[ mare81 @ 22.02.2011. 09:48 ] @
Imam jedan pitanje ... cuo sam da se vise za prikolicu ne moze dobiti treca tablica, jer imam kuku, .... nego se van toga mora registrovati, posebno.

Da li je neko upucen i zna nesto o tome???
[ Zarko Silic @ 22.02.2011. 10:10 ] @
Na ovo pitanje, trenutno niko ne moze tadi pravilan i precizan odgovor.

ZOBS ne kaze nista, a u Pravilniku, nema nista, takodje.


Prema tome, primenjuju se clanovi vezani za laka prikolica iz starog Zakona koji kaze da na lakim prikolicama treba da bude "ponovljena" tablica sa vozila koje vuce takvu prikolicu, sto bi u nasem slucaju novih tablica znacilo da vlasnik vozila (prikolice) u svojoj reziji mora napisati tablice, obzirom da se treca tablica ne izdaje, ili cekati novi novi Pravilnik.

Ako se bude primenjivao model kao u susednoj CRO onda ce se laka prikolica morati posebno registrovati (u CRO je to, ako se ne varam, oko 20 eura, a registracija vazi 3 godine).


P.S. Moze se desiti da vam na tehnickom pregledu, povodom ovog pitanja, svasta kazu, kao i to da vam na razlicitim mestima kazu potpuno razlicito.
[ Nocni @ 22.02.2011. 11:10 ] @
Citat:
http://www.vrelegume.rs/pisma_citalaca.php

Postovana redakcijo,
prosle godine sam uradio atest za auto prikolicu, predao sam u mup i dobio trecu tablicu. Interesuje me da li ce sada posto se menjaju tablice, da li cu dobiti sada saobracajnu dozvolu za tu prikolicu?
Unapred hvala.
jocic

Postovani,
moracete uzeti prepis atesta iz iste ustanove, te prikolicu posebno registrovati na novu njenu tablicu, platiti osiguranje i sve ostale troskove kao i za ostala motorna vozila, ali po manjim tarifama (za prikljucna vozila). Treca tablica je ukinuta po novom zakonu.
Redakcija


izvor: vrele gume
[ Zarko Silic @ 22.02.2011. 15:41 ] @
Uvaj odgovor iz "Vrelih guma" moze da bude tacan, ali i ne mora.

Ni u jednom od pravilnika tako nesto ne pise. Spominju se prikljucna vozila i spominje se njihova posebna registracija. Medjutima, za takva prikljucna vozila je i do sada registracija bila obavezna.

Ne spominje se lako prikljucno vozilo (sa i bez osovine nosivosti do 450kg) i nije precizirana kategorije prikljucnog vozila; tako da se ne zna tacno i precizno sta ce se ciniti sa dosadasnjom kategorijom lakih prikljucnih vozila do 450 kg: da li ce ostati kao sto je i do sada bilo, ili ce podpasti pod novu kategoriju do 750kg?
[ cozmo_im @ 22.02.2011. 15:55 ] @
Ja juce videh na prikolici novu tablicu, razlicitu od one na automobilu.
[ Predrag Supurovic @ 22.02.2011. 17:58 ] @
To su sjajne vesti ako prikolica ima posebnu tablicu.
[ Nocni @ 22.02.2011. 19:30 ] @
Potpuno je normalno da se prikolica registruje odvojeno da ima svoju polisu itd. Treba pozdraviti ovakvu odluku i treba da se na bilo koji način spriječi da se auto prikolice koje učestvuju u saobraćaju prave po raznim garažama, nestručno i od neodgovarajućeg materijala i time ugrožavaju ostale učesnike u saobraćaju...

Kod nas je praksa da se nabavi osovina sa otpada od nekog auta stara po 30 godina, šapa i prikljuci za instalaciju na buvljaku Š kategorije, a ostalo sklepa majstor Žika uz pivo od običnih metalnih "kutija" sa aparatom za varenje odoka i odma sjutra može u saobraćaj... e pa neće moći... prikolica će morati da bude fabrička... možda ne odma, ali u budućnosti neće se više moći atestirati nijedna pravljena, kao što se sada ne može atestirati prikolica sa 2 osovine...
Bila je već ovakva tema prošle godine, naslov je bio nešto "prikolicom sa čamcem na more ..."
[ HoT_Steppa @ 22.02.2011. 19:51 ] @
Dobro, a za nas koji imamo fabricke prikolice kakva je procedura?
[ veljkoE @ 22.02.2011. 20:00 ] @
Citat:
cozmo_im: Ja juce videh na prikolici novu tablicu, razlicitu od one na automobilu.


to ne mora nista da znaci

kad je u januaru kum regisatrovao auto, pitali ga da li hoce i trecu tablicu
rekao je da mu ne treba

da li onaj na tehnickom ne zna ili je nesto drugacije, mislim da necemo znati dok se ne pojavi vlasnik prikolice sa trecom tablicom
[ Zarko Silic @ 22.02.2011. 20:52 ] @
@Nocni,

Tacno je to sto kazes kada je rec o prikolicama sa velikom nosivoscu. Medjutim, i po starom zakonu atest (i registracija) za takve prikolice bio je obavezan. Da li se prave u privatnoj reziji, ili su fabricka, ili "fabricka", nije bitno ukoliko postoji atest.

Svojevremeno je za sve prikolice (i pravljene i fabricke) atest bio obavezan. Kasnije se odustalo od atesta za fabricke da bi na posletku za prikolice bio ukinut bilo kakav atest: atestirala se samo kuka.

Ne slazem se sa konstatacijom da su fabricke bolje od rucno radjenih, ali nebitno. Cilj "uvodjenja reda" medju prikolicase sigurno nema uporiste u logici. Nit ovih prikolica (lakih) ima u tom broju da predstavljaju opasnost u saobracaju, nit, u vecini slucajeva postoji potreba za njihovim ucestalim koriscenjem.

Mozda se zato i nije previse razmisljelo kada je konstruisan ZOBS pa se moze desiti da ce u sumi novih propisa, vlasnici malih i lakih prikolina (nosivost do 450kg po starom propisu) izaci kao kolateralna steta.


Trecih tablica, po svoj prilici, nece biti.

[Ovu poruku je menjao zarsilic dana 22.02.2011. u 22:10 GMT+1]
[ milened @ 27.02.2011. 13:29 ] @
Ja sam veoma zainteresovan za resavanje ovog pitanja. Ima trecu tablicu i dve prikolice:

1. Za camac fabricku sa tablicom da je nosivost 535kg izradjenu 1998g. Racun mozda negde i imam.
2. Rusku kamp prikolicu Skif koju sam pretvorio u teretnu jer sam izbacio svu opremu za kampovanje (konstrukciju za sator, lezaje, sto) nema fabricke podatke, niti imam racun. Odlicna prikolica, ima cak i amortizere.

Prikolicu za camac koristim nekoliko puta godisnje: da camac u Novom Sadu spustim u Dunav (tada ni ne stavljam deo na kome su svetla i tablica) i Da camac odvezem do mora i nazad.

Teretnu zakacim mozda jedanput-dvaput godisnje.

Resenje sa trecom tablicom je bilo idealno.

Ako bude morala da se registruje prikolica, teretna ide u staro gvozdje, a onu za camac cu morati da registrujem. Istina registracija mi istice u oktobru tako da za ovo leto jos planiram da koristim staru trecu tablicu.

Do sada sam imao problema sa trecom tablicom u Bosni jer i kod njih mora da se prikolica registruje kao posebno vozilo. Jedanput su me zaustavili i trazili 100km jer nemam saobracajnu dozvolu za prikolicu. Nisam hteo da platim i pustili su me posle pola sata, ali su prvo pretili da ce me voditi kod sudije za prekrsaje.

Onda sam malo guglao i pronasao da je to pitanje regulisano Beckom konvencijom o drumskom saobracaju iz 1968 godine Aneks br. 5 . Tamo pise da se prikljucna vozila registruju po zakonima domicilne zemlje. To sam odstampao i nosim u kolima.

Proslog leta me ponovo zaustave kod Broda na Drini i omah trazi saobracajnu za prikolicu. Ja mu kazem: ... po Beckoj konvenciji.... to pitanje je regulisano.... imam odstampano... daj da vidim.... na engleskom je.... ajde vozi dalje...
[ Alias @ 08.04.2011. 10:02 ] @

Ova država (Srbija) definitivno nije normalna !

Registracija auto prikolice košta 60 evra !!! SVAKE GODINE !!!

Imao sam prikolicu i treću tablicu i vema mi je lepo poslužila 5-6 puta u toku godine.
Sada nema šanse da je registrujem jer mi se nikako ne isplati.
Ovo je sramota.

U Hrvatskoj je 20 evra na 3 godine!
U zapadnim zemljama možeš da je registruješ i na mesec dana, a kod nas - HARAČ!









[ Zarko Silic @ 08.04.2011. 10:09 ] @
Citat:
Alias
Registracija auto prikolice košta 60 evra !!! SVAKE GODINE !!!


Za one koji retko koriste prikolicu vise ce se isplati ako svesno budu isli na krsenje zakona i vozili bez tablice. Kazna je manja, a postoji sansa i da vas ne uhvate.


Slazem se da je za registraciju lakih prikolica ovo velika cena i ne znam odakle im uopste ideja jer ni ZOBS ni Pravilnik o lakim prikolicama ne zbore nista.

Hrvatski model je daleko primereniji.




izvor

http://www.tehnicki-pregledi.hr/kalkulator.html#

[Ovu poruku je menjao zarsilic dana 08.04.2011. u 11:23 GMT+1]
[ Java Beograd @ 08.04.2011. 10:20 ] @
Otimaju, i otimaju i otimaju !!! I otimaju !

Gde je svet a gde smo mi ?

Svet: Dva automobila u vlasništvu - jedna registarska tablica, jedno osiguranje (logično, jer ne možeš da voziš dva automobila u isto vreme)
Mi: (no comment)

Svet: Registracija motocikla na 6 meseci. (Logično, niko ne vozi motocikl zimi, a ko baš voli - može i to)
Mi: Aha, malo sutra

Svet: Ne oporezuje se nekretnina u kojoj vlasnik živi sa porodicom
Mi: Svaka nekretnina, pa i čak stanarsko pravo je luksuz koji se oporezuje

Svet: Registracija čamaca je jednokratna i trajna
Mi: Zavrći uši koliko god možeš. Svaki vlasnik šiklje na Dunavu je multimilioner kojeg treba oporezovati maksimalno. Registracija šiklje - skoro kao registracija BMW-a


Šta onda očekivati od ove vlasti kad su teretne auto-prikolice u pitanju ?! Pa to je luksuz najviše kategorije ! Godišnja registracija = skoro pa ukupna vrednost prikolice !
[ Zarko Silic @ 08.04.2011. 10:43 ] @
Evo ja predlazem drzavi da uvede, za pocetak i takse na prikolice za bicikle





a kasnije, kada se stvar malo razvije i na decija kolica (i ona imaju tockove)




Pa kad je bal nek je bal.

P.S. Vala nadmasili su sami sebe.
[ straniplacenik @ 08.04.2011. 14:52 ] @
zaista, ja sam u februaru registrovao auto, dobio nove tablice za auto, ali posto imam prikolicu i trecu tablicu trazio sam i nju da registrujem odnosno da zamenim tablicu. medjutim, tada jos se nije znalo nista oko registracije odnosno trecih tablica, pa sam tako staru morao vratiti a novu nisam mogao dobiti. prikolica mi je trebala vise puta, ali nisam se usudio zakaciti je jer nije registrovana. znaci, ludilo najvise kategorije!
j***s drzavu!
i sada posle dva meseca ja opet moram da idem i registrujem i prolazim proceduru i to jos platim 60eu na godinu dana, kasnije je nesto manje oko 40eu jer se ne vadi nova tablica vec produzuje registracija.

hoce meni neko da plati dva meseca lezarine i izgubljene dobiti sto je prikolica stajala na mestu?
[ HoT_Steppa @ 08.04.2011. 17:01 ] @
Ova vlast se iz petnih zila trudi da ovde niko nista ne radi jer se svaki pokusaj rada debelo oporezuje. Pitam se samo ko dobija ovakve ideje....
[ straniplacenik @ 08.04.2011. 19:08 ] @
jeste sramota sto je sve jednako ali uglavnom vise skuplje nego u EUUUUUUUUUUU koja nam je obrazlozenje i opravdanje nasih cena... mislim sramno. ali neka i bude tako, sta sad da se radi, ko ima taj ce moci i tacka. znam znam bezvezna konstatacija ali tako je ili tako ce biti.

nego

nesto drugo je stravicno, ali stravicno!
sama neodgovornost i neazurnost tih zakona, pravilnika trce mrce... to je nedopustivo. u smislu da ako vec se zahteva da se vrsi registracija vozila i vrse te odredjene promene one moraju biti kompletne. kako? pa lepo, pisali su zakon ili pravilnik ili kako god to se zove vec a nisu ga kompletirali. registracija prikolice nije nauka o ratarstvu ili rudarstvu pa da nema veze jedno sa drugim. Jednu oblast, jednu materiju nisu u stanju u kompletu da zavrse!

eto ae sad registruj auto, a za prikolicu nemamo pojma. pa ko treba da ima pojma, ja, ti,...?! je li ja treba da propisem svoj zakon? bukvalno drzava mi stopirala prikolicu na dva meseca od kad sam registrovao auto, a da problem nije do mene ili tehnicke neispravnosti prikolice.

msm jbm ti drzavu da ti jbm a i sve one mudrace tamo
[ Alias @ 09.04.2011. 13:25 ] @
Citat:
straniplacenik
i sada posle dva meseca ja opet moram da idem i registrujem i prolazim proceduru i to jos platim 60eu na godinu dana, kasnije je nesto manje oko 40eu jer se ne vadi nova tablica vec produzuje registracija.


ja sam ove AMS razumeo da je samo registracija 60 evra i tako svake godine a da je prvi put još skuplje (tablice...)

nego, interesuje me dali će pošto će prikolica imati svoju saobraćajnu onda moći da se pozajmljuje...

u tom slučaju bi jedna mogućnost (nažalost) bila da se više ljudi udruži... napravio bih forum samo u vezi tog udruživanja po pianju prikolica pa izdelio na regione i gradove pa da probamo da bar na neki način doskočimo... jeste malo utopijski ali obično su ljudi koji su imali prikolice neka vrsta domaćina i rekao bih ljudi sa kojima bi moglo da se dogovori...

... eto o čemu čovek mora da razmišlja u ovoj državi...
[ straniplacenik @ 09.04.2011. 13:53 ] @
ja sam u agenciji za registraciju dobio info da je prva oko 60e a sl godine manje jer se ne vadi nova tablica... a inace, tacno preko puta je stajao pandur koga sam prvo pitao u vezi toga, ono kao stao dobar dan, kako ste, da li mogu nesto da vas pitam... verovali ili ne nije imao pojma, samo je slegao ramenima da bi na kraju me poslao u agenciju preko puta gde sam dobio taj info. pitao ga ja eto nemam tablicu na prikolici, vi ne znate i sta se mo onda???? standardno sleganje ramena, ali verovatno bi me osurio nekom kaznom zbog nemanja trece tablice.
lud zbunjenog...
[ dekster2 @ 09.04.2011. 15:21 ] @
Mislim da treba smireno prihvatiti vragolije dr\ave,pa i za prikolice.Ko nemože izdržati predlažem ventil.
http://www.limundo.com/kupovin...netni-ventil-za-vazduh/1041115
[ goat @ 17.04.2011. 11:04 ] @
registruje se (nosivost do 750kg bez naletne kočnice)

od početnih 2700 din (kako reče lice koje radi na registracijama) izađe na celih 6000din
ima svoju saobraćajnu dozvalu i registarsku tablicu... pa sledeće godine jovo-nanovo
[ highlander77 @ 14.12.2011. 18:21 ] @
Molio bih za pomoc ukoliko je ova tema jos uvek ziva .
Kupio sam auto kamp prikolicu sa koje sam odvojio sasiju i koju zelim da registrujem . Od papira imam samo racun i na racunu broj sasije .
Problem je kako odrediti nosivost osovine jer taj podatak nigde nije ispisan .
[ goat @ 17.12.2011. 12:38 ] @
@highlander77

Kako misliš da registruješ samo šasiju? To je rekonstrukcija zar ne? Pre je to bila kamp prikolica a sada je šta? Prikolica za košnice ili za prevoz vozila ili...?


Radio si rekonstrukciju prikolice što znači da treba atest da bi je registrovao. Atest se radi na Mašinskm Fakultetu u Kragujevcu, možda i na Beogradskom, a ima i nekih privatnih firmi koje to rade ali ...

[ highlander77 @ 17.12.2011. 22:16 ] @
Znam da mora na atest jer joj je promenjena namena .
Ja bih najradije ako moze samo sasija sa te kamp prikolice da se atestira i kasnije registruje . Kazu da se to zove lafet sasija i da se kao takva moze atestirati i registrovati . Zelim na toj sasiji da poredjam samo daske usrafim srafovima i to bi bilo to . Ne treba mi sanduk ili bilo sta drugo na toj sasiji . Moram li da napominjem zasta ce mi ta sasija sluziti ili ne ?
Dali je izvodljivo ovo sto ja trazim i ono sto meni najvise odgovara ???

Hvala na odgovoru .
[ pbenka @ 18.12.2011. 16:00 ] @
U saobraćajnoj piše namena, ali je najbolje za ovo da se raspitaš kod onih koji atestiraju. Ja sam atestirao pravljenu prikolicu i atest su radili ljudi sa FTN u Novom Sadu, imam njihov broj pa ti mogu poslati da se raspitaš. Da bi prošao atest, na priključnom vozilu moraš da imaš i kompletnu signalizaciju. Boljim se da bi naknadnom prepravkom šasije, odnosno dodavanjem sanduka ili čega god, morao ponovo da ideš na atest.
[ highlander77 @ 18.12.2011. 16:26 ] @
Rado bih se raspitao od ljudi iz Novog Sada koji su tebi radili atest .
Posalji mi njihov broj molim te .

Hvala
[ Ivan 89 @ 14.02.2013. 22:10 ] @
Da li je moguce atestirati i registrovati auto prikolicu rucne radinosti sada po novom zakonu.
Koja je procedura i sta je sve potrebno i naravno koliko bi to sve kostalo.
Dal se uopste isplati atestirati i registrovati kucne radinosti auto prikolicu ili bolje kupiti polovnu sa papirima i stvar resena.
[ pajapop @ 14.02.2013. 22:20 ] @
Idi na sajt AMSS, tamo je sve objasnjeno. Samo ja mislim da je jednostavnija ova druga varijanta, da kupis gotovu prikolicu
[ inobradovic @ 15.02.2013. 12:07 ] @
imali razlika kod prikolica pri registraciji?, recimo kao kad auta jeftinija je reg za 1.9 nego 2.5 motor
ima te li neke preporuke za kupovinu nove originalne prikolice na sta treba obratiti paznju, da li je sa 2 tocka 4 ili nesto trece ?
[ inobradovic @ 15.02.2013. 12:08 ] @
imali razlika kod prikolica pri registraciji?, recimo kao kad auta jeftinija je reg za 1.9 nego 2.5 motor
ima te li neke preporuke za kupovinu nove originalne prikolice na sta treba obratiti paznju, da li je sa 2 tocka 4 ili nesto trece ?
[ pajapop @ 15.02.2013. 18:12 ] @
Na svakoj novoj prikolici ima plocica sa njenim podacima koji se pre svega odnose na njenu nosivost. Sad koju ces ti kupiti zavisi od tvojih potreba, sta mislis na nju da tovaris. A sto je nosivost veca, treba ti i jaci auto da bi to mogao lepo da vuces i po ravnom i na uzbrdici, i na nizbrdici da mozes normalno da cakocis i sl. Znaci...vece potrebe veca nosivost - jaci auto, i obratno. Takodje kuka koja se instalira na auto, mora odgovarati toj nosivosti i ona takodje mora biti atestirana, i upisana u saobracajnooj dozvoli. (kao i plin). MOze jaca kuka na slabiju prikolicu, ali ne i obratno. Cena pri registraciji i osiguranju se sigurno menja po nosivosti.
[ inobradovic @ 15.02.2013. 18:43 ] @
znam da ima plocica i nosivost da pise, kupio bi jednu prikolicu recimo max 600kg da moze da se natovare 2 motora ali necu namesku za motore da mogu recimo da neki put prevezem neki namestaj.
cuo sam neke price mada ne verujem u to da recimo ako nema 4 tocka ne moze na auto put prikolica.
i dali ima neke klase prikolica gde je recimo do 1000kg nosivosti neka cena registracije, a preko te nosivosti bude 2 ili 3 puta skuplje pa se onda to treba gledati.

nisam nikada imao prikolicu zato ne znam nista o tome zato pitam.

[Ovu poruku je menjao inobradovic dana 15.02.2013. u 23:09 GMT+1]
[ pajapop @ 15.02.2013. 18:57 ] @

Ufff....koliko pitanja...najbolje ovako...idi u najblizu stanicu milicije na salter za registraciju ili na tehnicki pregled, ili u agenciju za registraciju pa ces dobiti sve odgovore...
[ Ivan 89 @ 15.02.2013. 22:25 ] @
Hvala na odgovoru.
Interesuje me jos jedna stvar koja je delimicno vezana za temu pa vi prebacite ako mislite da treba.
Polozena samo B kategorija po starom zakonu je moglo da se vuce samo auto prikolica sa ukupno 750kg tezine ako se ne varam, a kako je sada po novom zakonu jel ima kake razlike ili kako, jel dozvoljeno vuci sa B kategorijom i prikolice sa dve osovine preko 750kg nosivosti.
[ pajapop @ 15.02.2013. 22:35 ] @
Po novom zakonu umesto dosadasnjih 5 sada ima cak mislilm 16 kategorija. ako imas B kategoriju - motorno vozilo, osim motocikla, cija najveca dozvoljena masa ne prelazi 3.500 kg i namenjeno je za prevoz do osam lica ne ukljucujuci vozaca; motornom vozilu ove kategorije moze se prikljuciti prikljucno vozilo cija najveca dozvoljena masa ne prelazi 750 kg
Ako imas BE kategoriju - skup motornog vozila “B” kategorije i prikljucnog vozila cija najveca dozvoljena masa ne prelazi 3.500 kg
[ Lavlja_Jazbina @ 16.02.2013. 08:05 ] @
Iliti prostije objasnjeno.Auto kojim upravlja i prikolica ne smeju prelaziti ukupnu (najvecu) tezinu od 3500kg.
[ inobradovic @ 16.02.2013. 08:59 ] @
znaci ko ima B kategoriju moze vuci prikolicu cija je nosivost max 750 kg .?
[ pajapop @ 16.02.2013. 09:24 ] @

E vidis...to je sad igra reci. I lav malo zbunjuje svojim komentarom. Ja mislim da se to opdnosi na prikljucno vozilo, znaci tezina prikolice plus tezina tereta. Ali najbolje je da odgovor potrazis direktno od ljudi koji to sigurno znaju, tamo gde sam to to naveo
[ pbenka @ 16.02.2013. 16:45 ] @
U vezi dozvole: ako si u papirnoj dozvoli imao B kategoriju, na plastičnoj dozvoli si trebao da dobiješ i BE, nije teško proveriti - izvadiš dozvolu i pogledaš da li pored BE piše i datum polaganja. Ako sada imaš BE, onda važi ovo do 3.5 u prethodnim postovima.
U vezi prikolice: imao sam slučaj da moram da registrujem prikolicu koja je pravljena. Mislim da je glavna razlika da li je laka prikolica (ukupna masa, znači prikolica plus nosivost je do 750 kg). Pošto moja prikolica spada u laku prikolicu, iako ima inercionu kočnicu, na tehničkom to ništa nisu gledali. Verovatno kod onih koje nisu lake prikolice kontrolišu i kočioni sistem. Uglavnom, za cene registracije ne znam, ali može biti skuplji tehnički pregled ako ne spada u kategoriju kaa prikolica. Kod produžavanja registracije, nisam ni vukao prikolicu na tehnički, sve su rešili samo sa papirima.
[ Ivan 89 @ 16.02.2013. 18:14 ] @
Hvala vam sad mi je sve jasno.
[ anon70939 @ 21.08.2013. 15:11 ] @
Kolega me pita da mu saznam po netu, gde u KGu moze da se uradi atest za auto prikolicu sa 2 osovine.
Kako sam ga razumeo, da bi registrovao prikolicu, treba da bude atestirana.
Rece mi da je ranije na Masinskom fakultetu to moglo da se uradi, ali su izgubili licencu za atestiranje.
Gde dalje da trazim?