[ miko.s @ 15.03.2011. 20:48 ] @
razmisljam da kupim neki brzi prime, i ovoga svi hvale, a jako je jeftin (a u to "jako jeftino" je ukljucen i adapter m42 na 4/3).
radi se o helios 44m-4 58mm f2.0 objektivu.
dali je netko koristio mf objektive na digitalnim tijelima?
[ Zoran Rodic @ 15.03.2011. 22:46 ] @
M42 staklići na digitalnim aparatima su sve, samo ne brzi.

Fotografija je postojala i pre pojave Autofokusa, ali imati digitalno telo u 21 veku, manuelno fokusirati i koristiti samo potvrdu fokusa, često bude nepremostiva kombinacija.
Opet, MF objektivi su prilagodjeni analognim aparatima, tačnije filmu koji za razliku od senzora nema problem sa upadnim uglom svetlosti.
Treći faktor, jeste faktor očuvanosti primerka ... pa već polako postaje rektost pronaći dobro očuvan, ne olupan, suv i čist primerak manuelnog objektiva.

Sa druge strane, dobra manuelna stakla trenutno koštaju mnogo više nego što to zapravo vrede, i mnogo više nego što mogu pružiti.
A šta mogu pružiti?

U zavisnosti od komada, modela i primerka ... i suludog broja listića, dobićeš ponekad bezobrazno dobar bokeh, i bezobrazno oštru fotografiju, jednu od deset, koju ćeš sa ponosom okačiti na neki forum i pohvaliti se kako si ga baš, ali baš razbio ... koliko si dobro ubo.
Prećutaćeš 50 neuspelih i loših, a na rodjendan ćeš poneti ipak neko novije staklo sa AF opcijom, jer ćeš ipak imati u glavi procenat uspešnosti,

Sve u svemu, ako ćeš da umjetničariš ... samo napred, fotografija kao hobi jeste igranje, pa nema ništa loše i u tome da se igraš sa mf staklima.
Nabaviš makro tube, probaš ovo, probaš ono ... u suštini, shvatiš da je tehnologija napredovala i da si sve to mogao uraditi i sa nekim novim, ili već postojećim staklom iz torbice.
[ EmirHozic @ 15.03.2011. 22:55 ] @
ako mozes da dobijes ga po maloj cijeni uzmi da osjetis kako je raditi sa prajmom i kako napraviti lijep portret sa tim objektivom, te jako je zanimljivo se igrati sa dubinom polja. Mnogo nesto para helios 44 ne vrijedi jer nije ni rijedak niti nesto extra ostar, neki ga hvale neki kazu da je mutnjikav, svi se slazu da ima dobar bokeh i boje.

da li ces imati prihvatiljive ili ne fotografije, te da li ti je ostrina, brzina i slicno najbitnija ili fin rendering boja te kremast bokeh to je do tebe, neke od najljepsih fotografija koje cuvam meni su ispale sa starim objektivima, samo nemoj ovdje puno o tome pricati ovdje ti je sve neka tehnoloska visina, ne dao Bog da se prica o autima nista ispod ferarija i bugatija nebi vrijedelo da se vozi.

otidji na http://www.mflenses.com/ tamo imas vise materijala o temi a i taj objektiv je cest jer je dolazio na starim zenitima, koliko znam to je neka kopija zeissa.
[ StORM48 @ 15.03.2011. 23:05 ] @
Citat:
EmirHozic: neke od najljepsih fotografija koje cuvam meni su ispale sa starim objektivima, samo nemoj ovdje puno o tome pricati ovdje ti je sve neka tehnoloska visina, ne dao Bog da se prica o autima nista ispod ferarija i bugatija nebi vrijedelo da se vozi.

Ne Emire... takvi stavovi su rezervisani samo za konverzacije sa Tebi sličnima. Manje punite kanalizaciju umotvorinama, a više fotkajte i (ZA PROMENU) pokažite nešto i nama sa "tehnološke visine"!

Ne kapiram uopšte čemu ovakav tip podjebavanja, čak i u temama u kojima niko ne provocira, niti si uopšte pozvan da iznosiš svoje mišljenje o nekim levim stvarima?

Počni Ti, blago meni, da fotkaš bilo šta time što imaš, umesto što Ti aparat služi za punjenje/pražnjenje baterija.

Pozdrav
[ Zoran Rodic @ 15.03.2011. 23:17 ] @
Dragi moj Emire, ajmo ne licitirati baš tako, ajmo ovako ... siguran sam da u kući imam više mf staklića od tebe, i da ih više koristim nego ti.

Čak sam siguran da u kući imam više Pentax aparata nego ti, i da imam duplo više Pentax objektiva nego ti.

Štaviše, uveren sam da imam i više razvijenih rolni filma nego ti, a siguran sam da nemaš ni jednu upotrebljivu i neotpakovanu rolnu u frižideru za razliku od mene.

I na kraju, da li si ti danas naprimer potrošio neki dinar na nabavku mf opreme?
Ja jesam.


Ali sve to, ipak mi ni malo ne smeta da stvari posmatram onakvima kakve jesu, i da na konkretno pitanje pružim najobjektivniji mogući odgovor.
[ miko.s @ 16.03.2011. 00:09 ] @
onda sutra pada kupovina. a cijena je mogu reći smiješna, da kupujem samo adapter na ebayu, pa čak i onaj najnaj jeftiniji šta se nudi, platio bi više.
na slici (u oglasu) objektiv djeluje čisto i neoštećeno, nigdje da fali boja ili da je udaren.
igrao sam se već sa jednim mf-om na eosu, i nije lako ali nije nemoguće. a meni je u cilju sa time slikati noćnu, znači moj voljeni gradić u polumraku/sumraku, refleksije na moru, barkice (a to ne mogu sa kitom jer je spor, biće sve mutno), kuće, itd. znači ništa šta je zivo i sta bjezi. fino stativ (kojeg vec imam), i laganini se muvat po gradu. sad dok nije sezona, grad je pust, nigdje nikoga. a pen ima odličnu zoom opciju baš za mf, 7,10,14x uvećanje, sa time moram potrefit fokus.
osim toga, idući mjesec je rok za predaju radova za photodayse, ove godine kanim sudjelovati, barem ako nešto lijepo uslikam. planirano neću ništa, nego spontano. ako mi uleti nešto lijepo, super. ako ne, opet super, barem se igram. materijala za slikanje ima toliko da je nemoguće sve uslikati.
[ EmirHozic @ 16.03.2011. 00:12 ] @
Eh sto se neko potpali

ko prvo pozvan sam dok sam se uclanio ovdje, pozivam da me banuju ako nije tako pa da mozete rahat da cutite, a sto se tice posta malko stormic uzmi pa procitaj, ako cemo pravo moj je puno vise vezan za temu, tacnije beskonacno puta vise jer tvoj je nula povezan sa temom, tako da mislim da sam rekao ipak ispravno gospodinu da se ne zalijece sa odusvljenjem jer ce zasigurno uz malo truda dobiti lijepe fotografije sa tim objektivom, ali da se siroma' ne zaleti pa se vama ovdje pohvali. Eto superadministrator si pa ti brisi ako ti se ne svidja. Da podjebavam nije istina, samo ocjenjujem atmosferu, nesto kao podforumska meteorologija. Eto vidim da se je malo namrgodilo.

Sto se tice imanja nemanja slikanja ne slikanja, ne brinite se vi ni za mene ni za moje fotkanje, ni ja vama ne mjerim shutter count pa nemojte ni vi meni ali eto informativno da kazem da kontinuirano raste, vrijeme je za K-5 nabavljati, a sto se tice imanja nemanja analogije i manualnih objektiva ne sekiraj se zorane ni za to, kad god dobijem priliku i imam vremena uzivam u analogiji.
[ EmirHozic @ 16.03.2011. 00:17 ] @
BTW miko ja bih radje nocne i slicne radio sa kit obejktivom a ovo bih ostavio strogo za po danu, prirodno dostupno svjetlo i samo portreti i dof fotografija.
Ali to sam samo ja eto rekli su ti ljudi fino da ja ne slikam samo podjebavam.
Foto zine ti je po tom pitanju informativniji prica se vise o fotografiji a znam da ima i dosta ih koji iz prvi ruke mogu ti reci vise o heliosu, dodje i onaj Pancolart, slovenac, covjek koristi samo preko trideset godina stare objektive, ima lijepu galeriju, meni je skoro nudio helios 40-2 gromadu od objektiva, 85mm 1.5blenda, samo za portrete upotrebljiv.
[ StORM48 @ 16.03.2011. 00:22 ] @
@EmirHozic
Pozvan si da, kao i drugi, učestvuješ poštujući Pravilnik, a ono što si napisao (a ja citirao) se u forumskom žargonu naziva "flame-bait", a time si u vodu bacio i ostatak posta, koji je možda upotrebljiv. Tim pre što vatru potpaljuješ bez očiglednog razloga, u temi koja apsolutno ne bi trebala da služi tome. I koliko vidim - nastavljaš po starom.

A što se fotki tiče - pa verujemo, "nije" da ne verujemo. Samo, u religiju se veruje, a u fotografiju se gleda. Kada se priča o vizuelnim stvarima, onda treba nešto i pokazati u prilog tvrdnji i stavova koji se iznose. Okači Ti nešto, pa onda mudruj. Naravno, uvek ostaje i put online fotografa, koji jedan deo vas voli da neguje.

Pozdrav
[ Zoran Rodic @ 16.03.2011. 08:27 ] @
Citat:
EmirHozic: ... ali da se siroma' ne zaleti pa se vama ovdje pohvali.


A što da ne okači?

Pa ovo je tehnički deo foruma, pa je čak i poželjno fotografijom ispratiti napisano ... jer tako najbolje imamo uvid u prednosti ili mane nekog komada opreme.
Ja sam ovde okačio dosta fotografija napravljenih sa MF staklima, pa mi niko nije polomio noge.

E sad, da sam kojim slučajem tvrdio da je Zeiss pancolar 50mm f1,8 bolji od Canona 50mm 1,4 .... onda već nisam siguran u kom bi pravcu diskusija otišla.

Citat:
EmirHozic: ... pozivam da me banuju ako nije tako pa da mozete rahat da cutite,


A ja tebe pozivam da makar nekad okačiš neku fotografiju, ili da makar iza pisanija ostaviš i neki foto zapis iz prakse, koji izrečeno ne ostavlja na nivou, MAJKE MI.

EDIT
U stvari, primetio sam da mi stalno kačimo fotografije kao prilog napisanog, a da ti nas malo zekiš.
Pa to nije u redu Emire, nije, nije ... ne valja to



[Ovu poruku je menjao Zoran Rodic dana 16.03.2011. u 10:53 GMT+1]
[ miko.s @ 16.03.2011. 15:28 ] @
ovako, gledao sam malo online, šta mogu nabavit. stavitću spisak objektiva koje mogu nabavit, a onda neka netko spomene koji je od tih najoštriji/najbolji. bokeh mi i nije toliko vazan, kakav god da je.
Pentacon Auto 50mm f1.8 M42 ~20 €
Konica Hexanon AR 50mm F1.8 4/3 mount ~ 40€
Helios 44m, 50mm f2 M42 ~ 30€
canon FD 50mm f1.4 , vjerojatno canon mount jer nije navedeno ~ 60€
Minolta rokkor 50mm, f1,7 MD/MC mount ~ 20€
Minolta MD 50mm f 1.7 ~ 30€

bilo koji adapter na m43 je cca 15€. s time da su objektivi lokalno, a adapter moram sa ebaya uzet.

[ Zoran Rodic @ 16.03.2011. 17:02 ] @
Miko, šta ti očekuješ od ovog rešenja?

Zašto ti uopšte nabavljaš neko MF staklo?

Hajde mi okači neku fotografiju sa neta, bilo koju i bilo čiju ... a može i tvoju, nema veze ako je mutna kao što kažeš .... samo da vidim gde to zapinje.
Da vidim taj motiv za koji ti treba MF 50mm f1,8
[ miko.s @ 16.03.2011. 19:03 ] @
volim se igrati :D frend ima jedan brzi mf na eosu i svidio mi se sistem (iako, niti znam koji objektiv, a šta je najgore i aparat i njegov vlasnik su 150km daleko na studiju).
a ide mi logika, 50mm f1.8 - 2.0 je koliko , 5 stopa brze od kit objektiva? dovoljno dobar razlog po meni. uostalom, zapeo sam za mf stakla, i kupit ću jednoga da se igram pa šta god netko rekao, a kad ga napokon kupim ili ću biti oduševljen, ili ću biti razočaran i odustati od toga. ali da ću odustati samo tako bez da odem van i slikam - neću.

[ Zoran Rodic @ 16.03.2011. 19:51 ] @
Pa pitam te zato što si naveo da bi fotografisao nešto, za šta se ne koristi taj otvor blende, ... i gde ta ''brzina'' ne igra ulogu.

Dakle, ako je motiv čamac u zalivu, onda ne koristiš f1,8 nego f8

A ako je to u sumrak ili noću, onda staviš na stativ i produžiš ekspoziciju.
Uglavnom, balansiraš u odnosu ISO, Blenda, Ekspozicija ....

Ako se ne varam, ti imaš 14-42 i 40-150mm, što je sasvim dovoljno za ono što reče.
[ StORM48 @ 16.03.2011. 21:06 ] @
@miko.s
Koje telo je u pitanju (pretpostavljam da je Oly, ako su tačno navedeni ovi objektivi iz Zoranovog posta)?

Prednost u blendi nije uvek ista, znaš i sam. Ali, f/1.8 je 3,3EV više svetlosti u odnosu na 5.6 npr. Daleko je to od 5EV. I opet, zavisi šta bi snimao. Ako to nije low-light fotografija u pravom smislu, onda ta blenda i ne igra neku ulogu (osim za nešto lakše fokusiranje).

Pozdrav
[ miko.s @ 16.03.2011. 22:18 ] @
u pitanju je olympus pen.
low light uglavnom, znaci noćno ili predvečer. i naravno - iz zayebancije. ja fotografiju ne svaćam ozbiljno, igram se :)

a i sjetio sam se, moram iskopat negdje našu staru minoltu, a i jednog zenita smo imali, nemam pojma di je to, zadnji put sam time slikao pred jedno 8-9 godina. baš me zanima koji su objektivi na njima.
[ jerryrain @ 16.03.2011. 22:55 ] @
Ja koristim helios44 sa gh2 sa fotodiox adapterom, i ponekad kacim i iscoramu54 i to radi bas odlicno, ukoliko naletis na ocuvan primerak, kupi obavezno, neces se pokajati
[ Zoran Rodic @ 17.03.2011. 07:18 ] @
Citat:
miko.s: u pitanju je olympus pen.
low light uglavnom, znaci noćno ili predvečer. i naravno - iz zayebancije. ja fotografiju ne svaćam ozbiljno, igram se


Pa lepo je to, ali koliko se sećam ti si za ovu, kako ti kažeš .... zajebanciju istresao 550 evrića i ne možeš da napraviš low light fotografiju za Photodays konkurs.
A ja ti kažem da Hellios i slično, nisu rešenje za ovaj problem.

Tebi treba Škola fotografije - Đulijano Belić
[ miko.s @ 18.03.2011. 17:29 ] @
uspio sam iskopat stare aparate iz ormara. bili su na samom dnu zakopani.
hah, zenit, na kojem sam naučio slikat, i minolta koju sam koristio nakon šta je zenit otegnuo papke (trga film).

objektivi su ovi sa slika. 28mm f2.8, 58mm f2 i 50mm f 1.4.
koji su to mountovi?






[ Zoran Rodic @ 18.03.2011. 18:26 ] @
Lentar je valjda m42, i za njega ide ovaj adapter



m42 - m4/3

A za rokkor ide ovaj



MC rokkor
[ miko.s @ 18.03.2011. 18:35 ] @
kopam po ebayu, mislio sam nać nešto na ebay co uk pa da brze stigne, ali nista od toga. moram iz kine.
nasao sam mali review za rokkor
http://www.rokkorfiles.com/Battle%20of%2050s2.htm
i slike uslikane sa lentar objektivom, ali ovaj treci - nula bodova.
[ Zoran Rodic @ 18.03.2011. 20:03 ] @
E, al pazi ... nemoj da ti izraste treće oko ... neka rokkor stakla imaju antirefleksivni premaz od torijuma

Lenses with elements made of contaminated glass

Zar nije dovoljno ovo što gledaš ovih dana preko TV-a ?

Iskreno se zahvaljujem drugu Stormu na ovoj informaciji, jer da nije njega ladno za ovo ne bih ni ja znao za ovaj trend proslosti ... ovaj rokkor je samo slucajno ispao
[ StORM48 @ 18.03.2011. 20:39 ] @
Ma nema zime s tim... sve su to svetlosno jaka stakla. Uzmeš neki Industar, '86 Chernobyl edition i na njemu piše f/2.8, a sija kao f/1.2

Pozdrav
[ miko.s @ 18.03.2011. 20:43 ] @
adapteri kupljeni :D ceka se da stignu.
a za radioaktivnost objektiva - od svoje 7. godine (ako ne od prije,ali mislim da je zenit trajao tih godinu - dve dok sam pofatao konce sa slikanjem) slikam sa minoltom i tim rokkor objektivom, jer nije nikad mijenjan. ispucao sam dosta filmova sa njim, ne znam tocnu brojku jer sam mislim za 12. rodjendan dobio automatik. ne brinem se za radijaciju...
bacio oko na link - ovaj rokkor nije na listi.
[ miko.s @ 25.03.2011. 20:59 ] @
sutra pen u rukama :D can't wait.... već sam naručio da se baterija večeras stavi puniti, i sutra rano ujutro putujem po njega :D
adapteri sa ove objektive nisu još stigli, ali neće mi pofalit zabave :D
a ja bi kao trebao spremati skorašnji ispit. ma da da da...
[ miko.s @ 26.03.2011. 23:13 ] @
ok, pen tu.
nisam danas stigao ništa konkretnoga slikat, malo po rijeci ali je prepuno smoga tako da su slike sve nekako blijede. ako ulovim vremena možda sutra po rovinju uslikam nešto, tu je predivno.
da preskočim sve šta vjerojatno znate, spomenut ću ono šta se baš ne može okolo po revjuima pročitat.
kao prvo - tvrd je. mode dial je toliko tvrd da će vas bolit prsti ako ga okrenete više od 5 puta u minuti. sa jednim prstom nema šanse da se okrene. vjerojatno će uvijek bit na P tako da ovo ne uzimam kao preveliki minus.
kad se koriste art i scn modovi, vrijede postavke iz ostalih modova, i ne može se pristupit kontrolama (iso, exp, blenda..., sve ono šta nije na fast dial-u), jer start umjesto da uđe u menu za podešenja uđe u menu za izbor art moda.
fn i rec botuni su programabilni. tako da sam fn prebacio za MF/AF, a rec za face detection on/off (jer kad se slikaju ljudi - radi. kad se slika nešto drugo - rezultira krivim fokusom).
shutter je jako, JAKO osjetljiv. čim ga pogladite već je half press, ako ga samo malo jače stisnete onda okine.
šta se fokusa tiče: po danu je brz. oba objektiva. 14-42 je GLASAN, bzz bzz. 40-150 je bešuman (dobio sam m43 varijantu, bez mmf adaptera. valjda su ostali bez, šteta. baš sam se veselio adapteru). sa lošim svjetlom NE potrefi fokus. 40-150 nekako uspije, ako fula - fula malo. 14-42 nema šanse da fokusira. bzz bzz 2 minute ali neće. (to se odnosi na max tele, na wide uspije, valjda mu je dovoljno svjetla).
opcija koja fali - af assist. makar korištenjem flasha. ali nisam našao u opcijama. regulacija flasha je inače jako detaljna, nudi mi podešenje snage flasha odmah na botunu za flash, ne moram kopat po meniju za to. ali - nema af assist. u mraku - bye bye. 40-150 je tu bolji, i dok 14-42 na 42mm ne fokusira, 40-150 na 40mm fokusira uglavnom iz drugog pokušaja. 2 od 5 fokusiranja ne potrefi. na 150 to padne na 3 od 5 otprilike. ako ima nešto makar malo konstrasnoga - fokusirat će. ako nema - neće.

veliku manu dajem fokus ringu na objektivima. nadao sam se da će bit motorizirani, i da ću kao na (normalnim) objektivima direkno fokusirat okretanjem ringa. e ne. nego moram prebacit na MF da bi dobio softversku kontrolu nad fokusom, ring je samo valjda senzor, a fokusom upravlja aparat.
osim toga , 40-150 na max tele je velik, 14cm dug. i lagan. 200grama.
sve u svemu - simpa igračka, koja sa pravim objektivima može puno toga. i sa dovoljno svjetla. u mraku - ne ne.
blic je mali, ali postoji jedan plus koji se zove iso 1600, koji to kompenzira. u kući, slikanje familije, i slično ispadne dobro. blic se može usmjerit i prema plafonu, pa se svjetlost koliko toliko ravnomjerno rasprši i slika ispadne dobro. znači za sve osim za low light je dobar, sa ovim objektivima. čekam da dođu adapteri pa da vidim kako se ponaša sa MF rokkorom.
[ Zoran Rodic @ 27.03.2011. 08:32 ] @
Citat:
miko.s:čekam da dođu adapteri pa da vidim kako se ponaša sa MF rokkorom.


Nećeš imati problema sa AF, to je sigurno ... a i tih je.
[ beske @ 27.03.2011. 08:40 ] @
Citat:
miko.s: sve u svemu - simpa igračka, koja sa pravim objektivima može puno toga. i sa dovoljno svjetla. u mraku - ne ne.

Igracke ne kostaju 550 EUR. Za te pare si mogao kupiti ozbiljan, potpuno funkcionalan aparat.

Ali, ti si hteo "igracku". Samo ti znas zasto BAS takvu.

Pozz
[ Zoran Rodic @ 27.03.2011. 08:51 ] @
Vidim da ti ide Ebay od ruke.

Pukni ti to u oglas, pa kupi nešto kršteno ... za te pare si mogao da uzmeš Canon 500d, Nikon d3100 ... Nikon d5000 ... Canon 1000d, Canon 1100d.

Mogao si kupiti polovan dSLR, naprimer 40d koji je spucao 20.000 snimaka, što je ništa za njega.

Mogao si kupiti Canon 1000d polovan za 200evra i za još 350 evra kupiti čudo staklića ... Canon EF 50f1,8 NOV (a ne taj drljavi helios) i jedan Canon EF-S 55-250 IS NOV

Ovo je jako poučna tema, rekao bih.

Pa bolje da si kupio Canon G11, G12.... ajaooooo, 550 evra .....

EDIT
550 evra + adapteri i poštarina .... jaoooooo ... pa to je 600 evra
[ miko.s @ 27.03.2011. 11:20 ] @
šta je tu je....
ali ukoliko mi se ne svidi, može on bez problema lokalno u oglasnik. ako može e-p1 sa 14-42 za 750€ u oglas, može i moj :P
uff, ne znam. "pravi" dslr sam htio izbjeć , jer se poznam previše dobro, i iskustvo sa fujijem mi je dokazalo da bi taj aparat stajao doma. na planirana putovanja sam ga naravno nosio, ali sve drugo "neplanirano" bi uzeo ixusa. da sam uzeo dslr, ponovilo bi se.
ne moram reć da sam mjesecima gledao, tražio, uspoređivao modele. u bookmarksima imam tonu linkova. i najbliži kupnji je bio eos 500d, ali ipak sam uzeo pen-a.
a možda i ulete neka bolja stakla u budućnosti.
eh, da je to bila moja najgora kupovina u životu, bio bi itekako sretan čovjek... ali palo je tehničke opreme, osobito kompjutera... koji su koštali ohohoho. cd playeri, pojačala....

da ne s*rem bez potrebe. za 3 tjedna idem u španjolsku, pa ćemo viditi šta mališan može. već kad sam lani usrao slike iz pariza sa jpeg kompresijom umjesto da sam raw slikao, ove godine ću to kompenzirati penom.
[ Zoran Rodic @ 27.03.2011. 20:21 ] @
U svakom slučaju, ne može a da se ne ceni tvoja iskrenost u iznošenju prvih utisaka, što mnogi javno neće priznati ni posle nekoliko meseci nakon kupovine.

Onda odjednom, samo u oglasima naletiš na njihovog ljubimca, koga su veličali do besmisla, ne želeći pre toga ni po koju cenu da priznaju javno da su ''pogrešili''.

Ovo sad i ne mora da se odnosi na tvoj aparat, već na činjenicu da ću ti jako verovati kada budeš iznosio utiske nakon povratka iz Španije.

Kredibilitet se stiče upravo na ovaj način.

Želim ti dobro svetlo u Španiji ;)