[ Ivan Dimkovic @ 23.02.2011. 07:46 ] @
http://www.theregister.co.uk/2...linux_in_favour_of_windows_xp/

Citat:

Openistas beware! Politicos at the German Foreign Office are reportedly ditching Linux in favour of returning their desktop PCs to Windows XP-based systems.

According to a report on netzpolitik.org, which was diligently spotted by The H, the German Foreign Office recently decided to dump their Linux-based machines.


i...

Citat:

And in case you're wondering why the migration didn't move directly to Microsoft's latest operating system, Groß said that Windows XP, which turns 10 later this year, was the "uniform basis for the actual step towards implementing a new system using Windows 7 and Office 2010".


Hihihi - Pingvini su se kleli u Nemce, ali kako stvari stoje... i 10 godina stari Windows OS radi posao bolje od najnovijeg pingvin OS-a za svabe ;-)

Komentari su puni pingvinskih teorija zavere - ali cinjenice su... neumoljive, XP iz 2001 >>> PingvinOS iz 2011 bar kada je DE Foreign Office u pitanju.

Sorry... bwahahahah :)
[ mmix @ 23.02.2011. 07:55 ] @
Daleko bilo da advokatujem Linux, ali prelaz na XP da bi posle bio uradjen upgrade je debilana od odluke. Nema nijednog tehnickog/korisnickog rezona za takav proces konverzije. Ovde je verovatno lova razmenila ruke u zamenu za kacenje na drzavnu sisu.
[ dejanet @ 23.02.2011. 08:22 ] @
Verovatno im je stigao "tip" u masno formatiranom docx-u, te je "stvar" prelila casu..
[ combuster @ 23.02.2011. 09:39 ] @
Citat:
mmix: Daleko bilo da advokatujem Linux, ali prelaz na XP da bi posle bio uradjen upgrade je debilana od odluke. Nema nijednog tehnickog/korisnickog rezona za takav proces konverzije. Ovde je verovatno lova razmenila ruke u zamenu za kacenje na drzavnu sisu.


My thoughts exactly, kada sam procitao Dimketovu poruku.

Citat:

Somewhat surprisingly, one problem highlighted by McKinsey was interoperability with some office documents. But it was clearly noted that a simple update on all Linux desktops to the latest versions of OpenOffice could fix that particular issue.

A second study last year by the consultancy group found that a shift to a pure Windows environment on the German Foreign Office's desktop computers would be costly and work-intensive.

But by the end of last year the FO's IT commissioner Dr Michael Groß told ministry staff that a decision had been reached in August 2010 to revert the entire desktop estate back to Windows XP due to "massive user criticism" about "unsolved interoperability problems".


PEBKAC !!! Mislim c'mon, jel bre update-uju Windows ? Pa sta je onda toliko tesko update-ovati Linux sa svim carima kao sto su lokalni repoi itd itd. :)

"massive user criticism" about "unsolved interoperability problems". W T F ? Pa i ovde smo mi Linuxashi u manjini zescoj pa dobijam svakakve doc/docx/xls/ppt-ove pa sam do sada imao problem samo sa jednim dokumentom.
[ Goran Rakić @ 23.02.2011. 09:50 ] @
Citat:
"that a simple update on all Linux desktops to the latest versions of OpenOffice"


Ovo jednostavno nije tačno, svako ko pri prelasku nema strategiju za interoperabilnost kancelarijskih dokumenata i svodi je na „instaliramo novu verziju OpenOffice.org paketa“ ne može uspešno da napravi migraciju u velikom sistemu. Neophodno je odeljenje za podršku pri interoperabilnosti, osnovna obuka, nametanje postavki koje podrazumevano čuvaju dokumente u ODF formatu i slično.

Da li u konkretnom slučaju to košta manje ili više, zavisi od situacije, ali uglavnom je reč o znatno nižim troškovima kada se pređe na OpenOffice.org. Česta je greška kada se samo deo organizacije migrira, bez postavljanja politike o korišćenju formata. Tada nastaju svakodnevni „ratovi formata“.

Zaključak, OpenOffice.org je kvalitetan paket i odlično rešenje, ali korisnici sa više od par računara ne smeju da očekuju da je to "isto kao Microsoft Office" i da je potrebno "samo instalirati novu verziju".


Citat:
pa sam do sada imao problem samo sa jednim dokumentom.


Verujem ti, ali ne verujem da koristiš kancelarijski paket na način kako je to običaj u ovim sistemima. OpenOffice.org pri pretvaranju dobro čuva sadržaj dokumenta, ali otvori-zatvori-pretvori-otvori-zatvori-pretvori dovede do sitnih pomeranja margina, pasusa, broj-tačka u numerisanju,... Reč je o flow formatima, a ljudi očekuju da je to PDF i da treba svuda da izgleda isto. Takođe, samo osnovni makroi su podržani. Pri ozbiljnim migracijama treba pripremiti nove šablone, u ovakvim organizacijama šablona i makroa može da ima na stotine. Onda se pojavi neko ko kaže „samo instalirati novu verziju“.


[Ovu poruku je menjao Goran Rakić dana 23.02.2011. u 12:10 GMT+1]
[ Dexic @ 23.02.2011. 10:09 ] @
Citat:
combuster: Pa i ovde smo mi Linuxashi u manjini zescoj pa dobijam svakakve doc/docx/xls/ppt-ove pa sam do sada imao problem samo sa jednim dokumentom.

A ti mislis da broj dokumanata koji su prosli kroz tvoje ruke je vidljiv naspram broja koji prodji FO Nemacke? :) Vec si u zabludi da ti je lakse da koristis Linux, evo Svabe su pokazale drugacije ;)
[ combuster @ 23.02.2011. 10:26 ] @
Citat:
Dexic: A ti mislis da broj dokumanata koji su prosli kroz tvoje ruke je vidljiv naspram broja koji prodji FO Nemacke? :) Vec si u zabludi da ti je lakse da koristis Linux, evo Svabe su pokazale drugacije ;)


Zato postoje procenti, na zalost ja nemam nacina da sumiram broj dokumenata koje sam do sada otvarao preko openoffice-a ali vrlo dobro pamtim koji nije funkcionisao kako treba (tacnije rec je o ppt prezentaciji koja je bila totalno srokana, margine i slicne zezancije ne racunam u probleme pri otvaranju dokumenata jer se to da srediti za manje od minuta). Sto kaze Goran nije to PDF a meni se desavalo da odradim dokument na faxu u Word-u i odnesem u kopirnicu (koji isto koriste Word) na stampu i izadje sav blentav - to mi se desilo jednom i nikad vise jer od tada uvek nosim pdf.

Jedno vreme je imao bug vezan za tabele u Word dokumentima u OO koji se relativno brzo ispravio (sve tabele su imale offset neki cudan koji je dovodio do nemogucnosti prikazivanja cele tabele) sto jeste bio smor. Ovakav (ovakvi problemi) se zaista resavaju update-om.

Gorane, pod pretpostavkom da je tranzicija u samom startu bila dobro pripremljena (naravno stoji to sve sto si rekao), zasto mislis da nije moguca situacija gde se gomila zaposlenih zali na problem pri otvaranju odredjenih tipova dokumenata gde obican update OO-a resava stvar ? Naravno update OO-a nece magicno resiti sve probleme ukoliko tranzicija nije protekla po planu....
[ z@re @ 23.02.2011. 10:39 ] @
Probleme sa interopeabilnoscu ne mogu komentirat, ko zna o cemu se radi. Mozda nisu samo proprietary dokument formati u pitanju.
Oko ovog "massive user criticism", to je za bitch slap svakog zaposlenika ko se buni. Jer se taj user criticism svodi na nije mi botun doli desno nego gori livo jer su navikli na Windowse i ne zele mjenjat navike.

[ mulaz @ 23.02.2011. 10:53 ] @
Interoperabilnost?

Imao sam ja probleme i kod otvaranja dokumenta iz office 2010 na office 2007... pa svi cute.. a kad OO.org nesto ne moze sa stranim formatom, odmah se dize buka :)
[ mmix @ 23.02.2011. 11:00 ] @
Tja, ja imam problem sa otvaranjem dokumenata iz 2007 u 2010 pa se i o tome cuti :)

[ tdjokic @ 23.02.2011. 11:13 ] @
Evo mojih najnovijih iskustava sa Linuxom, mada ne bas u istom podrucju.

Za one koji me ne poznaju, da se ukratko pretstavim. Zvanicno IT obrazovanje = 0, ni minut neke skole, kursa itd. Sve samouk. Engleski prilicno dobro razumem. Racunar koristim takoreci od samog pocetka, od negde tamo 80 i neke kalendarske a svoje 40 i neke godine (rodj.1942). Ja sam tipican primer "prosecnog, dobronamernog korisnika" koji je u Linux ulozio strahovito mnogo vremena a zbog nekompatibilnosti nekog hardvera i gomilu para. Da, prosecnog, jer terminal koristim vrlo retko, ne glumim nekog 'akera ili strucnjaka i prednost uvek dajem GUI a kao znam po nesto i u terminalu da uradim.

Iskreno receno - Linux mi je dojadio. Uvek ima nesto da te zeza. Pre oko godinu dana otkrijem cari koriscenja bezicne konekcije u okviru mog stana. ADSL modem sa wifi na jednom mestu, na dva racunara u dve sobe po USB adapter i radi lepo i fino. Zazelim fizicki drugaciji adapter, kupim neki takav na e-bay, dodje stvar - nema drajvera ili ih ima pomocu Windowsa, koga ja nemam, niti sam hteo ikoga da davim da mi vadi tamo neke drajvere.

Tu se ja lupim po celu i pocnem istrazivanja - sta ako se pojavi nova verzija moje omiljene distribucije a u njoj moji USB adapteri ne budu radil, kao sto se VEC DOGADJALO. U mojim racunarima nema mesta za dodatne kartice jer su u nekim malim kucistima, sa miniITX plocama. Znaci, ostaje mi ili USB ili Ethernet i tako saznam da AP u Client modu to moze da odradjuje.

Nakon nedelju dana i noci stanje je sledece:

Na mojoj radnoj distribuciji, prilicno staroj i pretrpanoj svim i svacim a koju koristim jer za novije distribucije nema IE4Linux potreban za pristup e-bankingu, nesto je crklo nakon milion proba bezicne opreme i sad kaze "Nije nadjena ni jedna mreza".

ADSL modem sa integrisanom wifi funkcijom je crko (provereno i pomocu kabla, direktno u racunar) pa sam presao na probe stari modem (ADSL, bez wifi) + novi wifi ruter. Uspeva mi da aktiviram nekoliko modema, dobijem zicani pristup preko Ethernet kabla ali bezicno nece i nece. Mozda sam sada vec poremetio sve distribucije koje imam na hdd bas za ovakve situacije, nekih 5 - 6.

A glavna fora je sto se za podesavanje potrebnih adresa za uredjaje u mojoj osnovnoj distribuciji koristim jedan relativno jednostavan program ali kad odem u neku noviju pojavljuje se nesto sasvim drugacije, gde ja ne mogu da se snadjem. Kliknem na Help a ono mi prikaze ono sa cime nemam problema, iz one osnovne distribucije.

To su nabacane neke cinjenice tek tako ali reltivno dobro pokazuju sa cime se srece "prosecan korisnik". Usput da napomenem da smo zajednickim finansiskim snagama sa rodjacima, oko Nove godine kupili jedan mali laptop sa Atom procesorom (oni bez DVD drajva), na cijem disku je postojalo nesto sto je u sebi sadrzalo Windows, samo je to trebalo pokrenuti = instalirati. I ja to uradim uspesno, nakon 10-ak godina apsolutno bez kontakta sa Winodws-om i eno rodjaci ga koriste normalno.

Jos par reci o podesavanjima modema, cisto da ne bi poceli sa pocetnickim savetima. Prvi koji sam kupio odavno (5 - 6 godina?) je bio D-Link T300, neka cudna stvar koja je na pocetku zahtevala da moram da pravim konekciju u samom OS-u iako ima Ethernet izlaz. Jedva sam tada negde iscackao informaciju da je on u Bridge modu pa sam ga flesovao nekim ruskim programima i sada moze i samostalno da se konektuje, kao noviji modem/ruteri. Dakle, nije bas da sam nepismen i da ne mogu da se snadjem, ali ljudi zivot je kratak da bi se covek sa svakom novom verzijom svoje distribucije cimao sa tim snalazenjem!

Mislim da Linux i dalje ima probleme kojih ne moze da se otarasi. Jos ne resi stare, dodje nova distribucija sa novim i tako u nedogled.

Skoro je sigurno da cu ostati na Linuxu do kraja zivota. Ali kad bih sada morao da imam neku zvanicnu masinu - zna se, kupim zablombirani racunar od firme, sa Windows, ne pipam nista na njemu, za svako, cak i najmanje podesavanje zovem zvanicno zaduzenog sluzbenika za to (ili racunar nosim kod njih) i on je kriv za sve sto se dogadja na njemu. Zelim novi hardver - zovi sluzbenika. Zelim novi sofrver - zovi sluzbenika.

Ne mogu nista da kazem, jer imam suvise malo znanja, da li je ovo oko cega je ova tema tehnicki ili neki drugi problem (mito itd.). Stvari su suvise komplikovane.
[ Dexic @ 23.02.2011. 12:03 ] @
Citat:
combuster: Zato postoje procenti


Postoje kad su obe cifre dovoljno velike. Garantujem da % problema koji on ima je veci od toga koliko % FO dokumenata cini njegov broj dokumenata.

Inace, zar vi mislite da bi Nemacka, od svih zemalja, dozvolila ovako nesto da stvarno nije neki problem? Da, i kod nije sve po slovu zakona i nisu svi divni i fini, ali daleko je od nas da ovo kukanje Linuxasa je samo kukanje ;)
[ combuster @ 23.02.2011. 12:16 ] @
Citat:

Inace, zar vi mislite da bi Nemacka, od svih zemalja, dozvolila ovako nesto da stvarno nije neki problem?


Pa jel ti mislis da bi Rusija, od svih zemalja, prelazila na Linux u javnom sektoru da su to stvarno problemi ? Ja bih rekao da se demokratija zloupotrebljava u slucajevima kao sto je ovaj ili u Svajcarskoj sa onim leminzima - jer ti ne visi otkaz nad glavom (a u Rusiji mozda i Gulag) posto te, zamisli ti to, mrzi da kuci radis na Windowsu a na poslu na Linuxu :)
[ Goran Rakić @ 23.02.2011. 12:39 ] @
Citat:
Pa jel ti mislis da bi Rusija [...] prelazila na Linux u javnom sektoru da su to stvarno problemi


Živi bili pa videli, ali ja verujem da će to u Rusiji biti u sasvim umerenoj meri, u procentima i na mestima gde Linux i svi drugi koriste. Naravno upravo u Rusiji je moguće da od toga ne bude ništa.

Uspešna strategija se ne pravi tako da tek posle nje svi gledaju šta će i gde će, već se strategija donosi nakon što su ključni igrači već postigli plan aktivnosti.
[ Devanagari @ 23.02.2011. 15:40 ] @
Citat:
combuster: margine i slicne zezancije ne racunam u probleme pri otvaranju dokumenata jer se to da srediti za manje od minuta

Zbog ovakvog načina razmišljanja Linux ne samo da propada kao desktop rešenje, nego i treba da propadne. To da „manje od minuta” popravke nisu problem možda važi za nekoga ko jednom rukom čačka po konzoli, a drugom po nosu ali u ozbiljnim poslovnim sredinama gde ljudi rade i zarađuju pare to razmišljanje: nije-problem-jer-se-popravlja-manje-od-minuta je jednostavno apsolutno neprihvatljivo.

Znači, čovek balansira kuću — decu, ženu, prijatelje, neki socijalni život i ostalo, sve to mora da uskladi s poslom, milion sra*a moraš svaki dan da rešavaš u hodu i na kraju će zarad viših ciljeva da popravlja nešto „manje od minuta” svaki put kada otvori jbn dokument? Ma hoće klinac.

Citat:
combuster: Pa jel ti mislis da bi Rusija, od svih zemalja, prelazila na Linux u javnom sektoru da su to stvarno problemi ?

Pa jel’ ti misliš da bi se Nemačka, od svih zemalja, vraćala na Windows da sa Linuxom nije bilo stvarnih problema?

Hm, da vidimo, s jedne strane nemački, s druge strane ruski način razmišljanja… Prosto ne znam kome da poklonim poverenje!

Citat:
tdjokic: Dakle, nije bas da sam nepismen i da ne mogu da se snadjem, ali ljudi zivot je kratak da bi se covek sa svakom novom verzijom svoje distribucije cimao sa tim snalazenjem!.

Ovo treba ponavljati dok i najgluplji ne shvati da niko ko ima život van monitora ne želi da se zavitlava s polufabrikatima, pa makar bili i „džabe”.
[ combuster @ 23.02.2011. 15:58 ] @
Citat:

To da „manje od minuta” popravke nisu problem možda važi za nekoga ko jednom rukom čačka po konzoli, a drugom po nosu ali u ozbiljnim poslovnim sredinama gde ljudi rade i zarađuju pare to razmišljanje: nije-problem-jer-se-popravlja-manje-od-minuta je jednostavno apsolutno neprihvatljivo.


Izvini, a u kom ti office programskom paketu radis a da ovakvih problema nikad nemas kad dobijes dokument od strane treceg lica, pa su ti ovakvi slucajevi apsolutno neprihvatljivi ? Pre ce biti da je tebi nos u oblacima a ne na terenu...
[ Nedeljko @ 23.02.2011. 15:58 ] @
Intrigantna je činjenica da je Putin doneo takvu odluku nakon nemačkih iskustava sa propalim Linux eksperimentom.
[ Goran Rakić @ 23.02.2011. 17:37 ] @
Nedeljko, zašto propalim? Ne misliš valjda stvarno kako se Linux u Nemačkoj nigde ne koristi?
[ Nedeljko @ 23.02.2011. 18:04 ] @
Pa, eto, FO se vrće na XP.
[ Tyler Durden @ 23.02.2011. 19:03 ] @
@Devanagari
mislim da pretjerujes, ali dobro ovo jeste advocacy pa je i flejm pozeljan u manjih kolicinama.
ali ovo sa popravljanjem je biser. jel to znaci windows nema nikakve probleme, ili jos bolje njega vozis dok se ploce u hardisku ne izlizu, a procesor spali i posljednji tranzistor?

moram da pitam nesto, mozda je glupo (ali desktop u office smislu me ne zanima niti sam nesto mnogo se cimao oko toga) ali zaista ne znam za sigurno
dakle, da li MS office paket ima otvoren standard? ja sad hocu da budem 100% kompatibilan sa wordom, kako ne bi bilo nikakvih problema sa otvaranjem fajlova koje ja kreiram u wordu i obratno.
koliko znam, ne moze jer je to sve zatvoreno.

e sad, mislim da je zaista maliciozno reci kako je linux ili OO s**** jer ti se tabele pobrljaju u njemu kad otvoris word fajl. fundamentalno si onemogucen da budes kompatibilan sa njima - a oni su de facto standard. i sta ti sad tu da radis?

linux kao desktop je jako dobar (mozda ne dobar kao windows, ali dovoljno dobar). ljudi su tupavi, to je problem.
[ combuster @ 23.02.2011. 19:09 ] @
Izgleda da su i Slovenci poludeli. Jbt kad Nemacka -> FAIL sta sad oni hoce ???

http://slo-tech.com/novice/t456489

[ serbolicious @ 23.02.2011. 19:29 ] @
Sve je to pitanje navike i rasprostranjenosti aplikacija i document formata. Ja sam u vecini firmi (gde sam mogao) koristio Linux a vecina je koristila Windows. Imao sam probleme sa kreiranjem kompleksnijih MS Word dokumenata i PowerPoint prezentacija u OO. Nekada sa kompleksnim tabelama sve se iskrivi i razbezi se po strani. Ponekad sam cak morao da cekam da kolege odu na rucak da bih to popravio/proverio na Windowsu i poslao. Suludo, znam... ali vecina posla se svodila na to da se ssh-ujem na remote unix racunar i tamo radim deploy/test software-a - tako da mi se isplatilo. E tu su kolege na Windowsu mogle samo da gledaju iz svog Putty-ja i svog cmd.exe :)

Ali ovo nije problem Linux-a nego je pitanje rasprostranjenosti MS Office-a i zatvorenosti MS Office formata.
Zasto nemamo ovakav problem sa mp3 fajlovima ili sa png?


Sa starijim verzijama Linuxa sam imao probleme sa wireless karticama ili phone modemima. Islo je cak dotle da sam morao da wrappujem windows driver za wireless karticu i njega da koristim pod Linuxom (verovatno su svi sa slicnim karticama radili to isto). Ali ovo je opet problem jer kvalitetni drivers nisu dostupni za Linux ali jesu za Windows. Pitanje monopola i rasprostranjenosti software-a (isplativosti). Nije Linux kriv zato sto Broadcom nece da napravi driver za Linux (npr).

Ali zasto niko ne pomene to da danas sa Ubuntu software se update-uje bez problema. Cak i upgrade kernela i upgrade na nove verzije prolazi ok. Ako ti treba novi driver skidas ga automatski sa interneta, a ne da ubacujes CD1 pa CD2 ... kao na Windowsu. Ako ti treba codec za film, pita te player: hoces da skinem. Yes. Gotovo! Cak ne treba da restartujem ni player a o restartu OS da ne pricam.

A koliko se puta desilo da Windows Media Player ne moze da nadje codec za neki film, pa pita: hoces da skinem sa interneta. Ti kazes hocu. I posle 2 minuta trazenja on kaze: e jbg, nema burazeru! Nadji i skini sam.
I zasto se niko ne buni za ovo? Navika. Svima smeta sto je dugme na pogresnoj strani ili pogresne boje ali zato restart sistema svaka 3 dana je potpuno ok. Nikome ne smeta to sto mora da skida programe sa milion raznih mesta i da nosi 20 cd-ova sa driverima, ali zato ako je dialog box pogresne velicine dize se frka... usability.. blah, blah

ali ok - svako ima svoje prioritete i neka koristi sta mu odgovara. Samo treba da bude jasno - to sto neka tetka nece da se navikava da joj dugme bude malo vise desno i to sto postoji monopol na trzistu office software-a ne znaci da je Linux los proizvod.
[ Dexic @ 23.02.2011. 19:30 ] @
Citat:
combuster: Pa jel ti mislis da bi Rusija, od svih zemalja, prelazila na Linux u javnom sektoru da su to stvarno problemi ?


Err, da? I ako vec ovo pitas, qq za tebe ;)
Da, Rusija je prva zemlja za koju bih rekao da bi presal na opensors, bez obzira na probleme, iz dva razloga - ograbljivanje i MrshUSSpijun stila ;)
[ newtesla @ 23.02.2011. 20:39 ] @
Neko je već rekao ovde na forumu jednom - a ja ću da ponovim:

Ako mogu kase u Lilly-ju da budu RedHat (ili Fedora, nisam najsigurniji), sa sve POS aplikacijom i fiskalnim printerom, onda se valjda može kad se hoće.

U ovom slučaju sa nemcima, mislim da je neki menadžer primio "fat" kovertu. Sistem je tehnički dovoljno sazreo za svakodnevnu office upotrebu, pa čak i za ponešto više - hej, čak i rade klipovi u jutjubu, i čet u fejsu šta još treba više?

...ah da, fali Zuma, jbg
[ z@re @ 23.02.2011. 22:31 ] @
Citat:

Zbog ovakvog načina razmišljanja Linux ne samo da propada kao desktop rešenje, nego i treba da propadne. To da „manje od minuta” popravke nisu problem možda važi za nekoga ko jednom rukom čačka po konzoli, a drugom po nosu ali u ozbiljnim poslovnim sredinama gde ljudi rade i zarađuju pare to razmišljanje: nije-problem-jer-se-popravlja-manje-od-minuta je jednostavno apsolutno neprihvatljivo.


Evo danas na poslu nece kolegici laptop da se konekta na wireless. Tj, konektira se al nece da pokupi adresu preko DHCPa (dobije ono autoconfig sranje). Tri Windowsasa oko nje pokusavaju svasta, ipconfig renew/release, enejbl/disejbl adapter, wipe profila, itd, i na kraju sta pomogne? Reboot. Koji je trajao vise od minut. Tako da ne pricaj pizdarije.

Usput, osobno zaradjujem jako pristojnu cifru cackajuci po konzoli. A nekad i uz to, zakopam nos.

Citat:

Ovo treba ponavljati dok i najgluplji ne shvati da niko ko ima život van monitora ne želi da se zavitlava s polufabrikatima, pa makar bili i „džabe”.


Po meni su Windowsi poluproizvod. Svi njihovi tzv. "napredni mehanizmi" su smijurija zesca i samo kompliciraju stvar, njihovo sucelje je ruzno i glupo, filozofija rada je kretenska. Kljuc je u tome sta su se ljudi navikli na Windowse, i Windowsi odradjuju kancelarijski posao. Onaj ko 5-10-15 godina radi na kompjuteru na Windowsima, kome kompjuter nije glavni posao nego ga koristi utilitarno, ne zeli gubit svoje vrijeme uceci nesto drugo, sta u konacnici nece donijet ni oduzet nista funkcionalnosti - oba OSa o kojima pricamo su savrseno sposobna odradit sve poslove prosjecnog Perice danas. I mene zivo boli neka stvar sta ce ko koristit.

Medjutim, kad se radi o drzavnim strukturama, kad se radi o parama poreznih obveznika, onda se ta ignorantnost, lijenost i averzija prema ucenju novog OSa koji je besplatan obiva svima nama o ledja, jer je ipak njegovo koristenje besplatno. A Windowsa nije. A razlike su kozmeticke.

Ako u svakom normalnom poslu se zahtjeva od ljudi da uce nove stvari kako rade, od kompjuterasa do graficara do arhitekta do automehanicara itd, zasto bi ovi kancelarijski uhljebi u birokratskim aparatima bili ista drugaciji?

[ mmix @ 23.02.2011. 23:28 ] @
To sto ti ne znas da poporavis dhcp klijenta ne znaci da je reboot jedino resenje. I meni koji nisam vican linuxu prica bi izgledala potpuno identicno za linux (ne znam => try reboot), ali sam siguran da ti znas kako bi to popravio na lindzi, ne? Samim tim, problem sa DHCP klijentom bi resio restartom DHCP Client servisa. Ono sto hocu da kazem a sto je vaznije od DHCP clienta je da sudis o stvarima koje ne znas kroz prizmu onoga sto znas (advocacy non the less). Ali isti takav mehanizam imaju i useri windowsa sa stanovista svega toga na sta si pljunuo u prethodnoj poruci. I njima je Gnome/KDE ruzan, compiz glup, filozofija rada kretenska, i tako dalje i tako nasiroko.
[ combuster @ 23.02.2011. 23:58 ] @
Pa ajd kad smo vec kod gubljenja vremena:

Nova masina, sandy bridge + h67 chipset + nvidia gtx460

Podelim particije iz cfdisk-a da mi ne bi windows pravio jos jednu particiju za BitLocker/boot od 100MB, instaliram Win7, update, pola drajvera ne vidi. Idi na intelov sajt, juri drajvere. I nije im organizovan bas nesto download centar, novi neki management bus engine sta god da je to - jedva nadjoh koji je to unknown device u device manager-u. Drajveri bukvalno potrebni za sve zivo, intelovu integrusu, gtx460, intelov chipset (jedno 3-4 razlicita drajvera).

Instaliram Arch Linux, iskoristim .config od mog matorog laptopa, preradim ga za bukvalno pet minuta posto je isto baziran na intelovoj platformi - istina nesto matorijoj, dodao podrsku za xHCI (USB 3.0) - par modifikacija da bi obezbedio par novotarija na novoj platformi (AES-NI ie), compile, sve sljaka. U principu brze sam na Linuxu odradio custom kernel nego sto mi je trebalo na Windowsu da instaliram drajvere. Naravno i Arch stock kernel je sve odmah prepoznao ali stock kernel ne koristim odavno.

1:0 za Linux

Sa druge strane Windows mi je odmah odradio po instalaciji drajvera kloniranje desktopa na intelovoj integrusi i nvidia-i gde sam onako "live" mogao da prebacujem sa jedne na drugu dok na Linuxu VGA switcheroo ne sljaka bas kako treba.

1:1 - It's a tie...

Istina da Linux neuporedivo bolje poznajem jer u zadnje tri godine mi je jedini operativni sistem bio na masini a sada sam instalirao i Windows da mi GTX ne idle-uje bezveze i nije da i njega ne poznajem onako poprilicno dobro ;-) Mada je po meni organizacija postavki u Control Panelu i inace kroz ceo operativni sistem ocaj ocaja. Naravno subjektivan osecaj... :)
[ Body Bag @ 24.02.2011. 00:28 ] @
Cpanel u Windows 7mici deluje poprilicno haoticno i nabacano, postoji doduse opcija Show large icons koja donekle popravlja stvari ali nije to to
Pametnice iz MS-a se nisu setile da ostave kao i u Visti opcije za new i classic look (ova poslednja omogucava da cpanel izgleda isto kao kod XP-a)
I jos jedan banalni detalj ali meni licno vrlo koristan - hebena ikonica za mrezu nije vise animirana! Tako korisna sitnica je iz ko zna kojih razloga nestala u Windows 7 mici...
Inace, izbor ovog ili onog OS-a za drzavnu administraciju je dosta cesto politicki motivisan - pa Srbija je odlican primer, sa MS-om koji ubedljivo pobedjuje na javnom tenderu koji nikad nije ni odrzan, niti je bilo i javne rasprave eh eh al' je MS, bez sumnje, nekog Mladju ili Bozu izdasno nagradio u ime "strateskog partnerstva"
[ Devanagari @ 24.02.2011. 07:41 ] @
combuster, Tyler Durden, z@re,

Momci lajete na pogrešno drvo i upadate u klasičnu zamku da počinjete da pričate šta ne valja na ostalim sistemima i kako i tamo ima šlajfovanja i dokazujete očiglednu stvar kako ostali sistemi nisu idealni.

Nije reč o stvarima koje se dešavaju na svim sistemima. Pročitajte još jednom: „margine i slicne zezancije ne racunam u probleme pri otvaranju dokumenata jer se to da srediti za manje od minuta”. Ovakvo razmišljanje je ipak unikatno za linuksaše. Čvrsto stojim pri stavu da je ovo razlog zbog kojeg: a) Linux neće postati šire zastupljen među prosečnim korisnicima, b) Linux ni ne treba da postane šire zastupljen među prosečnim korisnicima.

Kada neko u startu ima svakodneve sitne probleme sa sistemom (Windows, Linux, svejedno), programima (MS Office, Open Office, svejedno), itd., a onda ti dođeš i kažeš tom čoveku: povrh svega ovoga treba još i da formatiraš margine pri svakom otvaranju dokumenta — i to je za mene kao nekoga ko ti propagira Linux najnormalnija stvar na svetu, ja to ni ne računam — onda se takva platforma nikada neće zapatiti u svakodnevnom radu, pa se ljutite na mene koliko hoćete.

Pročitajte još jednom, ovaj put pažljivije, kakva su iskustva tdjokic-a. Nije prosečan korisnik baš toliko ni glup, ni neupućen, ni lenj, niti se vi baš toliki hax0ri kakvim se smatrate. Mislim, pročitajte ako mislite da treba, pošto se bavite Linuxom, ja se ne bavim i nikome ga ne propagiram i meni sasvim sigurno navedena iskustva ne znače mnogo. Ali vi bi možda mogli malo da se zamislite pre nego što sutra nekom prosečnom korisniku ispalite nešto tipa: "moraćeš da menjaš margine svaki put kada otvoriš dokument i to ti je najnormalnija stvar na svetu. Kako to misliš nije, u čemu je problem??! Pa ja znam za slučaj na Windowsu da koleginica nije mogla da se uloguje na wireless mrežu!!”
[ z@re @ 24.02.2011. 07:58 ] @
Citat:

To sto ti ne znas da poporavis dhcp klijenta ne znaci da je reboot jedino resenje. I meni koji nisam vican linuxu prica bi izgledala potpuno identicno za linux (ne znam => try reboot), ali sam siguran da ti znas kako bi to popravio na lindzi, ne? Samim tim, problem sa DHCP klijentom bi resio restartom DHCP Client servisa. Ono sto hocu da kazem a sto je vaznije od DHCP clienta je da sudis o stvarima koje ne znas kroz prizmu onoga sto znas (advocacy non the less). Ali isti takav mehanizam imaju i useri windowsa sa stanovista svega toga na sta si pljunuo u prethodnoj poruci. I njima je Gnome/KDE ruzan, compiz glup, filozofija rada kretenska, i tako dalje i tako nasiroko.


Nisam ja popravljao, pa da ja ne znam, nego ljudi koji ipak znaju Windowse. I restartali su servis, pa nije proslo.
BTW, kakvo to cudo treba da se desi da DHCP klijent zaglavi, nesto tako trivijalno ima da radi uvijek. Na raznoraznim unixoidima kroz godine sam vidio raznorazne probleme sa mreznim interfejsima, al nikad takav problem da dhclient ne bi pokupio pravu adresu ako je network stack u redu.

Citat:

Nije reč o stvarima koje se dešavaju na svim sistemima. Pročitajte još jednom: „margine i slicne zezancije ne racunam u probleme pri otvaranju dokumenata jer se to da srediti za manje od minuta”. Ovakvo razmišljanje je ipak unikatno za linuksaše. Čvrsto stojim pri stavu da je ovo razlog zbog kojeg: a) Linux neće postati šire zastupljen među prosečnim korisnicima, b) Linux ni ne treba da postane šire zastupljen među prosečnim korisnicima.


Linux je kernel. A kerneli nemaju veze sa marginama i dokumentima. GNU/Linux je operativni sistem. Ni to nema veze sa marginama i dokumentima.
Tako da ja nemam pojma o cemu ti pricas.

Citat:

Pročitajte još jednom, ovaj put pažljivije, kakva su iskustva tdjokic-a. Nije prosečan korisnik baš toliko ni glup, ni neupućen, ni lenj, niti se vi baš toliki hax0ri kakvim se smatrate.


A ti bas znas koliki smo mi haxori. De bogati...tdjokic ima problem sa hardverskom podrskom na Linuxu i to je klasicni i realni problem. Dijapazon podrzanih uredjaja je tipa 25% onoga sta je podrzano na Windowsima, a i kad je podrzano onda u vecini slucajeva su to opensource drajveri koji variraju od bazicne do pune funkcionalnosti. Medjutim, kad odlucis informatiku prebacit na novi sistem onda se prema HCL-u nadje hardverska platforma. Tako da ti i ova prica pada u vodu.
[ z@re @ 24.02.2011. 08:01 ] @
Usput mmix, mislim da su i KDE/Gnome kretenska sucelja, ipak pokusavaju skopirat Windowse koliko god mogu ;)
[ mmix @ 24.02.2011. 08:18 ] @
Hehe, pa sta ti ocekujes, da ljudi koriste konzolni Vi za office dokumentaciju Bas si hard core Mozemo da advokatujemo oko svacega ali mislim da se to sigurno nece desiti. 60's are over, man
[ Goran Rakić @ 24.02.2011. 08:25 ] @
@Devanagari, tvoje generalizacije shvatam uvredljivo.
[ Tyler Durden @ 24.02.2011. 09:12 ] @
Devanagari
ajd jos jednom procitaj moj post, al ovaj put sa razumijevanjem.

Ne znam zasto sam stekao utisak da si ti mnogo razumnija i normalnija osoba.... mozda zbog postova na MZ. Al izgleda da je bolje da se tamo zadrzis.
[ Dexic @ 24.02.2011. 10:24 ] @
Citat:
Ako mogu kase u Lilly-ju da budu RedHat (ili Fedora, nisam najsigurniji), sa sve POS aplikacijom i fiskalnim printerom, onda se valjda može kad se hoće.

Pa Lilly kasa nije nista komplikovano i da to ne radi kako treba, Linux ni ti ne bi poznavao ;) Mesas babe i zabe ovde.
[ Body Bag @ 24.02.2011. 10:52 ] @
@Devangari

Nisi u pravu da nisu bas toliko nepotkovani obicni korisnici - veruj mi da su i gori i od najgoreg duduka!
Posto povremeno sredjujem kompjutere po kucama za neku suskicu bolje da ti ne pricam cega sam se sve nagledao - ljudi koji uzimaju ADSL da bi im se koriscenje neta svelo na Facebook i Travian, ti isti ljudi koji ne znaju sta znaci skinuti negde film pa diskove kupuju na ulici, ljudi koji na svom kompjuteru nemaju instaliran pdf citac i Office paket jer uopste ne koriste nista od tih sadrzaja (da, toga ima koliko hoces) pa primer moje mame kojoj sam pazi sada - na virtuelnoj masini podigao XP samo da bi mogla da igra pasijans, stari XP FreeCell koga je na poslu pikala i navikla se na isti, a za onaj u Windows 7 nece ni da cuje nema boga, ne svidja mi se, ne valjaju ikonice, nista ja ono ne razumem :D
E to ti je realnost obicnog Windows korisnika jer obicni ljudi generalno u ogromnom broju slucajeva blage veze o kompjuterima nemaju (drugo smo mi ovde na ES ;))
Slozices se da je za njih i koriscenje cpanela spada u visu matematiku, tek linux da ne pominjem, to je tek rocket science za takve
[ combuster @ 24.02.2011. 11:29 ] @
Citat:
Devanagari: combuster, Tyler Durden, z@re,

Nije reč o stvarima koje se dešavaju na svim sistemima. Pročitajte još jednom: „margine i slicne zezancije ne racunam u probleme pri otvaranju dokumenata jer se to da srediti za manje od minuta”. Ovakvo razmišljanje je ipak unikatno za linuksaše. Čvrsto stojim pri stavu da je ovo razlog zbog kojeg: a) Linux neće postati šire zastupljen među prosečnim korisnicima, b) Linux ni ne treba da postane šire zastupljen među prosečnim korisnicima.

Kada neko u startu ima svakodneve sitne probleme sa sistemom (Windows, Linux, svejedno), programima (MS Office, Open Office, svejedno), itd., a onda ti dođeš i kažeš tom čoveku: povrh svega ovoga treba još i da formatiraš margine pri svakom otvaranju dokumentai to je za mene kao nekoga ko ti propagira Linux najnormalnija stvar na svetu, ja to ni ne računam — onda se takva platforma nikada neće zapatiti u svakodnevnom radu, pa se ljutite na mene koliko hoćete.



Podesavanje margina nije samo problem vezan za OpenOffice. Dok sam koristio i MS Office nebrojeno puta sam imao problema sa marginama, fontovima, tabelama i objektima u dokumentu. Donese ortak dokument da doradimo kod mene, otvorim ga i kazem WTF ? A on se kune da je to kod njega izgledalo kako treba - iste verzije office paketa. Nego ajde da zanemarimo te "the twilight zone" momente - koliko puta se svima vama desavalo da ispravljate gluposti koje su drugi napravili u dokumentima ? Kada krene da bira neki YU font umesto da izabere Serbian Layout, kada je pola dokumenta ocajno formatirano... Koliko se tu vremena izgubi ? Ali ne, podesavanje page setup-a je stvarno gubljenje vremena za koje Windowsasi nemaju vremena jel' posto je ono - "life is short". Svako ko ima dva grama mozga ima precih stvari nego da ispravlja tudje brljotine ali sta ces...

I iskreno mislis da prelasci sa jedne na drugu verziju ms office paketa korisnicima ne ubija vreme ? Kada sam prvi put pokusao da odradim formu u Access-u 2007 - pet minuta sam izgubio pokusavajuci da nadjem nacin da rasirim textbox-ove pojedinacno. Trivijalna stvar jbt...

I ko je rekao da treba pri svakom otvaranju dokumenta ?
[ sisamisa @ 24.02.2011. 12:08 ] @
nemam nikakva iskustva sa Linuxom, ali zato sve windowse od 3.11 na ovamo znam odlično.
Windows 7 je jedan bad mother fucker operativni sistem. Za dve klase bolji od svega pre njega. 20 godina im je trebalo da ga naprave, ali su na kraju uspeli.

Mislim da na desktop tržištu nema ozbiljnog konkurenta koji će u narednih 10 godina da prismrdi Microsoftu.
[ Body Bag @ 24.02.2011. 12:08 ] @
Citat:
Dexic: Pa Lilly kasa nije nista komplikovano i da to ne radi kako treba, Linux ni ti ne bi poznavao ;) Mesas babe i zabe ovde.


Ali zato jeste Hidrometeroloski zavod koji ima jedan HPC cluster sa RedHat-om za proracune i pratece uobicajene kompove koje pogoni SUSE Linux - bila je i reportaza na TV-u pre koju godinu, kao i tekst u SK-u ;)
[ component @ 24.02.2011. 12:18 ] @
A da ne spominjemo ako pokušavaš da Access 2003 bazu koristiš u Access 2007
Nemojte da počnem šta sve fali kad prelaziš iz verzije u verziju MS Office-a... muke na sve strane. MS Office je po meni najbolji Office paket, ali niko ti ne garantuje 100% funkcionalnost dokumenata između različitih verzija.
I sad neko pita što OpenOffice nema 100% identičan izgled ili funkcionalnost sa Microsoft Office-om?!? Pa valjda stoji i obrnut slučaj? Pošaljem lepo čoveku .odt fajl (header, footer, par pasusa, logo i jedna tabela) i dobijam mail "da li može to da dobije kao .doc popšto ima problema kad otvara u MS Wordu.
Ako fajl specifičan za jedan program hoćeš da otvoriš sa nekim drugim očekuj probleme. Nema to veze ni sa Linux-om ni sa Windows-om. Trebalo bi malo da se obrazujete šta je operativni sistem a šta aplikacija. Isto tako nećeš kukati na pasijans što ti ne radi wireless.

Što se tiče Nemaca, njihovo je da pređu na koju platformu žele. Na poslu koristim Windows i za to ima jako puno razloga. Ne može se nekom sutra dići ona stvar i reći "sad prelazimo na Linux". Za to treba debeo razlog. Isto je i sa suprotnim slučajem. Kući koristim Linux i prezadovoljan sam. Neću ni da spominjem šta mi sve nedostaje kada na poslu moram da koristim Windows.

A kolega koji ima problema sa Linuxom na svom starom kompjuteru neka proba da instalira Linux na onaj Atom sa kojim je dobio Windows i sve je proradilo za 10 minuta... kladim se da bi na istom tom kompjuteru Linux bio "out of the box"
[ MladenIsakovic @ 24.02.2011. 13:32 ] @
Citat:
newtesla
ah da, fali Zuma, jbg


Radi bez problema preko wine-a, dvoklik, install, vozi
[ tdjokic @ 24.02.2011. 14:23 ] @
Opet ja off topic ...
Citat:
component:A kolega koji ima problema sa Linuxom na svom starom kompjuteru neka proba da instalira Linux na onaj Atom sa kojim je dobio Windows i sve je proradilo za 10 minuta... kladim se da bi na istom tom kompjuteru Linux bio "out of the box"
Nemam ja probleme na starom kompjuteru. Mozda sam bio neprecizan, nije poenta u tome.

Imam 3 miniITX ploce. Jedna mi je bila suvise velika glavobolja za Linux (grafika, jedno jezgo, 1 slot za memoriju) i nisam nikako moga da je dovedem do nekog iole upotrebljivog stanja i bacio sam je.

Druga je modernija, dva jezgra, dva slota, i dalje stara grafika, radi nekako. Eno ga taj komp u ormanu, kao rezerva.

Treca je ZOTAC LGA 775 NVIDIA GeForce 7050 Mini-ITX Motherboard NF610I-K-E (http://www.amazon.com/NVIDIA-G...id=1298555735&sr=1-3-spell) i meni je sasvim dovoljno cak i sa 1 memorijom od 2GB ali za XFCE. Hdd 160GB.

Sta se sad dogadja? Imam na tome nekoliko distibucija Linuxa jer me je zivot naucio da jedino tako mogu da pokrijem sve svoje potrebe. Nema jos ni jedne verzije, ni jedne distribucije da radi bas sve. U jednoj od njih na primer proglasava sve ubacene DVD u rezac/citac kao pune, nema mesta za ista novo. Predjem na drugu - sve OK. Uglavnom imam Mint i Ubuntu, razlicite verzije.

Ovih dana sam potrosio nesto novca i mnogo dana i noci oko petljanja sa nekoliko rutera, AP, USB adaptera, modema, sve za wireless. Na kraju mi integrisani ADSL modem/ruter sa wifi crkne usred tog rada pa zbog toga izgubim nekoliko dana i jos dodatno opteretim kolege ovde u drugoj temi. Okrenem se onome sto imam i evo, uspeo sam da podesim i povezem sledece stvari kablovski modem SBB -> wifi ruter ........ USB adapter, aletnativno AP u client modu i sve lepo i fino. Stari ADSL modem povezujem kablom do daljnjeg.

To sam sve uspeo na onoj radnoj distribuciji, prilicno staroj, mislim da je iz 2008 godine. Krenem u druge distribucije na istoj masini - nista ne mogu da povezem! Komande su totalno promenjene, nemam pojma sta je gde za podesavanje adresa za pojedine stvari. I onda tako sve se kao poveze a izlaska na Internet nema, sitnica.

Kao sto je covek vec rekao, ja sam svestan svog (ne)znanja ali mi samo nemoj pricati da je sve ovo sto sam radio i uradio nesto najjednostavnije na svetu za prosecnog korisnika, koji do pre 2 nedelje dana nije ni znao precizno sta je AP.

A ovo je bas dobar primer i za z@reta - nacisto me sludelo nesto sto je samo pocelo zbog nedostatka drajvera za USB adaptere i potencijalne opasnosti da u jednom trenutku ostanem bez konekcije na Internet (nova verzija Minta - stari USB mozda radi, mozda ne?) a sad se pretvorilo u nocnu moru lutanja po menijima i programima za podesavanje mog dragog Linuxa.

Razmislja san ti ja dragi moj z@re pric na Windoze ali ni on nije mnogo bolji.

A evo i par reci u temi:

Ja vec odavno OBAVEZNO saljem sva dokumenta i u .pdf formatu svima kojima saljem nesto ili ih bar upozorim da ako imaju teskoce odmah jave da im posaljem i pdf verziju.
[ tdjokic @ 24.02.2011. 14:34 ] @
Off ...

A kad je vec krenulo merenje "ciji je veci" evo i jednog interesantnog detalja - http://www.knoppix.net/forum/members/10279-tdjokic -
Join Date 05-13-2003
[ Dexic @ 24.02.2011. 15:47 ] @
Citat:
Body Bag: Ali zato jeste Hidrometeroloski zavod koji ima jedan HPC cluster sa RedHat-om za proracune i pratece uobicajene kompove koje pogoni SUSE Linux - bila je i reportaza na TV-u pre koju godinu, kao i tekst u SK-u ;)


Nije ni to - to cudo koriste ljudi koji ZNAJU da rade sa racunarima debelo. U Lilly-u rade oni koji ne znaju ali rade toliko proste stvari da to ni WinMe ne moze da zabrlja ;)
Znaci opet, mesanje baba i zaba ;)
[ newtesla @ 24.02.2011. 18:02 ] @
^^Dakle, ipak mislim da si ti taj koji mesa babe i zabe.

Ovde je prica o poslovnoj konfiguraciji, na kojoj se koriste tacno definisane aplikacije, na tacno defiisan nacin. Recimo, POS u KFC-u je WinCE, POS u Lilly-ju je Redhat - oba rade sa stampacem sa fiskalnom memorijom, marke Galeb MP55, za koji se u startu nudi drajver za vindozu, i nekakav API.

I jedna i druga varijanta radi, sto samo znaci da je moguce imati sistem koji radi i sa jednim OS-om i sa drugim. Dakle, razlike skoro nema u funkcionalnosti - oba mogu da funkcionisu na zeljen nacin, ako se pravilno definisu zahtevi.

Razlika se pojavljuje samo kod leminga koji bi da kukaju na sve, dok su obeseni na drzavnu sisu - verovatno je pasijans zaista bio frka.

Razlika je i u ceni - win tabor naplacuje proizvod, lin tabor ne; to direktno dovodi do toga da "mito", poznatiji kao i "koverta" u lin taboru nema cime da se popuni! ...vrlo prosto... i da ne bude zabune - I JEDAN I DRUGI ZAHTEVAJU ODRZAVANJE, a odrzavanje KOSTA. Isto kao i kasko za bmw - kosta pare.
[ serbolicious @ 24.02.2011. 18:06 ] @
Citat:
nemam nikakva iskustva sa Linuxom, ali zato sve windowse od 3.11 na ovamo znam odlično.
Windows 7 je jedan bad mother fucker operativni sistem. Za dve klase bolji od svega pre njega. 20 godina im je trebalo da ga naprave, ali su na kraju uspeli.

Mislim da na desktop tržištu nema ozbiljnog konkurenta koji će u narednih 10 godina da prismrdi Microsoftu.



Ako nemas nikakva iskustva sa Linuxom kako mozes da mislis da na desktop trzistu nema ozbiljnog konkurenta Microsoftu? Jesi li probao MacOS?
[ Dexic @ 24.02.2011. 18:28 ] @
Ne mesam ja nego ti. U tvojim slucajevima, user toliko malo radi da nema gde da ima problem. U FO slucaju oni stalno rade sa dokumentima, sa ovim i onim, i imaju dosta mesta gde moze da ima problema. U smislu korisnik mnogo vise stvari treba da radi.
To je sustina. A ovo Lilly i HMZ - nauci gusku da kljuca zrna na pravo mesto i ona ce odraditi.
Citat:
newtesla: ^^Dakle, ipak mislim da si ti taj koji mesa babe i zabe.

Ovde je prica o poslovnoj konfiguraciji, na kojoj se koriste tacno definisane aplikacije, na tacno defiisan nacin. Recimo, POS u KFC-u je WinCE, POS u Lilly-ju je Redhat - oba rade sa stampacem sa fiskalnom memorijom, marke Galeb MP55, za koji se u startu nudi drajver za vindozu, i nekakav API.

I jedna i druga varijanta radi, sto samo znaci da je moguce imati sistem koji radi i sa jednim OS-om i sa drugim. Dakle, razlike skoro nema u funkcionalnosti - oba mogu da funkcionisu na zeljen nacin, ako se pravilno definisu zahtevi.

Razlika se pojavljuje samo kod leminga koji bi da kukaju na sve, dok su obeseni na drzavnu sisu - verovatno je pasijans zaista bio frka.

Razlika je i u ceni - win tabor naplacuje proizvod, lin tabor ne; to direktno dovodi do toga da "mito", poznatiji kao i "koverta" u lin taboru nema cime da se popuni! ...vrlo prosto... i da ne bude zabune - I JEDAN I DRUGI ZAHTEVAJU ODRZAVANJE, a odrzavanje KOSTA. Isto kao i kasko za bmw - kosta pare.
[ sisamisa @ 24.02.2011. 18:28 ] @
Citat:
Ako nemas nikakva iskustva sa Linuxom kako mozes da mislis da na desktop trzistu nema ozbiljnog konkurenta Microsoftu? Jesi li probao MacOS?

Nemam pojma, možda je MacOS odličan, možda je i Ubuntu. Nisam probao. Samo znam da razne varijante Windowsa imaju 90% tržišta link
Može jedan loš proizvod da ima veliki tržišni udeo, zbog inercije ili monopola. Može jedan mnogo dobar proizvod da bude potpuno neprimećen na tržištu, zbog toga što nema sreće ili mu fali neki faktor X.
Ali ako imamo OS koji stvarno razvaljuje, kao što je Windows 7; ako Microsoft već drži market share, onda stvarno ne vidim svetlu budućnost za konkurentne proizvode.
[ newtesla @ 24.02.2011. 19:27 ] @
@sisamisa:

Ali Win7 ne drzi 90% market share-a. I dalje je vecinski zastupljen XP, najvise zbog cene i navike.

@dexic:

Sam si rekao: nauci gusku da kljuca zrno... Ne vidim problem - sve se da nauciti.

Najveca razlika je i dalje u motivaciji onoga ko daje zeleno svetlo za promenu platforme: linuksasi nemaju pare za u kovertu - windoze imaju. Razlika je u debljini koverte.
[ Dexic @ 24.02.2011. 21:21 ] @
Pa u FO ne moze guska da kljucka zrna, tu treba da se radi podosta... a ne samo da se prelazi barkod skenerom preko proizvoda i kaze "vas racun je ....". Ima neizmerno vise varijabli, stvari koje obican korisnik treba da radi, pa samim tim i vise mesta gde nesto njemu ne radi.

Ne budite naivni, u Nemackoj niko nece da rizikuje da za ovakve sitne novce predje na Windows (da, kod njih su to sitni novci za mito).
[ pri3rak @ 24.02.2011. 21:48 ] @
Citat:
Ali zato jeste Hidrometeroloski zavod koji ima jedan HPC cluster sa RedHat-om za proracune i pratece uobicajene kompove koje pogoni SUSE Linux - bila je i reportaza na TV-u pre koju godinu, kao i tekst u SK-u


prvo nema ga vec neko vreme, drugo to cudo nikad nije radilo kako valja, trece ne veruj u sve sto procitas novinama/cujes na tv-u ...

[ calimero @ 25.02.2011. 07:53 ] @
ISO OOXML convener: Microsoft's format "heading for failure"


"Although Microsoft's Office Open XML (OOXML) document format became an ISO standard two years ago, the company still hasn't built any software that truly complies with the standard. Microsoft Office 2010, which is expected to be released later this year, implements the deprecated "transitional" version of the format and is not compatible with the version that was crafted by the standards body."

...

http://arstechnica.com/microso...format-heading-for-failure.ars
[ mmix @ 25.02.2011. 08:20 ] @
Osam meseci kasnije nesto ne vidim da je propao ni standard ni office. Jedina posledica svega ovoga je da abcX documenti u opticaju nisu ISO29500 Strict compliant
[ Dexic @ 25.02.2011. 09:28 ] @
Ma kovac je poznati Apple trol, vec su ljudi naucili da ga ignorisu ;)
[ component @ 25.02.2011. 10:46 ] @
Windows XP je najbolji OS za desktop ako ćeš već da gledaš marketshare. Windows 7 je skoro duplo lošiji od Windowsa XP a Linux skoro 30 puta Ako ne gledaš market share onda svako koristi ono što mu odgovara i meni je Linux najbolji.

@calimero
svaka čast za ovaj info.


Nego, vidim ovde se spominju neke nemačke koverte, mita itd. Neka mi neko objasni ko bi i zašto radio tako nešto? Mislim, German Foreign Office je dobio neke pare da koristi Windows XP ili šta? Poznajem dosta ljudi koji na poslu koriste XP i niko nije podmićivao da bi tako bilo.
[ mmix @ 25.02.2011. 10:54 ] @
Ne German FO, vec decision makeri ;) znas kako to vec ide. A windows XP nije bolji od Win7, sta vise u korporativnom okruzenju mora bas da se budzi, Windows 7 (cak i IVsta ali to je drugi can of worms) je bolje resenje za korporativno okruzenje, ne samo po sigunosti vec i po prilagodjenosti primeni group polisa. Moze se razumeti da neko ko vec ima XP sistem i namestio ga je da mu radi kako treba zazire od upgrade-a ali neko ko trenutno ulazi prazan u Windows nema apsolutno nikakav rezon da uzima XP. Market share or not.
[ Goran Rakić @ 25.02.2011. 11:30 ] @
@mmix, lično verujem da oni na Linux nikada nisu ni prešli. Pretpostavljam da su od donošenja odluke redom i bez evaluacije usvajani izuzeci gde može da se i dalje koristi Windows XP, pa su na kraju upali u horor interoperabilnosti. Na kraju su odlučili da odustanu od migracije u koju nisu ni ušli, i usvoje ono što se već koristi na tim istim računarima.
[ Ivan Dimkovic @ 25.02.2011. 11:37 ] @
Citat:
component
Nego, vidim ovde se spominju neke nemačke koverte, mita itd. Neka mi neko objasni ko bi i zašto radio tako nešto? Mislim, German Foreign Office je dobio neke pare da koristi Windows XP ili šta? Poznajem dosta ljudi koji na poslu koriste XP i niko nije podmićivao da bi tako bilo.


Ma to pingvini mastaju o teorijama zavere - da da, MSFT drzi na platnom spisku sve vlade koje koriste Windows... zvuci bas realno, pa onda na sve to dodati i firme koje koriste Windows... mislim ;-)

Vrlo rado bi Nemci sutnuli Windows da je to tako jednostavno i izvodljivo kao sto neki mastaju... U tim monstruoznim drzavnim IT projektima je sama cena OS-a najmanje bitna stvar, a ostali troskovi visestruko prevazilaze cene samih licenci.

Verovatno su poceli da im stizu racuni od belosvetskih "konsultanata" pa su posle nekog vremena utvrdili da Windows-centricna resenja i nisu tako skupa.
[ mmix @ 25.02.2011. 11:38 ] @
TO mozda jeste slucaj ali znam, bar od ljudi kojima verujem, da migracija sa XPa na Windows 7 enterprise nije nista laksa nego clean rollout 7-e, sta vise pozeljnije je i jeftinije. Ovde nisu u pitanju samo dokumenta i Word vs Writer, tu je security, GP, itd. Ili FO planira da ima workgroup rasparenih stanica umesto foresta/domena?
[ calimero @ 27.02.2011. 02:27 ] @
Citat:
Ma kovac je poznati Apple trol, vec su ljudi naucili da ga ignorisu ;)


Apple troll ... ne zelis da znas sta bih ti odogovorio... ;)