[ S A J A @ 04.03.2011. 06:13 ] @
Videli smo da je Mišković prodao maxi, tempo...
Sve je to ok, samo me dve stvari koje se izgovaraju na vestima bune:

1. Premijer kaže da je to jedna od najvećih državnih investicija. Kako može biti investicija kupovina privatne firme čiji je vlasnik off-shore firma? Kakvu dobit od svega toga ima Srbija? Reko bih nikakvu.

2. Na svim vestima se govori kako će porez od prodaje biti plaćen "u Srbiji". Na koji način off-shore firma plaća neki porez Srbiji ako proda svoje preduzeće?

Jel postoji neko pametno objašnjenje ili je u pitanju obmanjivanje javnosti sa lažnim informacijama?
[ ArsenLupen @ 04.03.2011. 08:40 ] @
1. Neko vidi pacove koji napustaju brod koji tone, neko priliku da se slika. Licno, alal vera, skoro pa milijarda.

2. Delta je of sor kompanija, Maksi i Tempo nisu, prijavljeni su u Srbiji (koliko sam shvatio to je bio uslov da bi radio u Srbiji) tako da ovde i placa porez.
[ Horvat @ 04.03.2011. 10:48 ] @
'ebe lud zbunjenog, da 'prostite na recniku

nego, ovo mi nije tek jasno, prvo kaze
Citat:

Prema rečima Krstovićeve, suma nije još poznata zato što će tek u narednih nekoliko meseci biti zatvoren finasijski okvir ove transakcije.

(govoreci valjda o porezu koji treba da plate)
a dalje u tekstu se navodi za koji iznos je izvrsena prodaja?!!
pa kako onda ne znaju koliki porez treba da plate

(izvor)
[ djoka_l @ 04.03.2011. 11:36 ] @
Citat:
Horvat:pa kako onda ne znaju koliki porez treba da plate


Ovde je u pitanju porez na kapitalnu dobit. On se plaća na razliku između prodajne cene i vrednosti osnivačkog uloga u firmu. Pa to još za onaj deo koji nije u vlasništvu off-shore kompanije...

Što se tiče osnivačkog kapitala, u poslednjih desetak godina se nekoliko puta menjao zakon, pa je minimalan osnivački ulog bio izražen u nemačkim markama, pa se nešto revalorizovalo, tako da je potrebno prikupiti dokumentaciju od momenta osnivanja firme, pa sve do danas i obračunati sve promene osnivačkog kapitala, da bi se odredila osnovica za oporezivanje.
[ Horvat @ 04.03.2011. 11:44 ] @
Citat:
djoka_l: Pa to još za onaj deo koji nije u vlasništvu off-shore kompanije...
.


a vidi ti ovo
Citat:
Naziv: DELTA MAXI
Pravna forma: Društvo sa ograničenom odgovornošću
Sedište: Beograd-Palilula
Puno poslovno ime: DRUŠTVO ZA TRGOVINU I ZASTUPANJE DELTA MAXI DOO BEOGRAD, TAKOVSKA 49
Matični broj: 17569171 Status: Aktivno privredno društvo
PIB: 103482850
Datum registracije: 21.03.2005 Broj registracije: BD 811
Podaci o članovima društva

1 . Član
Opšti podaci
Registarski broj: N 43226 Kipar Kipar
Naziv: HEMSLADE TRADING LIMITED
Adresa
Ulica: Avenye Court
Broj: 41
Mesto: Nikozija
Poštanski broj:
Država: Kipar

Upisani kapital
Novčani 11.023.058,88 EUR -
10.000.000,00 EUR -
9.908,33 EUR -
1.400.088,73 EUR -
3.500.000,00 EUR -
4.457,92 EUR -
12.782,29 EUR -
1.783.291,89 EUR -
Ne-novčani 156.734,48 EUR -
180.054,02 EUR -
Uplaćen/unet kapital
Novčani 11.023.058,88 EUR na dan 31.12.2004 - neraspoređena dobit po odluci br.157
9.908,33 EUR na dan 30.11.2004 -
10.000.000,00 EUR na dan 15.07.2005 -
1.400.088,73 EUR na dan 31.12.2004 - neraspoređena dobit po odluci br. 157
3.500.000,00 EUR -
12.782,29 EUR -
1.783.291,89 EUR na dan 30.11.2004 -
4.457,92 EUR -
Ne-novčani 180.054,02 EUR na dan 30.11.2004 -
156.734,48 EUR -
Udeo : 100,00 %

izvor


a zar svakako ne placaju porez na dobit (pa jos ako predje neku brojku,onda ide na ekstra profit?)

a evo i delta m
Citat:
Naziv: DELTA M
Pravna forma: Društvo sa ograničenom odgovornošću
Sedište: Beograd-Novi Beograd
Puno poslovno ime: DRUŠTVO ZA KONSALTING I MENADŽMENT POSLOVE DELTA M DOO BEOGRAD, MILENTIJA POPOVIĆA 7 B
Matični broj: 20325208 Status: Aktivno privredno društvo
PIB: 105137268
Datum registracije: 31.08.2007 Broj registracije: BD 111087/2007
Podaci o članovima društva

1 . Član
Opšti podaci
Registarski broj: HE 43226 Kipar
Naziv: HEMSLADE TRADING LIMITED
Adresa
Ulica: Arch. Makariou III, 66 Kronos Court, 1st floor
Broj: Flat/Office 12
Mesto: Nikozija
Poštanski broj:
Država: Kipar
Upisani kapital
Novčani 500,00 EUR
Uplaćen/unet kapital
Novčani 500,00 EUR na dan 28.08.2007
Udeo : 100,00 %

izvor


;)
[ djoka_l @ 04.03.2011. 12:16 ] @
Kod prodaje firme se plaća porez na kapitalnu dobit i to ne ide u osnovicu po kojoj se plaća porez na zaradu.
To ti je isto kao da ti prodaš stan - jednom plaćaš porez na kapitalnu dobit (ako je ima), a ne prvo na kapitalnu dobit, pa onda i kroz porez na zaradu.

Drugo, iz APR-a se vidi samo da je jedan vlasnik Delta Maxija i to sa Kipra. Međutim, u slučaju stranog vlasništva, obavezno je prijaviti sva fizička lica koja su u toj kompaniji sa Kipra vlasnici sa udelom većim od 10%. Ti se podaci ne nalaze u APR-u nego, mislim, u nekom od ministarstava (za spoljnu trgovinu ili ekonomiju, koje god).

[ Horvat @ 04.03.2011. 12:48 ] @
Citat:
To ti je isto kao da ti prodaš stan - jednom plaćaš porez na kapitalnu dobit (ako je ima),


cek, pa kako ako je ima? porez na prenos vlasnistva (odnosno kupo-prodaju) stana se svakako placa,al obicno se dogovori da kupac plati porez,ne?

a za drugi deo, to nisam znao, ali verujem da je misko znao, tako da verujem da je kao vlasnih hem...blabla trade upisan neki hemblabla trade owner,odnosno neko drugo pravno lice (mada u obrascu za otvaranje preduzeca nisam primetio tu stavku)
[ djoka_l @ 04.03.2011. 13:07 ] @
Nisu to isti porezi. Na primer, moja firma je kupila prostor za 600.000 EUR, a posle adaptacije (i promene situacije na tržištu) prodala za 1.000.000EUR. Na razliku između kupovne i prodajne cene (400.000EUR) se plaća porez na kapitalnu dobit (koji je tada bio 20%, a valjda je i sada).

Na celu sumu od 1.000.000EUR kupac je platio porez na prenos vlasništva (da li beše 2,5% ili tako nešto).

Dakle, Miško treba da plati porez na razliku od 925M EUR i 11M EUR (ako su cifre tačne) po stopi od 20%.

Drugo, čak i ako je vlasnik kiparske firme druga firma, tada i za tu drugu firmu moraju da se navedu njeni vlasnici koji imaju više od 10% u toj drugoj firmi. To može da ide dosta duboko, ali na kraju uvek moraju da budu poznati vlasnici - fizička lica (ovo u slučaju da neka od firmi nije javno akcionarsko društvo, koje ima puno malih vlasnika koji pojedinačno nemaju više od 10%, tada se zaustavlja na toj firmi i daje se dokaz da se njene akcije kotiraju na nekoj od svetskih berzi).
[ Horvat @ 04.03.2011. 13:16 ] @
sad mi je jasno (samo 600 000 kad je kupovano i kad je prodato za 1 000 000 nije vredelo isto, da li to ima ikakve veze?)
(sala, je l dobijas od drzave nadoknadu za kapitalni gubitak ako platis vise,a prodas za manje?:D)

a za drugi deo, je l moze po kom to zakonu? gledam sad i zakon o privrednim drustvima i o registraciji privrednih subjekata nigde ne nalazim da strano pravno lice mora da izlista svoje vlasnike prilikom registracije pravnog lica u srbiji
[ djoka_l @ 04.03.2011. 13:20 ] @
Citat:
Horvat:a za drugi deo, je l moze po kom to zakonu? gledam sad i zakon o privrednim drustvima i o registraciji privrednih subjekata nigde ne nalazim da strano pravno lice mora da izlista svoje vlasnike prilikom registracije pravnog lica u srbiji


Ne znam ni ja po kom zakonu, ali su nam pretprošle godine dve banke blokirale račune (nakon što smo prodali većinski paket stranom investitoru), dok nismo doneli dokument o vlasničkoj strukturi. Ovo je neophodno kada je strani ulagač u pitanju, domaći se vide kroz APR.

A na tvoje pitanje, za kapitalni gubitak ne dobijaš nazad porez, ali ga prikazuješ kao rashod (gubitak), pa ti je onda manja osnovica za porez na dobit.
[ hexter @ 04.03.2011. 14:09 ] @
Citat:
S A J A: Videli smo da je Mišković prodao maxi, tempo...
Sve je to ok, samo me dve stvari koje se izgovaraju na vestima bune:

1. Premijer kaže da je to jedna od najvećih državnih investicija. Kako može biti investicija kupovina privatne firme čiji je vlasnik off-shore firma? Kakvu dobit od svega toga ima Srbija? Reko bih nikakvu.

2. Na svim vestima se govori kako će porez od prodaje biti plaćen "u Srbiji". Na koji način off-shore firma plaća neki porez Srbiji ako proda svoje preduzeće?

Jel postoji neko pametno objašnjenje ili je u pitanju obmanjivanje javnosti sa lažnim informacijama?


1. Jedna od najvećih investicija u državu. Investicija je u Srbiji, novi vlasnik je investirao u nešto što se (za sada) nalazi u Srbiji. Ona gomila od navedenog broja prodavnica ne može jednostavno da se iznese iz države. Tj. ne može nikako. E, sada, može novi vlasnik da bude loš u vođenju posla pa mu propadne "investicija" i propadnu radnje.

2. Vlasnik jeste off-shore kompanija. Međutim Srbija i Kipar imaju ugovor o nemogućnosti dvostrukog oporezivanja. Tj. ukoliko na neki prihod platite porez u jednoj državi nema plaćanja istog tog poreza u drugoj. Obzirom da su poreske stope za off shore poslovanje niže na Kipru svi su plaćali tamo a ne u matičnoj državi. Evidentno da postoji neki dogovor između prodavca Maxi-a i države da za plaćanje poreza Srbiji dobija neku kontrauslugu. Obzirom da bi i na Kipru morao da plati porez na transkaciju prodavac faktički ima "gubitak" samo na razlici u procentu. Lupam, ako je na Kipru 8% a u Srbiji 12% razlika je 4%. Ali se zato, možda, izcenjkao za neku drugu uslugu kojom će i više zaraditi od te razlike u procentu a državni vrh "ubira poene" kako je porez plaćen u Srbiji....



[Ovu poruku je menjao hexter dana 04.03.2011. u 15:31 GMT+1]
[ Wi-Fi @ 04.03.2011. 14:40 ] @
Zar nije porez na dobit 10%?
[ djoka_l @ 04.03.2011. 14:48 ] @
Porez na dobit je 10% a porez na kapitalnu dobit je 20%. Bilo je najava sredinom prošle godine da će se i porez na kapitalnu dobit smanjiti, ali nisam pratio razvoj situacije.
[ Wi-Fi @ 04.03.2011. 15:10 ] @
Porez na kapitalnu dobit fizickih lica je 10% (od prosle ili pretprosle godine), ali je mozda ostao 20% za pravna...
[ djoka_l @ 04.03.2011. 15:56 ] @
Evo sada sam proverio, porez na kapitalnu dobit i za pravna (Zakon o porezu na dobit pravnih lica, članovi 27-31) i za fizička lica (Zakon o porezu na dohodak građana, članovi 72-80) iznosi 10%

Ne znam kada se to promenilo ali 23. maja 2010. tek je najavljivano:
http://www.rts.rs/page/stories...+porez+na+kapitalnu+dobit.html

a, bogami, ni 3 juna još uvek nije bilo gotovo:
http://www.poslovnimagazin.biz...orez-na-kapitalnu-dobit-1-5574

Kada je mene interesovalo, bilo je 20%
[ Wi-Fi @ 04.03.2011. 16:18 ] @
Jbg, trebao si da sacekas, k'o Misko (mada vidim da je u pitanju prostor/nekretnina - sad ili ne bi uopste prodao ili bi dobio manje - tako da si na istom).

Nego, sto se teme tice - ako je porez 10% a Maxi "otisao" za 900+ miliona (-300 za dug), kako misle da naplate 100 miliona poreza? Niti je sve u Srbiji (jeste ~3/4 ali ne sve), ali ako dobiju i pola - treba da skacu od srece.
[ S A J A @ 04.03.2011. 19:50 ] @
Malo sam istraživao. Porez na kapitalni dobitak može da se plati u zemlji odakle je imovina koja se prodaje a može i u zemlji prodavca a to zavisi od ugovora o izbegavanju dvostrukog oporezivanja sa tom državom. Evo sad sam malo proučio taj ugovor sa Kiprom i tamo piše da se prodajom nepokretnosti i pokretnosti koja je u Srbiji plaća porez u Srbiji, međutim ako se prodaju udeli u Srbiji (što je ovde slučaj), porez se plaća u zemlji prodavca, dakle Kipru. Da bi porez bio izbegnut u Srbiji i plaćen u Kipru, strano pravno lice mora da dostavi dokaz o rezidentnosti iz Kipra. Dakle Hemslejd može da izbegne plaćanje poreza u Srbiji ako dostavi potvrdu iz kiparskog APR-a a može i da plati u Srbiji ako istu ne dostavi. Dakle teza da porez može i ne mora da se plati u Srbiji je tačna i sad je to naravno predmet nekog dogovora između Tadića i Miškovića.

Inače, porez na kapitalnu dobit stranih pravnih lica je 20% i podnosi se izvesti PPKD obrazac.
[ pctel @ 04.03.2011. 19:53 ] @
Citat:
Wi-Fi: Nego, sto se teme tice - ako je porez 10% a Maxi "otisao" za 900+ miliona (-300 za dug), kako misle da naplate 100 miliona poreza? Niti je sve u Srbiji (jeste ~3/4 ali ne sve), ali ako dobiju i pola - treba da skacu od srece.

Kako kako? Mnogi nisu verovali ni da cemo za akcije dobiti po 1000 EUR, pa jesi video
[ mist @ 04.03.2011. 21:48 ] @
Mislim da je ta priča sa plaćanjem poreza u Srbiji veoma komplikovana. Negde sam pročitao da kada je onomad drug preCednik zamolio Miška i drugare da plaćaju porez u Srbiji, da je Miško iznajmio stado advokata da mu reše problem kako da plati porez ovde, jer naš zakon to jednostavno ne predviđa. Ali možda grešim.
[ ArsenLupen @ 04.03.2011. 22:22 ] @
Tipujem smanjivanje boja zaposlenih - neko obezbedjenje, sitna administracija i par omladinaca koji slazu robu ima da ostanu. Ovi ima da stegnu jos vise nego Miskec, plus ima da uvedu one kase gde sam provlacis robu. Ali i dalje mi je cifra nerealna, dva NISa i kusur, laganica.
[ SStudio @ 05.03.2011. 07:16 ] @
Vi se ubiste ovde od pričanja koliko će da plati porez, a niko se ne pita hoće li da plati porez ovde ili negde tamo daleko gde cveta limun žut?

Pojeo vuk magarca što se tiče toga opet će neko da izađe na tv kako mi se čini da moli, da na osnovu patriotizma off shore firme plaćaju porez ovde.
[ tdusko @ 05.03.2011. 08:50 ] @
Cvetkovic je pre neki dan izjavio da je ekstra zadovoljan prodajom jer smo dobili 1 000 000 000 evra stranih direktnih investicija.
Citat:
"Direktna investicija belgijskog Deleza od skoro milijardu evra jedna je od najvecih u poslednjih nekoliko godina."


Meni nije jasno kako ovo moze da bude strana direktna investicija kada pare uopste ne moraju da zavrse u Srbiji. Moze li neko da pojasni?
[ SStudio @ 05.03.2011. 08:56 ] @
Pitaj Cvetkovića, pošto je to jedino njemu jasno...
[ tdusko @ 05.03.2011. 09:18 ] @
^Heheheh, tako sam i mislio :)
[ pctel @ 05.03.2011. 09:32 ] @
Citat:
tdusko:Meni nije jasno kako ovo moze da bude strana direktna investicija kada pare uopste ne moraju da zavrse u Srbiji. Moze li neko da pojasni?

ocigledno je da postoji dogovor gde ce pare biti ulozene. Ne znam da li je neko primetio da je prosle nedelje Cvetkovic izjavio nesto u fazonu da je poljoprivreda buducnost Srbije i da tu drzava mora mnogo ozbiljnije da subvencionise neko sto je do sada bio slucaj. Sa druge strane, Miskovic odavno kupuje zemlju po Vojvodini i javno najavljuje preorjentaciju na poljoprivredu. Mene to sve pomalo plasi, uzmimo hipoteticki primer da drzava bankrotira i da ne moze vise da se zaduzuje, da polovina zaposlenih ostane bez posla a druga polovina sa prepolovljenim zaradama - kome bi tu Maxi prodavao bilo sta? A poljoprivredni proizvodi (psenica, kukuruz, soja, suncokret, secerna repa...) uvek imaju svog kupca na stranom trzistu, ako Srbija bankrotira utoliko bolje - moci ce da se nadju traktoristi za smesno malu mesecnu zaradu... Kad se pogledaju vesti i ekonomske analize u poslednje dve nedelje, sve nekako transparentno ukazuje na to, a narocito mozete misliti koliko je Misko bolje informisan i od Belgijanaca i narocito od nas na forumu.
Primetio sam i da su neki ljudi iz IT poceli intenzivno da razmisljaju o mogucnostima primene IT-a u agraru...
[ ArsenLupen @ 05.03.2011. 10:12 ] @
Citat:
Mene to sve pomalo plasi, uzmimo hipoteticki primer da drzava bankrotira i da ne moze vise da se zaduzuje, da polovina zaposlenih ostane bez posla a druga polovina sa prepolovljenim zaradama - kome bi tu Maxi prodavao bilo sta? A poljoprivredni proizvodi (psenica, kukuruz, soja, suncokret, secerna repa...) uvek imaju svog kupca na stranom trzistu, ako Srbija bankrotira utoliko bolje - moci ce da se nadju traktoristi za smesno malu mesecnu zaradu...


Ne razumem sta te plasi ovde? Sto ce drzavna sisa da pukne, ne da li ce nego kad? Ne zelim da ispadne kao da branim veleposednike, ali ne znam da li je u zadnjih 40 godina vise zemlje ostalo zaprlozeno (pricam napamet, a nije tesko proveriti) - licno, tu bih zemlju dzabe delio, samo da je neko radi, bio to Misko ili Kinezi, nebitno, samo da ne korovi.
[ S A J A @ 05.03.2011. 10:21 ] @
Jedan od komentara na sajtu B92:

A sada nastupa Miskovic sa GM hranom, Monsantom i totalnim samounistenjem Srpskih poljoprivrednih potencijala upotrebom kancerogenog, monopolistickog, genetski modifikovanog semena ciju upotrebu po svetu guraju svima kroz nos Monsanto, njihovi kongresmeni, potkupljivaci, lobiji a koje je jedva na jedvite jade poneka od EU zemalja zaustavila od smrtonosno otrovnog prodora u sopstvene prirodne resurse (jedna Francuska i Italija su jedva isposlovale zabranu GM kod sebe). Za koju godinu svake godine svaki srpski seljak ce morati na prolece da kupi jednokratno GM seme po astronomskim cenama, da kupuju i zalivaju GM stabljike Monsantovim otrovom koji ubija sve zivo i mrtvo osim njihovih genetski modifikovanih frankenstajn semena. Nakon toga cela nacija ce biti vezana sopstvenim stomakom na povocu monopolisticke prehrambene korporacije koja ce da nam "dizajnira" koliko stanovnika Srbija treba da ima. Samo se setite da su nedavno dolazili predstavnici Monsanta na "uspesne razgovore sa odredjenim Srpskim Ministrima/cama" da pripreme teren, potplate i izdiktiraju kakvu zakonsku regulativu da usvoji "Srpski" Parlament. Ali zato - bice profita za "elitu"!

A o Monsantu možete naći dosta informacija na Youtubetu: http://www.youtube.com/watch?v...=1&list=PL8BAD513E835B729B
[ Horvat @ 05.03.2011. 12:57 ] @
Citat:
ArsenLupen:  ali ne znam da li je u zadnjih 40 godina vise zemlje ostalo zaprlozeno

priupitaj se zasto je tako ;)

i sasvim slucajno misko ce da ulaze u zemlju kada se najavljuju povecane subvencije ;) (a to sto mali i srednji dobiju tuki, to nema veze, i sto moraju da cekaju i po godinu dana na isplatu subvencija, a do tada nemaju s cime da skrpe kraj, ni to nema veze)

Citat:
Sto ce drzavna sisa da pukne, ne da li ce nego kad?

a vidis, to direktno utice na svakog gradjana
pukne "ds" - nema plate za vatrogasce,lekare,policajce,ucitelje...sve od visokog znacaja za drustvo
salteruse koje igraju pasijans su nebitne za ovu pricu

pa onda iste te plate idu u privatni sektor i uticu na jadne plate ostalih gradjana

Citat:
"Direktna investicija belgijskog Deleza od skoro milijardu evra jedna je od najvecih u poslednjih nekoliko godina."

hahaha. :D, kao da je milijarda otisla u ruke svih gradjana koji rade neki posao i u budzet drzave, pa da to izjavi

nego, zar im je bilo isplativije da plate skoro milijardu,nego da sami izgrade nove zgrade i zaposle radnike i ostalo, za (po slobodnoj proceni) barem dvostruko manje novaca?
mislim jeste to, imas razvijen skoro pa monopolski posao i jednim udarcem i dobijas infrastrukturu i skoro pa monopol, al opet
[ pctel @ 05.03.2011. 14:19 ] @
Citat:
Horvat:mislim jeste to, imas razvijen skoro pa monopolski posao i jednim udarcem i dobijas infrastrukturu i skoro pa monopol, al opet

Zato sto su dobre lokacije odavno zauzete, pa svako ko zeli da sagradi nesto, mora prvo da kupi nesto drugo, pa da to srusi... pa da dobije dozvolu...
Sta nekog zanima sto u Lipovickoj sumi ima mesta za gradju koliko hoces, ako mu treba poslovni prostor na cvetnom trgu?

Citat:
A sada nastupa Miskovic sa GM hranom, Monsantom i totalnim samounistenjem Srpskih poljoprivrednih potencijala upotrebom kancerogenog, monopolistickog, genetski modifikovanog semena ciju upotrebu po svetu guraju svima kroz nos Monsanto...

He, he, pa s obzirom na trenutni broj nezaposlenih i projekciju daljeg kretanja tog broja narednih godina, mozda bude upravo suprotno - svakom po motiku i pravac na njivu da se odgaji organska hrana bez imalo pesticida
Koja ce se onda, naravno, izvesti na bogatije zapadnoevropsko trziste, a za nas uvest hrana tretirana bojnim otrovima. Uspeh zagarantovan!
[ Horvat @ 05.03.2011. 14:40 ] @
Citat:
Zato sto su dobre lokacije odavno zauzete, pa svako ko zeli da sagradi nesto, mora prvo da kupi nesto drugo, pa da to srusi... pa da dobije dozvolu...


da,to ima smisla, ali za maloprodaju (tacnije za male prodavnice,tipa maxi)
ali nema potrebe za veletrgovinom u sred grada (sto bi ovde bio tempo, je li), vec komotno mozes otvoriti i na periferiji

no, verovatno su se nagodili ili sve ili nista (ili je ovima i odgovaralo da kad vec mogu male trgovine da kupe, sto ne bi u paketu i velike)
[ shadow-bg @ 07.03.2011. 11:24 ] @
B92: Drzavi ni dinara od prodaje MAXI-a
[ Igor Gajic @ 07.03.2011. 11:43 ] @
Cvetković je kazao da će zahvaljujući dobroj volji Miroslava Miškovića, Srbija naplatiti porez na kapitalnu dobit od 10 odsto od prodaje Delta maksija.

JBT !!!!
[ Wi-Fi @ 07.03.2011. 11:46 ] @
^^ Ako moze da se "izvuce" s tim (da mu ne naprave neki veci problem) - da je pametan, tako bi i uradio

@ Igor Gajic: Sto "JBT !!!!"?
[ Horvat @ 07.03.2011. 11:52 ] @
reket cuda cini ;)
ako ne plati nista, proce k'o karic
s tim da je vest koju je kafamajstor dao starija od ove da ce drzava dobiti paucinu u budzet

nego, kome je (ce) delez platio porez prilikom kupovine (ili ne treba nista da plati??)?
[ Wi-Fi @ 07.03.2011. 11:58 ] @
Prodavac placa porez.

S obzirom da su obe vesti objavljene u periodu <24h - ili se novinari igraju ekonomije/politike, ili su neki pregovori/cenkanje u toku
[ Igor Gajic @ 07.03.2011. 11:59 ] @
@Wi-Fi

Miskovic placa porez samo ako je dobre volje. Ako ne-daj-boze ustane na pogresnu nogu onda ne placa nista.

Gde je tu zakon, drzava ?!?
[ Wi-Fi @ 07.03.2011. 12:06 ] @
Imas ovde na temi zakone o porezu, a vazi i ugovor Srbije i Kipra o izbegavanju dvostrukog oporezivanja (mislim da je ovaj vazeci), tako da - da, zavisi od dobre volje
[ Horvat @ 07.03.2011. 12:18 ] @
Citat:
Wi-Fi: ili su neki pregovori/cenkanje u toku


rekao bih da je ovo ;)

nego, zar ne postoji zakon po kom NE SMES imati racun napolju sem ako zivis i radis/studiras/sta god napolju?
to miskovic ocito ne radi jer zivi i "radi" ovde (voleo bih da upoznatiji ovo argumentovano demantuju ili kazu po kom zakonu je to regulisano)
[ Wi-Fi @ 07.03.2011. 12:23 ] @
To je neki zaostali zakon/uredba, ali u ovom - Miskovic slucaju nema veze jer je firma u pitanju.

Sto se fizickih lica tice - ko ima $ nije mu problem da negde napolju placa stan/prijavi boraviste pa sasvim legalno otvori racun.
Ili jednostavno otvoris kad si u prolazu/poseti, i zabole te za neki nenormalni/nakaradni zakon
[ mist @ 07.03.2011. 20:46 ] @
pctel:
Citat:
Ne znam da li je neko primetio da je prosle nedelje Cvetkovic izjavio nesto u fazonu da je poljoprivreda buducnost Srbije i da tu drzava mora mnogo ozbiljnije da subvencionise neko sto je do sada bio slucaj. Sa druge strane, Miskovic odavno kupuje zemlju po Vojvodini i javno najavljuje preorjentaciju na poljoprivredu.


Ako je poljoprivreda budućnost Srbije, onda je ovo jedna jako tužna zemlja. Poljoprivreda je jedno veoma dobro i časno zanimanje, ali u onom tradicionalnom smislu u kome se praktikuje u Srbiji - to je daleka prošlost. U SAD se polovinom XVIII veka 97% stanovništva bavilo poljoprivredom i oni su uspevali da prehrane tadašnje stanovništvo od 30 miliona stanovnika. Danas, u SAD se 3% stanovništva bavi poljoprivredom i uspeva da prehrani današnjih 330 miliona stanovnika. Dakle radi se o primeni novih tehnologija, znanja, ukrupnjavanju poseda, ekonomijama obima itd. Jedno od merila razvoja nekog društva je upravo to da se najmanji deo stanovništva bavi poljoprivredom, malo veći deo se bavi industrijom, a najveći se bavi uslugama i prodajom znanja.

Subvencionisanje poljoprivrede je totalni idiotizam. Dok god je poljoprivreda subvencionisana i zaštićena imaćemo gomilu malih poljoprivrednika sa primitivnim procesom proizvodnje. Eno, EU subvencioniše svoje poljoprivrednike mnogo više od nas, a našim poljoprivrednicima i sa ovako niskim nivoom produktivnosti rada se više isplati da izvoze proizvode na tržište EU i da potkopaju cenom žestoko protekcionisane proizvode u EU, nego da prodaju te iste proizvode u Srbiji. Otud nestašice šećera, brašna i mleka. I tu se vraćamo na gazda-Miška koji tako užasno ucenjuje naše proizvođače i ima toliko visoke marže da imamo paradoks da su kod nas u maloprodaji proizvodi skuplji nego u EU, a ipak se našim proizvođačima više isplati da plasiraju proizvode na protekcionisano EU tržište.
[ Horvat @ 10.03.2011. 14:42 ] @
ovo postaje sve bolje...

Citat:
Preko Maksija svakome po osam evra

Belgijska kompanija Delez, novi vlasnik trgovina Maksi, se dogovorila sa Agencijom za privatizaciju da otkupi državne akcije u Deltinom „C marketu” i Pekabeti.

Tako bi osim poreza, država od prodaje Maksija mogla da profitira dodatnih 40 miliona evra

Novac će ići u Akcionarski fond, pa će svaki građanin koji ima pravo na besplatne akcije od novog vlasnika Maksija dobiti po osam evra.

Kad je Delta kupila većinske pakete Pekabete i „C marketa” propisi je nisu obavezivali da otkupi i akcije ostalih akcionara. Danas po Zakonu o preuzimanju, svi koji kupe najmanje 25 odsto kapitala nekog preduzeća moraju dati ponudu za preuzimanje njegovog celokupnog vlasništva.

izvor


nego, sta ako neko ne zeli da proda te akcije (verovatno ima radnika koji imaju izricito akcije c marketa i pekabete)?
[ Dexic @ 10.03.2011. 15:30 ] @
O kom li vi (necu ni da pominjem Zzzzzvetkovica...) porezu pricate da i sami znate...
Taj porez koji vi pominjete vazi za fizicka lica i u slucaju Kipra/Srbije bi bio iskljucivo placan u drzavi gde se kapital prodaje.

U slucaju firme, ne postoji porez na kapitalnu dobit ili ista slicno - on skroz ide kroz porez na dobit. A kako ce kiparska firma platiti porez u Srbiji, kad novac ide KIPARSKOJ firmi i ne dotice Srbiju, pitam se samo :D
Jedino sto Misko stvarno moze da uradi jeste da ne izbacuje novac iz Srbije kao ranije, i da onda sama Delta ima dobit pa da se na tu dobit plati porez.
Placanje bilo kakvog poreza direktno od ovih 900+ miliona je nemoguce u Srbiji.

A da ce investirati tih 900+ m u Srbiju - "investirace", ne brinite ;)
[ S A J A @ 10.03.2011. 17:08 ] @
Citat:
Dexic: O kom li vi (necu ni da pominjem Zzzzzvetkovica...) porezu pricate da i sami znate...
Taj porez koji vi pominjete vazi za fizicka lica i u slucaju Kipra/Srbije bi bio iskljucivo placan u drzavi gde se kapital prodaje.

U slucaju firme, ne postoji porez na kapitalnu dobit ili ista slicno - on skroz ide kroz porez na dobit. A kako ce kiparska firma platiti porez u Srbiji, kad novac ide KIPARSKOJ firmi i ne dotice Srbiju, pitam se samo :D


Paaa, nisi u pravu. I za firme postoji kapitalna dobit i plaća se porez na kapitalnu dobit. Pogledaj članove 27-31 Zakona o poreu na dobit pravnih lica.
http://www.siepa.gov.rs/files/...zu_na_dobit_pravnih_lica_1.pdf
[ Dexic @ 10.03.2011. 17:37 ] @
Tu samo pise da postoji kapitalna dobit za firme. Ne pise da je porez na tu dobit 10%. Samo da ulazi u dobit:
"Kapitalni dobitak uključuje se u oporezivu dobit u iznosu određenom na način iz čl. 27.-29. ovog zakona."
Tako da firma ne placa porez na kapitalni dobitak. Samo ako na kraju godine ostane dobit placa porez na dobit.

Nastimujes ostatak dobiti kao negativan i nema poreza na dobit ;)