[ darkosos @ 27.04.2011. 08:42 ] @
Naslov dovoljno govori... Imamo prilicno veliku aplikaciju uradjenu u forms 4.5.
S' obizrom da nemamo nameru da prelazimo na 3 tier, koliko ima smisla preci na 6i, koji je samo nesto mladji od 4.5?

Ono sto znam je da ima nesto "moderniji" interface (tab-ovi, tree-control...) i neku pricu o klasama vizuelnih atributa.
Prilicno sam siguran da necemo koristiti 6i kroz browser, dakle ta mogucnost mi ne cini + (eventulano to sto je prelazak na 9 laksi)
Da li neko ima dovoljno iskustva sa obe verzije?
[ brzak @ 27.04.2011. 10:35 ] @
Koliko klijenata imate?
[ darkosos @ 27.04.2011. 12:09 ] @
Desetak, uglavnom srednja preduzeca...
Naravno, morali bi neko vreme podrzavati obe verzije...
[ brzak @ 27.04.2011. 13:21 ] @
Ako nema puno posla oko klijenta (instalacija runtime za 6i i podesavanje okruzenja) svakako probaj. Mozes da izgubis jedan radni dan, dok probas forme, menije i reporte. Stavi sve forme na jedan folder i napravi batch koji ce ih upgrade-ovati, evo ovaj link npr
http://www.env.gov.bc.ca/csd/i.../body-forms_migration_faq.html
Za reporte bi morala da se prisetim, davno bese, ali mislim da ce oni raditi i bez upgrade-a, probaj.
Vodi racuna o tipovima promenjivih, imali smo nesto oko char/varchar tipova podataka, to je valjda u 6i varchar2.
Uradi upgrade, kompajliraj i pokreni aplikaciju, pogotovo u delovima u kojima ima specificnog pl/sql koda. Mislim da ne bi trebalo da bude previse problema u radu.
Kada to odradis i vidis da li imas neke neresive probleme, bice ti lakse da doneses odluku da li da prelazite na 6i.
Ako zaglavis oko neke specificnosti javi se, pa da malo prekopam po papirima sta smo i kako smo radili (mi smo verziju 3 prebacivali na 6i, a to posle na 10g).
[ darkosos @ 27.04.2011. 15:06 ] @
Hvala na odgovoru! Da, secam se da je bilo nesto oko char-a ali mislim da imamo neki java skript koji to menja kroz sve forme.
Inace, napravili smo pre 2-3 godine neki eksperiment i to je sve bilo ok, malo je bilo frke oko nasih slova, ali smo tada stali
jer smo imali neki veliki razvoj koji je morao biti dovrsen.

Jedno sto me brine su eventulano neki novi bagovi i slicno.

Takodje, posto smo radili u designer/2000 koji je kompatibilan sa forms 4.5, planiram i migraciju repozitorijuma i prelazak na designer 6i.

Bilo bi lepo da designer 6i moze da uradi reverse ingenering formi, tj da postojece vrati u dizajn mod, jer mnogo formi se razlikuje
od onoga sto je u dizajneru, uglavnom zbog ogranicenja designer/2000 alata.

Zanimljivo je sto ste presli na 10g, koji su bili motivi? Koliko shvatam, od 9i na dalje forma se kompalira u java kod, koji moze
da se izvrsava i u browser-u i u nekom java aplet-u. Prelazak na izvrsavanje u javu mi se nesto ne dopada.... Osim ako ste presli
na 3-tier arhitekturu, jer koliko sam saznao, 6i, iako moze da radi u browser-u, to i nije bas najbolje reseno.

Ako zapnem, sigurno se javljam :)

[ brzak @ 28.04.2011. 10:00 ] @
Obe arhitekture, i klijent-server i 3-tier su bile na zahtev korisnika. Da, na troslojnoj se forme izvrsavaju u apletima, ti sve programiras normalno u formsu, a app server pri izvrsavanju od toga napravi aplet i isporuci korisniku. Sve ide kroz browser.
Nismo koristili forms server za 6i, secam se da sam ja nesto probala u verziji 5 i reports server je fino radio a forms server je bio katastrofalan, pa nismo ni pokusavali da stavljamo u produkciju 6i u bilo kojoj varijanti osim klijent-server.
Reverzni inzenjering nismo radili forms->designer, ne znam da li je tako nesto moguce (mada ja i nisam nesto familijarna sa dizajnerom). Probali smo da nesto sto je bilo u designeru iskoristimo, ali smo i model promenili, pa je to ispala nekakva muljacina, posle par dana pokusavanja da se ispetljamo digli smo ruke.
[ MarkoBalkan @ 28.04.2011. 18:45 ] @
meni nikad nije bilo jasno zašto ljudi koriste ovakve alate?
[ brzak @ 29.04.2011. 07:20 ] @
Najvise zbog inercije
[ darkosos @ 29.04.2011. 07:42 ] @
@MarkoBalkan: Na koje alate mislis?

Forms je verovatno najbolji nacin za komunikaciju sa oracle bazom, u 2-tier okruzenju.
A sto se tice Designera, to je kao da pitas zasto ljudi koriste AutoCAD :)
[ MarkoBalkan @ 29.04.2011. 16:19 ] @
Citat:
brzak: Najvise zbog inercije


onaj tko se nije sposoban prilagoditi u IT-u, onda nije ni sposoban za rad u IT-u.



Citat:
darkosos: @MarkoBalkan: Na koje alate mislis?

Forms je verovatno najbolji nacin za komunikaciju sa oracle bazom, u 2-tier okruzenju.
A sto se tice Designera, to je kao da pitas zasto ljudi koriste AutoCAD :)



mislim na oracle forms, ne bi htio iznositi svoje misšljenje o dotičnome.

a to da najbolje komunicira sa oracle bazom, pa što onda.
zar misliš da java connector za oracle ne odrađuje posao ili driver za oracle za .net?
ta izjava nema smisla.
nisam mislio u stilu u kojem si postavio pitanje, nego se odnosi prvenstveno na kvalitetu alata(desinger).

ako netko kaže zbog brzine razvoja, onda opet nema smisla.

probaj u oracle forms 11 napraviti nešto složenije, tipa webshop i sl., pošto se 11 verzija vrti u browseru pa češ vidjeti da li će dotična aplikacija raditi dobro, brzo, pouzdano, efikasno i sigurno.

a osim toga treba ti web logic koji košta dosta.

koristiti oracle forms i dati pare za oracle+web logic ili uzeti postgresql + neki jezik.
što misliš pod kojim uvjetom prolaziš jeftinije?



[ doomed @ 30.04.2011. 09:50 ] @
Citat:
koristiti oracle forms i dati pare za oracle+web logic ili uzeti postgresql + neki jezik.
što misliš pod kojim uvjetom prolaziš jeftinije?


E onda moraš da imaš osećaj za red veličine.
Npr teško da će recimo telekom da koristi postgresql + neki jezik. to bilo bilo krajnje neozbiljno. Ako je neka mnogo manja firma e onda je to neka druga priča.
Forms je šampion u brzini razvoja. Ono zašta ti u formsima treba 2-3 sata u nekom drugom okruženju ti treba 2 dana. I brzina razvoja jeste važna ali ne najvažnija. Npr i sam Oracle preporučuje prelazak na Javu ali i sami kažu da to nije lako jer sadašnja Java ima tek oko 30% brzine razvoja u odnosu na Formse ( + redizajn modela i aplikacije mora da ide uz prelazak na javu). Pređite ali polako tako oni preporučuju.

[ MarkoBalkan @ 30.04.2011. 10:46 ] @
oracle jest namijenjen za enterprise.
telekomi sigurno ne rade sa formsima.većina telekoma kao i banaka koristi javu.tu i tamo neki koristi još php i .net.
postgresql + java -> za male i srednje sustave, oracle+java -> za enterprise okruženja.

mada u zadnje vrijeme ima firmi koje koriste postgresql za enterprise.
kažeš postgresql nije za enterprise.
a ja te pitam , da li je aplikacija razvijena u oracle formsima za enterprise, dobra, pouzdana, brza?

moj odgovor je: nije


mana formsa je da u formsima ne možeš puno toga što se može u drugim jezicima/alatima.

oracle je izbacio apex, ali opet na pola, možda bude dobar alat kroz 2-3 godine, ali mana je što radi samo sa oracle bazom.
[ doomed @ 30.04.2011. 23:19 ] @
Citat:
a ja te pitam , da li je aplikacija razvijena u oracle formsima za enterprise, dobra, pouzdana, brza?

moj odgovor je: nije


moj odgovor je da nisi u pravu.

Ne navijam za formse već samo pokušam da kažem da su Formsi platforma sa velikom bazom programera i napravljenog softvera (svidelo se to nekome ili ne) i da je poprilično stabilna.
Niko ne bi pravio softver na nečemu što ne zadovoljava osnovne kriterijume stabilnosti i brzine. Pošto Oracle nije nimalo jeftin to ne može da ga priušti svaka firma već kompanije poput telekoma, banaka ili elektroprivreda. Pa gde je onda taj softver? u nekom STR-u? Ne nego u velikim kompanijama.

Kod nas u Srbiji dosta banaka koriste Forms aplikacije (gvirni u monitor preko ramena službenika npr u raiffeisen banci - u principu gde Antegra isporučuje softver), naš telekom ima Forms aplikacija, EPS takođe (čak su i dominantne). Forms aplikacije su stabilne i rade.
Same oracle-ove biznis aplikacije su razvijene u Formsima. Oni priznaju da žele da pređu na Javu ali ne mogu još tako da za sada samo nove stvari razvijaju pod Javom. Java treba da pređe još veliki put do lakoće upotrebe npr. poput formsa.

Apex je druga priča . Oracle svu moguću vodu gura na svoju vodenicu. I ako mene pitaš ja ih u potpunosti razumem. Kao korisnik Oracle baze mogu da ti kažem da svaki susret sa nekom drugom bazom je mučenje.


[ MarkoBalkan @ 01.05.2011. 08:24 ] @



Citat:
doomed

Niko ne bi pravio softver na nečemu što ne zadovoljava osnovne kriterijume stabilnosti i brzine. Pošto Oracle nije nimalo jeftin to ne može da ga priušti svaka firma već kompanije poput telekoma, banaka ili elektroprivreda. Pa gde je onda taj softver? u nekom STR-u? Ne nego u velikim kompanijama.

Kod nas u Srbiji dosta banaka koriste Forms aplikacije (gvirni u monitor preko ramena službenika npr u raiffeisen banci - u principu gde Antegra isporučuje softver), naš telekom ima Forms aplikacija, EPS takođe (čak su i dominantne). Forms aplikacije su stabilne i rade.
Same oracle-ove biznis aplikacije su razvijene u Formsima. Oni priznaju da žele da pređu na Javu ali ne mogu još tako da za sada samo nove stvari razvijaju pod Javom. Java treba da pređe još veliki put do lakoće upotrebe npr. poput formsa.

Apex je druga priča . Oracle svu moguću vodu gura na svoju vodenicu. I ako mene pitaš ja ih u potpunosti razumem. Kao korisnik Oracle baze mogu da ti kažem da svaki susret sa nekom drugom bazom je mučenje.



1.možda banke i imaju forme, ali većina banaka je na javi kao i telekomi, a umjesto formsa neke koriste power builder, danas se svašta prodaje, važno da se proda.vidio sam oracle formse 4.5 i 6.0 na djelu, pa s time nisi mogao napraviti pola stvari.vidio sam nekoliko aplikacija i sve su imali otvaranje listi.znači prvo se otvori lista npr. s računima, onda korisnik tek filtrira, što je debilni način, jer sad zamisli da imaš 200 ljudi koji rade s aplikacijom i imaš par desetina tisuća računa, narudžbi i sl. i da svaki vuče sve podatke za listu, onda se čude kako je sve sporo.
2.koliko znam, većina oracle sw-a(midlleware-a) je pisan u javi.
3.oracle je vrlo dobra baza, namijenjena isključivo enterprise, jer malim i srednjim firmama ne treba oracle.zašto je mučenje, ako uzmeš mysql ili postgresql???



[ brzak @ 04.05.2011. 07:12 ] @
Kakva gomila lupetanja na jednom mestu
[ darkosos @ 04.05.2011. 08:12 ] @
Citat:
MarkoBalkan: mislim na oracle forms, ne bi htio iznositi svoje misšljenje o dotičnome.

a to da najbolje komunicira sa oracle bazom, pa što onda.
zar misliš da java connector za oracle ne odrađuje posao ili driver za oracle za .net?
ta izjava nema smisla.
nisam mislio u stilu u kojem si postavio pitanje, nego se odnosi prvenstveno na kvalitetu alata(desinger).

ako netko kaže zbog brzine razvoja, onda opet nema smisla.


Sto se tice konekcije, nije u pitanju samo driver. Tu sam pre svega mislio na automatizovanu komunikaciju, koja je ugradjena u forms i ne mora da se programira.
Dakle, uopsteno govoreci, Forms je aplikativni interface koji olaksava rad onome ko razvija aplikaciju, tako da je u centru paznje iskljucivo poslovna logika a ne
logika funkcionisanja aplikacije. To je smisao onog sto sam hteo reci, pa makar po tebi to nemalo smisla :)

Dakle, automatsko pravljenje sesija, zakljucavanje i oslobadjanje objekata u bazi, provera integriteta, kompletan dml,
automatizovan query, derivacija vrednosti, itd... Kada forma izadje iz Designera, na njoj bukvalno nema dorade, ni vizuelne ni programerske.
To i jeste razlog prelaska na Forms 6i, jer se u 4.5 ne moze ugraditi logika u formu. Prema tome, ako je u Designer-u sve lepo definisano, onda je pravljenje forme trivijalan posao.

Ako je aplikacija dobro projektovana, onda je programerski posao sveden na minimum, i to je razlika u pristupu. Da li ces krenuti od modela poslovnih procesa pa
doterati to do neke funkcije u aplikaciji ili ces nabacivati funkcije, a model neka se snalazi :) Designer omogucava upravo to, da se radi na tom apstraktnom nivou-
podesi poslovnu logiku, pa onda to spusti na tebele, fk-ove, view-ove, trigere, procedure, itd. pa na kraju samo uradi vizuelizaciju.
[ MarkoBalkan @ 04.05.2011. 17:09 ] @
Citat:
darkosos: Sto se tice konekcije, nije u pitanju samo driver. Tu sam pre svega mislio na automatizovanu komunikaciju, koja je ugradjena u forms i ne mora da se programira.
Dakle, uopsteno govoreci, Forms je aplikativni interface koji olaksava rad onome ko razvija aplikaciju, tako da je u centru paznje iskljucivo poslovna logika a ne
logika funkcionisanja aplikacije. To je smisao onog sto sam hteo reci, pa makar po tebi to nemalo smisla :)

Dakle, automatsko pravljenje sesija, zakljucavanje i oslobadjanje objekata u bazi, provera integriteta, kompletan dml,
automatizovan query, derivacija vrednosti, itd... Kada forma izadje iz Designera, na njoj bukvalno nema dorade, ni vizuelne ni programerske.
To i jeste razlog prelaska na Forms 6i, jer se u 4.5 ne moze ugraditi logika u formu. Prema tome, ako je u Designer-u sve lepo definisano, onda je pravljenje forme trivijalan posao.

Ako je aplikacija dobro projektovana, onda je programerski posao sveden na minimum, i to je razlika u pristupu. Da li ces krenuti od modela poslovnih procesa pa
doterati to do neke funkcije u aplikaciji ili ces nabacivati funkcije, a model neka se snalazi :) Designer omogucava upravo to, da se radi na tom apstraktnom nivou-
podesi poslovnu logiku, pa onda to spusti na tebele, fk-ove, view-ove, trigere, procedure, itd. pa na kraju samo uradi vizuelizaciju.


jesi radio na vieslojnoj aplikaciji, pa orm mapiranj itd...???
alat se ne ocjenjuje po tome koliko se nešto brzo može napraviti, nego kvaliteta alata, kvaliteta gotovog produkta, mogućnosti alata i mogućnosti krajnjeg proizvoda.

samo ću napomenuti da je i yugo auto s kojim se može na more.
jeftini dijelovi, jeftini popravak, relativno malo košta, dosta dobro ide.
nikad skoro ne zakaže na putu, ako je redovito servisiran itd...


[ djoka_l @ 05.05.2011. 09:34 ] @
Marko, nemoj da se ljutiš, ali si ti još uvek zelen. Znam šta si pisao na ovom forumu tako da nemaš neko iskustvo sa kojim bi tako lako drugima delio savete.

Radim sa Oracle bazom i alatima već 17 godina, i veruj mi da nema boljeg alata od forms/reports za Oracle, sve ostalo je marketinški hype.
[ MarkoBalkan @ 05.05.2011. 15:06 ] @
Citat:
djoka_l: Marko, nemoj da se ljutiš, ali si ti još uvek zelen. Znam šta si pisao na ovom forumu tako da nemaš neko iskustvo sa kojim bi tako lako drugima delio savete.



ne ljutim se ja ništa, ali to ne znači da ne učim.



Citat:
djoka_l
Radim sa Oracle bazom i alatima već 17 godina, i veruj mi da nema boljeg alata od forms/reports za Oracle, sve ostalo je marketinški hype.


oracle proizvodi su skupi zato što puno ulažu u marketing.
iskustvo ne znači ništa, ako je steknuto na krivi načan u krivoj firmi.
nekih 60-70 % IT firmi radi nekvalitetan SW na balkanu(EX YU), a od toga barem 1/10 projekata propada.
neki projekti se guraju koji služe kao krava muzara.
možeš imati i 100 godina iskustva sa oracle formsima, za mene taj alat ne postoji.
drugo, tu su godine, inercija pa prihvaćanje novih alata itd...
stariji ljudi teže prihvaćaju nove stvari i ja to razumijem.
međutim da moram birati prije bi odabrao .net, javu, php ili python nego oracle formse.
jer za oracle formse 11 ti treba web logic server koji dođe dosta.
http://www.oracle.com/us/corpo...chnology-price-list-070617.pdf

ionako će oracle ubiti oracle formse, samo je pitanje vremena i kad će formse zamijeniti sa apexom ili javom.

možda ostavi samo javu.tko to zna.