[ unisoft @ 01.03.2011. 22:15 ] @
Imam aplikaciju koja je napisana u Microsoft Visual Basic-u 6 i ona komunicira za SQL Serverom R2. Komunikacija aplikacija - SQL Server radi odlicno ali kada aplikacija prosledi string koji je uzet sa trenutno aktivne forme iz textbox-a i prosledi ga SQL serveru on primi taj string i prikaze ga kao znake ??? (pitnja).

Brobao sam i sa drugim verzijama SQL Servera ali isti je problem. Zanimljivo je to da kada ja pristupim SQL Serveru na lokalnom kompu i pesacki upisem u neku tabelu podatke sa cirilicnim pismom on te podatke lepo sacuva i aplikacija vidi string napisan u cirilici, a ne znake ???.

Znaci problem je taj da SQL Server podatke koje mu prosledi VB6 aplikacija (podaci su cirilicni) on to sacuva kao znake ???????? i posle kada aplikacija proba da procita taj isti red vidi znake ?????????.

Molim neko objasnjenje?


[ miki987 @ 01.03.2011. 22:59 ] @
Probaj sa Region and Language ja sam taj problem tako resio, postavi sve na English
Takodje texboxove tamo u Font postavi da budu Cyrilic

[Ovu poruku je menjao goranvuc dana 02.03.2011. u 02:08 GMT+1]
[ goranvuc @ 02.03.2011. 01:11 ] @
Moras obezbediti i da su ti tekstualna polja u bazi unicode tipa (nvarchar, nchar, ntext).
[ unisoft @ 06.03.2011. 21:58 ] @
Citat:
Moras obezbediti i da su ti tekstualna polja u bazi unicode tipa (nvarchar, nchar, ntext).


Postoji li mozda neka knjiga koja moze da se kupi u Srbiji u kojoj se pise na tu temu (moze i na Engleskom), temu UNICODE aplikacije i baze podataka ili moze li da se nadje na netu.

Ako posedujes takvu knjigu pusti mi je na email: [email protected]



[ goranvuc @ 06.03.2011. 22:11 ] @
Pa kad pricas o Unicode-u i VB 6.0 onda u startu imas jedan veliki problem: VB 6.0 kontrole nisu Unicode aware kontrole, kao i 99,9 % activeX kontrola koje su pravljene za VB 6, tako da si osudjen na nekoliko komercijalnih resenja, a koliko se secam jedino je ADO Data Grid u mogucnosti da prikaze unicode, kao i Forms kotrole iz MS Office-a.

Znaci, u 99% kontrola u VB 6.0 ne mozes napisati ovo: "šđčćž šđčćž" (izgleda da ne može ni na ES, prebacio mi je na latinicu)

Dakle, osudjen si na jedan kodni raspored, koji da bi sve bilo OK moras unositi i prikazivati u idealnim uslovima, tj. npr da bi tekst na srpskoj latinici ispravno prikazivao/unosio treba da na kontrolama koristis fontove koji podrzavaju Central European kodni raspored, da taj kodni raspored podesis na tim kontrolama koje koristis i jos na kraju da kod krajnjeg korisnika podesis da je "Language for nonunicode programs" serbial latin. Znaci, nisu baze podataka problem, jer npr. i Access i MS SQL i ostali DBMS sistemi uglavnom podrzavaju unicode - problem je u VB 6.0.

Eto.
[ unisoft @ 06.03.2011. 22:51 ] @
Osudjen na ucenje NET okruzenja :(.
[ Marko_L @ 06.03.2011. 23:44 ] @
Taj :( će se vrlo brzo pretvoriti u :)

I ja sam imao otpor prema .NET-u u početku, a sad mi je pravo mučenje raditi u VB6. Da nema ovih klijenata kod kojih još uvek imam obavezu održavanja softvera pisanog u VB6, odavno bih batalio svaki kontakt sa istim.
[ unisoft @ 07.03.2011. 15:40 ] @
Na primer u .NET jednostavno promenim jezik u taskbar-u i aplikacija prihvata, a i SQL server cirilicu. Kod vb6 aplikacija sam morao da u Control Panelu promenim jezik za UNICODE aplikacije na cirilicu. Ovo je imalo za posledicu pri pokretanju instalacije nekih programa neke veoma cudne poruke u pozadini te instalacije :(.

Ja priznajem nisam jos seo da ucim .NET okruzenje ali taj kod razumem ali u odnosu na VB6 kod je toliko nepregledan barem za mene da je to neverovatno!!! Ali ubedjen sam u to da bi covek naucio programiranje dobro treba da krene od Visaul Basicu 6 (dobro nauciti pravljenje aplikacija i rad sa bazam Access - SQL Server) pa zatim da predje na neki drugi jezik.
[ miki987 @ 07.03.2011. 16:23 ] @
ja i ne kapiram toliko polemike oko toga, jednostavno uradis kako moze i tako kako je, najlakse, ko jos nalazi problem u citanju/pisanju latinice bez kvacica, jeste da šišanje i sisanje nije isto ali mislim da vasi klijenti iznalaze samo razloge da vas cimaju.
ja sam pre oko godinu dana imao postojecu bazu u access-u radjenu u cirilicnoj verziji, negde oko 60 000 poreskih obveznika, radio aplikaciju, pokusavao sve a onda nasao odlican add za office 2007, translator, perbacio sva imena na latinicu bez kvacica i niko se ne zali, mislim da je problem do vas koji zelite da program dovedete do savrsenstva.
[ unisoft @ 07.03.2011. 18:00 ] @
Citat:
mislim da je problem do vas koji zelite da program dovedete do savrsenstva.


Ovde se uposte ne radi o aplikaciji vec uceci, vezbajuci naisao sam na ovaj problem pa me je samo zanimalo kako da ga resim. Ovo treba znati jer u praksi moze lako da se desi... da imas budalu od sefa koja to trazi...:)

Hvala svima na diskusiji.