[ userrr @ 01.05.2011. 11:19 ] @
Pozdrav svima,

zanima me da li je moguce, u cilju vece iskoriscenosti resursa masine, hostovati sajt na jednom serveru i uz to na istom tom serveru imati instalirane virtuelne masine sa web serverima na kojima bi isti taj sajt bio mirorovan?

Sajt je uradjen u .netu tako da bi server morao da bude windows IIS.

Da li je neko upoznat sa ovom tematikom i da li bi neko mogao da me uputi na neke artikle napisane na tu temu?

Najlepse hvala,

Petar
[ Dexic @ 02.05.2011. 05:06 ] @
Da li je pitanje:
- da li moze mirror biti na virtuelnim masinama? Moze, naravno
- da li mirror moze biti na dve VM na istom serveru? Moze - bez neke vece koristi. Jer ako padne server fizicki, padaju obe masine.
[ userrr @ 02.05.2011. 07:20 ] @
Dakle, pitanje je da li je moguce mirorovanje na virtuelnoj masini, odnosno prvo. Hvala na odgovoru, da li mozes jos i da me uputis na neke tutoriale, clanke i tsl.? Bio bih ti iznimno zahvalan.
[ Zlatni_bg @ 19.07.2011. 05:48 ] @
Ne bi imalo nikakvog pozitivnog efekta, sigurno.
[ userrr @ 19.07.2011. 08:21 ] @
A kako mozes to da znas kad ne znas koji mi je efekat potreban?

Da li postoji negde bilo kakav tutorial na datu temu?
[ agvozden @ 19.07.2011. 09:39 ] @
Generalno, mašina na kojoj se hostuje treba biti stabilna, dakle RAID, napajanja...
Da bi se uticaj osnovne masine na stabilnost svelo na najmanju mogucu meru poželjno je da glavni OS bude neki koji radi samo virtualizaciju (XEN server, wmvare esxi). Podrazumeva se da se odradi kvalitetna zastita ovih servera (firewall i slicno)

Nakon toga se dižu virtualne masine. Možeš raditi Snapshot, mirror, šta ti god treba. Ukoliko VPS krahira vraćaš iz snapshot-a ili podižeš mirror. Možeš raditi i load balansing ukoliko ti treba više nodova (ovo ima smisla tek ukoliko postoji više fizičkih servera).


Smatram da ima dosta pozitivnih efekata po pitanju sigurnosti. Po pitanju performansi ne mogu da imam takvo ubeđenje, jer virtualizacija je dobro ukoliko postoji više različitih servera, pa svi troše iste resurse...
[ Zlatni_bg @ 19.07.2011. 15:26 ] @
Pa, pobogu, to nije node pa da linkujes 2 servera, to su 2 virtuelne masine na istom serveru... ne znam kako zamisljas da bude ista dobro od toga? Imaces isto resursa koliko si imao i ovako. Procesorska snaga se nece povecati, RAM memorija se sigurno nece stvoriti...

Citat:
u cilju vece iskoriscenosti resursa masine

To je efekat koji si napisao da zelis.
Onda edituj conf fajlove i dodaj daemonima (u tvom slucaju servisima) vise cache memorije, itd. To ce povecati zauzece RAM-a ali smanjiti vreme izvrsavanja i koriscenje procesora. To sto ces napraviti virtuelne masine nece nista promeniti, jedino da nabavis jos fizickih servera, sto znaci vise resursa.
[ userrr @ 19.07.2011. 20:02 ] @
U pravu si, ne samo da sam naveo, nego i nedovoljno precizno.

Konkretno me zanima, ako je broj threadova po jednom koru maksimum 100, da li bi pravljenje virtuelnih masina i mirorovanje na istim stvorilo veci ukupan broj threadova nego kada imam samo jednu masinu?

Dakle, recimo da imam 2 cpu x 100 = 200 threadova.

Ako na istoj masini, imam nekoliko virtuelnih servera, recimo 5, da li je sledeca racunica tacna:

5 (virtuelnih servera) x 2 cpu x 100 = 1000 threadova
[ Zlatni_bg @ 20.07.2011. 01:08 ] @
Ne bi, jer poredis virtualno i fizicko :) Procesor ima toliko jezgara koliko ima, masina ima toliko procesora koliko ima, i to je to sto mozes da izvuces iz nje. Virtualnim masinama ja mislim da bi samo (mozda, nisam 100% siguran ali 99% jesam) usporio rad svega toga. Ne mogu one da prave nove threadove. Najbolje ti je da, ukoliko bas imas potrebe, koristis vise servera (pravih, ne virtualnih) za razlicitu svrhu, npr jedan bude server za baze podataka, drugi http server, eventualno neki load balancing ukoliko imas potrebu za vise http servera (mada mislim da ti to trenutno nije potrebno).

Ono sto ti zelis je da uzmes maximum od svoje masine. Tweakuj malo konfiguracione fajlove, ako imas neiskoriscenih resursa, promeni kesiranje itd, ali gledaj da ostavis da masina uvek ima bar 50% slobodnih resursa za ne daj Boze, i kako bi sve to normalno funkcionisalo. IIS nisam koristio, pa ti ne mogu konkretno pomoci oko toga, ali rekao sam otprilike sta bi trebao da uradis. Pronadji neke tutoriale na netu, sigurno ces naci gomilu stvari o tome :)
[ userrr @ 20.07.2011. 07:57 ] @
OK, hvala :)