[ gunnn @ 12.03.2011. 21:52 ] @
moze li neko da mi objasni ili da neki link na kom cu naci sta je zapravo dvojnik....:D znam sta je,vec zasto ima dvojnik i to....
[ Slobodan Milivojevic @ 12.03.2011. 22:33 ] @
Postoji zato što nije bilo isplativo da se prokopavaju i provlace toliko parica, a sa dvojnicima su štedili tako što su postavljali duplo manje parica...

A osnovna ideja je bila time-sharing parica.
[ gunnn @ 12.03.2011. 23:02 ] @
da, a sad mi reci tacno sta je to parica....cuo sam to nema paricu al nisam znao sta je, vreme da sazna :)))))
[ calexx @ 13.03.2011. 00:08 ] @
Bolje bi bilo da za početak pronađeš neki tekst o tome a posle pitaš šta nije jasno. Parica ... par žica koje dolaze do pretplatinika i daju mu signal ... najprostije.

Nekad davno, kada su telefoni bili retkost a ljudi više voleli da se posećuju nego da razgovaraju kroz žicu (paricu) ;) prođoše neki ljudi kroz naš kraj i svi koji su hteli su se prijavili. Mnogi nisu, možda telefon ujeda, možda nemaju para a i uglavnom nisu imali koga da zovu. Moji jesu i onda sam mogao da razgovaram sa najboljim drugom iz škole koji je takođe tada uveo telefon ... pamtim i te brojeve koje smo imali. Posle nekog vremena su komšije počele da nam zavide, saznali su koje su prednosti telefona i počeli su da traže. Ovi iz PTT su bili zatečeni, ko sad da prebacuje nove K2K kablove a pošto je postojala vrhunska tehnologija zvana dvojnik, ladno su počeli da ugrađuju kutije na tavane i uvaljuju nam prve komšije kao dvojnike. Srećom, pre 8 godina su prokopali taj naš kraj i u svaki ulaz doveli po deset parica.
[ gunnn @ 13.03.2011. 09:34 ] @
sad mi je jasnije....;)al samo mi nije jasno kako sam ja dvojnik sa nekim koji je od mene udaljen 300m ako ne i vise??
[ Horvat I @ 13.03.2011. 10:35 ] @
Kod telekomunikacionih uređaja je standard da se ne koristi zajednička masa nego zasebne 2 žice.
Kad se te 2 žice upredu manje su osetljive na smetnje, i tako nasta naziv parica.
pošto u 99% vremena parica nije u upotrebi samo se nudilo uvođenje dvojnika. na ovaj način se štedelo na kablu između centrale i grupe korisnika. Blizanci mogu bit ualjeni međusobno svakako koriste isti par žica u kablu. Korišćenjem uzemljenja se vrši selekcija među dvojnicima, da ne bi u pogrešnoj kući zvonio telefon.
[ gunnn @ 13.03.2011. 11:09 ] @
aha...dvojnici koriste istu paricu ili sta???
[ Horvat I @ 13.03.2011. 12:42 ] @
Da. U neutralnom stanju 1. je vezan na A i zemlju 2. B i zemlju.
Ko digne slušalicu rele u automatu za dvojnike njemu daje i 2. žicu i postaje normalna AB veza a 2. ostaje izključen.
Isto se dešava i kod zvonjenja. Zato se desi da dvojnik ni kući a ti "nemaš telefon".
[ freeworld @ 24.03.2011. 18:30 ] @
^
A kakva se to greska desi pa jedan od dvojnika cuje sta prica drugi dvojnik koji se javio ?
[ Horvat I @ 24.03.2011. 19:32 ] @
Dvojnici se međusobno isljučuju! Ko 1. devijci njemu sida.
[ ljubac @ 25.03.2011. 20:01 ] @


Loše uzemljenje dvojničke kutije
[ izida @ 25.05.2011. 19:53 ] @
Da ne otvaram novu temu,jel zna neko gde mogu da podnesem zahtev za razdvajanje od dvojnika? Pre je to bilo na telekomovom sajtu ali sad vise nema?!