[ aleks3008 @ 03.05.2011. 22:45 ] @
Potreban savet za kupovinu fotoaparata u rangu 200-300 eura, prvenstveno za pravljenje sto boljih makro fotografija /koliko je to moguce sa jeftinijim aparatima/.

Verovatno niko od forumasa ne koristi fotoaparat za pracenje promena na kozi, konkretno mladeza. Upravo za to mi i treba. Ukoliko neko ima slicna iskustva, molim da ih ovde izlozi. Da malo pojasnim. Za pracenje mladeza lekari koriste tzv. dermoskope cija je cena oko 1000-1500 eura sa opremom za slikanje (Heine, Dermlite itd.). Medjutim, periodicno pracenje /jednom mesecno ili redje/ starih i registrovanje novih koznih promena obavljaju sami pacijenti, tj. neko od njihovih bliznjih.

Da li prednost treba dati novijim modelima npr. Nikona, Canona itd.?
[ Nebojsa Milanovic @ 03.05.2011. 23:02 ] @
Dobrodošao na ES :)

Za tu svrhu će ti sasvim dobro poslužiti bilo koji kompakt aparat sa solidnijom makro modom.

Meni je još pre desetak godina Dr Jadran Bandić snimao mladeže digitalnom kamerom čija je rezolucija fotografija manja od jednog megapiksela i pri tom se hvalio kako "on koristi digitalnu tehniku za praćenje mladeža".

To tada možda jeste bila tek novost (btw, ja sam u tom trenutku imao bolju digitalnu kameru od njegove al' mu to nisam napomenuo :)), ali to je dobra ilustracija čime vrhunski lekar koji se bavi mladežima prati promene na koži (naravno, verujem da je napredovao od tad).
[ Horvat I @ 04.05.2011. 07:43 ] @
Alat bez zanata (znanja) ništa ne vredi
[ aleks3008 @ 04.05.2011. 20:04 ] @
Hvala na brzom odgovoru.

Pracenje mladeza /menjanje starih i pojava novih/ je od kriticne vaznosti za rano otkrivanje malignog melanoma - najmalignijeg tumora koze. Vrlo cesto, ako izuzmemo promenu odredjenih vizuelnih karakteristika tog tumora, za pokretanje ozbiljnije dijagnosticke procedure bude dovoljno i zapazanje uvecanja te pigmentne promene na kozi. A upravo taj prvi korak ka PRAVOVREMENOJ DIJAGNOZI je u domenu samih laika tj. pacijenata. Zato smatram da u eri brzog porasta broja melanoma i u nasoj zemlji, svako bi trebao da bude svestan faktora rizika za njegovu pojavu /suncanje itd./ Naravno, ovo mozda nije tema ovog foruma, ali smatram da ukoliko se vec preporucuje samopracenje /u svetu postoji posebna obuka pacijenata za to od strane lekara/, onda bi najsvrsishodnije bilo da ljudi to rade fotoaparatima koji mogu da prave dobre makro slike, kad vec postoji ogroman broj fotoaparata u svako klasi.

Mene interesuje da li u nizoj klasi /oko 200 eura/ postoje konkretni modeli koji su u stanju da daju dobre makro slike?

Takodje, digitalna tehnika za pracenje mladeza, u najuzem smislu, podrazumeva slikanje, tj. digitalizaciju onoga sto se vidi na samom dermoskopu. To omogucuje skladistenje i naknadnu analizu tih slika. Nadam se da nisam bio preopsiran. Poz