[ DDROTT @ 05.02.2011. 10:09 ] @
Interesuje me kakve sve razlike prepoznajete izmedju .rs i .com domena ?
Kako google reaguje na njih ?

Zelim da registrujem domen koji ce biti namenjen srpskom trzistu, i trzistu u regionu, ali nisam siguran da li je '.rs' dovoljno dobro resenje.
Vasa misljenja, ideje ?

Hvala.
[ Predrag Supurovic @ 05.02.2011. 11:42 ] @
.com je uvek bolji od .rs

- .rs je vec izvikan zbog uzurpacije koju vrse uticajne grupe na RNIDS, što bi finansirao kartel?

- .com je međunarodno prepoznatljiv domen i ako radiš bilo šta van SRbije, većina potencijalnih posetilaca će podrazuemvati da si na .com domenu

- .com domen je neuporedivo lakše adminsitrirati. RNIDS još uvek nije obezbedio iole pristojan način adminsitraciej domena tako da se skoro sve mora raiti tučno, a to znači sporo i sa greškama. Umesto da ulaže u to, RNIDS deli pare šakom i kapom kao donacije, plaća razna izmišljena službena putovanja, lizing fensi džipova, gala bahanlije u ekskluzivnih hotelima i slično

- za .rs domen te malteritiraju raznim mprocedurama, a za .com te nista je pitaju, platiš (mnogo manje nego .RS) i odmah ti je domen u funkciji.

- za .com možeš da računaš da je ponuda stabilna dok za .RS sve zavisi od prohteva lolanih moćnika. Ako im dune da poskupljaju domene 10 puita, ili izmisle neke nove procedure, iliprsoto odluče da ti oduzmu domen, oni će to i uraditi i ama baš niko ne može da ih onemogući.
[ DDROTT @ 05.02.2011. 12:47 ] @
Aham, odlično.
Do sada sam uradio dosta sajtova, i svi, ama baš svi su bili na.rs domenu, sto nije zbog mene vec zbog zelje narucilaca.
Zato sam i postavio ovo pitanje.

A, kada zanemarimo sve cene, maltretiranja i sl. i uzmemo u obzir samo Google ?
Podjednako optimizovan sajt na .rs i na .com domenu, koji ce biti bolje kotiran u Srbiji ?
[ SStudio @ 05.02.2011. 13:46 ] @
Pa ako sajt seo odradiš na engleskom ulaziš u pretragu pod engleskim upitom, e kotiranje sve zavisi kako odradiš seo.
Pod srpskim terminom pretrage je mnogo lakše lakše da se izguraš na prvu stranu i čak prvo mesto, jer se niko ne bavim seo toliko koliko to rade u inostranstvu.
Meni je npr jedan sajt pod .com odrađen dvojezično, za isti termin pretrage kada ga traže na srpskom, sajt je u top tri rezultata pa posle ide facebook i žute strane, dok sa istim terminom na engleskom dno druge strane.
Veća konkurencija, odrediš ciljano tržište i odradiš seo za njega nema veze jeli rs ili com.
rs i com jedino prave razliku kada hoćeš da ubaciš add sense ne možeš da staviš target country npr nemačka ako imaš rs domen, ne znam što to je već neka google politika.
[ DDROTT @ 05.02.2011. 21:04 ] @
Puno, puno hvala!