisu stalne, menjaju se onako kako provajder odredi da treba i kako
zahteva opseg koji je zakupljen.Njihova iskorištenost mora biti
maksimalna.Za običnog korisnika je nebitno što mu se adresa menja
svaka 24 časa.Kome treba stalna, statička IP adresa, neka dreši kesu i
uživa.
Ne postoji opravdanje za ideje koje se ovde iznose a u vezi sa odnosom
dinamičkih i statičkih IP adresa.Takve stavove mogu da zastupaju samo
laici koji nisu upoznati sa materijom i načinom funkcionisanja
interneta.
[ Predrag Supurovic @ 28.01.2011. 12:53 ] @
Deemon-e, ako vec hoces nekoga da prozivas za neznanje onda moras prvo da se pogledas u ogledalu, posto ovo sto si ti napisao, je apsurdno.

ISP prodaju broadband linkove. To su stalne veze koje se iznajmljuju na 24h. To znaci da korisniku mora biti IP adresa na raspolaganju 24h koristio je on ili ne. Iz toga proizilazi da ISP mora imati onoliko IP adresa koliko ima i korisnika. Jer, sta bi se desilo da se desi neki vazan dogadjaj i svi se odjednom ukljuce na ADSL da bi to ispratili na Internetu? Da li to znaci da nece moci svi da se zakace jer ISP nema dovoljno IP adresa za sve njih? Kad bi to bilo tako, ISP bi se debelo naplacao zbog odstetnih tuzbi, je on je prodao 24h pristup svima.

Dinamicke adrese imaju smisla kada ISP prodaje modemski pristup, kojim se korisniku ne garantuje 24h veza a cak mu se ne garantuje da ce moci da se zakaci svaki put kada to pokusa. Tada ISP obezbedjuje onoliko IP adresa koliko ima pristupnih linija, bez obzira na broj korisnika. Posto se u tom slucaju, po definiciji, korisniku ne dodeljuje IP adresa, nego se dodeljuje prisptunoj liniji, normalno je da ce se korisniku menjati IP adresa, zavisno od linije na koju se zakacio, odnosno toj liniji se proizvoljno moze dodeljivati IP adresa po potrebi.
[ DeeMon @ 28.01.2011. 13:05 ] @
>

Apsolutno pogrešno.Broadband veze nema sa IP adresama.Broadband je
izraz za linkove sa velikim propusnim opsegom, aka brzi
internet.Nikada ni jedan ISP nije imao, niti će imati, 100% korisnika
na mreži.Ja ne znam odakle Vama ideja da vam neko garantuje 24h vezu?
To ni jedan ISP na svetu ne može da garantuje.
[ lermi @ 28.01.2011. 13:18 ] @
Citat:
DeeMon: >

Apsolutno pogrešno.Broadband veze nema sa IP adresama.Broadband je
izraz za linkove sa velikim propusnim opsegom,


Jesi ti siguran da znaš kako rade ruteri, svičevi, lokalne mreže, dodjele ip-ja itd?
[ pisac @ 28.01.2011. 13:43 ] @
Citat:
DeeMon: Provajderi imaju zakupljen određen opseg adresa i oni MORAJU
da ih iskoriste maksimalno.Suština dinamičkih adresa je upravo u tome
da nisu stalne, menjaju se onako kako provajder odredi da treba i kako
zahteva opseg koji je zakupljen.Njihova iskorištenost mora biti
maksimalna.Za običnog korisnika je nebitno što mu se adresa menja
svaka 24 časa.Kome treba stalna, statička IP adresa, neka dreši kesu i
uživa.

Na sve što su ti ostali rekli, mogao bih da dodam da ovo što sam citirao nema nikakve logičke veze s prekidanjem konekcije svaka 24 sata. Nećeš ništa dobiti na "iskorišćenosti" tako što ćeš nekoga prekinuti i dati mu novu adresu. Ništa.

Inače, ja ne verujem da ti prekidi imaju veze sa namernim dodeljivanjem nove IP adrese samo zato da bi korisnike naterali da kupuju fiksne. Mislim da je neka sasvim druga banalnost u pitanju, možda i neznanje.
[ BluesRocker @ 28.01.2011. 13:49 ] @
Citat:
DeeMon: Nikada ni jedan ISP nije imao, niti će imati, 100% korisnika
na mreži.

A što ne bi imao? Znaš li nekog ko gasi ruter kada nije na internetu?

Citat:
Ja ne znam odakle Vama ideja da vam neko garantuje 24h vezu?
To ni jedan ISP na svetu ne može da garantuje.

Niko ti ne garantuje vezu, ali niko ti i neće namerno prekidati konekciju svaki dan.
[ Slobodan Milivojevic @ 28.01.2011. 13:58 ] @
Citat:
BluesRocker: A što ne bi imao? Znaš li nekog ko gasi ruter kada nije na internetu?

Mozda je mislio na to da su Telekomovi ruteri kao sto rekoh, po defaultu namesteni da se diskonektuju sa PPPoE servera posle 120 minuta neaktivnosti. I da cim prime neki novi zahtev, odmah "pozivaju pppoe vezu".

A i ako postoji problem sa IPv4 adresama, ja ne znam zasto ISP-ovi nikako da pocnu masovno da koriste IPv6 protokol, zasto se niko jos ne trudi da CPE (rutere korisnika) prilagodi IPv6 protokolu?

Za najvise oko mesec - dva, kad APNIC uzme zadnji /8 opseg, svi RIR-ovi ce dobiti po jedan /8 (zadnjih 5 slobodnih) i to ce podeliti AS-ovima vrlo brzo, do kraja godine vise nece biti IPv4 adresa, pa sve i da neko hoce nove.

Plasim se da ce ISP-ovi poceti da primenjuju NAT masovno, a da IPv6 nece da zazivi tako brzo :( A to ce onda u pravom smislu biti degradacija servisa, da gora ne moze biti.
[ virus_crew @ 28.01.2011. 15:13 ] @
Blago vama ljudi kad vam se menja IP svaka 24h, meni se skoro nikada ne menja ni posle restarta a bas bih voleo da mogu da je menjam, komp mi je stalno ukljucen i kad mi je ukljucen po mesec dana ne menja se adresa, ali sta da se radi, naravno imam dinamicku javnu adresu, promeni mi se jedino kad mi nestane struja i to duze od 2 sata onda se jedino promeni.
Eh svetu se ne moze ugoditi, vidis ja hocu da mi se stalno menja a ona nece, a pokretac teme hoce da mu se ne menja a ona se menja na 24h, jeb tako je u zivotu uvek dobijes ono sto ne zelis ;)
Da nisam rekao da nisam na TS nisam cak ni na adsl-u
[ crni-x @ 28.01.2011. 17:52 ] @
@tox master

System uptime - koliko dugo uredjaj radi
Dsl uptime - adsl konekcija - ona prva lampica sto prvo polako treperi pa ubrza i na kraju prestane da treperi...ovdje ti pise koliko dugo ti nije pukla adsl konekcija
Ppp uptime - koliko dugo ti je uspostavljena internet konekcija, ako si na kanalu za internet jer preko iste adsl konekcije moze da radi i TV...provjeri koja ti je javna Ip adresa, negdje sacuvaj taj podatak i onda prati da li ti se mijenja, vjerujem da je kao i kod svih, ROTACJA IP SILOVANJEM KONEKCIJE :D


@mast3r
kao sto ti je vec pisac odgovorio, ti si u nekom svom filmu, vecina ljudi ovdje je protiv ovog sto telekom radi, a ti izgleda citas neke svoje postove, stvarno ne znam koji je stos...

Citat:
Slobodan Milivojevic: Meni je trenutno HG520c samo bridge ka ethernetu, a dalje se na PPPoE kaci moja ruter pc racunar, i ne puca PPPoE dok god ne pukne ATM link ka centrali, ali zanimljiva stvar je da su (za hg520c znam sigurno) u podesavanjima ovi iz telekoma po defaultu stavili:
Connect on demand, max idle time 120 min.

Ovo znaci da sve i da imate aktivnu recimo TCP sesiju koja ne salje keep alive pakete, da ce se vas ruter diskonektovati, jer ne detektuje nikakav protok na linku, a samim tim ce puci i ta TCP sesija koja duze od 120 minuta ne prenosi ni jedan bajt. Kolko je to ok, pitam se ja.


I kod mene radi na isti nacin thomson st585 (od njih sam dobio kineza - huawei koji je uzasno lose radio, takodje sam i splitter dobio huawei i onda sam poslije istrazivanja koji je najbolji, na net-u narucio C10245M i stvarno bas pomaze, kada u vecernjim casovima preko huawei splitter-a maximum mogu da izvucem 3Mbps, preko C10245M nakaci se na 23-24Mbps, spas za lose linije) - pfsense router - switch - PC-ovi, ali puca pppoe svakih 24h, probao sam i da pppoe ide preko modema, ali sve je isto...a sta da vise probavam kada sam njih kontaktirao na dva nacina i dobio sam isti odgovor i veoma drzak!

Citat:
bojan.javorac: Pedja Supurovic je odlicno opisao ovaj slucaj.. glavni problem je upravo taj sto je to vjestacko pravljenje dinamickih adresa nenormalno.. svaki provajder bi trebalo da ima broj adresa jednak broju klijenata ali to nije slucaj , zele da ustede na adresama racunajuci da nece svi korisnici biti OnLine i onda rotiraju adrese kako je ko OnLine. Ali sta se desava u ovom slucaju kad covjek negasi router vec je stalno OnLine ?? Zasto mu se diskonektuje konekcija i ponovo uspostavlja svakih 24h ??

Jedva cekam da ti daju odgovor na to pitanje ovi iz Telekoma ako uopste prihvate da rijese taj problem..
Konekcija ti nesmije pucati dok god si OnLine to je njihova duznost da ti obezbijede, a kad se ti diskonektujes i ponovo konektujes onda ces vjerovatno dobiti drugu adresu, i to je tako i tu nista nemozes iako kao sto Pedja Supurovic kaze ni to nije normalno jer svaki korisnik bi trebalo da ima svoju vanjsku adresu i da se to ne mijenja , dinamicke adrese su izmisljene od provajdera da zarade i na tome kako bi prikazali kupovinu staticke adrese funkcionalnom na taj nacin sto vam skrnave konekciju stalnim promjenama javne adrese i prekidima u konekciji navodno zbog tipa konekcija koja je dinamicka koju su oni i izmislili..


ja sam navikao na dinamicke IP adrese, to je ok, to mi ne smeta jer ja na ovoj konekciji sigurno kod kuce necu imati ni dns ni web server ni nista slicno, pa nisam lud, a normalno da necu ni platiti 60EUR za IP jer to ne da je kradja, to je uzas, za te pare ja mogu da zakupim server u US sa nekoliko IP adresa, sa 100Mbit portom ka net-u i sa najmanje 2000GB download-a, naravno, hardware nece biti jak, ali za ove pare sada se moze naci neki servercic, a koji naravno sigurno moze vise da uradi nego jedna IP adresa...znaci, kao sto sam vec nekoliko puta napisao, dinamicka IP nije problem, ali prekidanje moje konekcije da bi mi na silu dodjelili novu IP to jednostavno nije OK, na taj nacin definitivno oni ne stede IP adrese jer mi oduzmu jednu, a dodjele drugu, a koji je drugi cilj, ako ga uopste ima, ja to stvarno ne znam, vjerujem da je glavni cilj da se zezaju korisnici ili je neki veliki strucnjak to podesio...

Ja sam od njih vec dobio odgovor na ovo pitanje, a glasio je: "Ili koristi ovako kako jeste ii prekini da koristis..."
Odgovor je bio bukvalno ovakav!
Citat:
DeeMon: >

Auuu, koliko neznanja u jednom postu.IPv4 adresa ima ograničen broj i
taj broj se konstantno smanjuje kako se povećava broj korisnika
interneta.Provajderi imaju zakupljen određen opseg adresa i oni MORAJU
da ih iskoriste maksimalno.Suština dinamičkih adresa je upravo u tome
da nisu stalne, menjaju se onako kako provajder odredi da treba i kako
zahteva opseg koji je zakupljen.Njihova iskorištenost mora biti
maksimalna.Za običnog korisnika je nebitno što mu se adresa menja
svaka 24 časa.Kome treba stalna, statička IP adresa, neka dreši kesu i
uživa.
Ne postoji opravdanje za ideje koje se ovde iznose a u vezi sa odnosom
dinamičkih i statičkih IP adresa.Takve stavove mogu da zastupaju samo
laici koji nisu upoznati sa materijom i načinom funkcionisanja
interneta.


Ja veoma dobro znam da uskoro nece biti slobodnih IPv4 adresa, ali i ti bi trebao malo da citas ono sto smo ovdje pisali, a posebno ako odgovoras na to, ako mi provajder prekine konekciju i oduzme tu IP koju trenutno koristim i odmah mi dodjeli drugu IP, kolika je usteda IP adresa na taj nacin?! Drugo je ovo sto je kod nekoga podeseno ako je IDLE neko vrijeme da mu prekida konekciju SAM MODEM tj. ROUTER i taj prekid moze da traje satima i tada se stedi, ali ovo o cemu ja pisem NEMA USTEDE IP ADRESA, molim da se prestanu plasirati te teorije o ustedi IP adresa jer ustede NEMA! Neka druga teorija?

Citat:
virus_crew: Blago vama ljudi kad vam se menja IP svaka 24h, meni se skoro nikada ne menja ni posle restarta a bas bih voleo da mogu da je menjam, komp mi je stalno ukljucen i kad mi je ukljucen po mesec dana ne menja se adresa, ali sta da se radi, naravno imam dinamicku javnu adresu, promeni mi se jedino kad mi nestane struja i to duze od 2 sata onda se jedino promeni.
Eh svetu se ne moze ugoditi, vidis ja hocu da mi se stalno menja a ona nece, a pokretac teme hoce da mu se ne menja a ona se menja na 24h, jeb tako je u zivotu uvek dobijes ono sto ne zelis ;)
Da nisam rekao da nisam na TS nisam cak ni na adsl-u


Ne ne ne, nije ovdje rijec o tome da je meni problem promjena IP adrese, rijec je o tome da neko namjerno prekida moju konekciju da bi mi kao dodjelio novu IP, isto kao kada bi neko svaki dan na 10s prekidao tvoju telefonsku liniju bez obzira sto ti tada recimo telefoniras i sto recimo mozda tada zoves hitnu pomoc, oni ti fino prekinu vezu pa ti sacekaj pa nazovi ponovo! Nije rijec o ugadjanju nego je rijec sto se nesto radi sto nije potrebno da se radi i sto cak nisu naveli ni u ugovoru jer ocigledno je da je to trebalo da ostane za onih 0,1% koji ce da to uoce, ostali ce kada im se to desi pomisliti ah ponovo losa konekcija, malo psuju telekom ako im je prekinut download necega i idu dalje...ali nije pravedno ni prema ovim ljudima koji se nece zaliti jer 99,9% to nece skontati, a samim tim oni NISU MUSTERIJE ZA FIKSNE IP ADRESE, a opet ce imati potencijalne probleme, a eto kada sirim temu, na ovaj nacin i telekom dodatno opterecuje svoje linkove jer kada neko skida nesto od 500MB, a pukne mu na 99%, cak i da skida sa servera koji mu dozvoljava da nastavi download, vecina nece znati kako da nastavi download i pocece ponovo da skida, a samim tim on ce da skine 1GB umjesto 500MB...ne znam koji bi to procenat korisnika dnevno bio koji moraju nesto ovako slicno da urade, ali na one velike brojeve korisnika koji su spomenuti ovdje vjerujem da cak ni ovo nije totalno zanemarivo...

Pa sta telekom postize na ovaj nacin, hajde da nam se javi jedan mtel, telekom srbija, mts...administrator pa da nam pojasni ovu pametnu odluku!?
[ Aleksandar Đokić @ 29.01.2011. 01:38 ] @
ovaj DeeMon misli da je bureku :)
[ mr. ako @ 29.01.2011. 13:56 ] @
Citat:
guslac: ovaj DeeMon misli da je bureku

Hahahha, meni je na trenutak zalicio na nedavno banovanog Milana Tarota...


[Ovu poruku je menjao mr. ako dana 30.01.2011. u 02:49 GMT+1]
[ virus_crew @ 29.01.2011. 15:22 ] @
Citat:
Ne ne ne, nije ovdje rijec o tome da je meni problem promjena IP adrese, rijec je o tome da neko namjerno prekida moju konekciju da bi mi kao dodjelio novu IP

Pa nisam ja ni rekao da je tebi to problem, ja kazem sta bih ja voleo da se meni menja IP kao tebi nista drugo, nemoras da mi drzis teoriju o hitnoj pomoci, sve te ja razumem samo kazem da tebi to nije bas po volji, a meni bi bilo kada bi moj ISP tako radio, ja sam ih i zvao i pitao kazu pa bude po mesec i vise dana ista IP sto ja ne volim, ali sta je tu je...
I samo sam rekao da neko nesto nece i dobije to sto nece a neko nesto hoce i ne dobije to sto hoce, nista vise.
[ Predrag Supurovic @ 29.01.2011. 15:50 ] @
Druga je priča to što bi ISP u stvari mnogo bolje zarađivali od IP adresa kada bi okrenuli ćurak - svima davali fiksne IP adrese a naplaćivali dinamičke.

Fiksne adrese trebaju onima koj ilinkove koriste ya nesto ozbiljno i konstruktivno. Zna se kome su dinamicke su potrebne: pirateriji, spamerima, hakerima...

[ telemajstor @ 29.01.2011. 19:04 ] @
Nisam pročitao sve postove (samo početne i poslednje 2 strane) pa se izvinjavam unapred ako je neko ovo već ranije pomenuo ali suština tog problema reseta konekcije je u prirodi PPPoE protokola i tu vam nema spasa. Tehnologija ADSL-a je takva da se vaša IP konecija uspostavlja kroz svojrstan IP frame PPP tipa preko veoma različite pristupne i agregacione mreže iz ugla fizičkog i Link nivoa OSI modela (bakarna žica, DSL, ATM, Ethernet, MPLS) sve do BRAS rutera koji da bi terminirao PPPoE pita RADIUS server da li je korisnik validan, za koji servis traži IP adresu iz opsega namenjenog datom servisu i tom prilikom dobije i vreme održavanje te konekcije (Leased Time). Kad to vreme istekne ta PPPoE konekcija se raskida od strane BRAS rutera i gotovo. Ako postoji novi incijator konekcije (a ADSL ruter je svakako takav po funkcionalnosti) uspostavlja se nova PPPoE konekcija i opet novi leased time !
Nećete verovati ali ima dosta ljudi/korisnika koji gase svoj ADSL ruter kad ne radi ili noću kad spava ili kad ode iz kuće i 10tak % na veliki broj korisnika je značajna cifra u ukupnom fondu IP adresa. Ipak ovo nije motiv, mada RIPE kada dodeljuje opseg adresa poredi grafike/izveštaje za dodeljene IP adrese a ne broj korisnika.

U konkretnom slučaju Telekom RS svoj ADSL servis ima podešen tako da RADIUS server dodeli leased time 24h. Ako je servis sa fiksnom adresom verujem da dodele neko veće vreme jer se u Radius servisu mora postaviti neko vreme (ne postoji broj beskonačno) i pretpostavljam da je 30 dana (mesečno ionako naplaćuju servis fakturom).

U Srbiji ima više podprovajdera koji pod svojom kontrolom imaju upravo svoj BRAS ruter i Radius (a kako bi kontrolisali svoje korinsike) i oni možda imaju različita ponašanja, tj manje ili više od 24h trajanja veze.

Wireless operateri nemaju PPPoE tip konekcije već se konekcija uspostavlja po modelu koji je ekvivalentsn ponašanju na klasičnom LAN segmentu sa DHCP serverom i klijentima koji traže IP adresu. I tu postoji leased time za adresu ali kada istekne to vreme novi IP request uspostavi novi DHCP proces i korisnik dobije praktično istu IP adresu a ako radi u to vreme kada mu je isteklo to vreme a aplikacije koje u to vreme rade na tom PC-u nemaju prekid niti to osećaju kao prekid. Ovo bi trebalo da ti pojasni zašto ti se to nije dešavalo kad si koristio WiFi.

Ista procedura je i kod Cable operatera jer se tamo PC ili kućni ruter iza Cable modema javlja sa zahtevom DHCP adrese na isti način i sa isttom funkcionalnošću kao kod Wireless-a. Tu je L2 nivo mreže samo DOCSIS mreža i taj mehanizam može da funkcioniše iako kod Cable operatera može da se izabere sistemski i model prijave kao PPPoE i imao sam prilike da vidim neke koji su tako izabrali da rade iz sasavim drugih razloga (security u odnosu na huck-ovane modeme).

Dakle možeš da se ljutiš ali ne bi trebalo da očekuješ nešto više od svega, nema loših namera niti opcije da se smanji potrošnja IP adresa, provajder se pokrio time što ako imaš specifične zahteve ima za tebe rešenje a to što ti je to skupo je već tvoj problem specifičnosti koje tražiš.
[ crni-x @ 29.01.2011. 22:36 ] @
Ako je istina da je to tako tehnicki odradjeno i nije moguce da se zaobidje, onda ne da je to BUG nego rupa kao poslije atomske bombe...i jos kazes da se ista stvar mora desavati i za fiksne IP, adsl nije od juce i kao nikome do sada nije zasmetalo to LEASED TIME podesavanje, nekako sumnjam da ne postoji nacin da se to zaobidje, naravno, ponavljam, ako je sve tacno sto si napisao...ali eto i ako je tako, leased time se moze setovati i da bude nekoliko dana ili bar mjesec dana, u sustini ne znam cemu sluzi to podesavanje koje nije moguce iskljuciti...mozda jos neko poznaje ovu materiju?

Ja stvarno sumnjam da bi ta opcija ostala tako dugo, a da je neko nije doradio, ipak citav svijet koristi ADSL i prosao je kroz razne faze i verzije...
[ pisac @ 29.01.2011. 23:36 ] @
Citat:
telemajstor: traži IP adresu iz opsega namenjenog datom servisu i tom prilikom dobije i vreme održavanje te konekcije (Leased Time). Kad to vreme istekne ta PPPoE konekcija se raskida od strane BRAS rutera i gotovo. ... U konkretnom slučaju Telekom RS svoj ADSL servis ima podešen tako da RADIUS server dodeli leased time 24h. Ako je servis sa fiksnom adresom verujem da dodele neko veće vreme jer se u Radius servisu mora postaviti neko vreme (ne postoji broj beskonačno) i pretpostavljam da je 30 dana


Ok. Zvuči realno. Što bi značilo da sam bio prilično u pravu kada sam tvrdio da nije cilj sam za sebe promena IP adrese, već je to posledica nekog podešavanja koje provajderi ne menjaju iz neznanja ili nebrige.

Ukoliko je dakle to sve tako kako si objasnio, a s obzirom da "leased time" nije vreme trajanja adrese već vreme trajanja konekcije, onda u suštini nema nikakvog razloga stavljati kratko vreme ni za dinamičke IP adrese jer tim vremenom IP adresa nije rezervisana i ionako se pri svakom spajanju dobije druga IP adresa (zavisno od opreme/podešavanja provajdera). Dakle, operateri bi bez ikakvih problema mogli podesiti da i za dinamičke adrese prekid bude recimo na 30 dana, i ništa ne bi izgubili time. A to ne rade ili iz neznanja ili iz krajnje nebrige (verovatno ovo drugo).
[ crni-x @ 30.01.2011. 00:06 ] @
Vjerujem da je default 24h kao sto je i za dhcp, a naravno niko to nije dirao, a i ne zeli da dira...vazno je da nama pricaju price za malu djecu i da mi sve moramo da trpimo...
[ Aleksandar Đokić @ 30.01.2011. 06:53 ] @
default je 3 dana...
Citat:
Wireless operateri nemaju PPPoE tip konekcije


pedja, da li je ovo tacno? ja ne bih rekao
[ crni-x @ 30.01.2011. 08:18 ] @
I ja koliko se sjecam za wireless se koristi pppoe protokol kada se vrsi autentifikacija...
[ bachi @ 30.01.2011. 11:12 ] @
CrowbaR napisa:
> Da ovo ne rade onda bi usluga staticke IP adrese bila besmislena...i
> vi bi na njihovom mjestu to isto uradili...jbga ne moze za dz..

Kako kod SBBa može?
[ bachi @ 30.01.2011. 11:31 ] @
zivanicd napisa:
> Znachi za 1000 korisnika nama TS daje 100 adresa :) To je po nekom njihovom proracunu dovoljno.

Bili su paćenici, ostali su paćenici.

Nego, i? Je li vam dovoljan taj broj ip adresa ili natuješ
korisnike?
[ zivanicd @ 30.01.2011. 14:35 ] @
@Bachi:... ili natujes korisnike?

Normalno da natujemo korisnike...

Posto ne koristimo pppoe za autorizaciju korisnika, korisniku dajemo fiksni IP koji kasnije natujemo na public.
Mi smo izboksovali od telekoma oko 700 adresa.

Od toga oko 200 adresa smo iskoristili za servere i static korisnike i static korisnike sa dedicated lan blokovima, a ostalo natujemo.

Otprlike 3 korisnika po IP adresi.

Malo se muce sa rapidshare-om ali sta je tu je...

Sto se tice PPPOE konekcije na Telekomovom ADSLu nema namernog diskonektovanja. Verovatno do prekida konekcije dolazi iz nekog drugog razloga (radovi na mrezi do radiusa, problem na parici, itd).

[halen@adsl1] /interface pppoe-client> monitor telekom
status: "connected"
uptime: 2d22h1m44s
idle-time: 0s
active-links: 1
service-name: "xdsl.isp.telekom.yu"
ac-name: "brasnis"
ac-mac: 00:30:88:13:36:44
mtu: 1480
mru: 1480

[halen@adsl2] /interface pppoe-client> monitor telekom-srbija
status: "connected"
uptime: 2d21h53m52s
idle-time: 0s
active-links: 1
service-name: "sezampro"
ac-name: "brasklv"
ac-mac: 00:30:88:17:86:C4
mtu: 1480
mru: 1480
[ deNSki @ 30.01.2011. 16:07 ] @
Nego, narode jel' to kod nas prešao egipatski sindrom blokade neta ?

http://0.arenabg.com/torrents.php?category=33;34

http://www.veoh.com/

...

izvinjavam se za off

[Ovu poruku je menjao deNSki dana 30.01.2011. u 17:23 GMT+1]
[ zivanicd @ 30.01.2011. 16:19 ] @
Meni se prvi otvara... kaze nesto tipa "No registered users cannot access...tralala.. please register"...

Drugi mi kaze nesto tipa: we are not longer supporting Serbia ...

Mada smo off-topic ovde absolutno ...
[ tarla @ 30.01.2011. 18:18 ] @
Citat:
Wireless operateri nemaju PPPoE tip konekcije


Izjava nije tačna. Admin odlučuje da li će koristi PPPoE, DHCP ili će ručno dodjeljivati adrese svakom korisniku... To nema veze sa načinom spajanja korisnika (ADSL, Cable, wireless, LAN, ... )

Vidim da dosta ljudi spominje da radi NAT na mreži. Što se tiče NAT-ovanja korisnika, treba biti jako oprezan. Mi u firmi imamo svake sedmice po barem jedan slučaj da policija traži podatke ko je tada i tada imao tu i tu IP adresu. Skoro je bio slučaj pedofilije, prije par dana kupovina ukradenim kred. karticama itd. Problemi idu do te mjere da se policiji prijavljuju i uhakovani Facebook nalozi pa i to lovimo...
[ zivanicd @ 30.01.2011. 19:54 ] @
Citat:
Vidim da dosta ljudi spominje da radi NAT na mreži. Što se tiče NAT-ovanja korisnika, treba biti jako oprezan. Mi u firmi imamo svake sedmice po barem jedan slučaj da policija traži podatke ko je tada i tada imao tu i tu IP adresu. Skoro je bio slučaj pedofilije, prije par dana kupovina ukradenim kred. karticama itd. Problemi idu do te mjere da se policiji prijavljuju i uhakovani Facebook nalozi pa i to lovimo...


Zato mi i generisemo oko 40GB logova dnevno... :)

Za svakog korisnika koji je na internetu:
src adresa (mac adresa) - dst adresa - src port - dst port - packet size - vreme

Problem je samo "analiza podataka za prosecnog korisnika" jer ko ce da parsira 1.2TB logova da proveri sta je korisnik radio poslednjih mesec dana...

U svakom slucaju, ako neko bude trazio logove, moze da ih dobije i da ih sam analizira :)
[ bachi @ 30.01.2011. 19:58 ] @
zivanicd napisa:
> Normalno da natujemo korisnike...

Što znači da Telekomov odnos 10:1 nikako nije dovoljan. A koliko
košta zakup dodatnih IP adresa i da li se uopšte može zakupiti?

A te korisnike što NATujete, da li im dajete neke otvorene
portove? Tipa korisnik 1 ima otvorene portove od 40000 - 40050, korisnik
2 od 40051 do 40100, korisnik 3 od 40101 do 40050, ili su svi iza
zatrvorenih portova?
[ zivanicd @ 30.01.2011. 20:28 ] @
Sve korisnike sto natujemo su "passive mode" ...

Izlazimo korisnicima u susret ako hoce fiksni IP. To im dodeljujemo bez naplate. Mozda bih mogao da implementiram tvoje resenje sa portovima (zbog skype data transfera i slicno).

Napominjem da smo mi jos dobro prosli sa IP adresama jer smo povezani na Telekom preko BGPa pa radimo neki loadbalance (Telekom ne moze da nam isporuci full link kroz optiku zbog problema na njihovoj opremi na sistemima prenosa).
Imamo 3 linka do Telekoma. Telekom ne radi vezu sa korisnicima kroz EIGRP, vec samo static routing i BGP. Zbog BGP oglasavanja odredjenih subneta, naterali smo telekom da nam dodeli vise IP adresa nego sto bi nam inace dao, da bi bili u mogucnosti
da izrutiramo sve korisnike u zavisnosti od opterecenosti ovih linkova.

Nista me ne pitaj ... :)

Pri podnosenju zahteva za IP adrese, TS uvek racuna wireless korisnika kao "dinamicki pristup" i racuna 10:1.

Sto se placanja tice mislim da TS to ne naplacuje, ali je opasno cimanje sa njima za adrese.

Pre mesec dana smo zahtevali novi blok, dobili smo 16 adresa. Prosle nedelje sam trazio prosirenje tog bloka i opet sam dobio 16 adresa. Uz naravno opasno cimanje :)

[ Predrag Supurovic @ 31.01.2011. 00:15 ] @
Mislim da to koliko je vama Telekom dao adresa nema veze sa ovim problemom.
Ako vam treba vise, sigurno možete da kupite jos adresa.
[ telemajstor @ 01.02.2011. 00:29 ] @
Citat:
tarla: Izjava nije tačna. Admin odlučuje da li će koristi PPPoE, DHCP ili će ručno dodjeljivati adrese svakom korisniku... To nema veze sa načinom spajanja korisnika (ADSL, Cable, wireless, LAN, ... )

U pravu si, reč je o modelu kontrole uspostave servisa (AAA) i postoje WiFi primeri za sva tri tipa povezivanja kako si naveo a ja sam postaktnut autorevom žalbom da to nije imao kad je bio Wireles korisnik malo se zaboravio i predpostavio da je imao DHCP model pa sam mu odgovorio zašto. Recimo da opcije hotspot-ova imaju DHCP model.

Ali da se još jednom vratim na suštinu uzroka prekida, tj PPPoE.
Kada postoji PPPoE model onda se zapravo korisnički Internet saobraćaj IP tipa uspostavlja tek sa uspostavom PPPoE tunela (kao sublayer) pa kako je to connected tipa veza koju u ovom slučaju ima obavezno vreme trajanja onda korisnički IP saobraćaj i sesije nisu svesne PPPoE frame-a i ne mogu da preživi prekid i ponovnu uspstavu te konekcije. Takođe ovaj model unosi dodatni overhead koji nije zanemarljiv na manjim tipovima IP paketa (npr. voice)

Kada imate DHCP model vi već u osnovi imate uspostavljeni IP nivo mreže u kome korisnikov računar mora samo da dobije svoju adresu pa ponovni DHCP request postupak ne prekida korisni IP saobraćaj već ga na kratko zaustavi a TCP sesija se nastavlja.

DHCP model u ADSL pristupnoj mreži je moguć i realan, uostalom Open IPTV implementacija i jeste izvedena pomoću te tehnike kontrole pristupa ako se ne varam ali treba imati u vidu dve stvari koje je praktično onemogućavaju u primeni za ADSL Internet. Prva je istorijski gledano, kao navika, PPPoE je isti model koji je primenjivan desetinu godina ranije (dial-up sistem) i bio podržan u prvim generacijama DSLAM i BRAS opreme još sa ATM distribucionom mrežom. Tek IP-MPLS infrastruktura do DSLAM-a daje normalne mogućnosti da se implementira DHCP (mrežni problem i malo je duža priča). Drugi razlog je taj što je sa PPPoE+Radius načinom, kontrola pristupa svedena na centralne tačke za veoma distribuiranu mrežu i to otvara mogućnost da korisnik sam nabavi ADSL modem/ruter/šta god sa ADSL WAN portom jer mu on dodeljuje user-pass aplikativno. DHCP model traži kontrolu po MAC-u CPE opreme što onda podrazumeva da ozbiljni provider mora da ima punu kontrolu nad izborom/nabavkom/iznajmljivanjem te opreme kako bi i kontrolu pristupa obavljao efikasno i bez krađe servisa ! Potrošnja IP adresa je manje efikasna u ovom modelu i bez MPLS mreže do DSLAM-a praktično je teško izvesti veleprodajni model.
[ petarsekulic @ 01.02.2011. 13:51 ] @
Meni se svakodnevno restartovala konekcija na Telekom ADSL-u dok u podešavanjima za ruter nisam stavio
Connect on Demand: Max Idle Timeout 0 Minutes
Nailed-Up Connection-od tada nemam prekide na 24h..imam istu IP adresu već danima.
[ crni-x @ 01.02.2011. 15:38 ] @
To kod mene nije problem i dok sam koristio huawei modem/router i kod mene je bilo podeseno kao kod tebe sada i pucalo je i vjerujem da kod tebe i sada puca samo sto ti to ne primjetis jer je jednom dnevno i kratko je, ali je ipak pucanje i promjeni se ip adresa...

Mogu oni da to podese drugacije, ali ne zele!
[ petarsekulic @ 02.02.2011. 11:47 ] @
Veruj mi da ne puca veza, jer ja apsolutno konstantno nešto skidam sa interneta preko jdownloadera, cryptloada i ostalih programa, danju, noću itd i pucanjem veze, download bi se prekinuo, a ja bih to primetio. IP mi se promenio danas, posle 4 dana. To mogu da ti garantujem jer koristim jedan servis openDNS, koji je vezan za IP adresu i danima mi je bila ista, jutros je promenjena. Ja ne kažem da ti nemaš nekih problema, ja sam identičan problem imao i mnogo sam bio iznerviran pošto mi se download stalno prekidao. Bio sam prešao sa drugog provajdera i smorio se skroz misleći kako sam napravio veliku grešku što sam prešao. Ali sam onda ova podešavanja promenio i od tada mi ne puca veza. Možda jednom u 3-4 dana ako se desi i to ne uvek, ali to je ja mislim normalno.
[ surovivuk @ 14.02.2011. 17:02 ] @
Meni se ponekad desi da pukne veza, ali vrlo retko. Veoma sam zadovoljan Telekomovim uslugama.
[ disko @ 18.02.2011. 15:24 ] @
U kojim zemljama ne moze da se uzme staticka IP adresa?
[ mast3r @ 18.02.2011. 15:58 ] @
Citat:
disko: U kojim zemljama ne moze da se uzme staticka IP adresa?



Recimo u Saudijskoj Arabiji, Đibutiju, Mozambiku, Madagaskaru, od skora u Egiptu, Iranu, Maroku...

Koji ste bre vi trolovi!
Ovo je neverovatno dokle je stigla tema :D
[ marko1101 @ 20.02.2011. 18:29 ] @
citam i neverujem svojim ocima ...

Telekom prekida vezu korisnicima svaka 24H ??!?!?!
pa da to radi neki drugi provajder u srbiji, obesiil bi tog provajdera na terazijama .. ja ne znam ljudi sta se desava sa vama ?!?!?!?!

zivanicd,
telekom mora da ti da minimum onoliko IP adresa koliko imas korisnika i to besplatno ... , a zahtev za IP se placa RIPEu godisnje 50E za svaki zahtev za nove IP, ali nije bitno koliko IP adresa trazis i dobijes ... tako da oni za jedan zahtev mogu da dobiju 100k IP adresa., a tebi daju samo 1k IP.

oni jedino mogu da ti zahtevaju da se registrujes kao LIR, jer fizicki nemaju IP adrese ... ali telekom ima dovoljno IP adresa i vise nego sto im treba, tako da to ne moze da bude slucaj.

i opet MONOPOL ... da ima neki drugi ADSL provajder (jer smo svi mi ostali distributeri) , onda bi telekom delio IP sakom i kapom, jer bi taj drugi sa takvom politikom (daj IP koliko traze) , preuzimao ADSL distributere, telekomu.


btw, po pravilniku RATELA ... svaki provajder u srbiji, mora da daje svakom korisniku pojedinacnu javnu IP (dinamicku ili javnu) ... mozes da natujes korisnika, ali taj korisnik mora da ima svoju javnu IP , i nesme da je deli sa drugim korisnikom ... to pise u pravilnicima.

to je uvedeno zbog MUPa i ostalih iz te "branse", .. kako bi lakse dosli do eventualnog pocinioca krivicnog dela, npr. kradje elektronske kartice, kradje autorskog dela, itd ...

[ marko1101 @ 20.02.2011. 18:48 ] @
nisam sve citao .. ali bi rekao da neki ne kapiraju LEASE TIME ...

lease time, je vreme u koje ce DHCP drzati Ip adresu , posle tog vremena ce je osloboditi ...

ali to vazi samo ako je taj korisnik odkacen u monetu kad leaste time istice, ili je otkacen duze od lease time-a.

lease time, ne prekida konekciju.

ako je korisnik nakacen u momentu kad istice leaste time , .. lease time se obnavlja i pocinje da tece iz pocetka ... a nikako ne prekida vezu.
[ P13R @ 22.02.2011. 00:34 ] @
Pokušavam da pojednostavim dilemu, trilemu .... :)
Monopolsko ponašanje telekoma je jasno... i nije važno dali dolazi do prekida konekcije samo radi promene adrese već je i sama promena adrese u stvari prekid dogovorenih adresnih trasa sa korespodentima.
Međutim, problem u razumevanju problema je pojam zakupljene konekcije sa dinamičkom IP. Podrazumeva li i dopušta li to promenu adrese po odluci (volji) provajdera ili isključivo po odluci korisnika. Kako je to regulisano korisničkim ugovorima?
[ marko1101 @ 22.02.2011. 10:09 ] @
dinamicke ip su izmisljene (DHCP - Dynamic Host Configuration Protocol ) ... kako bi racunari mogli odmah cim ih neko nakaci na mrezu , da imaju pristup i da se olaksa administracija u velikim sistemima.

posle se taj metod primenio kod prvih pristupa internetu, jer je to laksi nacin, nego da se svakom korisniku javlja njegova ip adresa. (veliki sistem)

posle toga je dosla potreba da korisnici imaju fiksnu ip, jer hoce da imaju neke servise kod sebe, obzirom da je administrator morao da odradi nesto vise, nego do sad .. odluceno je da to treba da se plati posebno , a pogotovu sto su potrebe za fikznim ip adresama imali samo par korisnika, jer pojam servera, je bio misaona imenica, za 99,9% planete (citaj: 100% kucnih korisnika i 99% pravnih lica) ... a tih par korisnika su bile najvece kompanije u svetu, pa je onaj koji je morao to da odradi odlucio da i on bude "najveca" kompanija u svetu (citaj: kidao je takve korisnike za tu uslugu)

posle toga je pocela ekzanzija, servera, pocevsi od "svih" pravnih lica, pa do velikog broja kucnih korisnia.

i to je prica oko dinamicke i fiksne ip do sad ...

e sad se pojavio novi fenomen ... RAPIDSHARE i slicni ... koji sebe stite tako sto zabranjuju skidanje sa jedne IP non stop ... i sad se pojavila potreba kod fizickih lica, (kod pravnih ne, bar ne javno, mozda bi neki zaposleni admin zeleo to) ... dakle pojavila se potreba da se IP adresa menja kad god korisnik pozeli.

neko rece mozda ce provajderi da pocnu da naplacuju dinamicke IP koje se menjaju kad korisnik hoce ... to se nece desiti, ... ali korisnik moze da plati 10 fiksnih IP, pa da ih menja sam na svojoj opremi ... ali mislim da je premium nalog na RapidShare-u, jeftiniji ... ;)

moje misljenje, a to sam izneo u jos jednoj temi ... jeste sledece, ... dinamicka IP je tu da korisnik nebi mogao da utice na IP adresu koju ima, to je logika.
[ big nevolja @ 11.03.2011. 20:37 ] @
uhh. procitao sam ovih(sve) "par" stranica. i relativno pametno potrosio par sati/casova.

do sada 4 godine sam bio korisnik orionTELEKOM-a. posto nisu hteli da mi daju wireless ruter sem da doplatim 2000 i posle da im vratim (na ugovor od 2god).
prvo sam imao cimanje sa MIK-om 24h da mi daju, e onda sam otisao u telekom i potpisao na godinu dana u telekomu i dobio fu*king spravu.

e sada. za ovo vreme na orionu obican ruter (ne wireles) sam imao 2 godine i malo jace. za to vreme adresa mi se menjala SAMO kada sam resetovao komp, posto se ruter gasio samo kada je nestalo struje.
komp resetujem svaka 3,4 dana. zbog win-a uglavnom. :)

danas sam dobio wireless. ugasio sam tu lease opciju, iako sam u telekomu dobio papiric: NE DIRAJ NISTA, POKVARICES NESTO. ukoliko mi se konekcija ne bude kvarila narednih par dana ili samo da bude vise od 24h odmah dolazim da se hvalim. ukoliko se bude gasio na 24h, onda imam pitanje za velike mocne umove elitsecurity-a:
zasto orionTELEKOM kao distributer telekoma koolira sa resetovanjem konekcije, a provajder(citaj monopolista) tj. telenor "secka" konekciju kako hoce?

unapred hvala :)
[ mast3r @ 15.03.2011. 08:32 ] @
Citat:
big nevolja: uhh. procitao sam ovih(sve) "par" stranica. i relativno pametno potrosio par sati/casova.

do sada 4 godine sam bio korisnik orionTELEKOM-a. posto nisu hteli da mi daju wireless ruter sem da doplatim 2000 i posle da im vratim (na ugovor od 2god).
prvo sam imao cimanje sa MIK-om 24h da mi daju, e onda sam otisao u telekom i potpisao na godinu dana u telekomu i dobio fu*king spravu.

e sada. za ovo vreme na orionu obican ruter (ne wireles) sam imao 2 godine i malo jace. za to vreme adresa mi se menjala SAMO kada sam resetovao komp, posto se ruter gasio samo kada je nestalo struje.
komp resetujem svaka 3,4 dana. zbog win-a uglavnom. :)

danas sam dobio wireless. ugasio sam tu lease opciju, iako sam u telekomu dobio papiric: NE DIRAJ NISTA, POKVARICES NESTO. ukoliko mi se konekcija ne bude kvarila narednih par dana ili samo da bude vise od 24h odmah dolazim da se hvalim. ukoliko se bude gasio na 24h, onda imam pitanje za velike mocne umove elitsecurity-a:
zasto orionTELEKOM kao distributer telekoma koolira sa resetovanjem konekcije, a provajder(citaj monopolista) tj. telenor "secka" konekciju kako hoce?

unapred hvala :)



Bez uvrede za neke, ali, kad bi znao ko sve radi u tehnici Oriona... sve bi ti bilo jasnije... :D
[ big nevolja @ 16.03.2011. 19:02 ] @
u subotu i nedelju sam imao nekakvu zurku:

Citat:

2011-3-13 16:54:15 Deamon Notice cms 104500 DSL deactivate
2011-3-13 16:53:12 Deamon Notice cms 1 WAN connection WAN4_INTERNET_R_ATM1_8_35 connected.
2011-3-13 16:52:55 Deamon Notice cms 1 WAN connection WAN2_INTERNET_B_ATM3_8_37 connected.
2011-3-13 16:52:55 Deamon Notice cms 104500 DSL activate succeed
2011-3-13 16:52:22 Deamon Notice cms 1 WAN connection WAN4_INTERNET_R_ATM1_8_35 disconnected.\x28ERROR_NOT_ENABLED_FOR_INTERNET\x29
2011-3-13 16:52:20 Deamon Notice cms 1 WAN connection WAN2_INTERNET_B_ATM3_8_37 disconnected.\x28ERROR UNKNOWN\x29
2011-3-13 16:52:20 Deamon Notice cms 104500 DSL deactivate



i tako jedsno 50-ak puta, negde sa razmacima od 4-5 sekundi, do razmaka od par sati. a posle toga do danas nista. prazno, sem za moje logovanje da vidim sta ima.




Citat:
mast3r: Bez uvrede za neke, ali, kad bi znao ko sve radi u tehnici Oriona... sve bi ti bilo jasnije... :D


mast3r ako rade neke zgodne plavuse daj sredi da i moja malenkost radi s' njima. ma ne moraju da budu plavuse....... a ne moraju da budu ni jako zgodne....... :)
[ raleeeeeeee @ 04.05.2011. 13:25 ] @
@petarsekulic

I meni se više puta dnevno resetuje konekcija na telekom ADSL uz IPTV paket. Meni je Max Idle Timeout bio podešen na 60min... Uradio sam kako si napisao, stavio sam Max Idle Timeout 0 Minutes i označio Nailed-Up Connection pa ćemo videti ishod... btw username je admin password je ztonpk za HUAWEI EchoLife HG520c. Nadam se da je mojim mukama došao kraj! :)
[ alexp @ 19.05.2011. 02:04 ] @
i, je li?
mogao si nam i odgovoriti :D
[ raleeeeeeee @ 22.05.2011. 08:50 ] @
Pa veza je stabilnija, ne puca vise tako cesto ali IPTV mi se prekida, zamrzne sliku vise puta u toku dana to je izgleda neki drugi prc... Sto se tice interneta kad primetim veliki lag u igri ili kad mi uspori download na bednih 100 kb/s jednostavno odem u konfiguraciju rutera i rebootujem ga. sacekam malo i eto nove konekcije, to sad radim 2 do 3 puta dnevno, retko kad mi se zaglupi konekcija pa smatram da si mi pomogao. :) Voleo bih da ne resetujem ruter ni jednom u toku dana ali jbga zivim u zemlji Srbiji gde je sve moguce, jbga.
[ crni-x @ 17.12.2011. 16:42 ] @
Nevjerovatno je, ali i poslije pola godine ja moram da se vratim na ovu temu jer i poslije vise zalbi upucenih telekomu (mtel-u) oni i dalje nista nisu promjenili!
Naravno, forum koji je mtel imao su iskljucili da se ljudi ne bi zalili tako da nema sanse da se skupi nas dovoljno koji bi im "dosadjivali" na ovu temu i kako bi oni najzad odlucili da nesto promjene!

Znaci, da ne bi citali 8 stranica ove teme samo cu ukratko da kazem, za sve one koji to jos nisu skontali, a vjerujem da vecina vas to jos ne zna, a svima vama koji koristite mtel adsl internet (BiH-RS), a siguran sam da je isto to i u Srbiji (mts) jer je ista firma i sve kako je kod vas tako je i kod nas, oni svima nama korisnicima adsl interneta (isto je i ako koristite IPTV) svaki dan namjerno prekidaju konekciju tj. diskonektuju nas na nekoliko sekundi i onda se nas router tj. adsl modem ponovo sam konektuje, a sve to samo kako bi forsirali promjenu IP adrese!!!!

Mnogima od vas ovo mozda i ne izgleda strasno, sta je par sekundi prekida u 24h (pod uslovom da vam inace ne puca koneckija zbog drugih razloga), ali sta tih par sekundi prekida moze da prouzrokuje:
- downloadujete neki fajl od recimo 2GB, imate neki slabiji paket interneta, to se skida citav dan, dosli ste do 95% i bas u tom trenutku desi se ovaj prekid od par sekundi, ovaj fajl morate ponovo da skidate od pocetka (u vecini slucajeva)!!!
- pricate preko skype-a, msn-a...neki vazan razgovor, ponovo mtel prekida konekciju i vecinom vi cete da pricate minut onako, a da niste svjesni da vas osoba sa druge strane nista ne cuje...
- igrate online igrice koje zahtjevaju aktivnu konekciju, igrate satima, pobjedjujete...i zna se sta se desava poslije pucanja konekcije
- koristite neku remote konekciju da nesto podesavate na nekom drugom pc-u, usred izvrsenja neke komande na serveru dolazi do prekida i vecinom do velikih problema
- postoji jos milion slucajeva zbog kojih ovaj prekid moze da napravi velike probleme, ovo su samo neki koje sam se sjetio, a vi znate u vasem slucaju koje probleme moze da vam napravi...


Ja sam koristio mnoge druge internet provajdere, bilo je tu wireless, kablovska, adsl i dr., bilo je raznih problema, ali niko, bas niko od njih nije me namjerno diskonektovo svakih 24h i to zbog tako glupog razloga kao sto je rotacija IP adrese!!!!

Mi njima placamo za stalnu konekciju, a oni nas namjerno diskonektuju i to namjerno diskonektovanje siguran sam da je vecini vas bar jednom napravilo neki problem, da mi potrosaci imamo bar neka prava sigurno je da se ovo ne bi desavalo!!!
Ja sam njih zvao zbog ovog problema i oni kazu da mora tako, pa kako kod drugih ne mora!!??? Isto su tako govorili kada sam ih zvao zbog toga sto su od nas krali 20% reklamirane internet brzine, razlog je bio gubici koji se desavaju prilikom komunikacije mrezne opreme, tada sam govorio pa zasto da mi placamo te gubitke, zasto ih oni ne bi placali...i na kraju tj. sada, vidim da nam isporucuju punu brzinu, nema vise kradje koja je bila tacno 20%...

Ne bi oni ovo mogli raditi kada bi vecina nas znala sta nam rade, kada bi sada ovdje na forumu bilo 1000 mtel/mts korisnika koji bi zajedno poceli da ih zovu i zale se zbog ovog problema, da imaju svoj forum ja bih pokrenuo temu pa bi mozda neko od korisnika i poceo da ih zove, mozda bi se skupio odredjeni broj korisnika, ali ovako...

P.S. Samo jos jednu stvar moram da napomenem, ja nemam probleme sa telefonskom linijom, sada sam pogledao na modemu i ADSL konekcija nije pukla 68 dana!!! Oni prekidaju PPPOE konekciju i to rade namjerno! Oni koji znaju o cemu ovdje pisem znace da sam ovo naveo kako bi eliminisao potrebu da odgovaram na poruke koje se ticu kvaliteta telefonskih parica, splitera, modema i sl....i kako bi dao do znanja da znam da namjerno diskonektuju i mjerio sam, to se desava tacno 24h poslije konektovanja....

[Ovu poruku je menjao crni-x dana 17.12.2011. u 17:53 GMT+1]
[ tox master @ 17.12.2011. 18:27 ] @
Kao da si mene pitao kada si ovo pisao
Bas juce sam zvao adsl podrsku mtel adsl povodom kratkotrajnog diskonektovanja svakog dana u isto vreme kada igram jednu online igru.

Kada sam rekao da mi puca veza u odredjeno vreme tetka je rekla da ce proveriti i posle par momenata mi kaze da je prekid bio u 23:19 i da je trajao 2 sekunde sto ja nisam sigurno ni primetio niti mi smeta
Isto tako je rekla da se resetovanje desava jednom dnevno radi promene ip adrese i da to mora tako sto mi ne smeta toliko jer mi nije bitna staticka ip adresa,samo mi je bitno da se to ne desava u neko normalno vreme kada koristim net.
E tu pocinjem sa pricom da sam IT administrator u jednoj firmi koja takodje koristi mtel adsl i da moram u to vreme da budem remote spojen sa racunarima u firmi i da prenosim neke velike fajlove i da mnogo osetim taj prekid od 2 sekunde.
Na pitanje da li to vreme resetovanja konekcije moze da se pomeri na neko drugo vreme naprimer 5 ujutro odgovara mi da ne moze.
Ja je onda pitam a zasto ne bi moglo kada se recimo kod mog prijatelja to resetovanje desava oko 19h sto ce reci da nije kod svakog isto i da je promenjivo.
Na to pitanje ona meni odgovara pitanjem ili mozda bolje receno konstatacijom da ja promenim vreme kada mi treba konekcija bez pucanja!! E tu sam se vec iznervirao i vec poceo ljutitio da joj objasnjavam da niti mogu niti hocu da menjam svoje potrebe za stabilnom vezom.
Na to mi odgovara da joj ostavim broj telefona i da ce kontaktirati "visi nivo tehnicke sluzbe" da vidi da li se moze sta uraditi povodom ovoga.
Mislio sam da je htela samo da me skine sa linije ali posle par minuta stvarno zvoni telefon i tetka me sva srecna obavestava da je i ona naucila nesto novo iz razgovora sa tehnickom podrskom i da cu problem resiti tako sto su u vreme kada mi net nije potreban ja rucno resetovati konekciju i da ce se od tog momenta racunati 24h do sledece rekonekcije.
I tako ja zahvaljujem tetki ,prekidam vezu i prepustam joj da se na miru divi sama sebi kako je dovitljiva i pametna i kako je resila ogroman problem korisnika.
Mada sam posle razmisljao i stvarno je logicno da se racuna 24h od zadnje dodele ip adrese od dhcp-a.

Juce sam resetovao modem oko 18h i stvarno veza nije pukla oko 23h kao sto je dosad bilo tako da mogu reci da je moj problem resen posto kao sto rekoh mi ne smeta toliko tu menjanje ip adrese.
A i ovo sto si spomenuo oko 20% manjeg protoka i tu su me posteno izdenadili tokom zadnje promene paketa kada su povecali pakete za tih 20% pa sad i pored gubitaka na liniji imamo protok koji placamo.
Mozda nesto i bude od ovog mtela a jos posebno ako bi mi korisnici bili malo edukovaniji i organizovaniji i trazili ono sto placamo jer ipak posle svakakvih wireless provajdera koje sam koristio i svadjao se sa njima ,prilicno sam se odmorio od toga otkako sam na adsl-u koji je stvarno dobro radio u zadnje 2 godine sa mozda samo par sati downtime za to vreme.

Jedino mi smeta jos sto su uveli da je Solo paket adsl skuplji za par KM od obicnog i to vidim kao neku sankciju zasto sto ne koristim fiksni telefon koji mi apsulutno nije potreban pored mobilnih telefona i interneta ali sta da se radi ,uvek ce biti nesto na sta cemo se zaliti.

PS:ne pamtim kada sam napisao ovako dugu poruku a to mogu da zahvalim "tetki" iz mtel.ba a ovom prilikom je i pozdravljam
[ pisac @ 17.12.2011. 19:13 ] @
Što se prethodnog posta tiče, u trenutku kad se spojiš i dobiješ IP adresu, imaš 24h do sledećeg prekida. Ako želiš da promeniš vreme prekida, jednostavno namerno prekini vezu recimo u 5h ujutro.

Kod mene inače na Sezamu/Orionu sada je situacija ovakva: kada mi je plaćen adsl prvog u mesecu, imam neprekidnu vezu sve do sledećeg prvog u mesecu, i to do tačno 13h. Onda se veza prekine i dobije se nova IP adresa, ali ukoliko tog meseca nije plaćen ADSL ta veza traje samo 2 dana i tako se obnavlja nekoliko puta po 2 dana sve dok ne platim, kada opet dobijem do početka sledećeg meseca.
[ crni-x @ 17.12.2011. 21:02 ] @
@tox master
i ja sam administrator, programer, webmaster i svasta nesto jos, a ono najvaznije je da sam na net-u po citav dan i noc i ovi prekidi mi uzasno, ali bas uzasno smetaju jer da toga nema ja ne bi svaki dan morao ponovo da se konektujem na servere (ssh), ne bi ponovo morao da se logujem i milion drugih stvari jer inace kad sam koristio druge provajdere i posto PC nikad ne gasim, ujutro bi samo nastavio da radim...
Za to tvoje rjesenje odavno ja znam i vec je kod mene podeseno na mom router-u da se sam diskonektuje i konektuje u 07h kad ja ne radim, ali to ne rjesava ovaj problem koji sam vec naveo, to je prekid konekcije i isto tako 99,99999% ljudi ne zna za ovo i oni na ovaj nacin ljudima prekidaju razne poslove, mnogi od njih ne rade nista vazno, zezaju se na msn-u ili skype-u, ali da li je to vazno, oni su platili da bi to mogli nesmetano da rade!!!

@pisac
ako sam te dobro razumio tvoj provajder ne prekida konekciju nikad, a to je ono najvaznije o cemu ja ovdje pisem, ja ne znam ni za jedan drugi provajder koji to radi zbog rotacije IP adrese, da mi je samo znati koji je to veliki strucnjak podesio u mtel-u/mts-u, stvarno bi mu imao puno toga da kazem!

I ne samo ovo, vazno je da se napomene da ako neko ne zeli da mu se ovo desava mora da zakupi fiksnu ip adresu i ako se dobro sjecam kod njih ta usluga mjesecno kosta oko 50EUR!!!!! Gledao sam ponude kod drugih provajdera i niko, ama bas niko nema ni priblizno ovako visoku cijenu za fisknu IP i jos ne rade ovo sto oni rade!

Ja koristim njihov IPTV+internet i poslije problema koje sam imao na pocetku, poslije prebacivanja na drugu telefonsku paricu i poslije zamjene njihovo kineskog splitera i modema sa super spliterom koji i nema kod nas da se kupi + polovan stariji THOMSON ST585v6 modem, kao sto sam vec naveo adsl konekcija je trenutno aktivna 68 dana bez pucanja sto je perfektno...ali ovo sa diskonektovanjem i ip adresama je tolika glupost i, da ljudi znaju, mislim da bi im toliko kvarilo ugled i da bi odmah izvrsili potrebne promjene da se to ne desava...
[ calexx @ 17.12.2011. 22:28 ] @
Ja ponekad primetim da mi se veza restartuje ali nisam našao pravilo. Možda zato što to i sam radim kada se modem dogovori na manju (upload) brzinu nego što je uobičajeno. Umesto 985-1021Kbps koliko je najčešće, nekad se dogovori na 837Kbps (verovatno se ove cifre ponavljaju čim sam ih zapamtio) i protok stvarno padne na toliko. Onda restartujem koliko puta je potrebno i vrati se normalna brzina. Takođe sam zapamtio 2-3 IP adrese na kojima su mnogi portovi zatvoreni pa opet restartujem.

Sada su oba detalja OK, konekcije traju 31h pa neću da diram da vidim za koliko će oni to da promene. Mislim da mi povremeno danima ne diraju vezu.
[ tox master @ 18.12.2011. 00:01 ] @
@crni-x

Razumem ja tebe,tebi je to potrebno radi posla i to treba da se plati u normalnom svetu ali ova cena za staticku ip adresu im je bezobrazno visoka i mislim da nijedan provajder to ne neplacuje toliko.
Poenta toga sto rade je da nekoga kao tebe nateraju da uzmes staticku ip adresu zato sto znaju da ti to treba a ne zato sto moraju da rotiraju ip adrese iz nekog tehnickog razloga.
Evo bas sam veceras gledao da li ce puci veza posle 24h posto sam ga sinoc restartovao i taman kad je proslo 24h a nista se nije desilo pomislio sam da ni nece ali na 24h i 2 minuta ,reconnect.
Moram im javiti da im tajmer ne radi dobro.
[ crni-x @ 18.12.2011. 02:41 ] @
@calexx
eh, to "dogovaranje upload brzine" zavisi od trenutnog stanja telefonske linije i jos nekih faktora, ja ne znam kako je kdo tvog modema, ali moj modem se bukvalno stalno "dogovara" o brzini, posebno nekoliko sati ili bolje reci 24h poslije prvog konektovanja adsl modema i u sustini on na taj nacin trazi najbolju mogucu brzinu na kojoj moze da odrzi konekciju bez pucanja! Inace, on ce da se nakaci na najbolju brzinu u ranim jutarnim casovima, recimo oko 05h jer je tada najmanje suma na telefonskim linijama, ali kada dodje vece, a tada je najvise suma i drugih smetnji na telefonskim linijama, ako modem brzo ne smanji tu maksimalnu brzinu vjerovatno ce da ti pukne adsl konekcija, a zatim ce ponovo da se konektuje i tada ce sigurno biti puno manja brzina...ako zelis stabilnu konekciju, bez cestog pucanja (zbog sumova i slicnih problema, a ne zbog ovog o cemu ja pisem u ovoj temi) potrebno je da modem ostavis da radi malo duze vrijeme (naravno spojen na telefonsku liniju) da on to sve fino podesi, a naravno vazno je da je i modem dobar...e sad, ako je tebi samo vazno da ubodes tu najvecu mogucu brzinu i ako stvarno postoji razlika ti onda ukljucuj i iskljucuj :D
Inace, za postizanje maksimalne moguce brzine veoma je vazno, uz dobru telefonsku paricu (na sta ti ne mozes da utices), da imas dobar spliter (mala kockica na kablu prije modema koja inace sluzi da razdvoji adsl signal od obicnog telefonskog signala i da eliminise sumove iz mreze i ako je dobar spliter on stvarno puno pomaze tj. stvarno to radi, znam iz iskustva, ovo sto telekom isporucuje, bar kod nas, meni su donijeli nekoliko modela, su, kako ja to volim da kazem, original kinezi i stvarno se puno razlikuju od nekog dobrog splitera koji i ne kosta puno vise - otvaro sam sve njih) i da imas dobar modem...kod nas su i modemi isto kao i spliteri "original kinezi" - huawei i u sustini su veoma dobri i sa stvarno puno podesavanja, ali iz mog licnog iskustva nije to to u poredjenju sa nekim dobrim modemom i ako je ovaj moj veoma star...

@tox master
drugi naplacuju, ako se dobro sjecam, maksimalno 20KM...ali kad je meni neko od njih iz tehnicke podrske preko telefona rekao, mislim da je 9xKM za IP, malo je falilo da ne padnem sa stolice, nasmijao sam se i bukvalno dao do znanja da nisu normalni, ja najjaci IPTV paket + 4mbit internet + besplatno telefoniranje i jos svasta nesto placam 90KM (bez pdv-a), a oni samo za fiksnu IP traze isto toliko...onda me ne cudi sto lupaju nevjerovatne cijene za premijum pakete gdje u sustini vecinom samo dobijes brzi upload, ali onda tu platis 1/1Mbit kao 10Mbit/512Kbit...u sustini sve se svodi da se na elegantan nacin ukrade sto je moguce vise novca, posebno od onih koji nemaju pojma o onom sto kupuju...ali eto, ja znam sta i kako, ali uvijek me nekako kradu i ne mogu nista protiv toga :D

Da, rekao sam, 24h i to je to...

Ma kakav tehnicki razlog, ja bih se kladio da je to podesio neki "super administrator" tj. da mu je negdje ostala neka kvacica setovana ili je on to ukljucio u neznanju, a onda je to podesavanje kopirano na sve ostale lokacije i to je to...ali kako bas kod njih kada niko drugi to ne radi!? Sve ostalo trenutno mogu da pohvalim, brzina, stabilnost, podrska 24h (mogu da dodam da i nije losa podrska)...ne kradu na brzini, sjetili su se da onih 20% mogu sebi da prebace kako se ljudi vise ne bi zalili...sve je ok, meni cak i IPTV radi perfektno...samo ovo za IP me bas nervira, ja bih platio za fiksnu ip, ali da dajem oko 100KM za fiksnu IP to je vec nemoguce...
[ calexx @ 18.12.2011. 09:45 ] @
Sve što si napisao sam zaboravio od poslednjeg dialup modema, ima tome više od 8 godina. ADSL nema problema, linija mi je relativno nova, podzemna, postavljena baš pre 8 godina pa sa te strane nema problema. Centrala je na najviše 300m od mene.
Da li se modem stalno dogovara ili ne nemam pojma, meni je merodavan grafikon u uTorrentu, upload je postavljen na 80KBps pa kada vidim da padne za ~20% znam šta se desilo. Restartujem konekciju i opravi se, ako je potrebno 2-4 puta i onda se dogovori na ~1Mbps a upload se vrati na 80KBps. Nisam obratio pažnju da li je ovo usporenje vezano za neku IP adresu kao ono sa zatvorenim portovima pa ću sledeći put da proverim. Inače se desi par puta mesečno.

Kod nas Telekom ne nudi statičku kao posebnu uslugu (bar nisam našao tako nešto) nego nude pakete koji koštaju više, pa skoro duplo od ovih sa dinamičkom. Ostali provajderi (Verat, exe-net, SBB) naplaćuju oko 6€ mesečno. Jedino što SBB to odavno ima u cenovniku ali ne daju još što je manje bitno pošto se IP adresa kod njih mesecima ne menja.
[ Aleksandar Đokić @ 18.12.2011. 16:16 ] @
pa mozda bi se i zalili kad bi imali svi taj problem...

[ vkoja @ 18.12.2011. 17:31 ] @
Pa vama je jedino problem ako morate imati staticku adresu , a ako ne nema veze sto se resetuje pa imate dns updater napravite tu nalog i adresa vam se updatuje na svaki minut ili na svaki reset zavisi kako ga podesite...
[ crni-x @ 18.12.2011. 21:25 ] @
Citat:
guslac: pa mozda bi se i zalili kad bi imali svi taj problem...



Iz cega si izvuko ovaj screenshot? Da li on oznacava trajanje PPPOE konekcije ili ADSL koneckije? Koristis mtel/mts?

Citat:
vkoja: Pa vama je jedino problem ako morate imati staticku adresu , a ako ne nema veze sto se resetuje pa imate dns updater napravite tu nalog i adresa vam se updatuje na svaki minut ili na svaki reset zavisi kako ga podesite...


Hm, nisi razumio poentu citavog problema...da li uz podesen dns updater nece da ti prekine aktivni download nekog fajla, razgovor na skype-u...kada dodje do promjene IP adrese? To sto ti pises sluzi da neko ili nesto (program, pc, router...) moze da zna tvoju IP i kada dodje do promjene...
[ vkoja @ 18.12.2011. 22:47 ] @
Da bas tako on zna ip adresu i automatski je updatuje.E sada da li se iskljucuju skype , msn ili pojedini programi ne znam.
[ tox master @ 18.12.2011. 23:36 ] @
Naravno da iskljucuje,sve aktive konekcije u trenutku promene ip adrese pucaju,to jest skype se izloguje,msn takodje,download se prekida ...
[ mr. ako @ 19.12.2011. 01:54 ] @
I ja mislim da je to samo na m:tel-u... kod Telekoma ne prekidaju.






Probajte da navatate Radujka na Twitteru pa se zalite. :)
[ digibrax @ 19.12.2011. 01:58 ] @
Mozda ne prekida, ali znacajno usporava posle 00:00h. Ono sto se tokom dana loaduje i downloaduje, posle 12 iza ponoci je da se ubijes... I ja za to placam 1500 din! -.-
[ Aleksandar Đokić @ 19.12.2011. 02:28 ] @
Citat:
Iz cega si izvuko ovaj screenshot? Da li on oznacava trajanje PPPOE konekcije ili ADSL koneckije? Koristis mtel/mts?


iz mikrotika... pa vidis i sam, pppoe naravno... telekom srbija
[ plus_minus @ 19.12.2011. 02:34 ] @
Citat:
digibrax: I ja za to placam 1500 din! -.-


A ja jedan od onih srećnika koji su na vreme otkačili stari, već istekli ugovor i potpisao novi za 750 dinara mesečno (1.5 mbps) na godinu dana kada su nudili tu promociju.
[ crni-x @ 19.12.2011. 04:06 ] @
Ako su ova dva screenshot-a stvarno od mts-a onda izgleda da su to samo kod nas mtel strucnjaci podesili...ne mogu da vjerujem...ista firma, ali izgleda da je ovdje "pametiniji" glavni administrator, fino je on to podesio, svaka mu cast...

Ko je Radujko i koji mu je twitter nalog :D
[ Aleksandar Đokić @ 19.12.2011. 06:45 ] @
pa sto bih te lagao, pise mi u potpisu .dynamic.isp.telekom.rs, mada ima neki opsezi koje dns ne reverzuje ali uvek mozes proveriti koji opseg pripada telekomu srbija...

a za koje Radujko... http://lmgtfy.com/?q=branko+radujko
[ rajco @ 19.12.2011. 10:59 ] @
Evo trajanje dve PPPoE konekcije, a imam takvih pedesetak.

[ mr. ako @ 19.12.2011. 17:59 ] @
Citat:
crni-x: Ako su ova dva screenshot-a stvarno od mts-a onda izgleda da su to samo kod nas mtel strucnjaci podesili...ne mogu da vjerujem...ista firma, ali izgleda da je ovdje "pametiniji" glavni administrator, fino je on to podesio, svaka mu cast...

Ko je Radujko i koji mu je twitter nalog :D


Preterujes vec. Nije u redu da nas nazivas lazovima ovde. Samo pokusavam da pomognem... mislim da sam na ovo (sto sam slikao) vec ranije u temi skrenuo paznju (nisam siguran), ali svejedno je pratim od pocetka. Znaci taj problem sto imas je do m:tel-a (ili ko je vec tamo provajder)... kod Telekoma toga nema. BTW, mt:s kod nas ne pruza usluge ADSL-a. :)

A za Radujka ti je vec receno, on je generalni direktor Telekoma, a aktivan je na Twitteru, pa ako budes imao srece i lepo zamolio/objasnio mozda prosledi tvoj problem dalje.
http://twitter.com/#!/radujkob


Poz,
Marko



EDIT:
Mozda da probas i ovde:
http://twitter.com/Telekom_Srbija
http://twitter.com/mtelbih




[Ovu poruku je menjao mr. ako dana 19.12.2011. u 19:25 GMT+1]
[ crni-x @ 20.12.2011. 00:18 ] @
@mr. ako
Stvarno mi nije bila namjera da bilo koga nazivam lazovom i ja nigdje to nisam ni rekao, a ako si vec pratio temu mogao si da primjetis da neko napise nesto sto nije vezano za problem o kojem se ovdje pise, pa zasto onda ne bi bilo moguce da se neko ubaci, a da koristi nekog drugog provajdera!?? Greske su moguce i ja ovdje nikoga ne nazivam lazovom, to nikako...a koliko vidim kod telekoma stvarno ne rade to sto ovdje kod nas rade, ja sam samo pomislio da je mozda isto jer ovdje kod nas sve kopiraju sa malim zakasnjenjem pa sam pomislio da je slican setup opreme...

Da, ja sam otvorio mts sajt i vidio sam da pise internet, nisam detaljno trazio, sada vidim da je kod vas mts vezan za mobilnu...ali razumijemo se...

Za Radujka ne znam ni zasto sam postavio pitanje jer sam odmah poslije toga nasao sve o njemu, vjerovatno zato sto sam vec pisao odgovor za nesto drugo, pokusacu i njega da kontaktiram jer ovo sto ovdje rade nema nikakve logike, samim tim sto to ne rade ni kod vas, a ista je to firma...
[ dachoxl @ 15.04.2012. 20:16 ] @
Mislim da je ovo problem koji mene muči več duže vrijeme.
Naime u mojoj firmi imam video nadzor, nekoliko kamera prikačenih na DVR koji radi stalno i snima sve na svoj hard disc, pa kao mini web server signal šalje preko ROUTER-a TP Link i M:Tel-ovog ADSL modema (podešenog da radi u bridge modu) signal šalje na Net. Sadržaj se može pregledati ako se bilo gdje na Internetu U BROWSER ukuca IP adresa i u login formu unesu ispravni USERNAME I PASSWORD.
Pošto je adresa dinamička koju u Republici Srpskoj M:Tel mijenja svakih 24 h, problem sam riješio sa dobropoznatim dinamičkim DHCP-om, ili uslugom dyndns.org, tako da se sadržaj sada može pratiti preko linka "ime-koje-sam-dao.dyndns.com:broj-porta". Ovaj video nadzor preko browsera na udaljenoj lokaciji trebalo bi da radi 24 sata dnevno. Ali, imao sam problema sa njim koje sam djelomično uspio riješiti kada sam kupio najbolji moguči paket sa največim DOWNLOAD I UPLOAD koji trenutno može ponuditi ISP M:Tel Republika Srpska, a to je paket zvani "Biznis 3".

Sada imam probem jer mi konekcija puca svakih od prilike 24 h. Kada sam pročitao ovaj post shvatio sam da je u pitanju prekidanje PPPoE o kom se ovdje piše. Naime, nisam provjeravao da li se dešava, jer sam tek sada pročitao ovaj post, ali ču to svakako učiniti kada budem došao na posao, a onda ču zvati ove iz M:Tel-a da mi daju objašnjenje. Zar se i na poslovnim paketima dešava ista stvar i zašto to rade, ako se to isto ne dešava u Srbiji, a ista su firma. Pošto ja radim u ozbiljnoj državnoj instituciji, nadam se da ću i dobiti ozbiljan i smislen odgovor koji ću naravno ovdje podijeliti sa Vama.
[ Dennis @ 07.10.2014. 15:35 ] @
Pozdrav,

Imam klijenta u Brčkom i primetio sam da se konekcija prekida svaka 24h. Ali sam isto tako imao slučaj da se IP nije menjala po 15 dana. Može li neko da mi kaže kakva je sada situacija sa prekidanjem? I da li je nešto promenjeno da fizička lica mogu zakupiti fiksnu IP?

Hvala.
[ Slobodan Milivojevic @ 08.10.2014. 08:37 ] @
A koji provajder je tacno u pitanju?
[ Dennis @ 08.10.2014. 13:52 ] @
Mtel je u pitanju.
[ commando @ 17.10.2014. 23:52 ] @
Konekcija na telekomu radi po 15 dana bez promene ip tako da je ta konstatacija netačna.

Ruter tp-link wufi kupljen lično. Taj ruter na totalnet imao prekide svaki dan ip promena po 2-3x što je znak da pada konekcija.

Na telekomu od kad sam prešao kod njih prezadovoljan.

Proverite sa drugim ruterom.

Problem može nastati jedino da zabrljavi ruter posle 15-20 dana bez promene ip. Zato ga i resetujem bar 1x sedmično.

A logično da ima prekida ne bi u logu pisala ista ip duže vreme.