[ vatri @ 10.02.2011. 18:15 ] @
Ljudi jel imate vi problema sa instalacijom i radom Linux-a na HP lap-topovima ?

Prije nesto manje od god. dana uzeo neki HP pavilion i par dana se mucio sa instalacijom sistema, da bi na kraju uspeo bez problema instalirati Arch. Novije Ubuntu-e nisam uspio boot-a, ali instalacija prodje.

Sada prije par dana uzeo sebi HP 620. Na njemu sam probavao Mint 9 i 10 i kada izaberem ono try without installing, prikaze se onaj "Logo" Mint-a i ono ispod "loading" i ne pomjera se.
Ubuntu 10.04 uopste nece da prikaze onaj pocetni meni (onaj gdje se izabere "try without installing").
Ubacim Arch dual-boot CD i zaledi mi jos u BIOS-u, tj. kada pritisnem ESC da mi prikaze opcije.
Uspjesno sam instalirao XUbuntu 10.04 ali ne mogu pokrenuti posto mi ispise

"Non-System disk or disk error
replace and strike any key when ready"

Negdje na internetu sam procitao kao da su HP-ovi podeseni za rad sa Win OS. Da li je problem u tome ili je mozda nesto od hardvera na ovom HP 620 neispravno? Jel se moze ista uraditi u BIOS-u ( update-at, reinstalirat, instalirat drugi ili kako vec) ?

P.S. sad odoh probati testirati HW sa Ultimate Boot CD, mozda pokaze nesto.
[ Ssld @ 10.02.2011. 19:21 ] @
HP 620 - proveri je li unutra broadcom minipci kartica (lspci naredba bi trebalo da vrati BCM 4312 ili BCM 4315 ili slicno) ?

U tom slucaju, cini mi se da je u seriji izdanja Fedora 12, Fedora 13 postojao bug koji bi zamrzavao sistem u toku podizanja livecd-a, ne mogu pronaci
referencu sada ka bugzilla.redhat.com ... uglavnom bug je ispravljen od F14 pa nadalje... Problem je postojao i sa OpenSuse 11.2 i verovatno i drugim
distribucijama.
Mogao bi iskljuciti "integrated wifi" u BIOS-u i verovatno ces podici sistem, instaliraj ga, dodaj broadcom vlasnicke driver-e preko rpmfusion ukoliko
ces koristiti Fedoru ili koristis fw-cutter i ponovo ukljucis wifi u BIOS-u i radice...
[ madcama @ 10.02.2011. 22:57 ] @
Devojka ima hp 420 i dosao je sa Suse ent verzijom gde je radilo sve perfektno. Na Mandrivi me muci touchpad, ali ona ionako koristo misa, pa se ni ne trudim da to sredim.
[ vatri @ 11.02.2011. 07:54 ] @
Hvala svima za odgovore.

I kod mene je bio instaliran taj Suse, ali kad meni djavo ne da mira pa sam ga "overwrite" (nije mi se svidjalo kako je particionisan).

Ssld, probacu kad dodjem kuci podignuti neki sistem pa vidjet ima li te kartice unutra. A jel to wireless kartica?
Probavao sam inace i Fedora 14 skinutu sa http://torrent.fedoraproject.org/ ali nisam mogao ni LIVE mode podici. Znaci ako iskljucim wlan u BIOS-u , trebao bi moci dignuti bilo koji sistem?
[ Ssld @ 11.02.2011. 18:23 ] @
ako imas hp 620 sa amd chipset-om i procesorom unutra je broadcom wifi minipc karta i bug u paketima ssb i b43 u mnogim distro-ima uz ovu wifi karticu
je zamrzavao livecd sistem. ako je to u pitanju, iskljucivanjem u bios-u i instaliranjem najnovijih broadcom wifi driver-a problem ce nestati (takodje nadogradnjom
sistema gde ce biti update-ovani paketi koji su pravili problem ukoliko planiras da koristis open source b43 driver-e dobijas resavas problem...)

https://bugzilla.redhat.com/show_bug.cgi?id=533746

mozes i da dodas ssb.blacklist=1 u grub liniju pri podizanju livecd-a sto ce dati isti efekat kao i gasenje wifi u bios-u
[ vatri @ 11.02.2011. 18:41 ] @
Nije AMD nego Intel procesor (celeron dual).

Probao sam upravo sa iskljucivanjem Wifi-ja, ali nista se ne mjenja.
Narezao sam Fedora 14 i386 na CD, ali mi cim ubacim CD zablokira BIOS na onom prvom ekranu. Ista stvar kao sa Arch-om.

Stvarno vise ne znam sta da probam niti u cemu je problem. Svaka pomoc i predlog su dobrodosli, pomagajte ljudi :(
[ combuster @ 11.02.2011. 19:01 ] @
Nista, smrdi na bug-ovit ACPI tj BIOS problem. Nema pomoci, osim da probas sa acpi=off kernel parametrom (ili sa noacpi)
[ Ssld @ 11.02.2011. 19:33 ] @
combuster je u pravu, hp620 bios je ***uh... jel mozes da kad upalis lap da pritisnes esc jednom (za ulaz u bios), tek tad ubacis livecd u tray, kad ga
zavrti tek tad udjes u boot parametre da oznacis da je cdrom first boot device, snimis izmenu u bios-u i pomolis se ;) da ce da podigne distro...
imao sam takav lap i takve probleme...to il nesto slicno je bila procedura...

nevezano sto je intel unutra, ako ti je dopala ta broadcom wifi karta i probas opensuse 11.2 ili f12,f13 imaces problem koji sam opisao.
noviji distro-i imaju taj bug ispravljen...
[ vatri @ 11.02.2011. 20:33 ] @
Jao gluposti - evo upravo instalirao Ubuntu 10.10 na ovaj HP pavilion dv7 i sve mi radi kao podmazano (prvi put otkako ga imam) - nikakvih problema sa "boot-anjem" i slicnog.

Sa njega sam pokrenuo program "Startup disk creator" i fino na USB od 2GB prebacio Ubuntu 10.10. Fino uzeo taj USB, ukljucio u HP 620, boot-ao i instalirao i pokrenuo sistem bez ikakvih problema.
Zasad koliko vidim radi wireless/internet, rezolucija, touchpad, zvuk, a o compiz efektima da ne pricam :)

E sad imam jos jedno pitanje: da li da reklamiram ovaj 620, tj. mozda CD-ROM koji je u njemu s obzirom na gore pomenute probleme sa stekanjem BIOS-a sa pojedinim CD-ovima ?

Problem u CD-u pretpostavljam da nije, posto se radi o RW-u sa kojeg sam upravo instalirao sistem na ovaj pavilion ?!

Jos jednom hvala na trudu i pomoci
[ Ssld @ 12.02.2011. 17:40 ] @
pametno.
procita cd al mu treba puno vremena a kad ne moze da se izbori sa cd-om zna i da zamrzne sistem na par sekundi ili skroz....
dalje, imao sam u njemu 320GB hdd i posle 5-6 meseci sam dobio bad sectore, poslao na servis, potrajalo je 30-ak dana i zamenili mi za
hdd veceg kapaciteta cini mi se 500GB...to je lepo od njih al servisni rok je uzasan... cd drive sam hteo reklamirati ali nisam ga mogao toliko dugo
ostavljati na servisu... eto, to su dva problema + bios koja sam video na njemu, drugo je ok.
cestitam za install!
[ vatri @ 15.02.2011. 12:44 ] @
Hvala sto si podjelio iskustva. Nadam se da nece kod mene biti bad sector-a, a za CD mi nije toliki problem posto ga jako rijetko koristim, ali cu ipak testirat malo.

Pozdrav.

P.S. ako jos neko ima iskustva neka napise, mozda nekom pomogne.
[ vatri @ 16.02.2011. 00:09 ] @
Evo mene opet - slabo mi radi Ubuntu pa sam rjesio dodati pored jos jedan sistem, tako da imam backup kad budem ceprkao po Ubuntu-u.
Na USB sam stavio Arch Dual Core i opet mi je blokirao BIOS.
Poslije sam narezzao na CD Open Suse 11.3 - isti slucaj kao sa USB-om.

Onda sam odlucio pitati google-a za pomoc i on je nasao rjesenje za problem (ako se to uopste moze nazvat rjesenje).

http://forums.fedoraforum.org/showthread.php?p=1426242

predzadnji post:

Citat:

I bypassed the problem.
The solution seems simple, but surely is not normal.

Set in the bios, in the boot order, your dvd unit or usb key as first boot device.
Start the laptop without inserted cd or key, then press esc to enter the boot options menu.
Now insert the cd or key, wait some seconds and choose to continue with the normal boot order and you will boot. If you choose manually the boot device, that will hang if not properly recognized (like the fedora cd).


This way I can boot MeeGo live usb key and Fedora live cd.
[ combuster @ 16.02.2011. 11:49 ] @
Izgleda da BIOS programere placaju ili previse ili premalo u HP-u.