[ Nebojsa Mancic @ 02.12.2001. 14:56 ] @
Zanima me koje klijente koristiti za pristup bazi Oracle 9i, i koja je bolja,
MS SQL 2000 Server ili Oracle 9i ?
[ dwarf @ 03.12.2001. 05:45 ] @
Dva zanimljiva pitanja...

Dakle, sto se tice klijenata, i jedan i drugi imaju poprilicno izbora. SQL Server moze da koristi ODBC, OLE DB (preporucujem) kao i PHP i Perl sa DBI modulima. Ako hoces da pravis "fat" klijente, recimo VB aplikacije, onda koristis ADO sa OLE DB drajverima ili DAO (preporuka je prvo). Vise o ovome na MSDN-u. Oracle nisam toliko koristio ali znam da i PHP i Perl imaju podrsku (Perl opet preko DBI modula), dok vecina ljudi koristi Javu za pisanje Oracle-based aplikacija.

Sto se upotrebe tice, sve zavisi od toga sta ti je potrebno. SQL Server je bagovitiji, ima vise rupa (mada ni to nije nesto specijalno) ali s druge strane je dosta laksi za savladati, lakse se optimizuje i ubrzava i jeftiniji je. Oracle je ogrooomaaan, skup je do zla boga i komplikovan je. Ali je takodje i najbolja baza podataka koja trenutno postoji. Ono sto je njegov "problem" jeste sto je realno koristan samo za ogromne aplikacije.

Ako hoces vec da koristis ozbiljne baze, razmisli i o IBM DB2 bazi, kao i o PostgreSQL-u.

Eto, nadam se da sam pomogao.
[ tvucko @ 04.12.2001. 21:31 ] @
Oracle generalno koristi vlastite OCI drajvare za pristup bazi.
Ako koristis Delphi ili CBuilde postoji komponenta koja zaobilazi Oracle
drajvere i direktno preko TCP/IP pristupa pazi.
Sami OCI drajvari koriste nakoliko nacina za pristup Names, Listener..., koji
rade preko TCP/IP protokola tj. IP broj (npr 10.10.10.10), port 1521 (default) i naziv same instance baze (tako da je svarno ime baze
10.10.10.10:1521:<ime>).

Nadm se da ce ti ovo nesto pomoci.
[ dwarf @ 05.12.2001. 01:04 ] @
Vidis, vidis, nisam to znao za Oracle. Imao sam iskustva samo sa Java aplikacijama (doro, i sa C/C++)...