[ owim @ 10.04.2011. 13:11 ] @
Citat:
Telekom Srbije je prvi operater u jugoistočnoj Evropi koji je u realnim uslovima testirao LTE (Long Term Evolution) tehnologiju, odnosno četvrtu generaciju (4G) mobilne telefonije.

Telekom Srbija prvi je telekomunikacioni operator u regionu jugoistočne Evrope koji je u realnim uslovima sproveo testiranje LTE (Long Term Evolution) tehnnologije odnosno 4G mreže mobilne telefonije. U dvomesečnom testiranju, Telekom Srbija je sarađivao sa tri proizvođača opreme - kompanijama Nokia Siemens Networks, Huawei i Ericsson koje su instalirale svoju opremu na više lokacija u Beogradu.

Testiranja su potvrdila sve mogućnosti LTE tehnologije u mobilnoj mreži Telekoma Srbija, pre svega brzine protoka do 100 Mb/s i neznatno kašnjenje u odzivu, čime će ubuduće biti omogućeno šire korišćenje zahtevnijih mobilnih servisa kao što su video streaming, igranje igrica on-line i pristup televizijskim programima putem mobilnih uređaja. Primera radi, korišćenjem ove tehnologije muzički fajl ili video klip moći će da se u određenim uslovima preuzmu sa interneta putem mobilnih uređaja za manje od jedne sekunde.

"Uspešna testiranja pokazala su da je mreža Telekoma Srbija u potpunosti spremna za uvođenje LTE tehnologije i pokretanje naredne generacije mobilne telefonije. LTE će našim sve zahtevnijim korisnicima omogućiti nove napredne usluge i mi smo zainteresovani za razvoj i primenu LTE tehnologije u našoj mreži čim to bude omogućeno regulatornim okvirom", istakao je Saša Leković, direktor Direkcije za tehniku Telekoma Srbija.

Prema predviđanjima kompanija koje analiziraju trendove u telekomunikacijama, ukupna količina podataka prenetih putem mobilnih mreža u bliskoj budućnosti svake godine će se udvostručivati. Očekuje se tako da će do 2013. godine saobraćaj za prenos podataka nadmašiti glasovni saobraćaj u mobilnim mrežama.

Testiranjima su prisustvovali i predstavnici Republičke agencije za elektronske komunikacije (RATEL), koji će u dogledno vreme predvideti odgovarajuće tehničke norme za dodelu novih licenci za 4G tehnologiju.

Telekom Srbija uvođenjem savremenih rešenja nastoji da obogati i unapredi korisničko iskustvo, potvrđujući tako strateško opredeljenje kompanije ka stalnim inovacijama. U ovoj oblasti Telekom Srbija je takvo opredeljenje istakao i u decembru 2006. godine, kao prvi operator u regionu koji je pustio u rad mobilnu mrežu treće generacije (3G).


izvor: http://www.mondo.rs/s202814/Ko...rbija_spreman_za_4G_mrezu.html
[ bachi @ 10.04.2011. 17:36 ] @
Kako bre, kad im ni 3G ne radi kako treba? :D
[ owim @ 10.04.2011. 18:29 ] @
Bitno da smo prvi u regionu i sa 3G 2006-e, i sa 4G 2011-e!

Možda će 4G da im "rastereti" mrežu? Ček, a koliko nas ima 4G telefone? Inače, znam da su mnoge mreže, posedbno u SAD, stavljale da imaju 4G, a po netu sam viđao da imaju 3,9G i slično.
[ owim @ 10.04.2011. 22:33 ] @
Mislim da ključno pitanje nije "kada će država da raspiše tender za novu licencu" već -- ima li koga ko je zaista zainteresovan za nju?

Setimo se da je 2008. objavljen tender za prodaju JAT-a a da nije nije ni otkupio tendersku dokumentaciju. (Istina, slično se desilo i deleko većem češkom ČSA koji je i dalje u državnom vlasništvu.)

Telekom Srbije je danas (10. april) obnarodovao da je uspešno testirao 4G-LTE mrežu u Beogradu, koju je razvijao dve godine.

U saopštenju se spominje izdavanje licence za 4G mrežu. <b>Šta tačno znači posedovanje licence?</b> Mogućnost da se pruža usluga? Mogućnost korišćenja određenih frekvencija (koje se kasnije moraju zakupiti)? Hm, kada se 3G mreža pojavila krajem 2006. nije se izdavala licenca za 3G, a sada se spominje za 4G.

Voleo bih da mi neko objasni šta licenca tačno podrazumeva.

Ne mogu da ne konstatujem nešto što smo svi osetili: MTS MBB (mobile broadband) radi očajno (oduvek), MTS 3G mreža za prenos podataka potpuno je nepouzdana (UMTS, HSDPA), s glupim proksijem i malim brzinama prenosa. Ako je takav 3G, šta onda da očeujemo od 4G?

U isto vreme, nekada pouzdani Telenor Intenet -- to više nije. Ne koristim MBB te nemam lično iskustvo, ali čitam o tome na forumima i saznajem od prijatelja koji su na MTS-u i Telenoru kako horski kukaju. Jedino, čini se, trenutno su Vip-ovci zadovoljni.

Konačno, vodeći operateri u SAD (Verizon, AT&T, Sprint, T-mobile, sada deo AT&T) oglašavaju kako imaju 4G mrežu, međutim čitao sam da to nije "full 4G", već upravo 3,x G).


p.s. 100% pouzdana insajder informacija: Telenor ce uskoro izvrsiti instalaciju 4G u Srbiji na Huawei opremi.
[ zzviktor @ 11.04.2011. 05:49 ] @
Ovo su sve samo prazne price, jer je Telekom prodat i to bez tendera, a u
prilog tome govori Odlazak prof. Hibera sa mesta predsednika U.O. kao i
najavljeno ponovno ne kandidovanje g.dina Radujka za gen direktora.

Prica koju plasira neko ko realno nije za to nadlezan a to je direktor
tehnicke Sluzbe je samo ciljana da bi se zataskalo pravo stanje stvari u
Telekomu.
[ Bonafides @ 15.04.2011. 22:22 ] @
Hahaha....

O, ocaju,
Drugo ime ti je mt:s internet...

Pa brze dovucem sa Telenor Klikom nakon potrosenih 150 MB, nego sa njihovom punom brzinom...

Mada, ne zaboravite, imali su oni u planu onaj projekat da porukom ukljucujemo bojler i klima uredjaj... Hahahaha....

Nista dok ih Austrijanac ne uzme pod svoje, valjda ce tada biti "Druga prica II deo"....
[ Stijak @ 26.04.2011. 23:55 ] @
Ha ha ha! Spreman! Pa oni i uvo 3 G mrežu dodatno naplaćuju - što je nečuveno...

U americi npr. kada si na 4g mreži - to ti je jeftinije tj. ne važe ti ograničenja protoka koja važe na 3g. Mreže nove generacije više vrijede operaterima nego korisnicima jer mu omogućavaju da sa manje predajnika pogura više informacija...

A naš telekom naplaćuje 3G 118 dinara. 4g će vjerovatno naplaćivati 1000 :(
[ owim @ 27.04.2011. 08:09 ] @
Evo šta kaže moj drugar koji radi u firmi koja za Telenor postavlja bazne stanice i novu Huawei opremu, kao i skorašnju implementaciju Telenor pilot LTE mreže u BG i nekim mestima u Vojvodini:
Citat:
3G u Srbiji nije razvijen do kraja, te ni njegovi servisi se ne mogu siroko koristiti. Dosta ljudi ima 3G telefone, ali ne koristi 3G usluge. 3G treba postaviti na vecem broju mesta, a ne na manjem, u odnosu na GSM. Za 3g treba pojeftiniti servise, dati i nesto za dz i ispltaiti infrastrukturu i rasiriti je. Telekom do vecine bs-ova u bg-u planira optiku, ali se oteze sa tim. Telenor hoce za sad samo da testira LTE.
[ myaleks @ 28.04.2011. 13:50 ] @
Sto je moc reklame!

Glavno da se stavi da su prvi!

Isto tako t-mobile u Hr. istu takvu opremu testira, jedino ako Hr. ne spada u jugoistocnu Evropu!

http://www.tportal.hr/scitech/...dstavili-LTE-testnu-mrezu.html
[ test1234 @ 27.01.2015. 15:48 ] @
A vidi sade, lukavo, propustice je kroz umrlu analogiju.

http://www.blic.rs/IT/529631/U-aprilu-stize-mreza-4G

[ FULLSOUND @ 28.02.2015. 22:39 ] @
Pre 1420 dana su počeli da je testiraju :D
Konačno je istestirali, pa sad kreću u realizaciju :D:D:D
[ test1234 @ 01.03.2015. 00:10 ] @
Testirali, iztestirali, demontirali opremu i sade ponovo montiraju.

Da kupac bude zadovoljan.
[ hobbista @ 01.03.2015. 09:22 ] @
Koliko sam čuo, deo opreme za 4G je bio u Makišu, u onom magacinu što je izgoreo?
[ Dexic @ 01.03.2015. 13:57 ] @
^ isto.
[ test1234 @ 01.03.2015. 14:04 ] @
Izgoreo DM.
[ hobbista @ 01.03.2015. 16:12 ] @
Nije magacin samo DM-ov.
Mislim da je DM bio na manje od pola, a tu su još Telekom i 2-3 firme.
Bilo kako bilo, vreme će pokazati da li je oprema na broju ili će biti kašnjenja ;)
[ zrachko @ 07.04.2015. 05:10 ] @
Jel' moguće ovo što im piše na sajtu, da samo korisnici određenih tarifa mogu da koriste 4G??
http://www.mts.telekom.rs/inde...g-tehnologija-u-mts-mrezi.html
Citat:
Ukoliko ste novi ili postojeći korisnik postpaid tarifa Miks XL, Miks XXL, Super i Super Plus ili internet tarifa Mobilni Net L ili Mobilni Net XL i nalazite se na području koje je pokriveno mts 4G signalom, imate priliku da prvi uživate u prednostima nove 4G tehnologije. Korisnici tarifa Miks XXL, Super i Super Plus, internet tarifa Mobilni Net L i Mobilni Net XL na mobilnom uređaju (telefonu ili tabletu) mogu besplatno da prate mtsTV GO sa 13 TV kanala (7 nacionalnih, 5 kanala TV ArenaSport i SOS kanal), kao i da besplatno koriste dodatne servise: VoD Mikser sadržaji, Gledaj unazad, 72 sata unazad i Snimanje sadržaja

Koliko sam video kod ostalih operatera, nema te vrste diskriminacije.
[ test1234 @ 08.04.2015. 10:14 ] @
Plitak potok. Umesto sto su pare uplatili u budžet bolje bi bilo da su ulozili u opremu za 4G. Za godinu dana bi ucetvorostrucili zaradu samo kroz brzi internet, ovako....
[ test1234 @ 10.04.2015. 15:27 ] @
A evo ga na Savi blokovi 44 i 45 ,LTE

[ test1234 @ 10.04.2015. 17:45 ] @
Trka izgleda daje rezultate. Ceo Novi Bgd pokriven sa 4G/LTE mrezom kod Telekoma ali i Telenora. Obidjosmo austrougarski deo, gotovo svuda ima 4G na obe mreze.
[ AstralPro @ 12.07.2015. 18:30 ] @
Da li Novi Sad ima 4g?
Uzeo sam 4g karticu ali je internet i dalje u 3g modu. Sva podesavanja su dobra.
[ M.Marko @ 27.12.2015. 19:34 ] @
Uzeo sam 4G karticu pre dva meseca, svaki dan sam na Novom Beogradu, ali jos uvek se nisam povezao u 4G modu.
Koristim Nokia Lumia 730, koju sam podesio na 4G (Highest connection speed).
Da li je potrebno jos nesto ?
[ lazarevicc @ 27.12.2015. 20:56 ] @
Citat:
AstralPro:
Da li Novi Sad ima 4g?
Uzeo sam 4g karticu ali je internet i dalje u 3g modu. Sva podesavanja su dobra.


Koji telefon je u pitanju?
Novi Saad je koliko ja znam pokriven sa LTE mrezom,mozda ne skroz,ali kada se kreces po gradu...sigurno ima,ja sam u autobusu skoro kroz celi NS koristio LTE.
I bitno je kada trazite zamenu kartice 3G za 4G,da 4G uslugu i aktivirate posebnim zahtevom u poslovnici.
Slucajno sam tako i ja prosao,zamenio sam karticu,a nisam naglasio da zelim i da aktiviram 4G uslugu.
Sve radi normalno sa 4G karticom,samo sto se kaci na 3G ako 4G nije aktiviran.
Kod Mts mreze,minimalni paket da bi mogli koristiti 4G uslugu je Net XL,za druge operatere ne znam.



Preuzeto sa Mts sajta:
Citat:

Da biste uživali u prednostima 4G mreže potrebno je da:

Imate 4G mobilni uređaj i novu USIM karticu
Koristite odgovarajuću postpejd tarifu
Da se nalazite na području koje je pokriveno 4G signalom
Ukoliko ste novi ili postojeći korisnik postpejd tarifa Miks XL, Miks XL Plus, Miks XXL, Super i Super Plus, postpejd tarife u okviru Box paketa, ili internet tarifa Mobilni Net L ili Mobilni Net XL i nalazite se na području koje je pokriveno mts 4G signalom, imate priliku da prvi uživate u prednostima nove 4G tehnologije.

Korisnici tarifa Miks XL Plus, Miks XXL, Super i Super Plus, internet tarifa Mobilni Net L i Mobilni Net XL na mobilnom uređaju (telefonu ili tabletu) mogu besplatno, putem aplikacije mtsTV GO da prate 13 TV kanala (7 nacionalnih, 5 kanala TV ArenaSport i SOS kanal), kao i da besplatno koriste dodatne servise: VoD Mikser sadržaji, Gledaj unazad, 72 sata unazad i Snimanje sadržaja.

Postojeći korisnici navedenih tarifa mogu besplatno da zamene SIM karticu za novu USIM karticu (4G kompatibilnu SIM karticu) u nekoj od naših poslovnica.
[ lazarevicc @ 27.12.2015. 21:04 ] @
Citat:
M.Marko:
Uzeo sam 4G karticu pre dva meseca, svaki dan sam na Novom Beogradu, ali jos uvek se nisam povezao u 4G modu.
Koristim Nokia Lumia 730, koju sam podesio na 4G (Highest connection speed).
Da li je potrebno jos nesto ?



Koliko ja vidim Nokia Lumia 730 nema podrsku za LTE tj. 4G mrezu.

edit:
Ili ako kojim slucajem ima,onda eventualno procitaj moj predhodni post.
Mada po netu sto sam uspeo da procitam,pisu da nema podrsku za LTE.



[ Hackman @ 27.12.2015. 22:53 ] @
Da li može to da se aktivira bilo koji android telefon da imamo ili mora da
ima telefon sa 4g. Ja imam Samsung galaksi kor 2
[ calexx @ 27.12.2015. 23:31 ] @
Naravno da telefon mora da podržava 4G, ne mora da bude android a Lumia 730 nema 4G.
[ M.Marko @ 28.12.2015. 00:59 ] @
Moj propust u pisanju, koristim Nokia Lumia 735 i paket BizMixNet L sa kojim podržavam 4G mrezu.
U podesavanjima Settings/cellular+SIM/Higheset connection speed izabrao sam 4G.
Pre stavljanja nove 4G kartice nisam mogao da podesim opciju 4G uvek me vracalo na 3G.

http://www.smartphonezero.com/nokia-lumia-735-lte-rm-1038-specs/ - stoji da telefon podržava 4G

Da li je potrebno jos nesto podesiti ?
[ lazarevicc @ 28.12.2015. 08:49 ] @
Pozovi MTS - korisnički servis,proveri dali je usluga 4G aktivirana za tvoj broj.
[ AstralPro @ 08.02.2016. 09:22 ] @
Citat:
calexx:
Naravno da telefon mora da podržava 4G, ne mora da bude android a Lumia 730 nema 4G.


Lumia 735 ima 4G ja ga koristim od 1.1.2016.
Uslovi za 4G servis su da ga telefon podrzava, da idete u mts da vam izdaju novu karticu koja takodje podrzava 4G i da vasa post-paid tarifa podrzava 4G.
U Novom Sadu radi perfektno, ne znam koliko je brze od 3G ali oseti se razlika.
[ bgzeppelin @ 08.02.2016. 09:25 ] @
Uslov za 4G su i određeni paketi!
Znači, ne može svaki paket, ne daju!