[ zemun88 @ 26.04.2011. 16:32 ] @
Pre neki dan sam prikačio net na laptop preko blututa, pošto imam paket prenesi plus. I hteo sam da proverim kvalitet veze pošto mi nekad internet ne radi, ili neće da otvara stranice na telefonu.

Proverio sam kvalitet veze na pingtest i speedtest sajtovima, i dobio sam rezultat na prvom 445 a drugom 1000. Zanima me da li je to normalna vrednost za mobilni internet. Znam i da ta veza ne može biti nekog kvaliteta, ali me i čudi da da je ping od 500 do 1000. Mislim da je to mnogo loše i da je to glavni uzročnik zašto net nekad ne radi. Nemam neki skuplji telefon pa da mogu da uporedim internet na njemu i na mom, ali smatram da vi veza trebalo da bude kvalitetnija.

Zanima me mišljenje nekoga ko ima iskustva u vezi ovoga i da mi da konkretan odgovor da li se ovo može popraviti i da li je operater tj. Telenor u obavezi da poboljša kvalitet mreže. I samo hoću da dodam da sam to isto pitanje postavio Telenoru i dobio sam sledeći odgovor: "pingovanje preko Telenor mreže nije omogućeno", tako da me zanima šta to konkretno znači?

U prilogu sam postavio slike sa rezultatima testa
Speedtest
Pingtest

[ espresso @ 26.04.2011. 20:31 ] @
Sa lošim prijemom ping mi nije nikada iznad 300. Mislim da treba da bude oko 100-200 ms. Preko blututa mi je bio lošiji ping, probaj preko kabla.
[ zemun88 @ 26.04.2011. 20:52 ] @
Moraću onda da kupim kabl
[ owim @ 29.04.2011. 00:13 ] @
Bluetooth Net konekcija se ne isplati puno. Najpre, BT brzo prazni bateriju, te ako želiš da surfuješ moraš mob da staviš na punjač. Onda i nije mobilno rešenje.

Ako povežeš kablom PC-mob, kod velikog broja telefona će se preko USB porta mobilni puniti. Znači, neki kabl je svakako u igri. Retko koristim BT Net konekciju, sećam se da je ok radilo, isto kao s kablom (na GPRS i EDGE brzini pre par godina na MTS i Telenoru).
[ ki111er @ 29.04.2011. 12:41 ] @
Ako sam ja dobro ukapirao vi se kacite na net preko fona? Racunar deli internet konekciju i salje je preko bluetooth-a, mogu li ja nekako sa mojim Iphonom to da uradim da sljaka. Ne bih bacao 3K za ruter...
Nemojte da mi se smejete ako nisam dobro shvatio ;)))
[ zemun88 @ 29.04.2011. 13:15 ] @
Na ovoj stranici je upustvo za podešavanje računara, za net preko telefona, a da ide preko blututa
Podešavanje računara
[ zemun88 @ 29.04.2011. 13:17 ] @
Citat:
owim: Bluetooth Net konekcija se ne isplati puno. Najpre, BT brzo prazni bateriju, te ako želiš da surfuješ moraš mob da staviš na punjač. Onda i nije mobilno rešenje.

Ako povežeš kablom PC-mob, kod velikog broja telefona će se preko USB porta mobilni puniti. Znači, neki kabl je svakako u igri. Retko koristim BT Net konekciju, sećam se da je ok radilo, isto kao s kablom (na GPRS i EDGE brzini pre par godina na MTS i Telenoru).


Koliki ti je ping kad povežeš preko kabla?
[ owim @ 29.04.2011. 14:22 ] @
^ Ne znam sada napamet, jako retko računar konektujem preko moba na net (kabl ili bluetooth). Ok je odziv i prenos za uslove GPRS/EDGE konekcije (naravno, teški jad za današnje internet potrbe).
[ Slobodan Milivojevic @ 29.04.2011. 16:02 ] @
Ja na Androidu i Symbianu koristim wifi tethering, mislim da je mnogo bolje od bluetooth konekcije.
[ zemun88 @ 29.04.2011. 16:18 ] @
Izvini a šta je to wifi tethering? Nikad nisam čuo za taj pojam
[ Slobodan Milivojevic @ 29.04.2011. 17:03 ] @
http://en.wikipedia.org/wiki/Tethering

U principu telefon se zakaci na 3G recimo i podigne wifi mrezu (mobile hotspot), i onda se povezes sa laptopa na tu wifi mrezu i koristis internet, evo screenshotova:

[ zemun88 @ 30.04.2011. 01:22 ] @
Super stvar. Ja doskora nisam znao za povezivanje na net preko blututa, jer sam nesto nacuo, i sinulo mi je odjednom i ajde da probam. Blutut pojede bateriju, a kabl je ok. Ta tvoja stvar sa tetheringom je bas super, ali ko ima malo bolji fon :(

Samo se nadam da će Telenor pobošljati kvalitet interneta preko svojih baznih stanica. Vip je na njihovoj stranici u martu postavio sliku kako su testirali kvalitet novog interneta, i korisnici su ih iskritikovali zato što je ping 115. I to je bio jedan od razloga zašto sve ovo pitam na forumu. Stranica sa komentarima u vezi novog VIP interneta
Testiranje VIP interneta - VIP facebook strana



[Ovu poruku je menjao zemun88 dana 30.04.2011. u 02:44 GMT+1]
[ Pajica Ristic @ 10.05.2011. 21:09 ] @
korisna aplikacija za slanje neta sa telefona na računar (preko wifi) je joiku spot (za telefone koji nemaju već ovu funkciju kao fabričku)

kod mene je ping oko 250 preko 3G mreže, dok je preko EDGE i GPRS mnogo veći ping, često preko 500 ms

ista stvar je sa telefonom, kako god da ga povežem, i sa HSDPA modemom (telenor)