[ sojic @ 30.04.2011. 02:17 ] @
Nekoliko meseca novi MacBook (Model 7,1) dobio bad sektore. Radi azurnosti distributera, nemogu ostaviti lap na zamenu diska (trebao sam cekati 2 nedelje). Odlucio da sam zamenim disk.

Zamenim disk, pokusam da pokrenem instalaciju MacOS-a, i dobijem "screen of death" (mislim da se kaze kernel panic).

Stavim disk na prijateljov MacBook (koji je "fleshovan", objanicu kasnije) pokrene se instalacija, instalira sve OK. Prijatelj je juce isto zamenio disk sa SSD, tako da originalni mu je otao "visak". Stavimo njegov disk (original od MacBook-a), opet nece da se pokrene instalacija... opet kernel panic. Pokusao sam sa 3 razlicita diska... uvek isto... kod njega radi.... vratim moj stari (sa bad sektore), podigne se... sve OK.

Oj ne pre neko vreme, pokusao da preinstalira MacOS i je imao slicne probleme, ali je nesto instalirao, neke "keksi", ili kako se vec kazu MacOS-ove "pakete"... whatever.... i sad nema problem.

Ocigledno moji MacBook ima neku zastitu koja ne dozovoljava da smenim disk i pokrenem novu instalaciju.

Googlao sam malo... mislim da to je neki EFI... nemam pojma tacno sta je to.

Neki "hint" kako da skidam zastitu, posto prijatelj se ne moze setiti sta je sve uradio dam u proradi.
[ madamov @ 30.04.2011. 14:06 ] @
Da je zaštićen EFI passwordom ne bi dobio kernel panic, nego onaj precrtani znak pitanja, već jednostavno pokušavaš da ga butuješ sa instalacionim diskom koji nije za njega, tj. stariji je od sistema koji je došao uz tvoj Macbook.

Ukratko, možeš da instaliraš sa diskova koji su došli sa njim ili sa novijim retail diskovima, najnovija verzija retail diskova je 10.6.3. ako govorimo o Snow Leopardu.

Na primer, tvoj Macbook 7.1 je došao sa 10.6.3 build 10D2125, sve pre toga, pa čak i 10.6.3 retail ukoliko je build numebr stariji od navedenog, neće butovati tvoju mašinu.