[ stevan_nk @ 19.04.2011. 12:10 ] @
Juče sam kupio knjigu Misliti na Javi od Brusa Ekela i knjiga je veoma detaljna (što mi se svidja ) , ja sam pročitao 45 stranica , sad mi je mnogo jasniji koncept Objektno Orjentisanog Programiranja ... Zanima me koliko će moje poznavanje Jave biti kad pročitam celu knjigu ?
[ ArsicS @ 19.04.2011. 14:28 ] @
Sasvim solidno za početnika, ali nema pravog znanja dok ne zasučeš rukave i napraviš nekoliko aplikacija sam. Najbolje se uči uz praksu - knjiga je dobar početak, a nakon nje te tek čeka dug put :)
[ biske86 @ 19.04.2011. 14:47 ] @
Citat:
ArsicS: Sasvim solidno za početnika, ali nema pravog znanja dok ne zasučeš rukave i napraviš nekoliko aplikacija sam. Najbolje se uči uz praksu - knjiga je dobar početak, a nakon nje te tek čeka dug put :)

Slažem se sa tobom, evo ja sam juče završio prvi tom knjige Core Java i sad planiram da napravim neku mini aplikaciju, na primer jednostavan imenik. Postavio sam na github projekat i znači to će biti open sors. Druga mogućnost o kojoj sam razmišljao je da se priključim nekom open sors projektu, što bi sigurno bilo od velike koristi pošto bi tu naučio puno stvari koje se tiču programiranja i naravno one koje nisu vezane za programiranje..
[ stevan_nk @ 19.04.2011. 18:08 ] @
Ništa bez truda i rada . Koliko godina je potrebno da bi se steklo znanje za posao Java programera ?
Nije meni problem vreme ni rad , spreman sam na to , samo sam radoznao
[ nemnesic @ 19.04.2011. 18:19 ] @
4 god.
[ stevan_nk @ 19.04.2011. 19:00 ] @
Taman da završim gimnaziju :D :D
[ stevan_nk @ 19.04.2011. 20:04 ] @
Na knjizi pise da je za JDK 5 i 6 , da li će 7( izlazi u julu ) donijeti neke veće promjene ?
[ biske86 @ 19.04.2011. 21:06 ] @
Citat:
stevan_nk: Taman da završim gimnaziju :D :D

Ako do tad budeš aktivno učio Javu ima da razbijaš, moći ćeš da se zaposliš posle srednje škole. Realno ako budeš malo intenzivnije učio javu oko godinu dana moći ćeš samostalno da pišeš aplikacije. To je najbitnije da pređeš taj početnički nivo a posle toga ćeš biti samostalan, ne moraš ništa nikog da pitaš samo koristiš gugl i java biblioteke.
[ elmakarije @ 19.04.2011. 22:11 ] @
Da li je mozda neko koristio i knjigu java 6 za 21 dan?
Sta je korisnije, odmah uzeti knjigu misliti na javi ili neke manje knjizice prvo procitati?
Takodje sam pocetnik kada je java u pitanju a nisam neki znalac sto se tice programiranja(samo ono sto je na faxu trazeno)...
[ zoranix @ 19.04.2011. 23:18 ] @
Ja je svojim budućim programerima preporučujem i pored nedostataka koje ima. S obzirom da se u njoj nalaze primeri koje možete iskucati u Eclipse-u, ili NetBeans-u i koji RADE, to je odličan priručnik.
Ja mojim budućim programerima dajem rok od 45 dana da prođu ovu knjigu i da dođu u firmu da polažu test. To je sasvim razuman rok da se prođe ovaj kurs, pored svakodnevnih obaveza. Do sada je nekoliko desetina programera, srednjoškolaca, prošlo taj kurs veoma uspešno i neki od njih su izvrsni programeri.
Sama knjiga nije dovoljna i mora se imati i pročitati detaljan izvornik za Java 6. Za tu priliku preporučujem 2-tomno CET-ovo izdanje, koje je izvrsno (i dosta skupo!).
Za 6 meseci se to postiže sa 3 do 5 sati dnevnog rada, ali ovim se ne postaje Java programer koji može sam da rešava probleme. Mora se savladati SQL jezik za rad sa bazama podataka, kao i HTML i/ili JavaScript. Sa još 6 meseci prakse u dobrom razvojnom timu može se steći dosta iskustva, ali za potpuno samostalan rad potrebna je diploma više ili visoke škole, ili iskustvo u rešavanju određene problematike od barem 5 godina (najbolje je jedno i drugo!).

U mojoj firmi rade uglavnom programeri sa srednjom školom (školska sprema nije toliko bitna, koliko posvećenost poslu i rešavanju problematike!) i uglavnom kodiraju u Javi (NetBeans platforma i PostrgeSQL RBMS!). Svi izveštaji se rade u Jasper-u (iReports je sada u integrisan u NetBeans-u) i obavezan je rad na Linux-u. Programeri se ne bave projektovanjem aplikacija, već to radim ja i kolega (elektro + ekonomska struka!), gde nas dvojica vršimo testiranje, a ponekad uskačemo u pomoć programerima.

Preporučujem svima da se pored samog kodiranja i poznavanja programskog jezika ne postaje programer, već se moraju orijentisati na neki uži sektor interesovanja (ili više njih) i posvetiti se rešavanju problematike u Java jeziku. Svakako je uslov rad u dobrom timu, jer se od kolega "na živo" može najviše i najbrže naučiti.
[ borcha @ 19.04.2011. 23:56 ] @
"Da li je mozda neko koristio i knjigu java 6 za 21 dan?".......
_____________________________________________________
Ja sam je koristio na pocetku !!! Mnogomi je pomogla da pohvatam ,kao prvo sintaksu, i tu sam uvideo sustinu Jave . Moram napomenuti da sam pre toga a i sada imam dosta iskustva u C# sto mi je pomoglo..oko razumevanja.

Pored ove knjige preporucio bih ti video tutorijale kojih imas na netu , tone...

a zatim Eckel-a , Misliti na Javi 4 izd.!!

obavezno svaki primer probati i kodirati uz knjigu. Samo iscitavanje te nece daleko odvesti.. :-)))

pozz
[ tarla @ 21.04.2011. 18:30 ] @
Obe knjige su ok ali recimo meni se ne sviđa taj tip knjiga gdje se ide oblast po oblast i prave mali primjeri...

Ja uvijek nastojim čitati knjige koje od samog početka kreću u izradu neke veće aplikacije pa kako se nadograđuješ tako i aplikacija raste... Naravno ne treba slijepo pratiti knjigu nego dodavati neke svoje ideje i mijenjati kod u svom smijeru...
[ ArsicS @ 21.04.2011. 22:24 ] @
postepena izgradnja ozbiljne aplikacije je uglavnom najbolje rešenje, ali je ovde u pitanju početnička knjiga o Javi i OOP - mislim da takav pristup nije primenljiv na tom nivou