[ _ra_ @ 08.02.2011. 19:31 ] @
Evo ovako, posto uvek ima dosta neresenih pitanja oko paypal-a i ebay-a ja cu napisati o tome iz svog iskustva ono sto znam i ostaviti pitanja za ono sto ne znam pa kad dobijem odgovor izmenicu da bude sve u jednom postu pa kome zatreba da moze naci na jednom mestu... Tekst je malo opsirniji ali ima svacega. Verovatno ima gresaka u kucanju jer sam dugo kucao i prepravljao pa ako vidim kasnije ispravicu. pozdrav

Vec neko duze vreme koristim ebay za kupovinu kojekakvih stvari i placam preko paypal-a pa evo kako i sta raditi.

PAYPAL

Registracija za nasu zemlju ne postoji, pitanje i kad ce je biti na spisku za registraciju posto svake godine kazu evo sad ce , samo sto nije i naravno nista od toga. Znaci prilikom registracije birate neku od komsijskij zemalja, ja sam konkretno uzeo Bosnu. Neki ljudi izaberu Grcku, Sloveniju, Hrvatsku, zavisi kako ko, ja cu da kazem za Bosnu da radi 100% jer ja tako koristim i nikad nisam imao problema i drugar isto, tako da ... Znaci prilikom registracije mozete ici na dve opcije. Jedna je da kucate svoje podatke, u state mozete da napisete Serbia i na kraju ce uvek pisati BIH pa ce adresa biti npr: 11000, Beograd, Serbia, BIH. Druga opcija je ona koju sam ja uradio, ne znam da li ima potrebe ali tako sam mislio da je bolje a odnosi se na one koji stvarno imaju nekog u zemlji na koju se registruju. Prilikom registracije sam uneo pravu adresu od drugara u Bosni i samo popunio svoje ime i prezime a posle otvorio jos jednu adresu jer paypal daje opciju da otvorite vise adresa, i nju oznacio kao home address. Ta adresa je kao ona iz prve opcije sa mojim pravim podacima.To sam uradio jer sam mislio da ce registaciona adresa biti manje sumnjicava a i ako paypal ili neko salje bilo sta na registacionu adresu da to stvarno ima gde da stigne.Male su sanse da se to dogodi ali ipak...

Da bi mogli da placate preko paypal-a morate da imate racun u banci i karticu za placanje. Ja koristim kreditnu master karticu, naravno ovo nije moranje ali ona prolazi svuda i bez paypal-a kad placate, nikad mi nije odbijena sto za vizu ne vazi, imao sam gold viza kartice i neke razne koje nisu htele da prodju na netu. Vecina se odluci za debitne kartice koje su bas za internet placanje , sto znaci koliko uplatis na nju toliko imas da potrosis, sto je sa jedne strane bolja opcija jer ne moze neko da vam ukrade pare ako nemate na kartici sto kod kreditne nije slucaj, koliki je limit toliko moze neko da vas zaduzi, naravno ako dodje do vasih sifri za paypal. Za debitne kartice takodje nemorate da budete zaposleni a za kreditne morate. Tako da onaj ko nema racun u banci ode i otvori racun i trazi izdavanje kartice za placanje na nternetu, dobice neku visa elektron ili virtuon karticu i to je to. Nisam siguran da li ove kartice uvek prolaze na paypal-u, tako da ako je neko imao problem napise ovde koje kartice koristi za placanje preko paypal-a a da su debitne kako bih dodao u tekst kasnije. Kada dobijete tu karticu prijavite je na paypal i ukucate potrebne podatke kao i cvv kod koji se nalazi pozadi na kartici i tada vam oni skinu neku malu sumu sa kartice, dolar dva, da bi mogli da potvrde da je kartica vasa. To rade tako sto vam traze koliko se secam cetvorocifreni broj koji se nalazi u izvodu transakcije koju ste imali ka njima. Nazovite banku i trazite da vam kazu sifru transakcije, mislim da ta sifra bude tipa paypalxxxx gde su iksevi taj broj koji treba da ukucate na sajtu kako bi potvrdili. Ovde moze da se desi da sluzbenik sa kojim pricate ne razume bas sta vama treba pa dok se objasnite moze da potraje , tako je kod mene slucaj bio. Nekoliko puta sam zvao da bi na kraju trazio da mi procita sve iz te transakcije sto vidi vezano za nju da bi naravno taj broj bio tu ali ona nije znala sta da gleda ni razumela sta ja trazim. To se cesto desava kod stvari vezanih za internet placanje kao sto je paypal, moneybookers i ostalima kad vezujete za nase banke jer jednostavno kod nas to jos nije rasprostanjeno i niko ne zna o cemu pricate...
To je to sto se tice paypal-a, mozda sam malo preterao sa pisanjem i detaljima ali to bi bilosve koliko se ja secam vezano za isti.

EBAY

Kod ebay-a je malo jednostavnije, registrujete svoju adresu normalno posto postoji Srbija u opcijama i prijavite tamo u opcijama paypal kao sredstvo placanja i to je to.Izaberite ebay.com kad registrujete nalog, isti nalog vam vazi i kad se logujete na ostalim ebay sajtovima (.de, .es, .it, co.uk, ....). Nista specijalno kod registracije koliko se secam. E sad malo o ebay-u...
Tamo mozete naci bas svasta, raznih sitnica koje nemaju kad nas kao i stvari koje nisu sitnice a jeftinije su nego kod nas kao sto vecina zna. Nekad i ne znate da ima nesto nego naletite dok trazite nesto drugo. U svakom slucaju sta je bitno... Bitno je da prilikom trazenja necega pise da salju worldwide, sto znaci da salju verovatno i u Srbiju. Na ebay.com obicno pise sa desne strane od cene Ships to: Worldwide. Ispod slike predmeta imate tabove Description i Shipping and payments. Na tom drugom tabu mozete videti da li se predmet salje u Srbiju i kolika je postarina. Ukoliko nema Srbija a ima BIH i za nju pise postarina i za Srbiju je verovatno ista, mozete kontaktirati prodavca da proverite isto i ukoliko pise da salju u Srbiju ali ne moze da prikaze cenu a za BIH npr moze. Uvek slobodno pitajte prodavca da li salje ovamo i kolika je cena. Ukoliko pise samo Unated States tesko da ce vam neko poslati van Amerike. Na co.uk se desi da hoce da posalju i ako pise da ne salju van Engleske pa vam naknadno posalju kolika je postarina ako vam odgovara. Prodavci iz Kine cesto salju besplatno, free shipping. Kada nesto trazite nemojte narucivati prvu stvar koju vidite , potrazite malo i kod ostalih prodavaca , jer cene variraju a tek postarine... Nekad postarina zna da bide mnogo skuplja od stvari koju kupujete , tako da potrazite malo i kod drugih. Prilikom kupovine imate dve opcije, BuyNow i licitaciju. Prva opcija znaci da je predmet odmah dostupan za prodaju i cena koja pise je krajnja. kliknete BuyNow i idete check out dalje vas prosledi na paypal i zavrsili ste. Kod licitacije vidite cenu koja je trenutna ili pocetna i broj ponuda do tog trenutka, imate polje gde mozete da ponudite svoju cenu i vreme kad se aukcija zavrsava. Uglavnom kod ovakvih prodaja cena stoji do nekoliko sati pre kraja aukcije. Tek tad krene da skace cesce i desava se da u zadnjim minutima skoci mnogo i da je tad najveca borba za predmet koji je na aukciji. Cesto se desi ako kupujete ovakav predmet da u zadnjoj sekundi izgubite aukciju.
Jos nesto bitno kod kupovine. Cesto kad kupujete nesto skuplje mozete da trazite od prodavca da okloni prave cene sa predmeta ukoliko ih ima na istom ili da ubaci racun koji ce biti manji od stvarnog, ili bilo kakav istampan papir sa nekom cenom predmeta. To vam je bitno zbog carine. Ako je cena manja od 20-25e cini mi se onda ne podleze carini. Naravno ukoliko nema cene a predmet ne izgleda kao skup a ipak jeste i onda moze da se desi da vam ne naplate carinu. Tu postoji mnogo opcija a nikad se ne zna kako ce prodje jer je kod nas tako kako je i carina radi kako hoce jer im se moze. Zato cu zapoceti novi pasus o carini.

CARINA I POSTARINA

Ovo je ono sto nas sve najvise nervira i najvise nam smeta prilikom narucivanja. Bar meni. To je zbog toga sto nikad ne znas na cemu si. Evo ovako je kod carine. Paket koji vam stize ne carini se ako je vrednost manja od 20e mozda i 30e, zavisi kod koga zapadne. Carina se racuna na vrednost robe plus troskovi postarine do Srbije. Zasto se racuna i na postarinu ne znam ali tako je. Ukupna carina izadje oko 34% od ukupne cene paketa (postarina plus vrednost robe) i tu je uracunata carina plus pdv plus takse i akciza.Sve to je oko 34% od ukupne cene sto uopste nije malo. Pogotovo ako je postraina skuplja a roba jeftinija. Ukoliko imate u paketu racun carina bi trebala da racuna prema toj ceni ali ni to nije uvek slucaj. "Po zakonu" oni mogu da carine po svom katalogu, tako da ako vama pise na racunu 20e a on pogleda u neki katalog i nadje da je tamo 100e moze da carini po toj kataloskoj vrednosti. Ukoliko nemate cenu robe takodje gledaju u katalog ili sto je jos gore na internetu boga pitaj kako nadju cenu i po toj ceni carine. Ja imam trenutno konkretan problem jer sam paket platio 50e sa sve postarinom a carina je 55e. Zeznuo sam se i uzeo paket umesto da se zalim. Kod nekih prodavaca mozete da trazite a i oni sami oznace na posiljci da je cena manja od one sto ste stvarno platili da bi carina bila manja, takodje stave naznaku poklon da ne biste placali carinu. Ali nista nije sigurno kod nase carine. Jednostavno rade kako im se hoce.
Ukoliko vam stigne paket i vidite da je postarina i carina prevelika, mozete da se zalite carinskoj ispostavi. Tada prilazete dokaze koliko ste platili paket i ponovo se carini roba. Isto tako ukoliko carina ne zna kolika je vrednost robe jer nema ni na posiljci ni u carinskom katalogu onda vam posalju pismo da dostavite racun , fakturu ili sta imate o kupovini robe kako bi obracunali carinu. U svakom slucaju ukoliko vam stigne prevelika carina treba se zaliti ukoliko je razlika u ceni znacajna. Ja cu da probam sad da se zalim mada sam podigao paket i ne znam da li imam pravo pa cu napisati i o tome. Ukoliko hocete da se zalite a iz Beograda ste telefoni su 011/3643-057, 3643-058, 3643-059 i navodno radno vreme za stranke je od 11 do 13h ali se meni desavalo da tada brojevi nisu u funkciji, dobijete poruku broj promenjen nazovite 988 a tamo kazu broj radi. I onda od 14h brojevi odjednom prorade ali nema vise nikog od carinika nego portiri ili neko ko se "slucajno" zadesio tu pa morate da zovete sutra ali opet isti problem. Takodje radno vreme ako je do 15-16h nemojte se nadati da cete naci nekog tada. Znaci najbolje je zvati pre podne, oko 9 pa do 11, jer tada cete navatati nekog najverovatnije. Spremite se uglavnom na neljubaznost sa njihove strane u 99% slucajeva. Desavalo se takodje da su se neki zalili i bila im smanjena carina ali bilo je i ljudi kojima je povecana posle zalbe....Ja jednom kad sam zvao da se zalim i da vidim zasto je tolika carina pitali su me za ime i prezime i kad sam rekao carinik je odgovorio da da , znamo, vama stize u poslednje vreme mnogo paketa iz inostranstva ... nisam znao sta to treba da znaci ? da li da se ne zajebavam i da cutim jer mogu da me cimaju za svaki paket ili nesto drugo ? zato sam i cutao, jbg jednom platis malo vise pa 20 puta prodjes dobro... Isto nekad treba precutati ako je predmet jeftin ali brendiran. Npr narucio sam naocare neke za sestru koje su navodno bile D&G ali kostale 20$ sa sve postarinom. i stigne carina 20e. Prvo sam mislio da se zalim a onda mi je prijatelj koji radi u jednoj spediciji rekao da cutim i uzmem jer ako se zalim mogu da upadnem u problem. Oni su carinili po nekom originalu verovatno ili pitaj boga po cemu a ako kazes to nije original nego kineska kopija od 20$ mogu da te pitaju a odakle tebi pravo da uvozis kopiju, ima ovde ko radi i uvozi original sto znaci da ti pravis prekrsaj ili sta vec. i onda taj ko ima licencu ili radi uvoz moze da te tuzi , ovo ono... mislim tesko sve to da ce neko da se cima oko sice ali opet moze da se desi...

Sto se tice same postarine ona je najmanja u krajnjoj ceni kad vam stigne ocarinjen paket, tako da znate da nije do poste nego do carine. Zalbu na carinu mozete pisati u samoj posti gde treba da podignete paket. U paketu ili na paketu treba da bude zalepljena carinska deklaracija sa naznacenim cenama i carinama. Sve na osnovu cega su dosli do krajnje cene i po kojij ceni su vam procenili i ocarinili robu.
Takodje ukoliko vam paket salju nekom boljom postom mozete dobiti broj za pracenje i sajt poste preko koje salju. Tamo mozete videti kad je paket napustio zemlju i dokle je stigao a na sajtu nase poste imate isto da ukucate broj i vidite kad je usao u nasu zemlju i gde se nalazi trenutno. Ukoliko vam neki paket kasni poprilicno, mozete nazvati postu i pitati da li imaju neke informacije , onda cete dobiti broj na koji da zovete pa ce vam tamo dati drugi pa treci , i tako vas vozati od sluzbe do sluzbe gde cete na kraju doci do nekog ko ce vam reci u cemu je problem ili ce se izdrati na vas i pitati odakle vama taj broj i kako ste dosli do njega i sta vi hocete i kako smete da uznemiravate... tako nekako se meni desavalo...

To su sve moja iskustva do sada, uglavnom sa paypal-om nisam imao problema kao ni sa ebay-em a do sad sam narucio oko 60 paketa razlicitih vrednosti. Uklavnom se problemi vrte oko carine i njihovih obracuna i toga da im niko nista ne moze. Ukoliko neko zna nesto konkretno o carinskim zakonima i kako ide to oko zalbi i prijava nek napise jer bi stvarno puno znacilo. Takodje na sajtu carne imate kodeks ponasanja carinskog sluzbenika i brojeve na koje se isto mozete zaliti ali to obicno ne vodi nikud.

[ ptiki @ 20.02.2011. 23:01 ] @
Citat:
Zasto se racuna i na postarinu ne znam ali tako je.

Poštarina se računa zbog članova 39., 46. i 47.Carinskog zakona ("Sl. glasnik RS", br. 18/2010) kojima je propisano da se "carinska vrednost robe" dobija kada se na "transakcijsku vrednost" dodaju "troškovi i izdaci koji ulaze u carinsku vrednost".

Transakcijska vrednost je stvarno plaćena cena.

Troškovi i izdaci koji ulaze u carinsku vrednost, između ostalih, su:
- troškovi do iznosa koji snosi kupac, a koji nisu obuhvaćeni stvarno plaćenom cenom ili cenom koju treba platiti za robu, i to:
- provizije i naknade posredovanja, osim kupovne provizije (odnosno naknade koje uvoznik plaća agentu za usluge zastupanja u inostranstvu prilikom kupovine robe za koju se utvrđuje carinska vrednost);
- troškovi ambalaže, koja se radi carinjenja smatra jedinstvenim delom predmetne robe,
- troškovi pakovanja (radna snaga i materijal);
- troškovi prevoza i osiguranja uvezene robe do mesta ulaska u carinsko područje Republike Srbije i troškove utovara, istovara i manipulativne troškove u vezi s prevozom uvezene robe do mesta unošenja u carinsko područje Republike Srbije.
Dodaci na stvarno plaćenu cenu uračunavaju se samo na osnovu objektivnih i merljivih podataka.
Prilikom utvrđivanja carinske vrednosti, u cenu koja je stvarno plaćena, ne uračunavaju se nikakvi dodaci, osim onih koji su propisani.

Carinski zakon u .pdf-u može se videti ovde: http://www.carina.rs/cyr/Zakoni/CARINSKI%20ZAKON-novi-cyr.pdf
[ tdjokic @ 21.02.2011. 00:12 ] @
Citat:
ptiki: Poštarina se računa zbog članova 39., 46. i 47....
Nisi u pravu. Postarina se racuna NA OSNOVU tih clanova a ZASTO se racuna ja i dalje ne znam. Nije mi recimo poznato kako je u drugim zemljama, onima kojima tezimo da se priblizimo (EU) pa i onima od kojih bezimo (a kojih je sve manje, nekako klizimo ka dnu lestvice).

U stvari ZNAM ZASTO, ali to nije racionalno objasnjenje. "Majko, od danas nema Boga!" "Zasto Nikoletina moj, kako?" "Naredio komesar." Nasa bliska istorija je puna zakona koji su promenom ideologije i rezima bili obrisani a opet svaka nova vlast zahteva da se novi zakoni postuju bezuslovno. Na papiru, naravno. U praksi radi svako kako se snadje.
[ ptiki @ 21.02.2011. 21:37 ] @
Citat:
tdjokic: Nisi u pravu. Postarina se racuna NA OSNOVU tih clanova a ZASTO se racuna ja i dalje ne znam.

Tačno je da nisam u pravu kada sam napisao
Citat:
Poštarina se računa zbog članova 39., 46. i 47....

Dozvolite mi da ispravim rečenicu:
Poštarina se u carinsku vrednost robe uračunava jer je tako propisano članovima 39., 46. i 47. Carinskog zakona.

Carinski zakon se primenjuje jer je donet na propisani način od strane nadležnog organa - Skupštine Republike Srbije, i zato što je prošao propisano obnarodovan.
Skupština Republike Srbije je taj zakon donela u propisanom postupku odlučivanja, u kome je većina poslanika glasala za donošenje tog i takvog zakona.
Većinu poslanika čini podskup ljudi za koje smo svi mi imali pravo da glasamo na izborima.
Dakle, poštarina se uračunava u carinsku vrednost robe jer su građani Srbije tako hteli.
[ tdjokic @ 21.02.2011. 23:15 ] @
100 ljudi, pa 51 kaze "levo", 49 kaze "desno". Odu levo, tamo velika rupa na putu, upadnu u nju i svih 100 pogine "zato sto je 100 ljudi odlucilo da ide levo" a nije! Svi demokratski rezimi (da o onim drugim ni ne pricamo) se baziraju na nadglasavanju umesto na konsenzusu. Zasto? Zato sto se i o tome odlucivalo nadglasavanjem i tako je ostalo.

Uvek i svuda se negira pravo jaceg osim na nivou drzave, koja vrsi institucionalizovano nasilje nad gradjanima. To je kao seks u braku - partner uvek kao mora da bude "za" a znamo da nije i savremeni zakoni postepeno u to uvode i pojam "silovanje u braku".
[ XLana @ 18.03.2011. 23:14 ] @
Njima tj "državi" je sve to veliki izvor zarade i još važnije da imaju da pokažu kako nešto rade.
Oni imaju podugačak spisak gde ne smeju da se pojave i šta ne smeju da diraju ...

Tako da smo im mi glavna zanimacija! Uostalom kao i u svemu oni se bave sitnicama ....

Recimo konkretan primer u Rusiji možete dosta toga kupiti preko interneta i to čak i normalnije nego u Americi.

Nije sad da sam neki fan bilo čega ali tržišta se razvijaju i to je normalno ! Jedino je ovde nešto uštirkano tako da sve svrbi i grebe i smeta !

Kineski Payment Processor sličan paypal-u je AliPay i oni prodaju i dijamante preko interneta sasvim normalno i niko nije bankrotirao niti je neko nekoga oštetio ZATO što sistem radi svoj posao !

U Kini je dijamantski prsten na primer 10 puta jeftiniji nego u Srbiji, ista veličina kamena isto sve a cena 1 prema 10

Oni preko nekih tele-shop radnji prodaju sitnice koje kupe za bagatelu a preprodaju za 10-20 puta višu cenu !

Svi rade mnogo na razvoju trgovine i na poštovanju pravila ali se ovde nešto stislo tako da je krajnje vreme da se nešto promeni.

Ne mislim samo sa nekim kupovinama, kada čovek pogleda koliko se ljudi usavršavaju u svetu i koliko raznih kurseva ima i koliko je to normalna stvar onda se zapita kome izolacija odgovara.

Pa normalnim i pametnim sigurno ne odgovara!!!

Red bi bio da umesto nekih peticija PayPal-u da se napiše peticija i da se glavni ovde izjasne u čemu je problem i zašto neće da to jednom završe,jer je to pravi razlog. Zapravo gledajući šta je potrebno da se uradi to je da se potpišu neki dokumenti i da se doda naziv Srbije na PP listu.



[ Goran Rakić @ 18.03.2011. 23:17 ] @
Koji dokumenti treba da se potpišu? Ko treba da doda Srbiju na listu?
[ zexoman @ 13.05.2011. 23:16 ] @
auuuu ljudi ne znam sta da radim. Narucio sam neke stvarcice preko e-bay a , konkretno neke cipele i sat i evo sad je jedno od ta 2 stiglo. Prvo mi postar ostavi u sanducetu cedulju sa kojom podizem isporuku u posti, shatro bio je ali nikog nije bilo kuci ( a ja ceo dan unutra ). Uzimam istog dana, krecem u postu kazu mi da isporuka jos nije stigla ( verovatno kod postara koji raznosi penzije i mrzelo ga da se penje do 3 sprata da bi dostavio paket). Ok , nema problema ali... pise mi na toj ceduljici da sam obavezan da platim 1482 din a za oba proizvoda koja mogu da mi dodju bilo da su cipele ili sat postarina je placena prilikom kupovime preko ebay-a, sto verovatno i sami znate kako ide. Ne razumem, odakle se stvorilo ovih 1482 din, sta to predstavlja i moze li to da se umanji ? bilo sta ... nisam bas upucen u ovo. Narucivao sam par puta i iz kine pise free shipping stigne free samo odem potpisem i ne platim nista. Ovo mi je stiglo iz SAD-a. Dajte neko objasnjenje, savet sta da radim. Hvala unapred.
[ tdjokic @ 13.05.2011. 23:31 ] @
Citat:
zexoman:  postarina je placena prilikom kupovime preko ebay-a, sto verovatno i sami znate kako ide. Ne razumem, odakle se stvorilo ovih 1482 din, sta to predstavlja i moze li to da se umanji ? bilo sta ... nisam bas upucen u ovo. Narucivao sam par puta i iz kine pise free shipping stigne free samo odem potpisem i ne platim nista. Ovo mi je stiglo iz SAD-a. Dajte neko objasnjenje, savet sta da radim. Hvala unapred.
Ovde ima brat bratu 10-tak tema o tome ali vidim da imas malo poruka i nisi stigao jos da se upoznas sa njima. Ja licno bas prilicno pisem objasnjenja pocetnicima jer sam i ja tek nedavno poceo, pa znam kako je.

Znaci, kupio si nesto negde u svetu. Prvo platis vrednost robe. Zatim platis vrednost postarine od te zemlje do Srbije. Ako je vrednost robe vrlo mala (sto zavisi od misljenja carinika, meni su nabili silne dazbine za neke sajbnice / podlozne plocice neke male vrednosti, zaboravio vec, hajde da kazemo da su bile 300 dinara, iz UK, a dazbina preko 500 dinara) i stane u obican koverat ima sansi da ti samo ubace u sanduce i gotovo, ali kao sto sam vec naveo, nije uvek tako - i ovo gore je bilo sicusno ali im je valjda licilo na neku zanatsku stvar i uzeli dazbine.

Drugi put mi stigla neka hrana i oni me oslobode, valjda misle poslao mi rodjak, pa hajde. Tezina nekoliko kila, vrednost 80(?) dolara, carina nula.

To sto ti oni traze strani prodavci cesto izricito upozoravaju: "Eventualna carina i slicne dazbine, po zakonima vase zemlje, padaju na teret kupca." Sve je to poznato ali ti si svez pa ne znas. To ti je carina + PDV + neke formalnosti prilikom carinjenja itd. Ne verujem da mozes nesto postici u pogledu smanjenja. Nema to veze sto si ti platio postarinu onome tamo, tih 1482 dinara placas drzavi Srbiji, kao sto placaju svi uvoznici za uvezenu robu.
[ zexoman @ 14.05.2011. 02:10 ] @
Hvala puno na brzom odgovoru. Znaci kako stvari stoje trebamo da molimo boga da se cariniku ne digne ona stvar i ne lupi neku 'ebeno visoku carinu... ma daaaj komedija. Ima li neka fora da se stavi " AS A GIFT " kada se narucuje, to sam cuo da moze da prodje doduse nema pravila koliko ja vidim. Ostaje mi samo da molim boga da ne lupe visoku carinu za guess-ov sat ... valjda ce misliti da su hmm... mindjuse :))
[ andreja85 @ 21.02.2012. 17:43 ] @
..........i sve u svemu ja sad kad kupim na internetu nesto od 50 eura ne placam nista sem postarinu?Jel da?
[ tdjokic @ 21.02.2012. 19:27 ] @
Citat:
andreja85: ..........i sve u svemu ja sad kad kupim na internetu nesto od 50 eura ne placam nista sem postarinu?Jel da?
Ja sam vise puta procitao te brojke koje oznacavaju vrednost do koje se ne placa carina, ali nekako sam navikao da verujem tek kad to licno proverim, ali to niti nije najvaznije.

Vaznije je, kako ti roba stize - postom ili nekom kurirskom sluzbom, tipa DHL i slicno. Kod poste se racuna da ti je paket stigao kad ti ga donesu na vrata. Kod ovih ostalih se racuna drugacije - roba stigla na aerodrom, oni te obavestavaju da ti je roba stigla i da ti treba sada samo da obavis zakonom predvidjene formalnosti - otkup nekakvog tovarnog lista, lezarina (ako si odugovlacio sa odlaskom tamo), neke trskove carinskog pregleda (jer da bi oni znali koliko kosta tvoja roba moraju da je vide, tj. da otvore paket, a to nije dzabe) i jos neke sitnice. Sve zajedno i nije preterano mnogo ali su retki pojedinci koji to rade sami, jer je zapleteno - treba da znas gomilu obrazaca i kad i gde se sta radi i to je prakticno nemoguce.

Prema tome, to treba neko da obavi za tebe. Onda ti taj - spediter - uzme par hiljada dinara samo tako, cak i ako si dobio praznu kutiju. Zvuci blesavo, ali je tako. Placas propisani postupak koji se mora obaviti. Ako roba ne podleze carini - neces platiti carinu i gotovo, ali ostalo moras da platis. Ljudi cesto ne paze, misle - stigne i gotovo, ali nije.

Posta u SAD nudi nekoliko varijanti prevoza, zavisi hoces li da ti roba stigne vrlo brzo ili malo sporije, na koliko hoces da osiguras posiljku ili neces uopste i slicno, i od toga zavisi cena prevoza. Ali je postupak ovde isti za bilo koju njihovu varijantu - posta sama obavi i carinski deo, nemas problema bar sa tim, i njihov pregled je sasvim jeftin, nije vredno spomena. Ako te oslobode carine, onda zaista platis sasvim malo, nesto 200 - 300 dinara priblizno.
[ andreja85 @ 21.02.2012. 19:50 ] @
E evo da te pitam konkretno! Molim te mi pomozi!

Htela je devojka da naruci neku torbu sa neta od 50 $ i da joj posalju normalno postom, nikakav ekspres nego najnormalniji shiping! Platila bi Visa karticom bance intese na sajtu!

Koliko bi iznela carina ili vec dodatni troskovi!?

Hvala ti unapred!
Pozdrav!
[ Sc0rp10 @ 21.02.2012. 22:09 ] @
Ako torba nije brendirana odnosno replika nekog poznatog brenda ne bi trebalo uopste da se carini jer ne ulazi u iznos predvidjen za carinu.U slucaju da jeste replika ili ce biti zaplenjena ili bi morala da plati svotu koja prelazi vrednost te torbe.
[ andreja85 @ 21.02.2012. 22:38 ] @
Kako brate zaplene? Ko sme da oduzme nekome nesto sto mu pripada? Ne primam kokain u Srbiju iz USA pa da mi zaplene!

Ko pravi kopiju Guess tasne u Americi :-)

Jedino ako Srbe nisu zaposlili u proizvodnji!!!

[ Sc0rp10 @ 21.02.2012. 22:53 ] @
Pa lepo, uzmu i zaplene.Ne razumem se u zenske tasne, ali mislim da za Guess kao brend nece praviti problem, jer nije neki skup da bi imao replike dakle ta tasna je verovatno original.
Ono se odnosilo na skupe brendove kao sto su LV, gucci, hermes, prada itd.To da li ce replika biti zaplenjena ili carinjena kao original zavisi iskljucivo od toga kako se cariniku nakrivi (znam iz iskustva bliskog prijatelja).

A to u vezi ko sme da oduzme nekom nesto, jednostavno se pozovu na zakon po kom ne smes da uvozis kopije odredjenih proizvoda.
[ zemun88 @ 22.02.2012. 17:25 ] @
Niko nije napisao konkretan odgovor o tome koliki se iznos ne carini. Da li je to iznos do 50 evra koji uključuje i troškove dostave, ili se kupuje roba do 50 evra, a poštarina se ne računa? Ne bi bilo loše da neko to konačno razjasni, pošto je sajt carine užasan kao i njihova služba

Hvala
[ Sc0rp10 @ 22.02.2012. 18:54 ] @
Meni nisu carinili predmet cija prava cena nije prelazila 50e, ali kada se na tu cenu uracuna postarina koja je iznosila nekih 20$ onda je prelazilo 50e.
Opet, video sam ovde na esu da je clan "djordjevlasotince" ili tako nesto postavio da mu nije carinjen monitor sa dx.com cija cena je iznosila 200$ sto prelazi oba limita od 50 i 70e.
[ tox master @ 22.02.2012. 19:58 ] @
Ja sam u Bosni i registrovao sam sve normalno sto se tice adrese,drzave... (mislim na paypal).
Kartica je Visa Debit Rajfajzen banke i to sve funkcionise bez problema.
Kod nas ne znam kakvi su zakoni o carinjenju ali od nekoliko stvari koje sam narucivao (uglavnom sitni elektronski uredjaji vrednosti 5-15 eura) nista nije carinjeno,cak stavise nije ni otvarano.
Jednom sam narucio drugaru neki mobilni telefon vrednosti oko 50 eura i to je proslo bez problema,nije ni otvarano ni carinjeno.
Ne znam da li ima veze ali na svakoj posiljci je pisalo "gift" bez ikakve naznacene vrednosti.
Jos da dodam da sam imao lose iskustvo sa "obicnom isporukom" jer 2 puta mi naruceno uopste nije stiglo iako su prodavci uredno vratili novac ali ni to nije resenje jer onda na osnovu toga stave neku zemlju na "crnu listu" gde ne salju vise ako vide da ima dosta takvih slucajeva.
Zato je zakon uzeti "tracking number" koji se doplati 1-2$ ako je vrednost robe mala a ako je veca vrednosti dobije se gratis i sa tim brojem se moze videti kada je posiljka krenula i kada je usla u drzavu i to mi je uvek stizalo bez problema i malo brze nego bez trackinga.
[ colke77 @ 22.02.2012. 22:49 ] @
Super je to što se čovek dosetio da podeli iskustva, dobro dođu ljudima koji nikad nisu kupovali preko interneta.
Nego, da li je neko probao da zakači Visa Electron Komercijalne banke na PayPal?
[ tox master @ 23.02.2012. 00:03 ] @
To ne znam ali jedno je sigurno.
Prilikom otvaranja paypal naloga potrebno je pored 16-cifrenog broja kartice ukucati i CVV broj a koji se nalazi posle ovih 16 cifara broja kartice i sastoji se iz 3 broja.
Bez toga ne moze nikako koliko ja znam.

[ tdjokic @ 23.02.2012. 11:46 ] @
U vezi limita - bilo je ovde nesto. Ako sam dobro zapamtio, ukoliko si ispod limita ne placas carinu ni na vrednost robe, ni na vrednost transporta. Ukoliko vrednost robe premasi limit, onda se u carinsku osnovicu ubraja i vrednost transporta.

Znaci, teoriski i neprovereno, limit se odnosi NA VREDNOST ROBE, pa dalji postupak zavisi od toga.

Ja se prema tim limitima odnosim prilicno neozbiljno, iz vise razloga:

- ako mi nesto obavezno treba, MORAM da ga kupim, kostalo koliko kostalo, recimo lek ili neki deo za racunar i slicno

- kao sto je par postova ranije napisano i u ovoj temi, mnogo zavisi i od trenutnog raspolozenja carinika. Meni su i ranije, dok jos nije bio definisan ovaj najnoviji limit, cas carinili neki sicusan paket a pustali veliki, cas carinili sve redom, cas puste par paketa bez carine, kako im se kad cini ispravno i verovatno koliko su pretrpani posiljkama

- manji paket = u limitu si, ustedis carinu, ali da bi dobio sve sto ti treba moras da podelis robu u dva paketa a onda je postarina skuplja (jer postoji neka pocetna cena za transport, ne znam detalje). Poslao meni posrednik racun da platim prevoz, dva paketa po 55 dolara, ja se nesto bunio, on uspeo da nadje vecu kutiju i da strpa sve zajedno, pa sam nesto ustedeo na prevozu ali su me posle odrali na carini i opet isti djavo.

Znaci, za istu robu je transport jeftiniji ako je saljes u jednom paketu nego u dva, ali je sa druge strane to losije ne samo sto time probijes limit za carinu nego i za slucaj ako se nesto zakomplikuje - bolje da izgubi jedan mali paket (od dva) nego jedan veliki u kome ti je sve sto si kupio.

Okreni, obrni - sirotinja i bogu teska!
[ mr. ako @ 23.02.2012. 17:28 ] @
Citat:
tox master: To ne znam ali jedno je sigurno.
Prilikom otvaranja paypal naloga potrebno je pored 16-cifrenog broja kartice ukucati i CVV broj a koji se nalazi posle ovih 16 cifara broja kartice i sastoji se iz 3 broja.
Bez toga ne moze nikako koliko ja znam.



Bez CVV/CVV2/CVC nije ni moguce koristiti karticu na Interntetu. Ako kartica to nema, onda nije ni namenjena kupovini preko Interneta. Ukoliko nema taj trocifreni (cetvorocifreni u slucaju AmericanExpress kartice recimo), onda nije u pitanju "punokrvna" kartica, vec neka Visa Electron iz npr. Vojvodjanske ili Maestro vezana za dinarski koje uglavnom ni nemaju svih 16 cifara...

Sto ce tice carine, to je ranije bilo kao lutrija, nekad ocarine nekad ne (uglavnom carine)... a sada je malo "labavije"... izbori idu... :)
[ marijana123456 @ 26.03.2012. 14:36 ] @
@_ra_
Citat:
Znaci prilikom registracije birate neku od komsijskij zemalja, ja sam konkretno uzeo Bosnu. Neki ljudi izaberu Grcku, Sloveniju, Hrvatsku, zavisi kako ko, ja cu da kazem za Bosnu da radi 100% jer ja tako koristim i nikad nisam imao problema i drugar isto, tako da ... Znaci prilikom registracije mozete ici na dve opcije. Jedna je da kucate svoje podatke, u state mozete da napisete Serbia i na kraju ce uvek pisati BIH pa ce adresa biti npr: 11000, Beograd, Serbia, BIH.


Da li je neko probao ovo u skorije vreme? Ja sam pre dve godine uradila isto za Hrvatsku i radilo je savrseno do Nove godine. Onda mi je istekla kartica a PayPal novu nece da primi, samo izbacuje poruku:

The credit card number you have entered cannot be verified. Only credit cards from approved countries may be used on PayPal.

Izgleda da sada moze da provali da je kartica iz Srbije. Znaci imam nalog na PayPal-u i na Ebay-u, ali ne mogu vise da kupujem jer nece da mi poveze karticu. Da znate neki drugi nacin za placanje? Npr. da li mogu nekako da uplatim sa kartice na PayPal balance, pa da odatle placam na Ebay-u?
[ mr. ako @ 27.03.2012. 14:40 ] @
Pogledaj ovde http://www.elitesecurity.org/p3082601
[ srdrazic @ 14.08.2012. 11:13 ] @
Kada se registruješ na ebay, moraju li biti svi podaci tačni, mogu li se kriti pod nekom šifrom? Tamo vidimo imena kupaca čudnih naziva.
Za peypal pretpostavljam da trebaju biti tačni podaci i adrese.
Na koju adresu mi prodavac šalje proizvod, na adresu koju sam prijavio na ebay registraciji ili peypal?
Nisam još ni jednu kupovinu obavio pa možda izgleda smešno.
[ bakara @ 14.08.2012. 11:53 ] @
Citat:
srdrazic:
Na koju adresu mi prodavac šalje proizvod, na adresu koju sam prijavio na ebay registraciji ili peypal?

Obicno je pravilo da je to adresa sa paypala, ako hoce da salju na drugu adresu to se posebno naznaci.
[ srdrazic @ 14.08.2012. 13:11 ] @
Hvala
[ vizia-pro @ 17.08.2012. 10:18 ] @
Pozdrav društvo!
Imam jedno pitanje za poznavaoce PayPala.
Treba mi adresa gde bi mogao da pošaljem pismenu dozvolu sa prevodom da isplate novac drugoj osobi, radi se o Austrijskom paypalu.
Pošto mi je nalog ograničen, dozvolili su mi da povučem novac na svoj račun ali ne uspeva pošto je račun iz Srbije.
Samo može uz moju pismenu dozvolu da mi prebace u Austriji na račun prijatelja, rodbine itd.

Ili je to ona jedina adresa za celu Evropu koja se nalazi u Luksemburgu.
[ zeenmc @ 17.04.2013. 07:49 ] @
Pozdrav ljudi, uzeo sam cisco routere 2801 i 2811, ja sam ih platio iz Srbije, a prodavac je poslao mojoj tetki koja zivi u Nemackoj, e sad, ja bih otisao do nje avionom, a vratio bi se autobusom, pitanje, da li postoje sanse, a sigurno postoje, i sta se moze desiti, ako ja te rutere probam autobusom doneti do Srbije, na routerima postoje znaci koriscenja, tipa ogrebotine i slicno...

Routeri su 1U, tipa kao 2 dvd playera da stavite jedan ispred drugog
Cisco router 2811 na google
[ partimanijakns @ 07.08.2013. 20:49 ] @
Imam 1 pitanje u vezi narucivanja... Da li ja mogu da narucujem koliko god hocu paketa ( a da su oni manji od 50e) u 1 mesecu i da mi se ne racuna carina, ili mogu samo 1 paket da narucim u mesec dana?
[ ademare @ 07.08.2013. 23:30 ] @
Teoretski svaki dan mozes da narucis neogranicen broj paketa . Svaki paket se racuna za sebe. E sad koliko je to u praksi pametno i ostvarivo je drugo pitanje. Zalili su se ljudi koji su imali veliki broj paketa, na carinu i dolazili u razne situacije.

Otprilike su pisali o tome da su im carinici manje vise otvoreno govorili, da preteruju, da su ih zapamtili i da su prema njima stroziji, itd. Ima ljudi koji ne veruju u takve postove , citao sam i o tome na forumima, kao postoji neka teorija Zavere o tome, da sami Sverceri sire lazne vesti , da bi uplasili i suzbili Konkurenciju.

Ja licno verujem u skoro sve sto ljudi napisu u ovim rubrikama oko kupovine sa Interneta, i ne verujem da postoje Zavere tog tipa.
[ andreja85 @ 15.08.2013. 22:54 ] @
Moze li mi neko reci hteo bih da kupim na ebayu neki Gerber multi tool na kome je nozic i ostale stvari kao na svakom Viktorinos nozu i slicno za kampovanje?

Da li bi mi pravili problem prilikom pristizanja i kakva je procedura oko carine 35 Eura kosta?
[ ademare @ 16.08.2013. 00:22 ] @
Kupovali su ljudi razne nozeve, sada jeste poostrena kontrola, al za te komplete, ne bi trebalo da se pravi nekakvi problemi, posebno ako lici na alat, imaju oni dosta razlicitih modela. Ja bar nisam do sada cuo da je neko zbog noza, cak i obicnog, znaci samo noz sa mehanizmom imao problema. To naravno ne znaci da niko u Srbiji nije imao preoblem, vec da niko sa foruma nije imao problem :)

Zavisi ko to prodaje. Ako narucujes iz SAD firme po pravilu stavljaju unutra i racun, a i mnogi pojedinci, napisu neku vrstu racuna. Ako u paketu ima racun, onda carina po njemu postupa, ako oceni da je pravi, to jest da je cena realna. Na 35 Eura se placa PDV, carina ne. PDV je 20 % , pa ako imas racun u paketu to je 7 Eura.

Ako nema racuna, carinici procenjuju vrednost, pa moze da se prodje i sa nizim, ali i sa visim iznosom, procene da nesto vredi vise nego sto je placeno.
[ cromustang @ 18.09.2013. 21:05 ] @
Nažalost što se tiće Srbije PayPal još nije sklopio ugovor za novčano poslovanje, ako ste zainteresirani za shopping i kupovinu putem PayPala pokušajte otvoriti žiro račun u susjednoj Hrvatskoj ili BIH.
PayPal registracija je stvarno laka. Ovdje možete detaljno pročitati kako napraviti PayPal putem kojega sigurno i brzo možete plaćati i kupovati diljem svijeta i Europe. Danas većina internet trgovina u svijetu nudi plačanje preko PayPala, od Amazona do eBay-a, ako imate koga u RH ili BIH pokušajte se savjetovati za svoj račun.


[Ovu poruku je menjao cromustang dana 18.09.2013. u 22:27 GMT+1]
[ vedervax @ 09.04.2014. 16:13 ] @
Vidim da je tema zamrla ali rekoh da podelim i ja svoje iskustvo.

Za sada sam naručio 4 stvari, stigle su 3, logično da se čeka još jedna :)

Prvi predmet, koji sam platio oko 3000din (besplatna dostava), a koji u realnosti košta više - NIJE PLAĆENA CARINA.
Drugi predmet, platio 100 din (besplatna dostava), realno košta više - NIJE PLAĆENA CARINA.
Treći predmet, platio oko 600 din (besplatna dostava), realno košta manje - PLAĆENA CARINA I TAKSA NEZNAMČEGASVE u iznosu 250 din u pošti, data mi uplatnica od 100 din...
Četvrti predmet, platio oko 800 din (besplatna dostava), realno košta više - ČEKAM DA STIGNE.

Nekom dedukcijom dolazim do zaključka da neću platiti carinu za četvrti predmet.
Još nešto što sam primetio jeste da prve dve stvari koje su mi stigle došle su u pismu sa naznakom da je GIFT, treća je veća i stigla je u kutiji, možda su zato otvarali da vide šta je unutra...

U svakom slučaju, ako čitate ovo i imate iskustva, podelite ih sa nama.
Ako neko ima taj katalog carinski neka ga okači, ako se to ne protivi ustavu i zakoniku i bla bla bla.
Takođe i spisak predmeta koji mogu da se uvoze bez obaveznog ocarinjavanja, ako tako nešto uopšte i postoji :D Mislim da bi svima bilo od velike pomoći.

Pozdrav.
[ ademare @ 09.04.2014. 21:36 ] @
Ne bakcu se oni ni sa kakvim katologom, vec procenjuju iz glave, zato su im procene takve kakve jesu.

Manje paketice tj. pisma 100-200 grama, znaju da propuste bez placanja kada je velika guzva. Veca pisma i kada unutra napipaju nesto tvrdo, na primer kutija u pismu, obavezno otvaraju.

Ovo sto si placao je PDV a ne carina.

Po zakonu se placa PDV na svaki paket, makar kostao 0.1 $. Ali eto manje znaju da propuste zbog guzve, bez placanja.

[ nauniqueone @ 28.05.2014. 16:38 ] @
Dobar dan svima,evo posle visecasovne pretrage nisam naisao na temu koja me zaima.Nije mi cilj da otvaram novu temu,vec da dobijem odgovor,na nesto sto me muci i mucice me dok ga ne resim.

Naime drugu sam porucio neki aksesoar za lov,ili alatku kako god,preko sajta proizvodjaca tog proizvoda.Sve uredno platio,da bih sasvim slucajno preventivno pitao da li mi je posiljka poslata,recimo 10 dana od kada sam proizvod porucio.Dobijam odgovor posle dva dana kako im treba dodatna uplata od 13.10$ ili oko 10e da bi pokrili troskove shipinga.Uglavnom,sugerisano mi je da im doplatim preko paypala na njihov mail,e sad mene zanima:da li cu uslucaju da mi ne posalju posiljku u predvidjenom roku moci da otvorim slucaj i refundiram sav novac?jer je novac uplacen na dva nacina,a oba preko paj pala.Dakle, 1.=27,90$ namenski za predmet i shiping , 2. =13,10$ nenamaneski doplacen za shipping (jer kad saljem novac nigde ne pise po kom osnovu ga saljem) .Bojim se da u slucaju da budem hteo da refundiram novac dobijem novac samo po osnovu 1.transakcije , a po osnovu 2. ne.Hvala unapred
[ ademare @ 28.05.2014. 19:54 ] @
Jednostavno ne smes to da uradis. Ako su ti prvo rekli da uplatis 27 $ , a kasnije da doplatis jos 13$ za postarinu , ne treba to da uradis, vec da prekines proces kupovine i da trazis novac nazad , pa da ako bas to hoces napravis novu porudzbinu od 40 $.

Po Paypal pravilima zastitu imaju samo kupovine koje su uplacene odjednom , iz jednog pokusaja, kupovine koje su uplacene iz dva navrata - to bi bilo u ovom tvom slucaju nemaju nikakvu PP zastitu.

Tako da bi tada sve zavisilo od postenja tvog prodavca i od srece. U slucaju zalbe ne bi dobio refund ni za jedan iznos.

I ovo stvarno nigde ne pise na forumima. Ja sam se juce zalio Kinezima oko neke kupovine, i dobro proucavao ta pravila oko refunda, pa se i ovo nalazi tamo negde medju PP pravilima.
[ bakara @ 28.05.2014. 22:54 ] @
Ima logike ovo sto ademare prica, ali ja sam slicnu situaciju u stvari resavao na taj nacin sto sam od prodavca zahtevao invoice pa sam po tom osnovu vrsio uplatu, tako da na taj nacin postoji neki trag kako i zasto si ti nekome uplatio novac.


Mada mislim, da ti u ovom slucaju ne bi trebao ocekivati neke probleme.
[ nauniqueone @ 07.06.2014. 12:42 ] @
Ima logike svakako,tako sam pomislio jer kupujem direktno od proizvodjaca tog proizvoda u USA,rekao sam da cu mu uplatiti,a jos uvek nisam.Naravno receno mi je da posluju duze nego sto postoji amerika bla bla,tacnije 80 godina :D i da nikada problem nisu imalli sto ce reci svaki prodavac.

Bakara jesi li dobio novu fakturu "invoice" ?I da li to zahteva prekid postojece transakcije sto je logicno,ili ne?Kako si prosao u toj transakciji,dali je su ostalo ispstovali?

Ademare hvala na odgovoru,mozes li da mi posaljes iskopiras kako god deo tog pravilnika koji se odnosi na zastitu PP za transakcije "odjednom".Ne bi li obrazlozio prodavcu zasto cu ga ispaliti,mozda je posten pa da se ne uvredi.:D
[ nauniqueone @ 27.06.2014. 19:12 ] @
Pomozite,ovu poruku sam poslao privatno adamareu,ali dok ne dobijem od njega odgovor,neka mi neko pomogne,ako zna i moze,a ja cu biti zahvlan :D

Kupio sam neku torbu na ebay,uglavnom prodavac mi je rekao da ce mozda putovati 60 dana.Ja sam rekao da necu toliko cekati,jer je naznaceno krace vreme na ebay i da mogu da budem strpljiv onoliko koliko me pay pal stiti,odn.45 dana.Posle dva dana on mi salje da su na torbi pronasli ostecenja i kao hvala Bogu kad su ih pronasli pre slanja,da ja ne vracam.On je pokrenu postupak za prekid transakcije i trazi od mene da uradim isto.

On kaze da ce mi novac vratiti uskoro i ja dobijam od paypala sledeci mail:
"Hello N.A.,

charles keone ([email protected]) has issued a full refund for your payment.

Message from merchant: Please cancel the sale so eBay doesn't recharge your account. "

E sad,ja sam proveravao racun on line i novac mi nije vracen na raspolaganje,da li da:

1)kenselujem transakciju,JER ovaj mail zapravo znaci da je paypal odobri refund i da ne mogu ni da dobijem novac na raspolaganje nazad doke ne kenselujem i ja.Ili
2)da cekam da mi se novac vrati na raspolaganje,pa da onda kenselujem?

Hvala unapred puno.
[ ademare @ 27.06.2014. 21:29 ] @
Ja licno nisam imao takav slucaj jer taj tvoj prodavac nije normalan :D

On je tebe prijavio i sada je otvoren slucaj i to kao specijalna opcija jer je roba navodno ostecena. Tezak Prevarant . Evo dacu ti linkove da vidis sta je uradio.

http://pages.ebay.com/help/pay/refund-buyer.html

Tu na kraju su specijalni slucajevi pa kad kliknes to poslednje imas sledecu stranicu

http://pages.ebay.com/help/sell/cancel-transaction-process.html

Znaci on je zvanicno preko Ebay-a zatrazio raskidanje , ali sa tim i ti moras da se slozis. Oni su ti poslali mejl da te obaveste to je ovo pod tackom 3. Ti sad imas 7 dana da odgovoris ili ce oni da rese njegov zahtev automatski i da mu vrate nekakvu proviziju, za to se on bori.

Ako je to onaj isti od predhodnih postova , u startu je bio sumnjiv. Ti ovde nemas sta da radis osim ili da se slozis sa tim i onako za 7 dana ako se ne slozis njegov zahtev ce biti uvazen .

Ja ovako nesto jos nisam imao, jer obicno se ja kao kupac zalim, a ne da se Prodavac zali ?? Tako da je tebi svejedno sta god da odlucis da uradis, mada ces verovatno dobiti novac ranije ako odobris njegov zahtev , jer ce sve biti zavrseno ranije.

Ako je to ono sto si placao iz dva dela, tu onda mogu nastati problemi da ti ne vrati oba dela, ako je to trebao si me onda poslusati da ti prekidas proces kupovine jer prodavac trazi dodatno placanje, koje nije prvo trazio, jer je ovo Tezak Prevarant , koji zna sve trikove.
[ nauniqueone @ 30.06.2014. 12:40 ] @
Pre svega hvala na odg.

Sad mi je malo jasnije,ali i dalje ne kapiram jedno.Zasto bi on dobio proviziju?Po kom osnovu.To ne kapiram,jer kapiram da cu ja platiti tu proviziju!?

Inace nije onaj prodavac od ranije,oni su mi poslali premet i tracking,po dogovoru,cim sam doplatio.

Ja sam platio paypalom i njemu nije uplacen novac,samo je doznaceno mojoj banci da taj iznos zamrzne,a njemu da je zamrznut i da ika sredstava.Ja vidim taj novac na mom racunu kao nedospelo potrazivanje.On je tu,samo mi nije na raspolaganju.

Sve ostalo sto si napisao je 100% i logicno i tacno,jeste sedam dana imam fore i pojma nemam sta mi je pametnije samo da vratim svoj novac?Boli me uvo za torbu.Ionako je za devojku koja me ne voli :D

Hvala jos jednom.
Nino
[ ademare @ 30.06.2014. 13:26 ] @
Ebay naplacuje proviziju za svaku uspesno zavrsenu prodaju, od necega mora da zivi. Poredjenje nije bas najbolje, ali nesto slicno kao i nas Limundo ili Kupindo.

Provizija se uvek naplacuje prodavcu, nikada kupcu , i on sada to zeli , da ponisti prodaju, zbog navodnog ostecenja svoje robe, i da mu Ebay vrati proviziju koju mu je naplatio.

[ nauniqueone @ 30.06.2014. 13:42 ] @
Ma taj prodavac ima super ocene,evo ti uostalom link pa vidi:http://www.ebay.com/usr/beantownusa?_trksid=p3984.m1497.l2754 . Da da,to sam razumeo.Ali ono sto je mene brinulo,je da li cu ja dobiti novac,jer sam pocetnik i dosta se bojim,a pri prvoj kupovini sam imao onaj problem sa doplatama o kojima sam ti/vam govorio. Iz onog linka koji sam izcitao,vezan za refund izvalio sam da je ce mi oni vratiti novac,medjutim hteo sam da mi to potvrdi i neko ko ima iskustva!?

Inace od kada si mi rekao za doplate,cim mi je sumnjiv shipping,ja proveravam uz naznaku da cu zbog zastite koju mi paypal pruza,biti u mogucnosti da placam proizvode kao celinu. :D
[ nauniqueone @ 03.07.2014. 13:54 ] @
Evo ovako,da javim moja iskustva.

Slucaj 1. (DOPLATA) - prodavac mi je trazio doplatu,jer cene shippinga nisu bile aurirane pa su poskupele,taj prdavac je ujedno i proizvodjac.Ademare mi je savetovao da ne doplacujem,jer PAYPAL POKRIVA TRANSAKCIJE PLACENE OD JEDNOM,dakle necete refunndirati novac,ako doplacujete,mada ce vam paypal vrlo moguce izaci u susret,ali ne bih rizikovao,u nekom od prethodnih postova,stoji navedeno od strane amdemrea Odredba paypala koja se odnosi na ovo o cemu govorim.

*ja nisam poslusao ademareov savet,sto nikome ne savetujem,vec sam doplatio koliko mi je receno JER je izons bio mali i taj novac sam otpisao,uzeo sam u obzir da je rec o proizvodjacu,ipak paypal je neka vrsta garancije za tako nesto.Imao sam srece,danas mi je stigla posiljka,putovala je 15 dana(USPS first class mail international).Platio sam 100 dinara postaru i sve je bilo ok.

!!!Ono sto sam ja iz ovoga naucio i sto primenjujem od tada,uvek prodavca pre kupovine pitam da proveri shipping jer necu moci da mu doplatim odredjeni iznos,kako sebe ne bih lisio zastite.

Slucaj 2. (REFUNDIRANJE) - EBAY - kupio sam neku torbu,za devojku koja me ne voli,pa treba da je sponzorisem ne bi li se pravila da me voli Uglavnom,bio sam malo ostriji prema prodavcu,koji mi je rekao da ce torba putovati mozda i 2 meseca.Ja sam mu odgovrio,da je to mnogo i da je na ebay naznaceno vreme putovanja koje iznosi nekih relanih 15-30 dana.Nema potrebe da putuje duze,a i mogu da budem strpljiv onoliko koliko me paypal stiti - 45 dana.Nakon toga posle 2 dana javlja mi se prodavac i kaze da je pronasao ostecenje na torbi,hvala Bogu pre nego sto je poslao.Pokrenuo je postupak za refundiranje(kod paypala) i za prekid transakcije(kod ebaya) - sto je ista stvar.Da bi se naravno transakcije prekinula neophodna je obostrana saglasnost.Ja sam imao izbor:
A)-da prekinem transakciju,ili
B)-da cekam 7 dana,pa da se fikrtivno prekine,sto je isto,ili
C)-da odbijem prekid transakcije i da ja pokrenem slucaj pod drugim uslovima (to je ademare prevideo kao opciju!!!).
U takvim situacijama,prilikom prekida,ebay te obavestava da transakciju PREKINES (odn.slozis se sa iniciranim prekidom,samo ako nisi platio,ili si platio,a novac ti je vracen)

*S obzirom da je meni odmah stigao mail od paypala da je prodavac zatrazio refundiranje i da su oni to odobrili uslovno receno,pod uslovom da naravno prihvatim prekid,odn.istekne 7 dana,a ja ostanem pasivan,ja sam prihvatio prekid,odn. opciju A).Novac sam dobio nazad,za refund se ceka,najvise 8 radnih dana u bankama,bar u mojoj je tak(Intesa).

Meni je posebo vazno da pohvalim ademarea,koji i ne gotivi nesto komplimente,na bezrezervnoj pomoci i azurnim odgovorima.Verujte mi covek je CAR!!!Da sam zensko za njega bih se udao
[ ademare @ 03.07.2014. 15:37 ] @
Hahah Zakasnio si , cak i da si zensko :D
[ Slobodan čovek @ 13.04.2015. 14:44 ] @
Pošto su stare informacije, da postavim nekoliko pitanja.

Da li se kupovina sa ebay-a računa kao kupovina od fizičkh lica? Znači do 70 evra ne plaćam carinu i porez, ili do 50?

Kada roba stigne u Srbiju, da li mi paket stiže na moju adresu ili moram da idem u neku upravu carine da podignem? Ako stiže na adresu, da li naplaćuju standardnu dostavu (oko 250 dinara do 0.5 kg)?

Ako krenu da jedu .ovna, pa traže da platim porez i carinu po nekoj napumpanoj kataloškoj ceni (iako sam platio manje od 70 evra), i kažem im da neću da platim i da vrate paket, da li (i koliko) ja plaćam slanje paketa nazad?

Nisam nikada kupovao ništa sa ebay-a, niti iz inostranstva uopšte, pa nemam pojma.
[ bakara @ 13.04.2015. 17:29 ] @
Na ebayu ima i fizickih lica i firmi, tako da sve zavisi.
PDV placas uvek, a carinu +PDV ako je vrednost preko 50e
[ Slobodan čovek @ 13.04.2015. 17:31 ] @
E pa ja ne znam, svako drugačije govori. Do malopre sam bio ubeđen da je do 70 evra i da se ne plaća ni porez ni carina ispod toga.
[ bakara @ 13.04.2015. 21:01 ] @
Ne znam ko to govori, ali pogresno su ti rekli ili si pogresno razumeo.
U ostalom ako se malo potrudis i proguglas saznaces sam da li se placa i sta se placa.
[ žutokljunac @ 14.04.2015. 15:29 ] @
Citat:
Slobodan čovek: E pa ja ne znam, svako drugačije govori. Do malopre sam bio ubeđen da je do 70 evra i da se ne plaća ni porez ni carina ispod toga.
Citat:
bakara: Ne znam ko to govori, ali pogresno su ti rekli ili si pogresno razumeo.
U ostalom ako se malo potrudis i proguglas saznaces sam da li se placa i sta se placa.


Nisi ništa pogrešno razumeo. Do 50€ je ako kupuješ robu kao komercijalnu, a do 70€ je ako ti je ta roba poslata kao poklon. Proguglaj malo. Mrzi me da guglam umesto tebe, ali znam da je tako, jer svako malo kupujem.
[ žutokljunac @ 15.04.2015. 03:39 ] @
Evo ti i zvanično:

Prema važećim propisima, plaćanja uvoznih dažbina oslobođena su fizička lica čije pošiljke ne prelaze vrednost od 70 evra, a stižu im od fizičkih lica iz inostranstva. Ukoliko vam, međutim, pošiljku šalje pravno lice ( što u praksi najčešće znači da ste kupili neki proizvod putem interneta ), uvozne dažbine nećete platiti ako vrednost te pošiljke ne prelazi 50 evra. Pošiljke veće vrednosti od gore navedenih podležu naplati dažbina.
[ bakara @ 15.04.2015. 08:47 ] @
^^^ to je samo deo informacije.
[ ademare @ 15.04.2015. 09:31 ] @
Davno su bile to rasprave o Razlici izmedju Teorije i Prakse.

To su na našoj carini 2 različite strari !!

U praksi svaka kupovina PDV uvek , carina preko 50 Eura procenjene vrednosti.

Za 70 Eura u Praksi potrebno je da paket šalje ne Čang LI na poklon , što je Fantazija , niko nije Naivan da pomisli da neki Nepoznati Kinez poklanja bilo šta, nego da pošalje neki rodjak ili tako neko slično lice .

Carina ima svoja Tumačenja i Ograničenja. Niko se ne bavi ni Osnovnim stvarima , a kamoli utvrdjivanjem toga da li je neko Preduzeće ili Građanin - fizičko lice.
[ NenadS @ 15.04.2015. 14:16 ] @
http://www.upravacarina.rs/lat...tranice/postanskeposiljke.aspx
[ Slobodan čovek @ 15.04.2015. 15:39 ] @
A ovo?

Citat:
Slobodan čovek:Kada roba stigne u Srbiju, da li mi paket stiže na moju adresu ili moram da idem u neku upravu carine da podignem? Ako stiže na adresu, da li naplaćuju standardnu dostavu (oko 250 dinara do 0.5 kg)?



Procenjena vrednost? Znači ja kupim neki neispravan osciloskop, star 30 godina, za 35 evra, a oni mi računaju da to vredi 80 evra???
[ bakara @ 15.04.2015. 17:50 ] @
Pa covece citaj, sve lepo pise na linku iznad:

Citat:
10. Da li i kome mogu da se žalim ako smatram da vrednost moje pošiljke nije dobro procenjena?



Ukoliko primalac pošiljke, smatra da carinici nisu realno procenili vrednost pošiljke, neophodno je da se zahtevom obrati carinarnici u kojoj je roba ocarinjena. Carinarnica će uvidom u dokumentaciju podnetu uz zahtev, a imajući u vidu okolnosti pod kojima je izvršen uvoz robe, doneti odgovarajuću odluku o osnovanosti zahteva.

Napominjemo da stranka ima pravo da uloži žalbu na obračun dažbina i pre nego što preuzme robu, što znači da ima pravo da traži obračun dažbina na uvid, pa ako se ne slaže sa njim da ne preuzme robu već da se odmah žali.

11. Poručio sam artikal iz Kine, koji je plaćen oko 20$. Kada je artikal stigao na carinu, ona je odredila osnovicu od 100 dolara i ocarinila ga, pa je trebalo da se plati skoro 2.000 din za artikal koji je plaćen dosta manje. Kontaktirao sam carinu telefonom i rečeno mi je da pošaljem predračun ili fakturu ili izvod iz banke kako bi se utvrdilo koliko je plaćeno. Isti dan sam poštom na adresu carine poslao izvod iz PejPala, narudžbenicu sa sajta, predračun i fakturu, pa i izvod iz banke za iznos plaćanja. Bez ikakvog obrazloženja par dana kasnije paket je vraćen u Kinu, što znači da očigledno nije prihvaćeno ništa?


[ Slobodan čovek @ 15.04.2015. 19:00 ] @
I šta imam od toga što tu piše? Ja ne vidim tu odgovor na moje pitanje. I šta, znači kupim nešto, ono stigne, imbecili mi traže 10 puta veće pare, ja im kažem da nisu normalni, i oni vrate paket?

Džaba, nema ništa od foruma. Uzeo sam i naručio par sitnica, videću iz prve ruke kad stigne kakva je procedura...
[ Slobodan čovek @ 06.06.2015. 16:11 ] @
Evo iz mog ličnog iskustva malo pravih informacija.

Prvo da sam sebi odgovorim na pitanje na koje nisam dobio odgovor, a pitao sam nekoliko puta.
Dakle, roba se dostavlja na kućnu adresu (ili u lokalnu poštu, ako nisam kod kuće da primim) a ne u upravu carine, i ta poštarina se uopšte ne plaća.

Drugo, iako su mi razni "gugl eksperti" i "iskusni ebay kupci" rekli da se porez naplaćuje na sve, bez obzira na vrednost robe (znači i na robu u vrednosti od pola evra, recimo), to uopšte nije tačno.
Kupio sam do sada 8 stvari, od kojih mi je stiglo 5. Od tih 5, samo sam na jednu platio porez, i to 100 dinara na vrednost robe od 16,49$ (mada je Kinez na paketu napisao 10$). Vrednost ostale pristigle robe je 1,65$, 6,63$, 9,6$ i 11,37$. Na nju nisam ništa dodatno plaćao.

[Ovu poruku je menjao Slobodan čovek dana 07.06.2015. u 08:03 GMT+1]
[ valjan @ 06.06.2015. 20:22 ] @
Nije ti niko ni davao krive informacije, porez se plaća baš na svu robu, a to je dobra volja/lenjost/bahatost/nazovi_kako_god_hoćeš carinika da ne pregledaju sve pakete i ne otvaraju one koje stižu u običnoj koverti i imaju malu vrednost. I ne znam ko ti je rekao da moraš da ideš u upravu carina, naručuješ poštom pa je procedura baš ista kao da ti teča Milojko šalje razglednicu iz Šangaja...
[ ademare @ 07.06.2015. 12:03 ] @
ZLONAMERNE poruke pojedinih clanova treba jednostavno IGNORISATI !!!

Taj sto se uvek zali na sve, Dobio je Iscrpne i Tacne odgovore na predhodnoj stranici , na svoja Pocetnicka pitanja, Prezvakana do sada 1.000 puta, sto je bila Iskljucivo Dobra volja tih Clanova, jer je previse ocekivati da se Svakom ponaosob Crta jedno te isto 1.000 puta !!!

To sto treba te odgovore razumeti je Druga stvar. Zakon je jasan i to sto ga ne postuje svaki carinik u svakom trenutku, niko ovde nije Vidovnjak pa da zna da ce se to desiti i kada !!!

Tih 100 dinara Uvazeni clanu koji sve znas nije nikakav Porez, Vec Postanska naknada za podnosenje posiljke na carinski pregled.

Odlazak po paket u nekakvu Upravu Carine ili Vodovoda ne zasluzuje Nikakav komentar.
[ nauniqueone @ 07.06.2015. 16:37 ] @
Pre svega ovo je bezobrazluk.Ademare je mene uputio u proceduru oko uvoza robe i ja iza sebe danas imam 50 transakcija.Nikada mu se nisam mozda ni zahvalio adekvatno, ali uvek mi je kada je bilo potrebno pomogao TACNIM informacijama.Sada posle mnogo vremena osecam potrebu da osudim ove koji uvezu 2,3 stvari pa sebi daju za pravo, da svoje informacije naizvaju "tacnim informacijama" iz prevelikog iskustva verovatno, sto nazalost nije slucaj.To mozda i ne bi bilo strasno, da nema cinizma i prepotentnog ponasanja pracenog uvredama.

P.S. Ovo mesto ne sluzi tome i bilo bi uredu da oni koji mu menjaju svrhu budu ignorisani.Tu pre svega mislim na ovu moju poruku koja nikome nece pomoci i samo zauzima prostor, ali je napisana sa ciljem da ubuduce bude sto manje ovakvih poruka i komentara.Ovo je FORUM, treba se odavde nesto nauciti i pomoci se, svako treba da bude odgovoran i svestan za ono sto je napisao i u koju svrhu, ko ima problema sa egom i to plasira ovde, nece biti ni od kakve pomoci, naprotiv.