[ nkrgovic @ 28.04.2011. 08:48 ] @
Gledam sve i svasta ovih dana, pa naleteh na HP Micro Server, kao prilicno zanimljivo resenje. S'druge strane vec neko vreme gledam i QNap NAS sprave, kao jako fino resenje za kucne/soho primene.

E sad, ja polako razmisljam da je vreme da moj kucni server dobije zamenu za jacu, bolju masinu, sa vise diskova. QNap mi se mnogo svidja, ali samo kao storage, on je super resenje za nekoga ko nije system admin, verujem da bi nekom npr. programeru bio savrsen za test, ali meni fali mogucnost da ja sredjujem softver. HP mi je bolji, mada nije hot-swap, ali mi je CPU ipak malo slab - ja bi da mogu da na tome poteram i Xen i da koristim i virtuelizaciju. Pa sad sedim i razmiljsam da mozda napravim neko svoje resenje....

Ono sto me muci je osnovna platforma. Trebalo bi mi resenje za kuciste i plocu. Hteo bi intel resenje, 64-bitno, sa podrskom za virtuelizaciju, znaci neki Core chip, mislim da bi neki Core i3-2100T bio idealno resenje, posto mi je bilo koja grafika vise nego dovoljna (OS bi bio CentOS 5.6 ili, kad izadje, CentOS 6 - bez X-a), ali mi treba i ploca koja ima na sebi mrezu (ili dve), par USB-ova, kao i kuciste u koje staje bar 4 diska. Hot-Swap mi nije prioritet, kao ni mesto za CD, bez svega toga mogu, samo da mogu da unutra ubacim 4 HDD-a i da imam sto tisu i sto manju masinu. Hteo bi nesto sto stoji ispod stola, sto je malo i ne smeta puno - znaci nesto sto po fizickim gabaritima lici na taj HP i te QNap spravice.

Ideje, predlozi? Gledao sam malo SuperMicro i Asus, ali nisam video takvu platformu. Ima li nesto sto sam propustio?
[ combuster @ 28.04.2011. 10:07 ] @
Malo je tesko naleteti na mini ITX kuciste sa 4 3.5" hdd bay-a. Sto se hot-swap-a tice, Silverstone Grandia GD06 je jedino kuciste koje sam ja video u manjem pakovanju (microATX) koje ima 2 takva drive bay-a. Silverstone SG02 ima 2x3.5" a onda mozes da uzmes i dva rack-a i popunis 2 eksterna 5.25".

Sto se procesora tice, i3-2100T je super resenje, sto se ploca tice ako je microATX mozes da biras (ja imam GA-H67MA-UD2H ali ti je to mozda malo i prenapucano resenje za tu namenu, inace ploca je vrh).

Ako nadjes GD06 (i ako ti cena odgovara ~120EUR) to bi ti bilo najbolje resenje, meni se GD05 ne cuje a hladi - ubija, od prasine nista, juce sam menjao plocu za B3 reviziju - samo su se filteri nakupili prasine - u kucistu nema ni grama jednog... HDD 23C, procesor i5-2400 sa svim core-ovima opterecenim na 100% posle 20min burn-in testova 70C max sa stock qlerom (u idle-u 28-30C).

Sve to sljaka na linuxu kao podmazano.
[ SStudio @ 28.04.2011. 10:57 ] @
Superb mini server

Jako lepa slackware distribucija, probana pre mesec dana sva podešavanja kroz web interfejs malo loša što se tiče podrške ako nešto ne štima, ali ništa strašno.

edit Zez mislio da tražiš distro :)
[ nkrgovic @ 28.04.2011. 14:35 ] @
Ja sam gledao ovo Lian Li kuciste, deluje OK na netu, ali ne mogu nigde da ga nadjem kod nas.... Nii znam ko to prodaje, niti znam gde da ga nadjem, a nesto ne bi da uzmem bez da vidim, bar za sada....

Hvala na preporuci za plocu, pogledacu u svakom slucaju. Malo mi je bezveze, sad ih ima sa SATA 600, ali nigde ne nadjoh neku sa 4 takva porta. Ima mini-ITX sa 8 SATA portova, ali 2 600, a 6 300.... :/
[ combuster @ 28.04.2011. 14:59 ] @
Ja mislim da mozes to da spucas u RAID bez problema (koliko sam citao na netu) ukoliko su sve SATA2 hdd-ovi. Tako da ovi SATA3 se ponasaju kao SATA2 - ne bi trebalo da to ima ikakve veze. Ima i miniITX modela ploca (GA-H67N-USB3 npr) a posto ti ne treba optika on ima 2 SATA3 + 2 SATA2 tako da taman za 4 hdd-a.

Lian-Li je isto do bola dobar ali ih nisam vidjao kod nas (sem par modela koji nisu SFF) - ovo kuciste bi bilo zaista ko bombona za to sto tebi treba. Jedino da narucis iz inostranstva ili tako nesto, opet bi te izaslo oko 120EUR.
[ nkrgovic @ 28.04.2011. 19:52 ] @
Ma radilo bi sigurno, nego ja se mislim da bolje da uzmem plocu koja podrzava 4x sata3, cisto da kad zamenim diskove vecima :). Ali dobro, radice i sata2 sasvim dovoljno brzo.... Videcu jos, ovo planiram za mesec ili dva, nego polako razmisljam.

Ideja je da napravim spravu koja radi kao kucni NAS, media server (ne i klijent, samo da bude izvor stremova), plus da vrti virtuelizaciju za neke testove, tipa da native OS bude CentOS 6, a da ja mogu da pod Xen-om dignem jos nesto za test....
[ combuster @ 28.04.2011. 22:04 ] @
Ne znam da li ti treba VT-d, za sada H67 chipset nema ovo (kod mene ne mirise DMAR) cini mi se da je samo u pitanju dobra volja OEM-a (ili Intela da im dozvoli) da enable-uju ovaj feature u BIOS-u. U svakom slucaju i3-2100 nema VT-d.

A za sata3 ne brini, jedino ako neces da trpas ssd-ove :)