[ MilosDj @ 01.03.2011. 15:31 ] @
Pravim cist html sajt. Najverovatnije nece imati ni JS.
Pozeleo sam da ubacim header i footer u iframe i tako sebi olaksam eventualne buduce izmene. Da ne moram da radim copy/paste na svim stranicama. Za sada ih nema mnogo (7 komada), najverovatnije se nista nece dodavati, ali otkud znam.

Da li ce iframe header i footer nesto da smetaju pretrazivacima i kako? Naravno, header i footer se nalaze u istom folderu kao i index.html

[ old @ 01.03.2011. 21:52 ] @
Neće da smetaju ako u njima ne bude linkova.
[ MilosDj @ 01.03.2011. 23:53 ] @
Hmmm, pa planiram da mi u headeru bude ceo <nav> sa svim linkovima ka stranama!


Do sada sam citao oprecna misljenja o iframe i seo. Jedni kazu da google ne pretrazuje iframe i ne dodaje ga toj stranici. Drugi kazu da i njega sprajderuje ali ga boduje kao da je zasebna strana a ne deo postojece...
Da sam u php-u ili JS samo bih napravio jednu $header promenjivu i zavrsio posao.
Ovako sam dobio "odlicnu" ideju da ceo header i navbar ubacim u iframe i samo ga linkujem na svim stranama. Ljudi nece videti nikakvu razliku sa border i scroll = 0.
Ali me zanima koliko ce to da osakati google.

Slobodno recite ako postoji neka druga ideja kako da imam header i footer u zasebnim fajlovima i samo ih linkujem u sve stranice. Za sada znam samo za iframe kao cist html.
Zbog prirode sajta PHP i JS mi trenutno nisu opcije.
[ old @ 02.03.2011. 00:42 ] @
- Zanimljiva formulacija "slobodno recite" :)


- U svrhu olakšanog dodavanja i zamene navigacionih linkova statičkih sajtova, ja koristim program za istovremenu zamenu dela teksta u više html fajlova ( konkretno ovaj: http://www.funduc.com/search_replace.htm ).

Prethodno se postaram da, u code, navigacioni blok izgleda identično u svim html fajlovima.


- Iframe je frame, a za frames navigaciju je ogromna većina saglasna da smeta za seo.




[Ovu poruku je menjao old dana 02.03.2011. u 01:58 GMT+1]
[ MilosDj @ 02.03.2011. 01:01 ] @
Ok, znaci otpada moje elegantno resenje da strpam header i footer u iframe i samo ga linkujem. To bi cak smanjilo i velicinu sajta i meni olaksalo zivot... Tuzno je sto bi linkovi bili na te iste stranice.

No dobro, search and replace rulz :D

Hvala na odgovoru!
[ Ljubiša Begović @ 02.03.2011. 02:11 ] @
Za tu potrebu koristi php i include funkciju.
Npr za početnu (index.php) možeš ovako:
Code:
<?php
include ('header.php');
include ('menu.php');
include ('main.php');
include ('footer.php');
?>

header, footer, menu... je čist html (samo je ekstenzija php jer mora tako)
I posle, ako hoćeš da imaš html u url, uradiš url rewrite sa php na html. Imaš dosta primera na netu, proguglaj malo.
[ MilosDj @ 02.03.2011. 02:39 ] @
Hmmm, hvala. Ali koliko ja poznajem php za to mi je potreban apac ili neki php server, zar ne?
Koliko ja znam mora da pise index.php a ne index.html.

Kao sto sam gore rekao trenutno nemam opciju za bilo kakav server. Mislim da sajt nece koristiti ni JS. Osim ako kasnije ubacimo opcije za visejezicnost.



[ Zoran Milovanovic @ 02.03.2011. 02:42 ] @
Nisam vican, ali Google me je uputio na:

Citat:
Server Side Includes (SSI) allow you to import one HTML document into another. SSI also provides for dynamically created pages, and much more. SSI allows you to add interactivity and dynamic elements to Web pages without using CGI.


Kako se to koristi, pogledaj ovde.
[ Ljubiša Begović @ 02.03.2011. 02:52 ] @
Zorane, pa to je otprilike to što sam mu napisao. Nisam koristio to na toj stranici, mada sam našao to ranije.

A ne razumem gde će ti biti sajt pa ne možeš koristiti jednu php funkciju?!? To možeš i na lokalu (xampp) i bilo gde na netu (čak i na free hostingu).

Bolje i da menjaš sto html fajlova pojedinačno nego da imaš frejmove na sajtu.
[ MilosDj @ 02.03.2011. 15:04 ] @
Ok, znacajni odgovori. Hvala svima :)
[ dorijan @ 06.03.2011. 13:19 ] @
sustina je da ce ti navigacija u iframe-u biti problem za indeksiranje strana, jer roboti se bas i ne snalaze sa frame-ovima... a to svakako nije dobro...
da ne pominjem da je u nekim zemljama, poput engleske, zabranjeno da sajtovi opste namene imaju frame-ove jer uredjaji za hendikepirane ne mogu da ih citaju...