[ marko1101 @ 10.02.2011. 14:33 ] @
da li proizvodjaci antivirus softvera, imaju neku odgovornost, ako njihov proizvod nezastiti OS od virusa ...

pravo da vam kazem, mrzi me da citam one njihove license agrimente ... moguce da tamo nesto i pise u vezi tog ...

... kakva su vasa iskustva i koje je vase misljenje u vezi odgovornosti.

ja bi reko, ako neko napravi softver koji treba da radi neki posao, (da stiti od virusa), onda i treba da radi taj posao ... ako neradi taj posao ... onda oni prodaju macku i dzaku ?! ... mozda te zastiti a mozda i ne ...

da ili ne ?

[ Nedeljko @ 10.02.2011. 16:15 ] @
Kooliko vidim, NOD32 licenca kaže da nema nikakvih garancija.
[ Ivan Dimkovic @ 10.02.2011. 18:07 ] @
@marko1101,

Tesko da ce neko za par desetina EUR godisnje da ti bilo sta garantuje ;-) Svaki end-user sw. sadrzi klauzule u licenci koje oslobadjaju proizvodjaca od bilo kakve odgovornosti.

Tamo gde nije moguce 100% osloboditi se od odgovornosti, limit je obicno u vrednosti samog softvera - dakle, mozes dobiti svojih par desetina EUR nazad :-)

Tebi zapravo treba SLA - gde je definisano ugovorom da se svaki ispad gde su racunari nefunkcionalni naplacuje kao penal pruzaocu usluge... ali to ce da kosta malo vise ;-)
[ SStudio @ 10.02.2011. 23:18 ] @
Niko ništa ne garantuje WIN7 Eula biser

Licensed Computer. You may use the software on up to two processors on the licensed
computer at one time.

Citat:
mrzi me da citam one njihove license agrimente ...


Verovatno i negde u licenci av programa koji koristiš stoji
"ne garantujemo da će vaš računar biti zaštićen ukoliko imate cpu i više od 64mb sistemske memorije."
A ti kliknuo I agree bez čitanja, kao uostalom i ja.
Odakle znamo možda sam pristao da im doniram bubreg kad licenca istekne :)
[ Ivan Dimkovic @ 10.02.2011. 23:32 ] @
Nema nikakve potrebe za tim - dovoljno je samo da se korisnik slozi sa tim da u slucaju stete proizvodjac softvera nije odgovoran.

A to je standardni deo svake EULA-e.

To ne mora da znaci da je to po zakonu, i tamo gde to nije po zakonu proizvodjac softvera moze biti odgovoran, ali je i tu obicno limitacija upravo samo do cene softvera zato sto proizvodjac nigde ne garantuje da taj softver zaista radi nesto ;-)
[ marko1101 @ 10.02.2011. 23:53 ] @
eto sta sve covek nauci ...

dakle mozemo da zakljucimo ...

kad softver neradi ono za sta je namenjen, ... to znaci da nije ispravan,
pa prema tome ili treba da bude zamenjen ispravnim softverom, ili da pare budu vracene kupcu, a da kupac vrati neispravan softver ?


ivane,
a stacemo onda sa hostingom ... takodje par desetina evra godisnje ... da li bi koristili hosting na kojem pise, negarantujemo da ce vasi podaci sutra biti tu ?
btw, nema hosting bez softver ;)


a kako onda funcionise SLA, kad se koristi softver koji negarantuje nista ?


edit: ili zamisli TV, u cijem uputstvu pise, .. negarantujemo da ce se slika uvek videti ? :)))


ja ne znam da ima neki SLA za antivirus, sem da ti sedi proizvodjac u firmi za platu i da mu posao bude da po ceo dan proverava greske ... pa kad zavrsi , sve opet iz pocetka. ... ali onda nisi platio softver, nego programera. ?



[ combuster @ 11.02.2011. 00:16 ] @
Oni se utrkuju ko ce da ponudi veci stepen sigurnosti (citaj ispod 100%) tako da vi i ne kupujete garanciju da ce vam podaci biti bezbedni, vec kupujete dodatni nivo zastite na onaj koji bi sami trebali da obezbedite. I opet necete biti 100% bezbedni :)
[ kandorus @ 11.02.2011. 01:15 ] @
U principu se ne daje garancija za softver. Dobijete period u kome možete dobiti novac nazad i ako vam ne odgovara vratite. Čak i kad kupite neki uredjaj sa softverom proizvodjač je obavezan samo da vam da garanciju za uredjaj ali ne i za softver. Ne postoji nešto kao "pokvaren softver". Ako pažljivije pročitate EULA videćete da vam se ništa ne garantuje osim što se proizvodjač oslobadja svih obaveza u slučaju vašeg nezadovoljstva. Šta više u nekim EULA ćete pročitati da softver radi to što radi i da to nije ono što vi mislite da radi.

Umesto kupovine softvera mnogo bolje je kupovina usluge. Kupite uslugu "zaštita računara od virusa". Onda je davaoc usluge obavezan da vam nadoknadi štetu a na njemu je da odredi način kako će vam štititi računar, na primer instalacijom antivirus softvera. Vas ne zanima da li softver može da obavi traženi zadatak. Ali zato provajdera stisnete za bubreg kad god vam virus napravi neku štetu.
[ Miroslav Jeftić @ 11.02.2011. 08:49 ] @
Citat:
1) The liability of the Licensor for damages shall be limited to five times the amount of the purchase price paid for the Software or license file. The determining amount in this case is the net amount paid (without VAT) at the time of purchase.


Citat:
4) For the recovery of data and other damages due to loss of data, the Licensor shall only be liable to pay an amount typical for the effort and costs involved in such a recovery, and only then if the Licensee has ensured that this data can be reproduced with a justifiable amount of effort according to the standards of proper data processing for databases in machine-readable form, and if the Licensee has in particular regularly created backup copies in a way that is reasonable in view of the level of risk.


http://row.avira.com/documents...l/pdf/en/avira_eula_oss_en.pdf
[ gbsss @ 11.02.2011. 08:57 ] @
antivirusne kompanije nisu odgovorne zato sto si ti zapatio virus niti sam softver koj si kupio,
krivi su krakeri (u narodu poznatiji kao hakeri) i u vecini slucajeva sam korisnik (razni krakovi za igrice,
koje kao nisu virusi samo vi iskljucite antivirus pa posle nevalja antivirus ) ako ne zelis da platis antivirus a zelis
100% zastitu ti nemoj da palis komp.
Vidi sa nekim osiguravajucim drustvom oni ce mozda da ti daju osiguranje da nece komp da ti se zarazi ako koristis
odredjeni antivirus, pa od njih naplati stetu.
[ Nedeljko @ 11.02.2011. 09:07 ] @
"Krivci" za takvu situaciju zapravo nisu proizvođači, već korisnici, kojima se proizvođači prilagođavaju.

Ako kupac želi punu garanciju, to onda mora da košta mnooogo više, ali kupac između jeftinog đubreta i skupog kvaliteta bira đubre.
[ marko1101 @ 11.02.2011. 13:53 ] @
pravo pitanje je:
kako je moguce da je nekom dozvoljeno da prodaje djubre ... ???!!!

da li AV softveri , imaju neki spisak, od kojih virusa mogu da brane sistem ?


a svi pominjete "ako hoces da se odbranis to kosta", ...

pa koliko kosta najskuplji AV ... ?

predpsotavljam da pod tim "kosta", ne mislis na dodatnog admina, ili obuku zaposlenih, da svaki put kad ubace UBS, prvo mora da ga skeniraju ...

pa zasto onda u AV softveru pise da automatski skenira od virusa na USB-u..., ako mora da ja obcavam nekog da skenira rucno USB , onda oni lazu u vezi automatike ?

[ gbsss @ 11.02.2011. 14:56 ] @
Opasno si resio da isteras po svom pa to ti je.
Pa da ti resim dilemu jednom za svagda, sto se tice antivirusa
1.antivirus kosta koliko kosta u to nezalazimo (svaki ima svoje prednosti i mane)
2.ako imas svoju firmu instaliraj antivirus na sve poslovne racunare i unesi lozinku
3.blokiraj sve sajtove (bas sve), mozes da dozvolis samo saj tvog dobavljaca ili kupca (moze i konkurencije)
4.podesi da se azurira automatski na svaki sat
5.podesi da automatski skenira sve spoljne uredjaje ( fles, kartice, i t.d.)
6.smaraj tehnicku podrsku za sve sto ti nije jasno zato si ga i platio
7.kad sve ovo resis onda si na pola puta
8.druga polovina puta je da pratis ko od radnika donosi razne male igrice
neki antivirusni programi imaju i podrsku za zakljucavanjem prikljucaka za prikljucivanje spoljasnjih uredjaja
i pre nego kupis antivirus raspitaj se malo, nije uvek najskuplje i najbolje .
mogo bi da ti pisem i pisem ali 80% slucajeva korisnici prave greske

Kad kupis antivirus instaliraj sistem od pocetka i trazi da ti u prodavnici u kojoj si kupio dodju
i instaliraju antivirus i da ga podese kako tebi odgovara , ako nek trosi vise memorije i procesor ali samo kompletna zastita je bolja od prosecne( preporucena ili ti custom, ili express install )

Osnovna pravila kod kupovine antivirusnog softvera:
1.Izuzetna podrska 7/24 (99,99%)
2.obavezno da moze da se zakljucavaju podesavanja lozinkom i ostale izmene
3.sve opcije da mogu da se podese na automatsko ( skeniranje, nadogradnja, skeniranje flesa,cd,dvd, itd)
4.nikako ne uzimaj antivirus ako moze da se stopira njegov rad rucno
5.___________________________________
6.___________________________________
7.___________________________________
Dopisi sve sto ti smeta i kreni u radju i trazi
Nemoj da se nerviras
covek se uci dok je ziv
[ Predrag Supurovic @ 12.02.2011. 07:52 ] @
Citat:
marko1101: pravo pitanje je:
a svi pominjete "ako hoces da se odbranis to kosta", ...

pa koliko kosta najskuplji AV ... ?

predpsotavljam da pod tim "kosta", ne mislis na dodatnog admina, ili obuku zaposlenih, da svaki put kad ubace UBS, prvo mora da ga skeniraju ...

pa zasto onda u AV softveru pise da automatski skenira od virusa na USB-u..., ako mora da ja obcavam nekog da skenira rucno USB , onda oni lazu u vezi automatike ?


Neko ti već reče, kupovinom antivirusnog programa ti samo kupuješ dodatni nivo zaštite, a ne savršenu zaštitu. dobra zaštita mnogo košta zato što između ostalog traži i stalno angažovanje ljudi i dodatnu opremu i uvoeđnje raznih procedura u radu na računarima, i obuku korisnika i šta sve ne.

A savršena zaštita ne postoji, čak i ako računar ne povezuješ ni na kakvu mrežu niti u njega turaš USB diskove, CD'ove i sličnu menažeriju.

Pravo pitanje je u stvari koliko si ti spreman da platiš zaštitu. Kada to odrediš, onda ćeš moći i da saznaš koji nivo zaštite možeš da dobiješ.
[ Nedeljko @ 12.02.2011. 09:18 ] @
Prevare nema, jer softver zaista skenira USB, kao što piše i specifikaciji. Međutim, nigde ne piše da se ne može desiti da neki malver promakne niti da se ne može dobiti lažno upozorenje. To ne znači da softver ne radi kako treba. To je kao kada bi za čoveka koji radi neki posao rekao da ga ne radi kako treba zato što mu se potkrade neka greška. Ko radi, taj i greši i to važi za sve vrste poslova inače bi ispalo da niko ne radi svoj posao kako treba.

No, ono što tebe zanima je da budeš siguran u smislu da će ti neko nadoknaditi štetu u slučaju da je pretrpiš. Smatram da bi u tom slučaju trebao da se obratiš nekom osiguravajućem društvu. Oni će sve lepo da ti izračunaju.
[ marko1101 @ 12.02.2011. 09:54 ] @
pedja,

znas kako kaze onaj shvaba .. znas me, znam te ...

sve je meni to jasno ko dan ... od toga zivim ...

samo me cudi da niko ni u jednom momentu nije rekao .. da su programeri (proizvodjaci AV) prevaranti, pilicari ... itd ... nego naprotiv svi do jednog brane sistem i kazu tako mora, ako hoces bolje plati vise.

a u mom poslu i pored toga sto svuda pise, 'negarantujemo' brzinu, kvalitet itd, ... cim neko ima manju brzinu ili nema net 10 minuta, odmah katastrofa... , odmah okace provajdera na stub srama ...

... niko , nikad, nijednom nije rekao, pa kad budes placao skuplje , onda ce ti raditi bez greske ... a pritom provajderi mogu da garantuju mnogo vise nego sto AV proizvodjaci mogu da garantuju , kad se plati vise, ... a AV cak ne moze da ti garantuje da li ce sledece nedelje znati koji sve virusi postoje

a sve mi je ovo palo napamet, jer smo pre neki dan platili novi racun za AV na 2 godine, za masine u firmi... da nebude zabune, ja nemam problem na tim masinama ... ali samo zato, jer je nas posao (od toga zivimo) da radimo ostatak zastite, ... kako drugima, tako i u firmi za nas.

... ali kad pricamo o proizvodu, 'AV vs INTERNET PAKET' ... mene cudi fenomen shvatanja "ograde" u smislu garantovanog rada i eventualne stete, ... kod prvih je to OK, a drugi su prevaranti, ?! ... dupli arshini ...

btw, programeri su maltene bogovi, dok su provajderi pilicari.

... mozda je to tako, jer u narodu ima vise programera, ... a oni su i najbucniji kad im neradi neki FTP ili nesto slicno, i recenica je odprilike, 'Ja zivim od toga, mora da radi , ja vam placam, kako sad neradi' ... i kad im kazes pa niste kupili garantovani paket (citaj: platili vise) ... odmah drvlje i kamenje, ... a placaju samo par desetina eura i za paket i za hosting.

btw, nije ovo zelja za borbom sa vetrenjacama ... kako neko gore rece, isterivanje svojeg ... sve ja to znam ... ali pisem ovo da bi drugi, za koje mislim da su u zabludi, poceli da shvataju neke stvari, i da onda imaju iste arshine ... a znam da ce to ici teshko ... ali neko mora.
[ marko1101 @ 12.02.2011. 10:08 ] @
sad mi je nesto palo napamet ...

kad u sribji svi budu placali AV softver, umesto sto koriste piratske verzije, onda ce i AV proizvodjaci imati isti problem.

jer sad i nemogu da ih zovu i da se zale ...

;)
[ flighter_022 @ 12.02.2011. 20:41 ] @
Antivirusni softver je samo alat koji sluzi da se pokusa odraditi odredjen posao.

Isto kao sto i srafciger sluzi za odvrtanje sarafa. Pa kad glava sarafa pukne i isti (saraf) ostane gde je, niko ne krivi proizvodjaca srafcigera.

ANtivirusni programi nude prilicno dobru zastitu kada je i korisnik disciplinovan. Ni najbolji i savrsen (haha) antivirus nece zastiti racunar kojim rukuje neko ko je navikao da uvek klikne na YES, LIKE, neko ko apsolunto ne cita sadrzaj raznih upozorenja vec klikne na YES, i slicno.

U principu, racunari koji su u privatnom vlasnistvu relativno racunarski pismenih korisnika, su i dovoljno bezbedni. Medjutim, racunari po kancelarijama gde jako mnogo ljudi rezonuje u stilu "pa to nije moje, bas me bruiga sta ce se desiti"... e tu je problem.

Na primer, kako to da za sve ove godine gde sam, nisam imao NI JEDAN problem sa virusima na mrezi od osamdesetak racunara (koja ima i izlaz na Internet)? Pa tako sto sam ja "zli admin" koji eto ogranicava sve i svasta (u principu zabranjeno je sve sto nije eksplicitno dozvoljeno). Mozda i jesam takav, ali sistemi RADE. Neko ko je na recepciji (na primer samo) nema apsolutno nikakve potrebe da koristi bilo sta osim hotelskog programa, prpograma za key cards, word i excel (navodim samo primere).

Ili, da skratim pricu, AV programi mogu solidno da zastite racunare od virusa, ali jako tesko i od samih korisnika.
[ Nedeljko @ 12.02.2011. 20:51 ] @
@marko1101

Pa, već sam ti napisao da problem o kome pišeš nije nerešiv, već ima sasvim praktično rešenje - osiguravajući zavod. Šta ti više hoćeš?
[ marko1101 @ 13.02.2011. 01:16 ] @
nedeljko,

pogresno si shvatio moje pitanje ...

nepitam ja kako da se zastitim od virusa, nego koja je odgovornost proizvodjaca AV softvera.

ja znam kako da se zastitim i takodje nikad u zivotu nije postojao nijedan problem na racunarima o kojima ja brinem , direktno ili indirektno.

tako da prica o osiguranju ne stoji ...

Dali bi ti osigurao svoju internet liniju, jer ti provajder negarantuje da ces uvek imati ono sto si platio ?

osiguranje nema veze sa mojim pitanje u prvom postu.

neko je pomenuo da ne kupujemo djubre od softvera ... pa onda ce morati ili da zabrane prodaju, ili da na neki drugi nacin zastite kupce.. mislim na drzavu koja je donela brdo zakona koji stite potrosace internet usluga.

a provajderi mora da koriste softvere u kojima pise, da programer negarantuje nista ... pa onda mora da imamo sve duplo, duple rutere, duple linkove, duple hosting servere ... sve zivo puta 2, kako bi ispostovali zakon

e ako je tako , onda i programeri ima da postuju zakon i da prave softvere koji rade, i ako pise da stiti od USB virusa, ima da stiti.

i necu ja da placam nikakva osiguranja, nego ti programeri mora da prave softvere koji rade.
[ strutter.poison @ 13.02.2011. 02:46 ] @
Citat:
marko1101:
Dali bi ti osigurao svoju internet liniju, jer ti provajder negarantuje da ces uvek imati ono sto si platio ?.

A da li bi osigurao ako provajder garantuje? :) Elem, ako ti je osiguranje potrebno, trazis ga (kako god mozes) - ne kukas kako ga nema. :)
Citat:
marko1101: nego koja je odgovornost proizvodjaca AV softvera.

Nema odgovornosti. Ako ti je potrebna neka specijalna garancija, kontaktiraj podrsku.. mozda postoji naka specijalna licenca.
Citat:
marko1101:
e ako je tako , onda i programeri ima da postuju zakon i da prave softvere koji rade, i ako pise da stiti od USB virusa, ima da stiti.

i necu ja da placam nikakva osiguranja, nego ti programeri mora da prave softvere koji rade.

Ma na elektricnu stolicu bre. Bas si vickast.. :)

btw ajd malo razuma sad. Kupis AV, azurisas bazu definicija redovno. Ako zapatis bolestinu koja je definisana u bazi (koju si azurirao jel'), onda mozda mozes da se zalis (proveri kod tehnicke podrske). Ako ta bolestina jos nije u bazi.. sam si.
Pitaj se kako bilo sta moze sigurno da te zastiti od necega kada se ne zna ni sta je to, ni da li postoji, ni da li ce postojati.
Siguran si od postojecih gadosti, ali niko nije vidovit da zna ko ce i kakav kod napisati u buducnosti.

Posto pravis paralelu izmedju programera i pruzaoca internet usluga. Ajde reci koliko je.. recimo 4096 megabita po sekudni. Da li je to 350-400 kilobajta ili mozda nekim slucajem tacno i okruglo 512 kilobajta po sekundi? Koja cifra pise u ugovoru?
Svi grese, samo neki grese svesno.
Da si se uhvatio za zaveru kako av kompanije same pisu viruse pa da se i poredi. Ovako.. kuditi zastitu od virusa koji jos nisu ni napisani (ili otkriveni).. malo besmisleno.
Ako neko krene da te "hvata za vrat" vec privi put kada ftp zakaze, shvati da ima raznih ljudi sa raznim problemima u zivotu. Ali vecina onih koji to urade, uraditce nakon 3-4-5.. puta. A tada se lagano probija ona dostupnost u procentima od 99%.


Koliko bi kostao (moze i okvirno koliko puta skuplji od klasicnog) kod tebe neki hosting paket gde bi dostupnost bila 100%, gde bi garantovao da nece doci do gubitka podataka, do hakovanja sajta i slicnih nezeljenih zavrzlama. Sta bi ucinio ako se ipak desi nesto od toga?


[Ovu poruku je menjao strutter.poison dana 13.02.2011. u 05:58 GMT+1]
[ Nedeljko @ 13.02.2011. 08:54 ] @
Citat:
marko1101: necu ja da placam nikakva osiguranja, nego ti programeri mora da prave softvere koji rade.


Nisi shvatio. Princip je isti. Garanciju ne možeš imati za dž. Svejedno je da li ćeš je platiti osiguravajućem zavodu ili proizvođaču softvera, ali ona košta. Koliko? Idi u osiguravajući zavod pa se raspitaj. Toliko bi proizvođač softvera morao da ti naplati softver, pa ne bi koštao par desetina evra. E, kupci to ne žele. Oni žele đubre koje je džabe i proizvođači se tome prilagođavaju.

Osiguravajući zavod ne može da ti garantuje da grom neće da ti pukne vikendicu, ali može da ti garantuje da će da ti nadoknadi štetu. Oni rade statistički. Uzmu ti npr. 1% od vrednosti za osiguranje, na 1000 osiguranika nekome grom pukne vikendicu i oni ga isplate, ali su ostalima uzeli kintu bez da su imali trošak.

Isto tako i provajder može da garantuje korisniku, ne da će veza da radi, nego da će šteta biti nadoknađena, bez obzira što softver koji oni koriste nema garanciju. Proračunaš rizik i uskladiš cenu sa time. Druga je stvar što opet korisnici to ne žele, već žele đubre koje je džabe.

Citat:
marko1101: ja znam kako da se zastitim i takodje nikad u zivotu nije postojao nijedan problem na racunarima o kojima ja brinem , direktno ili indirektno.


Znači, softver funkcioniše.
[ Predrag Supurovic @ 13.02.2011. 16:53 ] @
Citat:
marko1101:
samo me cudi da niko ni u jednom momentu nije rekao .. da su programeri (proizvodjaci AV) prevaranti, pilicari ... itd ... nego naprotiv svi do jednog brane sistem i kazu tako mora, ako hoces bolje plati vise.

a u mom poslu i pored toga sto svuda pise, 'negarantujemo' brzinu, kvalitet itd, ... cim neko ima manju brzinu ili nema net 10 minuta, odmah katastrofa... , odmah okace provajdera na stub srama ...


Tu je stvar u objektivnosti mogu'ih problma. Kod antivirusne zaštite je očigledno koliko ona može da bude efikasna i tu nema zabine. Kod internet provajdinga to nije tako očigledno i, nažalost, u praksi, problemi su vrlo često upravo posledica pilićarstva i neodgovornosti, a ne objektivne prirode.

Nešto se ne sećam da ljudi opljuvavaju provajdere kad nešto crkne. Dešava se, crklo, popraviće se. Pljuvačina je uglavnom na temu toga da se prodaje nešto što posle nije isporučeno.
[ Nedeljko @ 13.02.2011. 19:51 ] @
@marko1101

Ja nikada ne bih kukao na to da "ISP-ovi ne valjaju", već bih gledao koji meni najviše odgovara ili ne bih koristio internet. Isto i sa AV-om. Nisi zadovoljan onim što nudi NOD32? Eto ti ga Kaspersky ili ne znam ni ja koji. Ako nijednim nisi zadovoljan, nemoj ih koristiti i doviđenja.
[ mmix @ 13.02.2011. 20:17 ] @
Ne vidim zasto paralela ne radi? I ISP mi prodaje best-effort, zar ne?

Ako antivirus ne otkrije neki virus, imacu svasta da kazem o tome isto kao kad mi i internet nestane ali to ne znaci da i jedni i drugi imaju pravnu odgovornost jer se sve svodi na best-effort. O pravnoj odgovornosti se moze pricati ako npr antivirus namerno pusti virus koji je otkrio pa ga pustio da se zapati da bi mi prodao delux paket (ekvivalento kad ISP namerno pojacava agregaciju u peek satima da bi proda high-availabilty doplate) ili ako proizvodjac antivirusa konkurise niskom cenom ali zato uz njega pusti krnje ili zastarele definicije (ekvivalent tome bi bio ISP koji ti proda X mbps pa ti onda skriptom na ruteru isece na X/2 posle 5 minuta download-a). A cela prica o pravnoj odgovornosti je bespredmetna ako ne postoji sud koji bi zastitio potrosaca i dokazni proces da je pravo prekrseno. Posto znam iz prve ruke da je ono u zagradi prakticno nedokazivo isto je i ono van zagrade podjednako tesko i nemoguce dokazati i paralela je kompletna.
[ Nedeljko @ 13.02.2011. 21:15 ] @
Pa, postojala bi pravna odgovornost i kada bi dobijao garanciju. E, sad, neki ovde ne shvataju da garancija košta. Zato mu ja lepo kažem da se prošeta do osiguravajućeg zavoda i raspita koliko bi to koštalo, onda nam ovde saopšti cifru, pa da vidimo koliko bi ljudi bilo voljno to da plati.
[ strutter.poison @ 13.02.2011. 21:33 ] @
Paralela bi postojala ako av namerno propusti virus. Kao sto provajder namerno zakine na protoku. Medjutim ovde nije sporna zavera vec da "program koji programer napise mora da radi". Nema podataka koji je virus u pitanju, koji AV, podaci o bazi definicija... Prazna prica dakle.. neargumentovana diskusija. A slag na torti je pozivanje av kompanije da snosi posledice. Zbog cega, zasto? Meni hakuju sajt, ili izazovem gnev kod nekih pa dodje do DoS napada. Jel treba da konstatujem da je hosting kompanija odgovorna? Ne. Odgovorna je samo ako ne dobijem ono sto je u ugovoru navedeno. Nekakva paralela je propustanje virusa tj. nemogucnost da te av zastiti od virusa koji je otkriven/definisan u bazi. Ili zavera.. sami pisu viruse. Ali opet, kao sto neko rece, kupovinom antivirusa kupuje se samo dodatni nivo zastite.. Kome to nije dovoljno, eto ima mudar predlog da kontaktira osiguravajuci zavod (ako nema specijalnih licenci :) ).
[ marko1101 @ 13.02.2011. 23:23 ] @
mmix,

tacno tako ... potpuno si u pravu ...

zato se i cudim da je tek na drugoj strani pocelo izjednacavanje odgovornosti.
[ Nedeljko @ 14.02.2011. 17:52 ] @
A ko je tvrdio da su ISP-ovi odgovorni za nešto što ne garantuju? Na celoj temi si samo ti nešto cpao.
[ EArthquake @ 14.02.2011. 19:35 ] @
sto se zaustavljate na AVovima?
zar nebi proizvodjac operativnog sistema trebao da ima odredjenu dozu odgovornosti?

ajde , glupavi virusu clickme.exe tipa se ne racunaju , ali ako pogledamo interesantnije stvari
najvecu stetu su napravile gamadi koje su iskoriscavale neki propust u samom operativnom sistemu (blaster, confliker, stuxnet ... ) od klasicnih antivirusa "nema 'leba" definitivno
za pravu zastitu placas i to podebelo (firme kao sto su tipping point, immunity , idefense ...)
mada ti i oni prodaju maglu i ne garantuju nista...

razlog celog ovog ubacivanja OSa u pricu :
http://seclists.org/fulldisclosure/2011/Feb/285
:)
[ Predrag Supurovic @ 15.02.2011. 10:59 ] @
Citat:
mmix: Ne vidim zasto paralela ne radi? I ISP mi prodaje best-effort, zar ne?

Ako antivirus ne otkrije neki virus, imacu svasta da kazem o tome isto kao kad mi i internet nestane ali to ne znaci da i jedni i drugi imaju pravnu odgovornost jer se sve svodi na best-effort. O pravnoj odgovornosti se moze pricati ako npr antivirus namerno pusti virus koji je otkrio pa ga pustio da se zapati da bi mi prodao delux paket (ekvivalento kad ISP namerno pojacava agregaciju u peek satima da bi proda high-availabilty doplate) ili ako proizvodjac antivirusa konkurise niskom cenom ali zato uz njega pusti krnje ili zastarele definicije (ekvivalent tome bi bio ISP koji ti proda X mbps pa ti onda skriptom na ruteru isece na X/2 posle 5 minuta download-a). A cela prica o pravnoj odgovornosti je bespredmetna ako ne postoji sud koji bi zastitio potrosaca i dokazni proces da je pravo prekrseno. Posto znam iz prve ruke da je ono u zagradi prakticno nedokazivo isto je i ono van zagrade podjednako tesko i nemoguce dokazati i paralela je kompletna.


Ne bih se složio. Antivirusni program se bavi stvarima koje ne može da kontroliše. ISP prodaje uslugu koju može da kontroliše. Zato sam i pisao o objektivnost mogućih problema.
[ strutter.poison @ 17.02.2011. 11:55 ] @
E Marko, Marko....
[ marko1101 @ 17.02.2011. 12:43 ] @
... ne gaste oranje.
[ marko1101 @ 17.02.2011. 12:54 ] @
provajder moze da kontrolise ,samo onoliko koliko plati ... koliko potrosi na opremu na internet linkove ... i ako placa SLA ugovore.
kad provajderu nije dovoljno 100mbps, on uzme 200mbps , kad nije dovoljan jedan link, on uzme 2 linka, ... da bi izbegao zagusenje.

AV proizvodjac treba da radi sa istim principom ... sve zavisi koliko plati, programere, pronalazace virus , proizvodjace virusa .. itd...
kad AV proizvidjacu nije dovoljno 5 programera, onda on zaposli jos 5, ili jos 200 ... kako bi se izborisli sa "zagusenjem" koje stvaraju novo proizvedeni virusi.

kao sto sam rekao, mmix, je potpuno u pravu.

nema tu nikakve razlike.
[ strutter.poison @ 19.02.2011. 06:10 ] @
I... jesi li uspeo neku odstetu da izvuces?
[ Predrag Supurovic @ 19.02.2011. 08:58 ] @
Citat:
marko1101: provajder moze da kontrolise ,samo onoliko koliko plati ... koliko potrosi na opremu na internet linkove ... i ako placa SLA ugovore.


Provajder itekako može da kontroliše kvalitet usluge koju prodaje, najpre kroz stepen agregacije a zatim i na druge načine. U njegovom poslu sa klijentom ne postoje posrednici.

No, očigleno je da ti ne želiš objektivno da diskutuješ , tako da nema svrhe gubiti vreme.
[ Nedeljko @ 19.02.2011. 10:08 ] @
Ama, sve se može garantovati nadoknadom štete i prihvatanjem rizika. Garancija upravo znači to. Osiguravajući zavodi upravo to rade. Idi lepo u osiguravajući zavod i osiguraj kuću od zemljotresa. Može li zavod da ti garantuje da ti zemljotres neće srušiti kuću? Naravno da ne može, ali može da ti garantuje nadoknadu štete.