[ lamer @ 03.12.2001. 20:34 ] @
Evo ja sam u trecem polugodistu, studiram Informatiku u Frankfurtu.
Imam puno problema sa ucenjem, t.j. nemam nikako motivacije da sjednem ucit.
Radije bi cistio kucu i iso u kupovinu ili radio bilo koje drugo s***** ( televizija ), samo da ne ucim. Nije da me Informatika ne interesuje, ali je vrlo teska na mom FAXU, ne samo zbog toga sto ima puno matematike. Sve je samo dosadna teorija, nema prakse nimalo. Sve je abstraktno, nema konkretnih primjera. Nije da sam glup, nije moguce, zavrsio sam Gimnaziju sa 1.5, isto u Njemackoj.

Neznam sta da radim, dozvola za boravak mi zavisi od uspjeha studija.

Ajde molim vas ako je neko nekad napravio adekvatna iskustva da me posavjetuje.
[ Darko Pipic @ 03.12.2001. 20:45 ] @
Hmm, probaj Silva metod, salim se, ja ne verujem kad likovi kazu ja ne mogu ovo da naucim meni to ne ide u glavu itd, prvo bi trebao da napravis plan, koliko ces da ucis, koji predmet itd, pa onda da udes odmoran, znaci da ti se ne spava i tako to, e onda lepo sednes i probas da se sto vise skoncentrises na to sto radis, jer ako si skoncentrisan, sve ce ici super, pa ako ti ovo pomogne odlicno.
poz
[ anatogen @ 04.12.2001. 01:00 ] @
Pazi ovako, motivacija je, bar kod mene, odlican radar za otkrivanje dal' te nesto intesuje
odnosno da li u nekoj oblasti mozez postici nad prosecan uspeh...
Znaci ako nema motivacije menjaj (predmete,smer,fax,grad,drzavu,sve u p*m* ako treba...)
jer' po meni nema nista gore nego da neko radi nesto sto mu se bar malo ne svidja...

Jedan ortak mi je pricao o nekom IT faxu tu (mozda bas u Frankvurtu) koji je slicno
koncipiran kao nas ETF, znaci prva godina Mat 1,2 ,Fizika itd...
pa ti kazi 'de je zapelo

Ako mozes napisi pod kojim si uslovima tamo i kako ti od studiranja zavisi viza ?


[ Daddy @ 04.12.2001. 07:39 ] @
Slazem se sa anatogenom sto se tice motivacije. Licno mislim da samo ako nesto jako volis, to moze i da ti ide od ruke! Ali sta je tu je. Ako vec hoces da ucis, pokusaj da ubjedis sebe da ti prija to sto radis, odnosno da imas volju i da hoces da ucis. Klasicna autosugestija. Takodje bi mogao da ispred sebe postavis krajnji cilj, odnosno vidi sta dobijas a sta gubis tim faxom, pa ako ti taj cilj odgovara, ne dozvoli nicemu da ugrozi taj cilj. Mislim da ce ti biti lakse.
I jos nesto! Shvati da ono sto sad propustis, kasnije neces vise moci nadoknaditi!

Poruka za sve one koji pisu gluposti na ovom forumu! -DELETE-
[ Ivan Dimitrijević @ 10.12.2001. 00:40 ] @
Imam i ja isti problem sa ucenjem...
Jendostavno ne mogu da uzmem knjigu u ruke.
Ali,samo sto ja znam sta je razlog svemu tome.
Meni su obecavali jos dok sam bio u osnovnoj skoli,da kad je zavrsim da cu da idem u Deutscland i tamo da ucim skolu,pa cu da imam pare itd. itd. bla bla bla...
Ali od toga nista,desilo se bombardovanje,pa ne moze se sad,pa viza...
I tako sam se ja razocarao u sve,u ljude,u sve...
Gledam neke "dzunstere" dosli iz inostranstva,cistili klozete,vozili meso i te stvari,sad dosli ovde sa parama,voze mecke i ko zna kakve besne automobile,a ja ovde se jebavam sa ovom skolom i opet ce neko sutra da me zajebava-gluplji od mene.Sad se pitam sta mi znace ona takmicenja u skoli,sve petice,literalna sekcije,rad za novine...i ispade to sve za dzabe...
Sad sam poredjao 4-5 keca,koje,daj Boze da popravim;cale i keva lude po kuci,pitaju me gde cu kao da se upisem sa uspehom(prosle godine sam bio 2.80) i te stvari.

Ne znam ljudi sta da vam kazem...nemam pojma...
[ ventura @ 10.12.2001. 10:30 ] @
Ti mislis ako odes u Nemacku da ce svi tvoji zivotni problemi biti reseni?

Nece... Verovatno ces da zivis gore nego sada...

A znas kako ti gastarbajteri sto vozaju te mecke itd, zive?

Ta mecka im je uostalom i sve sto imaju... Spavaju po cumezima koje placaju 200dem, hrane se najnekvalitetnijom hranom, ustaju u 4 ujutru da bi mogli da oribaju sve vise wc-ova... Celog zivota su podstanari... i sve sto zaradi odplaucuje tu mecku... I u stanju su godinu dana da se maltretiraju samo da bi 15 dana godisnje mogli da dodju u selo 'sos mecku'... Takvi su moji baba i deda... 35godina su proveli u nemackoj, moja baba je recimo svaklo jutro ustajala u 4 i isla na posao da cisti cumeze... i nije dolazila kuci do negde 9-10 uvece... Ceo zivot su oni radili ko konji... i eto pre 3 godine su se vratili za Bosnu, sa novom E klasom, zive u nasoj kuci u Banja Luci, njih dvoje zajedno imaju penziju oko 4000dem mesecno... Sto bi neki rekli zive ko carevi...

Ali jebes ti to... Daj ti meni da ja prozivim to sto imam dok sam mlad... kad ostarim koj ce mi k**** pare... tad ce mi terbadi da imam nesto da pojedem, i krevet da spavam... bolece me k**** za pare...
[ Daddy @ 10.12.2001. 10:52 ] @
Sto ste pesimisti??? Covjece, pa nije sve u lovi, ili inostranstvu. a ti ako ucis samo zbog ocjena, ili da zadovoljis druge, bolje nemoj ni da ucis. Uci zbog svog znanja, i drz' se svog pravca u zivotu.
Znas kako, budi zadovoljan onim stvarima koje su ti dostupne u zivotu. Poz...
[ B o j a n @ 10.12.2001. 14:46 ] @
A mogao bi i da zivi kao narcis ..... mozda ce to da mu da motivaciju ???
[ lamer @ 14.12.2001. 14:18 ] @
Istina je da u Njemackoj nema zivota!!! Ali to tek razumijes kad si tu i vidis sve to.
Kad izadjes na ulicu i u centar grada i vidis kako se svi negdje zure, trce na neke termine, svi gledaju na sat, nemaju vremena. A u Njemackoj klima jebena, ma sve je sivo po cijeli dan, samo sivilo. Nebo sivo, kisa pada, ulice sive, a ti upadnes u neke depresije zato sto si u upo u to s*****, u ta svabska g**** i najradije bi negdje daleko pobjego od svega toga.
Nema ovde drustva kao dole, neke zabave ili slicno. Pa kako ce i biti, kad kao sto rekoh ovde svi samo trce, sve se vrti samo oko tih para, svi ti drugovi rade od ujutru 7 do 18 sati navecer. I sta mislis da onda posle takvog dana imas volje da negdje izlazis i trosis te krvavo zaradjene pare. Niko ovde ne uziva u tim parama koje je zaradio! Pa kako ces kad sutra valja opet u 6:30 ustajat. Ma to samo nesto pojedes i gotovo, ajmo u krevet. Nema tu mjesta za drustvo, cure, zabavu!!! Eto, ja sam npr. na tom jebenom faksu, i studiram tu Informatiku na faksu na kojem studiraju 80000 (osamdeset hiljada/tisuca !!!!!!!) studenata. Na faksu na kojem vlada anonimnost, na kojem niko nezna nikog, na kojem profesor nezna tebe, nego dodje ujutru i stane pred 200 nas i isprica svoje i ode on, nemas ti nikakvog kontakta snjim, a ni on stobom.
A svabo? Svabo te mrzi; ne samo tebe, SVE STRANCE. Mrzi, prezire, ponizava gdje god stigne.
Eto ja sam sad 10 god. u Njemackoj i znam kako je.
A ti momak sto zalis sto nisi stigo u nju nemoj zalit, jer nemas za sta zalit. Procitaj ovo i razmisli i pitaj samog sebe dali ovakav zivot zelis ili ne...



Eto onda kad razmislim, pitam samog sebe, cemu sve to?????
Sta radit, kako biti sretan????
Studirat? Zasto? Intersuje me PC, ali ne toliko da bi trazio godinama neko bolje sortiranje od Quicksorta ili nesto bolje od binary-search itd. Da bi kasnije imo pare i zivio ovaj bijedni zivot u Njemackoj. Slaba motivacija.
A sta onda?
Zanat??? Svaki dan radit od 6 ujutru do 5-6 navece, i imat 30 dana odmora u godini? CIJELI ZIVOT???????
Biti besposlen??? Ni to.
A sta onda???

Po mom misljenju nije da nije sve u parama, nego u parama nije NISTA!!!
Da je naci neku dobru zenu, koja te voli, imat snjom djecu i zivjet sretno negdje u nekom malom mirnom gradicu. To je zivot.
Pa onda ako ja imam volje cu ja trazit bolje sortiranje od O(nlogn) i analizirat Riemanove Integrale i razne Gramatike i Sintakse.

Na kraju krajeva ne preostaje nista, nego uvijek pokusavat, i dalje , dalje pokusavat naci neki smisao. Jer samo onaj koji trazi, on ce ga i naci.
A onaj ko se preda, JE IZGUBLJEN.
[ Ivan Dimitrijević @ 14.12.2001. 21:55 ] @
Cuo sam tu 100 000 puta kako je u Nemackoj tako...
Ali cekaj.Gde ja treba da odem,ustvaro da li uopste da odem.
Svi pricaju u Nemackoj sivilo,radi se do 18;u Americi nije zivot zivis kao pacov u nekoj zgradi,jedes nezdravu hranu,u Svajcarskoj se ubija od posla, u Engleskoj klima ovo ono...
Pa cekajte ljudi pa kad je toliko lose sto se ne vratite.
Ja ne kazem da je igde sta lako i ne kazem da ako odes u inostranstvo zivis ko car...
Pa gde ja da zivim: nema u inostranstvu zivota nema ovde zivota...pa gde ima???
[ ouros @ 14.12.2001. 22:20 ] @
Citat:
[C-o-L-L-i-D-e]:

Pa gde ja da zivim: nema u inostranstvu zivota nema ovde zivota...pa gde ima???


Tamo gde ga ti napravis. Prethodna poruka za Nemacku je verovatno u pravu, znam kako je u USA, ali nije ni sve tako crno kako svi pricaju. To sve zavisi od toga sta hoces u zivotu. Sta te ispunjava.

Ja sam radio sa amerima, da sa amerima u firmi koji su bili od 26 pa do 45 godina starosti. Nije bilo nedelje da se nije islo na climbing, surfing ili sad zavisi ko je sta mogao i kako, ali dosta mojih prijatelja (programera) u toj firmi manje vise ni jedan vikend nisu bili u LA-ju. Ali to opet sve zavisi.
Ima ljudi koji prave milione, pa opet rade 24/7, ima ljudi koji zaseru sa kreditnim karticama pa posle rade pola zivota da ih otplate.

VISE rade imigranti nego sto rade ameri. Ima amera koji se primaju na pare,ko sto ima i nas, ali ako pricas sa dosta njih videces da vecina (nova generacija) tezi nekom normalnom zivotu, to normalno je za nas i dalje nenormalno :))) al ajde :)

Ali postoji opet i ono drugo, vecina nasih imigranata u svim tim zemljama radi poslove koje u jugi nikad ne bi radili, rade po ceo dan .... i onda ko sto ventura rece u nekom od postova dodju u YU u kurce se kako imaju mecku i kako su sagradili kucu na 5 spratova u Prezdevici :) ili tako negde :)

Its up 2 you

Uros


[ Nebojsa Milanovic @ 15.12.2001. 09:48 ] @
Ovoj temi bi više odgovarao naziv "Teškoće u učenju " nego "Motivacija". Naime, pogrešno je verovanje da je nedostatak motivacije uvek u osnovi svih problema prilikom školovanja. To je samo jedan od njih, ali ni iz daleka jedini. Na uspeh prilikom učenja utiče veliki broj faktora od kojih su samo neki:


Tip, odnosno sama težina gradiva
Prethodna iskustva u savlađivanju gradiva (raniji nivo uspešnosti, ako je dobar daje samopouzdanje)
Interesovanje prema konkretnom delu gradiva koje se proučava
Udaljenost od cilja (npr. diplome fakulteta)
Prijatelji u okruženju i činjenice kako je ko prošao u odnosu na količinu uloženog truda
Nivo svesti o neophodnosti učenja (odnosno čvrstina odluke)
Stepen savladavanja veštine učenja (znati kako se uči)
Buka u radnoj prostoriji
Odnosi u porodici i materijalna situacija
Zadovoljstvo trenutnim životom uopšteno
Zadovoljsvo ljubavnim životom
Fizička aktivnost
Kvalitet spavanja
Ishrana i, što je veoma važno,

Urođena predispozicija za učenje koja obuhvata moć koncentracije, istrajnost, sposobnost višečasovnog učenja bez većih padova njegovog intenziteta, sposobnost kvalitetnog odmora nakon učenja i ostale stvari koje su vrlo individualne i različite, a genetski su određene. Namerno do sada nisam pomenuo koeficijent inteligencije koji je naravno, važan, ali sam po sebi ne obezbeđuje uspeh ukoliko i svi gornji činioci nisu u zadovoljavajućoj meri ispunjeni.


Dakle, sve je to potrebno da se uklopi da bi neko bio uspešan u umnom radu, što nije lako i krajnje je individualno a samim tim i teško predvidivo. Time se objašnjava fenomen kako je neko za koga znamo da je "bio jak" odjednom (npr, u inostranstvu) podbacio odnosno "nije se snašao". Svako treba da analizira samog sebe po što je više moguće kriterijuma i da ih sve usavršava jer će jedino tako biti otporan na razna neprijatna iznenađenja u životu i uspeti da sačuva mentalnu snagu u teškim trenucima. Dalje, svako treba sam za sebe da analizira SVOJU LIČNU situaciju i da samo u odnosu na nju donosi potrebne odluke i to od najlakših, kao što je "da li danas da učim", do najtežih tipa "da li da idem u inostranstvo". Ne treba slušati uopštene izjave (npr. u inostranstvu će ti biti ovako ili onako) niti takve davati. Na zapadu se samo U PROSEKU bolje živi. Ali individualne razlike od osobe do osobe su mnogo veće nego što je razlika u prosečnom životu na zapadu i u Srbiji.
e i aktivnosti koje �e preduzim
[ Toni @ 15.12.2001. 11:48 ] @
Pa ja mislim da svi imamo svoje trenutke sa dzabalebarenjem. Meni se to deshava 80% vremena planirano za ucenje, i mnogo se nerviram zbog toga. Ali sam nashao neko reshenje da to smanjim a to je uchenje sa ljudima koji taj problem ili nemaju ili je manji nego moj. I eto zavrshio sam gimnaziju i sada sam na faxu. I tamo opet imam sluchan problem a jos ovde te niko ninasta i netera nego ako hocesh radi ako ne nemoj. Chudno mi kada ljudi posle kolokvijuma se nerviraju jer su imali 85 poena a ne 100 a za prolazak je dovoljno 20. A ja pogledam sebe i kao a 27 poena okej proshao sam. I kada to sve vidish popizdish i skontash da mozesh da propadnesh i nesto se prelomi i nije ti svejedno i krenesh da radish. E sto te taj osecah vishe drzi to bolje :)

Znachi nadji nekoga i uchi sa njim ;)
[ tarantula @ 16.12.2001. 03:04 ] @
Pa ovako,
Sto se tice motivacije rece neko u nekom prethodnom postu sta je vazno. Bio je VEOMA u pravu.
Po meni je od najveceg znacaja :
1) koliko spavas
2) kakva ti je ishrana
3) moc koncentracije
- mislim da je za ovo najbolja meditacija jer sam pricao sa mnogo ljudi koji to rade da bi se opustili i nikad nisam cuo nekog od njih da je rekao "jao kako me glava razbija, nemogu vishe da radim...etc"
- oni silni metodi za lakse ucenje je bezveze. Samo imajte na umu da je meditacija 100% zdrava jer recimo meditacija kod kineza/japanaca i tih azijata cini nacin zivota.


Ako neko ima neki dobar sajt gde mogu da se uce tehnike meditacije slobodno nek postuje, zestoko sam se navuko na to :)))
Poz
[ tarantula @ 16.12.2001. 03:08 ] @
i da napomenem da nije moguce pokusavati da se poveca moc koncentracije ako se nepostuju ona prva dva uslova. Mozda ako je neko inteligentniji od ostalih ali je takvih malo
[ Zoran Rašković @ 16.12.2001. 06:37 ] @
danas su ljudi postali mnogo lenji...mnogo ljudi je pocelo da se poistovecuje sa stvarima kao nacinom poredjenja. kai sto je toni npr reko, kao treba mi 20 poena da bih proso sta ce mi vishe ?????

to je pogresan nachin razmisljanja bar ja tako mislim... svako uvek moze bolje i moze vishe....najvise mrzim kada neko kazhe "dosadno mi je",. ili "smorio sam se".....pa ***ote ja ne znam kad mi je zadnji put bilo dosadno stvarno....mozda sam ja takav, ali koliko ima stvari koje zelim jos da naucim i istrazim.

ja se uvek prisetim velikih ljudi iz proslosti npr Leonardo da Vinchi..... pa on chovek je bio sve redom i slikar i vajar i matematichar i fizichar....to je zato sto je uzivao u tome sto radi i nije obracao paznju da li ce to neko da voli ili ne.... to je mnogo vazno.

takodje Mark Tven je rekao : "nikada ne dozvolite da vam skola bude prepreka za obrazovanje".......

i da, na kraju, ne zaboravite da su ocene SAMO merilo tpga koliko vi dobro radite test i nista vise od toga!
[ Floyd @ 16.12.2001. 07:36 ] @
Judge Dred je u pravu,ali ipak, ja recimo imam problema s koncentraciom iako me neke stvari jako zanimaju.Recimo dok nešto učim trudim se,trudim se ali jednostavno se posle 15 minuta "vratim u stvarnost".Radili smo neki test koncentracije u školi na psihologiji i ispostavilo se da mi je mogućnost koncentracije na jednu stvar nadprosečna,a ja sam očekivao da će ispasti da imam problema s koncentrisanjem.Tako da sigurno ima još nešto.
[ Zoran Rašković @ 16.12.2001. 08:40 ] @
pa u tome i jeste problem

probaj da dok oces da radis nesto mislis na jos jednu stvar takodje.... tako ces moci ovu prvu stvar fino da radis... to uspeva bash.
[ Floyd @ 16.12.2001. 08:45 ] @
Ok,baš ću probati.
Hvala
[ Lolla @ 16.12.2001. 12:02 ] @
Citat:
Judge Dred:
i da, na kraju, ne zaboravite da su ocene SAMO merilo tpga koliko vi dobro radite test i nista vise od toga!


Slazem se,ja uvek sebe podsecam na tu cinjenicu,al nikako da je potpuno
utuvim u glavu. Dzaba ja sebi pricam da su osene samo nesavrsheno merilo
znanja.
Kada nemam neke rokove,ucim ko pticica..:) nemam problema ni sa
koncentracijom,ni sa spavanjem,ma ni sa cim! A volje za ucenje -koliko
hoces. A kad krenu da mi se maaaalo blize rokovi (otprilike dve nedelje pre
roka) ,odmah krenem da posustajem ,pocinje da me pritiska taj datum, i opada
mi koncentracija. Kako navici na sebe da radish i pod pritiskom?
Pretpostavljam samo -vezbom,vezbom i vezbom.



[ dwarf @ 16.12.2001. 12:41 ] @
Covece, nisam dugo vremena video ovako dobar thread... :)))

Ne znam sta da kazem ljudima. Licno sam prosao odlican kroz srednju, isto tako i kroz osnovnu. Na faksu mi i nije toliko lose, imam 8.33 prosek i to sa 2 nedelje ucenja za ispite. S druge strane dosta ucim i za posao i tome slicno...

Ali ja sam imao potpuno drugaciju koncepciju, naime znao sam zasto toliko ucim i radim. Nije mi bilo tesko da poguram upravo zbog ove cinjenice.

Gadno je ako covek ne moze da vidi cemu njegov trud vodi. To ume da bude veoma depresivno i na kraju jako opasno za um tog pojedinca. Nije dzaba Marx pricao o otudjenju rada i slicnim stvarima. Tako da je moj odgovor lameru da dobro razmisli o tome sta ga zaista ispunjava. A sto se tice apstrakcije, ne mora da bude tako lose. Ako imas kompjuter sedi za isti i kreni da to znanje koje dobijes na faksu pretravas u nesto konkretno. Bilo sta, pisi rajvere za Linux, pisi programcice za Windows, sta god, samo radi nesto...

I ne kapiram zasto je toliko lose raditi negde. OK, ventura je dao jedan primer, ali nisu svi ljudi takvi. Ja imam dosta prijatelja koji rade u nemackoj, Engleskoj, Americi i gde sve ne (jedan cak i u Libiji), i njima nije lose...Toliko...
[ Ivan Dimitrijević @ 16.12.2001. 15:50 ] @
Citat:
dwarf:
Ne znam sta da kazem ljudima. Licno sam prosao odlican kroz srednju, isto tako i kroz osnovnu. Na faksu mi i nije toliko lose, imam 8.33 prosek i to sa 2 nedelje ucenja za ispite. S druge strane dosta ucim i za posao i tome slicno...

Ubijas na mestu ...
Citat:

Ali ja sam imao potpuno drugaciju koncepciju, naime znao sam zasto toliko ucim i radim. Nije mi bilo tesko da poguram upravo zbog ove cinjenice.

Gadno je ako covek ne moze da vidi cemu njegov trud vodi. To ume da bude veoma depresivno i na kraju jako opasno za um tog pojedinca.

A sta da radis kad ne znas za sta radis???
Citat:

I ne kapiram zasto je toliko lose raditi negde. OK, ventura je dao jedan primer, ali nisu svi ljudi takvi. Ja imam dosta prijatelja koji rade u nemackoj, Engleskoj, Americi i gde sve ne (jedan cak i u Libiji), i njima nije lose...Toliko...


I meni nije jasno,samo mislim da je caka u tome kako se snadjes tamo van...
[ ventura @ 16.12.2001. 16:44 ] @
Citat:
[C-o-L-L-i-D-e]:
Pa cekajte ljudi pa kad je toliko lose sto se ne vratite.




Ja sam se vratio... I mogu ti reci da mi je 100 puta bolje u YU nego u USA.


[ ventura @ 16.12.2001. 16:58 ] @
Sto se tice drugih postova...
-----------------------------------

Kako bi rekli ameri "Been there, done that..." video sam kako to sve izgleda, probao sam dosta stvari, i ne svidja mi se, Europa je malo bolja po pogledu zivota, ali tu te sjebe jezik... Engleski svi znaju, te shodno imaju vecu mogucnost uspeha u USA... a sta kad neko nas ode u Norvesku i prvi put cuje norveski jezik... kako on da nadje posao u nekoj firmi?

A sto se tice ucenja, ja imam averziju prema tome... Ja sam u USA vuko C, B, iz predmeta... mislim da nisam imao nijedan A na kraju godine... Zasto? Ne zato sto je gradi tesko ili bilo sta slicno tome, vec mene mrzi da to radim.. recimo Calculus (koja je jedan od najtezih predmeta u skoli), na casu se ne smorim toliko.. crtkam nesto, prepisujem sa table... Domaci u zivotu nisam radio... em sto necu da se kuci cimam sa domacim, a em sto me mrzi da vucaram svaki dan knjizurinu od 500 kila kuci.. tako da ako da domaci pre kraja casa, ja ga uradim i sutradan ne dobijem F ili slicno vec B ili C, jer me mrzi da se cimam mnogo i da proveravam rezultate... a na testovima redovno uradim A do A+, i onda je negde suma sumarum izmedju C i B...
I svi su bili u fazonu, jao pa zasto, pa kako to, nezamislivo im je bilo da ja imam A na testovima a na domacima F ... a obicno bi trebalo da je obrnuto... Pa sam onda pricao sa counselorom i on me je pokusavao ubediti da meni ocene trebaju.. dza bu... I ja mu reko, oce meni na diplomi da budu napisane ocene? Nece, iz tog razloga me boli kita kakve su mi ocene...


Tako je bilo u US, tako je bilo i dok sam u BG isao u srednju, i tako mi je sada na ovoj Visoj... juce sam imao kolokvijum, da sam procitao barem jednom 60 pitanja i 60 odgovora, dobio bi vise od 90 poena sigurno... Da to procitam bi mi trebalo cirka 15min... Ali nisam, mrzelo me... Uradio sam kolokvijum 28/30 pitanja, znaci bice negde izmedju 60-80 poena, taman da prodjem... I boli me k**** za vise...

A sto se tice posla, tu imam veoma stroge principe... A to je da necu da radim za drugoga nikad... Jer ja smatram da sam ja odlican radnik, i da radim kao 10 drugih ljudi zajedno... I zasto bi ja radio za gazdu, i njemu pravio pare, kad mogu i sebi... Sad sam krenuo sa uvoz/izvoz u YU, lepo mi ide, prosirio se posao, iznajmio sam kancelarije, magacin, imam par radnika, i super... Pravim zdravu firmu... A mogao sam isto tako da odem kod nekoga i da mi da platu 500dem, da sedim ko njega, radim i da ne razmisljam ni ocemu... ali nije to fora... Mlad sam, vredi probati... Ako se zajebem, imam vremena da ispravim svoje greske... A ne da odma sednem i da radim za platu, i da se probudim sa 40 godina, i da shvatim da sam u zadnjih 20 godina bio moljac a ne covek, i da u zivotu nemam nikakvu perspektivu za napredovanje... E to nedam da mi se desi nikako...
[ overflow @ 16.12.2001. 18:46 ] @
Citat:
Daddy:
Sto ste pesimisti??? Covjece, pa nije sve u lovi, ili inostranstvu. a ti ako ucis samo zbog ocjena, ili da zadovoljis druge, bolje nemoj ni da ucis. Uci zbog svog znanja, i drz' se svog pravca u zivotu.
Znas kako, budi zadovoljan onim stvarima koje su ti dostupne u zivotu. Poz...


Moje misljenje je da je osnova svega definisanje cilja. Potrebno je detaljno istraziti i izanalizirati sebe i svoje afinitete. Kada odredis sebi svojstven cilj (a neces sebi svakako odrediti neki neatraktivan) motivacija i zelja da dodjes do tog cilja bice ti na prvom mestu.
Isto tako, smatram, da ocena ne treba da bude bilo kakvo opterecenje, ona je samo mix subjektivnog stava profesora i vase trenutne koncentracije na koju utice beskonacno veliki broj parametara (moguce jos i nekih neotkrivenih). Ona ce u buducnosti biti samo extremno minorna stavka vase proslosti. Uzmite na primer, tamo neku dobijenu trojku iz geografije u sedmom razredu osnovne skole ... smesno, zar ne?
Vratite se cilju i ulozite sav napor i sva sredstva da dodjete do njega, jer on je ono sto ste na pocetku zacrtali sebi kao ispunjenje svoje zelje (ili vise njih).
I jos da dodam, na fakultetu, pa i u zivotu uopste, najvaznije je neodustati, biti jak, suprotstaviti se trenutnom problemu i prevazici ga, jer samo uporni opstaju. [img=
[ dwarf @ 16.12.2001. 22:35 ] @
Citat:
[C-o-L-L-i-D-e]:
[Ubijas na mestu ... :)


Ma daaaa...sigurno... :))

Citat:

A sta da radis kad ne znas za sta radis???


Sednes i dobro razmislis. U svakom slucaju, ne ides dalje dok to ne resis. Ja sam napravio jednu veliku gresku u zivotu, cak mislim i kapitalnu, kada sam, umesto da sacekam i vidim sta cu, samo krenuo napred. Potrebno je ocistisi

Citat:

I meni nije jasno,samo mislim da je caka u tome kako se snadjes tamo van...


I kako mislis da ce ti biti. Nece ti cvetati ruze u svakom slucaju. Recimo, Nemci su najgore picajzle kada dodje do posla. Jedan taj ortak mi je pricao kako je poceo da radi tamo. Dosao covek na posao ranije, i odmah mu rekli da to ne radi, ali ni da ne kasni. Tacno na vreme da dolazi. Onda je radio k'o konj i stalno su ga cimali, sve je moralo da bude savrseno...Vec je poceo da pizdi kad jednog dana ga par prtaka sa posla pozove da krene sa njima...I odvedu ga na pice pa posle direkt u javnu kucu!!! :))

Ali poenta je sta su mu rekli: "Ovo je cool zezanje posle posla, ali na poslu sve mora da bude savrseno. Tako ti je ovde". UI decko je lepo to shvatio, poceo tako da radi i sada ga boli uvce...

Mislim da je problem u tome sto smo mi ovde navikli da radimo stvari na jedan nacin koji nije uopste primenljiv negde drugde...
[ impaque @ 18.12.2001. 00:47 ] @
Citat:
dwarf:
Ali ja sam imao potpuno drugaciju koncepciju, naime znao sam zasto toliko ucim i radim. Nije mi bilo tesko da poguram upravo zbog ove cinjenice.

Gadno je ako covek ne moze da vidi cemu njegov trud vodi. To ume da bude veoma depresivno i na kraju jako opasno za um tog pojedinca. Nije dzaba Marx pricao o otudjenju rada i slicnim stvarima. Tako da je moj odgovor lameru da dobro razmisli o tome sta ga zaista ispunjava. A sto se tice apstrakcije, ne mora da bude tako lose. Ako imas kompjuter sedi za isti i kreni da to znanje koje dobijes na faksu pretravas u nesto konkretno. Bilo sta, pisi rajvere za Linux, pisi programcice za Windows, sta god, samo radi nesto...


moglo bi se recji da si mi otvorio ochi.
mislim da u tom grmu lezhi zec.

problemi u uchenju, kao i u ostalim sferama zhivota, ponekad stvarno mogu da se svedu na to: da znash zashto neshto radish, da znash kako cje to da se zavrshi.

ali problem je shta raditi kad ne znash.

evo gledam svoj zhivot: 90% stvari u njemu deluju besciljno, a preostalih 10% i imaju neki cilj, ali on me ne ispunjava toliko.

mozhda se to nekom meditacijom, introspekcijom/refleksijom da iskoreniti, mozhda tako mozhemo nacji odgovore na to shta ustvari hocjemo, kako hocjemo, zashto hocjemo.

ponekad je problem inercija: kontamo da smo u govnima, ali treba snage da bi se ischupalo :( a ponekad prosto nemam snage ni za shta :(
[ niamh @ 18.12.2001. 02:40 ] @
..pre bih rekla da je sushtina problema u relaciji
-samosvest-samoprezir-
.
p.s.
sanjarenje zarobljava.
[ FireBallKiller @ 08.01.2002. 23:03 ] @
Ja sam uvek imao problem zvani motivacija...
L&M (elem), dodje mi ujak, jedan dan i objasni sve u prakticnom primeru:

Prica pocinje ovako partizanima dokurcilo da tuku shvabe (nemaju motiva :-), a njima ce kapetan:
"Partizani, hocemo li?"
"Hocemo"-neslozno i bezvoljno odgovaraju partizani.
"Partizani, MORAMO LI?-pita kapetan.
"MORAMO"-slozno ce partizani.
"Partizani Hocemo li ili Moramo?
"PA HOCEMO, KAD MORAMO!"
Ako ste dovoljno pametni shvaticete sta je kapetan pre 50 godina hteo da kaze: ako se mora nesme biti teshko!!!
[ lamer @ 20.03.2002. 09:20 ] @
Evo opet ja, da vam ispricam sta se desilo od zadnjeg posta...

Fakultet sam prekin'o, jer probleme koje sam izneo u ovom forumu jednostavno nisam mogao da rijesim. Iako sam gimnaziju sa najboljom ocjenom bio zavrsio ( 1.5 ), naucio sam u faksu, da svaki covjek ima svoje granice. Te granice prije faksa, t.j. posle gimnazije nisam vidio. Mislio sam da sam u stanju da prodrem svaku materiju i da bi mogo biti uspjesam u svakom smijeru. Sad znam da nije istina. Svako ima svoje granice. Sretan sam sto sad znam svoje. Mozda i nisam toliko sretan, ali bolje je da ih znam.Druga stvar koju sam naucio: Jedni ljudi su bolji na nekom posebnom podrucju, a na drugim oblastima nemaju blage veze, kod drugih ljudi je obrnuto. Moja oblast NIJE TEORIJA Informatike.
Sada cu pokusati da zavrsim zanat u smijeru Informaticara. To traje 3 god. Radi se 3.5 dana u sedmici u Firmi koja te primi da te uci, a 1.5 dana ides u skolu u kojoj se uci laksa teorija. Posle toga mi prije imena nece pisati Dipl.Inf. ali sta da radim. Plata mi nece biti 7-10 hiljada DM, nego 1.5-2.5 hiljada DM. To mozda za neke od vas iz Ex-Yu zvuci puno, ali pogotovo odkad su nam uveli EVRO, ovo u Njemackoj nije vise normalno. Cijene su ogromne. Sve je poskupilo iako i prije nije bilo jeftino.
U glavnom ovde te pare nisu bas nesto...


Toliko od mene. Vidimo se.
[ elle @ 09.05.2002. 18:40 ] @
... Takvi su moji baba i deda... njih dvoje zajedno imaju penziju oko 4000dem mesecno... Sto bi neki rekli zive ko carevi...

Pa trazi od bake i deke da ti daju bar jednu cetvrtinu, sto ne bi oni to uradili za svog unuka, ne ne nego ti bi svih 4000 dm ako moze, jel?
[ peka @ 23.05.2002. 02:24 ] @
Ljudi, poslusajte iskusnijeg...

Uzmes fino druge naocale, izgledas ko dingospo, kazes pumpadziji, pumpadzijo,
mene poslo Nurko i hocu sto vise THC-a u mojoj gandzi...

Znaci, don't study and cry, smoke gandza and fly
[ Pablo @ 24.01.2003. 00:05 ] @
Citat:
peka:
Ljudi, poslusajte iskusnijeg...

Uzmes fino druge naocale, izgledas ko dingospo, kazes pumpadziji, pumpadzijo,
mene poslo Nurko i hocu sto vise THC-a u mojoj gandzi...

Znaci, don't study and cry, smoke gandza and fly



he, he do jaja predlog al imam ja bolji nadjes neku ribicu sa svog faksa, malo ucite malo se "igrate" ma uspeh zagarantovan
[ Pirossi @ 27.01.2003. 04:04 ] @
Eh, motivacija. Kako to smorno zvuči .
U pravu su ljudi koji kažu da ti motivacija ne treba za ono što voliš i što te interesuje. Evo moj primer za poduku svima kako se (ne) treba ponašati.
Završio sam gimnaziju prirodno-matematičkog smera sa (uvek) odličnim uspehom i uvek bio najslabiji iz matematike jer me jednostavno - NE INTERESUJE! Kapiram ja i funkcije i izvode i integrale ali mi je jednostavno lakše naterati da istovarim kamion cementa nego da uradim dve funkcije (sa sve grafikom )
Upisah ja FON u Bg-u i evo stigoh do III položivši sve informatičke i kvazi-informatičke (Pravni osnovi informacionih sistema...bljeh) i to obično u predrokovima, spontano i prirodno, ali ni jednu matematiku (od dve mat. + statistika + neka druga statistika + numerička analiza + neke diskretne mat.strukture).
Kako da sednem da učim matematiku (a verujem da bi je spremio za mesec dana - ako pokušam ) kad mi dođe asistent na programiranju i kaže da mu je u njegovoj 15-godišnjoj karijeri programera od matematike zatrebalo samo sledeće: +, -, * i / Šta kažete rođaci? Ni jedna Vajštrasova, Košijeva, ili neka druga teorema.
Setim se ponekad i da sednem za stolom ali mi pogled sa popularnog Keca brzo odluta na polici gde mi je 2,5 metra IT literature (koja nema veze sa onim što studirma osim malo C-a i Jave do koje još nisam stigao). I tako, umesto da bubam Aproksimaciju funkcije Maklorenovim polinomom ja prelistavam XML "...od početka", kuckam nešto u Perlu i Java Scriptu odradim nešto korisno u Delphi-ju etc. etc. rečnikom mojih roditelja: GUBIM VREME! Ah da, ćale mi stalno prigovara kako mi računar "odvlači pažnju"... Sa čega bre! Pa studiram valjda neku informatiku!
Da ne dužim, ako ti je teško to što studiraš i ne nalaziš se u tome idi tamo gde te srce vodi. Nađi svoje polje interesovanja (može i preko testova orijentacije kod psihologa) i radi u sreći i zadovoljstvu. Kakva žena, kakva deca? Nema nilčeg lepšeg i boljeg na svetu ako radiš ono što voliš i od toga lepo živiš.
Lameru, nemoj se slučajno vraćati iz Nemačke da se ovde školuješ, jer ćeš se zajebati do koske. Prvo, što u Jugi i nema fakulteta za informatiku (ETF, PMF i FON su sve drugo samo ne informatički fakulteti); drugo, što ti ovde više cene diplomu a u inostranstvu ono što 'leba pravi - ZNANJE!
Pozdrav!
[ MilošV @ 29.07.2003. 22:35 ] @
Relativno jednostavno: Cak i kad bi imao npr. 10, 000, 000.00 € na racunu, tvoj mozak i tvoja (ljudska) priroda bi zahtijevali da ipak nesto radis. Sad se zapitaj sto bi radio da su svi tvoji materijalni problemi rijeseni i da nemas briga o tome koliko ces biti konkurentan i konvertibilan na trzistu tj. da te nije briga koliko je isplativo to sto bi radio...
Onda batali sve sto nije i nema veze s tim, i pare ce stizati same, vjeruj mi. Sjeti se, "imamo samo jedan zivot, a ovo nije generalna proba".
[ Daddy @ 02.09.2003. 11:36 ] @
Valjda svi imamo pravo da ucimo ono sto volimo
[ kToni @ 04.02.2004. 15:48 ] @
Citat:
Pirossi:
ali ni jednu matematiku (od dve mat. + statistika + neka druga statistika + numerička analiza + neke diskretne mat.strukture).
Kako da sednem da učim matematiku (a verujem da bi je spremio za mesec dana - ako pokušam :)) kad mi dođe asistent na programiranju i kaže da mu je u njegovoj 15-godišnjoj karijeri programera od matematike zatrebalo samo sledeće: +, -, * i / :) Šta kažete rođaci?



donekle se slazem sa tobom... vecina stvari iz matematike ti nikada nece trebati u zivotu (mada licno mislim da su statistika i analiza veoma bitne).

e sada hteo bih da vam izlozim jedno svoje iskustvo.
naime prosle godine, upoznao sam u nemackoj sredovecnog coveka po imenu Leo. on ima firmu, sa oko 50 zaposlenih, koja se bavi re-inzinjeringom informacionih sistema u org. To je covek koji je podigao Deutsche Telekom iz dublje krize na noge, covek koji je smanjio troskove e-Plus operatera za 80miliona godisnje, covek koji sada radi projekat za holandsku vladu u vrednosti od 230mil€... Malo li je ?
Vrhunski strucnjak iz managementa, informatike, marketinga...

Imao sam tu cast da od njega cujem njegovu zivotnu pricu.
Naime, do 25 godine se provodio i radio fizicke poslove. I tada je resio da upise fakultet. Upisao je nuklearnu fiziku!!! I zavrsio je pre roka, za samo 3.5 godina.
Na moje pitanje kako i zasto dobio sam sledeci odgovor (parafraziram)>
Zavrsio sam je za tako kratko vreme zato sto sam bio odrastao covek koji je shvatio sta hoce u zivotu.
A upisao sam nuklearnu fiziku, iako mi nikada nista iz nje nije zatrebalo, iz jednog jedinog razloga => da naucim da apstrakujem stvari. Da osposobim sebe da u glavi drzim komplexne strukture i njihove relacije. Ja sada mogu da se bavim bilo koji poslom, sve mi je lako.


ono sto u stvari hocu da kazem je, da iako mnoge stvari u zivotu nisu potrebne, znati nesto o njima, i sto je najbitnije, razumeti ih, nije na odmet. iako ih mozda nikada necemo moci primeniti, njihovo razumevanje ce nam umnogome pomoci u razumevanju neceg drugog, a da mi toga ne budemo ni svesni. ako se nesto mora, to je razlog vise da istrajemo... ili kako nas narod kaze "učini to, ne bilo ti teško".

btw. i ja imam slican problem sa matematikom, iako je savrseno kapiram. jednostavno mi je dosadna. ipak, mora se. a kad se mora, ne bilo mi tesko
[ salec @ 05.02.2004. 09:48 ] @
To onda znači da je sistem školstva koji sad preovlađuje u celom svetu ustvari štetan. Iako je činjenica da se u mladosti lakše uči i da je tad jedino i moguće razviti inteligenciju, opterećivanje cele generacije nepotrebnim intelektualnim radom ("tucanje kamena mozgom") pod izgovorom pripremanja za život i rad je nehumano bar isto koliko i eksploatacija rada dece u fabrikama nekih nerazvijenih zemalja, naročito zato što je školstvo u svim zemljama pre svega način za političku i kulturnu indoktrinaciju (nećemo ti dozvoliti da stekneš znanje, a pogotovo ne zvanje, dok te ne ukalupimo da budeš pristojan građanin i patriota - iako to nema nikakve veze sa samim znanjem).

Bolje bi bilo da svi obavezno nauče čitanje, pisanje i aritmetiku, a sve ostalo da bude dostupno svima, ali obavezujuće ni za koga. Treba učiti samo ono što ti neposredno treba, onda kada ti zatreba, tj. kad ti za nešto treba da imaš položen neki određeni skup ispita, odeš i završiš to, položiš ih, dobiješ ćagu i zaposliš se. Troškovi za školstvo bi bili enormno manji, deca srećnija, poslodavci bi relativno brzo dolazili do potrebnog kadra, a cvetala bi berza znanja (kursevi i učitelji za specijalizovana znanja i veštine). Čovek bi mogao da počne da radi intelektualne (i fizičke koji zahtevaju manje snage i više veštine) poslove u ranoj mladosti, kad je najkreativniji. Niko ne bi smatrao svoj poziv za svoju životnu sudbinu, što bi smanjilo nivo nezadovoljstva životom u ovim nestalnim vremenima, niti bi pojam poziva postojao za bilo koga osim za one vrhunske stručnjake.
[ redfusion @ 22.03.2004. 20:08 ] @
Nemas motivaciju, a? Hm...ovako, ljudi su u sustini zivotinje, mozda inteligentnije ali zivotinje 100%.
Pazi, skraticu, kad ogladnis napravi jelo, sendvic bilo sta da bude ukusno do zla boga. Onda to pokri staklenim loncem i reci sebi da ces dobiti hranu tek kada naucis 1/2 za taj dan predvidjenog gradiva! I odma kreni da strebas.
Kad naucis, pojedi to i pohvali sebe :)
Napravi malu pauzu, prosetaj se obavezno napolje izmedju ostalog da udahnes malo daha, i onda za 2-3 sata ili kad ogladnis ponovo spremi sledece jelo(dorucak si gladovao dok si ucio) i uci 2/2 gradiva za taj dan. Kad zavrsis onda jedi i raduj se, odmori i zezaj, nagradi sebe.

Ne misli dok ucis na fax, ocene, ispit i ostalo, samo ce te demoralisati jer ces sebe pitati bezbroj nebitnih pitanja tipa kako cu, ocu stici... Skoncentrisi se na gradivo samo zbog toga da bi dobio hranu.

_____________________________________________________________________
U srednjoj (gimnaziji)sam bio najbolji djak u razredu i nije mi trebala motivacija. Imao sam je jer bi me bilo sramota da ne naucim posto su svi od mene ocekivali i navikli da dobijam 5-ce i meni je to bilo cool jer su imali poverenje u mene.
Sada kada sam prva godina faxa gde je bezlicna-robot atmosfera gde niko nikog ne zna (blize) vec samo ubijaja malo vreme, bio sam pao u tesku depresiju, znajuci kako je ceo sistem iskvaren i kako mali bogatasi uzivaju kupujuci diplome na privatnim fax-ovima.

Kad smo bili klinci nadali smo se puno petica=puno $ i lep zivot, ali kad vidis sad sve ovo kako nista nije kao sto bi moralo dodje ti da places.

E onda sam ja da ne bi mislio na sva sranja oko mene smislio ovaj animality :))
pa sad uzim gradivo lepo, i mogu vam reci da sam dao 4/4 u prvom semestru. Nas 6 samo!

Decko, probaj sve pre nego sto probas nista!
[ Zoran Rašković @ 13.06.2004. 14:20 ] @
Lepo rečeno ovo za motivaciju :)
[ _darkman_ @ 05.10.2004. 22:44 ] @
Evo sjedim u ovoj stolici mrak u sobi a ja zurim i gledam u ovaj ekran i citam vasee odgovore.
Stvarno su me fascinirali sjetio sam se nekih stvari o kojima sam razmisljaoo dok sam bio malii mada se i sada smatram malimm tek sam napunio 18.
Dobro su ljudii reklii LIJENLOST JE NEIZLIJECIVA BOLEST.
Ako je covjek lijen i ne motiviran tesko da ce išta napraviti u svom zivotu.
Hvala bogu ima izuzetaka a malo je takvih.
Ja sam jedan od njih.Dok sam bio u osnovnoj prokazio sam vrlodobrim Ali uvijek sam imao 5 iz matematike i Fizike.Svi drugi predmeti me nisu interesirali.Svi su cudilii kazu vidii onog ima 3 i geografije a 5 iz matematike cudoo.
Ali kad sam krenuo u sredju skolu brzo sam shvatio neke stvari o svom zivotu i buducnosti.Sad sam 4 razred srednje skole i imam sve suhe petice.
Neki su govorilii na ovom FOrumu ucimm kolko mi treba bitno mi je da prodjem niss vise.Mozda nekima al treba razmislit akoo ti te dobre ocjene mogu posluziti necemu dobrom KAO NPR:Da se lakse upises na FAXS da dobijess stipendijuu onda se morass potrudim iako ti neki predmeti nikad nece trebatii u tvoj zivotu.
Madaa ne treba ulaziti ni u jednu materiju tolko duboko da ustvari shvatis kolko neznas jel bi mogao pasti o ocaj i izgubiti pamet.
Zato su vjerovatno svi veliki naucnici pisci umjetnicii Obicno bili neshvaceni za vrijeme svog zivota.
Mi obicni ljudi ih ne mozemo shvatiti.
Dok ne uđemu takvo duboko u tu materiju da se samo time bavimo i nicim vise.
Imam jos mnogo toga da kazem alli nemam vremene ovo je jako bitna tema mozda jedna od najbitnij i najkorisnijih ovdje jer bez motivacije i zelje i znanja sta oces u svom zivutu sve je ostalu uzaludno.
Zaista ste me fasciniralii svoj i odgovorima i svima bih se zahvalioo vjerujte dosta mi pomogli oko nekih stvari o kojima sam vec razmisljao ali ih nisam uzimao za ozbiljno.

[ Downforce @ 05.05.2005. 17:48 ] @
Ja nemam problem sa motivacijom,vec samo sa umorom.Ne mogu da ucim kada sam gladan,neispavan...Kada mi se ne uci odem na basket(fudbal) jedno dva sata,ako mi se spava odspavam dva sata(pa ucim nocu)...Radi onako kako se u tom trenutku osecas,ne vredi da silujes sebe.TV gledam sto manje,jer nakon 3 sata gledanja istog gubim razum-dodje mi da se obesim kada vidim politicare,kontraverzne biznismene,pevaljke...Volim da izblejim sa drustvom i da pricam sa njima o gomili nebitnih gluposti-to me opusta...

P.S.Zvucis mi kao da ti treba odmor.Odmori se malo,radi malo kako ti dusa iste.Malo se bolje organizuj(procitati prethodno) i NE RAZMISLJAJ O SMISLU ZIVOTA VEC ZIVI ZIVOT.
[ zjolic @ 19.05.2005. 16:18 ] @
Ljudi.... poceo sam citati vase odgovore i stao na lamerovu kad je poceo kukati!
Onda sam presao na 3. stranicu da vidim datumski do kad se ovo odrzava. Pa da i ja napisem koju.
Ja sam jedan od onih koji ne vole uciti, neke stvari mi idu iz prve, a neke ne mogu da shvatim pa se mucim dok ne poludim samo da ih shvatim (kad uspijem posaljem sve u p*m* :)!).
Uglavnom meni isto fali jaaako puno motivacije, sad mi dolaze rokovi i moram uciti, ali uvijek nadjem nesto zanimljivije
npr. igrati igrice, piti, spavati, znate vec kako to ide.
Kad bi kojim slucajem poceo uciti, u roku od 10 min bi poceo spavati (slaba koncentracija).
Sto bi vi napravili u mom slucaju, kako bi poboljsali koncentraciju (ono da napravim plan itd. ne pali, svaki dan napravim 10 planova sto trebam raditi pa sljedece minute naletim na nesto zanimljivije), te nasli motivacije za ucenjem?!
Ako ko ima kakve konkretne odgovore bilo bi (ne samo meni) drago da ih podjeli ovdje sa nama.
Z
[ Aleksandar Marković @ 19.05.2005. 17:02 ] @
http://www.elitesecurity.org/t19902-INFO-Sve-pamcenju-ucenju

[Ovu poruku je menjao Aleksandar Marković dana 04.09.2006. u 17:07 GMT+1]
[ dr2908 @ 18.11.2005. 11:59 ] @
1.Ishrana-zeleni caj povecava cirkulaciju a samim tim bolju prokrvljenost mozga i snabdevanje kiseonikom, a samim tim brze razmisljanje i ostroumnost. Banana, sadrzi neke od kompleksa B vitamina koji su nephodni za pravilno funkcionisanje mozga.Izbegavati-masti zivotinjskog porekla, grickalice, proste ugljene hidrate ( kolaci, keks, ...), kola napitke.. A ubaciti kuvana jela, slozene ugljene hidrate ( voce, povrce, zitarice). Sve te namirnice imaju dosta vitamina, minerala, enzima, koji su nepshodni za pravilan rad mozga.
2.INTERESOVANJE-PAZNJA-OPAZANJE-KONCENTRACIJA-PAMCENJE-Interesovanje omogucuje paznju, paznja omogucuje opazanje bitnih pojedinosti, opazanje omogucuje koncentraciju na vazne detalje, koncentracija omogucuje pamcenje odredjenih podataka.
3. sport-koji takodje omogucuje bolju prokrvljeenost i snabdevanje mozga kiseonikom
4. dva putanedeljno dobra zurka, da se iskaces, izvices, zajebavas koliko god mozes, i tri puta nedeljno dobar sex
5. razne tehnike kvalitetnog ucenja- ucenje naglas, pisanje pojedinih reci u svesku, ono sto je nejasno pocrtavaj posebnom bojom, sto je vazno npr. crvenom, manje vazno ali ipak vazno-plavom...Ispisuj svesku tekstom iz knjige, igraj se recima, sharaj ako ti je koncentracija losa, prazni se na svesci.

[Ovu poruku je menjao dr2908 dana 18.11.2005. u 13:00 GMT+1]
[ |Mane| @ 18.03.2006. 02:35 ] @
Citat:
redfusion:Nemas motivaciju, a? Hm...ovako, ljudi su u sustini zivotinje, mozda inteligentnije ali zivotinje 100%.
Pazi, skraticu, kad ogladnis napravi jelo, sendvic bilo sta da bude ukusno do zla boga. Onda to pokri staklenim loncem i reci sebi da ces dobiti hranu tek kada naucis 1/2 za taj dan predvidjenog gradiva! I odma kreni da strebas.
Kad naucis, pojedi to i pohvali sebe
Napravi malu pauzu, prosetaj se obavezno napolje izmedju ostalog da udahnes malo daha, i onda za 2-3 sata ili kad ogladnis ponovo spremi sledece jelo(dorucak si gladovao dok si ucio) i uci 2/2 gradiva za taj dan. Kad zavrsis onda jedi i raduj se, odmori i zezaj, nagradi sebe.

Ne misli dok ucis na fax, ocene, ispit i ostalo, samo ce te demoralisati jer ces sebe pitati bezbroj nebitnih pitanja tipa kako cu, ocu stici... Skoncentrisi se na gradivo samo zbog toga da bi dobio hranu.


Ja se ne bih složio sa ovim načinom jer ne vjerujem da iko može da se skoncentriše na učenje ako je gladan.. Znači, bolje prije najedi se pa odredi nešto drugo kao motiv...
[ vaderru @ 27.03.2006. 14:41 ] @
Studiram gradjevinu jako je tesko?!
Znam jedno da kad mi se ne uci nateram sam sebe da moram?
Zato sam sad na zavrsetku??
To je jedino resenje da moras?
[ Valerij Zajcev @ 09.05.2006. 22:29 ] @
Tek sad shvatam da trazenje pomoci ove vrste na forumu je cisto gubljenje vremena.
Niko ne moze da probudi interesovanje za ucenje u nekome ako taj neko nece da shvati da mu to treba. Kad shvati motivacija mu vise nije potrebna.
za zeleni caj nisam siguran da on ima tako dobro dejstvo na cirkulaciju plus ima i ruzan ukus, a ne valja ni uciti sa punim zelucem prvo zato sto se krv tada skuplja u zeludac i drugo lako se ugoji, isto tako mislim da je nemoguce skoncentrisati se na radnju ako mislite na hranu.
[ Mbit @ 15.06.2006. 23:54 ] @
izgleda da nema motivacije dok se ne pojavi nekakav gadan i nerešiv životni problem (bolje da ga ne bude) najčešće materijalne prirode. Jer uglavnom većina, ne kažem svi, kvalitetni studenti su momci i devojke koji žele više $ jer verovatno trenutno nisu zadovoljni sa postojećim stanjem, a ovi đabalebaroši kojima je sve plaćeno, uvek im nešto smeta, te mali sto za učenje, ne valja stolica, muti se pred očima, te buka je, te tišina, gladni su, pa malo žedni, pa im se onda malo spava i tu prođe 5h pa im se onda normalno ide malo napolje pa se ne znaju vratiti na vreme, a kada dođu pale komp i bez problema provedu 5-6h sedeći a da se ne pomere i dočekaju fino 3-4-5h ujutru za kompom i gde je tu motivacija za učenje pa nema i neće je i biti sa tim rasporedom aktivnosti.

p.s.
priča iz ličnog iskustva 4 godine vučem 4 ispita koja su mi preostala.
[ plcb83 @ 16.06.2006. 01:30 ] @
Citat:
Mbit: p.s.
priča iz ličnog iskustva 4 godine vučem 4 ispita koja su mi preostala.


i ti si bio vredan i onda si postao kao jedan od ovih koje si naveo?
Pa sta te sprecava ove 4 godine????

ne mislim da raspravljam al' mi je bio interesantan post
[ reject @ 16.06.2006. 03:01 ] @
Citat:
Mbit: izgleda da nema motivacije dok se ne pojavi nekakav gadan i nerešiv životni problem (bolje da ga ne bude) najčešće materijalne prirode.

Jeste da ulecem na temu bez citanja iste, ali mislim da to ide ovako:
Ako dodje gadan i neresiv problem, nema ucenja, nema motivacije, nego lopatu u sake. :)
Da nemoram da radim, ma sto bi fakulteta zavrsio. :)
[ mindspace @ 23.06.2006. 01:29 ] @
Ja imam problem sa zavisnocu od PC-a :(
Kad mi krene lako, kad pocnem da dajem kolokvijume jedan za drugim, onda dobijem motivaciju da nastavim ucenje, taj kontinuitet i da sto pre zavrsim sa ispitima. Ako padnem na jednom kolokvijumu, odmah izgubim volju :(

Kao sto je rekao downforce gore iznad
Citat:
Ne mogu da ucim kada sam gladan,neispavan...Kada mi se ne uci odem na basket(fudbal) jedno dva sata,ako mi se spava odspavam dva sata(pa ucim nocu)...Radi onako kako se u tom trenutku osecas,ne vredi da silujes sebe.TV gledam sto manje,jer nakon 3 sata gledanja istog gubim razum-dodje mi da se obesim kada vidim politicare,kontraverzne biznismene,pevaljke...Volim da izblejim sa drustvom i da pricam sa njima o gomili nebitnih gluposti-to me opusta...


Treba sto manje vremena provesti za ekranom, bilo da je to racunar ili televizor, bolje se covek oseca onda. Kada vam se ne uci, napolje na neki sport, ili cisto rekreativnu setnju, pivo sa nekim drugom, neobavezan razgovor sa nekim prolaznikom. Mora se rasteretiti mozak, jer normalno je da naidje kriza u zivotu, da se ne uci, da se nema volje.

A osnovni motiv vam mora biti znanje - to je razlog zasto ucite. Ako vam to nije glavni motiv za ucenje, onda mislim da treba odustati od skole i zaposliti se.... Bar je to moje vidjenje.

I da... kako da se motivisete.. pa prosto, budite bolji od svog kolege na fakultetu, naucite vise, dobijte bolju ocenu :) Unesite malo takmicarskog duha u studiranje (ili srednju/osnovnu skolu).
[ mindspace @ 23.06.2006. 01:37 ] @
E zaboravih.. imam jednog prijatelja, moram da podelim sa vama njegovu pricu.

U pocetku mu je ucenje tesko islo, dok nije poceo da se bavi jogom. Meditirao je svaki dan po nekoliko sati, stan je napunio mirisnim stapicima, raznim uljima, travama, ne znam sa cim sve. Ceo fakultet je jeo samo voce i povrce. Nikada sa uljem, masti, nikada przeno. Samo barenu hranu. Zitarice uglavnom. Spavao je u proseku 5 sati, a 10 sati je provodio za knjigom - dnevno. Trenirao je i kosarku pored toga, zabavljao se sa svojom sadasnjom zenom.
Fakultet je zavrsio sa prosekom 9.20, naravno u roku.

Koja je poenta ove price? Naravno ne govorim nikome da treba da pocne da meditira, ili da se bavi jogom, po meni je to malo cudno... Ali eto, cisto da imate uvid u nacin kako je neko uspeo da dobije zelju za ucenjem i odrzi visok nivo koncentracije i snage. Jer ja zaista ne znam puno ljudi koji mogu da uce 10 sati na dan, bar to nije slucaj samnom..

Da li je neko od vas pokusavao nesto slicno?
[ smax @ 27.06.2006. 01:26 ] @
Mozda je tvom prijatelju meditacija bila samo sredstvo da ochisti mozak od raznoraznih problema i sl kako bi mogao da sedne
i uchi ali 10 sati je previshe pa makar chitao i ljubavne romane,nauchno je dokazano da je mogucnost koncentracije kod prosechnog choveka oko sat vremena kd je mozgu (tj. TEBI) potreban predah kako bi informacije bile obradjene i sachuvane u nekom tamo neuronu duboko u glavudzi.Motivacija se postize takodje i ako se u toku uchenja animirash sa nechim odnosno ako ti to uchenje ne predstavlja (m)uchenje jer je taj prvi prilaz knjizi ili sama pomisao na uchenje jako bitna jer je kod velike vecine ljudi u mozgu stvoren mehanizam samoodbrane od uchenja po sistemu uchiti uchiti i samo UCHI TI a ne JA da ga tako nazovem.
[ pctel @ 27.06.2006. 01:29 ] @
Svima sa nedostatkom motivacije savetujem da se prijave za branje malina - posle toga im nista nece biti tesko.
[ reject @ 27.06.2006. 11:18 ] @
Citat:
mindspace: Treba sto manje vremena provesti za ekranom, bilo da je to racunar ili televizor, bolje se covek oseca onda.

Ovo je verovatno sasvim subjektivno, ali kad odgledam film na tv-u ili radim duze vreme ispred CRT monitora, stvarno
osetim da sam umorio i oci i mozak i treba mi neko vreme da se "odmorim" da bih bio sposoban za bilo sta. Za divno
cudo, TFT-ovi mi ne prave takav problem i od kad sam se modernizovao uopste mi ne smeta buljenje u ekran. Da'l to
ima veze sa cuvenim "zracenjem" iz televizora/monitora ili ne, nemam pojma, ali je tako. :)
Citat:
pctel: Svima sa nedostatkom motivacije savetujem da se prijave za branje malina - posle toga im nista nece biti tesko.

Upravo tako. :)
Citat:
mindspace:I da... kako da se motivisete.. pa prosto, budite bolji od svog kolege na fakultetu, naucite vise, dobijte bolju ocenu :) Unesite malo takmicarskog duha u studiranje (ili srednju/osnovnu skolu).

Uuuu, ovo mi zvuci lose. Pa niko nije tu da bi bio bolji od ostalih, posto ce skoro svi zavrsiti zajedno u redu za povlastice
za GSP na birou :) (cast izuzetcima kojima ova tema nije ni potrebna).
To takmicenje i "moram da zajebem Peru" nikako ne ide sa recima "ucenje", "studiranje" i slicno, jer je to zapravo
unapredjivanje samog sebe i nema veze sa Perom. Naravno, mozda se neko lozi na takve stvari, ali onda je bolje da
se ubudzi u neku firmu ili jos bolje stranku gde se napreduje podmecuci nogu ostalima i 'de ce mu onda biti kraj. :)

Mislim da je prava stvar pitati sebe "Zasto ja radim ovo sto radim?" i ako se redovno nalazi potreban i dovoljan broj
razloga, onda nema frke. U drugim slucajevima treba menjati zanat. :)
[ ogenox @ 27.06.2006. 19:00 ] @
Citat:
pctel: Svima sa nedostatkom motivacije savetujem da se prijave za branje malina - posle toga im nista nece biti tesko.

Osim da jedu maline
[ DjoleReject @ 02.07.2006. 01:08 ] @
Slucajno naleteh na ovu temu, pa reko` da vam dam resenje koje je meni pomoglo.
Naime, ja sam rodjen kao veoma lenj covek, cak sam to uspevao ponekad da dovedem do nivoa umenosti (izbegavanje da se bilo sta radi), pa sam se za neko vreme prilicno promenio, a evo vam i spisak koraka koje sam preduzeo pre nego sto sam zavoleo knjigu:

1) Rad na gradjevini.
Ovo je zaista predivan i zdrav nacin da zavolite ucenje. Pored boravka na svezem vazduhu nekih 12 - 15 sati dnevno, daje vam priliku i za fizicko vezbanje, a znamo da je u zdravom telu zdrav duh. Ako vam to nije dovoljno za razvoj vaseg duha, imate i stalne sale i poskocice Mileta Ciganina (bar sam ja imao, i vi cete sigurno naci ekvivalenta), kojima nakon nekoliko dana zaista pocnete i da se smejete. Tada znate da je vreme za promenu posla...

2) Fizicki radnik
kome je posao da ocisti zgradu koja je 20 godina sluzila za bacanje otpada, a pre toga bila skladiste lekova. Ovo se placalo 7 evra (ili maraka, nisam siguran) dnevno, a nakon posla nemas snage ni za tusiranje, mada si preliven otrovnim hemikalijama koje u kombinaciji sa znojem cine najbolesniji smrad na svetu. U ovom slucaju nemate prednosti svezeg vazduha (posebno kad vam kolega brani da otvorite prozor, jer ga na +40 "ubi promaja"), ali to nadoknadjujete time sto ste zaklonjeni od vremenskih nepogoda.

3) Postanete kondukter.
Kad provedete mesec dana u BG autobusu tokom leta, knjiga ce vam biti draza od rodjene sestre. Predivno i svakodnevno druzenje sa vasim sugradjanima posebno ce vas uputiti da krenete u izucavanje "kompjuterskih" nauka, po mogucnosti onih koje omogucavaju da nikada ne dodjete u kontakt sa drugim zivim bicima. Tesko je ljutiti se na kompjuter nakon dvadeset sedmice tokom celog avgusta.

4) Pokusajte bar nekoliko noci da budete VJ (tako se valjda zove osoba koja pusta svetlo na rejv zurkama)
Ovo je funkcionalno samo ukoliko, kao i ja, mrzite techno vise od svega. Kad ceo dan posle zurke nastavi da vam debilno cepa bas u glavi, sa nostalgijom cete se prisecati dana kad vam je cepala srednjoskolska matematika. Pod ovu tacku spada i posao obezbedjenja na velikom techno koncertu (mada oni to zovu "ivent" :), gde se pored pominjanog problema javlja i promena boje zute majice u crvenu. Naravno, od krvi maloumnih, drogiranih, hiperaktivnih uzivalaca u muzici koji su pomislili da je bas kul da se zalete na securityja. Kao sto vidite, ova opcija vam daje priliku i da se druzite sa vrsnjacima...

Probajte bar neki od predloga. Ja sam ih iskusao sve (a i mnogo onih koji nisu dovoljno zanimljivi ni da se napisu dva reda o njima) i kazem vam ODLICNO FUNKCIONISU! Posle toga, dobicete strasnu potrebu za ucenjem.
[ markalauskas @ 02.07.2006. 12:19 ] @
@djole ti bas nisi voleo knjigu
[ _djevojka_ @ 02.07.2006. 13:07 ] @
DjoleReject,

Iz svog iskustva, da li je sedam uzastopnih dana teskog fizickog rada, po nekih dvanaest sati, dovoljna odskocna daska za motivaciju?

ILI

Mozda si nasao neki optimalan broj dana, isto iz svog iskustva?

[Ovu poruku je menjao _djevojka_ dana 02.07.2006. u 15:25 GMT+1]
[ reject @ 02.07.2006. 13:51 ] @
Citat:
DjoleReject: ... a pre toga bila skladiste lekova. Ovo se placalo 7 evra (ili maraka, nisam siguran) dnevno...

70 dinara dnevno, "ja, sjecam se". :)
Ali bilo je situacija kad naleti Kinez sa sleperom patika (koje su se naravno stekovale u skladistu lekova),
pa casti po DrinuBF nakon istovaranja slepera. :)

Kako rece Grof, "i 11 godina robije je imalo svojih cari".

U svakom slucaju, sada vise ipak nije crno kako je bilo. Moj je savet svima sto
se muce sa motivacijom da idu malo da rade pa da vide valja li im to vise nego
da od sebe stvore nekakvog IT ili stagod strucnjaka, cak i ako ne moraju da rade,
bas zato da u funkciji od vremena ne bi dosli do toga da moraju da rade bilo_sta,
samo leba da jedu.

Da sam bijo pametan kad sam mogao da budem, sad bih bogat bijo ja!
[ DjoleReject @ 02.07.2006. 22:24 ] @
Citat:
_djevojka_: DjoleReject,

Iz svog iskustva, da li je sedam uzastopnih dana teskog fizickog rada, po nekih dvanaest sati, dovoljna odskocna daska za motivaciju?

ILI

Mozda si nasao neki optimalan broj dana, isto iz svog iskustva?

[Ovu poruku je menjao _djevojka_ dana 02.07.2006. u 15:25 GMT+1]


Pa znas kako, zavisi od coveka(zene), do coveka(zene)... Sto kaze poslovica, pametnom je i jedna dosta. Iz mog izvestaja je jasno da ne spadam u tu grupu. Mada, strucno misljenje :) je da ako si razmazeniji treba ti manje. Ovo je mozda jedina prednost koju cete steci od razmazenosti u zivotu, pa je iskoristite!

Citat:
markalauskas: @djole ti bas nisi voleo knjigu :)


Pa nije to bas do voljenja/nevoljenja knjige. Situacije te pogadjaju tako da ti knjiga ne izgleda kao resenje problema, pa prodje dosta vremena dok postavis stvari tako da je na jednoj strani vage knjiga, a na drugoj pomenute zabave. Ideja je da sve pocne tako sto te mrzi da radis, a na kraju se iz toga izrodi da radis vise nego sto si ikada zamislio! Na kraju svoju lenjost iskoristis u svoju korist. Jedini problem je sto mozda u tebi lezi veoma vredan covek, pa fizicki rad shvatis kao OK stvar. Onda si najebo, ali ja sam izvorno i potpuno lenj, pa me ta opasnost nije mogla snaci. Sada kad provedem dva sata pokusavajuci da shvatim neki uzasno napisan kod u C++u, ne vidim to kao rad, nego kao igru slicnu sahu ili nekoj drugoj mozgalici. Nesto sto bi mozda radio i u slobodno vreme da se opustis (kako ovo zvuci bolesno?:)

Ali je mozda najvaznije u celoj perverznoj igri da ti samopostovanje padne na nulu. Jer kome je kineski kvazi-kapitalista poklanjao cigare nikada nece pomisliti da je njegovo vreme svetinja koja ne sme biti narusena nekakvim radom! Kad zgazis taj najgluplji nivo egoa, ostanes samo sa onim pravim i pocnes sebe da cenis na neki visi nacin. A kad si OK sa sobom i znas sta neces - samo korak je do saznanja sta hoces.
A kad znas sta hoces i imas muda i snagu - sky is the limit! (sad znam da zvucim kao jeftini moderni psihijatOr, ali jebiga i oni nekad kazu neku ispravnu:)))
[ reject @ 02.07.2006. 23:24 ] @
Citat:
DjoleReject: uzasno napisan kod

To je nesto na moj racun, je li? :)
[ DjoleReject @ 03.07.2006. 00:55 ] @
:)))))))) He, he, ucih u skoli da je razlika izmedju knjizevnosti i obicnog teksta u tome sto se u knjizevnom delu umetnicke vrednosti svako nadje na svoj nacin... Ako je ovo tacno, ti si odlican citalac, a ja veliki pisac :)))

Ali, ko nikad nije koristio madjarsku notaciju neka baci prvi kamen...

I jos nesto da dodam zabludelima bez motivacije: Nikad nemojte prihvatiti neciji savet da je "kasno". Nikad nije kasno da se pocne sa bilo cime, to je samo izgovor koji vam servira vasa lenjost. Ovo slobodno prihvatite skroz bukvalno, ukoliko ne zelite da postanete rumunska gimnasticarka i imate vise od 8 godina.
[ zjolic @ 07.07.2006. 14:04 ] @
Evo pisem ponovno nakon godinu i sitno. Sto bi rekli valjda sam pametniji :)
Shvatio sam da nema bolje motivacije od same zelje za tim. Jednostavno ako hoces nesto napraviti onda to i napravi.
Utuvim si u glavu da sam to odabrao i da ne zelim se zajebavati bas cijeli zivot nego nesto i napraviti od njega.
Ima dosta interesantnih stvari u tim knjigama i veeliko je zadovoljstvo kad naucis. To bi trebala biti nagrada, a ako nije *ebiga, a onda jos kad
izadjem na ispit pa ga polozim--- nema sretnijeg od mene. + mogu pametovati svima poslije o tome :)
Znaci :
sjesti, izolirati se i poceti uciti.
nekoliko prvih minuta (sati) ce biti "gadno" jer koncentracija leta al kad uhvatis ritam onda ide. Nakon 1 ili 2 sata (ovisno koliko izdrzis) uzmes 10min odmora, pa nastavis.
I tako svaki dan dok ne naucis. Kako uciti, ja npr. ucim koliko mogu odredjenog gradiva i ponovim ga sutra + dodatno nastavim uciti novo. Itd svaki dan. Puno lakse se zapamti sve to.
Najbitnije je biti discipliniran. Ja sam to naucio tako sto sam pao "100" ispita a prosao "2", pa mi je puko zivac sto padam pa sam se organizirao.
Eto, tolko od mene.
Do sljedece godine :)

Z
[ Deniz @ 08.08.2006. 16:02 ] @
Ima li neka dobra knjiga na nekom od sajtova za razradu motivacije?Zna li neko?
[ HoT_Steppa @ 22.08.2006. 22:10 ] @
Citat:
Svima sa nedostatkom motivacije savetujem da se prijave za branje malina - posle toga im nista nece biti tesko.

Imam jos jedan predlog, neka probaju da zamene sami WC solju u kupatilu.

Ko se seca filma Americka lepota i majke koja kaze i ponavlja "I WILL SELL THIS HOUSE TODAY!!!". Ukratko, to je motivacija.
Ja cu danas nauciti xy strana zw ispita.

[Ovu poruku je menjao HoT_Steppa dana 23.08.2006. u 12:13 GMT+1]
[ mirelam @ 23.09.2006. 09:08 ] @
Meni je problem da uzmem knjigu u ruke i tih par dana dok ne dobijem zelju za ucenjem.Kada to prevazidjem,onda nije problem.Isplaniram tacno koliko cu dnevno prelaziti stranica,isplaniram unapred celu nedelju ,ponekad i mesec dana,i trudim se da se pridrzavam tog plana.Dobro ponekad to ne uspeva,ali bitna je volja.Obavezno iskljucim tv,jer znam da sam u stanju da gledam emisije koje inace nikada ne bih gledala,tada mi je sve interesantnije od ucenja.Pustim neku finu,laganu muziku tipa cafe del mar,ustanem rano negde oko 6-7 sati ujutru,lepo se razbudim,i polako pocnem,kad osetim da sam se umorila,idem u setnju,relaksiram se na netu,nadjem neku zanimaciju....i tako svaki dan...
[ WiseDog @ 26.09.2006. 23:21 ] @
Hm,

dugo nisam postovao na ovom forumu, mnogo vise citam ovde ali na ovu temu bih samo nesto rekao, ako moze

Nema bolje motivacije, bar meni, od same pomisli na osecaj koji mi se javlja u organizmu kada polozim ispit. E to recimo mene motivise

Uzdravlje !!
[ cro @ 15.10.2006. 10:06 ] @
Nisam ni ja dugo postal, ali povremeno pročitam...
Imam jednog frenda koji veli da je njemu najbolja motivacija bila dok si je našao djevojku, i ne samo da mu je bilo lijepo u životu nego ga je ona i motivirala za sve...
Ja isto imam problema sa motivacijom, pa je mi je preporučil da si i ja nađem curu.
[ Omnicali @ 13.11.2006. 14:33 ] @
E joj pa zar i u Nemackoj kukaju na teoretisanje i manjak prakse?!Pa nije Srbija toliko losa bre...
Ne znam sta da ti kazem za motivaciju osim da ako zavrsis to u nemackoj imaces najverovatnije para za potpalu.Eto toliko.
[ vaderru @ 14.11.2006. 18:47 ] @
Pa motivacija......ako nesto bas hoces........to je motivacija??!
[ analizator @ 03.12.2006. 22:38 ] @
Motivacija...
Definitivno sam je negdje izgubio :(
Nikako da je ponovo pronadjem...

Moja prica: idem na ETF i ne mogu se pofalit uspijehom...
Tacnije, obnavljam godinu :(

Sad imam vremena za sve... Tako da sam poceo da analiziram sam sebe... to do sada nisam radio.
Pitao sam se gdje je nestao onaj ucenik koji je osvajao neka mjesta po raznim takmicenjima iz matematike, fizike, informatike itd ( prve pomoci, debate, demokrtaije )
Jbg... ne znam – uglavnom sam se izgubio negjde u masi...
Kada sam trazio taj problem, najlakse mi je bilo da ga nadjem u drugom, a ne u sebi...
Tako sam ga ja nasao u svom bivsem cimeru :>
Znam da je smijesno...
Ali taj me covijek odmah u startu nekako sje*o...
Prvu godinu sam odmah otisao u studentski dom i „sreca“ me spojila s njim.
I on je student ETF-a.
Uglavnom, sje*o me je tako sto je ucio preko 10h dnevno!!!
Covjeka sam vidjao samo kad je dolazio na spavanje. Ostatak vremena je provodio na faxu i u ucionici...
Gledajuci njega, ja sam nekako izgubio volju za tim fakultetom, jer su i profesori odmah potencirali da je za uspijeh na tom faxu potrebno toliko uciti...
Meni je to nekako djelovalo zivotinjski i nisam tako nesto htio da radim od sebe...
Otisao sam skroz u drugu krajnost – nisam nikako ucio :(

Jbg... Nisam redovan bio ni na faxu... Nas'o neku dobru ribu i je*avo se po citav dan s njom...
Kako sam u tom domu zivio prvu godinu, a tamo su prilicno mali troskovi – imao sam para i vise nego sto mi je bilo potrebno, pa sam mislio da je grijeh da se to korisno ne utrosi :P
Tako da sam u toj svojoj sobi redovno pravio zabave, a pogotovo sto mi tog cimera nikad nije bilo u sobi...
Da ne zaboravim, taj moj cimer je tada bio nevin (mozda je i sad), pa sam se sazalio na njega i doveo sam mu jednu macu da se covjek istrese na njoj...
Medjutim, lik je pokupio knjige i odfuro da uci...
I onda sam „skonto“ sta je uradila ucionica od njega :P
Dakle, jos vise mi je ogadio ucenje...

I tako... ja sebi „nasao“ krivca u njemu...

Covjek ganja prosijek, a ja obnavljam...
Vucem predmet iz prve godine...

Problem je sto vucem matematiku iz koje sam do sada polozio x puta pismeni dio, ali usmeni nikako...

Svaki put pismeni uradim extra dobro, nerijetko dobijem i maximalan broj poena.
Inace, iz bilo kojeg predmeta pismeni dio mi nije problem, ali teorija – bljak....
Kad ucim, zadatke mogu raditi i dan i noc, a teoriju ni sekunde...
Prije sam imao problema sa snom, ali sad sam taj problem uspijesno rijesio...
Samo uzmem da ucim teoriju i odmah ko mala beba zaspim :P

Tako da jos uvijek ne znam kako da rjesim svoj problem. Zbog hronicnog nedostatka koncentracije pri ucenju teretskog dijela ispita, mozda krenem furat joga – fazone :)
Ili je jos bolja ideja da posijetim psihologa ili mozda psihijatra...

Ajde, da vas vise i ja ne zamaram ovom svojom pricom...

Cuvaj te se
[ dejanmm @ 04.08.2007. 09:18 ] @
hehe, analizator, kolega :), zasto mi je poznat taj problem etf-a. naaime i ja sam student etf-a, u Beogradu, takodje obnavljam godinu... sta da kazem... najveci problemje motivisati se i raditi(uciti) kvalitetno. kod mene postoji zelja za radom, svestan sam obaveza ali nekad nema realizacije tj. kad trebam da sednem i ucim, misli mi odlutaju, sve drugo mi je privlacnije od knjige....
takodje, posebna prica su ispiti. prolaznost na nekim ispitima je jako mala (5-10%). i sad ti spremas taj ispit, prodjes zbirke par puta, mislis da dobro znas i onda odes na ispit, a na ispitu dodje nesto poprilicno tesko, zajebano i padnes.... i tako prvi put, drugi, treci.... i tu se ja posle svakog neuspesnog ispita demoralisem, padnem... jer znam da sam radio a nisam polozio. bar da kazem da nisam ucio pa sam zasluzeno pao, a ovako.... i onda posle toga mi je problem da sve to ponovo, ispocetka poccnem da radim....
[ stil @ 04.08.2007. 10:05 ] @
Cudno je to ,dosta studenata prolazi kroz iste faze. Trebao bi da postoji predmet na svim fakultetima u prvom semestru koji se time bavi. Ja koristim jedan trik. Kad dodje na red neki predmet koji mi nije bas toliko zanimljiv " ubedim " sebe da mi je to poslednji ispit na faksu , i verujte mi veceg motiva od tog nema . Odmah se krene sa mrtve tacke. Nadam se da sam pomogao . Pozdrav.
[ unknown-3 @ 22.08.2007. 20:46 ] @
Nema ucenja ako se ne napravi razlog za tim....
[ Crazy shadow @ 26.09.2007. 14:17 ] @
I ja imam problem sa motivacijom.
Cas je imam cas nemam.....Procitao sam sve postove i shvatio neke stvari..
Ima miljon razloga zasto motivacija opada i raste...
Ja mislim da je konkurencija ujedno i najbolja motivacija...
Recimo zasto u nekom dobrom jakom odeljenju su svi dobri djaci....
Verovatno zbog konkurencije....
Problemi takodje daju motivaciju bar meni....
A sto se tice inostranstva svi se zale...
Svi znamo da i tamo ne cvetaju ruze.
Ali i nerade svi ljudi od zore do zore...
Gledam neke drugare napustaju skolu da bi isli gore.......Upravo oni rade te poslove.....Misle da ako imaju kes
10 dana u godini da su neko i nest..
Sve sto se radi treba da se radi iz nekog zadovoljstva.Sve sto radimo treba da nas ispunjava...To nas i tera da guramo dalje..Zivot je komplikovan i u njemu ucimo da budemo jaci snalazljiviji da guramo....
Recimo ja nemam kes...Nemam dzeparac i glupo mi je da trazim od keve koja ne radi i caleta sa penzijom od 8000din.....
I zahvalan sam sto trenutno nemam jel upravo sam naucio da radim dosta poslova.....Mogu da se snadjem ....
A oni koji su puni kesa boli ih k**** za sve keva i cale daju...Sta ce biti kad njih nedaj boze nema...Ili se pare potrose..
Bice ko vanzemaljci na zemlji...Neznaju nista da rade.Od skole nista "Zezali se u to vreme".......
Njima je mnogo teze.........Ali oni to kasno shvate......Jbg
[ bags @ 26.09.2007. 17:10 ] @
http://www.lifehack.org/articl...icks-to-motivate-yourself.html

http://zenhabits.net/2007/02/top-20-motivation-hacks-overview/

[ Trilian @ 05.03.2008. 09:42 ] @
Ja sam sad na ETFu 4. godina i uopste nemam problem sa motivacijom.
Ali zato ja imam maniju da moram da ispolazem sve ispite u prva 2 roka.To je s jedne strane super,posto onda celo leto i jesen ne radis uopste nista,ali zato decembar-januar-februar i maj-jun-jul ne znas gde se nalazis.Mada, ako se organizujem i ne gubim vreme na netu u to vreme, mogu i onda da stignem da izadjem ponekad i da ne propustam treninge...

Msilim da kad bih ucila drugacije-polagala ispite integralno i ostavljala stvari za oktobar,ne bih nista zavrsila uopste.
Neko se zalio na matematiku iz prve- ja to nikad ne bih polozila da nisam isla preko kolokvijuma.Prosto,cim vidim veliko gradivo,ja pocnem da otezem.Zato gledam da sve zavrsim dok ima malo da se uci.

Ne znam, ja sam takva- kod mene sve mora odmah ili nikada.Sva sreca pa sam to prepoznala na pocetku kod sebe...

E da, jos nesto: primetila sam da izgubim motivaciju za ucenje cim pocne da mi se vrzma po glavi koja je svrha i sta ce mi to uopste. Tako da kod mene trazenje razloga moze samo da oteza stvar.Ovako uhvatim zalet,i ne pitam nista...
[ cross @ 30.09.2008. 18:46 ] @
Meni motivacija pada kad me bilo tko forsira u ucenju.
[ Zika98 @ 31.08.2011. 18:18 ] @
Ja vam predlazem da pre svakog ucenja, bilo kakvo da je prvo izmorite sebe fizicki(fudbal,kosarka...ili jednostavno vezbe)a onda tek krenete na rad.To vam kazem iz sopstvenog iskustva(1000% radi) pozz
[ nemisis @ 09.05.2013. 08:34 ] @
.....update---

jedna od mogucnosti...napravite dijete :)

evo ja dobio malu ljepoticu i zbog brige oko njene buducnosti poceo se uciti!
[ milosradic @ 21.06.2013. 09:15 ] @
misli na to sta dobijas ucenjem i sta ce ti bolja motivacija. usavrsavas sebe
[ Frojd28 @ 13.11.2015. 16:54 ] @
Pre nego što počnete sa teškom lekcijom pročitajte (preslišajte se) neku koju dobro znate. Kada vidite da je sve ok, da možete i znate imaćete više samopouzdanja i vere u sebe pa će sve ići lakše.
[ paradisiac @ 17.06.2016. 18:35 ] @
Ne bi bilo loše da malo razmisliš o budućnosti i čime bi se volio bavit konkretno, ne generalno informatikom (širok je to pojam). Pokušaj uvijek raditi na nekim projektima, zanimati se za nove stvari i ostvariti neki uspjeh. Recimo, kada nešto novo naučiš pokušaj to iskoristiti praktično. Internet je ogroman, ima milion stvari koje bi mogao raditi...milion aplikacija i usluga koje bi mogao otvoriti. Čak i ako ne uspije, sve je to iskustvo. Ja sam bio u sličnoj situaciji i upravo sam promijenio cijeli smjer, tj. upisao sam potpuno drugi fax. Da ne spominjem koliko mi motivacije doprinese to što uvijek radim na nekim projektima, npr. soft-pay.com, vinepix.co, filewoo.com itd.

Zanimaj se za nešto vezano za struku pa će ti i sam fax biti zanimljiviji.