[ Nemanja Živanović @ 10.02.2011. 11:11 ] @
Vip mobile je danas zvanično lansirao prvu mobilnu širokopojasnu (broadband) mrežu u Srbiji zasnovanu na naprednoj HSPA+ tehnologiji. Napredni HSPA+ sistemi operaterima omogućavaju da korisnicima pruže veći kapacitet i performanse koje poboljšavaju iskustvo mobilnog širokopojasnog interneta.

‘’Sledeći svoj put inovacija, od uvođenja BlackBerry rešenja do prvog tablet uređaja na tržištu, Vip će nastaviti da nudi najnovije, korisne proizvode i usluge namenjene svakom segmentu korisnika u Srbiji. Mobilni broadband otvara potpuno novo poglavlje u poslovanju naše kompanije, pa korisnici mogu da očekuju napredne usluge i proizvode u narednom periodu’’, izjavio je Tanasis Kacirumpas, predsednik UO Vip mobile.

Jedna od glavnih prednosti ove najsavremenije širokopojasne mobilne mreže je njena puna kompatibilnost sa postojećim HSPA uređajima, uključujući većinu smart telefona u Vipovoj ponudi.

Do sada, Vip je uložio 618.8 miliona evra u licencu i izgradnju sopstvene mreže koristeći opremu međunarodno priznatih dobavljača. Telekom Austrija Grupa, čije je Vip član, poznata je po savremenoj tehnologiji visokog kvaliteta koju nudi na svim tržištima gde posluje. “Kada govorimo o kvalitetu mreže i tehnologiji, našim korisnicima je na raspolaganju stručnost čitave Grupe”, kaže Darko Parun, član UO Vip mobile zadužen za tehniku. ‘’Naš tehnički tim je brzim tempom i sa velikom posvećenošću razvio Vipovu mobilnu mrežu, čiji kvalitet se konstantno nadgleda i održava prema najvišim međunarodnim standardima’’, zaključuje Darko Parun.

Karakteristike i prednosti za Vipove HSPA+ korisnike:
• Maksimalna teoretska mogućnost download brzine je do 42 Mbit/s
• Maksimalna teoretska mogućnost upload brzine je do 5.7 Mbit/s
• Mnogi 3G smart telefoni u Vipovoj ponudi podržavaju HSPA tehnologiju

U ovom trenutku, Vip nudi HSPA+ uslugu u Beogradu, Novom Sadu, Zrenjaninu, Pančevu, Kragujevcu i Nišu i tako pokriva 31% populacije Srbije. Planirano je da do sredine ove godine, Vip omogući HSPA+ uslugu u svim gradovima sa više od 20.000 stanovnika (58% ukupne populacije).

Vip mobilni internet, ponuda:

Vip je danas predstavio svoj mobilni internet i najnoviju HSPA+ tehnologiju prenosa podataka.

Usluga je namenjena svim privatnim i poslovnim korisnicima širom Srbije koji žele brzu konekciju i neograničeni prenos podataka bez skrivenih troškova.

Korisnici će moći da surfuju, šalju mejlove, kreiraju, pregledaju i uređuju priloge mejlova, skidaju i postavljaju dokumenta, ili koriste bilo koju web aplikaciju gde god da se nalaze.

Uz sve to Vip u okviru paketa omogućava kupovinu ASUS eee1015 PEM netbook računara već od 9.990 dinara sa najnovijim Windows 7 Starter operativnim sistemom.

Ključne prednosti Vip mobilnog interneta su:

• Internet konekcija bilo kad i bilo gde
• 3G tehnologija poslednje generacije HSPA+ do maksimalne brzine od 42Mbit/s
• Potpuna kontrola mesečnih troškova i neograničeni prenos podataka
• Jednostavna instalacija - Plug & Play rešenje
• USB modem već od 1 dinar

Od 16. februara 2011. godine Vip mobilni HSPA+ internet biće dostupan u 30 Vip centara koji se nalaze u 6 većih gradova u Srbiji (Beograd, Novi Sad, Kragujevac, Niš, Zrenjanin i Pančevo) gde je mreža već uspostavljena. U narednim mesecima, prodajna mreža će pratiti razvoj HSPA+ tehnologije širom Srbije.

http://www.vipmobile.rs/o-vipu/press-centar.1076.html?itemId=208
[ Predrag Supurovic @ 10.02.2011. 11:55 ] @
Koga briga? S obzirom na cene, to će samo da napravi problem ljudima.

Ko drži do sebe on na teleonu prvo blokira internet saobraćaj preko mobilne mreže i koristi wireless.
[ agasoft @ 10.02.2011. 12:26 ] @
Samo da opet ne zaborave na prepaid,bolje da ga ukinu nego što ga ovako
drže...
[ stonexman @ 10.02.2011. 13:22 ] @
Citat:
Predrag Supurovic: Koga briga? S obzirom na cene, to će samo da napravi problem ljudima.


Mene je briga ! S obzirom na koje cene ? Ja imam paket sa meni dovoljnim besplatnim internet saobraćajem Kakav problem ljudima, neće im ostati za hleb i mleko !?


Citat:
Predrag Supurovic:

Ko drži do sebe on na teleonu prvo blokira internet saobraćaj preko mobilne mreže i koristi wireless.


Ne razumem šta pričaš ? Wireless je svuda oko nas a mi samo treba da se nakačimo !?


[Ovu poruku je menjao espresso dana 10.02.2011. u 19:30 GMT+1]
[ calexx @ 10.02.2011. 13:46 ] @
Misliš da je poruka bila tebi upućena? Možda imaš paket sa mnogo internet saobraćaja ili slabo trošiš ali je ogromna većina (postpejd, naravno) korisnika sa malo interneta u paketima, neki bez toga a sa ovim brzinama će da se prave ogromni protoci ... pa još ako neko ima Android telefon, a ne spreči ga da se javlja kad god mu padne na pamet, usput vidi da sve lepo radi ... dok se opasulji, imaće stotine € saobraćaja. Ja sam samo pola meseca imao nekontrolisanu minimalnu potrošnju i račun mi je bio veći za skoro 4k para.
Naravno da će svako da blokira gprs i koristi wireless kad god može ili neće da troši.
[ llux @ 10.02.2011. 14:26 ] @
A sta treba, da se uopste ne uvode nove tehnologije zato sto neki korisnici ne umeju da koriste telefon?
Da li wireless nudi ove brzine? Da li svi imaju dostupan ADSL i wireless u svojim mestima?
[ enthusy @ 10.02.2011. 14:38 ] @
Naravno da volim nove i korisne tehnologije, ali mislim da je mnogo preča investicija poboljšanje dostupnosti već postojećih tehnologija. Primera radi, ovde u Novom Sadu postoji dosta mesta gde mora da se koristi EDGE. S obzirom da ni taj EDGE ne radi ni približno svojoj teorijskoj definiciji, učitavanje stranica je mukotrpno, korišćenje VOIP-a je neizvodivo itd. Meni, a i velikoj većini ljudi, nisu potrebne enormne brzine interneta sa kojima se mogu skidati gigabajti u treptaju oka nego mi je potrebna velika dostupnost Interneta sa brzinom koja je na visini zadatka da pruži ono za šta se Internet uopšte i koristi.
[ enthusy @ 10.02.2011. 14:49 ] @
Citat:
llux: A sta treba, da se uopste ne uvode nove tehnologije zato sto neki korisnici ne umeju da koriste telefon?

Ovo je do sada najpametnija izjava u podforumu mobilne mreže :) Previše je onih koji kukaju da im je neznanje naplaćeno, a neće da nauče da koriste mobilni telefon, a hoće da kupe smart telefon umesto J2ME telefon.
[ calexx @ 10.02.2011. 15:55 ] @
Zašto onda prvo nisu uveli neki flat paket sa nižim brzinama pa bi svi uglavnom mogli da odrade nego nude ogromne brzine uz cenu potrošnje od koje crvene uši? Posle mogu da povećaju brzinu ... ako hoće ali im to verovatno ne bi odgovaralo.

Jednostavna računica, sa 42Mbps može da se dovuče 315MB za minut ili 18,9GB za sat vremena. Megabajt košta mislim 4 dinara što znači minut saobraćaja je 1260 dinara iliti sat vremena 75600.

Znači ... kazniti sve koji se ne razumeju baš ponajbolje u telefone.
[ freeworld @ 10.02.2011. 15:58 ] @
A gde im je neka ponuda?Sem obavestenja u press centru na sajtu nema nista.
[ avala100 @ 10.02.2011. 16:36 ] @
Citat:
calexx: Zašto onda prvo nisu uveli neki flat paket sa nižim brzinama pa bi svi uglavnom mogli da odrade nego nude ogromne brzine uz cenu potrošnje od koje crvene uši? Posle mogu da povećaju brzinu ... ako hoće ali im to verovatno ne bi odgovaralo.

Jednostavna računica, sa 42Mbps može da se dovuče 315MB za minut ili 18,9GB za sat vremena. Megabajt košta mislim 4 dinara što znači minut saobraćaja je 1260 dinara iliti sat vremena 75600.

Znači ... kazniti sve koji se ne razumeju baš ponajbolje u telefone.


Da li je ovo tendenciozno naruceni komentar ili superneznanje supermoderatora, ne znam.

Ovo sto znam je, da je VIP ponuda samo hvatanje koraka sa konkurencijom.
Brzina 3,5 G je ista danas kao sto je bila juce, pre ozvanicenja i marketinske podrske.
Ona je ista kao i kod Telenora i Telekoma, na onim baznim stanicama koje su 3,5 G, a ukupno ih je neuporedivo, neuporedivo vise nego kod VIP-a.
A tek broj naselja u kojima je prisutna.

Ta tendenciozna "racunica" je potpuno ISTA za sva tri operatera za te neverovatne slucajeve skidanja ziliona gigabajta po danu.
Potpuno ista.

Da, treba kazniti sve one koji misle i hoce da koriste internet preko mobilne mreze, a pre toga ne zele nista da pitaju i saznaju kako to funkcionise.
Cak ce gore biti "kaznjeni" takvi korisnici Telekoma i Telenora jer imaju mnogo vise mogucnosti da "pogrese", jednostavno vise baznih stanica koje imaju taj teoretski protok 42.

Citat:
freeworld: A gde im je neka ponuda?Sem obavestenja u press centru na sajtu nema nista.

Sto se tice ponude najavili su je "vrlo uskoro".
Ocekujem neki dongle, kao kod druga dva operatera sa nekim paketima, verovatno slicnim.
Jedina info o ceni je danas objavljena u Blicu i kaze:
" Korisnici će moći da surfuju, šalju mejlove, skidaju i postavljaju dokumenta, po početnoj ceni od 790 dinara."
Sta ce tacno biti, moramo da sacekamo.


[ avala100 @ 10.02.2011. 17:30 ] @
VIP je vest marketinski igrac koji je negde napisao TEORETSKA brzina do 42 Mbps.
Puno clanova je jedva docekalo da otkrije novu teroiju zavere.
A zapravo:
Uredjaji koje mi koristimo ni teoretski ne mogu da komuniciraju tim brzinama.
Imam dva modema (dongle), Huawei, jedan ima max. protok 3,6 Mbps, drugi 7,2 Mbps.
Telefon koji koristim, ima max. brzinu 10,2 Mbps.

Zanima me koji uredjaj koriti calexx kad je dosao do svoje neverovatne racunice...
Bas sam radoznao koji je to modem?
[ Ivan Dimkovic @ 10.02.2011. 18:14 ] @
Postoji vrlo jednostavno resenje za ovo - Mobilni provajder namesti 2 APN-a:

APN #1 - za korisnike sa flat netom ili velikim paketima (tipa: web.vodafone.de)
APN #2 - za korisnike koji koriste net samo na kratko, i koji imaju billing po protoku (tipa: wap.vodafone.de)

Ako korisnik koji nema flat/veliki paket unese APN #1 - pri prvom paketu koji prodje kroz taj APN mobilni provajder mu posalje SMS gde ga obavestava da koristi APN koji ce ga kostati.

Ovo resenje, recimo, koristi Vodafone u DE.

RATEL bi trebao da prisili operatere da uvedu ovu vrstu obavestavanja, kako bi se izbegle neprijatnosti.

Sto se same HSPA+ usluge tice, naravno da postoje ljudi kojima brz net treba - samo sto su sve te mobilne broadband tehnologije takve da kvalitet servisa ostro varira od pokrivenosti i zagusenosti mreze, tako da je lose oslanjati se na "teorijsku maksimalnu brzinu" koja je zapravo u vecini slucajeva samo teorijska.
[ espresso @ 10.02.2011. 18:39 ] @
Molim vas da izostavite prepucavanja, brisaću cele poruke.

Inače, ovo je dobra stvar. Ako ponude neki paket sa usb modemom i sa većim brzinama od Telenora, definitivno ću koristiti. Evo Telenor neće ni preko portala više da odgovori, pitao ih dva puta neku stvar koja se odnosi na to da postanem postpejd korisnik Telenor interneta još početkom januara.
[ calexx @ 10.02.2011. 19:15 ] @
Citat:
avala100: Da li je ovo tendenciozno naruceni komentar ili superneznanje supermoderatora, ne znam.

Ovo sto znam je, da je VIP ponuda samo hvatanje koraka sa konkurencijom.
Ja sam ovde samo običan drug član i ne mora da bude čudno ako ne znam baš sve ... mada sam nekako vaspitan za razliku od recimo prve poruke koju sam onako komentarisao a zaslužila je bolji tretman. Kao i još neke.

Ovde je reč o tome da početna poruka najavljuje nešto što još niko ne nudi pa mi je to bilo ono od čega sam počeo. Moji telefoni mogu da troše do 7,2 tj HSDPA a ne HSDPA+ pa mi je to bila druga mera. U svakom slučaju se moj komentar odnosio na neko novo povećanje brzine a da pri tom to i dalje bude postpejd plaćanje. Nemam ništa protiv pripejd varijante, to nude i obični ISP pa može da se isplanira.

Što se uređaja tiče ... kao što je i u tekstu pisalo, radilo se o nekoj teoretskoj ponudi i na sličan uređaj sam i mislio. Sad vidim da neki nude (ili su ipak samo u najavi) telefone sa HSDPA+ pa eto na šta mislim.

Nemam blage veze sa bilo kojim operaterom, niti me zanima da pokrećem zaveru, ako nekome smeta što sam ovako pisao, baš i nije moj problem. U svakom slučaju mislim da je postpejd ponuda sa velikim brzinama i cenama ali bez flat ponude vrlo nepoštena. Jedino ova kombinacija sa različitim APN ... ali to njima ne odgovara.

[Ovu poruku je menjao calexx dana 10.02.2011. u 20:29 GMT+1]
[ Predrag Supurovic @ 11.02.2011. 07:37 ] @
A kome pa trebaju takve brzine? Takvi su retki. Ovo služi d aljudi što brže spljeskaju besplatan protok koji dobijaju uz pretplatu pa da ih onda klempaju.

Ono što ljudima treba to je pouzdan i jeftin servis a ne astronomske brzine. normalnima je 1 mbit dovoljan, onima koji vole stream 4 mbita, a sve preko toga je manje-više iživljavanje.
[ ganedra @ 11.02.2011. 08:05 ] @
Što se cena tiče, postoje tri paketa od 790 do 2190 dinara. U okviru svih paketa dobija se neograničena količina interneta, s tim što je količina protoka po HSPA+ brzinama ograničena, a nakon što ih korisnik potroši može koristiti internet niže brzine, kao poređenje je navedena EDGE tehnologija.

USB modem će se prodavati po simboličnoj ceni od 1 dinar, a uz njega i internet pakete moguće je kupiti ASUS netbook po ceni od 9.990 dinara.
izvor:
http://www.b92.net/tehnopolis/...11&mm=02&nav_id=492009
[ bachi @ 11.02.2011. 08:18 ] @
Predrag Supurovic napisa:
> A kome pa trebaju takve brzine? Takvi su retki. Ovo služi d aljudi što
> brže spljeskaju besplatan protok koji dobijaju uz pretplatu pa da ih
> onda klempaju.

Tačno, ali zato ako ponude flat pakete bez merenja protoka, biće
pun pogodak, jer sadašnji 3G paketi su žestoko dranje.

> Ono što ljudima treba to je pouzdan i jeftin servis a ne astronomske
> brzine. normalnima je 1 mbit dovoljan, onima koji vole stream 4 mbita,
> a sve preko toga je manje-više iživljavanje.

Ako je tebi dovoljno 1Mb, to ne znači da si normalniji od nekog
kome 1Mb nije dovoljan. Ne sudi o drugima na osnovu sopstvenih
parametara.
[ Predrag Supurovic @ 11.02.2011. 08:21 ] @
Čemu to izvrtanje rečenog? Nemoj mi stavljati u usta nešto što nisam rekao.
[ kosac @ 11.02.2011. 08:21 ] @
Citat:
Predrag Supurovic: A kome pa trebaju takve brzine? Takvi su retki. Ovo služi d aljudi što brže spljeskaju besplatan protok koji dobijaju uz pretplatu pa da ih onda klempaju.

Ono što ljudima treba to je pouzdan i jeftin servis a ne astronomske brzine. normalnima je 1 mbit dovoljan, onima koji vole stream 4 mbita, a sve preko toga je manje-više iživljavanje.


A kome treba automobil koji postize 150km/h, u koji komotno moze da sedne petoro, ... kad to retko kad koristimo.
Nama treba pouzdan automobil, koji postize 70 km/h, u koji sedne dvoje ... jer to obicno koristimo svaki dan.

I svako ko nam ponudi brzi i veci automobil zeli da nas prevari da se vozimo vise pa samim tim i trosimo vise :) :)

[ thepace @ 11.02.2011. 08:26 ] @
uopste ne vidim kako ce neko ko recimo svakog meseca trosi 300 mb na recimo 50 mailova i 10 youtube klipova sada trositi vise

ako neko ne zna da se suzdrzi to je njegov problem, verovatno i sada pravi velike racune jer je na postpaidu pa moze da trosi neograniceno i jos da zove inostranstvo

nego da se vratim na temu:

da li je neko primetio neka poboljsanja u realnom radu ja sam i ranije izvlacio od 2-5mbita i sad je isto
[ Ivan Dimkovic @ 11.02.2011. 08:36 ] @
Citat:
Predrag Supurovic: A kome pa trebaju takve brzine? Takvi su retki. Ovo služi d aljudi što brže spljeskaju besplatan protok koji dobijaju uz pretplatu pa da ih onda klempaju.

Ono što ljudima treba to je pouzdan i jeftin servis a ne astronomske brzine. normalnima je 1 mbit dovoljan, onima koji vole stream 4 mbita, a sve preko toga je manje-više iživljavanje.


Cisto sumnjam da je bilo koji mobilni provajder pukao kintu na upgrade sistema na HSPA+ samo zato da bi profitirao na ljudima koji ne znaju da koriste telefon.

Takvi likovi ce se opeci jednom a onda kada im stigne racun momentalno ugasiti data opciju u telefonima zauvek.

Tesko da novih "ovaca" ima u tolikim kolicinama da mogu da ucine HSPA+ promene na core-networku isplativim.
[ Predrag Supurovic @ 11.02.2011. 08:45 ] @
Citat:
kosac: A kome treba automobil koji postize 150km/h, u koji komotno moze da sedne petoro, ... kad to retko kad koristimo.
Nama treba pouzdan automobil, koji postize 70 km/h, u koji sedne dvoje ... jer to obicno koristimo svaki dan.

I svako ko nam ponudi brzi i veci automobil zeli da nas prevari da se vozimo vise pa samim tim i trosimo vise :) :)


Poređenje ti je za Darvina :) Aj'd da si bar umesto 150 stavio 270. :)

No, na ES je normalno da se,kad nema argumenata, koristi ovakva kvazi logika.
[ kosac @ 11.02.2011. 08:53 ] @
Citat:
Predrag Supurovic:
No, na ES je normalno da se,kad nema argumenata, koristi ovakva kvazi logika.


Druze, ti si taj koji je na jednom respektabilnom forumu napao uvodjenje novih tehnologija jer
ce to "napraviti problem" nekome i jer ce operateri bolje podkradati neobaveste korisnike ... itd, itd, itd ...

Ja ne znam kako bih ti odgovorio na tu TONU gluposti pa sam se potrudio da unesem malo sarkazma :) :)

[ calexx @ 11.02.2011. 09:24 ] @
Citat:
ganedra: Što se cena tiče, postoje tri paketa od 790 do 2190 dinara. U okviru svih paketa dobija se neograničena količina interneta, s tim što je količina protoka po HSPA+ brzinama ograničena, a nakon što ih korisnik potroši može koristiti internet niže brzine, kao poređenje je navedena EDGE tehnologija.
Ovo je već druga priča, nešto na većim brzinama, posle minimalno ali račun ne može da se napuca. Meni bi i flat gprs bio sasvim upotrebljiv mada bi tu i tamo bilo od koristi da bude brže.

Ako je ovako, eto meni prilike da i od Vipa uzmem neki Adnroid telefon, samo kod njih nemam postpejd. ;)
[ zivanicd @ 11.02.2011. 09:36 ] @
Videcemo dinamiku razvoja mreze, kao i realan saobracaj...

Telekom Srbija uglavnom svuda ima 3G bazne stanice, ali su performanse Van vecih gradova ocajne.

Za navedene maximalne brzine od 40 Mbps do korisnika, do svake bazne stanice VIP treba da dovuce optiku, ili da opasno placa ceh RATELu za zakup slobodnih frekvencija u licencnom opsegu za linkovanje istih.

U svakom slucaju ozbiljan broadband je u Evropi odavno presao granicu nasih 16Mbps, i zestoko se forsira mobilni Internet...

Nadam se da ce VIP uspeti ovu pricu kvalitetno da zavrsi, jer ja bih prvi otkacio sve kablove i koristio bezicni mobilni internet svuda...
[ kosac @ 11.02.2011. 09:51 ] @
Telekom i Telenor nude HSDPA 3G.
Transport im je na ATM-u pa su teorijski limiti ka krajnjim korisnicima 3.6 ili 7.2Mbps (ne moze transport ka RNC-u vise - preskupo je).
Realne brzine zavise od mnogo parametara.

Vip je na HSPA+ i koliko cujem prenos je paketski. Teorijski limit je 84Mbps (HSPA+ MIMO) ... realno ... hmmm ...
zavisi od mnogo parametara ali svakako mnogo veci nego na HSDPA tehnologije.

Na prezentaciji su pustili film u FULL HD (1920) live preko mreze.


[ bachi @ 11.02.2011. 10:08 ] @
Predrag Supurovic napisa:
> Čemu to izvrtanje rečenog? Nemoj mi stavljati u usta nešto što nisam rekao.



Ovo si ti napisao. Možda sam ja pogrešno razumeo.

No nebitno.

Bilo bi lepo kada bi ponudili flat pakete, a ako ne, onda bar sa
nekim razumnim ograničenjem na mesečnom nivou, a ne deračkih 5GB protoka
za 1400 dinara.
[ owim @ 11.02.2011. 11:26 ] @
Citat:
VIP: Što se cena tiče, postoje tri paketa od 790 do 2190 dinara. U okviru svih paketa dobija se neograničena količina interneta, s tim što je količina protoka po HSPA+ brzinama ograničena, a nakon što ih korisnik potroši može koristiti internet niže brzine, kao poređenje je navedena EDGE tehnologija.


Zvuci kao Telenor klik?

S druge strane, sto se same tehnologije tice, da celija podrzava 21Mbps u idealnim uslovima u single cell modu ili 42Mbps u dual cell access-u i agregacija stvarno deli protok izmedju vise korisnika. Bazna stanica ima vise celija tako da je njen thrughput dosta veci i u realnim uslovima korisnik sa 21.6Mbps stick-om bi trebao da dobija izmedju 8 i 16 Mbps u zavisnosti od udaljenosti od stanice... sto je ipak mnogo brze od trenutne ponude cable ili DSL u slicnom cenovnom rang-u.

Koliko je meni poznato, Telenor radi na infrastrukturi za HSPA+ ali imaju velike probleme posto su izabrali jeftinu Huawei opremu koja im pravi jako velike probleme i tesko da ce da lansiraju nesto u 2011 pa cak i 2012...

Sto se netbooka iz ponude tice, 9.990 dinara za dual core ASUS -- to je neverovatna cena posto su u prodaji 250 evra skpulji, a pri tome i 21.6Mbps modem je 1 dinar (a ova cuda kostaju bar 90 evra u slobodnoj prodaji.

Cini mi se, visoko podignuta lestvica koju ce ostali operateri iz ove perspektive jako tesko da preskoce. Bar za sada.
[ owim @ 11.02.2011. 11:30 ] @
Citat:
VIP: Što se cena tiče, postoje tri paketa od 790 do 2190 dinara. U okviru svih paketa dobija se neograničena količina interneta, s tim što je količina protoka po HSPA+ brzinama ograničena, a nakon što ih korisnik potroši može koristiti internet niže brzine, kao poređenje je navedena EDGE tehnologija.


Kako se može potrošiti nešto što je neograničeno? A potom preći na nešto drugo, što je u stvari isto što i ono prvo, ali se drugačije tretira, pa sve tako, okolo naokolo, pa na ćoše?
[ owim @ 11.02.2011. 11:37 ] @
Kada Telenor bude nadogradio svoju mrežu u svih 300 mesta koje su trenutno pokrivena sa HSDPA mrežom, na bar HSPA 21 Mbit/s, to će već biti nešto ozbiljno i korisno. Ovo je malo smešno, VIP pokreće HSPA+ a još nema ni sopstvenu GSM mrežu kako treba na 50% teritorije Srbije.
[ Predrag Supurovic @ 11.02.2011. 12:15 ] @
Citat:
bachi:
> Čemu to izvrtanje rečenog? Nemoj mi stavljati u usta nešto što nisam rekao.



Ovo si ti napisao. Možda sam ja pogrešno razumeo.


Znaš, reč normalno ima više značenja, zavisno od konteksta u kome je upoerbljena.



Citat:
Bilo bi lepo kada bi ponudili flat pakete, a ako ne, onda bar sa
nekim razumnim ograničenjem na mesečnom nivou, a ne deračkih 5GB protoka
za 1400 dinara.


Ali ne nude flat pakete. Ne nude stabilne konekcije. Ne nude, pokrivenost. Nude samo marketinški trik, kao i uvek.
[ bachi @ 11.02.2011. 12:56 ] @
Predrag Supurovic napisa:
> Ali ne nude flat pakete. Ne nude stabilne konekcije. Ne nude,
> pokrivenost. Nude samo marketinški trik, kao i uvek.

Koliko sam razumeo, posle određene količine prenetih podataka, i
dalje će biti flat, samo što će se biti dosta niža DL brzina. Za ovo
drugi se slažem sa tobom.
[ scylerx @ 11.02.2011. 14:08 ] @
http://www.youtube.com/watch?v=AimTWAiOPn4
Da ne bude sve kao na ovoj reklami.
Mnogo reči a malo dela.
Tvoje reči vrede više, ali sad je druga priča.
[ Spanta @ 11.02.2011. 15:28 ] @
Bio sam na konferenciji za novinare, pa da kazem par reci. Demonstrirali su striming Avatara u Full HD-u pri cemu je brzina u pikovima znacajno prelazila 30 Mbit/s. Ovo je bila cisto demonstracija moci, ali nije samo prazna prica. Naravno, sve zavisi od opreme i blizine bazne stanice, pa ce korisnici imati neuporedivo manje brzine, ali opet velike. Po onome sto sam svojim ocima video i cuo od kolega novinara realna brzina je oko 6 Mbit/s DL i malo preko 2 Mbit/s UL. Medjutim, mislim da vecina masi poentu. Ako se pogleda najjeftiniji paket, koji kosta 750-800 dinara mesecno, onda cete za njega izdvojiti oko 19000 dinara za dve godine. Za 16.000 dobijate netbook koji u prodaji kosta oko 34000 dinara. To znaci da korisnik za 1000 dinara dobija dve godine interneta. Pri cemu ne treba zaboraviti da je rec o flat rate paketu. Da, cinjenica je da u ovom paketu samo 1 GB ide velikom brzinom, ali realno vecini i ne treba prevelika brzina vec jeftin net pristojne brzine. Vam ovog 1 GB brzina pada na 200 Kbit/s. Meni je licno to sasvim dovoljno, ako sam negde van kuce, a ovo i jeste mobilno resenje. Na pakete ne treba gledati kao na osnovnu vrednost vec vise kao bonus brzinu na osnovni flat rate. Ako tako postavite stvari, onda je cena uz netbook zaista simbolicna. Ne vidim zasto bi iko sad kupovao netbook sa Dual Core Atomom van VIP-ove ponude. Cak i ako ti ne treba, uzmes i poklonis nekome modem, tebi opet ostaje netbook koji otplacujes dve godine bez kamate.
[ marko37 @ 11.02.2011. 17:15 ] @
Citat:
zivanicd:Za navedene maximalne brzine od 40 Mbps do korisnika, do svake bazne stanice VIP treba da dovuce optiku, ili da opasno placa ceh RATELu za zakup slobodnih frekvencija u licencnom opsegu za linkovanje istih.

Zašto bi dovlačio optiku za 40 Mbps?! Bazna stanica sa ovim tehnologijama dostupnim danas, teoretski ne može da izgura preko 100 i kusur Mbps, kapacitet koji i najobičniji RR link može da izgura. Mislim, znaš i sam...
A što se RATEL-a tiče, to kod velikih ide malo drugačije u odnosu na male. Oni plaćaju kad hoće i koliko hoće. A prilično sam siguran da će sada na RATEL da se izvrši ogroman pritisak od strane barem dva privatna operatera da smanji cene za zakup frekvencija, koje su ionako bezobrazno velike u poređenju čak i sa bogatim zemljama.
[ llux @ 11.02.2011. 18:55 ] @
Ako je neograniceno sa brzinom od 25KB/s sa cenom od 800 dinara onda je ovo odlicno. Samo da funkcionise i da omoguce i za pripejd
[ Slobodan Milivojevic @ 11.02.2011. 19:00 ] @
Pa to i nije tako losa ponuda ako znamo da, doduse na telefonu uz Telenor KLIK dobijam iz nekog razloga za 290 dinara brzinu od max 512kbps i to u prvih 150MB, a posle pada na jadnih 20ak kbps :( Ovako imas 10x brzi flat za 2.5 puta veci novac. Ispada ponuda Telenora katastrofa losa, al ponovo namenjena je za mobilne telefone, al ponovo je mnogo losija.

Evo kakva se brzina dobija na Telenor HSDPA u kvoti na KLIK usluzi (HTC Desire):


A evo kako radi njihova mreza (Prepaid Internet kartica sa modemom Huawei E220):

[ kosac @ 11.02.2011. 19:34 ] @
treba uzeti u obzir i da kada potrosis kvotu dobijes limit od 200 Kbps na HSPA+ mrezi ... znaci sigurnih 200K.

EDGE tehnologija MNOGO zavisi od radio uslova i ako nisu poprilicno dobri neces imati dobar protok.
[ bmarke @ 11.02.2011. 21:27 ] @
Čovek koji je bio na prezentaciji...
http://www.milosblog.com/wp/do...vip-mobilni-internet/1593.html


VIP mobilni internet
Datum : 11. 02. 2011. Komentara : 7 , Sekcija : Događaji
Trka mobilnih operatera na polju mobilnog interneta se nastavlja. Kompanija VIP predstavila je svoju novu uslugu, VIP internet zasnovan na HSPA+ tehnologiji, odnosno u prevodu mobilni internet vrlo velike brzine. Kao bloger sam zvanično pozvan da prisustvujem prezentaciji VIP mobilnog internteta, stoga vam donosim priču iz svog ugla.
Već koristimo MTS ili Telenor internet i pitamo se čime će nas to VIP privući. Hajde da pucam pravo u centar. Ono što se u startu izdvaja kao konkurentna prednost VIP mobilnog interneta je brzina širokopojasnog interneta (HSPA+) i neograničen limit paketa.

Kompanija VIP je u četvrtak, 10. februara 2011. godine zvanično javnosti prezentovala svoj mobilni internet. Nova usluga je bila toliko dobro čuvana tajna da je samo par ljudi u sali SKC-a unapred znalo o kojoj usluzi je reč. Mislio sam da ću kao bloger unapred dobiti info koja je usluga u pitanju, ali ipak nije bilo tako, što je naravno produžilo moju znatiželju.

Da odmah razjasnimo, usluga VIP mobilni internet je primarno namenjena korisnicima prenosivih netbook i notebook računara. U pitanju je mali usb stik modem u okviru koga se nalazi VIP sim kartica, koja praktično omogućuje prijem mobilnog signala. VIP je prvi u Srbiji uveo HSPA+ standard interneta, što ga u startu izdvaja od konkurencije.



Šta je HSPA+
Za laike – nešto jače od klasičnog 3G signala, odnosno internet veće brzine. U brojkama, teoretski HSPA+ tehnologija omogućuje download brzine do 42 Mbit/s i upload brzine je do 5.7 Mbit/s , što uz podatak da je još i mobilno zvuči fascinantno.

U kojim gradovima se može koristiti
HSPA+ signal je trenutno moguće “hvatati” u Beogradu, Novom Sadu, Nišu, Zrenjaninu, Kragujevcu i Pančevu, čime pokriva skoro trećinu populacije Srbije. To znači da u ovim gradovima postoji dobra šansa da internet razvije navedeni teoretski protok. Kažem teoretski jer praktično protok zavisi od broja korisnika na mreži u jednom trenutku. To ipak ne bi trebalo da brine jer je za naše uslove zaista magična cifra, pa čak i da je 10 puta manja, u slučaju mobilnog interneta, fascinantno zvuči.

Šta sa ostalim gradovima
VIP do sredine godine planira širenje HSPA+ tehnologije na sve gradove koji imaju više od 20.000 stanovnika. Do tada će svi gradovi osim pomenutih imati VIP mobilni internet, ali u slabijoj tehnologiji, onoj koja je trenutno aktivna na određenoj teritoriji.

To praktično znači sledeće: ako ste u Boru i koristite novi VIP mobilni internet nećete imati HSPA+ tehnologiju i protok, ali ćete imati recimo klasičan 3G signal i njegov teoretski, odnosno praktični protok (tačan podatak o protoku u Boru objaviću za par dana. Bor nije na listi HSPA+ gradova).



Cena paketa i ograničenje
Ako se fokusiramo na limite prenosa podataka, oni praktično ne postoje. Ako potrošite 1 GB u najmanjem paketu možete i dalje koristiti VIP mobilni internet u tom mesecu ali će postojati razlika u protoku, koji će biti manji. U ponudi će biti tri paketa po cenama 790, 1090 i 2190 dinara. Razlika je u toj količini podataka nakon koje se smanjuje brzina protoka i koje će verovatno biti 1GB, 5GB, 10GB. Praktično, u paketu 1 po ceni od 790 dinara mesečno, dok ne potrošite prvih 1GB imate ultra brzi HSPA+ protok, a nakon toga se vrši automatsko prebacivanje na neku od sporijih konekcija (uskoro ćemo saznati i koju).

Uz ugovorne obaveze je moguće kupiti i netbook računare po povoljnim cenama (od 9.990 dinara), ali o tome više kada i zvanično krene ponuda.

Kada kreće VIP mobilni internet
Od 16. februara 2011., Vip mobilni HSPA+ internet biće dostupan u 30 Vip centara koji se nalaze u 6 većih gradova u Srbiji (Beograd, Novi Sad, Kragujevac, Niš, Zrenjanin i Pančevo) gde je mreža već uspostavljena. U narednim mesecima, prodajna mreža će pratiti razvoj HSPA+ tehnologije širom Srbije.



VIP mobilni internet u praksi
Instalacija je vrlo jednostavna kao instalacija običnog USB stika. Dovoljno je samo da računar prepozna stik, pokreneće se autorun i instalira potreban softver koji se nalazi na samom modem stiku (nema proptatnih CD-ova). Instalacijom se dobija mali program (widget) putem koga se vrši konekcija na mrežu, a koji ujedno prikazuje i jačinu i vrstu signala.

Ono što sam imao prilike da testiram: Rakovica, Beograd, 11.00h, HSPA+ mreža, download 15.32 Mb/s, upload 3.56 Mb/s. Vrlo obećavajuće!

Ono što za sada mogu da uočim kao manu je potreba da se prilikom svake konekcije mini modema unosi pin kod kartice. Takođe moramo ostaviti prostora i za to kako će se zaista VIP mobilni internet pokazati u praksi i kakav će protok imati zavisno od lokacije.

[ zivanicd @ 11.02.2011. 21:51 ] @
Citat:
Zašto bi dovlačio optiku za 40 Mbps?! Bazna stanica sa ovim tehnologijama dostupnim danas, teoretski ne može da izgura preko 100 i kusur Mbps, kapacitet koji i najobičniji RR link može da izgura. Mislim, znaš i sam...
A što se RATEL-a tiče, to kod velikih ide malo drugačije u odnosu na male. Oni plaćaju kad hoće i koliko hoće. A prilično sam siguran da će sada na RATEL da se izvrši ogroman pritisak od strane barem dva privatna operatera da smanji cene za zakup frekvencija, koje su ionako bezobrazno velike u poređenju čak i sa bogatim zemljama.


Upravo o tome govorim... Lako je kada je mreza "zvezda" i kada ti je data centar blizu...

Ali razmisli o provinciji gde su sa bazne stanice na baznu stanicu u red vuceni linkovi... Nema tu ni 10Mbps do poslednje bazne stanice, ne 100Mbps...

Zakup 40Mhz kanala na 26Giga je okvirno oko 1000 evra godisnje. Videcemo da li ce se VIPu isplatiti da vuce tih 100Mbps bash na svaku baznu stanicu...

Cak i 3G recimo ovde u Kladovu ne prelazi 512k... Daleko od nominalne/deklarisane/reklamirane brzine...

[ owim @ 12.02.2011. 16:42 ] @
Drugar novinar bio je Vip na press konferenciji. Ovo je definitivno odlicna stvar i radi vrlo dobro. REALNE brzine u radu su oko 6 Mbit/s DL i 2 Mbit/s UL. Ovo pisem na osnovu informacija koje sam dobio od nekoliko kolega koji su sinoc isprobali kod svojih kuca kako sve radi. Svi su prezadovoljni. Pored najskupljeg paketa, postoji i jeftiniji u kom netbook dobijate za oko 15-16.000 dinara, a mesecno placate oko 700 dinara (ugovor na dve godine). Kada saberete sve troskove, to fakticki znaci da po ceni netbooka (redovna cena je oko 34.000 dinara) dobijate besplatan internet u periodu od dve godine. U prevodu, samo neobavesten covek moze da kupi netbook van ove akcije. :)

Sto se tice nejasnoca oko paketa, protok naveden u paketu oznacava kolicinu podataka koju korisnik moze preneti MAKSIMALNOM BRZINOM. Posle toga brzina pada na 200 Kbit/s, na zalost, ali nema ogranicenja u kolicini prenetih podataka. Ja sam kod Telenor Klika posle 150 MB imao oko 32 kbit/s! Za korisnika je najbitnije da nema skrivenih troskova i da je cena fiksna. Mislim da je ovo odlicna ponuda za sve koji su mobilni i kojima skidanje filmova sa neta nije prioritet.

Medjutim, drugar je zvao call centar, i kazu dobija se VIP USB modem kome je max brzina 7,2 Mbit/s tako da "dzaba krechenje". Paketi su 1GB, 5GB i 15GB. Max brzina za prvi paket je 1 Mbit/s, za drugi 5 Mbit/s i za treci max koliko mreza moze da izdrzi u tom trenutku. Usluga dostupna od 16. februara.

* * *

Nevezano za ovo, nisam korisnik 3G Neta, probao sam Vip i u centru BG imao ~7Mbit/s download na mobilnom -- radi bez problema dok na mt:s-u u centru grada, na istom mestu, i to na terasi koja gleda u BS nisam mogao da navatam 3G (UMTS) signal!

Vec sam u temi pisao da Telenor vec duze vreme radi na HSPA+. Cak su poceli postavljanje stanica pre Vip-a ali, na zalost, oprema koju su odabrali je izuzetno losa (Huwaei) i daje jako los kvalitet tako da je vrlo neizvesno da li ce lansirati HSPA+ mrezu u 2011. ili cak i u 2012, posto po svemu sudeci sve sto su do sada uradili ce izgleda morati da radi iz pocetka.

Za kraj, MTS i Telenor nemaju ovu tehnologiju, oni su na HSDPA i kod njih je limit 3,6 ili 7,2 Mbit/s (iako HSDPA podrzava i vise kao standard).
[ burex @ 15.02.2011. 12:08 ] @
Sama činjenica da postoji Flat paket (sa OK brzinom) mi uliva nadu da će se uskoro takva praksa preneti i na polje mobilnih telefona, jer trenutno naši smart-telefoni su kao ribe na suvom sa ovakvim tržištem.
[ Milan013 @ 15.02.2011. 23:05 ] @
Hocete li prestati da poredite babe i zabe? Kako mozete da poredite VIP broadband sa Telenor KLIK-om koji je usluga iskljucivo za mobilne telefone i to prevashodno non-smart telefone (za prave korisnike smart telefona tu je Prenesi Plus familija paketa).
[ burex @ 16.02.2011. 02:45 ] @
Da, čitavih 2GB za 3000din, kako da ne...
[ owim @ 16.02.2011. 04:18 ] @
Za 2 godine, na koliko se potpisuje ugovor, drasticno ce se izmeniti
MBB (mobile broadband). Pretpostavljam da ce onome ko se odluci za
paket od 2 GB omoguciti da predje na novi paket iste vrednosti, kada
se ponuda bude menjala. Nisam Vipovac, znam da imaju cudne uslove u
vezi sa promenom paketa i tarifiranjem tih promena, posebno kada
postoji ugovorna obaveza.
[ espresso @ 16.02.2011. 06:12 ] @
1GB za 790 din (brzina do 1 Mbps)
5GB za 1090 din (brzina do 5Mbps)
15GB za 2190 din (maksimalna dostupna brzina)
http://www.vipmobile.rs/vip-in.../vip-internet-tarife.1210.html

Najjači modem u ponudi im je "Huawei E182e". Njegova maksimalna brzina je 21 Mbps što nije ni pola od onoga što je najavljeno. Njegova cena je oko 4000 dinara za paket od 5GB.
Ali u svakom slučaju, ako im ovih 5GB radi kako treba, to je povoljnije od Telenora. Niža cena i veća brzina.

[Ovu poruku je menjao espresso dana 16.02.2011. u 08:15 GMT+1]
[ bachi @ 16.02.2011. 07:32 ] @
Trenutno najbolja ponuda na tržištu. Samo, vrlo moguće da sam
ćorav, ali nigde na sajtu nisam video da piše da li se sklapa
obavezujući ugovor na 12 ili 24 meseci, ili ne?

Takođe, kakva im je pokrivenost hspa+ signalom? Zanima me
konkretno u Jajincima, kod Idea-e?
[ espresso @ 16.02.2011. 07:33 ] @
Nigde nisu napisali kolika je ugovorna obaveza. Ako je zaista 2 godine kao što je owim napisao, to može biti velika mana. Posle nekoliko meseci kada narod nagrne, kapaciteti pojedinih baznih stanica mogu postati nedovoljni i šta onda? Internet koji je prvih dana radio besprekorno i oduševljavao brzinom, na kraju postane neupotrebljiv za gledanje video klipova, npr. To se dešavalo sa Telenorom i Telekom internetom.
Iako je ovo povoljnija opcija, ja ne bih bio spreman da dve godine nekome uplaćujem 1000 ili 2000 dinara za mačku u džaku. 6 meseci bi bilo sasvim prihvatljivo. U vremenu ekonomske nestabilnosti tražiti od nekoga da se obaveže na 2 godine za servis koji u praksi nema ujednačen kvalitet kao što su SMS i pozivi, je glupo.
[ fibula @ 16.02.2011. 09:23 ] @
Jel zna neko mozda da li mogu negde kod nas da se nabave ovakvi 3g ruteri?
Code:
http://www.dealextreme.com/p/cdma-wcdma-hspa-td-hspa-evdo-3g-mobile-broadband-modem-2-4ghz-802-11n-g-b-wireless-router-37524



[ bachi @ 16.02.2011. 09:52 ] @

Ne znam, ali ima TP-Linkov, ali ne znam da li radi sa VIPovim
USB modemima, mada ne vidim razlog zašto ne bi, ali svakako treba
proveriti.

http://itsvet.com/proizvod/tp-...r3420/comp_comp_router/317/358
[ espresso @ 16.02.2011. 11:14 ] @
Tp-link TL-MR3420 i TL-MR3220 podržavaju i E182e i ZTE MF190. Ujedno Tplink je i najjeftiniji ruter koji podržava 3g modeme. Ostali su preskupi. Lista podržanih modela: http://www.tp-link.com/common/subject/3g_router/compatible/list/
Ja imam Air3g ruter koji koristim sa Telenor modemom. Prešao bih kod Vipa samo da je kraća ugovorna obaveza i da mogu da znam kakav je prijem kod mene. Telenor dozvoljava da se modem vrati u prva 3 dana posle potpisivanja ugovora što je veliki plus.

[Ovu poruku je menjao espresso dana 16.02.2011. u 12:38 GMT+1]
[ Baja Gaša @ 16.02.2011. 11:21 ] @
Trenutni protok sa Blekberijem koji koristim kao modem, paket Postpaid 900 (stari):



Verovatno da bi isto ovako trebalo da radi i sa HSDPA+ modemom. Doduše, ne znam da li su podešavanja AP ista.

Ostaju na posmatranju :)
[ bachi @ 16.02.2011. 12:55 ] @
Iskreno se nadam da će i MTS i Telenor da uvedu da nakon isteka
n GB, da se ne naplaćuju papreno dodatni protok, već da se smanji brzina
paketa, jer ovako kako je sada je baš lame. :(
[ avala100 @ 16.02.2011. 14:21 ] @
@Milan013 "Hocete li prestati da poredite babe i zabe? Kako mozete da poredite VIP broadband sa Telenor KLIK-om koji je usluga iskljucivo za mobilne telefone i to prevashodno non-smart telefone (za prave korisnike smart telefona tu je Prenesi Plus familija paketa)."

U pravu si, ali postoji i nesto novo.
To nesto novo kosta kao KLIK, 290 dinara i predstavlja tarifni dodatak, bez smanjivanja brzine (kao kod KLIK-a), a dobije se 500MB!
Naravno plus oni koji se dobiju za pakete od 325 pa navise...

http://www.vipmobile.rs/vip-in...sluge/tarifni-dodaci.1238.html

Ovo je stvarno fantsaticna ponuda.
Ostaje samo da se uverimo (sto rece espresso) da li ce te brzine i da ostanu takve kad vise korisnika pocne da ih koristi...
[ espresso @ 16.02.2011. 15:46 ] @
Upravo sam pitao u radnji, ugovorna obaveza je 2 godine :(
Namerno nisu napisali jer se ljudi toga plaše nego kad dođeš da potpišeš ugovor, usput ti se i to spomene. Pa ako si već dotle stigao, ajde da potpišeš. Nego da uzmem ja karticu bez modema ako može pa da je koristim na ovom što imam. Samo ne znam kako je moguće zaključati modem da se ne spaja na mrežu sa kojom Vip ima roming. Da li roming sa Telenorom podrazumeva i internet saobraćaj?
[ 4txx @ 16.02.2011. 15:50 ] @
da li neko moze da potvrdi kolika je minimalna vremenska obaveza iz ugovora??? ako je 2 godine onda je stvarno previse...

edit: odgovor je iznad
[ 51Pegasi @ 16.02.2011. 17:07 ] @
@avala100

Telenor KLIK je namenjen za korišćenje interneta na telefonu, pa njega možeš porediti sa tarifnim dodatkom za voice tarife na Vipu:
http://www.vipmobile.rs/privat...dodaci/internet-paketi.35.html
To je 10MB za 295 din.

Tarifni dodatak od 500MB koji si naveo vazi samo za internet tarife i on je ok.
[ avala100 @ 16.02.2011. 17:39 ] @
Citat:
51Pegasi: @avala100

Telenor KLIK je namenjen za korišćenje interneta na telefonu, pa njega možeš porediti sa tarifnim dodatkom za voice tarife na Vipu:
http://www.vipmobile.rs/privat...dodaci/internet-paketi.35.html
To je 10MB za 295 din.

Tarifni dodatak od 500MB koji si naveo vazi samo za internet tarife i on je ok.


Da, pogresno sam razumeo.
Mislio sam da je to nesto sto mogu da koriste svi, nije mi bilo jasno zasto jer sve vece tarife imaju net u okviru paketa, ali sam pomislio da je mozda za one manje, ispod 325 koje nemaju taj protok.
Mozda ce da omoguce i za prepaid, ko zna, kako su krenuli, to bi im bio pun pogodak.
[ Parkman @ 16.02.2011. 19:42 ] @
Evo informacije iz prve ruke. Razgovarao sam sa menadzerom prodaje o VIP mobilnom internetu. Ugovor se zakljucuje na period od 24 meseca SAMO U SLUCAJU ako kupujete netbook po povlascenoj ceni. Ukoliko zelite SAMO INTERNET, zakljucujete ugovor na 3 MESECA gde dobijate samo usb modem koji ostaje u vlasnistvu korisnika i sim karticu.
[ Slobodan Milivojevic @ 16.02.2011. 19:54 ] @
Onda ova ponuda i nije tako losa.
[ Dragan Krstevski @ 17.02.2011. 06:33 ] @
Ma super je hspa +++++++++++++
[ burex @ 17.02.2011. 08:01 ] @
Dakle kada se probije "kvota", nema računa od par hiljada na vratima? Kako bi narod rek'o... "TO LUTKO!"
[ zivanicd @ 17.02.2011. 11:42 ] @
Ja gledam na sajtu vipa i ne vidim tu nista neograniceno...

Paket 1mbps je 1GB saobracaja...

U svim paketima brzina je 200k van paketa u "nacionalnom saobracaju" sta god im to znacilo....

:D
[ bachi @ 17.02.2011. 12:09 ] @
zivanicd napisa:
> U svim paketima brzina je 200k van paketa u "nacionalnom saobracaju"
> sta god im to znacilo....

Nakon što se spuca 1, 5 ili 15GB, smanjuje se brzina na 200Kb. E
sad, ovo za "nacionalni saobraćaj" si dobro primetio. U normalnom
slučaju, to bi značilo da nemaš neograničeno iz romaminga, ali kod VIPa
ništa nije normalno, tako da ovo može i da znači posećivanje sajtova
samo koji se hostuju na RS serverima. No, kako bi to bila odlika
devedesetih i ona vremena dialupa, pretpostavljam da je ono prvo u
pitanju.
[ avala100 @ 17.02.2011. 12:12 ] @
Citat:
zivanicd: Ja gledam na sajtu vipa i ne vidim tu nista neograniceno...

Paket 1mbps je 1GB saobracaja...

U svim paketima brzina je 200k van paketa u "nacionalnom saobracaju" sta god im to znacilo....

:D


U nacionalnom saobracaju znaci NE u romingu. To se posebno (skupo) placa.

(osim ako nisi neuspesno probao da budes sarkastican, a u stvari znas sta znaci "neogranicen" i "nacionalni saobracaj")
[ zivanicd @ 17.02.2011. 13:41 ] @
Hm.... razumem ja sta je roming jer sam u pogranicnoj zoni...

Ne moze VIP da ti garantuje 200k na baznoj stanici stranog operatera... to je suludo jer zavisi od faktora na koje VIP ne moze da utice...

Odes u Banglades i ne znam kako neko moze da ti garantuje 200k na njihovim baznim stanicama...

Meni sve ovo mirise na RS saobracaj (nacionalni peering).

Ili je upravo to da kad potrosis 15Giga, brzina ti sa 40Mbps padne na 200k... najs ...

Ovo je realno 200k FLAT mesecno za 790 din jer pravi FLAT korisnik potrosi 1GB za 1dan...
[ avala100 @ 17.02.2011. 16:31 ] @
Citat:
zivanicd
Ne moze VIP da ti garantuje 200k na baznoj stanici stranog operatera... to je suludo jer zavisi od faktora na koje VIP ne moze da utice...

Odes u Banglades i ne znam kako neko moze da ti garantuje 200k na njihovim baznim stanicama...


Pusti Banglades, ali ti je pitanje na mestu za domaci roming.
Sta se desava sa brzinama kad se nakacis na Telenor baznu stanicu? Neku najstarije generacije koja nema ni edge? (kojih je i najvise kod Telenora)
Da li neko zna kako funkcionise VIP internet preko Telenor-a?
VIP ne garantuje nikakve brzine ni u svojoj mrezi. Oni samo kazu maksimalne brzine, ali ne garantuju da ce biti maksimalne, sto je i razumljivo.


Citat:
zivanicd
Ovo je realno 200k FLAT mesecno za 790 din jer pravi FLAT korisnik potrosi 1GB za 1dan...


I za Rajka ima kapa, tako i za te "prave" flat korisnike postoje odgovarajuci paketi. A ako je i to malo, postoje dopune od po 500 MB, cini mi se max dva puta mesecno, a ako je i to malo, onda nista.
Mozda Telekom ima 30GB mesecno u nekom paketu? Kao da sam video u nekoj reklami.
[ 4txx @ 17.02.2011. 16:58 ] @
sve te brzine su maksimalne, a ne zagarantovane

elem ja sam danas bio da uzmem 15gb varijanu bez laptopa... prvo neprijatno iznanadjenje je bilo sto je ugovor zvanicno na 3 meseca, ali period odjaviljivanja je jos dodatna 3 meseca. kako okrenes iz ugovora se ne moze izaci pre 6 meseci. sledece neprijatno iznanadjenje je sto su me upozorili da je ponekad moguce da "sekca ucitavnje videa"... sta god to znacilo, ali sigurno je youtube za koji ne treba vise od 50-60kbs konstantene veze da bi radio normalno.

zbog toga sam trazio da mi kazu koliko mi je daleka najbliza bazna stanica. kad sam cuo da je blizu 2km, samo sam rekao hvala dovidjenja

btw ne daju nikakav test period... tako da se kockate sto se tice brzine
[ freeworld @ 20.02.2011. 10:44 ] @
nesto ne verujem u modem za dz uz ugovor 3 + 3 meseca.jer uz minimalni paket daje se 790*6 je 4740 a neko je naglasio da je modem 90 evra.druga stvar kod mene pokazuje brzinu na telefonu oko 1 mbit,ko mi garanvje a ce nakon potrosenih 1 gb po punoj brzini nakm toga brzina da padne samo na 200 kbit a ne i na manje,setimo se njihove greske 307 sekundi.i da naglasim,ne nalazim se niti nekom od pomenutih gradova niti od ovih vecih od 20000 stanovnika,ne zanim me hspa + brzgne vec samo flet od 200 kbit?
[ owim @ 20.02.2011. 12:39 ] @
^ Neka vrsta "garancije" bice oni koji ce pre tebe da isprobaju uslugu, istina ne na tvojoj lokaciji. Ako daju punih 200 kbit/s a ti sada mozes da izvuces vise, i drugi koji kupe paket potvrde stabilnih 200 kbit/s -- onda je done deal za tebe.

Usput, ovih 200 kbit/s u kom frekvencijskom opsegu daju? Da li mreza "pada" na EDGE, ili UMTS, ili ostaje na HS(D)PA?
Citat:
nesto ne verujem u modem za dz uz ugovor 3 + 3 meseca.jer uz minimalni paket daje se 790*6 je 4740 a neko je naglasio da je modem 90 evra

Nisam Vipovac, ali ako ti vec jesi, pozovi call centar ili napisi mail i dobices odgovor vrlo brzo za modem -- da ne spekulisemo.
[ owim @ 21.02.2011. 14:06 ] @
Citat:
Sta se desava sa brzinama kad se nakacis na Telenor baznu stanicu?

Nista, nemas uslugu. Evo zvanicnog odgovora:
Citat:
Uspesno koriscenje Vip Interneta - HSPA+, se moze izvrsiti iskljucivo posredstvom infrakstrukture kompanije Vip mobile, koja poseduje adekvatnu opremu za ostvarivanje ove vrste saobracaja.

Pitao sam i za onih 200 kbit/s, ali nisam dobio odgovor.
[ padavichar @ 21.02.2011. 16:23 ] @
Ljudi, provereno na prodajnom mestu - nacionalni saobracaj se odnosi na sve sajtove (nema nikakvog ogranicenja ovog tipa), znaci nakon potrosenih GB po maksimalnoj brizni surfovanje u Srbiji je besplatno po brzini od 200 Kbit/s. Znaci, ne odnosi se na roaming. Sto je super
[ owim @ 21.02.2011. 17:53 ] @
Citat:
znaci nakon potrosenih GB po maksimalnoj brizni surfovanje u Srbiji je besplatno po brzini od 200 Kbit/s

Da, ali samo na Vip baznim stanicama.
[ espresso @ 21.02.2011. 20:29 ] @
Uzeo sam paket kod Vipa. Ovo je brzina sa ne tako dobrim prijemom (3 crtice od 5 -modem ZTE MF190)



Radi bolje od Telenorovog a naročito ako je povezan na HSPA. Tada je ping dosta niži. Potvrđujem da je ugovorna obaveza 3 meseca plus 3 meseca za raskid posle podnošenja zahteva. Modem je zaključan. Uz paket se standardno dobija i jedna pripejd kartica kao poklon.

[ owim @ 21.02.2011. 20:49 ] @
Da li mozes da se konektujes na Vip BS u svim modovima: HSPA+, HDSPA, WCDMA, EDGE, GPRS?

Ako mozes, prilikom prelaska iz moda u mod, da li se gubi konekcija ili ne?

Jesi probao kako radi Skajp s takvim pingom od 50ms? Neces moci da igras Medal of Honor :).

Moze mali test: Telenor Intenet nekad i sad vs. Vip Internet sad. Hvala.
[ espresso @ 21.02.2011. 21:19 ] @
Modem sam nakačio na 3G ruter, tako da nemam mogućnost da testiram prelazak iz jednog režima u drugi. Ali ono što mogu da kažem je da sam se nakačio na HSDPA preko Telenorovog modema (sa vip karticom). Tu je jasno ograničenje od nekih 2,3Mbps/0,35Mbps.

Kada koristim E1550, net možda malo bolje radi kod Vipa, rekao bih. Ali zato kada se nakači preko Vipovog modema na HSPA, mnogo brže otvara strane. Samo leti. Kažem, nije mi dobar prijem ni kod jednog operatera pa ne mogu da izvučem maksimum za poređenje.

[Ovu poruku je menjao espresso dana 22.02.2011. u 08:45 GMT+1]
[ kosac @ 21.02.2011. 21:36 ] @
u kom si delu grada ... ako nije tajna?
[ Luccio @ 21.02.2011. 23:25 ] @
Nego , jel ovo radi na smart telefonima, konkretno HTC Wildfire ?
[ Slobodan Milivojevic @ 21.02.2011. 23:29 ] @
HTC wildfire ima HSDPA podrsku, tako da ce ti raditi oko 2.5M/384k max.
[ owim @ 22.02.2011. 04:51 ] @
Zasto max 2,5 mbit/s? U specifikaciji za HTC Wildfire stoji "3G: HSDPA, 7.2 Mbps".
[ espresso @ 22.02.2011. 07:59 ] @
@kosac
U blokovima.

Ruter koji sada koristim, Air3G, ne podržava Vipove modeme. Pisao sam proizvođaču da ih uvrsti u sledeći firmver. Ja ću danas morati da uzmem tp-link koji podržava Vipove modeme jer greh je ne iskoristiti njihov puni potencijal. Ne mogu da se odreknem lagodnosti koju pruža ruter nasuprot stalnom priključivanju modema, spajanju na mrežu i traženja najboljeg signala po stanu.
[ Igorn @ 22.02.2011. 09:19 ] @
Jel moze neko da testira koliko je realna ta brzina do 200 Kbit/s i da li radi na GPRS opsegu,tacnije da li radi tamo gde nema EDGE signala(nigde nisu napisali da li radi na GPRS-u)?

Najbolje bi bilo kad bi znao da li ce SKYPE da radi,ali u gore navedenim uslovima.
[ owim @ 22.02.2011. 09:49 ] @
^ NBG blokovi: betonska armatura s celicnim sipkama = slab domat
signala vise učestanosti. Svima koje tamo znam 3G signal u stanu je
slabiji od 2G signala (niže učestanosti), a ni 2G nije iste jacine u
svim delovima stana.

Sa povecanjem G povecava se učestanost, dakle smanjuje talasna duzine
-- slabija penetracija u zatvoreni prostor i manja povrsina pokrivena
jednom baznom stanicom (manji domet).
[ Luccio @ 22.02.2011. 14:17 ] @

7,2 http://www.gsmarena.com/htc_wildfire-3337.php



[Ovu poruku je menjao espresso dana 23.02.2011. u 15:25 GMT+1]
[ espresso @ 22.02.2011. 21:44 ] @
Uzeo sam Tp-Link 3G ruter. Radi ko iz topa sa fabričkim firmverom iako nije navedeno da podržava MF190. Svejedno, skinuo sam najnoviju verziju sa sajta koja podržava pomenuti modem i koja je potpunija.
Ima opciju da prikazuje jačinu signala i sudeći po slici nije baš sjajan tu gde sam. Ali bez obzira, izvlači dobru brzinu i ping (u poređenju sa HSDPA)






[Ovu poruku je menjao espresso dana 24.02.2011. u 16:55 GMT+1]
[ vasko1 @ 23.02.2011. 00:18 ] @
nije mi jasno ovaj lik sto je hvalio vip net + notebook,zasto to radi i zasto moderatori dopustaju to...iste c/p komentare sam video na b92 stranama,izgleda da mu je neko dao 200 dinara da ih hvali po netu...

a i cim se cene zavrsavaju na devetke i osmice jasno je o cemu se radi... (23990 din,3.998 din,9990 din itd...)

http://www.vipmobile.rs/vip-in...lni-uredjaji/netbook.1269.html

mada meni ova tabela nelogicna skroz,bice da je kolona rata trebala obrnuto da ide...stvarno rebusi...

Code:
Tarifa                     Cena             Rata
Neograničen internet 1      23990 din    3.998 din
Neograničen internet 5      19990 din   3.332 din
Neograničen internet 15     9990 din    1.665 din
[ vasko1 @ 23.02.2011. 00:25 ] @
evo to je ova matematika :S


Citat:
Pored najskupljeg paketa, postoji i jeftiniji u kom netbook dobijate za oko 15-16.000 dinara, a mesecno placate oko 700 dinara (ugovor na dve godine). Kada saberete sve troskove, to fakticki znaci da po ceni netbooka (redovna cena je oko 34.000 dinara) dobijate besplatan internet u periodu od dve godine. U prevodu, samo neobavesten covek moze da kupi netbook van ove akcije. :)
[ Spanta @ 23.02.2011. 09:31 ] @
Citat:
vasko1: nije mi jasno ovaj lik sto je hvalio vip net + notebook,zasto to radi i zasto moderatori dopustaju to...iste c/p komentare sam video na b92 stranama,izgleda da mu je neko dao 200 dinara da ih hvali po netu...

Ne vidim sta je taj lik (odnosno ja ) uradio nedozvoljeno? Ako si vec citao komentare na B92 onda si video da sam se ispravio kad su objavljene zvanicne cene. Imam i sliku na kojoj se vidi da su prvobitno planirane mnogo nize cene netbookova u paketima. Uz te cene je racunica bila tacna i Internet je bio maltene besplatan ako se uzme najjeftiniji paket. Zar je protiv pravila foruma skrenuti ljudima paznju da ako kupuju netbook uzmu tamo gde ce dobiti uredjaj na dve godine bez kamate i bonus internet? Jos jednom naglasavam da je to bila racunica po preliminarnim cenama i da je sad situacija nesto drugacija.
[ vasko1 @ 23.02.2011. 14:04 ] @
znaci ako uzmes lap top i net od 1 giga mesecno to izadje za 2 godine 24 x 3998 = 96 000 dinara
[ avala100 @ 23.02.2011. 15:18 ] @
Citat:
vasko1: znaci ako uzmes lap top i net od 1 giga mesecno to izadje za 2 godine 24 x 3998 = 96 000 dinara


Lap top kosta uz paket koji si naveo 23990 dinara.
Moze da se uzme na 6 rata.
Rata ima 6, a ne 24.
Ugovorna obaveza je 24 meseca.
[ avala100 @ 23.02.2011. 15:22 ] @
Citat:
vasko1

a i cim se cene zavrsavaju na devetke i osmice jasno je o cemu se radi...


O cemu se radi?
[ Spanta @ 24.02.2011. 10:32 ] @
Citat:
vasko1: znaci ako uzmes lap top i net od 1 giga mesecno to izadje za 2 godine 24 x 3998 = 96 000 dinara
Paaa, ako krenes tom logikom, onda da, ali ovde treba deliti, a ne mnoziti. Cena je 23.990 dinara i kad podelis na 6 rata, dobijas mesecnu ratu od 3.998 dinara, bas kao sto pise u njihovoj tabeli.
Evo precizne racunice. Uredjaj kosta 23.990 dinara, a paket kosta 790 din/mesecno. Na period od dve godine platices 23.990+18.960=42.950 dinara. Za te pare dobijas netbook koji je u redovnoj prodaji oko 33.000 dinara i dve godine interneta. U prevodu, dve godine interneta te kosta oko 10.000 dinara, odnosno oko 400 dinara mesecno. Ne znam kako se tebi cini, ali meni i dalje zvuci kao odlicna ponuda.
[ espresso @ 24.02.2011. 16:05 ] @
Specifikacija računa je dostupna na sajtu i za tekući mesec. Evo sada mogu da vidim korišćenje od jutros. Prikazani su datum i vreme početka konekcije, trajanje i količina podataka.
[ owim @ 24.02.2011. 16:36 ] @
^ Sjajno! To vazi za HSPA+ Net, da li vazi i za postpejd pakete? Kako
bese, kod Vipa pripejd korisnici ne mogu da vide specifikaciju poziva?
[ owim @ 24.02.2011. 19:06 ] @
Citat:
- u saradnji sa kompanijom Telenor, na mestima gde Vip signal ima nedovoljnu pokrivenost, svim nasim korisnicima je omoguceno da koriste njihovu mreznu infrastrukturu za sve vrste usluga a kojima pripadaju i usluge prenosa podataka u EDGE kvalitetu;

- ukoliko imate mogucnost HSPA+ mreze prilikom konekcije na internet, nakon iskoriscenog saobracaja koji je u okviru Vip internet paketa, ostajete na istoj tehnologiji prenosa podataka, HSPA+, samo Vam je izvrseno smanjenje brzine protoka;

- sa HSPA+ paketom, ukoliko to dozvoljava mrezna pokrivenost, imate mogucnost povezivanja na internet u svim modelima konekcije: HSPDA, UMTS, EDGE kao i GPRS.

Korisnicki servis
Vip | member of Telekom Austria Group
[ Slobodan Milivojevic @ 24.02.2011. 21:09 ] @
Samo mi jedno nije jasno, kako oni obezbedjuju EDGE protok preko Telenor mreze, kad na lokacijama gde Vip nema dobar signal obicno Telenor na GSM mrezi nema EDGE vec samo GPRS...

Nije mi naj jasnije na koje su oni lokacije tacno mislili...
[ septimus @ 24.02.2011. 21:45 ] @
Postpaid korisnici mogu da online gledaju listing. Kasnjenje oko 1-2h.
Prepaid ne mogu.
[ ninjaz @ 24.02.2011. 22:08 ] @
Citat:
Slobodan Milivojevic: Samo mi jedno nije jasno, kako oni obezbedjuju EDGE protok preko Telenor mreze, kad na lokacijama gde Vip nema dobar signal obicno Telenor na GSM mrezi nema EDGE vec samo GPRS...

Nije mi naj jasnije na koje su oni lokacije tacno mislili...


Npr. Valjevo. Vip nema ni jednu svoju baznu stanicu, vec sve ide preko MTS/Telenor rominga.
[ espresso @ 25.02.2011. 07:54 ] @
VIP vs. Telenor na lokaciji kod Sava Centra

Telenor prvi put


Telenor drugi put



----------------------------------


Vip prvi put (ograničenje paketa - 5Mbps)


Vip drugi put (ograničenje paketa - 5Mbps)


Sada sam imao prilike da isprobam oba modema na lokaciji sa punim signalom. Razlika je očigledna.
[ Slobodan Milivojevic @ 25.02.2011. 08:34 ] @
Citat:
ninjaz: Npr. Valjevo. Vip nema ni jednu svoju baznu stanicu, vec sve ide preko MTS/Telenor rominga.


Ne bih rekao, bar po podacima sa Ratel registra:
http://registar.ratel.rs/sr/re...eqDo=1900&freqDoJedinica=6

Pusti scan na telefonu i adko izadje 220 05 ili Vip SRB, onda imaju svoje BS.
[ avala100 @ 25.02.2011. 08:59 ] @
Citat:
ninjaz: Npr. Valjevo. Vip nema ni jednu svoju baznu stanicu, vec sve ide preko MTS/Telenor rominga.


Pouzdano znam da imaju jednu.
Jedna firma sa kojom saradjujem, na ulasku u Valjevo je imala problem sa signalom.
Dosli su iz VIP-a, postavili im neku mini baznu stanicu u tu veliku halu, jer je kompanija presla na VIP.
To sam video jos pre oko godinu dana, dakle u VA imaju bar jednu.
A po Ratelu, VA ima bazne stanice vipa.
[ ninjaz @ 25.02.2011. 11:25 ] @
Gledao sam registar. I meni je bilo cudno. Skoro u blizini moje kuce je podignut novi stub, znam da je telekom tu postavio svoje antene. Po ratelu ispada da i vip ima svoje, medjutim kad ukljucim scan uvek izlaze dve mreze. Tako je i u ostalim delovima grada.
[ kosac @ 25.02.2011. 12:06 ] @
Citat:
espresso: VIP vs. Telenor na lokaciji kod Sava Centra

A ti bese imas HSDPA ili HSPA+ modem?

p.s. sad tek vidim da imas paket koji je limitiran na 5Mbps

[Ovu poruku je menjao kosac dana 25.02.2011. u 13:42 GMT+1]
[ espresso @ 25.02.2011. 13:34 ] @
E1550 HSDPA i MF190 HSPA. Inače, Vipova kartica u E1550 daje iste rezultate kao i telenorova kartica - čak sam imao i veći ping kod Vipa.
[ owim @ 27.02.2011. 07:33 ] @
Citat:
VIP vs. Telenor na lokaciji kod Sava Centra

- Da li bi isti test mogao da uradis i sa MTS mrezom, na istoj lokaciji, sa istom opremom? :-)

- Kako se proverava stanje (broj preostalih MB) i koliko je azurno na Vip-u?
(Nadam se da ne moras da vadis karticu iz modema, stavljas u telefon i saljes STANJE na neki broj.)

- Da li si dobio neku Vip aplikaciju i da li ona objektivno prikazuje protok (slaze li se sa stanjem)?
[ espresso @ 27.02.2011. 08:28 ] @
Od Telekoma nemam ništa - ni karticu ni modem. Čak i da im je net najbolji na svetu, sa njima se više ne bih kačio, bar dok se banda ne raspusti i ne postanu normalna firma.
Vip ima svoju aplikaciju (zovu je komandni centar) ali u okviru nje nisam primetio merenje potrošenog saobraćaja. Ima samo opciju da pokaže koja je trenutna brzina. Pošto mi modem nije na računaru već na ruteru, nema svrhe da pratim bilo šta preko njihove aplikacije. Provera stanja ide preko besplatne poruke ili na njihovom sajtu. Prikazano stanje se ne menja brzo, već mu verovatno treba nekoliko sati - nisam proveravao koliko. Uglavnom, vidim da je potrošnja otprilike ona koliko sam imao sa Telenorom pa mi nije ključna potreba da vidim realno stanje odmah - tim pre što nema naplate posle iskorišćenog saobraćaja iz paketa.
Dalje od Telekoma, nemoj da ti stižu računi za ono što nisi koristio ili da ne možeš da proveriš stanje pa prekoračiš.

Telenor mogu da ti preporučim zbog korektnosti i ozbiljnosti poslovanja te firme a Vip za sada ima najbrži i najkvalitetniji net. Minus kod Vipa može biti nemogućnost raskida ugovora još 3 meseca od trenutka kada se odlučiš za to. Ne zanimarimo i činjenicu da jedino Telenor daje probni rok od 3 dana da vidiš da li ti odgovara net na tvojoj lokaciji.



[Ovu poruku je menjao espresso dana 27.02.2011. u 09:43 GMT+1]
[ owim @ 01.03.2011. 21:31 ] @
Citat:
Slobodan: Samo mi jedno nije jasno, kako oni obezbedjuju EDGE protok preko Telenor mreze, kad na lokacijama gde Vip nema dobar signal obicno Telenor na GSM mrezi nema EDGE vec samo GPRS...

Upravo sam pitao Vip, tim recima, evo odgovora (koji nije odgovor):
Citat:
Postovani,

Zelimo da Vas informisemo da na mestima gde Vip signal ima nedovoljnu pokrivenost svim nasim korisnicima je omoguceno da koriste mreznu infrastrukturu kompanije Telenor za koriscenje usluge prenosa podataka u EDGE kvalitetu ukoliko to mrezna pokrivenost i kvalitet signala dozvoljava.
[ avala100 @ 02.03.2011. 08:15 ] @
Kako nije odgovor? Gde nema Vip signala a ima Telenor pokrivenosti, koristi se Telenor. Pa ako ima edge, onda prenos ide preko edge-a, a ako ima samo gsm bez edge-a, onda prenos ide sporije. Modem radi u svim rezimima. Nije jasno jedino da li preko Telenora moze da se koriste 3G bazne stanice. Brzine niko ne garntuje ni u jednoj opciji ni kod jendog operatera. Ne garantuju cak ni prenos glasa. Probao sam Vip prenos podataka preko telenor mreze, ubacio karticu u modem, radi, ocajno preko gsm mreze.
[ freeworld @ 02.03.2011. 16:32 ] @
Citat:
avala100:  Nije jasno jedino da li preko Telenora moze da se koriste 3G bazne stanice.

Moze 3g,kod mene je brzina negde oko 1 mbit,a vip nema baznu stanicu,jedino ne moze HSPA+.
[ majkoz @ 03.03.2011. 16:20 ] @
Koristim vec desetak dana vip net (modem zte mf 190 ili ti losiji). Ugovorna obaveza za njega je 3 meseca, tacnije od dana kad raskines ugovor moras da ga koristis jos tri meseca (mozes da raskines ugovor u istom danu kad ga i potpises). Po maksimalnom protoku je brz poprilicno (od 1-4 mb/s), iako je u mom delu pokrivenost losa. 15 GB se brzo potrosi, posle je brzina uzasna (nesto malo ispod 200 kb/s, bar u mom slucaju). U sustini iz licnog iskustva mnogo bolja varijanta je ADSL ili nesto slicno. 3g, hspa+ (bilo telenor, telekom ili vip) su vise za surf, za disciplinovane i ne narocito zahtevne korisnike. Koliko para toliko muzike!
[ freeworld @ 03.03.2011. 18:27 ] @
Ja bi i sa 200 kbita bio zadovoljan,izvukao bi 40 gb downloada za mesec dana ako ne bi gasio komp :D.A ovo za ugovornu obavezu,do sada smo diskutovali i zakljucili da u postpaidu paaketima za telefone minimalno koriscenje ugovorne obaveze je 3 meseca i jos 3 meseca da raskines ugovor,znaci ukupno 6 meseci.
[ Milan013 @ 05.03.2011. 17:12 ] @
Citat:
freeworld: Moze 3g,kod mene je brzina negde oko 1 mbit,a vip nema baznu stanicu,jedino ne moze HSPA+.


Da li si 100% siguran da moze Telenorova 3G mreza da se uhvati sa VIP karticom? Mozda si ipak bio na nekoj VIPovoj baznoj stanici?
[ espresso @ 05.03.2011. 18:02 ] @
Ne može da se uhvati Telenor UMTS preko Vipa. Probao sam, dostupna je samo GSM Vip mreža tamo gde nemaju 3G.
[ freeworld @ 05.03.2011. 19:17 ] @
^
Jedno pitanje:Da li moze da se uzme HSPA+ paket tamo gde nema HSPA+ mreza vec samo vipov 3g,Edge?
[ espresso @ 05.03.2011. 23:58 ] @
Da, radiće bez problema. Ovde je lista poslovnica u kojma je moguće potpisati ugovore: http://www.vipmobile.rs/vip-in...risnik-vip-interneta.1211.html
[ freeworld @ 06.03.2011. 08:47 ] @
Ja zivim u Batocini,25 kilometra od KG,merenja na nokiji xpres music na paketu postpaid 325 su mi pokazala brzinu od 0,9 do 1 i nesto mbit,sajt mobile speed test,ne znam koliko je pouzdan sajt,e sad mom drugaru kolega sa posla je bio da uzme taj net sa laptopom i oni mu rekli da ne moze,jel valjda je mreza preko telenora ili tako nesto,u svakom slucaju da ne moze.
Moracu ja da obidjem poslovnicu u kg kad budem imao vremena.Jedna molba za Slobu posto ja nisam mogao da se snadjem na onom ratelovom sajtu,da li moze da proveri dali vip ima baznu stanicu u batocini :D?
[ freeworld @ 08.03.2011. 13:12 ] @
Bio u poslovnici,ovako,vip ima baznu stanicu u Batocini ali samo GSM signal te nije moguce uzeti ovaj net.3g brzine o kojima sam pricao idu preko telenora.Ugovor je na 3 meseca a raskid za ugovor mozes podneti odmah po placanju prvog racuna i od tada vazi onaj rok od 90 dana za raskid,znaci minimalna ugovorna obaveza za ovaj internet iznosi 4 meseci kada se sve sabere.
[ leos @ 08.03.2011. 21:36 ] @
zanima me kakvo je stanje posle potrošenih megabajta i kad brzina padne na 200kb\s dal je to ok?
[ fibula @ 13.03.2011. 12:15 ] @
Citat:
majkoz: Koristim vec desetak dana vip net (modem zte mf 190 ili ti losiji). Ugovorna obaveza za njega je 3 meseca, tacnije od dana kad raskines ugovor moras da ga koristis jos tri meseca (mozes da raskines ugovor u istom danu kad ga i potpises). Po maksimalnom protoku je brz poprilicno (od 1-4 mb/s), iako je u mom delu pokrivenost losa. 15 GB se brzo potrosi, posle je brzina uzasna (nesto malo ispod 200 kb/s, bar u mom slucaju). U sustini iz licnog iskustva mnogo bolja varijanta je ADSL ili nesto slicno. 3g, hspa+ (bilo telenor, telekom ili vip) su vise za surf, za disciplinovane i ne narocito zahtevne korisnike. Koliko para toliko muzike!


Kad se potrosi 15GB koliko je download i upload? 200 kbps / 200 kbps ili 200 kbps / 64 kbps ???
[ RaZoR @ 14.03.2011. 07:54 ] @
Kupio Vipov modem onaj od 5 Gb/ mesečno, u Pančevu sam.

Evo brzina u Pančevu:

1. VIP signal je na trojci HSPA+ :

Download Upload Ping
4,23 Mb/s 0,62 Mb/s 45ms
4,62 Mb/s 0,69 Mb/s 47ms

Brzina skidanja fajlova torrent, download je 450 do čak 570 kB/s

Što se tiče brzine kada se istroši 5 Gb, ona pada na 200 kb/s što je oko 22kB/s (naspram 500kB/s dok ne potrošite limit)

2. Telenor signal je na petici HSPA :

Download Upload Ping
2,99 Mb/s 0,34 Mb/s 178ms
2,98 Mb/s 0,34 Mb/s 185ms


Inače Vipov mobilni net radi bolje od Telenorovog ( telenorov je išao do oko 300 kB/s a ping je bio preko 150ms)

a cene su :

Telenor 5 GB 1364 din
MTS 6 GB 1534 din
VIP 5 GB 1090 din


Trenutno u Pančevu što se tiče transfera najbolje radi VIP a MTS najlošije.

Pozz, RaZoR.


[Ovu poruku je menjao RaZoR dana 14.03.2011. u 09:21 GMT+1]
[ freeworld @ 14.03.2011. 14:31 ] @
A koliki je upload kad se potrosi 5 gb?
[ mstevanic @ 14.03.2011. 14:50 ] @
Evo i ja da se uključim u temu,uzeo sam VIP interenet 5 (vip signal full )

i za sada odlično radi u Novom Sadu sam ga probao i Zrenjaninu,extra ide..pri punoj brzini




nisam još stigao da potrošim 5 giga..pa da javim kako ide sa najmanje brzine..ali..biće uskoro..

pozz.

[ RaZoR @ 17.03.2011. 06:45 ] @
Citat:
freeworld: A koliki je upload kad se potrosi 5 gb?



E ovako, potrošio 5 GB, download mi je oko 23,5 kB (što i nije tako loše ako nemate ADSL mogućnost),
a upload mislim da je negde oko 3 kB...

E da i Ping je pao na 150 do 200 ms.

[ mstevanic @ 17.03.2011. 10:02 ] @
I kako ide,jel barem za surf vredno?

Imam još jedno pitanje,uzeo sam sa ovim internetom i eepc Asus 1015 pem..

je li neko menjao memoriju tj. je li je proširivao sa 1 GB na 2 GB ,kakva su vam

iskustva sa ovim? Razmišljam se da proširim ram mem. jel je laptop po nekada

toliko spor da ne znam šta da mu ugasim u pozadini da bude malo življi ? Pozz.

Hvala
[ RaZoR @ 18.03.2011. 17:37 ] @
Citat:
mstevanic: I kako ide,jel barem za surf vredno?

Imam još jedno pitanje,uzeo sam sa ovim internetom i eepc Asus 1015 pem..

je li neko menjao memoriju tj. je li je proširivao sa 1 GB na 2 GB ,kakva su vam

iskustva sa ovim? Razmišljam se da proširim ram mem. jel je laptop po nekada

toliko spor da ne znam šta da mu ugasim u pozadini da bude malo življi ? Pozz.

Hvala



Surf lepo radi i kada se istroši limit, imaš na

http://www.youtube.com/watch?v=_49ptfrAqGk

opisano kako se menja ram modul, dakle moraš izvaditi taj od 1 GB i staviti
modul od 2 GB DDR3 sodimm.

Ne znam šta si očekivao od netbooka, meni je sasvim dovoljno brz
za surfovanje (koristim Operu), gledanje filmova (KMPlayer),
slušanje muzike (AIMP2.61 Player) gledanje slika (XnView) i
čitanje knjiga, časopisa (Adobe PDF reader).

Uskoro ću instalirati i portable verzije Corela, Photoshopa i Office-a.

I nisam uključio-instalirao antivirus koji dolazi uz njega, kada
budem stavio antivirus naravno biće to NOD32 neka starija verzija
sa novom databasom.

Pozz, RaZoR 1900 :)

[ mstevanic @ 18.03.2011. 20:59 ] @
Ma ok,normalno da ne očekujem neku preteranu brzinu ..ali ipak malo više živosti ne bi mu škodilo..

Poručio sam memoriju od 2 GB za 2100 din. stiže u ponedeljak pa je stavljam u eepc..:) Javljam kako

radi..pozz.

[ ivanvuk @ 19.03.2011. 20:17 ] @
Ljudi, molim vas da postavite par speedtest merenja posle potroshenog limita, dakle na 200kb/s.

I josh utisaka o surfu sa smanjenom brzinom bi bilo lepo, chisto da vidimo ima li smisla ta pricha za malo zahtevne korisnike...

Nadam se da je osetno bolje od dial-up, poshto inache i ne bi imalo mnogo smisla.

Hvala svima!
[ freeworld @ 20.03.2011. 11:01 ] @
Ma vazno je samo da je brzina na 200 Kbit,svi koji imaju brzi internet neka skinu neki program za ogranicavanje brzine,neka ogranice na 200 kbit i videce kako radi net na toj brzini.
[ Slobodan Milivojevic @ 20.03.2011. 11:07 ] @
A kako radi kad ste na Vip EDGE-u? Na Telenoru i njihovoj EDGE mreži, često brzine bivaju na nivou dial-up konekcije. Da li je kod Vip-a bolja situacija?
[ mstevanic @ 20.03.2011. 11:23 ] @
Ja sam probao na EDGE ..imam prilike u Vrbasu jel tu nema HSPA signala..jednom rečju taj internet je UŽAS. :(

http://www.speedtest.net/result/1211248363.png

Nadam se da će uskoro i manji gradovi poput Vrbasa biti pokriveni sa ovim signalom i ovom HSPA mrežom..ovako..:(


p.s da dodam još ..ko ima problema sa ovim eepc i malom memorijom ..preporučujem instaliranje jednog malog

programčića koji u mnogome pomaže da ovaj mališan izdrži sa svojom inače malom 1 GB RAM memorijicom..Taj

softverčić se zove Memory Booster Gold verz. je 6.1.1.726 ..verujem da se može pronaći na torentima kao što

sam i ja našao..Ovaj moj eepc 1015 pem mnogo bolje radi od kako sam instalirao ovaj booster za oslobađanje ram

memorije..:) pozz.



[Ovu poruku je menjao mstevanic dana 20.03.2011. u 12:59 GMT+1]
[ ivanvuk @ 20.03.2011. 14:11 ] @
Ne brine mene toliko download od 200kb/s, nego upload. Ako je zaista 3 kB/s, onda to nije zgodno i prilično utiče na "živost" surfa :)

Zato sam zamolio ljude da naprave josh par merenja, da vidimo koliko je to stvarno, pošto je samo u jednom postu pisalo da je možda oko 3kB/s.

[Ovu poruku je menjao ivanvuk dana 20.03.2011. u 15:25 GMT+1]
[ freeworld @ 20.03.2011. 23:51 ] @
Donekle si i u pravu,potreban je i dobar upload,ja malo pre pustao klip na you tube,otvarao po 2,3stranice i upload je isao do 70kbit\s to je negde 8,75 KB.Racunajuci da ti je download 200 kbit\s automatski ti je dovoljan i slabiji upload pa tih 3,4 KB ne bi trebalo da pravi puno problema.
[ RaZoR @ 21.03.2011. 18:45 ] @
Citat:
ivanvuk: Ne brine mene toliko download od 200kb/s, nego upload. Ako je zaista 3 kB/s, onda to nije zgodno i prilično utiče na "živost" surfa :)

Zato sam zamolio ljude da naprave josh par merenja, da vidimo koliko je to stvarno, pošto je samo u jednom postu pisalo da je možda oko 3kB/s.

[Ovu poruku je menjao ivanvuk dana 20.03.2011. u 15:25 GMT+1]



Pančevo HSPA+, jačina signal 3

Pre:

http://www.speedtest.net/result/1204886528.png

Posle istrošenih 5GB :

http://www.speedtest.net/result/1205994454.png






[Ovu poruku je menjao RaZoR dana 21.03.2011. u 20:07 GMT+1]
[ ivanvuk @ 21.03.2011. 19:17 ] @
@RaZoR

Hvala na rezultatima!

Pa dosta sporo to zvuči, posebno posle onih odlichnih 5/0.5 mb :)

Kako se tebi čini, jel može da se koristi?


E, da, tek mi je sada palo na pamet, da li nude možda "prenošenje" megabajta iz meseca u mesec? Mada čisto sumnjam...

I još jedna stvar, verujem da obračunavaju i Up i Down saobraćaj zajedno, tj. sabiraju protok, možda grešim?
[ bachi @ 21.03.2011. 20:14 ] @
RaZoR napisa:
> Posle istrošenih 5GB :

Uh, upload je mnooooooogo jadan, ne može ni VoIP da radi,
trebali su makar 6KB da daju. :(
[ freeworld @ 22.03.2011. 12:30 ] @
2,5 kb slanja je bas slabo,nista dok ne puste jeci upload bar na 8 kb u sekundi.
[ RaZoR @ 23.03.2011. 15:21 ] @
Citat:
ivanvuk: @RaZoR

Hvala na rezultatima!

Pa dosta sporo to zvuči, posebno posle onih odlichnih 5/0.5 mb :)

Kako se tebi čini, jel može da se koristi?


E, da, tek mi je sada palo na pamet, da li nude možda "prenošenje" megabajta iz meseca u mesec? Mada čisto sumnjam...

I još jedna stvar, verujem da obračunavaju i Up i Down saobraćaj zajedno, tj. sabiraju protok, možda grešim?



Nije moguće prenošenje, obračunski period je od 18. u tekućem do 17. u sledećem mesecu. Up i Down se sabiraju.

Surf lepo radi, kada se istroši taj limit. Ja lično u blizini imam gradski park di je wireless free :-)
tamo je brzina downloada oko 40kB, skype lepo radi.

Pozz.

[ espresso @ 28.03.2011. 16:29 ] @
Da li još nekome pokazuje stanje za period od 15. marta pa do danas? Obračunski period je počeo 21. ili 22., čemu ovakvo stanje?

[ boskom @ 29.03.2011. 00:01 ] @

Da li je neko probao da stavi VIP karticu u neki drugi otkljucan modem, neki koji prodaju telekom, telenor sa max brzinom od 3.6Mbps i koju brzinu i ping je dobio?

poz.
[ espresso @ 29.03.2011. 07:08 ] @
Pisao sam u ovoj temi o tome. Brzina je praktično ista kao i sa Telenor karticom. A i za ping može se reći da je isti.
[ saleamd @ 03.05.2011. 21:08 ] @
Moj utisak - Probao sam modem od drugara (HSPA+ modem 21.5 Mb/s) u zoni koja nema 3G pokrivenost, dakle samo 2G (EDGE) i surf radi vise nego odlicno, veza ne puca. Protok varira od 50kb/s do 210kb/s. Za Surf je vise nego dovoljno...
[ x3mann @ 07.05.2011. 12:48 ] @
pazite ovu glupost koja se meni desava od jutros u Cacku
Znaci ja sam do sada skoro 90% vremena bio na EDGE signalu koji je kao sto svi znamo 2G, Cacak je inace ceo pokriven 3G signalom .Od juce modem mi detektuje HSPA medjutim kad sam na HSPA iz nekog razloga ceo kompjuter mi je u offline modu dakle nema nikakvog protoka jednostavno mrtva konekcija i tako je bilo nekoliko sati sve dok nije opet prebacio na EDGE i internet je zivnuo -sve radi OK za mogucnosti koje EDGE pruza .Jutros se dogodila opet slicna stvar . Celo jutro je bio na HSPA i bio je offline evo kako je vratio na EDGE sad je sve OK.Valjda bi logicno bilo da HSPA radi kudi kamo bolje od EDGE ne razumem sta je ovde problem ?
[ mstevanic @ 08.05.2011. 10:13 ] @
Od kada je Čačak pokriven HSPA signalom? Ima li neko informaciju kada će i ostali veći gradovi biti pokriveni

ovim signalom? Hvala


edit: Evo i ja konačno istrošio paket od 5 GB ..



brzina merena u NS na HSPA mreži posle potrošenih 5GB

[Ovu poruku je menjao mstevanic dana 08.05.2011. u 11:40 GMT+1]
[ kosac @ 08.05.2011. 10:34 ] @
Citat:
x3mann: pazite ovu glupost koja se meni desava od jutros u Cacku
Znaci ja sam do sada skoro 90% vremena bio na EDGE signalu koji je kao sto svi znamo 2G, Cacak je inace ceo pokriven 3G signalom .Od juce modem mi detektuje HSPA medjutim kad sam na HSPA iz nekog razloga ceo kompjuter mi je u offline modu dakle nema nikakvog protoka jednostavno mrtva konekcija i tako je bilo nekoliko sati sve dok nije opet prebacio na EDGE i internet je zivnuo -sve radi OK za mogucnosti koje EDGE pruza .Jutros se dogodila opet slicna stvar . Celo jutro je bio na HSPA i bio je offline evo kako je vratio na EDGE sad je sve OK.Valjda bi logicno bilo da HSPA radi kudi kamo bolje od EDGE ne razumem sta je ovde problem ?


Meni je sve extra radilo pre neki dan kad sam prolazio kroz Cacak.
Probaj u drugom racunaru pa ako nece pozovi call centar ...
HSPA+ mora biti MNOGO brzi od EDGE
[ freeworld @ 08.05.2011. 11:39 ] @
Citat:
mstevanic: Od kada je Čačak pokriven HSPA signalom? Ima li neko informaciju kada će i ostali veći gradovi biti pokriveni

ovim signalom? Hvala


edit: Evo i ja konačno istrošio paket od 5 GB ..



brzina merena u NS na HSPA mreži posle potrošenih 5GB

[Ovu poruku je menjao mstevanic dana 08.05.2011. u 11:40 GMT+1]

Upload je ekstra,jel ovo stalno tako dobar upload ili samo trenutno?
[ avala100 @ 11.05.2011. 07:18 ] @
VIP je juce objavio da je pustio HSPA+ u nekoliko gradova, tako da je sad signal dostupan u:
Beograd
Cacak
Kragujevac
Kraljevo
Krusevac
Nis
Novi Sad
Pancevo
Sombor
Subotica
Zrenjanin

Mapa pokrivenosti do nivoa ulica na linku:
http://www.vipmobile.rs/o-vipu...za/mapa-pokrivenosti.1289.html
[ bachi @ 11.05.2011. 08:01 ] @
avala100 napisa:
> Mapa pokrivenosti do nivoa ulica na linku:

E to meni smrde noge ili ja na toj lame mapi nigde ne vidim
spisak ulica? Makar spisak naselja...
[ ninjaz @ 11.05.2011. 09:05 ] @
Pustio je i HSDPA u Valjevu, brzina odlicna, down 2-6Mbps, up oko 2Mbps.
[ mstevanic @ 11.05.2011. 09:17 ] @
Citat:
Upload je ekstra,jel ovo stalno tako dobar upload ili samo trenutno?


bude i veći..ovo je neki minimum..ide fino
[ Slobodan Milivojevic @ 11.05.2011. 09:25 ] @
Ima Vip 3G i u Pirotu, jedino sto ja ne koristim Vip, pa ne mogu da kazem kako radi...
[ avala100 @ 11.05.2011. 10:10 ] @
Citat:
bachiavala100 napisa:
> Mapa pokrivenosti do nivoa ulica na linku:

E to meni smrde noge ili ja na toj lame mapi nigde ne vidim
spisak ulica? Makar spisak naselja...


U pravu si, mogli su i da daju nazive ulica, ovako mora da se poredi sa nekom "pravom" mapom, ali nije komplikovano, pogotovo sto znamo mesta koja nas zanimaju. Bez problema i gledanja u dodatnu mapu sam pronasao zeljene lokacije u tri grada cije mape su na sajtu.
Druga dva operatera ni blizu ne nude detaljnu mapu, ili su boje na mapi, koje dobrano lazu pokrivenost, ili imamo precizan Telenorov spisak naselja: "veci deo Zemuna", ili "deo Naselja Aerodrom", ili "siri centar mesta" ili "jugozapadni deo mesta".
Na mapi Subotice sam nasao da je pokriven i Palic, to je kod Telenora posebno mesto od "preko 300 mesta".
Prostora za propagandu napretek kod sva tri operatera...
[ avala100 @ 12.05.2011. 12:22 ] @
Dodali su na zvanicnu listu i Uzice i Vranje
[ mstevanic @ 13.05.2011. 21:09 ] @
Krenulo je..ajmo i Vrbas pokrivajte :)
[ SasaMiladinovic @ 14.05.2011. 15:32 ] @
Postavio bih jedno pitanje....

ako odem u mesto gde nema HSPA signal, a ima EDGE da li mogu da koristim net tada na netbuku?

Hvala na odgovoru
[ Baja Gaša @ 15.05.2011. 08:54 ] @
Citat:
SasaMiladinovic: Postavio bih jedno pitanje....

ako odem u mesto gde nema HSPA signal, a ima EDGE da li mogu da koristim net tada na netbuku?

Hvala na odgovoru


Možeš. Proveri podešavanja u VIP Komandnom centru (modem, izaberi vrstu mreže koju želiš).
[ SasaMiladinovic @ 15.05.2011. 14:29 ] @
Citat:
Baja Gaša: Možeš. Proveri podešavanja u VIP Komandnom centru (modem, izaberi vrstu mreže koju želiš).


Hvala
[ avala100 @ 16.05.2011. 08:31 ] @
Pustili su HSPA+ i u Boru.
Izgleda im se bas zuri pred ovo najavljeno uvodjenje prenosivosti broja.
Neka. To je ocigledno jedino bilo u stanju da ih natera da poboljsaju kvalitet.
Telenor jurca sa zamenom krljavih stanica, ovi uvode svaki dan po neki novi grad, jedino ne znam sta radi MTS, pretpostavljam da oni ne moraju nista da poboljsavaju?
[ telepbs @ 16.05.2011. 19:50 ] @
Evo kako kod mene radi vip internet u poređenju sa telenorom. Prva slika je vip a druga telenor. Strašno (ovo je u NS-u)

[ kosac @ 16.05.2011. 20:40 ] @
a imas li limit u VIP paketu na 5 Mbps ili ti je neogranicena brzina?
[ Slobodan Milivojevic @ 16.05.2011. 20:54 ] @
Da li koristis Telenor KLIK na telenoru?
[ telepbs @ 17.05.2011. 08:20 ] @
Da
[ Slobodan Milivojevic @ 17.05.2011. 10:55 ] @
Telenor KLIK definitivno ima ogranicenje brzine na <512kbps iako lepo pise "po punoj brzini".
[ nix.rs @ 01.06.2011. 18:05 ] @
E da se i ja ukljucim u ovu raspravu.
Ovako,koristio sam do sada Telenor 5gb internet,ali nazalost posto mi je on trajao otprilike 15 dana max hteo sam da uzmem ovaj vip,i sve je tu ok sto se tice signala imam 3-4 crte ali mereno na telefonu,pa bih toliko trebao imati i na netu.Samo jos da naglasim da je rec o Obrenovcu.Posto sam video da je rec o hsdpa signalu resim da odem kod njihovog prodavca ovde i pitam kad ce da krene prodaja zena mi odgovara cim otvorimo novi lokal koji bih trebao biti gotov do kraja nedelje krecemo sa prodajom.Sve je tu bilo ok dok ja nisam poslao mail vipu sa pitanjem kada krecu sa prodajom u Obrenovcu na moje zaprepascenje mi odgovaraju da jos uvek nemaju nameru da pustaju tu uslugu u Obr. i da neznaju kad krecu,ja im odg. kako imaju vec 3g signal ovde ali jos uvek nisam dobio odg.E sad kome verovati ovima iz vipa ili njihovim prodavcima ovde?
[ freeworld @ 01.06.2011. 20:18 ] @
Ako je to njihov 3G signal onda ne znam sto nebi pustili u prodaju vip internet.
[ nix.rs @ 01.06.2011. 20:43 ] @
Pa i ja mislim da ce pustiti ali kakve odgovore daju ovi iz korisnickog centra!
[ nix.rs @ 02.06.2011. 13:41 ] @
http://www.speedtest.net/result/1323241140.png


Evo uzeo sam ga...sta vi mislite? Meni je ovo poprilicno sporo i da napomenem da imam 2-3 crte.
[ freeworld @ 02.06.2011. 16:37 ] @
Pa u odnosu na brzinu koja treba da ti bude jeste sporo,upload je dobar ako nista drugo :)
[ bmarke @ 02.06.2011. 18:28 ] @
Daleko je to od dobrog...pretpostavljam da je do jačine signala na tvojoj lokaciji...
BTW, koji paket si uzeo?
[ nix.rs @ 02.06.2011. 18:35 ] @
Paket je 5 giga....pa ne znam stvarno nisu me impresionirali sa ovim,nije nesto...ide mi kao i telenor od 5 giga slicnom brzinom...ili mozda jos sve nije ustimano na predajnicima posto se tek od danas prodaje u Obrenovcu...?Za surf je ok i za neki manji down.a za druge stvari nije....
[ mstevanic @ 02.06.2011. 20:00 ] @
To ti nešto jako sporo ide,evo kako treba da bude na HSPA mreži..paket 5


[ nix.rs @ 02.06.2011. 21:19 ] @
A koliki ti je signal? Evo sad sam prebacio karticu u telenorov otkljucan modem i ide mi mnogo brze.

[ mstevanic @ 02.06.2011. 21:27 ] @
Na 4 crtice,skoro pa max..Novi Sad je u pitanju ..Adamovićevo naselje..
Inače u Vrbasu još uvek nemam HSPA signal (nije pokriven) ali meni tamo
na EDGE ide ta brzina kao kod tebe sada? U stvari možda malo manje..



[ espresso @ 02.06.2011. 21:27 ] @
Citat:
Za surf je ok i za neki manji down.a za druge stvari nije....

Ja ga koristim i za onlajn gejming i mogu ti reći da radi. Igram "Bad company 2". Ping ka stranim serverima kreće od 50mS. Nije stabilna veza kao kod fiksnog neta ali radi dobro u 80% slučajeva s obzirom da ja imam slab prijem - 35% signala. Evo sad na Stimu daju "Call of Duty Black Ops" multiplejer da se igra za džabe pa ću i njega da probam.
[ kosac @ 03.06.2011. 08:21 ] @
Citat:
nix.rs: A koliki ti je signal? Evo sad sam prebacio karticu u telenorov otkljucan modem i ide mi mnogo brze.



Ti si u Obrenovcu? Nema Obrenovca na mapi na VIP site-u.
Mozda su jos uvek rade ... testiraju.
[ mstevanic @ 03.06.2011. 08:35 ] @
Od jutros i u N.S u zeza nešto mreža,nema HSPA..samo EDGE...? i jako sporo sve ide..užas.:(

[ mstevanic @ 03.06.2011. 08:55 ] @
Evo i rezultata,zelena led blinka na modemu,EDGE pokazuje HSPA ni s od signala..??





Da postavim sve ovo trebalo mi je skoro 10 minuta..užas :(


edit: u toku pisanja ovog odgovora,evo i HSPA mreže nazad..ništa bez plave:)



[ nix.rs @ 03.06.2011. 09:28 ] @
Nema ga na mapi ali krenuli su sa prodajom.

Trenutno je ovako:
[ mstevanic @ 03.06.2011. 13:54 ] @
Pa to već nije loše 1 mega down i skoro pola up..:) zar ne?

Koji paket koristiš,da li mislimo na isti Neograničen internet 5..ili?

Na kojoj mreži si to,i kako ti stoje podešavanja u profilu ? Je li

ti mreža na ručno,roming uključen ili ne? Mislim na podešavnja u

Vip komandnom centru..daj neke pojedinosti..Hvala,pozz.
[ mstevanic @ 03.06.2011. 15:21 ] @
Heyoooooo..evo ga i Vrbas dodat u mesta sa pokrivenim HSPA signalom!!! :)

Uključim danas da probam,i evo ga..plava diodica konačno blicka na mom usb u !!!

hvala VIP !!! najbolji ste !! bravo :)



:)
[ nix.rs @ 03.06.2011. 16:22 ] @
nista nisam dirao u podesavanjima,sve je na fabrickim podesavanjima,mada ja mislim da je to do signala.juce je bilo 3 crte jutros 2,a sad 1...

A koliki ti je u Vrbasu signal?posto vidim da ide 5mbit?I jos da kazem da sam igrao danas cs i da ne secka uopste a ping ide do 100-110 max a vecinom je na 70-80
[ mstevanic @ 03.06.2011. 16:51 ] @
Sad je tri crtice,mislim da ti jačina signala ne igra tu ulogu,tri ili 4 moraš imati zagarantovan protok..

A meni ide 5,5 sa 1.5 megabita jer imam paket Neograničen internet 5 ( 5 GB ) uzeo sam i modem

uz netbook.. i konačno Vrbas sa HSPA..super..sad sa netbookom skoro svugde..extra..
[ nix.rs @ 03.06.2011. 17:20 ] @
Ja mislim da je vazno sta ja sad imam 1 crtu i cemu da se nadam,dobro je i ovako.A sa 3 bih trebalo da ide ful
[ nix.rs @ 03.06.2011. 20:45 ] @
[ srdjan_m @ 03.06.2011. 21:04 ] @
Pojavio se danas 3G i u Staroj Pazovi. Ne koritim njihov internet ali prema telefonu je signal uglavnom maksimalan.
[ mstevanic @ 03.06.2011. 21:52 ] @
Dobro je dobro.pokrivaju sve polako..rade barem na tome..U mom gradu (Vrbas) ne znam gde su im

bazne stanice,ali je signal odličan,s'obzirom da ja to sve merim unutar kuće..i više nego je odličan :)

Ovo je zaista prava uživancija,non stop online..signal stabilan ceo dan i bez i jednog prekida..extra..

bravo VIP još jednom..sve pohvale..:) i samo da ostane ovako..
[ nix.rs @ 05.06.2011. 21:14 ] @
I prebacio sam 2.5 Mbit prvi put.

[ kosac @ 05.06.2011. 22:32 ] @
Citat:
nix.rs: I prebacio sam 2.5 Mbit prvi put.



Jesi li ti prijavio ovo call centru?
Sta su ti rekli?
[ nix.rs @ 06.06.2011. 09:30 ] @
Nisam.....verovatno je to do signala....
[ nix.rs @ 08.06.2011. 13:12 ] @
Posle istrosenih 5 gb stanje je sledece:

[ espresso @ 08.06.2011. 20:44 ] @
Bar da je ping bolji... Ovo je loše, bukvalno kao EDGE.
[ freeworld @ 08.06.2011. 21:31 ] @
Zasto je nekima upload 0,03 a nekima 0,16 kbit/s?Inace ovaj drugi upload je extra po meni.
[ mstevanic @ 08.06.2011. 22:22 ] @
Može da bude trenutno samo..kod mene je obično ( posle ispucanog limita od 5) oko 0,200 kbits..

Znači..onoliko koliko su rekli..i download i upload isti..mada najbolje je na 5,5/1,5 megabita..i to

gledam da čuvam samo za surf..skype malo msn..ne skidam ništa..sa njim skoro..i traje mi ceo mesec..



[ mstevanic @ 10.06.2011. 07:38 ] @
Eto i ja potroših onih 5 GB za max. surf..preimetan dosta bolji ping na ovim manjim brzinama..





[ mstevanic @ 17.06.2011. 19:26 ] @
Zna li neko od kog datuma puštaju max. brzinu a posle istrošenih ovih 5 GB što imam na

paketu Neograničen internet 5 ? Nešto mi je kroz sećanje ostao ovaj datum..sedamnaesti..??

ali nisam siguran,pa ako neko zna tačno neka javi da ne smaram ove u K.S ? :) hvala pozz.
[ avala100 @ 17.06.2011. 22:20 ] @
Presek stanja i pocetak novog obracunskog perioda zavisi od korisnika do korisnika.
Svako je prilikom sklapanja ugovora odredio, ili su mu odredili na prodajnom mestu taj datum.
Kod mene je 21. u mesecu. Kod jednog druga 19. Ranije su nudili i 10 i 30, treba da stoji negde u ugovoru taj datum.
[ deki77 @ 18.06.2011. 08:11 ] @
[ mstevanic @ 18.06.2011. 12:19 ] @
Da,evo pustili su od danas max. brzinu..super..

Hvala na odgovoru
[ nix.rs @ 21.06.2011. 19:21 ] @
Da li neko zna da mi kaze da li se nakon raskida ugovora modem vraca Vipu?
[ freeworld @ 21.06.2011. 19:57 ] @
haha,sad se setih,verovatno je modem u njihovom vlasnistvu iako ga ne vratis dobijes kaznu,a kazna ti je 1 dinar .Tako je sto se tice mobilnih telefona na postpaid.
[ espresso @ 21.06.2011. 21:46 ] @
Ne, ja sam taj modem platio 1 dinar, znači da je moj. Dobija se račun.
[ avala100 @ 22.06.2011. 13:44 ] @
Verovatno je tvoj. Ali ne mora da znaci.
Oni za sve daju racun. Samo sto na racunu pise "Aktivacija uredjaja" a zatim u ugovoru "Korscenje uredjaja minimum 24 meseca".
Kod VIP-ovih svih mobilnih uredjaja je tako, nijedan ne prodaju, vec samo daju na koriscenje, pa na kraju ugovorne obaveze ili platis "kaznu" od 1 dinar i oni ga rasknjize i rashoduju u svojim knjigama, ili si u obavezi da ga vratis... Poptuno retardirano, ali tako VIP radi.
To ne znaci da je i kod modema tako.
[ snm_za @ 11.07.2011. 00:44 ] @
Kakva su iskustva sa Tp Link 3g RUterom ima li mogucnost SMS Gateway-ja

Pozdrav
[ espresso @ 11.07.2011. 07:21 ] @
Nema sms. Radi lepo sa modemom MF190. Treba da se unesu dns serveri od Vipa u samom modemu da se ne bi zaglupljivao.
[ snm_za @ 17.07.2011. 23:48 ] @
Hvala, probacu pa cemo videti
[ pejAKg @ 09.08.2011. 17:29 ] @
pozzz, kako vam radi net zadnjih par dana , meni se desavalo da se kaci ali neotvara nijednu stranicu i ping bude katastrofalan ,signal mi 3 ili 4 crte hspa uvek,inace preskenirao sam ceo racunar sa malwarebites i sa M.S. essential i sve ok
zanima me dali se ovo jos nekome desavalo ili je problem kod mene ,inace do pre par dana sve radilo super ,e da koristim win 7 64 bit nije vukao neke update zadnjih dana pa nesumnjam u to , aj hvala unapred
[ espresso @ 09.08.2011. 21:14 ] @
Radi dobro, malo je zabolo sad kad je bila kiša ali se vratilo na normalu.
[ pejAKg @ 13.08.2011. 18:40 ] @
Ok, hvala ,sada je uredu
[ freeworld @ 20.08.2011. 00:52 ] @
Da li se Vip pripaid internet sa cenom od 1 dinar 1 mb moze aktivirati na obicnoj kartici i da li se vip pripaid internet kartica moze koristiiti na telefonu?
[ Mickotije @ 28.08.2011. 18:08 ] @
Imam VIPov internet od kad se pojavio. ja sam zadovoljan kao funkcionise. Nije radio par dana, kada je bilo ono neko nevreme pa im je pocupalo predajnike. Dogadjalo mi se i da predjem onih 5 GB i dalje radi pristojno, cak i skida filmove sa torenta, a ne naplacuju dodatno.
Juce sam kupio TP LINK MR3220, medjutim uopste mi nije jasno kako da ga instaliram sa ovim internetom, cak sta vise imam i sbb, ni to mi ne uspeva. Da li mogu da zamolim za objasnjenje? Hvala!!
[ mstevanic @ 28.08.2011. 18:21 ] @
možda ti ovo pomogne?

h**p://www.youtube.com/watch?v=1Iupdjo5QyY&feature=related
[ Mickotije @ 28.08.2011. 18:32 ] @
Hvala na linku! Sve sam to uradio. Tacnije problem je sto nema nase Srbije. Tako da ne znam sta se u tom slucaju radi :)
[ mstevanic @ 28.08.2011. 19:08 ] @
Ma ne verujem da ne može da se namesti,a SBB int. ti radi sa WR340G najbolje..za ovaj nisam siguran da će ti SBB raditi?pozz.

[ espresso @ 28.08.2011. 20:09 ] @
Podesi ovako kao na slici. Lozinka je isto vipmobile

[ Mickotije @ 28.08.2011. 21:44 ] @
Radi! Milion puta HVALA! A ako hocu da stavim sbb kablovski internet kao backup, jel isti postupak? I jos jedno pitanje: da li se i tvoj ruter ovako nenormalno greje? jos jenom puno hvala!
[ espresso @ 29.08.2011. 06:49 ] @
Ako sbb daje ruter onda je potrebno staviti ga u bridž režim rada i spojiti ga na WAN priključak Tp linka. I u podešavanjima Tp linka postavi wan prefered ili šta već piše. Za detaljnija podešavanja za kablovski je najbolje da postaviš novu temu u forumu za provajdere ili slično. Mora da se greje a naročito leti. Zato ga ja držim uspravno. Kad prodju vrućine biće hladniji.
[ Mickotije @ 29.08.2011. 22:03 ] @
Hvala!
[ Mickotije @ 31.08.2011. 20:11 ] @
Izvini, kako da unesem DNS u modem? Malo malo pa mi se javlja no internet acess, i da ima problem sa DNS-om. Hvala!
[ espresso @ 01.09.2011. 07:40 ] @
DNS se unosi u konfiguracionoj strani rutera, vidi sliku koju sam dao prošli put. Uveri se da si označio opciju "Connect automatically" kao na slici jer posle 5 sati na netu, Vip te automatski otkači.
[ mstevanic @ 01.09.2011. 09:38 ] @
Molio bih nekoga od kolega (Mickotije ti već imaš SBB vidim) da mi kaže koliki je vremenski prekid i da li ga uopšte ima

ako SBB padne i da li VIP nastavi da radi odmah ili ima prekida u sekundama i koliko? Hvala..
[ Mickotije @ 01.09.2011. 17:48 ] @
Ja se na zalost jos mucim sa VIP modemom. Posto mi se na svakih 5 min prekida internet sa porukom da DNS server ne reaguje ili da je prekinuta internet veza sa notebook-om i internetom, odnosno da default getaway nije dostupan. Tako da jos nisam probao da ukljucim i sbb internet :{
[ espresso @ 01.09.2011. 18:10 ] @
Probaj sa Guglovim DNS: 8.8.8.8
Postavi ga i u ruteru i u samom sistemu; možda ima neki problem pa sistem ne može da povuče DNS sa rutera. Upiši kao na slici

[ Mickotije @ 01.09.2011. 23:10 ] @
Sve sam uneo kako si mi rekao. Javljam da li je sve O.K. Hvala puno!!
[ espresso @ 05.09.2011. 16:39 ] @
Napravio sam novu temu o prekidanju veze na 5 sati i premestio poruke, pa ko hoće da diskutuje, nastavljamo tamo: http://www.elitesecurity.org/t436231
[ Mickotije @ 06.09.2011. 22:32 ] @
Samo da javim, posle par dana testiranja, da sad sve radi :) Hvala puno na pomoci! Sad cu da probam i sa sbb internetom kao backup-om.
[ mstevanic @ 07.09.2011. 11:38 ] @
Meni nikako ne radi,imam tp link 3220 onaj sa jednom antenicom i vip modem MF-190 model mislim da je..ali

nikako mi ne ide,baš puno prekida ima..i laptop posle prekida HSPA nikako da se nakači jer veza nikako da se uspostavi ?

ne znam šta može biti uzrok menjao sam mu čak i firmver ubacio sam zadnji što je bio na njihovom sajtu..probao sve od

podešavanja ..ali džaba neće kad pukne veza da se ponovo konektuje pa Bog..:(


[ Mickotije @ 07.09.2011. 13:06 ] @
Da li si pogledao uputstva koja je postavio espresso u ranijoj prepisci? ja sam radio po tome i sad mi sve radi savrseno. A izludjivao me je dns i getaway koji su gasili konekciju na 5 min.
[ mstevanic @ 07.09.2011. 13:16 ] @
Jesam druže..jednostavno nešto raskine vezu i kraj..posle samo stoji connecting..i ništa..ne mogu se sa laptopa npr, spojiti na

svoj VIp bežični net..i ako uspem to veoma kratko traje..

evo kod mene kako izgleda..krene sve ok..





jel ti čekirao ovo ovde?



hvala.pozz.
[ mstevanic @ 07.09.2011. 19:00 ] @
Još uvek izgleda radi..onaj dan moguće da nešto baš i nije funkcionisalo..ali za sada..ovo obećava..:)



[ espresso @ 06.10.2011. 18:50 ] @
Ima li neko problem sa internetom? U poslednjih nedelju dana radi strašno nepouzdano. Iako je spojen, ne reaguje, ne otvara sajtove.
[ nix.rs @ 06.10.2011. 18:59 ] @
Citat:
espresso: Ima li neko problem sa internetom? U poslednjih nedelju dana radi strašno nepouzdano. Iako je spojen, ne reaguje, ne otvara sajtove.

Prebaci na EDGE i ima da siba ko lud.
[ espresso @ 06.10.2011. 19:12 ] @
Ma treba mi kvalitetan net, neću da im plaćam pretplatu za EDGE. Imaš li i ti ovaj problem koji sam pomenuo?
[ nix.rs @ 06.10.2011. 19:45 ] @
SAmo kad potrosim onda je i kod mene takvo stanje na HSPA a ja onda prebacim na EDGE i ono lepo radi za surf je ok,a o down-u mogu samo da sanjam,ili da ne gasim komp 2 dana....:D
[ snajder @ 10.10.2011. 17:13 ] @
Na zalost kad pozovete VIP korisnicki centar, javi vam se umilni glas koji nista ne sme da vam kaze. Uporno ponavlja da ce obavestili tehnicku sluzbu (ili je odmah obavesti!) i kaze neko ce vam se javiti. Naravno niko se ne javi.
E sad moje iskustvo kod SBB-a: iznerviran posle 10 dana, pitao sam da li imaju nekog pametnijeg s kim bih razgovarao. Tada sam saznao da umilni glasic ima svoje ja , ali nisam dobio odgovor.
[ vladika @ 13.10.2011. 21:24 ] @
Meni u NS radi VIP odlično, vidim da njihov (ppp) server šalje 8.8.8.8 za DNS server (Google) :).

Možda nekome bude korisno da zna da ovaj Alcatel X500D (HSPA+) modem radi i na Linuxu bez problema, ali mora da se podesi (po defaultu je u "CD modu" slično kao i Huawei modemi.

E sad, drajver po defaultu ne prepoznaje / ne učitava se za USB device 1bbb:0017, ali može da se "natera", ukratko negde pri bootu izvršite komande:

# prebacuje stick iz CD moda u modem mod
/usr/sbin/usb_modeswitch -c /etc/usb_modeswitch.d/1bbb:f000
# sacekaš malo da se prebaci
sleep 5
# ucitaj option drajver
/sbin/modprobe -v option
# "javi" mu da ima novi device sa nasim id-em
echo '1bbb 0017' > /sys/bus/usb-serial/drivers/option1/new_id

sadržaj /etc/usb_modeswitch.d/1bbb:f000 fajla:

########################################################
# Alcatel X500D

DefaultVendor= 0x1bbb
DefaultProduct=0xf000

TargetVendor= 0x1bbb
TargetProduct= 0x0017

CheckSuccess=20

MessageContent="55534243123456788000000080000606f50402527000000000000000000000"

a za "zvanje" ja koristim wvdial, evo i primer konfiguracije:

[Dialer Defaults]
Modem = /dev/ttyUSB4
Baud = 3600000
Init1 = ATZ
Init2 = ATQ0 V1 E1 S0=0 &C1 &D2 +FCLASS=0
Init3 = AT+CGDCONT=1,"IP","vipmobile"
ISDN = 0
Modem Type = Analog Modem
Phone = *99#
Username = vipmobile
Password = vipmobile
Stupid Mode = yes

ako treba još nešto da se "prčne" u /etc/ppp/ konfiguraciji pogledajte i to je to, konektuje se sa "wvdial"...

Ako sam pogrešio temu neka moderator (ako ima koristi od ove poruke) pomeri gde treba i/ili obriše post.
[ espresso @ 14.10.2011. 07:08 ] @
Citat:
vidim da njihov (ppp) server šalje 8.8.8.8 za DNS server

Ne znam što su to promenili, ranije se dobijao njihov DNS. Pa kakav to provajder ne može da obezbedi svoj dns? Ja namerno držim njihove servere, neću Gugl.
[ nix.rs @ 13.11.2011. 16:21 ] @
Stvarno ne znam sta da radim.Internet nece da mi ide nikako na HSPA,uopste nema odziva,i ne otvara ni jedan sajt.A kad prebacim na Edge ide normalno,sad je poceo novi obracunski period i imamo pustene max brzine,al i dalje nece.Inace to sam primetio pre oko 20 dana,i mislio sam da ce krenuti kad krene novi pbracunski period.A kad ubacim tu karticu u otkljucani Telenorov modem i prebacim na HSdpa internet radi,ide oko 1 mb.Sad sta raditi?Da li je problem do modema(da napomenem da imam 3 crte)?Da pozovem korisnicki servis? Svaka sugestija je dobro dosla.Hvala

[ Slobodan Milivojevic @ 13.11.2011. 21:16 ] @
Najbolje je da njih pitas...
[ snajder @ 22.11.2011. 17:17 ] @
NIX...
Na zalost nisi citao ugovor.
Oni nista ne garantuju.
Brzina zavisi od opterecenosti, blizine repetitora, usmerenosti antene, itd...
Na zalost nista od toga ti ne kazu. Samo ponavljaju da je u skladu sa ugovorom.
VIP ti nudi savrsenu internet zastitu.
Ovo pise u Opstim uslovima internet "ZASTITE" ?????:
Vip mobile ne daje nikakvu garanciju za softver bilo u ovim Uslovima ili u bilo kojim drugim dokumentima ili publikacijama, naročito u vezi sa sledećim:

A. opis, kvalitet, nepostojanje povrede nematerijalnih prava, potpunost, pogodnost softvera za određenu primenu ili namenu ili bilo koje zakonsko pravo na softver;
B. da softver ne sadrži viruse ili drugi štetni ili destruktivni kôd;
C. da softver ne sadrži nikakve greške i da može funkcionisati bez prekida;
D. da softver može funkcionisati bez grešaka u svim aplikacijama i kombinacijama;
E. da softver pruža zaštitu od svih mogućih virusa.
Pa ko je ovde lud..... ali stvarno
[ nix.rs @ 22.11.2011. 22:05 ] @
Neznam ni ja,al ja mislim da je moj problem do modema.Nije radio kako treba od prvog dana,iako imam 3 crte,najvise sto sam za 5 meseci koriscenja izvukao je skoro 3 mb/s(to je bilo samo jednom,obicno je oko 1.8-2.0 mb/s)A pre neki dan odem kod ortaka,koji isto ima Vip,ali ima onaj paket od 15 gb,i drugi modem(moj je mf190),i on sa jednom crtom u 8 sati vece kad je otprilike guzva izvlaci 8 mbita.Jedino ako kod mene nisu neke refleksije signala,ma uostalom ne znam ni ja.Ubacim ga u Telenorov modem pa radi.
[ nix.rs @ 05.01.2012. 13:32 ] @
Ljudi jel nekom poceo novi obracunski period...Kad su me pitali da li hocu da mi pocinje 5 ili 25 u mesecu,ja sam izabrao 5-i,medjutim jos sam na sporoj brzini.Trebalo bih da je pocelo od januara.
[ Ballerina92 @ 02.02.2012. 12:14 ] @
Da li je brzina downloada nakon potrosenih gigabajta u Vip postpaid internetu zaista 200 kb/s??
[ freeworld @ 02.02.2012. 12:23 ] @
Jeste,ako si na 3g,ako si na edge,teorujski bi moglo do 200 kbita,ali prakticno od 100 do 150.
[ nervic @ 26.02.2012. 19:15 ] @
samo jedno brzo pitanje, izvinjavam se ako je vec receno ranije ne mogu da citam 13 strana. da li modem ima dinamicku ip adresu i da li funkcionise kao wifi hotspot. tj. mogu li istovremeno i sa drugog uredjaja da koristim uslugu interneta? hvala na brzim odgovorima
[ bakara @ 26.02.2012. 20:09 ] @
Citat:
nervic: da li modem ima dinamicku ip adresu i da li funkcionise kao wifi hotspot. tj. mogu li istovremeno i sa drugog uredjaja da koristim uslugu interneta? hvala na brzim odgovorima

Naravno da ne moze, pa to je usb 3G modem

Internet konekciju mozes da serujes na drugi racunar.
[ espresso @ 26.02.2012. 20:33 ] @
Citat:
mogu li istovremeno i sa drugog uredjaja da koristim uslugu interneta?

Ako hoćeš tako nešto, koristi ovu spravicu.



Košta 3300 dinara.
[ samo_da_pitam @ 27.02.2012. 11:33 ] @
^ Ovaj oredjaj koji je @espresso naveo je fenomenalan jer omogucuje mobilnost. Ipak da treba da izaberem nesto za kucnu varijantu izabrao bih nesto ovako:



Cena oko 3300 din.
[ freeworld @ 08.06.2012. 14:46 ] @
http://www.vipmobile.rs/o-vipu/press-centar.1076.html?itemId=306
Vip isprobava 4g sa brzinama od 150 u down i 50 mbit u uploadu.
[ urke1000 @ 08.06.2012. 15:11 ] @
Citat:
Vip, u međuvremenu, nastavlja da unapređuje i ulaže u HSPA+ tehnologiju koja kvalitetno zadovoljava rastuće potrebe mobilnih korisnika za kapacitetima i brzinama


Jasta pa ti zakljuca net na 64 kbps, za dlaku bolje od prastarog dial-up, je l' to unapredjivanje VIPovci?
Ne verujem ja da pored tolikog... unapredjivanja... mreza ne bi mogla da izdrzi neke normalnije minimalne brzine, a ne ovu bruku.
[ freeworld @ 08.06.2012. 15:35 ] @
A zamisli ono i bude u nekom trenutku u nekom mestu maksimalna brzina 150 mbit u tom trenutku potrosi se saobracaj po punoj brzini i pad na 64 kbit.strasno.
[ Ballerina92 @ 08.06.2012. 15:43 ] @
jako smo moderni
[ urke1000 @ 08.06.2012. 15:48 ] @
Kad bi chovek mogao NJIMA po poslovnicama da zakljuca na 64 kbps
[ espresso @ 08.06.2012. 18:47 ] @
Koliko vidim ostadosmo mi u mestu jer frekvencije za LTE nisu slobodne a ni optika nam nešto nije jača strana.
Citat:

"Komercijalno uvođenje LTE tehnologije usko je povezano sa daljom liberalizacijom domaćeg tržišta telekomunikacija u celini, budući da LTE-a nema bez pristupa optičkoj infrastrukturi i to po cenama koje mora da diktira tržište. Neophodna je i raspoloživost frekvencijskog spektra na opsezima tzv. digitalne dividende (800 MHz) koji u Srbiji trenutno nisu dostupni.

A dočekaćemo liberalizaciju juče sa našom Vladom i Telekomom.
[ kosac @ 09.06.2012. 07:45 ] @
Citat:
urke1000: Jasta pa ti zakljuca net na 64 kbps, za dlaku bolje od prastarog dial-up, je l' to unapredjivanje VIPovci?
Ne verujem ja da pored tolikog... unapredjivanja... mreza ne bi mogla da izdrzi neke normalnije minimalne brzine, a ne ovu bruku.


A da probas da kupis tarifu u skladu sa svojim potrebama pa ce te biti bas briga na koliko zakljucavaju posle? :)
[ Ballerina92 @ 09.06.2012. 07:57 ] @
poenta je da bi internet trebao da bude BESPLATAN ili bar u cenama
dostupnim vecini stanovnistva!
[ kosac @ 09.06.2012. 08:09 ] @
Citat:
Ballerina92: poenta je da bi internet trebao da bude BESPLATAN ili bar u cenama
dostupnim vecini stanovnistva!


Ne znam kako ovo nezno da ti saopstim ... drug Lenjin je preminuo.
[ Ballerina92 @ 09.06.2012. 08:14 ] @
u nekim zemljama skandinavije internet je besplatan, a u Americi je uzasno
jeftin, kao nama 200 dinara mesecno za 3MB brzine.Ako vec prave nove mreze,
trebali bi bar neke osnovne brzine dati stanovnistvu na koriscenje, ionako
se sve vise prelazi na wifi.
[ urke1000 @ 09.06.2012. 14:27 ] @
Citat:
A da probas da kupis tarifu u skladu sa svojim potrebama pa ce te biti bas briga na koliko zakljucavaju posle?


A da ti probas da me ne savetujes
[ Ballerina92 @ 09.06.2012. 18:55 ] @
pa da,najbolje sad da damo 50� mesecno na internet, kad su prosecna
primanja koliko bese, 300�?! Ahahahaahahah
[ Ballerina92 @ 09.06.2012. 19:02 ] @
mislim jeste da nasa rasprava nema smisla posto i VIP i TELENOR su stranci
i nema sanse da poslusaju narod u bilo kom momentu.... a mts mora od neceg
da zivi...
[ NaciTwo @ 09.06.2012. 20:33 ] @
ssstrasno ,,,,,,, 64 k looool
[ zivanicd @ 09.06.2012. 21:34 ] @
“Broadband capacity: Downstream capacity equal to or higher than 144 Kbit/s”

U Nemackoj se po "broadband konekcijom" smatra ona veca od 1Mbps.

Vip sa ovih 64k ne moze ovaj vid konekcije da naziva broadbandom jer je to protivno zakonu o zastiti potrosaca (obmana).

Ali oni su "veliki" a mi smo "mali"... i ipak sve to bolje radi nego dial-up ... Tako da ... to nam je sto nam je...

[ urke1000 @ 09.06.2012. 21:50 ] @
^ aaaaaa pa nemoj tako, 64 kbit je 8 kB/s, a 8 je, kao sto je opste poznato gotovo jednako 144 xoxoxoxo

Najjace sto oni to uvek nazivaju smanjena brzina, tako da sa ovih novih 21 Mbit smanje na 0,06 Mbit (da preracunamo u istu jedinicu), a to je svega trista pedeset puta sporije, uistinu to je samo neosetno smanjenje xD



[Ovu poruku je menjao urke1000 dana 11.06.2012. u 14:41 GMT+1]
[ srdjan_m @ 11.06.2012. 12:41 ] @
Citat:
urke1000

Najjace sto oni to uvek nazivaju smanjena brzina, tako da sa ovih novih 21 Mbit smanje na 0,06 Mbit (da preracunamo u istu jedinicu), a to je svega trideset i pet puta sporije, uistinu to je samo neosetno smanjenje xD.


Mislis 350 x ? -:)
[ majce22 @ 11.06.2012. 13:13 ] @
A da ja pitam , posto nemam orjentaciju o brzini jer meni nije vazna (posto koristim surf i mail) da li je to 64 kb gore ili bolje od nekadasnjeg dial up-a?
[ Slobodan Milivojevic @ 11.06.2012. 13:29 ] @
Bolje je od dial-upa al ima jedna stvar - sajtovi vise nisu tolko "lagani" kao ranije, pa ce se ucitavati dugo, ja licno nista sporije od EDGE-a (20-25KB/s) nisam koristio u skorije vreme, pa ne znam bas kako danas radi 64kbps surf.

A i kad malo bolje razmislim, pa 64kbps se dobija uz Telenor KLIK nakon potrosenih 150MB, tako da to je trenutno naj jeftiniji mesecni 64kbps flat
[ urke1000 @ 11.06.2012. 13:39 ] @
Citat:
srdjan_m: Mislis 350 x ? -:)


Kukuuuu.... jeste... ahaha
[ Petar Petrović @ 12.06.2012. 20:33 ] @
Meni baferuje iz početka na Telekom ADSL - u u 90% slučajeva, doduše nisam probao sa Vipom, ali verujem da je i tamo to slučaj.