[ SatProb @ 24.04.2011. 23:44 ] @
E ovako planiram da uvedem satelitsku tv pa me zanimaju sledeca pitanja:

Za pocetak da li je sat. antena od 80cm dovoljna jer tu imam!?

drugo pitanje vidim da svi hvale dreambox500s koji je baziran na linuxu, pronasao sam i neke druge recivere tipa nokia dbox (valjda tako ide naziv) technicuc columbo ...
e sad za ova dva recivera nokia i technikus sam primetio da moraju da poseduju karticu da bi mogli da rade, zanima me da li i za dreambox treba takodje da se nabavi ta kartica ili on radi i bez nje!? I jos jedno pitanje da li mi je neophodan kabal RS232 Null Modem ako se odlucim za dreambox!?


Ne zaboravite da sam totalni pocetnik tj nista ne znam oko satelitske tv, vec zadnjih dva sata trazim po net i nasao sam dobre postove ali za ovo nisam mogao da nadjem odgovor.

Takodje vidim da se pominje diseq rotor za sat. antene pa me zanima kako on funkcionise tj kako on sam pomera antenu jer ne mogu da provalim po ovoj slici :))


i da li diseq ide gore dol ili se pomera i levo i desno jer po ovoj slici vidim da se pomera samo gore dole ili ja gresim!?

[ mirel @ 25.04.2011. 07:22 ] @
Prvo trebas navesti svoju lokaciju.Oprema zavisi od tvojih apetita.U principu trebas antenu triax 88 (tvoja otpada), dreambox 500s i rotor.Sa ovom opremom si dosta flexibilan gdje god se nalazis.Ako imas dovoljno novaca umjesto db500s kupis sebi neki od hd resivera(npr. db500hd ili db800hd...ima i drugih) ali je cijena dosta veca.U svakom slucaju ne kupovati dbox jer su to davno prevazidjeni hw( oni su u principu danas jos kod nostalgicara pocetka sat televizije).Ako zelis samo da koristis a ne da se zezas sa sat tv-om onda ti je najbolje da stupis sa nekim u kontakt sa foruma ko se nalazi u tvojoj blizini i da ti on pojasni sta je sve moguce i da ti on sve i odradi, a ako zelis iz hobija...onda citaj i pitaj dalje...
[ SatProb @ 25.04.2011. 09:21 ] @
A jel mozes da mi kazes da li je za dreambox potrebna kartica ili je to potrebno za one druge recivere!? U Kragujevcu sam. Pa za pocetak samo da namestim da to radi a da ne bude skupo :)
[ bobiska @ 25.04.2011. 09:33 ] @
Za početničke apetite je dovoljno to šta imaš, s tim da za dreambox ne treba kartica za gledanje free kanala i još ponečeg što je "provaljeno" na npr. 39 stepeni istočno. Kasnije ćeš lagano da ulaziš u materiju, ukapiraćeš mane svog sistema pa ćeš shodno finansijama da ga apgrejduješ. Znači, za početak samo guraj.
[ juann @ 25.04.2011. 10:43 ] @
Imaš PM @SatProb
[ mirel @ 25.04.2011. 10:54 ] @
Ne znam kako u Kragujevcu ide 16°E sa 80-om, ako ide ok.
[ subotind @ 25.04.2011. 10:58 ] @
Moj savet bi ti bijo da bas zato sto si pocetnik odmah nabavis tanjir od 120 cm . Jer - mnogima se desilo da su taman sve lepo podesili i onda shvatili da je bilo bolje da su odmah stavili veci tanjir . Jer ima satelita sa kojih dolazi slabiji signal i ponekad kad je losije vreme taj od 80 cm nije dovoljan. E ali onda je velika muka ponovo skidati pa stavljati veliki i sve ponovo podesvati. Neces ustedeti mnogo ako ostavis taj od 80 cm , al ces se posle nagnjaviti da sve to ponovo podesis . Zato - po mom iskustvu - odman 120 cm i posle nema brige . A trebace ti za 16e - to je sigurno , a pogotovo kad pada kisa , i oslabi signal .
[ janponican @ 25.04.2011. 12:21 ] @
Pokušaću da odgovorim na pitanja za koje znam odgovore.
1.Antena od 80 cm je dovoljna ukoliko nemaš namere da gledaš i satelite čiji su signali slabiji tj. koji nisu predviđeni i usmereni na naše područje. Sigurno da sa njom možeš gledati kanale sa satelita 23,5E, 19E, 16E (Total TV), 13E, ... do 1W (DigiTV) - za dalje ne znam. Ja koristim antenu od 120 cm (motor SuperJack) sa kojom mogu gledati od 42E do 30 W.

2. Što se tiče risivera, dreambox (500 S a u novije vreme 500 HD ili 800 HD) se najviše koristi iz razloga cene koštanja i mogućnosti koje pruža. Dreambox takođe poseduje 1 slot (ima čitač kartice) i mogućnost korišćenja kartice. 500 S se prodaje za cenu oko 60 evra dok 800 HD za oko 100 evra. Svi ovi risiveri su klonovi tj. "kinezi" ali najvažnije je da solidno rade. Imaš i originale (osim 500 S) u Nemačkoj ali su mnogo, mnogo skuplji (i do 8 puta). Takođe postoje i neki drugi risiveri Ipbox, Yu-ma-tu, itd koji su slični Dreambox-ovima, ili čak isti. Popularnost Dreambox-a je iz razloga što se može koristiti za "CS" skraćenica od "cardsharing" jer poseduju i LAN konekciju (o ovome je na ovom forumu zabranjeno pisati, ali zato postoji "Google" ...). Kartica ti je potrebna ukoliko želiš legalno da gledaš skremblovane kanale "nekog" paketa dok za FTA kanale ti nije potrebna.

3. Kabel RS 232 Null modem ti je potreban za ubacivanje softvera u Dreambox a za spajanje na računar (sa programom DreamUp). Ovo ti nije potrebno ukoliko imaš router i mogućnost povezivanja navedenih komponenti (preko IP adresa) - jer se softver može i tako ubaciti uz pomoć programa FLASHWIZARD-a. Za ubacivanje "svežih" lista kanala u Dreambox potreban ti je program DreamBoxEdit, i ukoliko nemaš router, kabel Crossover (preko LAN konekcije) za povezivanje sa računarom.

4. DiSEqC motor ne posedujem ali koliko znam, on putem softvera u Dreambox-u pokreće antenu. Znači, dovoljno je na daljinskog izabrati kanal nezavisno na kom se satelitu nalazi, i on sam pokreće antenu na položaj izabranog satelita odnosno kanala. Kod kupovine motora, obratiti pažnju na prečnik antene i softver koji podržava.

Toliko za sada od mene, dok će me ostali članovi ispraviti ili dopuniti svojim postom.

pozdrav
[ boris72 @ 25.04.2011. 13:24 ] @
Gde ima 800hd za 100 evra? Ako ima kupujem...
[ boris72 @ 25.04.2011. 14:19 ] @
@janponican

Potpuno je neozbiljno sto dajes netacne informacije, pa jos i dajes neke linkove za kupovinu paypal-om za koji dobro znas da ne funkcionise u Srbiji.Na zalost 800hd je i dalje 200 evra minimum.
[ mserifov @ 25.04.2011. 14:28 ] @
E ovako da ti kazem ko bivši početnik. Tanjur od 80 88 cm izabci odma. Eutel sat se pokvario u svemiru bio. PA su 2 puta pokusali novu kalaju da stave na njegovo mjesto i nista. Sad je tu prastari eurobird tacnije na 15,8 stepeni on sad radi ulogu eutel sat-a. Ali su signali nula. Tesko da ces imati ista sa tom antenom. Moja preporuka 95 105 120cm antena. Sa njom imas sve signale. I vrlo lagano ju je nastimati. Druga stvar uzmi cvrstu antenu i elit optibox yumatu velike antene ako nemaju plasticnih djelova (osim nosača LNB_a) su extra antene. Ovdje u TZ vjerujem i tamo kostaju oko 22 eura.

Druga stvar DM500S nece svakavkog motora. Najbolje radi po mom iskustvu sa optibox motorima koji su jeftini. Druga stvar veliki tanjur povlači odma motor sa metalnim zupčanicima takv motor u Tuzli kosta 45 eura. Ima i verzija optibox Speed to je motor sa metlanim zupčanicima vrlo precizan i pomerja 3 stepena za sekund.

Kablove ako ti neko kaze uzmi ove one bakrenen 50 omske ne slusaj nista. Uzmi 10 20 metara (koliko ti treba) običnog RGU6 kabla 75 omskog uzmi npr optibox dosta dobar kabal. Konektore uzmi obične F sa gumicom unutra da ne ulazi vlaga.


DM800HD kopiju ili ti klon ko ti kaze da kupis taj ti je neprijatelj broj jedan. To je smeće od resivera orginala je bezveze kamlo klon. AMIKO HD ALIEN je prava stvar ako hoćeš HD kanale a košta nekih 330KM ili ti 170 ojra.

500HD klon isto bezvze. 500HD jako skupo nepotrebno. DM500S ako ces gledati obicne kanale a AMiko HD ako ces HD kanale.

500S se presto prozivoditi ima i polijepo vremne. Znači sve su klonovi na trzistu. Ali dobro gledaj kakv ces da kupis kupi malo bolju klasu.

Sa dream box-om ima da otegnes mošnje dok naštimaš antenu. Sat finderi kojekave zuajlice su smeće. Anten sat se najlakse i najbolje stima sa običnim yu ma tu resiverom. Posudi od nekog naštimaj u vrati mu.

Toliko od mene ako imaš pitanje slobodno pucaj.



[ janponican @ 25.04.2011. 16:04 ] @
Citat:
boris72: @janponican

Potpuno je neozbiljno sto dajes netacne informacije, pa jos i dajes neke linkove za kupovinu paypal-om za koji dobro znas da ne funkcionise u Srbiji.Na zalost 800hd je i dalje 200 evra minimum.


Ukoliko si pogledao link koji je bio postavljen, informacije nisu netačne i neozbiljne. Da si zamolio "lepo i kulturno", mogao sam ti pomoći nekim savetom ali ... sada bolje pomozi čoveku koji je postavio ovaj post u rešavanju problema.
[ mserifov @ 25.04.2011. 17:18 ] @
DM800 se moze naci za 350KM ne znam koliko je to oko 170 ojrića. Ali to je bacanje para.
[ mirel @ 25.04.2011. 17:41 ] @
@mserifov

Kako vidim dobro se razumijes.De mi molim te posalji jednu ofertu ili ovde ili na pp svjedno.Da dodjes u Modricu i da mi instaliras jednu antenu i jedan resiver, ako je moguce da je motorizovan.Navedi mi u oferti koji resiver, koja antena, itd i na kraju konacnu sumu sa tvojim putem i tvojim radom.Znaci sve je tvoje.Sipka je postavljena jos prije pet godina tako da ne moras da se mucis oko nje.I malo mi opisi sta sve mogu da gledam.Najbolje daj ofertu odmah ovde na forumu a ne na pp jer mozda jos neko imadne interes.
[ boris72 @ 25.04.2011. 18:11 ] @
@janponican

Prvo si napisao da 800hd kosta oko 100 evra. Mozemo sada da polemisemo sta podrazumeva oko ali mislim da 130 evra tj. 30 posto vise sigurno nije "oko". Drugo , ta cena je u fabrici u Kini i moze da se plati samo paypal-om. Zato te "lepo i kulturno" molim da mi ili nabavis taj 800hd za "oko" 100 evra, moze i za 130 evra ili da vise ne siris dezinformacije. Sto se tice pomoci hvala, ali pomoc od takvog "strucnjaka" mi ne treba.
[ zilenk @ 25.04.2011. 19:13 ] @
A sad se malo smirite inače ovo ide pod lock.
[ mserifov @ 25.04.2011. 21:45 ] @
Hhahahhahahha da se malo smirimo a ovo je sve cista zdrava diskusija.

Prijatelju moj nemam ja polozeno ni auto a došao bi vrlo rado u Modriču. Imam ja svu opremu na stanju sto se tiče sat svjeta. Od motora do antena. I vrlo sam jeftin jer se time bavim trenutno ugradnjom i prodajom sat opreme.

Jedino sto ja mogu da uradim jeste da mi se javis pa da ti ja to posaljem sve intereuropom u modriču pa da neđeš nekog da ti to uštima sve. Ili da dođeš po mene u Tuzlu pa da ti to sve odradim.

Uglavnom mogu naći načina da ti izađem u susret.
[ lugomir @ 29.04.2011. 13:47 ] @
Da ne bih otvara novu temu.

naslov bi bio slican mada je tematika drugacija :D


evo sledi moje pocetnicko pitanje:

"Postovani,

imam pitanje

imam antenu 80cm

i jedan obican LNB

i sve je podeseno na 16E i to se gleda na jednom FTA risiveru


e sad

imam i LNB sa 4 izlaza.

i jos jedan risiver na kome moze da se gleda bulsat na 39E


da li je moguce da se glava sa 4 izlaza stavi na 16E, a glava sa 1 izlazom na 39E

pa da iz 16E jedan kabl ide u fta risiver. a drugi zajedno sa kablom iz 39E da preko sklopke ide u taj novi risiver da gledam bulsat i fta sa 16E?


p.s. zna li neko mogu li se sportski kanali sa 36E (neki juznoafricki koji prenose englesku i spansku ligu...) dekodirati pomocu risivera na kome se moze gledati dekodiran bulsat? u slucaju da nabavim monoblok ili jos jednu glavu.......


hvala svima na brzom odgovoru

nadam se da nisam bio konfuzan i da sam se jasno izrazio...

totalni sam pocetnik bio do jutros: D "