[ SStudio @ 19.02.2011. 18:42 ] @
Reših da se batalim naručivanja knjiga iz inostranstva i ratova sa carinom.
Knjige koje naručujem su malog broja strana, pa su isplativije za skinuti i odštampati na laseru nego da trošim živce sa našom birokratijom.
Našao sam dobar lepak i potreban papir, sklepao stegu i prvi primerak sam već odradio u kućnoj varijanti i jako sam zadovoljan.
Malo me živciraju sitne neravnine po krajevima pa sam skontao da mi je ipak potreban nož za sečenje kao što su ljudi preporučili, da bih to poravnao.

Ima li ovde kakvih knjigovezaca i štampara da daju neki savet, ineteresuju me varijante za kućnu upotrebu, kao i šta je bolje za amatera potezni ili giljotinski sistem kod mašine. Našao sam neke cene i radnje koje prodaju samo mi je potrebna sitna kosultacija sa čime se lakše radi.

[ missortr @ 19.02.2011. 19:04 ] @
Slabo sam koristio i jedno i drugo (tj. kucne varijante) ali da ti probam pomoci ...
Ne znam na sto mislis -potezni tacno, na ono sto fotografi koriste ili? tj.


nisam nasao bas najvjerodostojniju sliku

ako mislis na to - zaboravi, giljotina je mnogo jaca tj.



ili sarni link, sta si nasao i sta planiras pa da prodiskutujemo...

[ SStudio @ 19.02.2011. 20:41 ] @
Nisam navežban izrazima pošto nije moj fah ali vidim da ih tako oslovljavaju.
Potezni


Giljotinski


Vidim da su razlike od modela do modela u radnoj dužini i debljini koju seče, drugo nisam primetio.
Mislim da radna debljina ne bi trebala da pravi problem jer je to ukrajanje stranica, onih delića koji štrče, a ne sečenje na pola da tako kažem.
Ispravi me ako grešim, format koji bih radio za sebe je A5 najviše mi odgovara, on u proseku ima 80 listova po knjizi.
Da li bi ovo završilo posao oko tog ukrajanja ili bi zaglavilo prilikom sečenja, deluju mi nekako lomljivo ove seckalice, u bivšoj firmi smo imali ručni sekač za prešpan prava aždaja ali to je prevelika investicija a i nemam ga gde mala radionica.
[ missortr @ 19.02.2011. 23:06 ] @
Ok, potezni je rijesen samo sto sam ja ubacio losu sliku, mislim cak da to i nije to.\
Inace sam ih bar ja vidjao samo po fotografskim radnjama, nikad po stamparijama isl. za mene su licno neupotrebljivi. Ne vjerujem da bi ti mogao ista sa njima, tj. nisko je i ovaj poklopac pod koji treba da podvuces papir, tj. ogranicava te na debljinu knjizice.

Jeli bas mislis da ovo kupis = slike 1 i 2. Ako nije problem koje su cijene u evrima, ili sarni link na PP

Giljotina (slika 2) je ono sto tebi treba, mada licno ove dvije masinice jesu dobre, izgledaju fino (fini materijali na oko) ali sam skeptican po pitanju izdrzljivosti:
Citat:
Mislim da radna debljina ne bi trebala da pravi problem jer je to ukrajanje stranica, onih delića koji štrče, a ne sečenje na pola da tako kažem.Ispravi me ako grešim, format koji bih radio za sebe je A5 najviše mi odgovara, on u proseku ima 80 listova po knjizi.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
deluju mi nekako lomljivo ove seckalice

sve si upravu, zato me i zanima koliko su para, lohotne su brate
Moj ti savjet da kupis one sto se vise ne prave, ako mozes da nadjes sto mislim da u Srbiji nije problem.
Ne mogu da nadjem slicnu sliku opisacu na osnovu slike 2. pravi izbor giljotina, masivna, ...
duzina reza mozes i manju, ali 32 cm ce ti biti dovoljna
tezina - vjerovatno tebi nebitna npr. 20 kg stavis na gumenu podlogu i jak sto, nema mrdanja
ostrice, impresivno nema sta, uzmes drug one stare noz kao jatagan, masivan, da ga ostris 100 godina. Prednost nerdjajuceg celika i samostrenja stoje, ali i ovo naostris u komsiluku za 5 evrica vjerovatno i manje. Noz nije ravan tj. ne zahtjeva da zi zica na njemu precizno izvuce kao na npr. na velikim stonim nozevima koji su ravni i zahtjevaju da im se jedna zica izvuce od pocetka do kraja...
SafeGuard - cuvaj prste, ili vidi, komad plastike pricvrscen i savijen na kraju? improvizuj
Izdržljiva metalna osnova za rezanje sa integrisanim gumenim neklizajućim podloškama ?????
Oznake za standardne formate papira, fotografija i uglomer za rezove pod uglom - korisno jeste, u tvom slucaju ne treba
Držač papira za precizno rezanje- to ti treba, ali da se moze podici sto vise tj. obrati paznju da moze tih 100-tinjak listova, ako ne cigla olova na knjigu, lijeva ruka na ciglu desnom rezes
rucka je bitna :-)
garancija - ne mogu da razumijem, na sta, na 10 lista - nije bitno
malo sam se zaneo nemoj zamjeriti, sad naletih na ovaj proizvod 7000=67 Eura (a dinara dje otisao) i jos sam vise skeptican. Neces ti naci kvalitetan noz, pa cak ni nase proizvodnje (bivsa YU) bez 200 - 300 evra. probaj malo po stamparijama, oglasi i tako to, mozda naletis na nesto bar dovoljno jako za obrezivanje (novo ti i ne treba)
Nista, guglaj malo, sve u svemu potezni (moje misljenje) ne dolazi u obzir, giljotina da ali mora biti jaca, sa visim granicnikom (sl. 2. plavi element i element iz njega moraju biti podignuti. Knjiga 80 listova + npr. korica bar 6-7 mm znaci 8-9 mm mozda i 1 cm). Fine lagane materijale zaboravi. Sve ostalo manje vise bitno tj. lenjir, uglomjer, stit za prste i ciglu da ne mrda papir, kao i posudu za otpad :-) u koju automatski upadne odsjeceni papir ces vec naci.
Nadam se da sam ti bar malo pomogao.

L.P.




[ SStudio @ 19.02.2011. 23:55 ] @
Hvala na iscrpnim savetima.
Pomoglo je i to mnogo, i vodiću se ovim što si rekao i napraviću ga sam, kad sam mogao presu da napravim i da radi mogu vala i ovo.
Ove dve su mi bile kao u razmatranju, ono amaterska primena, ali kad je već za amatersku onda ću i amaterski da je napravim.
A tu je i ideja za nož od abrihtera, probaću da nađem neki polovan koji više nije u upotrebi, imam par stolara tu, ako njima za drvo ne vrše posao meni će za papir biti super.
Inače video sam taj sekač starije proizvodnje, u bivčoj firmi kao čto rekoh, ih aždaja sečivo metar i nešto dugo.
Uglavnom dao si mi dobre savete i lepe ideje, probaću da napravim ovih dana čim nađem sečivo i okačiću slike i stege i noža ovde.
Link sam ti poslao na pp.
[ missortr @ 20.02.2011. 09:45 ] @
probaj nesto da izvedes, pored tih stolara vidi da nadjes i jednog metalostrugara trebace ti prije ili kasnije za posao kojim se pocinjes baviti, u koji ulazis.
Mislim iznosi koje sam spominjao u proslom postu 200-300 eura, i nisu nesto, ali treba razmisliti, za sta ti treba tj. koliko ces ti knjiga napraviti da bi se to isplatilo?
obrati paznju jos na ovo
Gledam ovu slicnu masinu PLASMA, 4-ta odozgo, tri pura je skuplja od gore pomenutih, sijece 40 listova 80 gms? Vidi noz, tj. polugu koliko je kratka? Ako budes pravio sebi nesto produzi je za bar 30-tak cm, makar je navario tj. nastavio biolo sta. Sto duza poluga lakse ces sjeci.
L.P.
[ SlobaBgd @ 20.02.2011. 11:54 ] @
Tebi treba deklišer: