[ MagicMaster @ 21.04.2011. 18:36 ] @

Citat:
Poštovani korisnici,

Obavještavamo vas da je, shodno članu 120 Zakona o elektronskim komunikacijama (Sl. List CG 50/08, 53/09, 70/09) i Pravilnikom o načinu registracije korisnika usluga javnih komunikacionih mreža (Sl. List CG br. 77/09) definisana obaveza registracije, između ostalog, prepaid korisnika mobilne telefonije i interneta.

Budući da je Telenor kompanija koja daje puni doprinos poštovanju pozitivnih propisa Crne Gore smatramo da je naša dužnost da vas o ovoj zakonskoj obavezi dodatno informišemo i upoznamo sa budućim obavezama.

Naime, korisnik je dužan da, prilikom kupovine prepaid paketa, tačno popuni formular za registraciju i ovlašćenom licu na prodajnom mjestu da na uvid odgovarajuću identifikacionu ispravu. Nije dozvoljeno kupiti prepaid paket na bilo kom prodajnom mjestu na teritoriji Crne Gore, a da se korisnik ne registruje.

Registracija obuhvata evidentiranje sljedećih podataka o korisnicima: ime i prezime, odnosno naziv privrednog društva koje je korisnik i njegov organizacioni oblik; jedinstveni matični broj za fizička lica i poreski i registarski broj za pravna lica; adresu korisnika i dodijeljeni korisnički broj, odnosno ID korisnika.

Podaci o korisniku mogu se koristiti, uz saglasnost korisnika, u svrhe pripreme, zaključivanja, izvršavanja, izmjene i raskida pretplatničkog ugovora, obračunavanja usluga i za potrebe nadležnih državnih organa, u skladu sa zakonom.

Telenor je dužan da podatke o korisnicima čuva u toku trajanja korisničkog odnosa i najmanje još godinu dana od dana prestanka mogućnosti pružanja usluge.

Svjesni smo da su, tokom realizacije zakonskih obaveza povodom registracije, u praksi moguće različite situacije, od eventualnih zastoja u prodaji uslijed popunjavanja formulara, do neinformisanosti kupca, odnosno korisnika, o njegovoj obavezi da mora pokazati identifikacioni dokument. Zato vas molimo da imate razumijevanja za našu i vašu novu, zajedničku, obavezu i da zajedno damo puni doprinos poštovanju zakona.

U nadi da ćemo i dalje uspješno sarađivati srdačno vas pozdravljamo,

Vaš Telenor


LINAK: http://www.telenor.me/stranice/prepaid_registracija

Veliki brat? Da li i nas ovo čeka?
[ MP3MP3 @ 21.04.2011. 22:30 ] @
Ja sam svojom voljom registrovao broj iz razloga da ga sacuvam usled gubitka. Daju i listing u poslovnici ali mi ne treba jer ima preko portala. Meni licno ne smeta registracija, nikako me ne ugrozava.

U CG je tako propisao zakon, nas zakon nije pa ne ocekujem ovo skoro kod nas.
[ Ivan Dimkovic @ 21.04.2011. 22:42 ] @
Citat:
MagicMaster
Veliki brat? Da li i nas ovo čeka?


Vrlo verovatno - vec godinama po EU nije moguce kupiti prepaid bez registracije licnih podataka... Samo je pitanje vremena kada ce to postati obavezno u Srbiji zbog harmonizacije propisa.

Kad se to desi, jedini nacin za zadrzavanje anonimnosti ce biti kupovina "polovnih" prepaid kartica (ili korupcija ;-)
[ calexx @ 22.04.2011. 09:06 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Kad se to desi, jedini nacin za zadrzavanje anonimnosti ce biti kupovina "polovnih" prepaid kartica (ili korupcija ;-)
Kada to jednom bude obavezno, onda će te polovne da budu one koje su kradene ili je neko hteo da ih se otarasi a to onda baš i nije pametna kupovina. ;) Možda za jednokratnu upotrebu, to je uglavnom razlog da neko hoće anonimnu karticu.
[ misaj @ 22.04.2011. 09:25 ] @
A sto vi ljudi mislite da je baš svako od vas vredan praćenja? To košta...a uz to i sada onaj ko treba može da vas prati?! :)
[ ac1bd4 @ 22.04.2011. 15:36 ] @
Pa kad već ima toliko ljudi kojima ne smeta da ih prati Apple neće ni ovakav zakon da bude problem. Ljudi su ovce zašto to ne iskoristiti.
[ bachi @ 22.04.2011. 17:24 ] @
U pravu si zzviktore, potpuno se slažem. :D
[ VIDAKOVICV @ 23.04.2011. 11:19 ] @
Ako bi se na ovaj način stalo skoro svakodnevnim dojavama o postavljenim bombama, zašto da ne. Ne vidim na koji način to normalnog čoveka pogađa.
[ kuli-kuli @ 23.04.2011. 11:37 ] @
Citat:
VIDAKOVICV: Ako bi se na ovaj način stalo skoro svakodnevnim dojavama o postavljenim bombama, zašto da ne. Ne vidim na koji način to normalnog čoveka pogađa.


Procitaj knjigu "1984" bice ti mnoge stvari jasnije.
[ espresso @ 23.04.2011. 12:26 ] @
Tačno tako, ideja je da nadzor ne bude nametnut već da ljudi sami žele da budu nadgledani zarad lažne bezbednosti.
[ kuli-kuli @ 23.04.2011. 12:36 ] @
Zbog toga je uveden VB i slicne gluposti, da se ljudima to priblizi na "zanimljiv" nacin i da se ne bune, pa u samom Londonu ima 4 000 000 kamera, a i BGD ne zaostaje za istim, recimo, skorasnji "dogadjaj" kod Arene je cist primer.
[ owim @ 23.04.2011. 21:09 ] @
Mnogi se smejali Richard Stallmanu kada je objavljen clanak. Jeste on pomalo lud, al' nakon odredjeno vremena ispostavi se da je skoro uvek u pravu.
Citat:
"Nemam telefon. Ne bih nosio telefon. To je Staljinov san. Mobilni telefoni su oruđe Velikog brata. Neću nositi uređaj za praćenje koji sve vreme beleži gde ja idem, i neću nositi uređaj za prismotru koji može da se pretvori u prisluškivač u svakom momentu", rekao je Stolmen u intervjuu za NetworkWorld.

A da to nije sve -- iPhones secretly track their users' locations

[Ovu poruku je menjao owim dana 23.04.2011. u 22:20 GMT+1]
[ vincent33 @ 24.04.2011. 20:56 ] @
Ako ideš da rušiš svetski poredak ostavi telefon kući. Ako ne ideš, shvati da si ti niko i ništa i da ljude u crnom zabole za tebe i gde ti ideš.
[ zvezdasbg @ 24.04.2011. 21:39 ] @
Nije tacno da je u celoj EU uvedena obavezna registracija pre-paida. U Belgiji to nije slucaj. Ja proverio. Na kiosku kupio karticu i nista mi nisu trazili. Osim novca naravno :)))
[ Slobodan Miskovic @ 26.04.2011. 11:01 ] @
Uskoro ce i free wifi zabraniti. Ja nigde u CH nisam nasao free hot spot...
[ owim @ 26.04.2011. 21:46 ] @
Citat:
Ako ideš da rušiš svetski poredak ostavi telefon kući. Ako ne ideš, shvati da si ti niko i ništa i da ljude u crnom zabole za tebe i gde ti ideš.

Nije baš tako crno-belo. Da li nekad lažeš(te)? Mala laž, white lie, jednostavnije od objašnjavanja? Što kaže Gregori Haus (House M.D.): Everybody lies!

Imajući to u vidu, vrlo je izvesno šta god da radiš u životu da ćeš želeti neke stvari da sakriješ. Možda od supružnika, poslovnog pratrnera, sitnicu, recimo da si službeni auto koristio da odbaciš klinca u vrtić. Lepo je espresso rekao: najbolje je kad ovako nešto traže i prihvataju sami korisnici zarad svoje "bezbednosti".

Ne planiram da opljačkam banku, no vrlo nije ok da dobijem uređaj za koji ne znam da beleži svaki moj korak, a možda i anonimno šalje Apple-u, "for service improvement and statistics only". Kad plaćaš kreditnom karticom znaš da banka u svakom trenu ima istoriju tvojih kupovina (gde si platio i koliko), kao što mobilni operater zna tvoje kretanje bo jačini signala i baznim stanicama na koje si prijavljen. iŠpijun u džepu nije prijatan osećaj.
[ vincent33 @ 26.04.2011. 23:46 ] @
Previše sam pojednostavio stvari, poslednje što sam hteo je da ispadnem crno-beo.

Poenta mi je bila: ako hoćeš da lažeš nekog, i ako ti je bitno da niko ne zna gde ideš, za ime svog izabranog božanstva, nemoj da sa sobom nosiš nešto za šta znaš da beleži tvoju lokaciju svakog trenutka kada je uključeno.
Slobodno ti laži, ali nemoj da ostavljaš upaljen telefon kada ideš kod ljubavnice da tvoja žena ne bi došla Stevi Jobsu na kuću da traži mapu tvojih kretanja kad zakasniš na večeru.

ontopic: kupi Peri što živi ispod mosta pivo da se registruje za broj.

offtopic: zašto se svi ponašaju kao da je iPhone nešto što po zakonu moraš da imaš?

Ako muljaš i provale te, sam si sebi kriv što nisi dovoljno dobro muljao.
[ Stijak @ 26.04.2011. 23:59 ] @
Da.. To za Wi Fi je užas... Tako u Italiji imaju taj neki zakon pa nigdje nema besplatnog Wi fi-ja a i tamo gdje ima pored toga što je i skup i kad se registruješ kopiraju ti pasoš/ličnu kartu...

Ipak mnoge zemlje Evrope nemaju te VB zakone...
[ owim @ 27.04.2011. 08:01 ] @
Jeste sigurni za to, koristio sam WiFi hotspot-ove nebrojano puta u Italiji besplatno, takođe prošle godine u Austriji, Nemačkoj, Češkoj... Uzmeš neki HTTP tunneling i VB može da zove u ispovedaonicu koliko hoće.
[ Stijak @ 28.04.2011. 18:40 ] @
Za italiju jeste tako - jedino ako u zadnjih pola godine nisu nešto mjenjali...

Za njemačku, austriju, češku i još mnoge zemlje u kojima sam bio to srećom ne važi i free wi fi spotovi su svuda... I niko vas ne kontroliše...

Ma meni nije toliko problem što je to VB - ako imam šta da krijem - lako ću da sakrijem - već se takvim stvarima znatno poskupljuje internet... Kada već vlasnik kafića ima obavezu da ti kopira ličnu kartu - da otvori novi nalog samo za tebe u sistemu - to su sve stvari koje njemu znatno kompikuju sve i naravno da će onda to sve i da ti naplati, jer sistem za naloge lako to i omogućava - i to poprilično... Većina venecije je pokrivena štojekakvim sistemima (kao što je kod nas bili SBB i MTS wireless - mada srećom nisu zaživjeli) gdje možeš izvaditi te kartice i ako sad plaćaš internet na mjesec dana - i nije toliko skupo - ali ako si turista koji hoće - sat-dva interneta platićeš ga i po 2-3 evrića po satu... I kopiraće ti pasoš...

Užas...
[ Bonafides @ 31.07.2012. 13:45 ] @
Upravo sam se vratio sa letovanja, bio sam u Crnoj Gori i koliko mi je vreme dozvoljavalo proucavao sam njihovo trziste prepaid telefonije. Cini mi se da su oni deset koraka ispred nas, Srbije. Jedino mi se ne svidja to sto je nemoguce kupiti prepaid karticu bez prepiad registracije koja se moze izvrisiti na svim prodajnim mestima. Nego, pocecu od svakog operatera pojedinacno.

Najveci operater u Crnoj Gori je T-mobile. Primetio sam da imaju dosta slicnosti sa nasim VIP-om, a mozda je dil izmedju njih uticao da to bude tako. Kada udjete u poslovnicu T-mobile-a, vi cujete i gledate njihove reklame, bas kao u VIP-ovim poslovnicama u Srbiji. Cini mi se da su oni i ovog leta najpopularniji medju stanovnistvom i turistima. Kao prvo, u njihovim poslovnicama i u 90% trafika mozete za 14,95 eura kupiti prepaid paket koji sadrzi tzv. Holiday prepaid paket i Mobilni telefon, cije ime nije bilo moguce saznati, ali sam ga video u rukama jedne Ruskinje. To je telefon bez boja na ekranu, kao one najprostije Nokie od pre 7-8 godina. Pomenuti Holiday prepaid paket ima dve povoljnosti: prva je ta sto mozete odabrati 5 brojeva iz bilo koje Crnogorske mreze (znaci, nije nuzno da to bude T-mobile broj) i da odabranim brojevima saljete besplatne SMS-ove iz Srbije, Makedonije, BiH, Rusije i Albanije; druga prednost koju donosi ovaj prepaid paket je besplatan pristup Facebooku, Twitteru i nekom VKONTAKTE-u (slobodan pristup ovim mrezama funkcionise slicno kao kod VIP prepaid interneta: dopuni se racun sa 5 eura i dobija se 500 MB koji vaze nedelju dana- sto ce reci da pristup mrezama i nije bas besplatan i negoranicen kao sto se to reklamira). Inace, pomenuti prepaid paket kada se kupuje bez telefona (samo kartica) je 5 eura. Drugi najpopularniji paket T-mobile-a je tzv. "AJMO SVI" koji ima sledece prednosti: besplatni pozivi i SMS poruke ka odabranom broju iz T-mobile mreze; besplatni razgovori sa odabranim brojem iz T-Com mreze (tj. izabrati jedan broj fiksonog telefona sa kojim ce razgovori biti besplatni); 5 brojeva iz bilo koje mobilne ili fiksne mreze koji se mogu pozivati za samo 4 eurocenta po minutu, a slanje poruka prema tim brojevima je 1/2 eurocenta; i besplatan pristup mobilnoj verziji facebooka, koja je, ipak, na neki nacin ogranicena, jer za to zadovoljstvo se primenjuje svega 150 MB mesecno (oni napominju da se pomenuta verzija mobilnog facebooka NE MOZE koristiti ako joj se pristupa preko Opere vec samo preko standardnog browsera). Sve ove povoljnosti prepaid paketa se sticu ako se jednom u 30 dana korsinik dopuni sa 5 eura. Zelim da napomenem da sam se raspitao i za mobilni internet T-mobile-a. On kosta 19 eura i za te pare dobijate USB modem i karticu sa 1GB data saobracaja koji vazi mesec dana... Moj utisak je da u mnogome lice na nas VIP i da je najpopularniji medju turistima iz Rusije. Inace, oni imaju iste roaming tarife prema Srbiji (pod uslovom da budete u VIP mrezi) kao sto VIP ima prema Crnoj Gori (ako ste u T-mobile mrezi). Izgleda da ljudima odgovara i to sto samom uplatom dobijaju odredjene benefite, pa je mozda zato i najpopularniji.

Drugi najveci operater u Crnoj Gori je Telenor (ex- Promonte). Moram reci da su u nekoliko gradova imali najvece i najlepse poslovnice i da se tamo stampa mesecnik (mislim da se zove Telenor INFO ili tako nesto) kao kod nas Telenor Kontakt. Imaju najagresivniju reklamu, jer svaki drugi-treci bilbord je sa njihovom reklamom. Posebno mi je palo to u oci sto su najagresivniji sa reklamiranjem Samsung Gallaxy III. Imaju i oni tamo Prenesi pakete, ali ja se baziram na prepaid. Imaju slican Telenor KLIK, samo sto umesto brzih megabajta, oni forsiraju termin Fair Ussage. Kod njih su najpopularniji prepaid paketi SVE U 1 i PRICA PLUS. Cena jednog paketa je 3 eura, a drugog 5 eura, s tim sto se u Crnogorskom Telenoru krajnje jednostavno moze migrirati sa jednog na drugi prepaid paket (za razliku od njihove firme-sestre u Srbiji). Pomenuti paketi se odlikuju pribliznim cenama prema svim mrezama u Crnoj Gori, a posebna povoljnost su jeftiniji razgovor sa Telenor korisnicima ui Srbiji. Telenor CG roaming tarifa za prepaid korisnike je daleko povoljnija od srbijanskog Telenora. Tako se korisniku Telenor CG-a u "Telenor Srbija" svi odlazni pozivi naplacuju kao da poziva iz Crne Gore (naravno, bez promocija, koje vaze samo kada se korisnik ne nalazi u roamingu), a cena dolaznog poziva je, cini mi se, samo 5 evrocenta, bez obzira na trajanje poziva. Dalje, kod njih Amerika, Kanada i Rusija ne pripadaju onoj roaming zoni u kojoj su i Juzna Amerika i Australija, kao kod nas, vec imaju odlike Evropske roaming tarife (cini mi se da je to III roaming zona). Ono sto me je malo iznenadilo je to da se provera stanja racuna putem kodova naplacuje (cini mi se da je provera putem tamosnjeg Call Centre-a daleko jeftinija, tj. jeftinije je proveriti kredit sa govornog automata nego pozivanjem kodova)... S druge korisnici neki paketi (ne znam da li je to postpaid ili prepaid) mogu u roamingu pozivati odredjeni kod za proveru stanja racuna, koji je besplatan (paradoksalno je to da se provera stanja u zemlji naplacuje, a u inostranstvu je besplatna, bez obzora da li je rec o prepaid ili postpaid korisniku). Telenor uvodi jednu novu (ne)lagodu za desetak dana. Iako smanjuju iznos minimalne dopune na 2 eura, oni istovremeno uvode nove kategorije vaznosti dopuna, te tako dopuna manja od 5 eura vazi 60 dana, a dopune vece od 5 eura vaze 90 dana (nisam bas siguran u dane, ali 99% mi se cini da je tako kako sam napisao). Oni forsiraju neki prepaid paket sa telefonomkoji kosta 19 i nesto eura. Za razliku od T-mobile-a, oni su naveli da je rec o Alcatelu OT-306. Inace, i kod njih funkcionise neki servis pandam nasem 111, s tim sto njihov nudi daleko vece povoljnosti, kao na primer pozivanje svih brojeva u Crnoj Gori za 2 centa po minutu, zatim jeftini inostrani SMS-ovi, a vec o popustima unutar same mreze da i ne govorimo. Meni se cini da je tamosnji Telenor, bas kao i ovaj u Srbiji, najzastupljeniji medju elitom i dobrostojecom srednjom klasom.

Sto se tice m:tel-a, njih sam, iskreno, najmanje studirao, a vidim da se oni (kao i nas VIP) jos uvek bore da pridobiju veci udeo kolaca. Video sam da daju dosta toga za 5 godina postojanja (jos jedna slicnost sa nasim VIP-om). U njihovoj poslovnici saznajem da i oni imaju prepaid paket sa nekim najprostijim telefonom (T-mobile-ov i Telenorov prepaid paket sa telefonom je bilo moguce kupiti na svakom kiosku, ali za taj m:tel-ov paket sa telefonom sam saznao u njihovoj poslovnici). Njih koriste oni koji najcesce telefoniraju fiksne brojeve u Srbije i jednom delu Bosne i Hercegovine. Meni se cini da su im i poslovnice najslabije opremljene, ali napominjem da ih nisam dovoljno proucavao. Doduse, cuo sam da postoje odredjeni postpaid paketi i kada se sa istima nadjete u Bosni ili Srbiji (i izaberete m:tel ili m:ts) mrezu, dolazni pozivi su besplatni.

Vidim da svi operateri dele i neke poklone za lojalnost, ali nisam stigao da vidim o cemu je rec. Ono sto mi se zasvidelo kod srbijanskih operatera u odnosu na njihove je to sto se za 50 dinara (negde oko 40 eurocenti) vaznost broja u Srbiji moze produziti i do 12 meseci. No, s druge strane, pozivanje unutar nacionalnog saobracaja je daleko povoljnije u Srbiji. Eto, bio je ovo kratak presek stanja, nisam hteo otvarati novu temu. Nadam se da ce, ako nije korisna, bar nekom biti zanimljiva...
[ hobbista @ 31.07.2012. 15:16 ] @
Citat:
Bonafides: ...mozete za 14,95 eura kupiti prepaid paket koji sadrzi tzv. Holiday prepaid paket i Mobilni telefon, cije ime nije bilo moguce saznati...

Alcatel one touch 214

Citat:
Bonafides: Pomenuti Holiday prepaid paket ima dve povoljnosti: prva je ta sto mozete odabrati 5 brojeva iz bilo koje Crnogorske mreze (znaci, nije nuzno da to bude T-mobile broj) i da odabranim brojevima saljete besplatne SMS-ove iz Srbije, Makedonije, BiH, Rusije i Albanije;

Ne, sa kupljenog broja (Holliday paket) izaberes (registrujes SMS-om) 5 brojeva iz bilo koje mreze u navedenim zemljama za besplatne SMS. Ne moze da se ubaci broj iz CG mreze za besplatne poruke.
[ Bonafides @ 01.08.2012. 09:28 ] @
@hobbista Vrlo je moguce da si u pravu, ja sam tu informaciju dobio i dobio u njihovoj poslovnici. Ili mi oni nisu dobro preneli ili ja nisam dobro cuo. Tek, hvala na ispravci
[ boyan3001 @ 01.08.2012. 13:32 ] @
Ne znam sto se toliko cudite, ista stvar je kod nas bila u vreme kada je mobilna telefonija uzimala zamaha 2000, 2001. Postpaid je bio tada jako skupa stvar i isplativ nekome kome zaradjuje pare. Obican svet je kupovao pripaid, broj se dobijao kod Telekom i Mobtela na Novom Beogradu, bili su jedan do drugog, cekao se red sa licnom kartom. I bili smo srecni sto imamo mobilni
[ hobbista @ 01.08.2012. 14:00 ] @
Bio sam u CG, pa sam uzeo taj paket za klinca. Telefon jeste najprostiji, ali ce meni dobro doci.
Uz navedeno, u Holiday paketu svaki od izabranih 5 brojeva za free SMS moze besplatno da se promeni jednom mesecno.
[ Bonafides @ 19.09.2012. 10:36 ] @
Hvaleci crnogorske mobilne prilike u jednom od svojih prethodnih postova, ja nisam ni slutio da cu ih ureci. Pre koji dan, meni je sestra rekla da se u Crnoj Gori svakog meseca prepaid korisnicima skida po 1 euro na ime neke takse, u sta nisam verovao. No, ipak je bila u pravu. Nadjoh na site-u T-mobile-a zvanicno saopstenje u vezi izrecenog.

http://telekom.me/ajmo-svi.nspx

Mjesečna taksa na SIM kartice - informacija za prepaid korisnike
Važno je znati: Nedavno je na snagu stupio Zakon kojim je predviđeno plaćanje takse od 1 euro mjesečno za korisnike mobilne telefonije. Preciznije rečeno, navedenu taksu plaćaće svi korisnici koji ostvare bar jedan odlazni poziv u toku mjeseca.

T-Mobile pripejd korisnici taksu plaćaju sa prepaid računa prilikom ostvarivanja prvog poziva u odgovarajućem obračunskom periodu za naplatu takse. To znači da prepaid korisnik na računu treba da ima iznos veći od 1 euro kako bi mogao da obavi prvi poziv u mjesecu.

Isto to važi i za korisnike koji u okviru svog prepaid paketa imaju povoljnosti kao što su besplatni pozivi prema određenim brojevima: ako prvi poziv u mjesecu upućujete broju ka kom imate besplatne pozive, poziv neće biti uspostavljen ukoliko na računu imate manje od 1 euro, koliko je potrebno za plaćanje pomenute takse.

Da li je taksa naplaćena možete provjeriti kroz Super Meni (pozovite *111# i u glavnom meniju pronađite stavku ‘’Taksa’’) ili SMS-om: pošaljite poruku TAKSA na broj 1477.
[ MagicMaster @ 19.09.2012. 11:11 ] @
Da, i ako recimo imaš 95 centi, ne možeš ni SMS da pošalješ , iako imaš kredita, dok država ne uzme svoje ....

Ludilo ... To im dodje kao postpaid.
[ Bonafides @ 20.09.2012. 13:44 ] @
@MagicMaster Moze, moze, samo ako nisi prethodno napravio nijedan odlazni poziv... Hehehe... Da nije tragicno bilo bi smesno...