[ pctel @ 07.02.2011. 14:04 ] @
Da sumiramo na ovoj temi pitanja upisivanja staza u radnu knjizicu. Zna li neko pouzdano da li to i kako rade:
1) preduzetnici
2) osnivaci preduzeca koji nisu zasnovali radni odnos
3) osnivaci preduzeca koji jesu zasnovali radni odnos
4) ostali radnici
[ serviser terenac @ 07.02.2011. 17:24 ] @
bas danas na tu temu u PIO i socijalno osiguranje da pitam sta i kako i doznam:
ako je radnik oda mu u knjizicu upisuje poslodavac
ako je vlasnik/osnivac onda mu u fondu upisuju staz u radnu knjizicu. Meni je to bilo interesantno jer kad sam 2005 registrovao doo rekli su mi sam da upisem u radnu knjizicu sebi pocetak radnog odnosa sa datumom pocetka podnosenja prvog dokumenta za proveru rezervacije naziva firme prilikom osnivanja (od tog datuma me i duze za doprinose i ja sam ih uredno placao). Sada kad treba da se odjavim rekli su mi da je najbolje da sam sebi overim i datum prestanka radnog odnosa u vlastitoj firmi jer neki poslodavci navodno ne uvazavaju minuli staz upisan od strane fonda. S druge strane spominjali su da ce mi nekada kasnije to sto sam sebi upisao u radnu knjizicu stornirati i oni upisati isto to ali sa njihovim umesto mog pecata (verovatno kada budem podnosio zahtev za penziju)
izgleda dosta se toga promenilo i dosta je toga nejasno pa je ova tema korisna da je diskutujemo u interesu svih nas
[ serviser terenac @ 07.02.2011. 17:43 ] @
@PCtel
citas li privatne poruke na ovom forumu ?
[ S A J A @ 07.02.2011. 20:08 ] @
Možda može ovo da pomogne, postoji pravilnik o radnoj knjižici koji verovatno ima precizne odgovore na ta pitanja, mrzelo me sve da čitam, malo je poveći.
[ bakara @ 07.02.2011. 20:18 ] @
Ja sam par puta upisivao staz kao preduzetnik, i ako se dobro secam, treba ti potvrda o izmirenom porezu iz poreske uprave sa njom i resnjem o zatvaranju ides u PIO da ti upisu staz.
Mozda sam neki korak i preskocio (zaboravio) ili se nesto promenilo...
[ pctel @ 07.02.2011. 21:48 ] @
Citat:
S A J A: Možda može ovo da pomogne, postoji pravilnik o radnoj knjižici koji verovatno ima precizne odgovore na ta pitanja, mrzelo me sve da čitam, malo je poveći.

hvala, tu sve jasno pise, pa da prenesem da mogu i ovde da vide svi kojima bude trebalo:

- Zaposlenima kod poslodavca koji ima status pravnog lica podatke o zaposlenju upisuje poslodavac
- Zaposlenima kod poslodavca koji nema status pravnog lica podatke o zaposlenju upisuje pio
- Licima koja nisu zasnovala radni odnos podatke o stazu upisuje pio

E, sad, neka me neko ispravi ako gresim preduzetnik nije pravno vec fizicko lice, tako da odgovor na moje pitanje sa pocetka bi bio:

1) preduzetnici - PIO
2) osnivaci preduzeca koji nisu zasnovali radni odnos - PIO
3) osnivaci preduzeca koji jesu zasnovali radni odnos - preduzece
4) ostali radnici - preduzece

Oduvek sam zeleo ovo ovako jasno sumirano na jednom mestu