[ bpmali @ 04.02.2004. 21:01 ] @
Posto nisam bas dugo u ovom poslu zeleo bih da znam orijentacione cene sajtova.Do sada sam napravio desetak sajtova ali sve je to drugarski,ali sada imam neke ozbiljnije ponude pa ne znam koliko se naplacuje?!
[ cozi @ 04.02.2004. 21:32 ] @
uzmi koliko mozes.
sad koliko je to u evrima,
zavisi od toga za koga radis, kako radis, sta radis i sl.
za sajt od 10 strana html,css,flash i sl. lepo odradjeno; za neku manju/srednju firmu koja se bavi uvozom banana i sl. realno je 150-200e.
Sad siguran sam da neki ljudi uzimaju i vise ali po meni je to pristojno i vredi se potruditi za taj novac.

[ milanvla @ 04.02.2004. 22:29 ] @
Sve zavisi sta radis i kako radis.
da li je to obican html sajt, znaci samo dizajn i html i mozda malo flasha i JAvaScript ili radis i sa bazom pdataka, zatim neki server script jezik kao php, asp, perl,...

ide od par stotina evra pa na vise
nema ogranicenja

samo napred
najbolje je da formiras cenu po satu i tako radis
nekih 10 evra po satu bi bilo idealno ;-)
[ dr ZiDoo @ 04.02.2004. 23:00 ] @
Ne mogu se stvari tako generalizovati.
Samo autor sitea zna koliko site treba cijeniti, koliko je turda u njega uložio, kakav je kvalitet sitea. Otprilike web prezentacije, znači html,css,js,flash do nekih 10ak stranice oko 200eura. i bez nekih posebni dodataka. A web siteove, zavisi, ako je tu još php, baza podataka, ..., jednostavno savisi, no limits
[ nemesis @ 05.02.2004. 08:42 ] @
ma da.. nevredi to ni 50e :)
velika konkurencija :)
najgore su te male firme... velika firma radi skup sajt :)

Bojan Bašić: obrisan nepotreban citat


[Ovu poruku je menjao Bojan Basic dana 07.02.2004. u 03:41 GMT]
[ arsa xx @ 05.02.2004. 09:52 ] @
hahahaha 50 eura.
[ milanvla @ 05.02.2004. 10:23 ] @
E vala ako ce neko za sajt od 10-ak strana dobiti 50 eura onda bolje neka radi nesto drugi ili nista nego da pravi sajtove
[ nemesis @ 05.02.2004. 10:58 ] @
Citat:
arsa xx:
hahahaha 50 eura.


konkurencija je chudo :)
znam da je jednoj firmi radjen sajt na 10-ak stranica
za 50e ... uzeo je klinac iz komshiluka za malo cimanja
sa html ...
oni su EXTRA hepi i on je ... dolazio im je neki pro ovo ono ...
300e :) ...
da su firma velika bilo bi im svejedno... :0
ovako im je stalo do razlika od 250e ...
[ Miloje Sekulic @ 05.02.2004. 13:17 ] @
Citat:
cozi:
uzmi koliko mozes.


NAPLATI, hocu da kazem da nije problem ugovoriti i u raditi vec naplatiti.

Miloje
[ arsa xx @ 05.02.2004. 16:51 ] @
Juce je bas moj dobar prijatelj ugasio jedan site(do daljnjeg) jer nije isplacena druga polovina na vreme. Naravno prvu polovinu od 250e je uzeo pre pocetka rada.
[ Vertygo @ 06.02.2004. 00:45 ] @
Osim svega što ti rekoše, samo da dodam, da imaš u vidu da ćeš u početku dobijati manje para nego što vredi tvoj rad (u većini slučajeva je tako), čak je u nekim situacijama i pametnije tražiti nešto manje para zbog dobijanja referenci...
[ Prodavac @ 06.02.2004. 12:47 ] @
Brate, znam neke ljude koji rade 1 html stranicu za 7€, i neke koji rade takodje 1 html stranicu za 150€. Ti posto si skoro poceo uzimaj manje kinte, ali dovoljno, pa onda kada uradis dosta sajtova lepo mozes da se kurcis i dizes cene...
[ nemesis @ 07.02.2004. 01:33 ] @
konkurencija... kao shto kaze ona reklama... :) ... shto je vishe ljudi koji
rade cena rada pada.... kvantitet posle stvara elitni kvalitet ... ali morash
odradish more dzibre :) ...

Bojan Bašić: obrisan nepotreban citat
[ Trunks @ 07.02.2004. 01:47 ] @
Citat:
Prodavac:
Brate, znam neke ljude koji rade 1 html stranicu za 7€, i neke koji rade takodje 1 html stranicu za 150€.

Hahah... jel naplaćuju na kilogram stranica? Užas.
[ bluesman @ 07.02.2004. 11:46 ] @
Ja naplacujem zavisno od mog interesa. Da ne bude da sam lupio glupost, moram da objasnim :-)

Ako mi je interes samo pare (u frci sam) onda mogu da odradim za koju hoces cenu :-)

Ako ima previse ponuda a interes mi je da ne odbijem nikoga a opet izaberem samo ono sto zelim, dam prejaku cenu, pa ako neko odbije - nije mi zao jer sam ispostovao coveka, a ako prihvati, opet mi nije zao jer cu zaraditi vise nego sto stvarno vredi projekat.

Kada sam pocinjao, interes mi je bio samo da odradim, pa sam tako 1 sajt radio za dzabe jer sam se jos uvek ucio, drugi sam naplatio cisto da mogu da ga zovem "ovo mi je prvi za koji sam uzeo pare", a kako ides dalje, tako ti se interes menja, pa shodno tome menjas i pravila igre.

Ako zelis da odradis drugu, ali onako prijateljsti ili te je nesto zaduzio, interes ti je da vratis uslugu, pa zato ne preporucujem naplacivanje jer je u toj situaciji vrlo zajebano odrediti cenu. Ako das preveliku cenu rizikujes da ti ortak kaze "al' si me odrao, kako tek naplacujes ostalima", a ako das premalu cenu opet postoji rizik da ti ortak kaze "pa brate, mogao si onda i dzabe da mi odradis, koji si smrad da mi uzmes i ovu kintu". Bolje je onda da ne radis ili radis za dzabe (u ovom slucaju)

Dakle, proceni koji je tvoj interes!
[ Free_Sex @ 19.11.2004. 10:42 ] @
E pa bluessman ovo si stvarno lepo napisao.

Inace bas me je skoro ortak pitao za cenu. I sta sad da mu kazem ?
A ima dosta da se radi. Jeste dosta toga bi bilo copy-paste jer bi to
bio online katalog ali sve jedno - treba dosta vremena.

I tako smo se cimali ajde reci ti koliko to kosta, pa ja njemu, ajde reci ti koliko
bi platio ... Da se razumemo, da mi ne treba kinta (za skolarinu na VETS-u i sl)
ja bi to njemu odradio za dz.

I za sada se nista ne desava, rekao sam da bi to nekoga drugog kostalo 500 Eura. Pa on nek vidi ...
[ ducka @ 27.12.2004. 12:02 ] @
Da, Blus je bas ok objasnio.Cak i kad se desi situacija da malo kinte uzmes ortaku da ga nebi bas oklempao posle ide prica sa njegove strane drugima "Imam ja supre ortaka,radio meni sajt za neki mizerija kesh...Zvacemo ga,nece ni tebi nesto puno naplatiti..." i onda ***i ga.
[ abishai @ 27.12.2004. 19:55 ] @
Flash sajtovi su u sustini najskuplji dok je klasican html oprilike najjeftinije (opet zavisi sta sve radis). Ovo sto rade za 50e...... mani te.....
[ djnick @ 29.12.2004. 09:39 ] @
evo primera sajta kog uradih za nekog nemca [cena: 300 evra] + 75 evra za ortaka koji je odradio Flash animacijicu svetla na vojniku s leve strane. uradio sam ga u photoshopu i iseckao & spojio u FrontPage-u i DW-u:

http://www.sargesdk.com

ako iko radi jeftinije od ovog [po meni] proseka - neka NIKAKO ne radi jer ce time ubiti cenu...
[ boccio @ 29.12.2004. 11:41 ] @
Citat:
abishai: Flash sajtovi su u sustini najskuplji dok je klasican html oprilike najjeftinije (opet zavisi sta sve radis). Ovo sto rade za 50e...... mani te.....

Ne bih ja tako generalizovao. Lepo kazes "zavisi sve sta radis", ali samim tim i prethodna konstatacija pada u vodu. Cena sajta ponajmanje zavisi od tehnologije koja se koristi.

Na zalost, narucioci posla vrlo cesto nemaju blagu predstavu sta i kako placaju pa im se mora plasticno predstaviti obim posla kroz neki, njima shvatljivi parametar, tako da isplivavaju razne smejurije tipa 1 strana = XX evra, popust na kilo i slicno (sto rece trunks :)... Ja licno vise volim da utrosim 4 sata na edukaciju klijenta u tom domenu, nego da posle zapadam u komplikacije kad on pocne da bulazni sa idejama i zahtevima...

Isto tako nemam nista protiv onih koji rade za 50e. Obicno oni koji trljaju ruke misleci da su napravili dil do yaya jer su pogodili sajt za 50e posle dodju kukajuci kod nekog ozbiljnijeg :) I lepo shvate na svojoj kozi zasto sajt ne moze da kosta toliko :))
[ mickey.co.ba @ 31.12.2004. 10:30 ] @
Radio sam jedan sajt za jednu skolu kompjutera www.milcomm.co.ba mozel mi neko reci koliko je ova stranica vrijedna?
[ Sh@ban @ 04.01.2005. 09:53 ] @
..milareme, mislim da si ovaj sajt dzabe uradio.
[ dzonileon @ 04.01.2005. 11:08 ] @
Moj savet ti je da samo radis kvalitetne sajtove. Boraniju odbacuj ;)
Takve sajtove ces uvek moci vise da naplatis a i bice ti lepa referenca.

Ispod 500 eur nemoj da ulazis u posao.
Ta cena ukljucuje pored dizajna i neki mini admin panel, a od tehnologija recimo PHP, MySQL.
[ bluesman @ 04.01.2005. 11:58 ] @
Molim vas da ne skrecete sa teme, ako zelite review vaseg sajta postavite temu na forumu Kritike.

@dzonileon: To sto ti pricas mi zvuci kao neki klinci kojima sam nudio posao pa su mi odgovarali "ne radim ispod 2000 eura". Cekaj bre, ko si (ne ti, nego pricam o tim klincima :-)), sta si radio do sada, koliko imas odradjenih sajtova, koliko imas iskustva, .... ne mozes da pocinjes sa radom i trazis 2000 eur - ko ce da ti da te pare.

Da bi mogao lepo da naplacujes moras lepo da radis, a da bi mogao lepo da radis moras puno da radis, da bi puno radio moras da imas veliko iskustvo, odnosno puno projekata iza sebe. Ne mozes prvi posao da naplatis kao neki profesionalac. Kao kod fudbalera, prvo ides u malo veci klub za male pare, pa onda jos veci za malo vece pare, pa tek posle, ako se pokazes, potpisujes za Real za nevidjene pare.

Zato, najiskrenije savetujem ljudima koji pocinju da rade, nemojte da vam prvo pitanje bude "koliko to da naplatim" vec razmisljajte u fazonu "odlicno, odradio sam ovo, stekao sam novo iskustvo, naucio sam nesto novo, naplatio sam time sto sam stekao znanje". Savete tipa "nemoj da radis ispod XXX eur" - ognorisite.
[ dzonileon @ 04.01.2005. 13:07 ] @
Slazem se sa tobom u potpunosti.
Noge se pruzaju koliko je cebe dugacko :)

Akcenat mog saveta je bio da treba da tezi kvalitetu jer ce na taj nacin imati bolje pregovaracke mogucnosti.

I ja sam kretao sa nizim ciframa u pocetku ali kako vreme prolazi dolazis u poziciju da odbijas neke poslove ili da ti diktiras uslove.
Naravno, do tih mogucnosti se dolazi posle visegodisnjeg mukotrpnog rada.

Inace, mislim da je cena od 500 eur za sajt sa admin panelom sasvim realna.
[ iizuzetan @ 11.06.2011. 13:07 ] @
Ogromna vecina odgovora je po principu "babi se snilo sto joj je milo" :)

Glavna rec je TRZISTE. Samo trziste odredjuje cenu i niko vise.

Davno su prosla vremena (1998 - 2005) kad se za izradu staticnih sajtova placalo dvocifrenim pa cak i trocifrenim brojkama u evrima. To su vremena kad su recimo u Srbiji bili samo par ljudi koji su znali da naprave sajt. Danas malte ne svaka srednja skola obrazuje decu o osnovnim stvarima vezano za HTML i CSS, tako da postoje na stotine hiljada ljudi koji sad znaju da napravi statican sajt.

Evo recimo ja da bi zaradio koliko toliko neku kintu moram da naplacujem izradu staticnog sajta do 10 strana 10 evra!! Sve preko 10 strana ide +1 evro po stranici. I ja bih voleo da mogu da naplatim 500 evra za staticni sajt od 10 strana ali ne znam dal postoji takva budala da plati toliko.

Sa dinamickim sajtovima je malo drugacija prica. Tu su cene daleko vece i krecu se od 200 evra pa navise, do cak 1500 evra pa i 2000 evra za recimo neki sajt za upoznavanje jer tu ima hrpa dinamiskih stvari, poruke, registracija, itd itd. Medjutim problem kod dinamickih sajtova je ta sto jako malo ljudi je zainteresovano za njih jer obicno velikim firmama se vise izplati da zaposle jednog ili dva web dizajnera i oni im naprave sve to i plus kasnije kad zazivi sajt da ga administriraju, odrzavaju, eventualno im daju obavezu i da odgovaraju na mejlove i tako.

Znaci sve kad se sabere i oduzme u Srbiji vise nema leba za webprogramere, eventualno da se zaposle u nekoj velikoj firmi ali to je jako tesko jer ima dosta web programera a takva radna mesta gotovo da se mogu izbrojati na ruci.

Postoji varijanta jedino da se kombinuju vise poslova a da web dizajniranje bude samo jedno od njih.
[ kelja @ 11.06.2011. 13:27 ] @
Citat:
Evo recimo ja da bi zaradio koliko toliko neku kintu moram da naplacujem izradu staticnog sajta do 10 strana 10 evra!!


Daj odmah 5 sajtova!

Mislim da ni na freelance sajtovima nisam video ovako niske cene, prijavi se, oduvaces i Indijce.
[ tahuti @ 11.06.2011. 15:06 ] @
Ovo sam prosle godine postavio:

Svidja mi se ovaj sajt
http://www.howmuchdoesawebsitecost.com/

Common hourly rates
Student/Offshore: $10-$30/hour
Freelancer: $35-$100/hour
Expert Consultant: $50-$200/hour
Company: $75-$150/hour


mada su i ovi dobri
http://www.pearsonified.com/20..._much_should_a_design_cost.php
http://www.webpagefx.com/How-much-should-web-site-cost.html

I te cene nekako spadaju u normali, ne samo za web, video sam samozaposlene koji rade $50 i firme koje naplacaju $250 na sat. Ima i onih koji naplacaju vise ali to ti je mali procenat (super poznati advokati, glumci zaradjuju puno ali pronaci posao je tezak nije garantovan posao)

Ako imas firmu ti vec imas u startu imas razne dazbine, dok student moze po bilo kojoj ceni. E sad promeni tvoju satnicu u skladu sa trzistem. Sve ovo su okvirne ideje, dobro je pogledati kako slikari postavljaju svoju cenu imaju nekih 8 metoda a mozes da ih kombinujes.