[ osmania @ 09.05.2011. 22:45 ] @
Jako me interesuje ovo sto cu vam da pokazem kroz ovaj Youtube video.

Ako moze da mi ko obajsni u kojem programu (Programima) se ovo radi.

Nekako sam ja to zamislio da bi mozda trebalo uzeti sliku te zgrade na kojoj se vrsi projekcija pa onda da se ta zgrada uradi 3d u 3dstudio max ili nekom programu koji je za 3d modeliranje.
Ali ne znam koji program bi mogao da uzem da se razni efekti koriste na toj zgradi.
Mislim ovaj video ce vam puno toga reci sta zelim da pitam.
U biti kako da se ovo uradi?

http://www.youtube.com/watch?v=O0XKmU5hF5s


Hvala puno.
[ labicko1 @ 12.05.2011. 23:28 ] @
To sto si ti pokazao nije 3d vec je u realnom svetu. Projekcija se vrsi na pravim zgradama.
[ osmania @ 13.05.2011. 11:34 ] @
Gledaj ovo sto sam pokazao je
Building Projection 3D Mapping
znam da je to na zgrade se projekcija radi ali mora se vec u nekom programu da se to vec uradi 3d zgrade.
I onda preko fokusa i zoom ide projekcija na zgradu tako da slika zgrade odgovara slici objekta na kojem se radi projekcija i kad je mrak padne onda pocinju efekti :)))

Eh sad ja imam 2d sliku (fotografiju zgrade) u kojem programu da uradim 3d zgradu i efekte mislim zgrada nije toliko problem ali efekti....

Negdje sam vidio 3dmax + adobe premiere da se kombinuju
neko kaze sve moze u 3d max

malo imam iskustva sa animacijama i modeliranje pa bi volio da me uputite na pravi put i da pocnem da citat literaturu...

hvala puno

[ squatter @ 20.05.2011. 02:27 ] @
:)

Mozes u Maya-i i u Max-u, XSI-u, Blenderu ... jedan deo mozes i u After Effect-u

Javi samo koliko ti je meseci trebalo da zavrsis :)
[ deepwhite @ 26.05.2011. 21:15 ] @
Kod nas se rade ovakve stvari i to firma http://www.timecode.rs/

Inace firma Happy Net je u saradnji sa Austrijskim Egger-om, firmom Lamex iz Novog Sada i Timecode-om, napravila interaktivnu aplikaciju poput ove:
http://www.youtube.com/watch?v=l3jQi0IGLyE&feature=related

Na linku je sistem od dva realna objekta, tj. dve kocke od belog drveta na koje se projektuje slika sa tri projektora. Na touch screen monitoru se nalazi korisnički interfejs. Austrijanci su imali problem sa prenosom sistema i kada su trebali krajem leta, na sajmu u Rimu, da naprave premijeru ovakvog sistema, nisu mogli postaviti da sve funkcioniše ispravno. Tako je ispalo da naš sistem ima svetsku premijeru na sajmu nameštaja u Beogradu, čini mi se 14. oktobra. Lamex, na čijem štandu je instaliran sistem, je dobio nagradu sajma za inovativnost.
Sistem je sastavljen od jednog projektora, tač skrina i dva objekta, i izuzetno je efikasan i kvalitetnog prikaza. Trenutno nemam linkove naše prezentacije sa sajma u Beogradu jer video još nije postavljen na web. Mislim da će u skorije vreme i to biti završeno tako da ću postaviti link ovde čim ga dobijem. Vreme izrade sistema je bilo oko 40 dana.

Na linku koji je osmania postavio je "obican" video, ali rade se i interaktivne aplikacije za projekciju na zgrade. Meni je posebno zanimljivo nešto ovakvo:

http://www.youtube.com/watch?p...6U&list=PL982829EFE76EE75D

ili ovako:
http://www.youtube.com/watch?v=iaKehq6qsdY

[ osmania @ 26.05.2011. 21:56 ] @
hehe hvala puno na pomoci ali zelio bih deepwhite da te pitam u kojem programu ste radili 3d mapping namjestaj.

Mislim fazon je u tome sto imas jako puno ali jako puno opcija.
I Bas sto austrijanci koriste 3 projektora jer zato sto hoce da bude hardwerski strane uradjene.
Sta to znaci imas objekat i bacis sliku na njega i samo slika ide ko palacina i to je to.
ne mozes cosve da sredis zato se koristi vise objekata jer slika bude havarija.
MAda kao sto si rekao mozes i jedan dobar projektor ali te cosove radis sa software negdje je moguce negdje nije moguce to uraditi.

Usput sam trazo jako puno oko ovoga 3d projektion, i mogu i reci uopste nije nesto zastupljeno jer jako puno uzima vremena i prostora...
a oprema preskupa.

mislim za projekciju na zgradu treba imati minimalno 10 000 lumena projektor, sreca meni je da radim u firmi koja posjeduje nekoliko njih cak imamo 18 000 lumena Barko projektor....

U svakom slucaju dosao sam do zakljucka da se moze da rade ove projekcije u 3d max maya i adobe effects,,,, ali treba razvaljivati.

sada ko se bavi VJ ima program VPT koji akodje radi projekciju audio video ali ne radi na 3d obejkte nego samo 2d li sa 3d objektom iz max-a moze da se importuje tako da se puno efekata ubaciti preko VPT.

Jos jedna solucija je 3dEquializer ili tako nekako se zove program super za efekte animacije itd ali
ja sam nasao program koji se zove Houdini 3d i u njemu cu poceti sve da radim, jer du moze da se projektuju i zgrade i obejkti i sta ti Bog zeli ali jako je tj prejak je sa efektima sto mi vise znaci nego modeliranje ojekta...
tako da cu poceti da citam i da polako pravm animaciju kad zavrsim nesto bacim koji odgovor na ovaj post a do tada ljudi uzivajte...

naravno jos uvjek sam otvoren za sve info ko ima i cime se neko bavi...
deepwhite jako mi je drago da si se javio i da barem neko to radi molim te posalji mi ili postavi video da vidimo kako ej bilo u BG...

hvala puno
[ deepwhite @ 27.05.2011. 00:51 ] @
Aplikacija koja se koristi je kombinacija c++ i flash-a. Tj. koristi se c++ za podlogu a flash je na UI i na projektoru. Funkcionise tako da se iskrivljene teksture dezena, po uglu emitovanja, projektuju i prave utisak materijala na podlozi. Znači nema 3d objekata a slike su extended full hd rezolucije 1920x1200 jer se mora ispoštovati standard od minimum 8 px po centimetru na površini na koju se projektuje.
Ne mogu da se setim marke projektora ali je cena polovnog bila oko 8.000 evra, to znam iz priča ali taj deo me nije interesovao pa nisam ni pitao.
Modelovanje kao i animaciju, za ove potrebe, ili za potrebe puštanja animiranih sekvenci na zgrade, možeš da radiš u kojem god hoćeš programu. Bitno je da znaš da uradiš i da finalni rezultat bude u okvirima zahteva i traženih standarda. Sve što uradiš bolje to ti je referenca bolja.
Animirane sekvence u aplikaciji, kada idu oni prelazi i iscrtavanja objekata su pravljeni u afteru, zvuk je montiran u vegasu, u fotošopu teksture, interaktivne animacije u flešu, glavno povezivanje i kontrole u c++ itd.

Jedna anegdota, sistem i objekti su stavljeni u posebno montiranu prostoriju u onoj zadnjoj hali sajma, na galeriji, i to je bilo veličine 4x4 metra. Nešto poput kocke od šperploče, koja je natkrivena i sa strane odakle dolaze gledaoci je potpuno otvoreno, malo zatamnjeno zbog projektovanja slike. Nije bilo nikakvih posebnih pregrada da se ne može ući unutra. Ulaze ljudi pa kad vide da zaklone projektor pokaže se njihova senka na objektima. U jednom trenutku beži klinac od nekih 6-7 godina i mama ga juri. U tom trenutku se iz crnog iscrtavaju bele šare konture radne sobe. I naravno u sredini horizontalnog dela iscrtava se deo stola i u njemu prostor za noge. I klinjo ni pet ni šest nego pravo da uleti tu da se sakrije od keve. Kad je zveknuo glavom u drvenu ploču ja sam mislio sruši se sve. Vuče ga keva za ruku, mali se dere, ova samo što ga nije išamarala, izvinjava se, srećom sve prođe bez ozleda i žrtava...
[ labicko1 @ 29.05.2011. 23:41 ] @
HAHAHAHAHA ovo sa klincem bilo dobro :)

Inace je aplikacija odlicna. Za sada jedan takav sistem je dosta skup (ako kazes da je samo jedan projektor 8k), ali bi u budocnosti ovo bi moglo da ima ogromnu primenu.

[ osmania @ 30.05.2011. 07:55 ] @
pokusat cu model da uradim u cinema 4d pa da vidim kako to izgleda.
Prvo cu pokusati samo jednu obicnu kocku da model uradim.
i da vidim koji ugao moram da nastimam da padne slia na povrsinu kocke i da slika udari i sa prednje strane ja mslim izmedzu 45 stepeni do 55 da bi moralo da radi....

Inace evo radio poznanik u austriji...
ali takav je ugovor potpisao sa firmom da ne smije nista da pisne...i stvarno cojek nista nije mi rekao ali je smo reko animacija bilo koji program....
stimanje ne stimanje nista...


evo jedna animacija gdje lik i objasnjava sta i gdje se sta radilo nesto ali animacija je super...
http://www.youtube.com/watch?v=8IICGkOtJ9E

a liko kojeg poznajem je radio ovo u austriji i naplatili 32 000 eura Bacardi Reklama,
http://www.youtube.com/watch?v=QZjMX04ocgM