[ bjevta @ 02.05.2011. 16:55 ] @
svasta nesto procitah na www.percona.com. posebno me impresioniralo sledece: http://www.percona.com/software/percona-server/benchmarks/

da li se isplati investirati vreme (vreme je novac) u ovaj product?
[ bogdan.kecman @ 02.05.2011. 17:20 ] @
mnogo zeznuto pitanje ... ja oficijalno mogu da ti kazem - NE :D ... no aj sad da zaboravimo da ja radim za mysql ...

privatno, nije jednostavna odluka, evo nekih cinjenica pa odluci sam ... ja licno teram original mysql i redovno oprobavam i sve forkove koji trenutno postoje

1. perkona ne radi nikakav pravi development na server delu, njihov server je mysql + google patches koji rade samo na linuxu .. dakle postoji nekoliko stvari koje mogu da se ubrzaju na mysql-u i koje su poznate ali
- nisu dovoljno istestirane
- rade samo sa najnovijim gcc-om
- rade samo na linuxu

zato ti patchevi ne postoje u mysql serveru (originalnom) .. tako da sta je fora, perkona ceka da izadje mysql, onda uzmu pa ture tih nekoliko patcheva na mysql, odrade malo testova i to je to .. to jeste nesto brze pod nekim okolnostima u odnosu na original mysql, ali samo u nekim slucajevima ... no ako radite iskljucivo na linuxu i nije vam preterano bitno ako mozda neki od tih patcheva mozda nesto smori (dakle nije dokazano ni "ovako ni onako") perkonin server na linuxu jeste u nekim slucajevima brzi, ako ne koristite iskljucivo linux nego i windoze/solaris/... onda perkonin server tu ne igra nikakvu ulogu - prosto - ne radi uopste

2. perkonin xtradb dosta kasni u odnosu na originalni innodb, dakle tek kada innodb izadje onda oni moraju da prodju kroz sve promene pa da vide kako ce da ufuraju svoje patcheve (tj google patcheve) da ne poremete normalan rad .. posebno sto svaka nova verzija mysql-a vec ima delove tih poboljsanja samo uradjene da rade na svim sistemima i testirano u realnim uslovima na realnim klijentima

3. perkona ima ODLICAN support & consulting (sve su to moje bivse kolege, mnoooogo zahebano jaki momci) koji u svemu moze da se poredi sa nasim support & consultingom ... mi doduse imamo ceo veliki dev tim iza nas kada nismo nesto sigurni pa cimamo njih, no to je vrlo retko...

4. perkona ima ODLICAN data recovery tim .. dakle ako smoris innodb table space (imao si neispravan ram ili neispravan raid kontroler i koraptovao ti se table space), mi cemo ti reci kako da izvadis deo podataka koji nije koraptovan ali onaj deo koji se koraptovao sto se nas tice - vrati iz bekapa, perkona i iz tog dela moze da izvadi dobar deo podataka - rucno (kosta bubreg i levo plucno, ali ce se iscimati, mi necemo to da radimo za realne pare uopste)

5. perkona ima DRUGACIJI support&consulting policy od mysql-a (oracle-a) ... drugi sistem placanja etc ... za mala preduzeca to moze da bude prihvatljivije resenje

moje licno misljenje je - ako te ne zanima support&consulting, original mysql je bolje resenje, ako te zanima support & consulting - proveri koja ti ponuda od koje firme bolje lezi pa odaberi tu firmu ... doduse obavezno proveri i SkySQL koji takodje nudi support & consulting (isto izbeglice iz oracle-a - to su moje kolege koje nikako nisu hteli da ostanu u oraklu tako da su se skupili u skySQL-u, extra ekipa, ooooogromno znanje) ... u slucaju SkySQL-a nikako ne preporucujem MariaDB - vec opet izbor izmedju mysql-a original i xtradb-a .... eventualno razmisliti o drizzle-u koji SkySQL sada takodje podrzava

ja recimo da imam malu firmu (par mysql servera, 10 zaposlenih ..) ja bi uzeo skySQL + original mysql server

nadam se da sam bar malo pomogao u odluci ...
[ bjevta @ 03.05.2011. 09:19 ] @
bogdane,

puno hvala na iscrpnom odgovoru. razmotricu sve opcije.

u osnovi, prica se vrti oko performansi.

probacu da isforsiram barem prelazak na najnoviju verziju MySQL-a (sad je u eksploataciji 5.0.x), kao i odgovarajuci hardware (smatram da trenutno nije).

sada bih te pitao jos nesto: da postoji vidljiv benefit od upotrebe SSD diskova? jesi li merio ili imas neki 'real-life' use case?
[ tarla @ 03.05.2011. 11:09 ] @
Meni su mnogi kukali na pouzdanost ...

[ bjevta @ 03.05.2011. 12:47 ] @
ma, pouzdano ili ne, mi imamo korisnike koji su server OS, bazu i podatke stavili na SSD.

mene ovde zanimaju performanse MySQL-a u odnosu na instalaciju na classic diskovima.

[ bogdan.kecman @ 03.05.2011. 13:58 ] @
razlika je drasticna ... ja imam razliku u performansama na jednoj mojoj instalaciji

2x15KRPM iscsi u stripe-u vs 1 SSD i SSD mi daje 4-5 puta vise transakcija u sekundi ..

e sad, imam nekih 8 db servera koji se trenutno vrte na ssd-ovima, 4 imaju po jedan ssd i 4 imaju po 2 ssd-a u stripe-u (to tek zgroz dobro radi) i u proseku crkne jedan ssd na 6 meseci tako da je ona prica o "sigurnosti" prilicno bitna

ono sto je bitno da znas je da mysql i dalje radi kao da je na spinning disk drive-u tako da ne koristi ssd "maximalno" ... pogledaj rethinkdb, imas i post na mom blogu o njima, oni su napravili storage engine "samo za ssd" i satiru innodb i mysam na ssd-u nekoliko puta .. tako da ako su ti ciste performanse pitanje - razmisli jos jednom

sto se tice "podrske" - ako hoces ono "one time" da ti neko nabudzi server - tu ti je perkona po meni najbolje resenje, ali, cimnes ih PRE nego kupis novi server!!! pa sa njima dogovoris koji ti je najbolje server da kupis, koji os da stavis, kako da sta konfigurises etc... ako hoces da i posle tog budzenja imas support - onda mi (oracle/mysql) ili skysql.

vezano za verziju - ako si na 5.0 onda stvarno ne vredi da razmisljas o performansama dok ne predjes na 5.5.x