[ toplim @ 03.02.2011. 16:14 ] @
Znam da su bile ovakjve teme. ali pokusacu sto vernije da opisem problem.

Kompjuter je star jedno 10 godina. Intel 1,7 ghz, ram 1gb, neka graficka radeon 9200SE i wireless.
Posto sam imao ubuntu i windows xp, kompjuter mi se na oba sistema gasio, gasi se i kad sam na mrezi i kad nisam na mrezi.
Kuciste mi je otvoreno i znam da nije do pregrejavanja procesora jer proverim rukom, nekad bude toplo, nekad mlako, nekad hladno... E sad mene licno buni, posto sam siguran da je hardver, da je ili RAM ili napajanje.
Imam dve ploce ram po 512mb i napajanje ne znam koje.

E sad zanima me da li moze da bude do rama, stvarno ne znam sta je, jer sam probao i tresem kuciste i pomeram kablove i ono nece da se ugasi i onda samo od sebe pa makar je sve mirno komp se samo ugasi.

Ja bih da apdejtujem BIOS ali ne znam kako?Nikad nije apdejtovan da ja znam.


[ awaks @ 03.02.2011. 17:55 ] @
Testiraj ram ako uspijes pa vidi je li do njega mada vjerujem da je napojna dotrajala kao i citava konfiguracija ako cemo gledati :/
Evo ti dobar program:
Code:
http://www.memtest.org/
[ toplim @ 26.08.2011. 08:58 ] @
Citat:
awaks: Testiraj ram ako uspijes pa vidi je li do njega mada vjerujem da je napojna dotrajala kao i citava konfiguracija ako cemo gledati :/
Evo ti dobar program:
Code:
http://www.memtest.org/


Nisam testirao ram, ali jeste bilo do ram-a. Izbacio sam jedan modul od 512 mb i sad radi. Medjutim radi sa oba modula posebno, ali kad ih stavim dva onda nece, tj gasi se. Ne znam da nisu bili kompatibilni...?
[ awaks @ 30.08.2011. 09:31 ] @
A vrlo je eventualno da se plocice ne slazu... Mozda da pokusas sa novim biosom ili jednostavno prodas navedene memorije pa uzmes jednu od 1gb i miran si ;)
[ Binary Mind @ 30.08.2011. 17:09 ] @
Malo je neobicno da se komp gasi zbog RAM-a a da oba modula rade kad se ubace pojedinacno. Komp bi se gasio da je na primer neki od DIMM modula ili DIMM slotova u kratkom spoju a ne zbog nekompatibilnosti modula i gasenje se ne bi manifestovalo na nacin koji je opisao toplim da je rec o kratkom spoju. Jel' su oba modula identicna? Da li si radio skoro upgrade RAM-a ili su oba memorijska modula kupljena u isto vreme? Probaj ocistiti sve DIMM slotove nekom mekom cetkom a kontakte na modulima obrisi gumicom za olovke, pa onda oba modula RAM-a montiraj na plocu i probaj kako ce ici. I na kraju sta ce ova tema u ovom podforumu? Da li je rec o overclockovanoj masini?